PZCreize. Vele wegen leiden naar Lillo Vestingplaats met Zeeuwse achtergrond Liefhebbers van de natuur kunnen elke eerste zondag van de maandag hun hart ophalen aan een wandeling onder geleide van ongeveer 2,4 uur door de Galgenschoor of Groot Buitenschoor. Vertrek om 9.30 uur vanaf het bezoekerscen trum De Zeeschelde, laarzen noodzakelijk. Dit bezoekerscen trum is elke zondag van 14-17 uur vrij toegangankelijk. Het Poldermuseum in de Tolhuisstraat is tot 28 oktober ge opend op zaterdag, zondag en festdagen van 13-18 uur. Daar is ook de toeristische brochure te koop met wandeling en his torische achtergrond, waarvan gebruik is gemaakt. Meer in formatie: 0032-3321.6168 Rommelmarkten worden zondag (3 juni), 1 juli, 5 augustus en 2 september gehouden van 8-18 uur. Zondag 26 augustus wordt in het kader van de Kempendag de fietsmanifestatie De Schakel tussen Antwerpen en Roosen daal gehouden, van 8 tot 18 uur. Meer informatie: 0032- 3568.8080. zaterdag 2 juni 2001 Uitdrukkingen hebben vaak een interessante oorsprong, al is die niet altijd stellig te benoemen. Ik kom niet van Lillo, wordt vooral in Zeeland gezegd door ie mand die wil beklemtonen niet van gisteren te zijn. Op vallend is dat velen de uit drukking kennen, zonder te weten dat Lillo (Lillo-Fort) een vestingsplaatsje is in het havengebied van Antwer pen, gelegen in een be schermd natuurgebied van schorren en slikken. Historische achtergrond voor deze uitdrukking is wellicht de bezetting door Zeeuwse troepen van dit voor malige fort op de rechteroever van de Schelde van 1664 tot 1747. De daar gelegerde man schappen werden om het half jaar afgelost. Zij behoorden waarschijnlijk niet tot de best opgeleiden, maar kregen blijk baar ook niet de gelegenheid daaraan te schaven tijdens hun detachering. Desondanks heb ben zij (ongewild) bijgedragen aan een verrijking van de taal schat. Er zijn meer uitdrukkingen die verwijzen naar de betekenis van Lillo als vestingplaats. Uit Vlaardingen bereikt ons zelfs 'Voor Lillo liggen', als variant op 'Voor Pampus liggen', een aanduiding voor iemand die ge heel is uitgeput, In het Ant werpse geval moet de oorzaak niet zozeer worden gezocht bij een zandbank die de havenin gang afsloot, zoals voor fort Pampus bij Amsterdam, maar bij de Zeeuwse en Hollandse schepen die de doorgang naar Antwerpen verhinderden. Lillo heeft als vestingsplaatsje nog niet helemaal afgedaan. Deze functie heeft een toeristi sche betekenis gekregen, die wellicht het belangrijkste be staansrecht vormt. De eerste benaming Lindelo of Linlo kwam voor rond het jaar 840 en betekende waarschijn lijk Lindenlaan of lindenbos. Een restaurant met de naam Lindelo, omgeven door bomen, verwij st nog naar die oorsprong. Tussen 1000 en 1100 wercl be gonnen met de indijking van de schorren en ontstonden de pol ders. De eerste bewoning con centreerde zich in het vroegere gehucht Oud-Lillo rond het kasteel dat daar stond. Zeeslag Tijdens de zeeslag bij Lillo, op 30 mei 1574, werd de helft van de Spaanse schepen vernield of veroverd door de Watergeuzen onder admiraal Louis de Boisot. De Antwerpenaren besloten in 1579 een schans op te werpen in Lillo om de scheepvaart naar hun stad te beveiligen. Willem van Oranje kwam meerder ma len op bezoek en de bezetting werd in 1583 opgevoerd tot 200 man. In 1648 werd het verdrag van Münster gesloten. Het fort bleef in Nederlandse handen. Van zee trum Ambiente. Op de gevel van nr 7 prijkt een zonnewijzer uit 1838. Midden op het pleintje staat een monument ter herdenking van de gesneuvelden uit de twee we reldoorlogen, gemaakt door de beeldhouwer Rik Sauter (1885- 1952) uit Stabroek. Hij gebruik te daarvoor zijn schoonmoeder als model. Deze Anna Isabella Wijns woonde aan het Fort Fre- derik-Hendrik, een gehucht van Berendrecht. Daar zorgde ze sa men met haar man voor het lichtbaken van het haventje. Zo kwam ze aan haar bijnaam Lowke van 't Licht. Die is ook terug te vinden als naam van een café in de Stroomstraat. Opstand De Omwentelingstraat, tot 1959 Vrijheidsstraat genoemd, her innert aan de Belgische opstand van 1830. De naam is veranderd na de inlijving door Antwerpen, om verwarring te vermijden met de gelijknamige straat aldaar. De straat uitlopend, ligt links het Magazijnbolwerk en rechts het Engels bolwerk, twee uit springende punten van het fort. Achter de linkse vestinggracht liggen het Blokhuis (bunker) uit 1811, enkele jaren geleden vol ledig gerestaureerd en verderop richting parkeerplein de Franse wapenplaats, waar de soldaten kwamen oefenen. Vanaf de dijk is te genieten van een prachtig uitzicht op Doel met molen en kerktorenspits. Aan het eind van de dijk staat een huis met trapgevel, het vroegere douanekantoor. Van hieruit voerde douaneboot naar de inkomende schepen om do cumenten en lading te controle ren, sinds de afkoop van de Scheldetol aan Nederland in 1863. Begin vorige eeuw (1903-1906) werd het haventje gegraven, dat bij eb volledig droog valt. Tot 1980 konden bezoekers hier versgekookte garnalen aan de boot kopen. Kazerne Achter de jachthaven ligt de ka zerne met kazematten, ge bouwd in 1856 voor zeven on derofficieren en 65 soldaten. Het Kazerneplein was vroeger het oefenplein van het garni zoen. In de huisjes woonden de bevelhebber en officieren. Daarnaast was er een centrale keuken en toiletten (nog be staand) voor de manschappen. De totale bezetting van het Fort bedroeg in die tijd zestien offi cieren en 615 soldaten. Terzijde van de kerk ligt het kruitmagazijn uit 1810. De mu ren zijn 2,5 meter dik, als be scherming tegen bominslagen. Dit jaar is begonnen met de res tauratie. Vandaag, zaterdag, is er bal, ter gelegenheid van het ganzenrijden, vanaf 15.00 uur op het Kazerneplein. Deze folklore is een Vlaamse va riant op het Zeeuwse ringrijden maar minder diervriendelijk, zeker oorspronkelijk. Vroeger werd namelijk een levende gans gebruikt, om met een snokbe- weging te worden onthoofd door ruiters. Tegenwoordig wordt een dood dier opgehan gen. Het evenement zou eigen lijk in het paasweekeinde (begin mei) plaatsvinden, maar moest toen worden uitgesteld in ver band met mond- en klauwzeer. Voor de betreffende gans dus slechts uitstel van executie. Hans Tabbers De Omwentelingstraat werd tot 1959 Vrijheidsstraat genoemd. Anna Isabella Wijns, bijgenaamd Lowke van 't Licht, stond model voor het monu ment ter herdenking van de gesneuvelden. bij Lillo-Fort te komen, maar meer nog om er niet te komen en hopeloos te verdwalen in het doolhof van het Antwerpse ha vengebied. Opletten is de bood schap, zeker bij slecht weer en gevangen in een kolonne vrachtverkeer. Eén van de mogelijkheden is ko mend uit de richting Goes-Ril- land of Bergen op Zoom, langs de Schelde-Rijnverbinding richting Antwerpen naar Zand vliet. Zodra de grens van België gepasseerd is, neemt u de eerste afslag naar rechts, het indu striegebied in naar de Zand vliet- en Berendrechtsluis. De Zandvlietbrug oversteken en uw rit vervolgen richting Lief- kenshoektunnel. Goed uitkij ken naar het kleine lage bordje dat naar Lillo-Fort verwijst. Een andere mogelijkheid is van uit Zeeuws-Vlaanderen (Hulst) richting Antwerpen, naar Kallo en daar de Liefkenshoektunnel nemen (negen gulden tol). Bij het verlaten van de tunnel on middellijk de eerste afslag rechts. Lillo staat dan al aange geven. Eventueel kunt u ook doorrij den naar Doel en een bezoek aan dit plaatsje onder de rook van de kerncentrale meepikken op uw tochtje, zolang het dorp niet volledig heeft moeten wijken voor alle uitbreidingen met nieuwe dokken. Dan kunt u de auto parkeren bij de molen en daar een hapje eten of iets drin ken, voor u zich laat overzetten door het gratis voet- en fiets- Het kruitmagazijn uit 1811. aangevoerde goederen moesten bij Lillo en Liefkenshoek wor den overgeladen op kleinere schepen. Het beheer van het fort werd in 1664 aan de Staten van Zeeland opgedragen. In april 1747 werd het na een beleg van drie dagen door de Fransen ver overd. Vervolgens werd het in 1785 aan Oostenrijk afgestaan. Goes Na de Belgische onafhankelijk heid, uitgeroepen in 1830, blijft Lillo onder Hollands gezag. Het wordt in 1835 ingelijfd bij het arrondisement Goes en komt een j aar later onder het rechter- lijk kanton Kruiningen. Uitein delijk verlaten de Nederlanders Lillo op 22 juni 1839. De plaats is daarmee het jongste stukje België. Lillo wordt op 1 juli 1958 gean nexeerd door Antwerpen, samen met de polderdorpen Be rendrecht en Zandvliet. Oud- Lillo en Kruisweg worden in de jaren 1965-1967 afgebroken om plaats te maken voor industrie terrein voor de haven van Ant werpen. Alleen de windmolen De Eenhoorn, in 1735 gebouwd, wordt steen voor steen afgebro ken en herbouwd aan de Schel- delaan, buiten het Fort. Deze Witte Molen is vorig jaar volle dige hersteld, na zware storm schade in 1990. Er zijn meerdere manieren om De kazerne met kazematten, gebouwd in 1856. veer, dat elk heel uur naar Lillo aan de overkant vaart. Deze veerdienst werd in 1991 afge schaft na de opening van de Liefkenshoektunnel, maar een jaar later weer heropend op aandrang van de bevolking van beide dorpen. Lommer De ene verende oriëntatierit ein digt in de lommer van de toe gangsweg met kasseien. De par keerplaats is spoedig bereikt en dan kunt u zich volledig overge ven aan de rustieke omgeving. Op zondag moet u er echter re kening mee houden dat het er al vol staat met auto's. De Tolhuisstraat met douane foto's Charles Strijd post en Poldermuseum leidt naar de Havenmarkt. Daar staat de kerk, (waarschijnlijk in 1618) opgericht als garnizoens kapel voor de protestantse ere dienst en van 1830 tot 1839 in gebruik door de Nederlandse militairen als opslagplaats voor levensmiddelen. Het gebouw werd in 1881 door brand ver woest, in 1883 herbouwd en in 1995 volledig gerestaureerd. Tegenover de kerk staat het voormalig gemeentehuis van Lillo, gebouwd in 1877. Het is tegenwoordig in gebruik als verenigingsgebouw voor cultu rele activiteiten. Het aangren zend Commandeurshuis biedt onderdak aan het Congrescen- Het haventje valt bij eb volledig droog. 0 Goes Terneuzen Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41