TVM-kamp vecht zware eisen aan Roddick verlaat Parijs in tranen PZC KNVB verwijt Fifa vuil spel in zaak Davids Jong Oranje simpel langs jonge Esten Advocaat Van Mierlo: geen aanwijzing voor georganiseerd dopinggebruik Olympique teruggezet 21 Simoni lost Frigo af als leider Giro Cees Priem nooit meer ploegleider Toonaangevend in keukens, badkamers en tegels Duiven mogen Frankrijk in Australië verrast wereldkampioen Duitsers niet blij met Jol Feyenoord aast op Lurling Suarez verbetert wereldrecord Ajax contracteert Ahmed Hossam zaterdag 2 juni 2001 door Frits Bakker REIMS - De wielerploeg van TVM, die elf jaar lang onder lei ding stond van Cecs Priem, dreigt te worden ontmaskerd als een ploeg waar een georgani seerd dopingsysteem werd ge hanteerd. De Franse aanklager Laumosne maakte gisteren in zijn pleidooi de vergelijking met de Festina-ploeg, waar de ploegleiding en de renners vorig jaar in Lille een bekentenis af legden. TVM bleef tot de slotdag van het proces in Reims ontken nen. Joost van Mierlo, de advo caat, hield vol: „Er is geen enkele aanwijzing voor een ge organiseerd systeem." De drie verdachten in de zaak (ex-ploegleider Cees Priem, de Russische arts Andrei Michail- ov en verzorger Jan Moors) kre gen op de slotdag van het proces een bittere pil te slikken. Cees Priem werd aangewezen als de spil in het netwerk. Hij wordt ervan verdacht leiding te heb ben gegeven aan het systeem en hoorde de zwaarste straf tegen zich eisen. Voor overtreding van de Franse douanewet en de dopingwet eis te de openbare aanklager zelfs zwaardere straffen dan in de Festina-zaak. Priem moet twee jaar voorwaardelijk krijgen volgens de strafpleiter. Festina- ploegleider Bruno Roussel kreeg in het Festina-proces maar achttien maanden. En ook de geldstraffen vallen in de eis hoger uit dan in de zaak die een halfjaar geleden veel meer op zien baarde. Vaagheden Het betoog van de aanklager in Reims richtte zich op de chaos en vaagheden binnen het team van TVM. Het verhaal van Mi- chailov over het Epo-transport, dat bestemd was voor een Rus sisch kinderziekenhuis, ram melde aan alle kanten. Verder stond tijdens de procesdagen de vondst van verboden en maske rende producten en preparaten in het hotel van de ploeg cen traal en er waren grote twijfels over het premiesysteem. De procureur zei: „Het systeem was uiterst ondoorzichtig. Op alles wat we tijdens het onder zoek hebben gevraagd, werd een ontwijkend antwoord gege ven: ze weten het niet, ze kun nen het niet aantonen of ze hebben het niet gedaan." Die houding kwam de verdachten in de afrekening van de aanklager duurte staan. Het TVM-kamp trok na de eis wel alle registers open om de be schuldigingen te weerleggen. Cees Priem kondigde voor de middagsessie aan: „We gaan door Cilya van der Kooy PARIJS - Tennisser Andy Rod dick had zich zijn eerste kracht meting met Lleyton Hewitt op een grandslamtoernooi anders voorgesteld. De 18-jarige Ame rikaan verliet gisteren in tranen het Courte Central van Roland Garros. Zijn val maakte na twee sets een einde aan de partij tus sen de twee talenten. In het marathonduel met zijn landgenoot Michael Chang had Roddick eerder laten zien dat hij niet van opgeven houdt. In de partij verbeet hij de krampaan vallen en vocht zich naar de vol gende ronde. Een val in het begin van de derde set tegen He witt werd hem echter teveel. Hoewel hij het na een blessure behandeling aan het bovenbeen nog wel probeerde, staakte hij na hevige gebaren van zijn coa ches de wedstrijd. Het beteken- niet ineens bekennen wat we nooit hebben gedaan." En Mi- chailov zei: „Wat ze ook hebben gevonden in de kamers tijdens de Tour: niets was gevaarlijk en niet was giftig." Dat was ook de toon van de ad vocaten, die de rechter en aan klager bestookten met lange verhandelingen over de struc tuur van de ploeg. Ze spraken met klem tegen dat de ex-ploeg de het einde van zijn ongeslagen reeks van twaalf duels op gra vel. Voor de buiteling lieten Roddick en Hewitt zien aan elkaar ge waagd te zijn. De twee gedreven spelers probeerden zichzelf voortdurend op te peppen. Na dat Hewitt in het eerste bedrijf zeven setpunten had laten lig gen, eiste Roddick, gesteund door zijn ijzersterke service, de winst in de tiebreak op. De Au straliër herstelde zich met de ze ge in tweede set. Het was 2-2 in het derde bedrijf toen de 18-jarige Roddick zich verstapte en onderuit ging. De lieveling van het Franse pu bliek, gevreesd omzijn keiharde slagen en zijn niet aflatende in zet, kon niet verder spelen.„Het is nooit leuk om zo te winnen. We waren aan een goede partij tennis bezig, maar ik ben er ze ker van dat we elkaar nog vaak zullen ontmoeten", zei Hewitt, Advertentie baas, zoals het justitieel onder zoek in Frankrijk wil doen gelo ven, de aanzetter en bankier was namens sponsor TVM. Zelf had Priem al benadrukt dat hij nooit iets met doping of verbo den medicamenten te maken heeft gehad. „Ikhadergeen ver stand van en vertrouwde op de arts." Mr. Jéol, de raadsman van Priem, schetste onder meer het die zijn opponent eerder dit jaar in Miami nog met duidelijk cij fers versloeg. Naast de als zesde geplaatste Hewitt bereikten ook de Brazi liaanse titelverdediger Gustavo Kuerten, de Spanjaard Juan Carlos Ferrero, de Zweed Tho mas Enqvist en de Rus Jevgeni Kafelnikov de laatste zestien. Kuerten moest hard voor zijn zege werken, maar klopte de Marokkaan Alami uiteindelijk toch met 6-3 6-7 7-6 6-2. Ferrero moest één set afstaan aan zijn landgenot Jacobo Diaz: 6-1 7-6 6-1 6-2. Kafelnikov kwam traag op gang, maar had weinig moei te met de Belg Olivier Rochus: 7- 6 6-4 6-3. Enqvist daarentegen had vijf sets nodig tegen de Tsjech Jiri Novak: 6-2 6-3 7-6 2- 6 8-6. Tim Henman redde het niet. De Brit, in de vorige ronde nog te sterk voor Sjeng Schalken, ver loor van de Argentijnse gravel- beeld van een degelijke ploeg leider, die nooit met een pilletje in de hand is gezien. Dat hij ver antwoordelijk wordt gehouden voor het Epo-transport in 1998, is een volstrekt onjuiste taxering van de aanklager. De Franse advocaat voerde verkla ringen van renners op, van ver zorgers en vocht elke vorm van schuld aan. Facturen Cees Priem zelf verklaarde: „Mijn aandeel in de aanschaf van de producten was, dat ik de facturen van Michailov moest tekenen. Als er ooit een reke ning van Epo bij was geweest, had ik natuurlijk geweigerd te betalen." TVM werd op de slotdag van het proces neergezet als een ploeg die met weinig geld een beschei den rol heeft gespeeld in het pe loton. Volgens Laumosne was er wel degelijk sprake van een top- ploeg. Joost van Mierlo: „De waarheid is dat de renners in het jaar dat ze uit de Tour stapten specialist Guillermo Canas: 6-4 4-6 4-6 6-3 5-7. Schalken moest vrijdag definitief afscheid ne men van Parijs. De Limburger verloor in het dubbel met zijn partner Nicolas Lapentti uit Ecuador met twee keer 7-6 van het Oostenrijkse/Zwitserse koppel Manta/Knowle. Clijsters Bij de vrouwen eisten de Belgi sche tennissters de aandacht op. Evenals bij de Australian Open bereikten de talentvolle Kim Clijsters en Justin Henin de vierde ronde. Clijsters, de vrien din van Hewitt, won met 6-2 6-2 eenvoudig van de Spaanse Mar- van onze sportredactie TALLINN - Jong Oranje heeft zich gisteren kinderlijk eenvou dig ontdaan van Jong Estland, vooral dankzij RKC-aanvalIer Ivvan Redan. In zijn derde wed strijd als Oranje-soldaat maak te de twintigjarige Redan drie doelpunten. De Nederlanders liepen in de EK-kwalificatie- wedstrijd in de hoofdstad Tal linn uiteindelijk uit naar een grote zege, 0-5. Redan en een andere RKC'er, Michael Lamey, maakten in druk. Zij stonden dit seizoen ook symbool voor de opmars van RKC. Redan speelde vorig jaar bij RBC, maar onder trainer Martin Jol is hij in Waalwijk uit gegroeid tot een volwassen ere divisiespeler. Lamey, 21 jaar, speelde ano niem bij Ajax, waar hij een ver geten voetballer was. RKC gaf hem een kans en snel kwam hij tot wasdom. Hij kan zelfs nu al naar een grote club. Landskam pioen PSV is het concreetst. An- derlecht meldde zich ook. RKC kan Lamey niet behouden. Maar zijn vertrek past in de filo sofie van de club: jonge spelers 1998) op de laatste plaats in het klassement stonden." Onderzoek heeft geen water dichte bewijzen voor Epo-ge- bruik kunnen aandragen. Het rapport maakt melding van vier gecontroleerde renners op 28 ju li, toen ze voor bloed-, haar- en urinetesten werden meegeno men naar een laboratorium. De waarden van de bloedtesten (hematocriet) waren toen voor Blijlevens 44.1 procent, voor Knaven 45.4, voor Ouchakov 47.4 en voor Voskamp 49.7. De maximaal toegestane waarde is vijftig. Joost van Mierlo: „Het is verwerpelijk dat we zwaarder worden aangepakt dan Festina. Je ontkent, omdat er niets is en je krijgt nog een hardere klap op je neus, zo blijkt. Willv Voet, de verzorger van Festina, wordt nu neergezet als een nette, brave man, die zo eerlijk is geweest om te bekennen. Zijn ze vergeten dat die meneer Voet is aange houden met een auto die volge propt was met Epo en groeihor monen?" ta Marrero. Henin gaf haar 19- jarige verjaardag extra glans door de Franse Virginie Razza- no met 6-3 6-4 te verslaan. Ook de Italiaanse vrouwen Rita Grande en Silva Farina Elia doen het goed. Grande klopte de Spaanse Cristian Torres Valero met 6-3 6-1. Farina Elia zette de Tsjechische Daja Bedanova met 7-5 7-6 opzij. De Oostenrijkse Barbara Schett, verantwoorde- lij k voor de uitschakeling van de Amerikaanse Venus Williams, gaf een vervolg aan haar goede optreden in de Franse hoofd stad. Ze won van de Spaanse Nuri Llagosteramet 6-0 4-6 6-2. ANP opleiden en ze vervolgens ver kopen. Kuyt scoorde in de eerste helft van het vlakke duel, nadat Jans sen daarvoor had gefaald van elf meter. Kort na de rust maakte invaller Redan de tweede tref fer. Na bijna een uur maakte de RKC'er er 0-3 van. Daarna was de wedstrijd voorbij. Estland wilde wel voetballen, maar kwam alles tekort om het Ne derland lastig te maken. Jong Oranje blijft met Portugal in de race voor een plek bij de eerste twee in de kwalificatie poule. De eerste twee van de groepen spelen een play-off met als inzet een plaats bij de eind ronde van het EK volgend jaar in een nog aan te wijzen land, waaraan acht landen meedoen. Jong Estland-Jong Oranje 0-5 (0-1). 28. Kuyl 0-1, 49. Redan 0-2, 58. Re dan 0-3, 75. Wtsgerhof 0-4, 76. Re dan 0-5. Scheidsrechter: Markusson (IJs). Gele kaart: Bosschaart Jong Oranje). Toeschouwers: 250. Bijzon derheden: Janssen (Jong Oranje) mist strafschop in 12e minuut. Jong Oranje: Ten Rouwelaar, La mey, Wisgerhof, Broerse en Bos- schaart; Wolters (46. Redan), Van der Gun (82. Berger) en Janssen: Van der Meyde (60. Ax), Kuyt en Zonne veld. ANP door Jaap van Essen TALLINN - Zoals verwacht was het protest kansloos; Edgar Da vids mag vandaag definitief niet spelen in het WK-kwalificatie- duel tegen Estland. Bondscoach Louis van Gaal vulde zijn tot ze ventien spelers teruggebrachte selectie gisteren aan met Theo Janssen. Janssen, aanvoerder van Jong Oranje, voegde zich net als voor de oefeninterland tegen Turkije bij het 'grote Oranje'. Net als de selectie van Denny Landzaat een opvallende keuze, aange zien Janssen bij Vitesse de laat ste tijd meestal zijn plaats kwijt was aan de Belg Gert Claessens. De KNVB had gisteren contact weer met de wereldvoetbalbond Fifa. De ultieme poging om de wereldwijde schorsing van Ed gar Davids ongedaan te maken leed zoals verwacht schipbreuk. Directeur betaald voetbal Henk Kesler reageerde wederom ver bolgen. „Ze zeggen nu dat een speciale commissie van het da gelijks bestuur dit besluit heeft genomen. Daar schijnt men toe gerechtigd te zijn in heel specia le gevallenAlleen hebben ze het er in de schriftelijke argumen tatie over dat Edgar 'veroor deeld is' door de Italiaanse bond. Dat is pertinent niet zo. De zaak moet nog voorkomen, hij is vooiiopig geschorst. Ik noem dat een juridische misser. Alleen kunnen we daar op dit moment niets aan veranderen." Solo-actie Hoe zuur de druiven zijn bij de machteloze KNVB bleek ver volgens. Kesler suggereerde een vuil spelletje in de wereldvoet balbond. „Ik heb geen andere verklaring voor dit gedoe dan een solo-actie van Fifa-voorzit- ter Blatter. Die ligt zelf onder vuur en wil met deze actie de aandacht van zijn eigen proble men afleiden." Niet de meest slimme en takti- sche opmerking van Kesler, die zou moeten weten dat dergelij ke insinuaties de zaak van Da vids niet bepaald goed zullen doen. Kesler zei dat de KNVB niet had overwogen uit protest helemaal niet te spelen. „Dat kun je niet doen, maar we heb ben wel duidelijk gemaakt dat we het absoluut oneens zijn." Rob Cohen, de schoonvader van Ronald de Boer die zich momen teel inzet voor Frank de Boer, had het wel geweten wanneer hij betrokken was bij de verde diging van Davids: „Onmiddel lijk een kort geding aanspan nen. Je moet er gelijk bovenop zitten." Overigens gaat de Por tugees Couto, die ook betrapt is op het gebruik van nandrolon en ook is geschorst, naar de rechter. Door het wegvallen van Davids kreeg de selectie van Louis van Gaal een nog meer onevenwich tig karakter dan voorheen. De bondscoach heeft nog zestien spelers over van de vaste kern waarmee hij werkt. Die groep telt echter zes spitsen en twee doelmannen. Daar bouw je niet zo makkelijk een elftal van. Aan de andere kant is het aantal keuzemogelijkheden nu zo be perkt, dat er weinig moeilijke verschuivingen zijn te verwach ten. Alleen de positie rechts op het middenveld is een vraagte ken. Denney Landzaat zou er kunnen debuteren, bij een wat behoudender aanpak zou Mario Melchiot een optie zijn. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Reiziger, De Boer, Hof land; Landzaat, Cocu, Kluïvert, Paauwe; Zenden, Hasselbaink, Overmars. GPD DAEGU - Olympique Marseille is teruggezet naar de Franse tweede divisie. De topploeg van weleer kon de Franse voetbal bond bij de aanvraag van een li centie voor volgend seizoen on voldoende financiële garanties geven. De bond zette om dezelf de reden Toulouse terug naar de derde divisie. De clubs hebben vijftien dagen de tijd om tegen het besluit in beroep te gaan. Bondsvoorzitter Bourgoin zei erop te vertrouwen dat preses Dreyfus van Marseil le zijn club alsnog aan de licen- tievoorwaarden laat voldoen. De verwachting is dat Dreyfus meer geld in Marseille zal ste ken. De club heeft 90 miljoen gulden schuld. Marseille, dat in 1993 nog de Europacup 1 won, werd in 1994 als eens teruggezet naar divisie twee na een omkoopschandaal. De club had een jaar eerder drie spelers van Valenciennes omge kocht. AFP PASSO PARDOI/MANN- HEIM - Dagio Frigo ging in de elfde etappe tot het uiterste om zijn leiders trui in de Ronde van Italië te verdedigen. De Itali aanse wielrenner van Fas- so Bartolo had in de eerste zware bergrit echter aan een derde plaats niet vol doende. Na tien dagen moest hij het roze tricot afstaan aan zijn landge noot Gilberto Simoni. De renner van de Lampre- ploeg, donderdag nog ne gatief in het nieuws dooi de positieve, dopingtest van Sergio Barbero, gun de zijn Mexicaanse mede vluchter Julio Perez Cua- pio de dagzege. Jeroen Blijlevens arriveerde als 143e op een halfuur van de winnaar. „Het is mijn beste seizoen uit", glunderde Simoni na afloop. „Ik weet dat ik kansen op de eindzege heb. Maar het rijden van Frigo heeft mij verrast. Hij is nog steeds mijn grootste concurrent." In de eerste etappe door de Dolomieten viel het pelo ton zoals verwacht volle dig uiteen. Marco Pantani eh Stefano Grazelli, win naars van 1998 en 2000, moesten respectievelijk 6,46 en 13,52 minuten op Simoni toegeven. De Duitser Jan Ullrich arri veerde op 32 minuten. In zijn voorbereiding op de Ronde van Frankrijk richt hij zich vooral op de tij drit van zondag. In de Ronde van Duits land eiste Oscar Freire de overwinning in de vierde rit op. De Spaanse voor malige wereldkampioen op de weg versloeg in de massasprint de Belg Tom Steels en de Duitser Erik Zabel. De Duitser, die af gelopen twee ritten won, behield wel de leiderstrui. Voor Freire betekende de zege een opsteker in zijn eerste grote wedstrijd van het jaar. Paul van Schalen pro beerde een derde opeen volgende massasprint te voorkomen. Hij ontsnapte met de Zwitser Cx-istian Heule. Ze kregen een voorsprong van drie mi nuten, maar werden 40 ki lometer voor de finish bij gehaald. ANP/RTR REIMS - Het proces tegen TVM heeft bij Cees Priem de laatste twijfel weggenomen. De 50- jarige inwoner van Wenieldinge zal als ploeg leider nooit meer terugkeren in het peloton. „Ik heb geen zin meer om risico's te lopen", zei hij gisteren na het proces in Reims, waar hij twee jaar voorwaardelijk tegen zich hoorde eisen. Drie jaar vechten tegen de verdenking van do pinggebruik binnen zijn ploeg hebben Priem mentaal gesloopt. Hij zei na de laatste zitting, op de vraag of hij bij een volgende keer weer renners de hand boven het hoofd zou houden: „Ik denk het niet. Maar die volgende keer komt er niet meer." Voorlopig houdt hij zich bezig met zijn nieuwe organisatie, die materiaalwagens levert aan wedsti-ijden. „Als ik ooit nog met een nieuwe ploeg kom, dan ga ik zelf niet meer achter het stuur zitten. Ik zou het alleen nog willen zoals Jan Raas het doet bij Rabobank. Thuis organi seren, de rol van manager spelen, maar geen koex-sen meer bezoeken. Ik kom nooit meer naar Frankrijk om ploegleider te spelen." Andy Roddick is geveld door een spierblessure. De Amerikaan moest opgeven in zijn partij tegen de Australiër Lleyton Hewitt. SINT JANSTEEN - Nederlandse postduiven mogen weer naar Frankrijk vervoerd worden en daar worden gelost. En kele weken geleden ontzegde de Franse overheid Nederland se duiven de toegang in verband met de MKZ-crisis. De Zeeuwse liefhebbers werden gisteren meteen in de gele genheid gesteld om duiven in te manden voor vluchten vanuit Frankrijk. Het afdelingsbestuur zegde toe het Franse los singsstation Sourdun als vervangende vlucht voor Homburg (Duitsland) te regelen. Daarin slaagde het bestuur. Vandaag zullen bij goed weer de duiven in Sourdun worden gelost. Gis teren werden de duiven die waren bestemd voor Libramont (België) naar de Franse lossingsplaats Saint Quentin ge bracht. In de loop van de komende week zal het afdelingsbe stuur trachten een vluchtprogramma voor de rest van het sei zoen samen te stellen. DAEGU - Frankrijk heeft in het tweede groepsduel tijdens de Confederatiebeker in Zuid-Korea een zwakke prestatie gele verd. De regerend Europees en wereldkampioen verloor met 1-0 van Australië. Frankrijk trad met een c-elftal aan en dat was te merkenClayton Zane van het Noorse Molde FK maak te de enige treffer van de wedstrijd. Aanvoerder Frank Le- boeuf van de Fransen werd een kwartier voor tijd van het veld gestuurd. Zuid-Korea versloeg Mexico met 2-1. DPA HELSINKI - Dick Jol fluit vandaag in Helsinki de WK-kwa- lificatiewedstrijd Finland-Duitsland. De Duitsers hebben de aanstelling van de scheidsrechter met gemengde gevoelens ontvangen. De internationals van Bayem München herinnen- ren zich nog de finale van de Champions League tegen Valen cia, waarin Jol veel kritiek oogstte. De Duitse recordinterna tional Lothar Matthaus noemde de leidsman in zijn column in het blad Kicker,een schande voor de finale en het totale voet bal". De drie strafschoppen die Jol in de reguliere speeltijd gaf, waren volgens hem allemaal verkeerde beslissingen.DPA ROTTERDAM - Feyenoord aast op Anthony Lurling. Er is al geïnformeerd naar de afkoopsom voor de linkerspits van Hee- renveen, die door de Friezen twee jaar geleden werd overge nomen van FC Den Bosch. Feyenoord-manager Hans Ha- gelstein laat desgevraagd weten dat de belangstelling van de Rotterdammers voor Lurling serieus is. GPD ULSAN - Claudio Suarez heeft het wereldrecord gespeelde interlands verbeterd. Suarez speelde zijn 158e interland voor Mexico tijdens de Confederatiebeker-wedstrijd tegen Zuid- Korea. De 32-jarrge voetballer passeerde de Egyptenaar Hossam Hassan die op 157 interlands staat. RTR AMSTERDAM - Ajax heeft Ahmed Hossam aangetrokken. De 18-jarige linkerspits is afkomstig van AA Gent uit België. Hossam is international van Egypte. Het afgelopen seizoen scoorde hij elf keer voor Gent. Voor Hossam was meer belang stelling. Anderlecht zag in hem een ideale opvolger voor de naar Dortmund vertrokken aanvaller Koller. Ook Udinese, Vicenza, Southampton en Sunderland meldden zich voor ,Mido"volgens de kenners het af gelopen jaar de grootste be lofte van de Belgische velden. ANP foto Frangois Guillot/ANP Wij nemen de tijd om u vakkundig te adviseren en een perfecte installatie te garanderen. r2e Pinksterdag OPEN van 11.00 tot 17.00 uur. "Erkejmd Nobelweg 2-38 Goes, (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 270695 e-mail mfo@debel nl, wwwdebel nl —^4,— Open op di t/m vri| van 9 30 17 30 uur, za van 10 00-16 00 uur, do koopavond 19 00-21 00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21