Met Van Gogh op de pedalen Knikkeren voor grote mensen aan de Costa Brava Schilderachtige route in West-Brabant 43 m Paardendagen Pretkaart Dweilen Kinderfeest zaterdag 2 juni 2001 Fietsroute van Etten-Leur naar Zundert: nog steeds schilderkunstig voor wie daar gevoelig voor is. Een eenzame wilg in een door slootjes doorsne den wei. De horizon een bos, naar beneden gedrukt door zwarte wolken. Zou Vincent dit ook gezien hebben? De Moeierboom in Etten in ie der geval wel, want daar be staat een 'echte Van Gogh' van. Je hoeft geen kenner te zijn om te genieten van de fietsroute tussen Zundert en Etten-Leur. In de voetsporen van Van Gogh is het eerste kindje van een project dat onlangs op de 148e geboortedag van Vincent het le venslicht zag. Als gevolg van de mond- en klauwzeercrisis was het een poosje onmogelijk om de tocht te maken. Maar dat is sinds kort geen probleem meer. De bekende briefwisseling met zijn broer Theo en bestaande documenten over zijn jeugd in deze streek van Brabant vormen de basis voor de fietsroute. In 2003 viert de streek de 150e ge boortedag van zijn wereldbe roemde zoon. De fietsroute is één van de toeristische produc ten waar het Brabants Bureau voor Toerisme en de gemeenten Zundert en Etten-Leur de ver jaardag mee willen opluisteren. Van Gogh werd in 1853 in Zun dert geboren als zoon van een predikant. In 1864 vertrok hij naar kostschool in Zevenber gen. Van Goghs leven is er een vol omzwervingen, via Tilburg, Den Haag en Helvoirt naar En geland en Frankrijk. In 1881 keert hij terug naar Etten, waar hij ruim een jaar woont en werkt. Maar Nederland is hem te klein. Via Den Haag, Drenthe en Nuenen vervolgt hij zijn le venspad naar Antwerpen, Pa rijs en Aries. In 1890 pleegt hij zelfmoord. Toeval De Brabantse jeugd van Vincent van Gogh blijft ondanks zijn rusteloze zwerverskarakter tel kens in zijn werk opduiken. Hij keert diverse malen terug naar zijn geboortegrond. Twee jaar voor zijn dood in Arles schildert hij nog 'Herinnering aan onze tuin in Etten'. Zevenendertig kilometer lang is de fietsroute, evenveel kilome ters als Vincent oud was toen hij stierf. Maar dat is puur toeval. Simon Donkers, geboren te Zundert en al lang woonachtig in Etten-Leur, kent de streek op z'n duimpje. Hij heeft de fiets route samengesteld samen met een werkgroep Van Gogh-lief- hebbers. Er zijn vierduizend fietsboekjes gedrukt, waarin de route beschreven is aan de hand van elementen in het landschap die iets met Van Gogh te maken hebben. En passant wordt het leven van de schilder beschre- Niet eerder Voor streekbewoners zal de rou te weinig geheimen onthullen. Iedereen weet dat Zundert en Etten een eigen standbeeld heb ben, dat de kerken waar vader Van Gogh predikte nog bestaan en dat er in Zundert een Cultu reel Centrum Van Gogh is. De heemkundige kringen speuren naar alles wat met de familie te maken heeft. Donkers: „Maar nooit eerder zijn al deze 'beken de' dingen in één goed beschre ven fietsroute gebundeld." „Van Gogh-liefhebbers kunnen zich door te fietsen en te lezen in proberen te leven in de jeugdja ren van Van Gogh. Je moet de route op je gevoel laten inwer ken, een sfeer laten ontstaan door je fantasie te gebruiken. Maar ook voor iemand die geen bijzondere interesse in hem heeft, is de tocht toch prachtig. Misschien gaan mensen zich door te fietsen verdiepen in de geschiedenis van de streek." „Gelukkig dat Van Gogh veel opgeschreven heeft. Zodra 'ie de wereld introk, is hij gaan schrij ven. In zijn brieven aan Theo staan veel landschapsbeschrij vingen. Zo kunnen we een goed idee krijgen van hoe hij zijn om geving ervaarde. Anders was de route moeilijker te maken ge weest." Kees Verdaasdonk is bedrijfs leider van het Cultureel Cen trum Van Gogh en de VW in Zundert en ook betrokken bij het maken van de fietsroute. Hij ziet die als een prima methode om Zundert 'toeristisch op de kaart te zetten'. „Steeds meer mensen interesse ren zich voor cultuurhistorie. Er is vraag naar volwaardige pro ducten op dit gebied. Je moet mensen dan niet zomaar een tweesprong gekomen van kind tot jongeling, was hij begonnen in de vacanties de eenzaamheid op te zoeken. Het dorp... ont week hij. Hij doolde liever rond, langs heg en steg'. Ontginning In die tijd was de ontginning van de woeste gronden al in vol le gang. Tegenwoordig wordt land weer teruggegeven aan de natuur. Instanties als Het Bra bants Landschap waken over deze vorm van restauratie. Op sommige plaatsen is te zien hoe het land zeker anderhalve meter lager ligt dan de weg; een gevolg van turfwinning in de 19e eeuw. Elders wordt het grondwaterpeil kunstmatig hoog gehouden, zodat er moe- Vertrekpunt bij Markt 1 voor bordes gemeentehuis Etten-Leur V\ u<\ Klein-Zundert Oude Buisse Heide Zundert Vertrekpunt bij Cultureel foto Ben Steffen rondje laten fietsen. Ze willen iets zien, iets beleven en er iets van leren." Graag De jonge Vincent trok vanuit Zundert door bos en hei en boe renland. De helft van de grond rond Zundert was toen nog hei; anno 2001 zijn daar nog maar weinig sporen van te vinden. De in zichzelf gekeerde kunstenaar in spe was er graag. Zus Lies schreef ooit: 'Op den rasachtige 'wetlands' ontstaan. Vennen worden in ere hersteld. Opvallend is dat een groot deel van het landschap de na-oor- logse ruilverkaveling goed overleefd lijkt te hebben. Klein schaligheid is troef: boerderij tjes, versnipperde akkers en weilanden, eenzame bomen en kleine bossen, houtwallen in plaats van 'modern' prikkel draad. Een bonte specht zweeft van boom naar boom, reigers hou den zich schuil in mini-moeras jes. Dit is het Brabant dat de VW graag laat zien. Arme keu terboertjes ploeterden hier ooit hun boterham bijeen. Van Gogh deed er op papier en doek kond van. Natuurmonumenten De fietsroute 'schampt' de wan delroute 'Henriëttes wandeling' over de Oude Buisse Heide bij Achtmaal. Richard en Henriëtte Roland Holst erfden het land goed Buisse Heide in 1914 van haar moeder, en brachten er ve le zomers door. Vanaf 1945 is het in bezit van Natuurmonumen ten. 'Henriëttes wandeling' is vijf kilometer lang en voert langs een achttal teksten van de dichteres. De Van Gogh-route voert langs meerdere landgoederen. De Pannenhoef, de Moeren en Wallsteijn. Daar is café 't Pan- nehhske een prima plek voor een pitstop. Ook in het natuur gebied de Pannenhoef sluit de route aan op gemarkeerde wan delpaden. Wie de fiets op slot zet voor een extra wandeletappe, moet echter wel een hele dag uittrekken voor de Van Gogh- route. Een ander 'verplicht nummer' onderweg is café In den Anker, waarover voor het eerst ge schreven werd in 1653. Toen was het nog een 'herbergh'. De ge lagkamer heeft nog steeds de originele brede schouw en een bedstee, ooit door Vincents ogen beroerd? Romantiek De goed geconserveerde land goederen ontstonden eind 18e, begin 19e eeuw onder invloed van de Romantiek. De adel en de burgerij zochten een idyllisch verblijf op het platteland, waar ze zich vooral in de zomer terug trokken. Veel van deze families waren protestant. Vincent moet er als domineeszoon vaak zijn geko men. Maar dominee Van Gogh moest ook voor de armen zor gen. Vincent moet zo met alle la gen van de bevolking in contact zijn gekomen; hij ontwikkelde een sympathie voor de mensen aan de onderkant van de maat schappelijke ladder. Niet-streekgenoten kunnen de fietsroute het beste beginnen in Zundert met een bezoek aan het Cultureel Centrum Van Gogh. Het is echter ook goed mogelijk in Etten op te stappen, voor het bordes van het gemeentehuis waar tevens een nieuwe exposi tie met Van Gogh-reproducties te zien is. Joep Trommelen Het boekwerkje van de fietsrou te is voor vijf gulden verkrijg baar bij Cultureel Centrum Van Gogh in Zundert (076-5971.999) en de gemeente Etten-Leur (076-5024.000). Het Lange Voorhout in Den Haag staat op 9 en 10 juni weer in het teken van het paard. Een van de hoogtepunten van de Haagsche Paardendagen wordt het optreden van de Stadsgarde uit Stuttgart. Deze uit 75 perso nen, in historische uniformen gestoken garde, berijdt paarden uit Den Haag. Verder vermeldt het programma onder meer een stuntrijder, en voor de dieren zelf het traditionele ontbijt. Het middagprogamma begint beide dagen om 13.30 uur, het avond programma om 19.00 uur. Kaarten voor de shows worden verkocht bij de VW Den Haag- /Scheveningen en op de paar dendagen zelf. Meer informatie: www.haagschepaardendagen- .nl Geen zin in historische stad jes of stoffige musea, maar wel op zoek naar een kartbaan, pretpark of pannenkoekenhuis waar dan ook in Nederland? On langs is de Dikke Pretkaart van Nederland verschenen, waarop ruim 1200 adressen staan ver deeld over twintig categorieën. Ook adressen van onder meer VW's en jeugdherbergen zijn vermeld. Echt handig om mee te nemen is uitvouwbare kaart niet. Wel kun je er thuis al ideëen mee opdoen. Te koop voor ƒ14,90. ISBN: 90 58810356. Voor de vijftiende keer wordt op 10 juni in Bemmel de Dweildag gehouden, met daar aan gekoppeld het Nederlands kampioenschap voor Dweilor kesten. Ruim honderd groepen uit het hele land nemen deel in de wedstrijd- of leutklasse. De muzikanten lopen van podium naar podium, zodat het publiek alles vanaf het terras kan vol gen. De Dweildag begint om 11.00 uur voor kasteel De Kinkelen burg in het hartman het dorp, de finale is daar om 17.3ft.uur. De toegang is gratis. Meer informa tie: 026-326.0111. De kindertentoonstelling 'In Mokum staat een huis' be staat een jaar. Vanwege het gro te succes krijgt de expositie een permanente plaats in het ver nieuwde Joods Historisch Mu seum, dat in 2003 tot stand komt. Om die eerste verjaardag te vieren is er 10 juni een kinder feest, voor acht- tot twaalfjari gen. Tussen 14.30-17.00 uur zijn kinderen welkom voor een dis co, ballonnenshow en ontwerp wedstrijd. Taart en limonade ontbreken niet op het menu. Het Joods Historisch Museum is ge vestigd aan het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam, tel. 020-626.9945, www.jhm.nl Er zijn mensen die in drie dagen golf onder de knie hebben. Maar die zijn wel gezegend met een fikse hoeveelheid natuurlijke aanleg. Voor de rest van de mensheid is een drie daagse golfclinic een aardige manier om eens kennis te maken met de 'he- rensport'. De versgemaaide 'golf course' ontvouwt zich aan het ver wachtingsvolle oog van de gasten. Het vergezicht is adembenemend, met typisch Spaanse glooiingen, bos sen en landerijen zo ver als het oog reikt. Op het terras toasten we met de plaatselijke trots, een heerlijke volle rosé uit de streek die zoveel Neder landers als hun broekzak kennen. De Costa Brava biedt meer dan luie ren in de zon en met bier overgoten discofeesten tot diep in de nacht. Een paar kilometer landinwaarts heerst de rust voor een golfclinic, het proto type van de actieve vakantie. Drie dagen aanschouwelijk onderwijs van golfprofessionals, oftewel een stoomcursus voor de pure beginner. Golf is geen sport die uit de losse pols beoefend kan worden. Voor je ook maar een golfbaan betreedt moet je ingewijd zijn in de geheimen van de golfetiquette. Er zijn strenge kle dingnormen, bepaalde richtlijnen voor verbaal gedrag en een scala aan fatsoensregels. Zo mag je bijvoor beeld niet stoïcijns doorwandelen als je net een graspol uit de green hebt gemept. Het is de bedoeling dat het een en ander keurig in originele toe stand wordt hersteld. Daarnaast zijn er verrassend veel technische vaardigheden nodig om het balletje in het holletje te werken. Een clinic in Spanje is een prima ma nier om op een ontspannen wijze een lesje te leren in de basisbeginselen van het golf. Golfclinics zijn er tegenwoordig in alle soorten en maten. Niet in de laat ste plaats omdat de sport zich mag verheugen in een ongekende popula riteit. Iedereen wil tegenwoordig golf spelen. En dus is er een markt voor in structeurs en reisorganisatoren. Na tural Golf uit Doorn organiseert al een paar jaar golfclinics, met name in Nederland, Duitsland en België. Het project in Spanje is nieuw. Niet voor snobs, maar voor een groot, zeg maar, Costa Brava-publiek. „Golf is niets anders dan knikkeren voor grote mensen", kondigt Wim Verheul na mens de organisatie aan. Verheul is drie dagen lang captain, gangmaker en steun en toeverlaat van zes abso lute beginnelingen. Waar we al snel achterkomen is een gouden golfregel: zet het verstand zoveel mogelijk op nul. Richt de blik op de bal en denk vooral niet te veel na over wat er zoal allemaal mis kan gaan. Concentratie is het tover woord. De lesaanpak van Natural Golf wijkt af van de gangbare methodiek. Ge bruikelijk is dat er veel aandacht wordt geschonken aan de swing. De aanpak van Wim Verheul en z'n golf professionals spitst zich toe op het moment van balcontact. „Het gebeurt allemaal op het ogen blik dat de stok de bal raakt", predikt Wim Verheul. „Dat is hét moment dat de bal richting en snelheid mee krijgt." Er valt even een stilte bij zoveel simp lisme. Impact Training System heet het met een mooi woord. Het gaat in wezen om het plok-geluid. Een hel dere plok bij de afslag is een indicatie dat de bal op een verantwoorde ma nier is weggejaagd. Is het werkelijk allemaal zo gemakkelijk? Net zo een voudig als midgetgolf? Dus niet. De 9-holesbaan aan de Costa Brava. Daar komen we tijdens drie onafge broken dagen golfles nog wel achter. Maar eerst gaan we droogoefenen, met een levensgrote hamer. Goed voor de lachspieren, goed voor het juiste gevoel. De hamer is net zo groot als een golfclub en heeft de bedoeling om de leerlingen 'slagvast' te maken. Door keer op keer te beuken op een vast punt in het gras, krijgen de cur sisten het basisgevoel te pakken. Het valt niet mee steeds hetzelfde punt te raken. En zeker niet het plekje wat je van tevoren in gedachten had. Het is duidelijk, het duurt nog even voordat we worden losgelaten op de 18-holes foto Emmie Buermans/GPD golfbaan, het summum voor de ware golfliefhebber. Onder leiding van de typisch Engelse golfprofessionals Martyn Shoulder en Stuart Cooper - petje, bandplooi- broek poloshirt - oefenen we eerst een aantal afzonderlijke onderdelen. Afslaan, chippen, putten, de cursis ten krijgen alle varianten van het golfspel gedoseerd voorgeschoteld. Hark en vork komen er ook aan te pas. Groene vingers zijn bij golf wel handig. Elke gemold polletje dient met liefde en zorg te worden terugge- stopt. De hark komt van pas als het zand in de bunker weer eens moet worden aangeharkt. Aan het eind van de eerste cursusdag komen de tongen los bij het après- golf. Uitgewaaid, moegestreden en een tikje verbrand kruipt het gezel schap voor het uitwisselen van erva ringen achter een aperitiefje. Onder het genot van de Spaanse specialitei ten van chefkok Francisco Gomez Munoz in het oerhollandse Van der Valk-hotel worden de verhalen ieder uur sterker. Peentjes Na veel zwoegen en zweten breekt na twee dagen het grote moment aan: we gaan een echte wedstrijd spelen op de 9-holes golfbaan. Al het geleerde wordt in praktijk getoetst. Verschil lende ballen duiken met of zonder omweg in het ravijn, de bosjes of in de zandbunker. Golf blijft een moeilijke sport. Het is peentjes zweten met Martyn Shoulder en Stuart Cooper die minzaam grijnzend op je vingers staat te kijken. Plus natuurlijk al je tegenstanders, die quasi nonchalant jouw raakmoment bestuderen. Het triomfantelijke gevoel van het put ten voelt als een ware overwinning. Het is weliswaar nog niet de stijl van Tiger Woods, of Maarten Lafeber, maar de instucteurs knikken instem mend als de bal soepeitjes naar het gat dartelt en in de hole duikt. Plok! Het maakt een hoop goed. Zelfs de blaren in de handpalm doen even geen pijn meer. Ria Willemse Goed leren golfen aan de Costa Brava in een paar dagen. Het golf midweek-ar rangement (dinsdag tot en met zaterdag) van the Natural Golf Company BV in samenwerking met Van der Valk vakanties kost 1695,-per persoon (op basis van 2-persoons hotelka mer). Inbegrepen zijn: retour vliegreis Schiphol-Barcelona, huur van een Smart auto gedu rende het gehele verblijf, de ho telovernachtingen in het Van der Valk hotel Barcarola aan de Costa Brava ongeveer 90 kilo meter ten noorden van Barce lona. Inbegrepen is ook het Na tural Golf seminar van drie dagen, alle greenfees op Golf club Mas Nou, verbruik van golfballen, huur van de golfset, golfstarterspakket en de lun ches op de golfbaan. Speciale diner-arrangementen in hotel Barcarola kosten 75,-per persoon. Meer informatie: 0900- 123GOLF of 0900-1234653 en internet www.naturalgolf.nl Met meer dan 200 golfbanen op zowel het vaste land als de ei landen heeft Spanje uitsteken de faciliteiten om deze sport te beoefenen. Een overzichts kaart van de golfbanen is aan te vragen bij het Spaans Ver keersbureau: 070-346.5900 en internet www.spaansverkeers- bureau.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43