-jzc3 Diplomaten pikken kunst in we leren je nieuw voedsel uit te vinden Geopend! CPB voorziet magere jaren 2e Pinksterdag Brugman OM tegen getuigen overheidsdienaren in strafzaak-F ire works Justitie vervolgt Patty en Makatita Truck vermorzelt politieauto Turkse drugsbende opgerold Zilver en goud geld in omloop Vrouwen slikken meer medicijnen Kilometerheffing in heel Nederland 2006 van start Meer klachten dan ooit tevoren bij eindexamens Asielzoekers uit Noord-Irak moeten terug Eindelijk de wei in Eis voor sneller transplanteren long afgewezen Volgende kabinet heeft zeven miljard gulden voor extraatjes Fokprogramma korenwolf lijkt te mislukken zaterdag 2 juni 2001 DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie vervolgt de twee woordvoerders van de groepering Vrije Molukse Jongeren voor bedreiging van premier Kok en minister Van Aartsen. Dat heeft justitie de twee laten weten. De twee woordvoerders, P. Patty uit Zwolle en G. Makatita uit Breda, werden vorig jaar september aangehouden nadat ze in de media harde acties aankondigden waarbij volgens hen slachtoffers zouden vallen. De Molukkers wilden de regering zo dwingen meer aandacht te besteden aan de Molukken. Patty en Makatita werden aanvankelijk ook verdacht van dreigen met geweld tegen de ministerraad, opruiing en lid maatschap van een criminele organisatie. Justitie liet deze aanklachten vallen. ANP HEERDE - Een truck met oplegger heeft gistermiddag op de A50 bij Heerde een politieauto vermorzeld. De twee inzitten den waren twintig seconden voor de aanrijding uitgestapt. De agenten uit Epe en Heerde hadden hun auto op de vlucht strook gezet, schuin achter een vrachtwagen met pech. Ze de den dit om gevaarlijke situaties te voorkomen. Vlak nadat beide agenten waren uitgestapt, vermorzelde een Poolse truck met oplegger hun auto. Vervolgens denderde de vrachtwagen een talud op en kwam na 150 meter tot stilstand tussen de bomen. De 56-jarige chauffeur uit Italië had alleen een klein wondje op zijn arm. Verder raakte niemand gewond. ANP DEN HAAG - De politie Haaglanden heeft donderdag in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam acht verdachten aangehou den in een grote drugszaak. De zeven mannen en een vrouw worden verdacht van drugshandel en deelname aan een cri minele organisatie. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Den Haag gisteren bekendgemaakt. Bij de aanhouding van een verdachte trof de politie enkele tientallen kilo's heroïne en een vuurwapen aan. Bij zes andere verdachten werden nog eens zes vuurwapens gevonden. ANP DEN HAAG - Nederland brengt dit jaar echt zilveren en gou den guldens in omloop. Het kabinet heeft hiertoe gisteren be sloten. Nederland komt met de speciale uitgaven wegens het einde van de gulden als wettig betaalmiddel. De munt wordt 28 ja nuari 2002, na bijna 550 jaar, vervangen door de euro. Wegens de hoge kosten worden de zilveren en gouden exem plaren wel flink duurder dan een gulden. De gulden was oorspronkelijk al een gouden munt. In 1466 maakte Philips de Goede van Bourgondië de gulden tot grondslag voor het muntwezen in zijn Nederlandse bezittin gen. ANP DEN HAAG - Nederlandse vrouwen slikken anderhalf keer zoveel medicijnen als mannen. Opvallend is dat niet de anti conceptiepil maar het kalmeringsmiddel oxazepam het meest gebruikte medicijn onder vrouwen is. Dat blijkt uit een on derzoek van de Stichting Farmaceutische Kengetallen. Behalve kalmeringsmiddelen en de pil gebruiken vrouwen veel slaapmiddelen. Mannen gebruiken veel minder medicijnen die betrekking hebben op het centraal zenuwstelsel. Bij hen staat de pijnstil ler diclofenac op nummer één, gevolgd door middelen voor de ademhaling en het hart- en vaatstelsel. ANP van onze redactie binnenland ALMELO - Het Openbaar Mi nisterie verzet zich tegen het als getuigen horen van burgemees ter Mans van Enschede, de ex- wethouders Buursink en Koop- mans, de ministers Pronk en Jorritsma en procureur-gene raal De Wijkerslooth in de straf zaak tegen S.E. Fireworks. ,,Zij staan te ver verwijderd van de dagvaarding tegen de direc teuren Bakker en Pater van S.E. Fireworks", zei officier van jus titie H. Stam gisteren. De advocaten J.P. Plasman (Bakker) en G. Meijers (Pater) dringen aan op het horen van overheidsdienaren. De laatste noemde de opstelling van het OM ,,een regelrechte schande." Volgens hem is het een kerntaak van de verdediging vragen te stellen. Plasman wil super-PG De Wijkerslooth oproepen; hij zou het OM Almelo hebben ge pusht geen overheidsdienaren en/of bestuurders te vervolgen. Justitie ontkent dat. Het OM stelt dat bijna alle be trokkenen uitgebreid zijn ge hoord en niets kunnen toevoe gen aan hun eerdere verklarin gen. Meijers betwijfelt dat. Hij wijst op burgemeester Mans, die steeds zei dat hij vóór 13 mei vo rig jaar nooit van Fireworks had gehoord en de ligging - in een woonwijk - niet kende. „Burge meester Mans opende heel wat keren shows van het bedrijf, waar mensen in T-shirts met S.E. Fireworks rondliepen", zei Meijers. De advocaten noemen het me- ga-onderzoek, waarin volgens hen zeker 200.000 manuren zit ten, mager en slecht uitgevoerd. „Er moet worden uitgezocht of geen sprake was van sabotage" Volgens de aanklagers Stam en A. de Muy zitten alle relevante onderzoeken er op. Contra-ex pertise of een reconstructie van de explosies zouden geen zin hebben en/of duur zijn. „Er is te weinig vuurwerk over voor proeven rond de classificatie. De import uit China ligt nage noeg stil", zei Stam.GPD door Paul Koopman DEN HAAG - In heel Nederland komt vanaf het jaar 2006 een systeem van elektronische kilo meterheffing, met een hoger ta rief voor rijden in de spits. De wegenbelasting wordt gelijktij dig verlaagd. Minister Netelenbos van Ver keer kreeg gisteren in het kabi net geen steun voor haar voor stel de heffing al in 2004 in de Randstad in te voeren en latei- uit te breiden naar de rest van het land. Volgens goed ingelichte bron nen staat nu al vast dat er een ta rief komt, dat varieert naar ge lang de drukte op de weg. In spitsuren zou het tarief hoger moeten zijn, dan in daluren op wegen waar vaak files staan. Diverse ministers maakten tij dens het kabinetsoverleg duide lijk dat ze geen heil zien in een gefaseerde invoering, omdat be woners van de vijf grote steden benadeeld zouden worden ten opzichte van de rest van Neder land. Alleen zij zouden de hef fing per gereden kilometer moe ten betalen, terwijl alle automobilisten zouden profite ren van een lagere wegenbelas ting. Met name WD-ministers vonden dat onrechtvaardig. Ook in de Tweede Kamer rees verzet tegen een aparte behan deling van Randstedelingen. Een besluit over de exacte vorm van de kilometerheffing is uit gesteld tot het najaar. Een pro jectgroep van Verkeer en Water staat zal de komende maanden uitzoeken wat de effecten van verschillende tariefsystemen zijn op de files en het autoge bruik. Aanstaande woensdag is er nog overleg tussen de rege ring en de fractievoorzitter van PvdA, WD en D66 over de vraag of het regeerakkoord moet worden opengebroken om een definitief besluit over kilo meterheffing mogelijk te ma ken. Volgens vice-premier Jor ritsma zal het waarschijnlijk niet meer lukken nog voor de verkiezingen groen licht van de Tweede Kamer te krijgen voor een nog in te dienen wetsvoor stel. Toch verwacht zij niet dat het extra belasten van het auto gebruik inzet wordt van de ver kiezingscampagnes. „Ik heb het idee dat de hele Kamer wel voorstander is van kilometer heffing", zei zij. GPD BEEK-UBBERGEN - De po gingen van de vereniging Das en Boom om het verdwijnen van de wilde hamster ('korenwolf') uit Nederland te voorkomen door de dieren te fokken, lijken te mislukken. De veertig ham sters, die zijn gefokt, vertonen tekenen van zware inteelt. Dat zei voorzitter Jaap Dirk- maat van Das en Boom gisteren. Dirkmaat vreest dat de veertig in Rotterdam en Ubbergen ge fokte hamsters als gevolg van inteelt niet in staat zijn om in de natuur te overleven. „We heb ben de beestjes onderzocht en geconstateerd dat het nagenoeg klonen van elkaar zijn." Das en Boom heeft zich daarom gisteren teruggetrokken uit de Begeleidingsgroep Fok- en Hamster. ANP door Gerard Chel UTRECHT- Nederlandse diplo maten maken zich schuldig aan kunstroof. Uit ontwikkelings landen nemen zij waardevolle historische en archeologische voorwerpen mee die tot het cul tureel erfgoed van dat land be horen en niet mogen worden uit gevoerd. „Illegale praktijken waartegen het ministerie van Buitenlandse Zaken onvol doende optreedt", zegt de Utrechtse journalist Jos van Beurden. Advertentie Van Figurant tot Hoofdrolspeler In zijn boek 'Goden, graven en grenzen', dat volgende week verschijnt, schrijft Van Beurden 'uit eigen waarneming en ver trouwelijke gesprekken' te we ten dat 'menig westers diplo maat kunst- en cultuurschatten verzamelt en die via de diplo matieke post uitvoert'. „Wan neer je ze daar op aanspreekt", aldus Van Beurden, „zeggen ze dat ze het gekregen hebben of dat het voor de veiligheid van die voorwerpen beter is dat zij er zich over ontfermen. Allemaal fake-argumenten, het mag ge woon niet en dat weten ze. Verdrag Protesten door het land van her komst helpen niet, zegt Van Beurden, omdat het verdrag op de diplomatieke post het van andere verdragen - zoals de Unesco-eonventie over het be houd van het cultureel erfgoed - vrijwel altijd wint. „De inhoud van diplomatenkoffers blijft bijna altijd geheim." Van Beur den zag bij diplomaten thuis een bonte verzameling oude manu scripten, historische schilderij en, delen van een wandschilde ring, beelden, textielstukken en grafschalen. Volgens de auteur schiet het ministerie van Bui tenlandse Zaken tekort in de voorlichting aan diplomaten en anderen over wat mag en niet mag. „Voor toeristen is er prima voorlichtingsmateriaal, maar voor de eigen mensen niet." In zijn boek noemt Van Beurden diverse voorbeelden van 'illega le praktijken' door West-Euro- pese diplomaten, hulpverle ners, wetenschappers, handela ren, galeriehouders, veilinghui zen en VN-militairen in landen als Ethiopië, Peru, Pakistan, Nigeria, Mozambique. „Ze kun nen er niet van afblijven", no teert Van Beurden. Namen noemt hij niet. „Er is een groot verschil tussen iets zien en ho ren en het juridisch bewijs." In een reactie zegt woordvoer der Bart Jochems van het minis terie van Buitenlandse Zaken de beschuldigingen 'te vaag' te vinden. „Diplomaten worden nu in het beklaagdenbankje ge zet zonder concreet bewijs." Er zijn hem geen gevallen bekend van onfrisse praktijken door di plomaten. „Onze regels zijn zeer strikt. Cadeaus boven een be paald bedrag vallen sowieso aan de staat." De Stichting Nederlandse Vrij willigers, die Nederlands perso neel naar landen in de Derde Wereld uitzendt, zegt bij monde van Yvonne van Vliet ook geen voorbeelden te kennen. „Van onze medewerkers wordt juist verwacht eerbied te hebben voor het cultureel erfgoed. Wat er in een privé-koffer zit, weet ik niet, maar ons standpunt is dui delijk: niet doen." GPD O penU n i v ersiteit Nederland (Advertentie) op onze opleiding food business van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Landelijk Aktie Komité Scholieren (Laks) heeft dit jaar zo'n 42.000 klach ten over het eindexamen bin nengekregen. Dat is meer dan ooit. De klachten hebben volgens Laks vooral betrekking op de aard van het examen en niet zo zeer op de inhoud. Zo werd bij aardrijkskunde kennis van een atlas vereist. Veel leerlingen hadden juist veel feiten uit het hoofd geleerd, terwijl opzoeken voldoende was. Bij Frans en Duits werden leerlingen verrast door open vragen, die er voor heen niet bij zaten. „Het wordt nu toch wel tijd dat de voorbe reiding verbetert. Er waren nu geen oefenbundels", aldus een woordvoerder van het Laks. De Centrale Examencommissie stelt woensdag 13 juni de defini tieve normering vast. Lastige examens kunnen dan nog iets soepeler worden nagekeken. De donderdag en vrijdag erna laten scholen aan de kandidaten we ten of ze geslaagd zijn. De her examens beginnen 20 juni. ANP pagina 17: examenrubriek DEN HAAG - Asielzoekers uit Noord- en Midden-Irak kunnen naar hun land terugkeren. Het kabinet heeft gisteren herhaald dat de situatie in het noorden van Irak veilig is. Eerder dit jaar gingen vijf Iraakse Koerden in hongersta king omdat zij voor hun leven vreesden als zij naar dit gebied moesten terugkeren. De vijf uitgeprocedeerde Koer den, die hun hongerstaking drie maanden lang volhielden, hoopten dat de regering alsnog zou oordelen dat de situatie in Noord-Irak te gevaarlijk zou zijn. Het kabinet herhaalde gis teren echter, op basis van een nieuwe rapportage van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, dat Noord-Irak veilig is. Ook asielzoekers uit Centraal- Irak kunnen terug, omdat zij zich in Noord-Irak kunnen ves tigen, aldus het kabinet. Staatssecretaris Kalsbeek (Jus titie) had de vijf hongerstakers, die er na hun actie slecht aan toe waren, al eerder toegezegd dat zij in Nederland mogen aanster ken. Het kabinet besloot gisteren ook dat asielzoekers uit Angola en Tsjetsjenië weer terug naar huis kunnen. De situatie daar is zo verbeterd, dat het er nu vol doende veilig is, vindt staatsse cretaris Kalsbeek. GPD pagina 11: zorg om Vreemdelingenwet (Advertentie) van 11.00-17.00 uur, Hulst van 12.00-18.00 uur (Advertentie) Hogeschool infodag 6 juni van 19.00 tot 21.30 uur Hogeschool Delft, Brasserskade 1. Opleidingen: Accountancy en agribusiness, Bedrijfskunde en agribusiness. Bos- en natuurbeheer. Dier- en veehouderij, Food Business, Milieukunde, Plattelandsvernieuwing, Tuinbouw en akkerbouw. Voedingsmiddeientechnologie. Voor meer info bel 0900 - 42 48 487 (22ct p/m) of kijk op www.hsdelft.nl. KEUKENS BADKAMERS Kijk voor méér informatie op: www.brugman.nl of bel 0800-0234560 ARNHEM - Bezoekers van het Openluchtmuseum in Arnhem kijken belangstellend toe hoe de schapen van het museum weer de wei in worden gelaten. Tijdens de mkz- crisis waren de dieren ondergebracht op een boerderij in Beerta. Gisteren mochten ze weer naar buiten. foto ANP DEN HAAG - De vijf longpati- enten die met een rechtszaak meer mogelijkheden voor long transplantaties wilden afdwin gen, zijn in het ongelijk gesteld. De president van de rechtbank in Den Haag heeft dit gisteren besloten. De patiënten wachten al tussen de vijftien en 24 maanden op een nieuwe long. Ze hadden in een kort geding het ministerie van Volksgezondheid, de zorgverze keraars en het Academisch Zie kenhuis Groningen (AZG) ver antwoordelijk gesteld voor de lange wachttijden. In Groningen worden per jaar tussen de twaalf en twintig transplantaties uitgevoerd, ter wijl ertussen de vijftigen 75 no dig zijn. Sinds kort mogen ook in Utrecht longen worden ge transplanteerd. maar tot nu toe is dat er nog niet van gekomen. De recht er oordeelde dat het mi nisterie van VWS op zich geen fout heeft gemaakt bij de in schatting van het aantal long transplantaties die per jaar no dig zijn. „De minister kon toen in 1992 vergunningen werden verleend niet verwachten dat het aantal transplantaties een hoge vlucht zou nemen", staat in het vonnis. Ook de zorgverze keraars en het AzG worden door de rechtbankpresident niet ver antwoordelijk gehouden voor de beperkte transplantatiemo gelijkheden. De longpatiënten eisten in het kort geding ook de mogelijkheid van longtransplantatie in het buitenland. De zorgverzeke raars gaven tijdens de zitting vorige maand al aan dat ze dit willen vergoeden als de kosten daarvan niet veel hoger zijn dan in Nederland. Omdat de patiën ten het kort geding verloren, moeten ze opdraaien voor de kosten van de drie gedaagde partijen. De zorgverzekeraars hebben echter besloten hun pro ceskosten zelf te betalen. De patiënten zijn 'teleurgesteld in de uitspraak' en overwegen in hoger beroep te gaan. Hun ad vocaat A. Wijnberg meldt dat hij het besluit van de rechter op ze ker twee punten aanvechtbaar vindt. Zo blijft hij erbij dat de besluitvorming van de overheid niet zorgvuldig is geweest en dat de rechter ten onrechte uitgaat van een beperkt aantal beschik bare donorlongen. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Het volgende kabinet gaat magere jaren tegemoet. De financiële ruimte voor extra uitgaven of lastenver lichting bedraagt voor de regeerperiode 2002-2006 ongeveer zeven miljard gul den, zo blijkt uit ramingen van het Cen traal Planbureau (CPB). Dat is een schijntje vergeleken met de ruim 21 miljard gulden waarover het tweede paarse kabinet kon beschikken. Het CPB gaat er van uit dat ook een vol gende regeerploeg zichzelf niet rijk re kent. De economische groei zou moeten worden geraamd op niet meer dan 2,25 procent per jaar. Door die groei stijgt de opbrengst van belastingen en premies bij ongewijzigde tarieven met bijna 36 mil jard gulden. Maar daar staan 33 miljard gulden aan hogere uitgaven tegenover. Zo resulteert drie miljard voor 'nieuw beleid'. Onder meer meevallers bij aard gasinkomsten zorgen voor nog eens vier miljard gulden extra. Het volgende kabinet hoeft echter niet bij de pakken te gaan neerzitten. Er zijn volgens het CPB nog talloze mogelijkhe den om de financiële ruimte verder op te rekken. Zo kan het kabinet de groei ho ger inschatten, wat bij elke kwart pro centpunt meer groei 2,25 miljard gulden oplevert. Staatsschuld Ook is het mogelijk de staatsschuld min der snel terug te dringen. Het CPB zelf gaat er nog van uit dat een volgende rege ring elk jaar 1,1 procent minder uitgeeft dan er aan belastinggeld binnenkomt. Zo kan de staatsschuld in 25 jaar worden weggewerkt. De ramingen van het CPB kunnen snel door de feiten achterhaald worden. Het huidige kabinet profiteerde van een veel hogere economische groei dan het CPB in 1998 raamde (twee pro cent). Daardoor bedroeg de budgettaire ruimte geen vijf miljard gulden, zoals het Planbureau destijds berekende, maar ruim 21 miljard gulden. De kans op mee vallers is de komende jaren echter veel kleiner, waarschuwt het Planbureau. Met een gemiddelde economische groei van 2,25 procent zou het CPB al aan de hoge kant zitten. GPD Alle filialen geopend van 10 tot 17 uur! In uw regio Bergen op Zoom «Breda Goes Hulst •Oosterhout Roosendaal «Tilburg+Jun/or MegaStore Voor adressen raadpleeg de Telefoongids, de Gouden Gids (zie bedden) óf kijk op www.beterbed.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3