pzc Flop dreigt voor Duurzaam Veilig Pennen geblazen op de laatste dag Begin aanleg voetgangers tunneltje Oranjemolen op definitieve hoogte w 17 Project staat of valt met besluit weg Schoondijke-Hoek Zangdienst Serooskerke Fancy fair in Vlissingen Stadhuismuseum Veere opnieuw beheerd door het Zeeuws Museum antwoorden Examens enger dan de tandarts Lekker werken bij pa in de zaak zaterdag 2 juni 2001 door Edith Ramakers door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het project Duurzaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen dreigt uit te lopen op een grote flop, omdat minis ter Netelenbos vooralsnog niet genegen is om rijksweg 61 (Schoondijke-Hoek) om te bou wen tot een vierbaans stroom weg. Volgens wethouder L. Wille (verkeer) van Oostburg heeft het Bestuurlijk Overleg Duur zaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen signalen ontvangen dat de bewindsvrouwe zal kie zen voor een andere toegangs weg tot West-Zeeuws-Vlaande ren; een tweebaansweg met vele rotondes. ..Als dat gebeurt, is het draagvlak onder het project in West-Zeeuws-Vlaanderen weggeslagen", zei Wille donder dag tijdens een congres over door Miriam van den Broek VEERE - Het beheer van het stadhuismuseum De Vierschaar in Veere wordt dit zomerseizoen opnieuw uitbesteed aan het Zeeuws Museum in Middel burg. Het college van B en W van Veere wil daarvoor 39.000 gul den uittrekken. Het wordt het tweede seizoen dat het Zeeuws Museum de openstelling onder zijn hoede neemt. Met het vertrek van de gemeentearchivaris naar het Zeeuws Archief in Middelburg, kwam het museum vorig jaar zonder beheerder en coördina tor te zitten. Bij de gemeente kon niemand de functies vervul len, omdat de specifieke des kundigheid op het gebied van organiseren, coördineren en be heren van een museum daarvoor ontbrak. Het Zeeuws Museum had die deskundigheid wel. Het is nog steeds onbekend wat voor functie het monumentale stadhuis in de toekomst moet Duurzaam Veilig in het Gelder se Oosterbeek. ,,Dan durf ik te zeggen dat in de evaluatie bij de bevolking de balans negatief zal doorslaan." Ten overstaan van een gehoor van verkeersdeskundigen, be stuurders, politiefunctionaris sen en ambtenaren was Wille erg kritisch over het verloop van het proefproject in West- Zeeuws-Vlaanderen. In de ogen van de Oostburgse wethouder is er erg veel misgegaan de voor bije vijf jaar, maar is er ook veel lering getrokken uit het project. Met die ervaringen, zo schotelde Wille de deskundigen voor, kunnen andere regio's hun voor deel te doen. Volgens hem moe ten acties in infrastructurele sfeer altijd gemotiveerd en be argumenteerd worden. Gebeurt dat niet, dan lopen za ken mis. Verder moet bij het op zetten van duurzaam veiligpro- krijgen. Maar ondertussen wil de gemeente dat het museum toegankelijk blijft. Veere vond vorig jaar een tijdelijke oplos sing bij het Zeeuws Museum en dat is goed bevallen. In tegenstelling tot vorig jaar vallen de kosten voor de open stelling van het museum be hoorlijk hoger uit. In 2000 vroeg het Zeeuws Museum 16.000 gul den voor het beheer. Het ver schil van 23.000 gulden is ont staan doordat het Zeeuws Museum dit jaar geen beroep kan doen pp de eigen oproep krachten. Het museum in Mid delburg is al zo lang dicht dat er geen oproepkrachten meer zijn. Voor dit jaar worden medewer kers aangetrokken via een uit zendbureau. Er worden komende zomer in de Vierschaar geen wisseltentoon stellingen samengesteld uit de gemeentelijke kunstcollectie. Het Zeeuws Archief, dat de col lectie beheert, ziet geen kans de ze kleine expositie in te richten. ject een echt zelfstandig werkend projectbureau geïn stalleerd worden. Medewerkers van gemeenten mogen dit soort projecten er niet zomaar even bij doen, dat leidt tot loyaliteits probleem en een te geringe slagvaardigheid. Wille pleitte verder voor een consistente mo nitoring van maatregelen en een budget om ingrepen die ver keerd uitpakken ongedaan te maken. De wethouder riep voorts het ministerie van Verkeer en Wa terstaat op het bedrijfsleven te motiveren interesse te tonen voor vernieuwende maatrege len op het gebied van verkeers- regulering. De ingenieursbu reaus en wegenbouwbedrijven hebben het met name in West- Zeeuws-Vlaanderen af laten weten. De suggesties voor infra structurele maatregelen en in grepen kwamen niet van de zij de van het bedrijfsleven, maar louter uit de koker van begelei dingsdiensten of van Jan Bakx, de verkeersdeskundige van de provincie Zeeland. pagina 27: hobbels en kuilen VLISSINGEN - De Oranjemo len aan de Vlissingse Groene Boulevard heeft gisteren zijn definitieve hoogte bereikt. Met een soort vijzelpomp werd het laatste zetje gegeven tot hij ruim twee meter boven de grond leek te zweven. Voorlopig staat hij alleen nog maar op ijzeren pa len. De wieken vangen weer alle wind en de molen staat weer recht. Zelfs een eventuele latere dijkverhoging kan de molen met gemak weerstaan. Doordat de groene Oranjedijk in de loop der jaren stevig ver hoogd is, kwam de molen in het gedrang en tegelijkeitij d in een soort put te liggen. Bovendien was de fundering zwak, zakte de molen naar een kant en kwamen er daardoor barsten in de molen. „De molenaar ontdekte jaren geleden al dat de molen scheef stond. Dat proces heeft zi<ph di rect na de bouw van de molen - zo'n 300 jaar geleden- al inge zet, maar is de laatste dertig jaar in een stroomversnelling ge raakt. Dat is gebeurd door het ophogen van de dij k in het kader van de Deltawerken", zegt A. van Middelkoop, van het bu reau Van Middelkoop en Witte- veen Bos dat verantwoordelij k is voor de berekeningen van de nieuwe fundering. Een molen die scheef staat, maalt niet goed. De kap is al eens rechtgezet om de wieken weer soepel te laten draaien, maar het euvel kwam terug. „Vandaar dat er rigoureuzer in gegrepen moest worden." De mogelijkheid werd eerst on derzocht om de molen alleen maar recht te trekken. Van Mid delkoop: „Maar als de dijk van wege veiligheidseisen ooit an derhalve meter opgehoogd moet worden, dan zou de molen nog dieper en waarschijnlijker in- stabieler komen te staanOok al hoeven we niet te verwachten dat al over dertig jaar de zeewe ringen in Nederland moeten worden opgehoogd, we moeten wel voor goede oplossingen kie zen." Plateau De molen komt spoedig in zijn geheel op een soort plateau te staan. Het terrein direct rond de Oranjemolen wordt opgehoogd tot aan de deur van de molen. Ook de ruimte onder het baken wordt volgestort. Daarna zal er aan de restauratie van de molen zelf worden begonnen. De enige molen op een zeewe ring die Nederland rijk is, heeft speciale aandacht gekregen. Begin januari werd een subsi dieaanvraag van de gemeente Vlissingen bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg geho noreerd met een bedrag van ruim één miljoen gulden. De ge meente Vlissingen draagt netto ook meer dan 1 miljoen gulden bij en de derde partner, Rijks waterstaat, komt met ruim vier ton over de brug. J. Asselbergs, directeur van de monumentendienst, mocht gis teren drie van de zes kanjersub sidies die Zeeland van het Rijk heeft gekregen, symbolisch in gang zetten. In totaal kreeg Zeeland 13 mil joen gulden. Na Vlissingen reis de de delegatie van monumen tenzorg af naar Kapelle en Tholen, waar opknapbeurten van de Nederlandse hei-vormde kerken wachten. SEROOSKERKE - In de Neder lands-Hervormde kerk in Se rooskerke vindt morgen een zangdienst plaats met mede werking van christelijk koor De Zilverstem uit Arnemuiden. Het orgel wordt bespeeld door A. van der Linde en voorganger is dominee G. Bos. De dienst begint om 19.00 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse Paauwenburgschool houdt donderdag 14 juni een fancy fair tussen 1700 en 19.00 uur. De op brengst is bestemd voor twee doelen. Een deel gaat naar de dierenbescherming en een an der deel naar de school zelf. De basischool wil sparen voor ma terialen waarmee kleuters kun nen buiten spelen, bijvoorbeeld karren, driewielers en losse klimrekken. Wethouder Heijning mocht het eerste stukje rails wegslijpen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Met een haakse slijper heeft de Goe- se wethouder S. Heijning gisteren het eerste stukje rail weggezaagd om ruimte te maken voor een voetgangerstunneltje bij het sta tion in Goes. In december moeten treinpas- sagiers van de noordkant van het spoor naar de zuidkant kunnen lopen, door het ver lengde van het huidige perrontunneltje naar een nieuw aan te leggen plein. Daarvoor moet aannemingsbedrijf Colijn uit Nieuwendijk in een open bouwput twee tunnelsegmenten bouwen. Het eerste is half augustus klaar en zal in het laatste weeken- inde van die maand onder het hoofdspoor tegen het bestaande tunneltje worden aan geschoven. In hetzelfde weekeinde wordt de doorbraak naar het perrontunneltje ge maakt. Het treinverkeer tussen Goes en Middelburg wordt die dagen stilgegelegd. De tweede tunnelmoot wordt daarna ge bouwd en in het verlengde van de eerste ge schoven. Daarvan ondervindt het treinver keer geen hinder, want het komt ongeveer op de plaats van de bouwput, waarvoor Heijning vrijdag een begin maakte. Twee opstelsporen moeten tijdelijk wijken. Als in totaal 41 meter nieuwe tunnel is ge legd, wordt de zuidelijke uitgang naar het Stationpark gebouwd en kunnen de opstel sporen worden teruggelegd. Tussen de spo ren komen twee lichtkoepels. door Henk Postma De examens zitten er weer op. Of er veel gespiekt is? Dat zullen we nooit weten. Er hangen nog geen vi deocamera's in de examenzaal. Dus zijn er ook geen bandjes die nog eens kunnen worden teruggedraaid, maar wat niet is kan nog komen. Bij uitgaansbuurten, benzinesta tions en zelfs al op sommige school pleinen in Zeeland zijn ze al niet meer weg te denken: de 'spionnen' die alles wat beweegt op beeldband vastleg gen. Vwo'ers die er zin in hadden, konden er vrijdag hun mening over kwijt tijdens de laatste examenklus: het opstel Nederlands. Veilig, al die camera's. Mooi al dat DNA-onderzoek bij verdachte per sonen. Leuk dat kindex-en van sper madonoren er straks recht op hebben de naam van hun bi ologische vader te leren kennen. Maar waar blijft met dat alles ons recht op privacy? Het was één van de tien onderwerpen waarvoor de vwo'ers oude stijl kon den kiezen. En dat deden ze dan ook. Op het Zwin College in Oostburg was de privacy-kwestie veruit favoriet. Een op de di-ie leerlingen greep de kans er een betoog over op papier te zetten met beide handen aan. Erica ten Hove uit het Belgische Sint Margriete ovei*woog ook er haar pen op stuk te schrijven. Maar bij nader inzien zaten daar wat haar betreft te veel haken en ogen aan. Want wat moet je er nou van zeggen. „Aan de ene kant is het wel goed, al die veilig heid. Maar aan de andere kant? Je voelt je gewoonweg niet meer op je gemak." Dus koos ze voor het op één na populairste onderwerp: spijt be tuigen. Op tv zie je steeds vaker men sen excuses maken: politici, de paus, zelfs Jan met de Pet gaat voor de ca mera's te biecht. Moeten de VS de in dianen nu ook excuses aanbieden? Moet Nederland spijt betuigen aan de voormalige koloniën? Jazeker wel, oordeelde Erica. En ze beargumen teerde dat in een vurig betoog. Nee, de vwo'ers konden niet zeggen dat het examen mank ging aan stof tot schrijven. Zo was er in de Oostburgse school ook nog aardig wat belang stelling voor de opdracht een be schouwing neer te pennen over de opmerkelijke interesse die meiden tegenwoordig aan de dag leggen voor het vak psychologie. Ruim driekwart van psychologiestudenten in Neder land is van het vrouwelijke geslacht. Ra, ra, hoe komt dat? De vwo'ers mochten proberen daar verklaringen voor op papier te krijgen. Ook op de laatste dag van de mavo- /vbo examens stond schrijfvaardig heid op het programma. Patrieck Wattel uit Oostkapelle had het snel bekeken. De mavo-leei-ling van de Nehalennia-school koos voor de op dracht een artikel te maken voor de schoolkrant. Het moest betrekking hebben op sport, maar dan niet op iets alledaags als voetbal of tennis. Het moest over iets bijzonders gaan. Patrieck Wattel is ringlijder. En als dat geen apaxle spoil is. Komt vrijwel alleen in z'n omgeving voor. Zeeuw - ser kan bijna niet." Dus beschreef hij in minimaal vijfhonderd woorden wat er allemaal wel niet bij dat stukje levende folklore komt kijken. „Al leen al de spanning als je op je paard zit, en dan door die ring moet ste ken." En denk niet dat zoiets gemak kelijk is. „Zonder goede handcoördi natie kan je het wel vergeten." Als mavo-kandidaat op d-niveau had Patrieck ook kunnen kiezen voor 'functioneel schrijven'. Dan was hij in een asielzoekerscentrum verzeild geraakt, en had hij brieven, een vra genlijst en een folder moeten samen stellen. Maar verhalen schrijven gaat hem heel wat beter afThuis werkt hij zelfs al aan een boek over de marine. „Dus zo'n opstelletje... dat moet dan zeker kunnen." Daarmee was Pa trieck er gisteren overigens nog niet. Ook scheikunde stond nog op z'n pro gramma. Op die klus kijkt hij heel wat minder tevreden terug. Patrieck gleed er mee af naar het randje van een voldoende. Mocht hij ermee in het rood komen, dan overweegt hij dat vak over te doen. Dat kan op woensdag 20 juni. Wie met z'n pun- tenlijst niet tevreden is, kan dan in één vak herexamen doen. O www.pzc.nl VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D, 14C, 16B, 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E, 32B, 33A, 37B, 39A, 42A, 44C, 45B, 47C, 48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29B. 30B, 32C, 35E, 36A, 38C, 41A, 43B, 44B VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D. 14C. 16B, 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E, 32B, 33A, 37B, 39A, 42A, 44C. 45B, 47C, 48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29 B. 30B, 32C, 35£, 36A, 38C, 41A, 43B. 44B Jammer dat pony-dressuur zo 'n po pulaire sport is. Anders had Mu riel Lawerman er een vlammend opstel over kunnen sch rijven. De 17- jarige mavoscholier uit Middelburg won er tientallen bekers mee. Een mooi ondenverp dus voor de schrijf- vaardigheidstest, ware het niet dat om een verhaal werd gevraagd over een 'minder voor de hand liggende sport'. Dus viel de keus gisteren op de laatste dag van de examens op een heel andere opdracht: schrijven over een familielid die zich net even an ders gedraagt dan de rest. Muriël verzon een oom die probeerde te overleven in de vrije natuur. Een echt zwart schaap dus. Zo kwam ze toch nog bij het dierenleven terecht. Een juiste keus, want de fantasie gaf haar vleugels. Twintig minuten voor tijd was ze al met het klusje klaar. Eind goed, al goed. Want Muriël draait er niet omheen: examen doen, viel haar bar tegen. Ze begon er twee weken geleden aan met een gemid delde van ruim boven de acht, en vreest nu zowat al haar cijfers fors naar beneden te hebben gehaald. Ze zoekt de oorzaak bij zichzelf: „Ik heb me gewoon te zenuwachtig ge maakt." En dat terwijl ze beslist niet bang is aangelegd. Zelfs de tandarts boezemt haar geen vrees in. „Examen doen is enger." In ieder geval is Mu- Wat hij gaat doen zodra de vakdi ploma's binnen zijn? Robin Sjerp uit Hulst hoeft er geen seconde over na te denken. De 15-jarige vbo- leerling van het Reynaert College gaat werken bij zijn vader in de zaak. Eenmaal elektrotechnisch ingenieur kan hij 't bedrijf zo over nemen. Maar zo ver is het nog niet. Robin doet volgend jaar zelfs eerst nog even het vbo examen over. Niet dat hij het dit jaar verpest heeft. Verre van dat. Hij wil alleen nog een stapje hoger: van c- naar d-niveau. Kan hij daarna naar de privéschool voor de elektro- nicabranche in Hilversum. Voor de praktische kanten van het vak heeft Robin de school niet nodig. Want hij loopt al een tijdje mee in de zaak. Die bouwt hoge frequentie elektronica in transportvoertuigen als boten en trucks: radio-appara- tuur als mobilofoons, gsm's en mari- foons. Het is nu al Robins grootste hobby. Even naar een Franse haven voor een reparatie op een sleep- of baggerboot - hij heeft het allemaal al meegemaakt. De examens op c-niveau verliepen voorspoedig. Robin had het moeilij ker verwacht. Vooral wiskunde was een makkie. En natuurlijk vaktheo rie van elektrotechniek. Daar haalde hij op schpol al een dikke acht voor. Muriël Lawerman riël er nu aan gewend. Dat komt goed van pas, want ze wil ook nog het havo-, en daarna het vwo-diploma halen. Kan ze rechten gaan studeren. Want ze wil per se de advocatuur in. Tijd voor school heeft ze straks in overvloed. Want de pony gaat aan de. kant. Muriël vertelt het wat sipjes. Maar ze is nu eenmaal te oud om er mee door te gaan. Dan kan je wel overstappen op een paard. Maar ze weet inmiddels wat het is elke dag zo'n dier te moeten verzorgen. Ze wil nu even vrijheid. Robin Sjerp Met de talen, Nederlands en Engels, ging het wat stroever. Maar het laat ste stukje Nederlands gisteren viel weer erg mee. Robin maakte geen op stel, maar koos voor functioneel schrijven: solliciteren bij een super markt, vanuit het ziekenhuis naar je klasgenoten schrijven, adverteren met kaartjes voor een popconcert - het kwam allemaal vlotjes uit de pen. Vooral die brief naar z'n klas ging hem goed af. „Hoefje tenminste niet zo officieel te doen. Kan je verzinnen wotjewü." b Patrieck Wattel schreef voor zijn mavo-examen een opstel ov$r de ringrijderij. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17