zeegat Een blaadje maken is nog steeds het leukst PZC Derk Sauer, mediagnaat 25 RUDEN RIEMENS zaterdag 2 juni 2001 In Nederland bracht Derk Sauer als hoofdredacteur van Nieuwe Revu 'nieuws, sport en rock 'n roll' aan de man. In Rusland groeide hij uit tot een uitgever met manchetknopen. Met Cosmopolitan, Playboy, Yes, The Mo scow Times en een Russische zaken krant bouwde hij zijn imperium 'blokje voor blokje, net als lego' op. Prins Wil lem-Alexander zal tij dens het staatsbe zoek aan Rusland een bezoek brengen aan de voormalige maoïst die nu zonder problemen Russische ministers aan de lijn krijgt. Sauer over walging en fasci natie in een Russische metropool. ,,We maken hier in een dag soms meer mee dan in Nederland in een jaar. Je kent me", zegt Derk Sauer (48) in het Engels tegen de jonge artdirector van Playboy. „Alles wat op de cover staat, moet goed leesbaar zijn, anders moet je het niet op de cover zetten." Het lettertype van de aanbeveling 'de beste Amerikaanse meisjes' op de omslag van de Russische Playboy is volgens de Chief Executive Officer (CEO) en grootaandeelhouder van Independent Me dia niet groot genoeg. De jongen achter het toetsenbord brengt met lichtetegenzin en kele wijzigingen aan. „Echt Derk, zo is het okay", mompelt hij als Sauer nog steeds niet tevreden lijkt. „Much better, concludeert de topman uiteindelijk. De Russische Playboy is een van de succes uitgaven van uitgeverij Independent Me dia. „Helemaal vol advertenties", aldus Sauer. Toch is het blad verantwoordelijk voor de twee bodyguards die de Nedexiand- se uitgever begeleiden bij iedere stap die hij zet. In maart werd Playboys hoofdredacteur Maksim Maslakov neergeschoten, naar ver luidt wegens problemen met de maffioze modellenwereld die een prominentere rol opeist in het Russische naaktblad. Sauer zou het volgende doelwit kunnen zijn van de mannen achter de blote meisjes. „Het lijkt zich nu allemaal te stabiliseren", zegt Sauer. „We hadden wat problemen met een be paald modellenbureau." Meer wil hij er niet over kwijt, behalve dan dat bodyguards 'nooit wennen'. Een paar etages lager in het sobere hoofd kantoor van Sauers Independent Media wacht het volgende probleem. Hoofdredac teur Leonid Bersjidski (27) van de succes volle Russische zakenkrant Vedomosti meldt dat er nieuwe verwikkelingen zijn rondom een onlangs verschenen artikel over de dubieuze aanschaf van bubbelbaden door de vermogensbeheerder van het Krem lin. Sauer moet hartelijk lachen om 'jacuz- zi-gate', maar zijn gezichtsuitdrukking wordt serieuzer als Bersjidski uitlegt dat het Kremlin dermate ontstemd is over het stuk dat een pi'oces dreigt. „Ik maak me daar niet al te druk om", zegt Sauer. „We hebben hier een regel: alles mag geschreven worden, maar zorg dat je bronnen kloppen. Daar vextrouw ik op. 'Niet zo snel nerveus worden' is volgens Sauer het geheim van leven in Rusland. De ondernemer overleefde daarmee de afgelo pen twaalf jaar maffia, hyperinflatie, eco nomische crises, tegenstrijdige wetten, de Russische belastingpolitie en talloze andere curiositeiten. „Never a dull moment", zegt Sauer, gezeten achter de lange, houten tafel in zijn met schilderijen behangen kantoor. „We maken hier in een dag soms meer mee dan in Nederland in een jaar. Veel mensen vinden dat moeilijk. Die komen hier naar toe en willen zekerheid, maar zekerheid heb je in Rusland nooit. Dat is ook het probleem voor veel buitenlandse ondernemers. In Ne- deiiand kun je een driejarenplan maken, waar jeperjaarzo'n drie tot vier procent bo ven of onder kunt zitten en dat is dan al vrij wild. Hier kun je iedere dag honderd pro cent verschil hebben. Alles gaat met enorme ups en downs, met schokken. Ik ben daar van gaan houden. Voor mij werkt het als een soort heroïne. Tenminste, zo stel ik me hero ine voor. Je raakt er aan verslaafd, hoewel er natuurlijk ook negatieve kanten aan ver bonden zijn." Vrouwen Sauer verhuisde in 1989 naar Moskou. Na dat hij het weekblad de Nieuw Revu negen jaar lang had geleidmoest hij in opdracht van de Nederlandse uitgever VNU de Russi sche markt ontdekken. De eerste uitgave 'Moscow Magazine' bleek echter geen groot succes. VNU trok uiteindelijk de stekker uit het Russische avontuur, maar Sauer en zijn tien jaar jongere zakenpartner Annemarie van Gaal besloten op eigen houtje verder te gaan. De nieuwe uitgeverij Independent Media kreeg als vlaggeschip het Engelstali ge dagblad 'The Moscow Times', geroemd om de betrouwbare berichtgeving en hoge kwaliteit. Vooral jonge, hoogopgeleide Rus sinnen maken sindsdien de dienst uit bin nen het bedrijf. „Dat is een Russische tradi- .f ËSMÖf L—J yiH 1 i Derk Sauer:,Ik ben veel te Calvinistisch voor die Russen. tie. Vrouwen hebben in dit land altijd het zware werk gedaan en verantwoordelijk heid genomen. Russische mannen kunnen goed kletsen, maar ze zijn vaak verschrik kelijk onpraktisch. Je hebt hier heel veel ge zinnen met een kind en de meeste ouders hopen op een zoon. In dat geval wordt zo'n jongen enorm verwend. Vervolgens trouwen ze ook nog heel vroeg. Die jongens hoeven hun hele leven nog geen eitje te bakken. En dat merk je. Ze zijn zo onpi-aktisch als de pest." Sauer en Van Gaal waren in 1992 dan wel verlost vanhun weifelende bazen in Neder land, onverdeeld succes leverde de vrijheid niet onmiddellijk op. „We hadden een plan netje gemaakt dat we in een jaar of twee winstgevend moesten zijn, maar dat bleek helemaal niet het geval. In de jaren 1993 en 1994 stond het water ons echt aan de lippen. We konden de salarissen bij na niet meer uit betalen. We zijn gered door de bel. Als we in 1994 niet de Russische rechten voor Cosmo politan hadden verworven, zou ik hier nu niet hebben gezeten." Cosmopolitan is nog steeds de 'cash-cow' van Independent Media. Het grootste blad van Rusland is 'een fenomeen', aldus Sauer. De oplage van 'Cosmo' explodeerde vrijwel onmiddellijk na de verschij ning van het eer ste nummer. In de topmaanden gingen bijna 500.000 exemplaren over de toonbanken. Ook nu de concurrentie met gelijksoortige bladen op de Russische markt is versche nen, heeft Cosmopolitan nog altijd onbe twist de koppositie in handen met een opia- foto Frank Hendrickx/GPD ge van boven de 300.000. „Het blad is een beetj e te vergelij ken met de Magriet in de j a- ren zestig in Nederland. In Cosmo konden Russische vrouwen voor het eerst lezen over thema's als seksualiteit, de relatie met je man en geweld in het huwelijk." Na het onwaarschijnlijke succes van Cosmopolitan dijde Independent Media snel uit. De ene na de andere glossy ver scheen op de markt. Playboy, Yes, Marie Claire, Good Housekeeping, Men's Health, alles komt uit de stal van Sauer. De econo mische crisis in 1998 veroorzaakte een te rugslag en Sauer moest in een paar weken tijd 200 man ontslaan. „Een heel moeilijke tij d, maar we zijn er sterker uit tevoorschijn gekomen, zegt Sauer, die zich nog dagelijks met zijn bladen bemoeit. „Ik ben een alles- eter. Ik spring van het ene naar het andere. Als bepaalde bladen niet helemaal lekker lopen, een nieuwe push nodig hebben, dan kom ik in actie. Dat vind ik nog steeds het leukste wat er is: een blaadje maken." Status In 1998 - vlak voor de crisis - kocht VNU een belang van 35 procent in het bedrijf van Sauer. De Nederlandse ondernemer werd daarmee definitief een man in bonus. Maar die status is voor mij helemaal niet be langrijk. Op mijn leven heeft het nul in vloed. Ik heb altijd geleefd zoals ik nu leef. Ik ben dan ook veel te calvinistisch voor die Russen. Ze begrijpen niet dat er niet in elke kamer een breedbeeldtelevisie staat of dat er geen thuisbioscoop is. 'Dat heb ik hele maal niet nodig'zeg ik dan, maar daar kun nen ze niet bijAls je het geld hebt, moet je het kopen. Dat zit heel diep." Sauer denkt voorlopig nog niet aan een ver trek uit Rusland, al houdt hij een slag om de arm. „Je weet het nooit in Rusland. Voor hetzelfde geld gooit Poetin ons er morgen uit. De meeste industriëlen zijn hartstikke blij met hem, maar ik houd nog steeds mijn hart vast. Als hij echt de totalitaire kant op gaat, is dat natuurlijk heel vervelend voor ons. Media kunnen alleen gedijen in een open klimaat. Ik denk trouwens dat dit op de lange termijn voor heel het bedrijfsleven geldt. In Chili hebben ze onder leiding van Pinochet ook een tijdje economische voor uitgang gekend, maar alles wat totalitair is, leidt op den duur tot minder competitie en meer corruptie. Ik weet echt niet of dat hier gaat gebeurenmaar j e kunt het niet uitslui ten." Het bezoek van kroonprins Willem-Alexan der ziet Sauer als een vorm van erkenning. „Vooral voor de mensen die hier werken, vind ik het leuk. Het Russische management runt de zaak. Dat is ook het leuke van dit be drijf. Jonge mensen van in de twintig krij gen enorme verantwoordelijkheden. Ik ben namelijk helemaal geen controlfreak, inte gendeel. Dat is de reden waarom mensen hier graag werken. Het is nu eenmaal heel vervelend om een baas te hebben die voort durend zegt hoe je alles moet doen. Mis schien is dat een kwaliteit van me: dat ik een sfeer weet te creëren waarin mensen graag werken. Ik wil zoveel mogelijk bij mijn kin deren zijn en doordat ik veel aan anderen overlaat, hoef ik zelf ook helemaal niet zo hard te werken. Gewoon normale werktij den, zoals iedereen." Frank Hendrickx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25