Veere houdt bijna vier ton over PZC PZC Bibliotheek presenteert spannend theaterspel Scheidend directeur vliegveld beticht van wanbeheer Eis acht jaar cel tegen Vlissingse drugsdealer Deel van Middelburg uur zonder stroom 15 Tegenstanders abseilen naar Raad van State Inkomsten toeristenbelasting vallen tegen Stadsloop rond de Markt in Middelburg Man betrapt bij vernieling van ruit Topveiling Middelburg meert af in Middelburg Landelijke SP-actie stroomtarief Ringrijders vieren jubileum Zaak drugssmokkel uitgesteld Kledingcontainer brandt uit Hasj en wiet in beslag genomen zaterdag 2 juni 2001 VLISSINGEN - Omwonenden van het Arsenaalcomplex in Vlissingen geven de strijd niet op. Voor de Raad van State voerden zij gisteren aan dat het abseilen vanaf de uitkijktoren van het Vlissingse attractie centrum Arsenaal hun woon genot en privacy te veel op de proef stelt. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben voor deze activiteit een vergunning afgegeven aan het Arsenaal. Eerder stonden de bewoners met hun klacht voor de Middel burgse bestuursrechter. Zij werden door hem in het onge lijk gesteld. Hun raadsman K. Moeliker hanteerde voor de Raad van State dezelfde argu menten. Hij vindt dat de ge meente Vlissingen te weinig aandacht heeft besteed aan de last die het abseilen veroor zaakt. De abseilers zouden in de hui zen van omwonenden kunnen kijken. Woordvoerder C. Funk van het Arsenaal vond de irritatie van de omwonenden sterk over trokken. Er komen jaarlijks ruim tweehonderdduizend be zoekers in het centrum en een flink deel daarvan bezoekt de 65 meter hoge toren. Zij praten en kijken ook alle kanten op en daarover is nooit eerder geklaagd. Het Arsenaal wil de abseil-installatie in de maanden juni en september in de weekeinden openstellen. In de maanden juli en augustus is abseilen dagelijks mogelijk. De Raad van State zal zo spoe dig mogelijk uitspraak doen. door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re heeft vorig jaar ruim 380.000 gulden minder uitgegeven dan verwacht. Dat blijkt uit de jaar rekening 2000. Het overschot gaat naar de pot Algemene Re- Serve. Het grootste financiële voordeel haalde Veere uit het gemeente fonds. Dat is geld wat gemeen ten krijgen van het Rijk. Veere ontving bijna 330.000 gulden meer dan het bedrag waar ze vanuit was gegaan. Daarnaast ontstond de forse meevaller doordat het werk voor de Wet Onroerend Zaakbelasting (WOZ) door een bedrijf van bui tenaf werd uitgevoerd. Veere hoefde daardoor minder ar beidsuren te bekostigen dan ge raamd was. De uitbesteding le verde bijna 132.000 gulden op. Lagere gemeentekosten voor de bijzondere bijstand zorgde voor nog eens bijna een ton winst. Toch heeft Veere met enkel mee vallers gehad in het millenni umjaar. De afhandeling van be zwaarschriften uit voorgaande jaren over de toeristenbelasting én een terugloop van het aantal overnachtingen in 2000 zorgden voor een lagere opbrengst uit de toeristenbelasting. Dit kostte Veere bijna 560.000 gulden. Het college van B en W is deson danks blij dat de opbrengst van de toeristenbelasting vroeg in beeld gebracht kon worden. Er is inmiddels een notitie in de maak over de lagere opbreng sten uit deze belasting. Oud papier Hogere milieuheffingen zorg den ervoor dat de totale energie kosten voor de gemeente een stuk duurder uitvielen. Daar moest bijna 52 mille op worden toegelegd. Verdere grote nadeli ge kosten waren er niet. Voor het ophalen van oud papier was Veere vorig jaar ruim 57.000 gulden minder kwijt dan geraamd. En doordat sommige rioleringswerkzaamheden zijn uitgesteld, hield de gemeente eind vorig jaar voor dit onder deel 83.000 gulden over. Verder heeft de Walcherse plattelands gemeente vorig j aar strak toege zien op de betalingen van boe tes. Dat leverde bijna 51 mille op. Net als na de jaarrekening 1999, constateert het college van B en W dat het aantal werkuren niet goed is doorberekend naar de verschillende ambtelijke func ties. Vanaf 2001 wordt met nieu we computerprogramma's en afdelingsplannen bewuster om gegaan met het berekenen van mensuren. Veranderingen kun nen dan sneller tussentijds wor den aangepast. De jaarrekening wordt 13 juni besproken tijdens de vergade ring van de raadscommissie Al gemeen Bestuur en Financiën. MIDDELBURG - Voor de eerste keer wordt vrijdag 8 juni in Middelburg de ZLM/DOM Stadsloop gehouden. De Stadsloop is geschikt voor jong en oud. ^Alle basisscholen in en rond Middelburg zijn uitgenodigd óm mee te doen aan de Scholie- ïenloop. Iedere deelnemer loopt minimaal één en maximaal vijf rondjes rond de Markt in Mid delburg. De loop voor scholie ren begint om 19.15 uur en is een ï>ure prestatieloop. Omstreeks 20.00 uur gaat de ïeam- en trimloop van start. De teamloop is voor groepen van •vier personen, van wie er drie meetellen in het klassement. Het parcours gaat over drie ron den door de binnenstad met een totale afstand van 7500 meter. Onder de deelnemers bevinden izich zowel recreatieve lopers, '(gemengde) bedrij venteams, als 'wedstrijdatleten. Bekende Sporters als John Vermeulen, Niels Koole en Maurice Gonza les zijn van de partij VLISSINGEN - In de Brande rijstraat in Vlissingen is gister ochtend rond drie uur een 31 - ja rige Vlissinger aangehouden. Hij had een ruit van een woning aan de Nieuwstraat vernield. Hij werd betrapt door de politie. Even later bleek dat de man ook betrokken was bij een vechtpar tij aan hetBellamypark. De man werd aangehouden. (Advertentie) MIDDELBURG, Veilingmeester A. I. Verhage is voornemens om op dins dag 19 juni een veiling te houden in de schouwburg te Middelburg. Met o.a. 100 schilderijen van bekende meesters waaronder 7 schilderijen van R. Kimpe uit Belgisch particulier be/.il. Tevens een zeldzame collectie sculptu res, tegels, sieraden etc. etc. Er is een catalogus met ±110 kleurenfo to's aan de zaal verkrijgbaar Kijkdagen ma. 18 juni van 15.00 tot 20.00 uur en di. 19 juni van 10.00 tot 11.30 uur voor de veiling Veilingmeester A. J. Verhage lel. 0118 - 627639 06 - 29047339 REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl MIDDELBURG - De mijnenjager Hr. Ms. Middelburg ligt sinds gistermiddag aan de Middelburgse Loska- de. Rond half drie meerde het 52 meter lange marine schip af in de 'naamstad'. Volgens commandant E. Willemsen is het een goede traditie dat een schip op bezoek komt in de stad waar naar het vernoemd is. Dat de Middelburg naar de Zeeuwse hoofdstad kwam werd hoog tijd. Het laatste bezoek dateert van tien jaar geleden. De mijnenjager vertrok woensdag uit Den Helder. Na een nachtje in de Vlissingse buitenhaven werd giste ren door het Kanaal door Walcheren koers gezet naar Middelburg. Vandaag, zondag en maandag kunnen belangstellen den van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur een kijkje nemen aan boord van het schip. Derde pinksterdag vertrekt de Middelburg voor een vaartoernee door zuidwest-Nederland. In het week end van 23 juni wordt Terneuzen aangedaan. foto Lex de Meester door Mario Wisse VLISSINGEN - Zin in een moordavond? Kom naar het Spui! Zo luidt de tekst waarmee het theaterstuk 'Moordspel in de bieb' wordt aangekondigd. Volgens Carla Schroot, verant woordelijk voor het scenario en de regie, belooft het iets speci aals te worden. „Er is een hapje, een drankje en een feestje waar op bijzondere dingen gebeu- Het moordspel vindt op 8 juni plaats tijdens de maand van het spannende boek. Het 'spannen de' gebouw van de Vlissingse bi bliotheek 't Spui vormt het po dium voor het stuk. De hele bibliotheek wel te verstaan. Het publiek kan hardop meedenken bij het oplossen van het myste rie dat zich deze avond voltrekt. De avond begint met de uitrei king van de Vlissingsche Flesch, de prijs voor het spannendste gedicht. De genomineerden dragen hun gedichten voor, de juryleden overleggen hardop. En dan gebeurt er iets... „Als je van detectives houdt, vind je het heel erg leuk", zegt Schroot. Moordspel in de bieb is niet het eerste moordspel dat ze regisseert. Wel het eerste dat zich niet afspeelt in de sfeer van een besloten avond. Dit keer is iedereen welkom. Dick Vermeulen is voorzitter van het Middelburgs theater, dat de acteurs levert voor het moordspel. Hij kan niet anders dan in mysterieuze termen pra ten over het stuk. Het moet natuurlijk wel een verrassing blijven. „Het publiek beleeft letterlijk en figuurlijk een moordavond. De opdracht is om goed op te letten", is alles wat hij kwijt wil. „Het wordt anders dan in het theater naar een stuk kijken", vult Schroot aan. „Dit keer zit je zelf in het stuk, als fi gurant." Het idee voor een moordspel in de Vlissingse bibliotheek komt van Ellen Behr, presentatieme dewerkster van de bibliotheek. Zij heeft het doorgegeven aan Schroot, die er een stuk op maat van heeft gemaakt. „De locatie van de bieb heeft me heel veel inspiratie gegeven om te schrij ven. Ik vind het gebouw fantas tisch. Het is verrassend en span nend. Er zijn zoveel kamers en hoekjes." 'Moord in de biebwordt op vrij - dag 8 juni om 22.00 uur gespeeld in de bibliotheek in 't Spui. Be zoekers kunnen de ingang aan de Spuistraat nemen. Kaartjes a 17,50 gulden zijn ver krijgbaar bij de bibliotheek, boekhandel De Ruiter en Fanoy en het VW-kantoor, allen in Vlissingen. Er is nog een be perkt aantal kaarten beschik baar. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Directeur B. van Dam van vliegveld Midden- Zeeland laat een financiële cha os achter. Dat zegt één van de aandeelhouders van het onver harde luchtvaartterrein bij Ar- nemuiden. Volgens voorzitter H. Wind van de raad van com missarissen klopt er 'niets' van de beschuldigingen. Van Dam (65) vertrok donder dag als directeur van Midden- Zeeland. Volgens aandeelhou der Dvan Os heeft de scheidend directeur de afgelopen jaren fi nancieel wanbeleid gevoerd. Het beleid van de afgelopen ja ren zou Zeeland Airport, de BV die het vliegveld exploiteert, tienduizenden guldens hebben gekost. „Dat neem ik hem hoogst kwalijk. In het zomersei zoen zijn ongeveer honderd mensen afhankelijk van het vliegveld. Daar moet je voor zichtig mee omgaan." De aandeelhouders besloten be gin deze week geen goedkeuring te verlenen aan de jaarrekening 2000 die Van Dam had opge steld. Volgens Van Os misten de aandeelhouders een aantal boe kingen. „De aandeelhouders hadden opdracht gegeven be paalde zaken te factureren. Dat is niet gebeurd." De eigenaar van Osair zegt ook moeite te hebben met de advocaat-kosten die Van Dam heeft gemaakt. „De rekening bedroeg vorig jaar 40.000 gulden. Vliegveld Midden-Zeeland telt ongeveer twintig aandeelhou ders. Het gaat om de bedrijven die op het luchtvaartterrein zijn gevestigd. R. van As van Gyro- copterbedrijf Van As deelt de kritiek van Van Os niet. „Als een bedrijf goed draait, wordt de baas geaaid. Als het iets minder gaat, worden de poten onder zijn stoel vandaan gezaagd." Alleen in kritiek Voorzitter Wind van de raad van commissarissen zegt dat de be schuldigingen aan het adres van Van Dam niet kloppen. Van Os staat volgens Wind ook alleen in zijn kritiek. „Meneer Van Os is het niet eens met bepaalde uit gaven die door de directeur zijn gedaan. Dat kan." De jaarreke ning is nog niet vastgesteld om dat een aantal posten nader 'moet worden toegelicht, zegt de voorzitter van de raad van com missarissen. „In de jaarreke ning staat bijvoorbeeld de brandstofomzet genoemd. De aandeelhouders willen niet al leen weten om hoeveel geld het gaat, maar ook hoeveel liters." De jaarrekening komt begin volgende maand opnieuw aan (Advertentie) MIDDELBURG - De actie die de SP in Zeeland voerde tegen de verhoging van de energietarieven, krijgt een landelijk ver volg. Andere afdelingen van die partij zijn ook begonnen met het ophalen van handtekeningen. Aan het eind van dit jaar worden alle handtekeningen gebundeld en aangeboden aan de Tweede Kamer. In Zeeland werden 13.000 protesten opge haald. De SP grijpt de verhoging van de tarieven - die wordt veroorzaakt door een hogere rijksbelasting op het gebruik van energie - aan om te protesteren tegen de liberalisering van de markt. Volgens de partij zullen de kleinverbruikers het 'willoze slachtoffer worden van de op winst uit zijnde geprivatiseerde nutsbedrijven'. KAPELLE - De ringrijdersvereniging Zuid-Beveland kan zaterdag 9 juni eindelijk beginnen met de viering van het ju bileumjaar. Door de mkz-crisis was dat niet eerder mogelijk voor de ver eniging, die dit jaar twintig jaar wordt.Met een wedstrijd voor de tweede klasse in het kampioenschap van de Zeeuwse Rin- gerijders Vereniging begint het seizoen in de Van der Biltlaan in Kapelle met dertien drietallen; twaalf uit Wacheren en één uit Zuid-Beveland. De eerste twee promoveren naar de eerste klasse en de laatste twee komen volgend jaar in de derde klas se uit. De wedstrijd begint om acht uur 's ochtends en is naar ver wachting rond de klok van vijf uur beslist. ARNHEM - De behandeling van een grote Terneuzer drugs- smokkelzaak is vrijdag door het gerechtshof in Arnhem uit gesteld tot 14 september. Het hof doet dit op verzoek van de verdediging, om veertien getuigen te kunnen oproepen voor verhoor. In de rechtszaak staat een 33-jarige Nijmegenaar terecht. Hij wordt ervan verdacht 150 kilo cocaïne hetland in- gesmokkeld te hebben en krijgt tien jaar cel als het aan de offi cier van justitie ligt. De verdachte maakt deel uit van een bende die de drugs van uit een boot in de Westerschelde dumpte, waarna duikers de waar opspoorden en uit het water visten. Met het verhoor van de veertien getuigen wil de advocaat van de verdachte aanto nen dat de Nijmegenaar niet de leider van de bende is. Door dat de verdachte in eerdere rechtszaken zijn mond hield en geen opening van zaken gaf over zijn rol in de zaak, is hij ver oordeeld tot acht jaar cel. Zijn advocaat hoopt met succes een lagere straf te bepleiten aan de hand van de getuigenissen. (APA) GOES - Een kledingcontainer van het Leger des Heils aan de Gasthuisstraat in Goes is vrijdagochtend vroeg in vlammen opgegaan. In de container is vermoedelijk eerder die nacht brand gesticht. De brandweer bluste de inhoud, die geheel verloren ging. Ook de container zelf liep schade op omdat die eerst moest worden opengebroken. HULST - In een pand in de Grote Bagijnestraat in Hulst heeft de politie gistermiddag een inval gedaan. Een 45-jarige man werd in de woning aangehouden wegens handel in verdoven de middelen. In het pand werden ongeveer anderhalve kilo hasj en drie kilo wiet in beslag genomen. Buiten het pand werden drie jonge Belgen aangehouden die in het bezit waren van in totaal bijna drie ons softdrugs door Katja Logtenberg VLISSINGEN - Tegen een 28- jarige man uit Vlissingen is gis teren bij het Haagse gerechtshof een gevangenisstraf van acht jaar geëist wegens zijn aandeel in grootschalige drugssmokkel vanuit Suriname en Aruba naar Nederland. Eerder werd de Vlis singer door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van 4,5 jaar, maar het openbaar ministerie vond deze straf te laag en ging in hoger be roep. De Vlissinger regelde tussen ja nuari 1997 en mei vorig jaar koeriers voor de drugstranspor ten. Hij zorgde voor opvang van de diverse bolletjesslikkers in de flat van zijn halfbroer in Rot terdam. Aldaar bereidde hij ze voor op hun toekomstige 'va kantie'. De Vlissinger regelde paspoorten, kocht de tickets, bracht de koeriers naar het vliegveld en haalde ze weer op. Eenmaal terug in Nederland verbleven de koeriers weer in de flat totdat ze de bolletjes cocaï ne hadden uitgepoept. Daarna nam de Vlissinger ze mee naar 'mister x', waar hij het geld kreeg en de slikkers uitbetaalde. Per succesvolle koerier kreeg hij zelf vijftienhonderd gulden. De koeriers kregen tienduizend gulden voor elke kilo cocaïne die ze 'produceerden'. De Vlissinger wierf de slikkers zelf. Hiervoor bezocht hij diver se coffeeshops en 'andere plek ken'. De koeriers waren meestal junks of mensen met torenhoge schulden. Regelmatig ging hij zelf ook mee op drugs vakantie. In Suriname gingen de koeriers en hij altijd naar hetzelfde huis, waar de bolletjes coke werden afgeleverd. De Vlissinger zei niet zelf de contacten in Surina me te onderhouden. Alles zou via 'mister x' zijn gegaan. Wie deze geheimzinnige man was, wilde hij niet zeggen, omdat zijn leven dan in gevaar zou zijn. De politie heeft de Vlissinger uiteindelijk aangehouden in de Rotterdamse flat. Daar werd een flinke hoeveelheid cocaïne en twee vuurwapens met muni tie aangetroffen. Uit diverse verklaringen van opgepakte koeries bleek dat de Vlissinger verantwoordelijk is geweest voor de transport van minimaal dertig kilo cocaïne. De verdach te bekende het meeste, alleen zei hij sommige koeriers die hem hadden herkend op foto's niet te kennen. Zijn advocaat mr. E. Smit vond de acht j aar die hof aanklager H van Dijk eiste, veel te hoog. „Hij is niet de grote vis die het OM denkt te hebben gevangen", zei hij. „Hij is alleen maar degene in organisatie die het meeste risico heeft gelopen. Door zijn om gang met de koeriers was hij erg zichtbaar. De grote jongens lo pen nog vrij rond." Het hof doet over twee weken uitspraak. de orde in de aandeelhouders vergadering. Wind gaat er van uit dat de rekening dan wordt goedgekeurd. Als dat is ge beurd, wordt directeur Van Dam officieel gedechargeerd als bestuurder van Zeeland Airport BV. Van Dam wilde gisteren niet ingaan op de beschuldigingen. „Het is een actie van een een ling. Verder heb ik geen com mentaar." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Een deel van de Erasmuswijk en Middel burg-Zuid zat gisterochtend tussen acht en negen uur 's och tends zonder stroom. Bij graaf werkzaamheden in de Middel burgse Magistraatwijk werden vier kabels kapotgetrokken. Ongeveer 1300 huishoudens moesten het een uur zonder energie doen. Drie laagspannings- en een middensparmingskabel bega ven het. Het gebeurde bij het werk op het bouwterrein aan de Rentmeesterlaan. Eerder deze week zat een deel van Vlissingen zonder stroom. Volgens J. F. Dees van Delta Nutsbedrijven is héXaantal stroomstoringen niet toegenomen. „Dat lijkt er wel op, omdat we deze week drie keer storingen hebben gehad. Maar in Zeeland komen storin gen aan middenspanningska- bels ongeveer 100 keer per jaar voor. Op Walcheren ongeveer 20 keer. In Nederland lopen we niet uit de pas." Ook Walcheren vormt geen ne gatieve uitschieter. „Ter verge lijking: Op de Bevelanden graven ze vaker en worden er ongeveer 3 0 keer per j aar storin gen gemeld." Volgens Dees worden de meeste storingen veroorzaakt door graafwerkzaamheden. „Daar kunnen we in feite niets aan doen. Vervelend blijft het. We proberen zo snel mogelijk de storing te herstellen. Het is ons dit keer in een uur gelukt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15