Ik zoek altijd wat bijzonders Correct rusten in eerlijke hangmat Ontwerpster Mary Boon in Schoondijke Stofzuigerzak Vliegenhor Doe-doos Clubphones Kristal Designtrap in de woonkamer van Mary Boon. we woning heeft betrokken. Op de tafel ligt nog een specialiteit van Boon: glazen borden met fi guren, zoals krabbetjes, erin ge zandstraald. „Die lever ik bij een tafel." Ook de Roem van Yerseke heeft enkele borden van haar hand. „Ik hoorde dat er al één was gesneuveld", stelt ze spijtig vast. Glazen borden ho ren daarbij op een fraai onder bord, vindt ze. En ook die maakt ze zelf. Om anderen in staat te stellen, de maaltijd eveneens op een exclusief onderbord te pre senteren, verzorgt ze binnen kort samen met restaurant Kat- seveer een clinic, een kook- en schildercursus A la carte. „Wat is er mooier dan voor ieder ge recht een ander onderbord uit dekast te halen." Pascalle Cappetti Het woonhuis en de 'galerie' aan het Dorpsplein 9 in Schoondijke zijn alleen op afspraak te bezoe ken. De ontwerpster is te berei ken onder de naam van haar man, dr. A. van Es. Helaas moet ze constateren dat haar werk minder bekend is in Zeeland, dan in de Randstad. Dat houdt niet alleen verband met een permanente expositie in Galerie Noordeinde in Den Haag, denkt ze, maar ook met het feit dat klanten uit de Rand stad, het heerlijk, en geen enkel probleem vinden om voor een bijzondere expositie of concert een dagje naar de 'provincie', bijvoorbeeld Zeeland, te rijden. „Ik moet het voornamelijk van hear say hebben." Boon hoopt dat de openstelling van het ge meentehuis in Schoondijke, ook de mond-tot-mond-reclame in Zeeland op gang brengt. Zij houdt er van, in nauw over leg met haar klanten - op drachtgevers noemt ze hen zelf liever - tot een ontwerp te ko men. Dat beperkt haar creativi teit geenszins. „Ik wil graag een binding met de mensen hebben, een gevoel hebben met een klant. Daarom ga ik altijd naar de mensen thuis. We doen het samen. Zij hebben het gevoel meegedacht te hebben en ik kom met ideeën waar ze zelf nog niet aan hebben gedacht. Ik hoef niet zo nodig het hele huis leeg te gooien en opnieuw te beginnen. Ik ga uit van wat er al aanwezig is. Maar ik lever wel altijd iets exclusiefs." Uitdaging Hoe begint zoiets? In het eigen huis natuurlijk. Het echtpaar verhuisde regelmatig, en iedere keer was het voor haar weer een uitdaging om de woning geheel naar eigen wens te verbouwen, te restaureren en in te richten. „Dan krijg je vanzelf gevoel voor materialen. Op een gege ven moment word je gevraagd voor een advies. Dan wordt het vanzelf professioneel." Het zat er wel een beetje in, maar opge leid is ze niet in deze richting. „Ik ben eigenlijk bacteriolo gisch analiste", bekent ze. „Maar kunst, schilderijen, klas sieke muziek hebben wel altijd mijn interesse gehad." Onder de trap staat een setje (ta fel, stoelen en kast) te wachten, totdat de eigenaresse haar nieu- Mary Boon aan de door haar ontworpen tafel. foto's Peter Nicolai Haar meest prominente meubelstuk staat in res taurant Katseveer in Wilhel- minadorp. Aan de vierkan ten kreeftentafel hebben inmiddels al vele kreeftlief hebbers gezeten. Zij kunnen de lege schalen en scharen kwijt in een gat in het mid den van de tafel. Ook het Badhotel in Domburg heeft enkele werkstukken van Mary Boon. Wie wil bridgen, trivianten, schaken, dam men of het door haar be dachte Badhotelspel wil spe len, hoeft eenvoudig aaneen van de tafels te schuiven. Een apart speelbord is niet nodig, want de spelletjes zijn in het tafelblad verwerkt. Het oude gemeentehuis, aan het Dorpsplein in Schoon dijke heeft sinds enkele maan den nieuwe bewoners. Het deur waarderskantoor is verhuisd naar de overkant en Mary Boon en haar man, consultant A. van Es - laatst woonachtig in Goes - zijn er neergestreken. Zij, en dan met name Mary, hebben het karakteristieke pand van onder tot boven opgeknapt om van het kantoor een sfeervolle, uitnodi gende leef- en werkruimte te maken. Op de begane grond is de woonkamer, keuken, werkka mer en atelier en daarboven, in de oude raadzaal, waar tot 1970 nog volop vergaderd en ge trouwd werd, staat het werk van meubelontwerpster Mary Boon. Meubelontwerp is eigenlijk een te beperkt begrip voor wat Mary Boon maakt - haar visitekaartje vermeldt dan ook terecht de bredere term design. Wie de raadzaal betreedt, ziet echter niet direct haar handtekening in het opgestelde. Wat opvalt, is de tijdloosheid van de objecten die zowel in klassieke als moderne interieurs niet zouden rpisstaan. Twee tafels met glazen bladen en blauwstenen zuilen als po ten, pinepitch boekenkasten, lampen met bewerkte voet, een roestvrijstalen constructie voor een vide en een loodzwaar, be schilderd kamerscherm zijn en kele objecten van haar hand. Haar eigen stempel wordt pas écht zichtbaar wanneer het oog valt op de zelf beschilderde ta fels en kastjes in de hal, het trapportaal en de woonkamer. De artdeco- en romantische, Victoriaanse motieven die er met hulp van speciale mallen, zijn er zorgvuldig opgebracht, verflaag over verflaag, totdat ze bijna in het hout lijken gekro pen. Praktisch Zelf noemt de geboren Gooise, haar werk, toegepaste kunst: gebruiksvoorwerpen, uniek in hun soort en aantal, die mooi van vorm en materiaal (of dat nu hout, steen, glas of metaal is) maar ook praktisch in gebruik zijn. Het damtafeltje bijvoor beeld, dient tevens als een extra groot dienblad en is bewerkt met het ijzersterke epoxyhars, wat het effect geeft van gegla zuurde tegeltjes. De klassieke zuilen hebben een aardig foefje in zich. Wanneer het ornament er af wordt gehaald, biedt de pi laar plek voor een plant of bloe men. Het ornament kan ook in zijn geheel in de zuil verdwij nen. „Ik zoek altijd iets bijzon- dei's. Een zuil kun je ook kant en klaar bij de Blokker krijgen. Het gaat erom: wat onderscheidt mij?" Wanneer het zonlicht in alle he vigheid door een bovenx-aam naar binnenschijnt, reageert Mary Boon verrukt. De stralen gaan onder een bepaalde hoek door het glazen tafelblad en dat geeft een wonderlijk fel kleu renspectrum op de vloer. De beschilderingen doet zij zelf, in haar piepkleine werkkamer op de begane grond of in de huiskamer. Haar overige ont werpen laat ze door een aantal regionale meubelmakers, schil ders, stoffeex-ders, of andere deskundigen maken. „Al mijn toeleveranciers komen uit Zee land. Ik vind het heel leuk om met deze mensen samen te wer ken." Zuivere koffie, eerlijke bananen en chocolade die zonder uit buiting van armen is geprodu ceerd. Het aantal politiek correcte producten neemt toe. Nieuw op de ze markt is de eerlijke hangmat. Er zijn landen waar de controle op arbeidsomstandigheden vrijwel geheel ontbreekt, of waar handelaren producenten uitbuiten door schamele prijzen te bieden voor him waar en die vervolgens met woekerwinsten in het rijke westen slijten. De Stichting Amigos de Caceres Mato Grosso Brasil uit Boxtel is een van de instanties die hier iets tegen onder neemt en zich het lot van de plaatselij ke bevolking aantrekt. De stichting werkt samen met een Nederlandse ont wikkelingswerker ter plekke. In 1992 werd er een opvanghuis voor kinderen van alleenstaande moeders geopend waar de jongeren opvang en scholing krijgen. Om ook de moeders te helpen is er een weverij opgezet waar onder andere katoenen hangmatten worden geweven. De wouwen krijgen hiervoor anderhalf keer het in Brazilië geldende minimumloon uitbetaald. Een deel van de arbeidsopbrengst wordt gebruikt om het opvanghuis draaiende te houden. Caceres ligt in de staat Mato Grosso, in het midwesten van Brazilië. De streek is in ontwikke ling, maar veel mensen vallen nog bui ten de boot. De meesten zijn analfa beet, kansarm en hebben nauwelijks toekomstperspectief. Van de overheid is over het algemeen weinig te ver wachten. Behalve van eigen inkomsten moet het centrum het dan ook hebben van gulle gaven. Zo stelt een bakker zijn brood van gisteren beschikbaar en zorgt een welwillende boer af en toe voor eieren, groente en rijst. De komst van de weverij brengt niet al leen een beetj e voorspoed voor de groep betrokken vrouwen, maar heeft ook een economische uitstraling naar de kleine middenstand in Caceres. Garen en ander materiaal wordt bij voorkeur bij hen ingekocht. En de weverij is door een kleinschalig bouwbedrijf uit de Braziliaanse stad gebouwd. Hoog Hangmatten, importeur van hangmatten uit Mexico, Brazilië, Co lumbia en Ecuador heeft zich in 1999 aan het kleinschalige project verbon den en verkoopt de 'eerlijke' hangmat ten voor een maximale prijs tegen een minimale courtage. Dix'ecteur Bas Ho- genkamp steunt op deze manier het goede doel. De hangmatten zijn wel iets duurder, onder meer omdat de produ centen meer betaald krijgen dan ge bruikelijk. De hangmatten zijn er in breedtes van 120 tot 180 cm en in leng tes van twee tot 2,60 meter. De prijzen liggen tussen de 75 en 325 gulden. Hogenkamp: „Ik heb weliswaar geen zicht op de hele productiemarkt maar ben ervan overtuigd dat ook de andere hangmatten die wij verkopen op rede lijke wijze worden geproduceerd en be- Hangmat Amigos uit Brazilië. taald. Dat deze matten soms goedkoper zijn komt doordat ze fabrieksmatig worden geproduceerd en dat worden de eerlijke hangmatten dus niet." De zuivere hangmat wordt weliswaar niet door een onafhankelijke instantie gecontroleex-d, maar volgens Hogen kamp zijn er desondanks genoeg waar borgen voor een eerlijk product. De hangmatten zijn voorzien van een in genaaide sticker met de merknaam Amigos en een sticker van de weverij. Hennie Talens Informatie via de Stichting Amigos de Caceres Mato Grosso Brasil (0411- 683.397). Of anders via ontwikkelingswerker Mauricio Oomen (ismcac@zaz.com.br) of de site van Hoog Hangmatten: www.hoog.nl zaterdag 2 juni 2001 Philips en Electrolux gaan sa men een universele stofzui gerzak maken, de s-bag. Deze past in de meeste stofzuigers van beide merken en in alle toe komstige modellen. Philips en Electrolux produceren dertig procent van alle stofzuigers ter wereld. Ze vinden dat ze het de consument makkelijker moeten maken. Uit onderzoek blijkt dat 55 procent van de ondervraag den soms of vaak moeite heeft het merk of model van de stof zuiger te onthouden. Da's lastig bij het kopen van zakken. Van de mensen die het wel kunnen onthouden, kan 41 procent de zakken moeilijk vinden. Dat leidt allemaal tot een hoop er gernis. De s-bag heeft vouwen aan de zijkant. Daarom is-ie ge schikt voor verschillende mo dellen. Onder het stofzuigen past de s-bag zich aan aan het binnenste van de stofzuiger. Tesa bx-engt een vliegenhor op de markt die de zon buiten houdt. De buitenzijde van de hor heeft een zilverkleurige co ating, die zestig procent van de invallende zonnewarmte en lichtschittei'ing reflecteert. Naar buiten kijken door de an tracietkleurige hor is geen pro bleem. Met zelfklevende klit tenband is-ie gemakkelijk te bevestigen in het raamkozijn. Na de zomer is de hor weer sim pel te verwijderen zonder het kozijn te beschadigen. Boven dien zijn deze horren uitwas baar Voor 50 gulden is de zon werende vliegenhor te koop bij bouwmarkten en doe-het-zelf- zaken. Bison stopt tien verschillende lijmen in een doos en ver koopt die onder de naam Doe Kado Doos. Hij is bedoeld voor alle klusjes in huis die blijven liggen. Het kopje dat gevallen is, de kastlade die bijna uit elkaar valt, of dat handdoekenhaakje dat eindelijk moet worden op gehangen. In de doos zitten on der meer BisonKit. Montagekit, Houtlijm, en Secondelijm. Als je ze los zou kopen, kosten ze sa men 74 gulden, maar de cadeau doos is er al voor 27,95 gulden. Er zit ook een 'Lijmwijzer' in met handige plaktips. - Dat Siemens zich nadrukke lijk met voetbal bemoeit, was de kijker van Studio Sport al langer opgevallen. Voor de fans van Ajax en Feyenoord brengt Siemens nu speciale 'Clubphones' in de clubkleuren op de markt. Het gsm-toestel, te koop voor 300 euro in een be perkte oplage is schok-, stof- en watei-bestendig. Via de inter- net-toets is summiere informa tie te kiüjgen over het laatste clubnieuws, aankopen of uitsla gen. Adviesprijs is 300 euro. Een i'elatiegeschenk in kris tal dat de eigen identiteit onderstreept. Dat concept in troduceert Royal Leerdam Crystal onder de naam Costum- made Crystal. Door samenspel van opdrachtgever, ontwerper en meesterglasblazer ontstaat een exclusief geschenk, dat per fect past bij een bedrijf en haar producten. Ambachtelijk ver vaardigd en in genummerde op lage. De geschenken zijn er in drie sooxlen: gebruiksvoorwer pen, sierobjecten of prijzen en dergelijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33