Hoek moet raddraaiers aangeven V WERELDWIJD 13 MILJOEN AIDSWEZEN g PZC Zeeuws-Vlaanderen Klein vonkje groeit tot grote vlam Pronk maant Sas tot haast met vergunning spoor Rabobank geeft ton voor Scheldetheater 0RBKOEK OCCASIONSHOW 18 Barbé spreekt inwoners aan Axel vindt het te vroeg voor gedoogbeleid Oostburg zet multifunctioneel centrum door Gelijktijdige verkiezing schap en gemeenten stuit op bezwaren Sas moet keuzes maken uit wensenlijst Eerste medewerker financiële administratie m/v LE VERRASSING! AutobedrijfNoordhoek vrijdag 1 juni 2001 door Barend Pelgrim HOEK - Burgemeester Barbé van Terneuzen vindt dat de dorpsbevolking van Hoek zijn eigen verantwoordelijkheden niet kent. De houding van de Hoekse burgers maakt het de politie onmogelijk om een AXEL - De gemeente Axel is nog niet toe aan een gedoogbe leid voor softdrugs. Als er in Ax el al een gelegaliseerd punt komt voor de verkoop van hasj, weed en andere plantaardige geestverruimende middelen, dan zal dat zeker niet voor de gemeentelijke herindeling zijn, zo stelt burgemeester J. F. Mul der. Exploitante K. Stroo van het Axelse café Palm Beach over handigde Mulder gisteren vijf honderd handtekeningen van Axelaars die een gedoogbeleid in de stad ondersteunen. Stroo moest haar café in april op last van Mulder sluiten omdat der den daar softdrugs verhandel den. Volgens Stroo is het sinds de sluiting van haar zaak in Ax el een ravage. „Er wordt open lijk op straat gedeald, er is meer vandalisme en ik hoorde zelfs van een oud vrouwtje dat ze nu te bang is om de straat op te gaan. Mijn café heeft duidelijk een functie, het houdt de jonge ren van de straat." In juli mag Palm Beach de deu ren weer openen. Vooraleer het zover is zullen Stroo, de ge meente en de politie rond de ta fel gaan zitten om afspraken te maken over wat in het vervolg wel kan en mag. Een gedoogbe leid gaat Mulder nu te ver. „De kans bestaat dat een vader ons aansprakelijk stelt omdat zijn zoon hasj gebruikt. Wij hebben het dan immers mogelijk ge maakt." Mulder wil de discussie over een gedoogbeleid uitstel len tot na de herindeling, om niet op een andere lijn te zitten de de fusiepartners. OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil de bouw van het multifunctioneel centrum voor Groede niet uitstellen. Omwo nenden hebben nu al aangege ven bezwaar te hebben tegen de bouw van het centrum. Om toch op vrij korte termijn te kunnen beginnen met de bouw wordt een versnelde bestem mingsplanwijziging (artikel- 19-procedure) gestart. Volgens wethouder C. Bolijn- Hertzberger kan de uitvoering onmogelijk wachten tot er een nieuw bestemmingsplan voor Groede ter tafel ligt. Hiermee zou te zeer vertraging worden opgelopen, zei ze gisteren in de vergadering van commissie pla nologie. groepje raddraaiers in het dorp aan te pakken, zo zei hij gister avond. Hoek heeft al tijden te kampen met vandalisme en overlast dat veroorzaakt wordt door een vaste kliek jeugdigen, maar nie mand in het dorp wil namen noemen. Barbé ging in op de kwestie zon der daarbij de naam Hoek in de mond te nemen. Hij zei uit poli- tierapportages te kunnen aflei den dat Terneuzen qua crimina liteit in negatieve zin geen afwijkend beeld vertoont met de rest van Zeeland. Wel onder streepte hij dat er binnen de ge meente een aantal knelpunten zijn, maar dat de voornaamste niet te bestrijden is vanwege het gebrek aan informatie. Hij doel de hiermee duidelijk op Hoek. Er komen veel klachten binnen over de jongeren, maar klagers durven geen namen te noemen uit vrees voor represailles. Barbé meent echter dat het de verantwoordelijkheid van de dorpelingen zelf is om met in formatie te komen over de schuldigen. Het is geen geheim dat de leden van het clubje jon geren met naam en toenaam be kend zijn in Hoek. Barbé: „Het is buitengewoon moeilijk voor de politie om tegen ze op te tre den als niemand iets wil zeggen. Als we geen namen krijgen is het onmogelijk om een eind te ma- niet verwacht mag worden dat niettemin in elke dorpskern van ken aan die toestanden." dit nieuwe beleid zal leiden tot Terneuzen een zichtbaar enher- Op vragen vanuit de raad over de terugkomst van de vroegere kenbaar aanspreekpunt zal de invoering van de wijkzorg dorpsagent in het straatbeeld, zijn. Dat neemt niet weg dat er door de politie zei Barbé dat er „Ik hoop dat er in september nog veel te verbeteren valt, bij- Het diamanten echtpaar Egbert sen Miep Stenvert. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - Wie lang en vooral gelukkig ge trouwd wil blijven, hoeft zich volgens Eg- bert Stenvert (86) maar aan één ding te hou den; altijd positief blijven denken. Gisteren vierde het Hulster echtpaar Stenvert-Croes hun zestigjarig huwelijk. De dag was extra speciaal, omdat voor het eerst in 37 jaar de hele famile, waarvan ook leden in Engeland en Zuid-Afrika wonen, weer bij elkaar was. Egbert leerde zijn vrouw Miep (82) kennen tijdens dansles in Breda. „We stonden alle maal de danspassen door te nemen en toen zei de leraar dat we een danspartner moes ten uitzoeken. Miep stond toevallig tegen over me en toen sprong er een klein vonkje over." Die vonk is volgens zoon Egbert 'Pum' Stenvert (woonachtig in Johannes burg) uitgegroeid tot een grote vlam. In Bre da werd ook getrouwd, Egbert was in maat pak gestoken, toentertijd was dat een luxe. Hij betaalde voor het rokkostuum 60 gul den, destijds een klein fortuin. Stenvert is hoedenmaker van beroep. Het bijzondere vakmanschap voerde hem helemaal naar Zuid-Afrika, waar hij direc teur werd van een hoedenmakerij. Hij ont wierp voornamelijk militaire hoofddeksels, zoals tropenhelmen, maar zijn fabriek maakte ook kinderpetjes en dameshoedjes. Het echtpaar kreeg vier kinderen, twee zoons en twee dochters en de familie is in middels uitgebreid met negen kleinkinde ren en alweer drie achterkleinkinderen. Een zoon en dochter wonen momenteel in Enge land en zoon Egbert bleef in Zuid-Afrika wonen. Gelukkig woont hun andere dochter dichter bij huis; in Sint Jansteen. Zij staat haar seniore ouders zo veel mogelijk bij. Gezondheid Na in Breda en Antwerpen gewoond te heb ben, kwam het echtpaar naar Hulst. Daar konden ze een mooi huurhuisje krijgen. Spijt van hun verhuizing naar het Zeeuws- Vlaamse hebben ze nooit gehad. Stenvert tobt wat met zijn gezondheid, maar wordt door zijn vrouw dagelijks in de watten ge legd met onder andere een ontbijt op bed. Zijn gezondheid laat het Stenvert niet toe nog hobby's uit te oefenen, maar zijn vrouw tuiniert nog graag. In villa het Mouternest in Kloosterzande kwam gisteren de hele fa milie bijeen om het diamanten feest te vie ren. door Harmen van der Werf SAS VAN GENT - Het is on aanvaardbaar dat er voor het spoorwegemplacement bij Sas van Gent nog geen milieuver gunning is, schrijft minister Pronk van Milieubeheer deze week aan de Tweede Kamer. Hij vindt dat de gemeente haast moet maken met een ver gunning. Pronk komt tot zijn uitspraak op basis van een rapport van de inspectie milieuhygiëne van zijn ministerie. In Nederland zijn veertien spoorwegempla cementen bekeken op vergun ningen. Slechts zeven ervan blijken een milieuvergunning te hebben. Sas van Gent vormt dus geen uitzondering, maar valt wel in de slechtste catego rie, waartoe ook de emplace menten in Roosendaal, Almelo en Venlo behoren. De vergunningverlening stag neert daar ernstig, aldus de in spectie, omdat 'men zich op lo kaal niveau niet te snel wil vastleggen'. Onaanvaardbaar „Onaanvaardbaar uit oogpunt van milieu en veiligheid", oor deelt Pronk in zijn brief aan de Tweede Kamer. Hij heeft de in spectie milieuhygiëne daarom opdracht gegeven zo spoedig mogelijk op bestuurlijk niveau overleg te gaan voeren 'om te bevorderen dat een vergun ning wordt aangevraagd en verleend'. Het rapport lijkt ietwat geda teerd, want al sinds half de cember vorig jaar ligt er een vergunningaanvraag bij de ge meente Sas van Gent. NS Rail- infrabeheer heeft die aanvraag als beheerder van het spoor wegemplacement ingediend. Een beslissing over de aan vraag is nog niet genomen, laat gemeenteambtenaar C. Ritico weten. Hij verwacht die voor eind juni. Of de gemeente de vergunning zal verlenen, is de vraag. Sas van Gent wil het liefst dat het spoorwegemplacement wordt verplaatst uit de be bouwde kom naar het fa brieksterrein van Cerestar. Voor woningbouw ontstaan dan meer mogelijkheden, de veiligheid is er het beste mee gediend en de geluidhinder vermindert zeker. Voor verplaatsing is echter veel geld nodig, zeven tot elf miljoen gulden, terwijl via het landelijke project Plan van Aanpak Goederen Emplace menten (PAGE) 'slechts' 2,25 miljoen gulden beschikbaar is voor Sas van Gent. Gemeente ambtenaar Ritico vindt het 'weggegooid geld' als die 2,25 miljoen gulden in verbetering van het huidige emplacement wordt gestoken. De rest van de investering in een nieuw spoorterrein zou van het mi nisterie van Verkeer en Water staat moeten komen. Geen standpunt In het rapport van de landelij ke inspectie milieuhygiëne wordt deze problematiek ge signaleerd. Er wordt echter geen conclusie aan verbonden. Er wordt alleen geconstateerd 'dat er tussen de gemeente en NS Railinfrabeheer nog geeh overeenstemming is over de aanpak'. NS Railinfrabeheer wil over verplaatsing van het emplacement geen standpunt innemen. Het bedrijf vindt dat een (financiële) zaak van de ministeries van Milieubeheer en Verkeer en Waterstaat. voorbeeld met de bereikbaar heid van de politie. Het laatste half jaar wordt er gewerkt met een centraal callcentre zoals in de verzekeringswereld, maar de burger moet nog te lang wach ten voor hij te woord wordt ge staan. Daardoor blijven klach ten liggen. De communicatie is een punt van zorg." SAS VAN GENT - De Sasse raad pleit voor een prioriteiten lijst voor de resterende periode tot aan de herindeling in 2003. Het beleidsplan, dat burge meester en wethouders de komende negentien maanden willen uitvoeren, is wellicht te ambitieus, zo stelden de diverse fracties gisteren in de raadsver gadering. „Dit is het zoveelste lijstje met wensen", sprak PvdA-fractie- voorzitter R. de Meyer. „De PvdA is voorstander om een aantal superprojecten vooruit te schuiven." Hij noemde daar bij onder meer de professionali sering en de huisvesting van de brandweer, de zogeheten revi talisering van de kern Sas en het onderhoud van de wegen. „Het tijdspad is zeer kort", vul de VVD-fractievoorzitster M. Sparreboom-Dupain aan. Voor man van het CDA, R. Brugge- man, vroeg om een uitbreiding van de opsomming met een maandelijks statusoverzicht. Burgemeester P. van den Baar beloofde de raad om in augustus met een tijdspad te komen. „We willen zo spoedig mogelijk hier voor een bureau inhuren. Daar naast hebben we de afgelopen tijd zes nieuwe mensen aange steld. Binnen de organisatie hebben de ambtenaren zich be reid verklaard om zich de ko mende maanden flink in te spannen voor het afronden van deze projecten. En natuurljk kun je binnen zo'n lijst priori teiten stellen, maar daarvoor is extra informatie nodig. Die krijgt u bij de beschrijving van de projecten." door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De provincie zal waarschijnlijk afzien van gecombineerde verkiezingen voor gemeente en waterschap in Zeeuws-Vlaanderen. Dat ver wacht burgemeester Barbé van Terneuzen. Hij voorziet te veel praktische bezwaren in ver band met de verschillende fu sietijdstippen van de gemeenten in Oost-, Midden- en West- Zeeuws-Vlaanderen. Gisteravond, tijdens de beant woording van de algemene be schouwingen, zei Barbé dat Gedeputeerde Staten vermoe delijk opteren voor een gecom bineerde waterschaps- en Pro vinciale Statenverkiezing in 2003. Het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen ging er van uit dat de verkiezingen voor de algeme ne vergadering uiterlijk in no vember 2002 zouden plaatsvin den. Om van een behoorlijke kiezersopkomst verzekerd te zijn zou dit gecombineerd wor den met de gemeentelijke ver kiezingen, zodat kiesgerechtig den in de regio tegelijk hun stem konden uitbrengen op een ge meentelijke en een water schapskandidaat. Dit alles staat nu op losse schroeven om dat Axel, Terneuzen en Sas van Gent al per 1 januari 2003, maar Oostburg en Sluis-Aardenburg, en Hulst en Hontenisse, pas op 1 januari 2004 zullen samengaan. Gedeputeerde Poppelaars heeft overigens al in een eerder stadi um geweigerd om het water schap Zeeuws-Vlaanderen de garantie te geven dat de schaps verkiezingen vóór eind 2002 hun beslag zouden krijgen. Burgemeester Bax-bé stak zijn afkeuring over de verschillende tijdspaden voor de bestuuxiijke herindeling van Zeeuws-Vlaan deren gisteren wederom niet on der stoelen of banken. Hij voor spelde dat Gedeputeerde Staten voor de gemakkelijkste oplos sing kiezen. „Hoe er nu omge gaan moet worden met het dilemma van de waterschaps verkiezingen is niet duidelijk. GS zullen het nu wel democrati scher vinden het te koppelen aan de provinciale verkiezin gen." Volgens gezworene A. Paauwe van het waterschap zal het provinciebestuur op 14 juni met een definitief besluit over het tijdstip van de komende wa terschapsverkiezingen komen. Deze moeten wettelij k gezien op zijn laatst op 1 november 2003 zijn afgerond. Barbé weigerde gistex-avond overigens om in te gaan op de suggestie van WD- raadslid W. Broekhuysen om het provinciebestuur aan de tand te voelen over een fusie tussen de waterschappen Zeeuws-Vlaan deren en Zeeuwse Eilanden. De WD'er kwam tot dit voor stel omdat hij de waterschaps- lasten in de regio wat al te gortig vindt. Hij stelde het college daarom voor om Gedeputeerde Staten te laten toetsen wat de effecten van een waterschaps- fusie zouden zijn op de tarieven. Barbé wees dit echter van de hand, mede omdat de gemeente Texmeuzen het waterschaps kantoor niet graag zou zien ver trekken. „Ik voel me niet geroe pen om daar nu meteen veel in zet voor te tonen. We hebben een prachtig waterschapsgebouw in Terneuzen, en bovendien ken ik het antwoord van de provin- cie over een waterschapsfusie al," kapte hij de aandringende Broekhuysen af. door René van Stee TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse Rabobanken hebben honderdduizend gulden ge schonken voor de bouw van het Scheldetheater in Terneuzen. Directeur C. van Waes van de Rabobank Terneuzen-Axel en burgemeester R. Barbé onderte kenden gisteren de sponsor overeenkomst in hotel Golden Tulip l'Escaut. Hierbij waren ook drie van de vier Terneuzense wethouders en vijf Zeeuws-Vlaamse collegadi recteuren van Van Waes aanwe zig. Na de ondertekening volgde een rondleiding over de bouwlo catie. „Sponsoring van cultuur heeft altijd hoog op het lijstje van de Rabobank gestaan. Daarom werd in 1996 al beslo ten tot een financiële bijdrage voor het nieuwe theater. En dan met name vanwege het blijven de karakter ervan. Zo heeft elke Zeeuws-Vlaming er iets aan", aldus Van Waes. Hij voegde er aan toe dat zijn bank ook graag wil meewerken aan een uniek project dat zonder twijfel een bovenregionale functie zal gaan vervullen. Vooral deze laatste uitspraak ondervond steun van burgemeester Barbé. Hij prees de rol die de Rabobank van oudsher speelt in de verbetering van de leefomgeving. Ook noemde hij cultuur een drager van de samenleving. „Met de bouw van het nieuwe theater wordt hiervoor een i'andvoor- waarde gecreëerd. Daarnaast is het belangi'ijk om mensen naar het vergrijzende en ontgroenen de Zeeuws-Vlaanderen te lok ken. We spelen hierop in met ons ruimtelijk ordeningsbeleid, dat nadrukkelijk is gericht op een scheiding tussen wonen en wer ken", aldus Barbé. Volgens Barbé was sponsoring ook een belangrijke voorwaarde om het theater te kunnen bou wen, omdat Texmeuzen de kos ten exvan nooit alleen zou heb ben kunnen dragen. Hij noemde de respons in Zeeuws-Vlaande ren ixniek. Die zou in Nedex-land alleen zijn geëvenaard bij de bouw van het Groninger muse um en dan met name dankzij de bijdrage van de Gasunie. Inclusief de gift van de Rabo bank komt de sponsoring van de bouw van het Scheldetheater door het bedrijfsleven en diver se organisaties in totaal op 9,5 miljoen gulden. De totale kos ten bedragen ruim 23 miljoen gulden. De oplevering van het bouwwerk is half juli gepland. De officiële opening is op don- dei'dag 27 september. De Stichting ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen bestaat uit Thuiszorg en Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Ons doel is alle inwoners van Zeeuws-Vlaanderen goede gezondheidszorg bieden. Dankzij de inzet en het enthousiasme van onze 2000 medewerkers kunnen we kwaliteitszorg garanderen. Binnen de afdeling Administratie in het kantoor 'De Tijman' te Terneuzen, ontstaat een vacature voor de functie van Voor 36 uur per week De Thuiszorg bevordert de zelfstandigheid van mensen in de thuissituatie. Wij leveren huishoudelijke hulp, verpleging, verzorging en begeleiding. Ook voorzien wij in dieetadvisering en voedingsvoorlichting, ouder- en kindzorg en de uitleen van verpleegartikelen en hulpmiddelen. UW TAKEN: U verricht periodieke controle in grootboek en saldibalans, U inventariseert gegevens voor opstelling van de jaarrekening, begroting en voortgangsrapportages. Het signaleren van budgetoverschrijdingen hierbij is een belangrijke taak. Verder controleert u de juiste invoer van financiële gegevens en de output en corrigeert eventuele onjuistheden. U vervangt tevens uw collega's tijdens ziekte en vakanties. UW INBRENG: heeft een afgeronde MBO administratieve opleiding (MEAO, MBA of gelijkwaardig). U heeft kennis en ervaring op het gebied van geautomatiseerde verwerking. Daarnaast beschikt u over een flexibele instelling en kunt u zowel zelfstandig als in teamverband werken. THUISZORG ZEEUWS-VLAANDEREN WIJ BIEDEN; Een functie van 36 uur per week. Uw salaris bedraagt minimaal 3.097,44 en maximaal 4.357,44 bruto per vier weken. Er wordt uitgegaan van salarisschaal 7 van de CAO Thuiszorg. De definitieve indeling hangt af van leeftijd en ervaring. INLICHTINGEN: Meer informatie over deze functie kunt u tijdens kantooruren verkrijgen bij de heerB. de Baere, waarnemend hoofd EAD, telefoonnummer 0115-67 45 00. SOLLICITATIES: Heeft u interesse in de aangeboden functie, voldoet u aan de gewenste inbreng en bent u gemotiveerd? Wij verwachten uw sollicitatiebrief uiterlijk 15 juni 2001 in ons bezit Stuur hem naar Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen, afdeling Personeel en Organisatie, t.a.v. mevrouw M. Buijck, personeelsfunctionaris, Postbus 73, 4530 AB Terneuzen. Interne kandidaten krijgen voorrang. Miljoenen kinderen moeten zichzelf zien te redden. Steun daarom Stop Aids Now! Een initiatief van: Aids Fonds, «ij™. Hivos, ICCO, Memisa en Novib. Meer weten? Kijk op www.StopAidsNow.nl of bel 020-5287828. Giro 60.30.90. NOW! Alleen vandaag nog! 8 U R G- H H A A MSTED Burghseweg 72, 4328 LB BurghHaamstode DONDERDAG EN VRIJDAG VAN 9.00 - 21.00 EN ZATERDAG VAN 10.00 - 16.00 UUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48