Crisis in België afgewend Palestijnse leider Husseini dood Massale aanval op corruptiegeld Maximaal één Apple per persoon, a.u.b. Ultra-rechts Israël eist dat Sharon tanden laat zien Inlijven bij Nederland gruwel voor Belgische politicus Stemmen over onafhankelijkheid Privédetectives gewild in China Leninbeeld in Pools massagraf Liechtenstein klaagt Duitsland aan Lot Wahid op 1 augustus beslist Taliban verbieden autorijden Steun voor autonomieplan Nederlandse journalist in Suriname afgetuigd McVeigh vraagt om uitstel van executie door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische ka mervoorzitter Herman De Croo moet er niet aan denken dat Vlaanderen door Neder land wordt ingelijfd. „Dan ver huis ik nog liever naar Wallo nië." Andersom wil hij best een stukje Zeeuws-Vlaanderen, Noord-Brabant en Limburg annexeren. „Maastricht, dat is toch een Vlaamse stad." De Croo deed zijn uitspraken gisteren in een interview met de Belgische krant De Stan daard. Aanleiding was het pleidooi van de Nederlandse oud-senator Andries Postma voor een Groot-Nederland. „Den Haag en Brussel liggen dichter bij elkaar dan Den Haag en Groningen", stelt Postma, die al jaren een warm voorstander is van een inniger samenwerking tussen Neder land en Vlaanderen. „Die Hollanders zijn zeker op hun hoofd gevallen", is de on gezouten reactie van De Croo op de voorstellen van Postma. De Vlaamse liberaal en minis ter van Staat ziet een samen gaan in het geheel niet zitten. In de ogen van de Kamervoor zitter, die zelf afkomstig is uit Brakel in de Vlaamse Arden nen, hebben Vlamingen en Ne derlanders niets gemeen. Van enige affectie van Neder landse zijde heeft hij tot nu toe ook nog maar weinig gemerkt. „We mogen nog geen specie aarde uit de Schelde baggeren of ze maken al moeilijkheden. De IJzeren Rijn, die het goede renvervoer van Antwerpen naar Duitsland mogelijk moet maken, mag er niet komen om dat er, ach gut, wat vogels en mollen in de weg liggen. We zijn concurrenten, niet meer dan dat." De Croo verwijt zijn noorder buren 'valse nederigheid', 'ver meende efficiëntie' en 'hypo crisie'. En hij gaat nog even door. Zo wijst hij er fijntjes op dat België toch maar een betere vuurwerkopslag heeft dan Ne derland. „En we hebben drie keer meer bedden in brand wondencentra." Natuurlijk hebben Nederlan ders ook zo hun goede kanten. „Nu, ik heb wel wat afstande lijke bewondering voor de cal vinistische vingerwij zerij en hun koopmansgeest. En ik heb ook wel wat vrienden in Neder land. Maar ermee samenle ven", zegt De Croo. „Bespaar me dat." Andersom ziet hij een uitbrei ding van Vlaanderen met een stukje Nederlandse grens streek wel zitten. „Wij Vlamin gen hebben ook e'en pedagogi sche rol te spelen in Nederland, bijvoorbeeld om het Hollandse uitgaansleven wat te 'verant werpsen'. Dat is hoognodig." NAIROBI - Vrouwen in Hargeisa in Somaliland wachten totdat ze hun stem kunnen uitbrengen voor of tegen onafhankelijkheid van Somalië. In Somaliland, de zelfverklaarde zelfstandige re publiek in het noordwesten van Somalië, heeft de bevolking gis teren in een referendum gestemd over de invoering van een eigen grondwet en onafhankelijkheid. De uitslag zal pas volgende week bekend worden. Internationale waarnemers zagen toe op de stemming. Somaliland scheidde zich tien jaar geleden af van Somalië, maar is nog door geen enkel land erkend. Met de volks raadpleging hoopt de 'republiek' daar verandering in te brengen en definitief onafhankelijke te worden. Somalië heeft sinds vo rig jaar augustus een overgangsregering. Deze verzet zich tegen de regionalisering van het land en ziet zich als de regering van heel Somalië. Somaliland wil er niets mee te maken hebben, en hoopt dat de internationale gemeenschap alle bezwaren laat va ren als een meerderheid van de drie miljoen inwoners voor onaf hankelijkheid stemt. Het is de bedoeling dat het referendum wordt gevolgd door lokale en nationale verkiezingen, foto EPA PEKING - De vraag naar privédetectives in China groeit met de dag. Belangrijkste reden: het achterhalen van mannen die vreemdgaan. Sinds kort is een buitenechtelijke relatie een strafbaar delict en veel Chinese vröuwen zijn bereid fors te betalen voor infor matie die hun overspelige man aan de schandpaal nagelt. Vele privédetectives hebben al kantoren geopend in grote ste den als Peking en Shanghai. Collega-detectives die nu nog niet in deze metropolen actief zijn overwegen er filialen te openen. ANP WARSCHAU - Bij de blootlegging van een massagraf met jo den in de Poolse plaats Jedwabne zijn fragmenten van een beeld van Vladimir Lenin gevonden. Getuigenissen dat de jo den gedwongen werden om het standbeeld neer te halen, lij ken daarmee te worden bevestigd. De joden werden in 1941 vermoord door him Poolse stadsgenoten. Die verweten hen te heulen met de sovjetbezettingsmacht. De opgraving werd gedaan naar aanleiding van een boek over de massamoord dat vorig jaar uitkwam. Daarin staat be schreven hoe Polen, en niet de nazi's, 1600 joden vermoordden in Jedwabne. AP VADUZ - Liechtenstein heeft bij het Internationale Ge rechtshof in Den Haag een aanklacht ingediend tegen Duits land, dat de territoriale integriteit van het vorstendom zou hebben geschonden. Vandaag zullen vertegenwoordigers van het Alpenstaatje, onder wie de minister van Buitenlandse Za ken, de aanklacht toelichten. Het is onduidelijk om welk geschil het gaat. Twee kwesties lo pen al veel langer. Zo stelt Liechtenstein dat Tsjechoslowakije in de Tweede Wereldoorlog voor meer dan een miljard gulden aan eigendommen van de koninklijke familie van het staatje in handen heeft gekregen door Duits toedoen. In 1999 schreef de Duitse inlichtingendienst, tot woede van Vaduz, dat Liechtenstein een internationaal centrum voor witwaspraktijken is. AP JAKARTA - Het hoogste wetgevende orgaan van Indonesië, het Raadgevend Volkscongres (MPR), komt op 1 augustus bij een om zich te buigen over een mogelijke afzetting van presi dent Wahid. Zowel de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Al- wi Shihab, als de voorzitter van de MPR. Amien Rais, repte gisteren in verscheidene media over de mogelij kheid.van een politiek compromis om Wahid alsnog te redden van de onder gang. Geen van beiden maakte duidelijk hoe een eventueel akkoord tussen Wahid en zijn politieke rivalen eruit zou moe ten zien. RTR/ANP KABOEL - De regerende Taliban in Afghanistan heeft het vrouwelijke hulpverleners uit het buitenland verboden om auto te rijden. Dat is volgens de Taliban in strijd met de Af ghaanse tradities. De meeste internationale hulporganisaties in Afghanistan hebben mannelijke chauffeurs in dienst. Maar volgens een woordvoerster van de VN in Pakistan zullen enkele kleinere organisaties wel last krijgen van de nieuwe maatregel. Afghaanse vrouwen worden al jaren onderdrukt door de Tali ban. Ze mogen niet autorijden, niet werken en meisjes mogen slechts tot hun achtste naar school. AP vrijdag 1 juni 2001 door Fons Kockelmans BRUSSEL - Het gevaar van een kabinetscrisis in België over een omstreden staatshervorming lijkt te zijn afgewend. Premier Verhofstadt heeft zich verze kerd van de steun van twee oppositiepartijen, zodat de voorstellen om België verder te federaliseren de benodigde tweederde meerderheid halen. Maandenlang heeft het erom gespannen of het paars-groene Belgische kabinet zijn plannen door het parlement zou kunnen loodsen. Dat kwam vooral door verdeeldheid in de gematigde Vlaams- nationalistische Volks unie. Enkele dissidenten in deze partij wijzen de staatshervor ming af, waardoor er stemmen te kort zouden komen. Door enkele kleine toegevingen is Verhofstadt er echter zo goed als zeker in geslaagd de Frans talige christen-democraten achter de voorstellen te krijgen. De stemming in de Belgische Kamer zal pas volgende week plaatshebben. Het uitstel is no dig om enkele wijzigingsvoor stellen uit te werken. De hervor mingsplannen houden in dat de federale overheid bevoegdhe den (onder meer op fiscaal ter rein) afstaat aan de regio's. Dat gebeurt vooral op Vlaams ver zoek. De Franstaligen krijgen in ruil daarvoor extra geld voor hun onderwijs. De dissidenten in de Volksunie, een partij die deel uitmaakt van de Vlaamse regioregering maar op federaal niveau oppositie voert, vinden de voorstellen echter veel te mager. Verder ach ten zij het prijskaartje te hoog. Vlaamse eisen De Franstalige christen-demo craten stelden daarentegen dat te veel aan de Vlaamse eisen te gemoet werd gekomen. Ze wa ren vooral bang dat de gedeelte lijke fiscale autonomie voor Vlaanderen averechts zou uit pakken voor Wallonië en Brus sel. Met enkele 'technische verduidelijkingen' lukte het de premier die vrees weg te nemen. Door deze gang van zaken vor men de christen-democratische oppositiepartijen niet langer één front. De Vlaamse CVP ver werpt de hervormingsplannen zonder meer.ANP/Belga van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De in Surina me werkende Nederlandse jour nalist Armand Snijders, corres pondent voor onder meer de Geassocieerde Persdiensten (GPD), waarbij de PZC is aan gesloten, is maandagavond laat in Paramaribo mishandeld en bedreigd. Snijders raakte daar bij gewond. In het belang van het onderzoek is het incident pas gisteren naar buiten ge bracht. Snijders reed rond elf uur 's a- vonds in de Surinaamse hoofd stad, toen een ander voertuig hem tot stoppen dwong. Drie mannen sprongen uit de auto, van wie twee gewapend met jachtgeweren met afgezaagde loop. Ze dwongen hem uit te stappen en sloegen hem tegen de grond. Uit de dreigementen bleek dat de aanval een reactie was op het journalistieke werk van Snijders. Ook werd hij be werkt met een mes en kreeg hij brandende sigaretten op zich uitgedrukt. De journalist kon na behandeling in het zieken huis naar huis terugkeren Snijders, sinds 1993 werkzaam in Paramaribo, was drie jaar ge leden ook al doelwit van een soortgelijke intimidatiepoging. Ondanks intensief politieon derzoek zijn de daders toen niet gevonden. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag heeft via de Nederlandse ambassade in Paramaribo bij minister Sieg fried Gilds van Justitie zijn be zorgdheid uitgesproken over het voorval. De politie heeft de zaak in onderzoek. President Venetiaan van Suriname heeft gisteren zijn medeleven overge bracht aan de journalist. GPD (Advertentie) iMac DV4 Gratis Mac OS X-pakket t w v f 349.- Kijk op www apple com/nl voor de voorwaarden ic DV+/500 Special Edition van f 4.299,- voor f 2.999,- iBook'366 van f 4.499,- voor f 3.799,- Power Mac G4 Cube van f 5.279,- voor.f 3.599,- OP=OP Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl door Ad Bloemendaal TEL AVTV - De Palestijnse mi nister voor Jeruzalem-zaken, Faysal Husseini, is gisteroch tend na een hartaanval op 61- jarige leeftijd overleden. Hij was in Koeweit, waar hij een protestconferentie bijwoonde tegen normalisatie van de be trekkingen met de staat Israël. Hoewel de laatste jaren wat meer naar de achtergrond ge schoven, speelde Husseini een belangrijke rol bij het streven van de Palestijnen naar eigen staat. In het begin van de jaren tachtig stichtte Husseini in Oost-Jeru- zalem het Arabisch Studie Cen trum in een verlaten hotel dat eigendom was van zijn familie. Het 'Orient House', de naam van het gebouw, zou een belangrijke rol gaan spelen in het Palestijn se verzet tegen IsraëlIn later j a- ren organiseerde Husseini er bijeenkomsten met buitenland se diplomatieke vertegenwoor digers, die op de Israëlische re gering werkten als een rode lap op een stier. Israël beschouwde dat soort activiteiten als illegale diplomatie van Arafats Pales tijnse bestuur, dat volgens de Oslo-akkoorden geen vertegen woordigingen mocht hebben in Jeruzalem. Hebreeuws Midden 1987, kort voor het uit breken van de eerste intifada, werd Husseini gearresteerd en voor een periode van twee maal zes maanden in 'administratie ve detentie' geplaatst. Het is het Palestijnen verzamelen zich bij een foto van de overleden minister Husseini op de muur van het Orient House in Jeruzalem. foto Alexander Zemlianichenko/AP Israëlische eufemisme voor ge vangenzetting zonder vorm van proces. Toch behoorde Husseini, zeker in deze periode, tot de ge matigde Palestijnse leiders. Hij onderhield nauwe banden met gematigde Israëliërs, leerde in gevangenschap Hebreeuws, en formuleerde destijds tegenover Israëliërs zijn politieke ideeën als volgt: „Wat mij betreft is de staat Israël een feit. Voor ons is Palestina het hele land zoals j ul- lie dat nu in bezit hebben, en in onze dromen willen wij het hele maal hebben. Net als jullie. Maar ik weet dat dit dromen zijn en ik wil jullie mijn dromen niet opdringen, net zoals ik weiger jullie dromen te realiseren" Sommige Palestijnen zagen in Faysal Husseini de toekomstige Palestijnse president. Maar toen in 1995 Arafat uit Tunis te rugkeerde naar Gaza, met een groot aantal getrouwen, was het duidelijk dat Husseini's kansen waren verkeken. Tussen hem en Arafat heeft het nooit echt ge boterd. De laatste jaren voor zijn dood was Husseini 'minis ter zonder portefeuille, belast met Jeruzalem-zaken' in Ara fats kabinet. In die functie reis de hij de wereld af, vooral om te wijzen op de rampzalige gevol gen van Israëls nederzettingen politiek voor het Arabische deel van Jeruzalem. GPD doorGerlach Hochstenbach DEN HAAG - Er komt een we reldwijde aanval op door cor ruptie verkregen gelden die in bankkluizen liggen opgeslagen. Het bankgeheim moet in die ge vallen worden opgeheven. In ternationale samenwerking in VN-verband is noodzakelijk om dat voor elkpar te krijgen. De keiharde aanpak van 'cor- ruptiegeld', is een van de onder delen uit de verklaring die ministers en andere vertegen woordigers van ruim 140 landen gisteren in Den Haag hebben ondertekend aan het slot van een vier dagen durende confe rentie. De deelnemers riepen op tot veel meer onderzoek naar en vervolging van degenen die zich aan corruptie schuldig maken. Zo zijn er zijn sterke aanwijzin gen dat de Indonesische oud president Soeharto grote som men geld in Nederland op de bank heeft staan. Er is nog geen verzoek om terugvordering van Indonesië binnen, maar mocht dat er komen, dan zal Neder land zeker meewei'ken, aldus de Nederlandse minister van Justi tie Korthals. Oplichting Ruim twaalfhonderd vertegen woordigers van overheden en anti-corruptieorganisaties heb ben zich deze week gebogen over oplichtingspraktijken, die de wereldeconomie jaarlijks miljarden kosten. „Deze confe rentie heeft laten zien dat we de zelfde problemen delen en dat we van elkaar kunnen leren", stelde vice-premier Jorritsma gisteren in het bijzijn van ko ningin Beatrix vast. „In deze tijd van globalisering is inter nationale samenwerking abso luut noodzakelijk." Ook de Amerikaanse minister van Justitie John Ashcroft ha merde in zijn toespraak op een 'wereldwijde aanpak'. „Maar we hoeven niet te wachten op meer onderzoeken of interna tionale overeenkomsten om zo wel preventieve als dwingende maatregelen te nemen", aldus Ashcroft die de gevolgen van corruptie 'desastreus' noemde voor de economie, de stabiliteit van overheden en de moraal in de samenleving. De slotverklaring zal nog dit jaar moeten leiden tot een ver drag in VN-verband. Volgens secretaris-generaal Kofi Annan moet zo'n verdrag de basis bie den voor een krachtigè aanpak van het probleem. In een verkla ring, voorgelezen door voorzit ter Jan van Dijk van de Com missie voor Misdaadpreventie in Wenen, stelde Annan dat overheden 'regelingen moeten elimineren die corruptie moge lijk maken'. „Voorts moet er ge werkt worden aan de wijziging van een cultuur die corruptie aanvaardt als iets onvermijde lijks." Directeur Peter Eigen van de in ternationale anti-corruptie organisatie Transparency In ternational noemde de slotver klaring beter dan hij van te voren had gehoopt. „Maar de deze week getoonde politieke wil om corruptie te bestrijden, is veel belangrijker dan allerlei in ternationale overeenkomsten." GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een eenzijdig afge kondigd staakt-het-vuren? Te rughoudendheid in het optre den tegen de Palestijnen? Rechts Israël kan zijn oren niet geloven. Is Ariel Sharon gek ge worden? De extreemrechtse re geringspartij Nationale Unie- /Israel Beitenu heeft aangekon digd dat ze de premier nog twee weken de tijd geeft om zijn koers te wijzigen. Zo niet, dan is het exit Sharon. Ook de kolonistenbeweging, die de afgelopen 48 uur vier van haar mensen bij aanslagen heeft verloren, staat op haar achter ste benen. Nabestaanden van een van de slachtoffers weiger den zelfs het rouwbeklag van de minister-president te aanvaar den. De Israëlische premier reist vol gende week naar Parijs, Berlijn en Brussel voor besprekingen met regeringsleiders. Hij wil in Europa kunnen vertellen dat het voortduren van het Pales tijnse geweld en de pertinente weigering van Yasser Arafat een staakt-het-vuren af te kondi gen, aantonen dat Israël het ge lijk aan zijn kant heeft. Rechts protesteert. „Het kan niet zo zijn dat je voor een onge stoord bezoek aan Parijs betaalt met de levens van Israëlische burgers. Iedere dag worden er vrouwen, kinderen en bejaar den aangevallen", zei deze week Likoed-parlementslid Yisrael Katz Rechts Israël waarschuwt Sha ron dat hij onmiddellijk moet bijdraaien, anders kan het niet voor de gevolgen instaan. Wat die gevolgen kunnen zijn, viel gisteren te lezen in het dagblad Hatzofet, orgaan van de Natio naal Religieuze Partij en spreekbuis van de kolonisten leiders: 'Als er mensen in op stand komen en de wet in eigen hand nemen om het moordlusti ge Palestijnse leiderschap een lesje te leren, zullen maar wei nig Israëliërs verbaasd staan te kijken.' Op de opiniepagina van het dagblad Ha'aretz geeft oud-mi- nister van defensie Moshe Arens (Likud) een indicatie van wat er volgens rechts gebeuren moet. Hij meent dat het leger er niet aan zal ontkomen hier en daar de Palestijnse gebieden binnen te trekken om het aantal daar opgeslagen wapens te doen ver minderen. Avigdor Lieberman, leider van Israel Beitenu, weet precies wat het leger moet doen om binnen 48 uur de Aksa-intif- ada de kop in te drukken. „We moeten twee dagen lang het hele door de Palestijnen bestuurde gebied bezet houden. In die tijd moeten we de militaire infra structuur vernietigen, alle wa penarsenalen opblazen en de militaire bases met de grond ge lijk maken." Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie oefende gisteren druk uit op de EU-lidstaten om in te stemmen met zijn voorstel om waarnemers naar Israël te sturen. Voorwaarde voor Prodi is wel dat zowel Israël als de lid staten hiermee instemmen. GPD DENVER - De advocaten van Timothy McVeigh, de bommen legger van Oklahoma City, heb ben gisteren een verzoek om uit stel van executie ingediend. Zij beschuldigen de federale overheid ervan de rechtbank te hebben misleid en nog steeds bewijsmateriaal achter te hou den. De voltrekking van het doodvonnis waartoe McVeigh is veroordeeld staat voor 11 juni gepland. Eerder weigerde McVeigh tel kens gebruik te maken van zijn recht om in beroep te gaan tegen het vonnis. Maar de vondst van duizenden dossierstukken over de zaak die de FBI aan de verde diging bleek te hebben onthou den, bracht daarin verandering. De advocaten voeren aan dat het hooggerechtshof vonnissen in zulke gevallen zonder omhaal vernietigt. AP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5