Hertenkamp spil van recreatiepark PZC PZC De bode houdt altijd zijn mond Cineast oogst lof met sprookjesfilm Ouderen in centrum Hulst kunnen dag en nacht hulp vragen Oostburg wil in Groede podium voor natuur en cultuur inrichten Motorclub toert naar Frankrijk Lezing over reptielen Messentrekkker hoort vijftien maanden eisen 17 Ziekenhuis verplaatst i.e. Afgeven scheepsafval Fietser gewond in Schoondijke Jongen op school mishandeld Groot Stelle wint niet-rokenprijs Eén klacht over affakkelen Dow Geen stem referendum voor straten buiten grondgebied Koewacht vrijdag 1 juni 2001 door Pascalle Cappetti GROEDE - Het hertenpark in Groede kan in de toekomst uit groeien tot een toeristisch-be- drijventerrein. Het park, dat de benaming Groede Podium krijgt, moet de spil worden in de ontwikkeling van het circa twaalf hectare grote terrein. De realisatie daarvan staat of valt met de toekenning van een sub sidie door het rijk. Wanneer in oktober blijkt dat de keuze niet op het plan voor Groede is ge vallen, haalt de gemeente Oost burg het oude plan voor renova tie weer uit de kast. Het hertenpark krijgt in het voorstel een financiële injectie van zo'n vijf miljoen gulden. Voor dat bedrag wordt het her tenkamp omgebouwd tot een podium voor natuur en cultuur. Het park wordt volledig opge nomen in het landschap, dat in gericht wordt als groene buffer tussen Groede-Bad en Groede- Dorp. Daarbij wil de gemeente investeren in parkeercapaciteit, fietsvoorzieningen, een doe- en informatiecentrum voor cul tuur en natuur en een open luchttheater. Er moet een zoda nige verbinding met het strand ZAAMSLAG - Motorclub Zeeuws-Vlaanderen houdt in het pinsterweekeinde een meer daagse motorrit naar de Noord- Franse kust. Camping Het Hellegat aan de Eendrachtweg bij Zaamslag is het startpunt van de tocht. Van daag kan hier vanaf 17.00 uur worden ingeschreven. De cam ping heeft ook trekkershutten te huur voor motorrijders zonder tent. Op zaterdag begint vanaf 10.30 uur het eerste deel van de rit. De route gaat via West-Vlaande ren, met de nadruk op secundai re wegen. Eindpunt is Escalles in de buurt van Calais. Op zon dag bestaat kan een rondrit in de kuststreek worden gemaakt. Maandag gaat de terugreis via een landelijke route naar het eindpunt nabij leper. door René Hoonhorst AXEL - De bewoners van de Axelsestraat en de Langeweg mogen zich niet uitspreken voor aansluiting van Koewacht bij Oost- of Midden-Zeeuws- Vlaanderen tijdens het referen dum dat op zaterdag 9 juni wordt gehouden. De fractie voorzitters van de Axelse partij en bepaalden eerder dat de Ax elsestraat en Langeweg niet tot het grondgebied van Koewacht behoorden. CDA'er L. Martinet, inwoner van Koewacht en het enige raadslid dat spijt heeft van de eerdere raadsbesluiten dat Koe wacht één en ongedeeld over moet naar de Kanaalzone, pro beerde gisteren tijdens de raadsvergadering om de onge veer 25 inwoners die aan de Ax- elsestraat/Langeweg wonen bij het referendum te betrekken. Volgens Martinet voelen de be woners van de pal tegen de Hul ster gemeentegrens aangelegen REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komen, dat bezoekers als het ware uitgenodigd worden om het achterland in te trekken en omgekeerd. De gemeente kent aan het her tenpark een belangrijke aan jaagfunctie toe. Toeristisch-re- creatieve bedrijven in de buurt van Groede Podium kunnen op het project inspelen door 'een kwaliteitsslag te maken, zowel op bedrijfsniveau als naar de omgeving toe'. Het idee is dat het bedrijfsleven landbouwper- celen aankoopt om het op na- tuurlandschappelijke wijze te ontwikkelen. Dit alles bevor dert volgens de gemeente de economische ontwikkeling van het toeristisch-recreatieve pro duct in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Het plan voor de gedaantever wisseling van het hertenpark en het gebied tussen Groede-Dorp en Groede-Bad past in de visies Integraal Kustzonebeheer en Mobiliteit als attractie, die de gemeente heeft opgesteld. De visies beogen het autoverkeer te beperken en mensen uit de auto op de fiets, aan de wandel of in andere vervoersmiddelen te krijgen. Daarbij moet de kust zone worden ingedeeld in rusti ge en drukkere gebieden, wor den recreatieve voorzieningen zoveel mogelijk geclusterd en wordt het strand bereikbaar via een beperkt aantal wegen. De auto kan worden achtergelaten op megaparkings, zogenaamde onthaalparkeerkamers. Wethouder C. Bolijn zegt dat het een en ander wel afhangt van de subsidie. „Wanneer die niet doorgaat, houdt het op en gaan we dit najaar gewoon verder met het plan Oranjewoud." Dit plan - a een miljoen gulden - voorziet in een grondige renova tie van de dierenaccommoda- ties, de bouw van een verblijfs- ruimte voor de medewerkers en een ontvangstruimte voor be zoekers. Begeleider R. de Vuyst van Emergis, de stichting voor gees telijke gezondheidszorg die het hertenpark beheert, is verbaasd over de grootschalige plannen met het hertenpark. De Vuyst heeft wel de bevestiging gekre gen dat Emergis ook in de toe komst een rol in het centrum kan blijven spelen. straten zich ook Koewachters. Burgemeester J.F. Mulder bena drukte echter dat het senioren convent eerder de grens van het dorp had bepaald en dat er niet meer over de grens van het kaartje is te onderhandelen. Bo vendien had niemand van de ge dupeerde bewoners zich bij de gemeente gemeld, verklaarde wethouder A. van Waes op een vraag van het andere raadslid uit Koewacht, WD'er P. Apers. Mulder constateerde vervolgens dat de Axelse raad een histo risch besluit had genomen door een referendum-verordening aan te nemen. „Des te opmerke lijker omdat de gemeenteraad momenteel geen leden van D66 telt", veroorloofde Mulder zich een 'politieke opmerking'. De burgemeester had eerder een discussie tussen PvdA en CDA over zijn al dan niet 'consistent en consequent beleid' inzake de herindelingsperikelen afgekapt met een korte verhandeling over de verschillen tussen een soap en een klucht, de kwalificaties die PvdA-fractievoorzitter M. van Oven aan het gesteggel om de KOZ-dorpen had gegeven. Klucht De discussie over het al dan niet houden van een referendum had meer weg van een klucht dan van een soap, betoogde Mulder. „Aan een soap komt geen eind. Je kunt makkelijk drie uitzen dingen missen en dan weer mid den in het verhaal vallen, je hebt niks gemist. Een klucht ken merkt zich vaak door spelers die dubbel- of zelfs driedubbelrol len spelen. Wat consequent of inconsequent is, loopt dan vaak door elkaar. Een klucht heeft in elk geval één voordeel, er is een ontknoping aan het eind. Laten we er op vertrouwen met het re ferendum voor Koewacht de zaak goed, eerlijk en duidelijk te hebben afgedaan." WESTDORPE - De Limburgse amfibieën- en reptielenkenner Rob Gerats houdt vanavond een lezing in De Baeckermat in Westdorpe. Hij houdt een ver haal over de zes soorten reptie len en zeventien soorten amfi bieën die in Nederland voorko men. Hij beantwoordt vragen als: waarom komt de muurha gedis niet in Zeeuws-Vlaande ren voor? Aanvang lezing 20 uur. doorEdy de Witte HENGSTDIJK - De Zeeuws- Vlaamse première van de korte speelfilm Vlammend Hart is door het publiek goed ontvan gen. De uit Hulst afkomstige ci neast Luk Sponselee kreeg don derdagavond bij de presentatie in de Catharinakerk in Hengst dijk lof toegezwaaid voor zijn werk. „Het idee dateert al uit 1993", vertelt Sponselee. „Op weg van mijn ouderlijk huis in Hulst naar woonplaats Eindhoven, werd ik gegrepen door de maan die als een enorme vuurbal uit het avondrood boven een bo menrij oprees. Het was alsof het door Pascalle Cappetti OOSTBURG - „Het gemeente huis is van mij." Toen vertrek kend bode Piet Baas uit Oost burg deze week de deur voor de laatste keer dichttrok, moest hij dan ook even slikken. Twintig jaar lang kende hij elke hoek, el ke kamer en elk personeelslid van het Oostburgse stadskan toor. Hij zag en hoorde veel. Maar, hij hield altijd zijn mond. „Mijn vrouw vroeg wel eens, heb je nog nieuwtjes? Niet dus." Piet Baas nam woensdag af scheid van zijn gemeentehuis. Hoofd interne/financiële zaken Hans Bouman had voor de gele genheid een reeks karikaturen getekend, die de levensloop van Piet Baas uitbeelden. Van auto monteur, naar schaatsinstruc- teur, tot skileraar en gemeente bode. „Ik werkte al jaren in een garagebedrijf, maar was het werk zatRepareren was er nau welijks meer bij. Je deed alleen nog controlebeurten. Als er iets kapot was, verving je het. Dat begon me te vervelen." Toen hij hemellichaam uit vuur werd ge boren. Het was in één woord fas cinerend. Al vrij vlug werd me duidelijk dat er meer volkeren over de hele wereld gefasci neerd zijn door dit verschijnsel. Zo komen de gekste verklarin gen over het ontstaan van de maan los." In 1996 werden in Eindhoven en de polders bi] Vo gelwaarde de beelden gescho ten. Onlangs kon pas het monte ren van de film worden afgeslo ten. Tegenslagen als overvloedi ge regen, een cameraman die een andere klus kreeg en gesto len apparatuur zorgden voor de nodige vertraging. Maar het is de moeite waard geweest. Eer der werd de film al bij wijze van proef vertoond in Eindhoven en hoorde van de vacature ge meentebode, waagde hij een po ging. „Ik was een van de zestig sollicitanten." Na een zware se lectieprocedure, inclusief psy chologische test, kreeg hij de job. Een behoorlijke cultuur shock, ervoer hij. „Ambtenaren stonden toen toch nog een beetje boven de rest van de mensen." Vanaf 1981 heeft hijzo heeft hij uitgerekend, zo'n achthonderd huwelijksvoltrekkingen bege leid, bijna achtduizend kopjes koffie geschonken (en dan alleen tijdens raadsvergaderin gen), vele kilometers gelopen en ontelbaar veel brieven en stuk ken bezorgd. Het ophalen en af leveren van de post op het post kantoor werd op den duur wel erg zwaar. Met een postzak ach terop, in een onmogelijke hou ding op de fiets. Zijn rug had veel te verduren Toen de chef interne zaken eens zelf om de post moest, merkte die ook dat dat onverantwoord was. Eerst was het plan een autootje aan te schaffen, maar dat zou maar vijfhonderd meter op een dag moeten rijden. Op aanraden van Tilburg, eveneens met veel posi tieve kritieken. Dat succes maakt in één klap alle tegenslag en de lange produktietijd goed, vindt Sponselee. De cineast koos voor een sprookjesachtige vertelling over het ontstaan van de maan. Het volksverhaal begint in het godenrijk waar alleen zwarte goden leven. Bij de creatie van de aarde zijn ze vergeten om voor een lichtpunt in de nacht te zorgen. Ze geven een kleine boe rengemeenschap de opdracht de maan temaken. Een aantal door een Vlaams trekpaard aange voerde ladingen stro wordt bij invallende schemering in brand gestoken. Zo wordt de maan uit brandend stro geboren, een Baas hebben de twee bodes nu een fietskarretje tot hun be schikking. „Een prima oplos sing", vindt hij. Werkzaamheden Er is de afgelopen jaren nog meer veranderd. De bode hoeft 's ochtends niet meer in alle vroegte de deur te openen, nu el ke medewerker een pasje heeft om binnen te komen, 's Avonds hoeft hij niet zo vaak meer aan wezig te zijn, want de kantine waar de commissievergaderin gen plaatshebben, heeft immers een koffiezetapparaat en 's nachts hoeft hij er ook niet meer zo vaak uit, nu het alarm nog zelden loos is. „Vergaderingen duren bovendien veel korter. Er worden veel meer spijkers met koppen geslagen. Vroeger wasje soms om één uur, half twee thuis, omdat de mensen na een vergadering bleven plakken. Nu is het een uur na de vergadering wel gedaan." Koffie schenken is er ook nau welijks meer bij. „Carien Bolijn vond het maar onzin. Zet maar een kan neer, zei ze." vlammend hart voor de duistere nacht. Hoofdrollen worden vertolkt door mensen uit de streek. Eén van die markante koppen is Ed Steijns uit Kloosterzande. Als geen ander beheerst hij het Zeeuws-Vlaamse dialect. Steijns omlijstte samen met Ju- lien Blommaert de ongeveer achttien minuten durende film door enkele streekverhalen te vertellen in ongezouten streek taal. De toekomst van Vlammend Hart is voor Luk Sponselee voorlopig nog even een vraagte ken. „Ik ga er wel mee de boer op", zei hij. „Je maakt tenslotte geen film voor één of twee voor stellingen." Het is allemaal zakelijker en minder gemoedelijk geworden. De introductie van koffieauto- maten en de toename van com puterverkeer - straks krijgen ook de raadsleden de stukken per e-mail - maken het beroep van bode veel minder intensief. „Vroeger rende je van hot naar her. We hadden begin jaren tachtig drie locaties, aan de Schouwburgstraat en, tijdens de verbouwing, boven Land graaf. Alsmaar trappen lopen. In het begin was ik 's avonds bekaf, terwijl ik toch best een behoorlijke conditie heb." Baas vindt het jammer dat de betrokkenheid almaar minder wordt. „Het bodevak wordt steeds verder uitgekleed." Zijn opvolgster Nellie Verplanke moet het werk in de helft van de tijd doen. Gelukkig hoeft hij de fusie met Sluis-Aardenburg niet meer mee te maken. „Op dit moment leeft die fusie nog to taal niet. Maar straks gaan ze over woelige wateren varen. Dat weet ik wel. Voordat zo'n orga nisatie echt op z'n pootjes staat, ben je heel wat jaartjes verder. door René Hoonhorst HULST - Bewoners van het woonzorgcomplex aan de Korte en Lange Bellingstraat in Hulst kunnen vanaf vandaag 24 uur per dag op zorg rekenen. Als ze laten weten dat ze hulp nodig hebben, is binnen de kortste ke ren een medewerker van de Stichting Thuiszorg of de Stich ting Curamus ter plekke. De 24-uurszorg geeft bewoners de kans langer zelfstandig in het woonzorgcomplex te blijven wonen. Daarmee voldoet Cura mus, in dit geval het Hulster verzorgings- en verpleeghuis De Blaauwe Hoeve, aan de eis van de provincie om meer zorg te bieden aan ouderen in de ei gen woonomgeving. Thuiszorg en Curamus waren dat al langer van plan, maar doordat er te weinig hulpvragers in de omge ving van de Bellingstraat woon den, kwam nooit een sluitend rooster van de grond. Samen met de Woonstichting Hulst, de verhuurder van de wo ningen in het woonzorgcom plex, is nu afgesproken om de veertig appartementen aan bei de Bellingstraten specifiek aan ouderen toe te wijzen. Alle wo ningen zijn of worden op ver zoek van de bewoners voorzien van alarmenngsapparatuur. De Stichting Thuiszorg kwam al regelmatig bij een aantal men sen aan huis, maar vanaf nu zijn verzorgers van Curamus buiten kantooruren ook bereikbaar voor hulp. „Tot nu toe bleven we in een vi cieuze cirkel ronddraaien. Men sen uit de Bellingstraat verhuis den op een gegeven moment naar een verzorgingshuis omdat ze bang waren niet voldoende zorg te kunnen krijgen. Daar door bleven er te weinig mensen over om 24-uurszorg te finan cieren", legt directeur A. Janse van de Stichting Curamus uit. Op de binnenplaats van het woonzorgcomplex moeten vol gend jaar twee huizen voor zes tien dementerende ouderen ver rijzen. Ook de ouderen die in de 43 wo ningen aan het Refugium, vlak tegenover het woonzorgcom plex aan de Bellingstraat, wo nen, worden desgewenst op het alarmeringssysteem aangeslo ten. Janse: „Ook in Koewacht, met personeel van het verzorgings huis De Lange Akkers, en in Kloosterzande, in samenwer king met Huize Sint Antonius, beginnen we projecten voor 24- uurszorg. Daarnaast bekijken we samen met de Woonstichting en de Stichting Tragel of op het terrein van De Sterre een zorg- project op poten kan worden ge zet." Door de inspanningen om oude ren in dorpen en wijken zorg op maat te bieden, heeft het dage lijks provinciebestuur het ver zet tegen nieuwbouw bij De Blaauwe Hoeve gestaakt. Sa men met het Rijk hebben GS De Blaauwe Hoeve zelfs gevraagd om te onderzoeken of nieuw bouw van de verpleegafdeling haalbaar is. Janse gaat er vanuit dat eind dit jaar kan worden be gonnen met de bouw van de eer ste nieuwe appartementen. MIDDELBURG - Tegen een 28- jarige inwoner van Terneuzen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg vijftien maanden cel geëist wegens poging tot doodslag. Officier van justitie C. Laukens achtte bewezen dat de verdachte op 17 december in Terneuzen probeerde een café bezoeker met messteken dode lijk te verwonden. Bij de steekpartij liep ook een broer van het slachtoffer snij- wonden op. De eigenaar van het café in Terneuzen raakte tijdens de worsteling gewond aan zijn hand, toen hij de partijen wilde scheiden. Volgens getuigen was de man re gelrecht op het slachtoffer afge lopen, die nietsvermoedend aan een tafel in het café zat. De ver dachte bestreed gisteren de ver klaringen, „Ik voelde me be dreigd. Ik heb vervolgens het mes gepakt en ermee gezwaaid. Zij zijn zelf in het mes gelopen", deed hij een beroep op nood weer. Laukens legde het beroep op noodweer naast zich neer. „Uit verklaringen blijkt dat hij het initiatief heeft genomen. Raadsman A. Sol wees op de slechte jeugd van zijn cliënt. „Hij is bang om klappen te krij gen. Het was een paniekreac tie." De strafpleiter vroeg om een deel van de straf voorwaar delijk op te leggen. De rechtbank doet op 13 juni uitspraak. In de film Vlammend Hart schept een Zeeuws-Vlaamse boerengemeenschap de maan uit brandend stro, zagen de bezoekers tijdens de pre mière in de Catharinakerk. foto Charles Strijd TERNEUZEN - Omdat de intensive care van ziekenhuis De Honte in Terneuzen wordt uitgebreid van negen naar veertien bedden, wordt de afdeling tijdelijk verplaatst naar een ander deel van het gebouw. Van 5 juni tot en met 15 juli worden de in tensieve zorgen verleend op de afdelingen Al en BIDit bete kent dat de opgenomen patiënten op 5 juni voor twaalf uur 's middags verplaatst worden. DEN HAAG - Nederland zal niet eerder dan noodzakelijk een Europese richtlijn invoeren voor de verplichte afgifte van scheepsafval, dus niet voor 28 december 2002. Een woord voerster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren meegedeeld. De kosten van de afvalverwijdering worden vanaf die tijd ook bij het havengeld verrekend. Het afgeven van afval kost dan niet meer iets extra's. Nu moeten de scheepseigenaren nog apart betalen voor afvalverwijdering. Dat stimuleert het af geven niet. SCHOONDIJKE - Een fietser (27) is gistermiddag rond half zes gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Een 23- jarige automobilist uit de gemeente Oostburg reed over het Dorpsplein, komende uit de richting van de Damstraat. Hij verleende op de kruising met de Kerkelaan geen voorrang aan een voor hem van rechts komende fietser. De fietser raakte ge wond aan hoofd en enkel maar hoefde niet naar een zieken huis. TERNEUZEN - In een school in Terneuzen is gisteren een vijftienjarige jongen uit die plaats mishandeld door een me descholier. Naar aanleiding van een woordenwisseling kreeg hij een klap op zijn kin. De slag kwam zo hard aan dat de jon gen zich onder behandeling van een kaakchirurg moest stel len omdat enkele tanden verschoven waren. De jongen heeft aangifte gedaan bij de politie. GOES - Klas IA van de Pontes Scholengroep, locatie Groot Stelle in Goes is de Zeeuwse winnaar van de niet-rokenwed- strijd Operatie Tegengif. De leerlingen krijgen een cheque van vijfhonderd gulden. De wedstrijd was uitgeschreven door de Stichting Volksgezondheid en Roken en de GGD Zeeland. Klassen waarin negentig procent van de klas een half jaar lang niet rookte, konden de prijs winnen. In Zeeland hebben twaalf klassen de niet-rokenperiode volgehouden. In heel Nederland deden ruim 1800 eerste en tweede klassen mee. TERNEUZEN - Het stilleggen van de naftakraker LHC 1 bij Dow Chemical in Terneuzen heeft geleid tot één klacht over overlast. De onderbreking in het productieproces bij de kra ker ging gepaard met affakkelen van restproducten en dat veroorzaakte geluid en roetvorming. Eén omwonende had daar daadwerkelijk last van. De onderhouds- en moderniseringswerkzaamheden aan de fabriek zijn nagenoeg afgerond en vanaf vandaag wordt be gonnen met het opnieuw opstarten van de LHC 1Dow waar schuwt dat ook bij dit karwei de fakkel flink tekeer kan gaan. Het opstarten van de fabriek zal vermoedelijk het hele week end duren. Piet Baas: „Het bodevak wordt steeds verder uitgekleed." Piet Baas verlaat gemeentehuis Oostburg foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47