PZC Wethouder stemt tegen college PZC Rijk weigert project Delta te steunen 15 Scholen krijgen milieu-lesmateriaal Partij softdrugs gestolen bij overval in Hulst Kans op broedende zeearend in Zeeland PvdA 'er Weemaes steunt omstreden bouwmotie fractie Raad Hulst geeft fel af op Axel Kweldergras duikt op in Hoofdplaat Man mishandelt twee vrouwen zeeuwse almanak Liefdesnest Liers kant met parelrand in Axel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 1 juni 2001 door Anita de Jong HULST - Twee gewapende mannen zijn gistermiddag een pand aan de Grote Bagijne- straat in Hulst binnengedron gen. De 45-jarige bewoner werd na een worsteling met handen en voeten vastgebonden. Het twee tal had het voorzien op geld en drugs die in de woning aanwe zigwaren. Zij namen honderden guldens en enkele honderden grammen softdrugs mee. De overvallers, beiden met een Vlaams accent, reden weg op één brommer, via de Van de Maelstedeweg richting Clinge. Het slachtoffer werd later be vrijd door iemand die op een an dere verdieping van het pand aanwezig was, en op het lawaai afkwam. Het slachtoffer is licht gewond geraakt. De politie is op zoek naar getuigen en heeft een signalement van de daders ver spreid. Het gaat om Noord-Afrikaanse door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster CD A-f rac- tie Vermoedt barsten in het col lege van burgemeester en wet houders. PvdA-wethouder P. Weemaes keerde zich gister avond af van een collegestand punt door een motie voor het bouwen in het buitengebied te onderschrijven. Loco-burge meester B. Picavet ontkent dat er strubbelingen zijn. „Ons col lege is nog steeds homogeen." Gisteravond werd in de raads vergadering de omstreden PvdA-motie over bouwen in het buitengebied van Heikant in stemming gebracht. In de motie werd gesteld dat het mogelijk moest zijn dat er op de hoek van de Ellestraat/Magdalenastraat een woning wordt gebouwd. De woning is bedoeld voor de zoon van vooraanstaand PvdA-lid R. Schalkens. Beweerd werd dat de PvdA de motie alleen in stemming wilde brengen omdat Schalkens veel stemmen bin nenhaalt tijdens de verkiezin gen. Volgens het bestemmings plan mag er helemaal niet in het buitengebied worden gebouwd. De grenzen van het buitenge bied zijn vastgesteld door het college en onderschreven door de raad, dus ook door de PvdA. Onverantwoord De raadsfracties, met uitzonde ring van de PvdA, wezen de mo tie af. Met klem. „Wij passen er voor een individueel geval eruit te pikken. Het is óf iedereen bouwen, óf niemand", zei P. Vonck van Progressief Hulst. Ook het CDA pleitte voor gelijk heid in beleid. Fractievoorzitter J. Steijaert: „Het is een vreemd voorstel van de PvdA, het is po- HULST - De verhoudingen tus sen de gemeenten Hulst en Axel zijn door de nu al maandenlange strijd om Koewacht, Overslag en Zuiddorpe (de KOZ-dorpen) ernstig verstoord. Verschillende Hulster raadsfracties betichten de Axelse politici van stem mingmakerij, opportunisme en politieke lafheid. De raad van Hulst behandelde gisteravond het basisdocument voor de her indeling in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Met name A. Hegger (Progres sief Hulst) uitte zware kritiek. Het feit dat Axel in een referen dum alleen de bevolking van Koewacht en niet die van Over slag en Zuiddorpe laat spreken over een toedeling bij Oost- Zeeuws-Vlaanderen, is in zijn ogen het bewijs dat de stem van inwoners bij het gemeentebe stuur van Axel alleen telt als men daar iets bij kan winnen. De dorpen Zuiddorpe en Over slag zijn volgens Hegger mede door toedoen van Gedeputeerde Staten al in de knip. De PvdA'er P. Plasschaert drong er bij het college op aan om een forse in spanning te leveren de KOZ- dorpen bijeen te houden. Hij meende dat de CDA-gedepu- teerde A. Poppelaars het herin delingsproces absoluut niet in de hand heeft en dat daardoor de Kanaalzone-gemeenten hun politiek opportunistisch spel kunnen spelen. CDA-fractievoorzitter J. Steij aert vond de aanval op Poppe laars niet terecht, omdat het herindelingsvoorstel uit de ko ker van het voltallige college van GS was gekomen. Steijaert deelde de kritiek op Axel. Ook hij stelde dat de aantijgingen als zou Hulst zich schuldig maken aan landje-pik, niet terecht wa ren. Steijaert wilde verder we ten of burgemeester Vogelaars van Hontenisse het hele herin delingsproces gaat leiden. Waarnemend-burgemeester B. Picavet antwoordde dat Voge laars het proces leidt zolang burgemeester A. Kessen van Hulst door ziekte afwezig is. Is Kessen tot na de zomer afwezig, dan word bekeken of Hulst een waarnemend burgemeester moet krijgen. Picavet deelde de ergernis over het optreden van Axel. Hij noemde het'onbegrijpelijk'. „Ik heb de indruk dat Axel hard aan Koewacht trekt. Wij op onze beurt zullen deze week een uit gebreide folder laten maken waarin wij de inwoners van Koewacht informeren over de mogelijkheden die een toede ling bij Hulst hen biedt." litiek onverantwoord." WD- collega R. van Haperen stelde dat niet iedereen die in het bui tengebied wil bouwen de gele genheid heeft via via een motie in te dienen. PvdA-fractievoorzitter P. Plas schaert bleef de motie met hand en tand verdedigen. „Het is aan sommige mensen niet meer uit te leggen dat projectontwikke laars wel mogen bouwen en par ticulieren niet." Vervolgens bracht Plasschaert nog een du bieus plan voor bouwen in het buitengebied te berde. Het be treft de bouwaanvraag voor een woning in het buitengebied van Nieuw-Namen, ingediend door een oud-raadslid. Aan deze per soon zouden al toezeggingen zijn gedaan. Progressief Hulst en het CDA vroegen om een hoofdelijke stemming voor de motie. Zij wa ren, net als iedereen, benieuwd wat Weemaes zou doen. Wee maes stemde voor de motie. Hij wilde nog een stemverklaring afleggen, maar werd de mond gesnoerd door het CDA dat en kel en alleen een duidelijk standpunt wilde horen. Progressief Hulst-fractievoor zitster A. Hegger vroeg wat de consequentie was van het optre den van Weemaes, waarmee hij een collegestandpunt onder groef. Zij had gehoord dat wet houder W. Kayser (ruimtelijke ordening) had gedreigd op te stappen als Weemaes vóór zou stemmen. Kayser ontkrachtte deze stelling. Wel was hij opge lucht dat de motie het niet haal de. „Ik zag het niet zitten 'ja' te moeten zeggen tegen één aan vrager en 'nee' tegen de rest." J. Schalkens is zeer teleurge steld: „Ik zit nu met een perceel grond waar ik niks mee kan doen. In feite word ik belem merd in het nastreven van mijn toekomstplannen. Hoe de kwes tie is uitgespeeld, is schandalig. Mijn vader heeft mijn belangen behartigd, hij is overtuigd PvdA'er, maar ik wil niet gekop peld worden aan de PvdA, hoe wel ik hun inzet waardeer." Leerlingen van basisschool Oude Vaart kregen als eerste de milieuleskist. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Alle 25 Terneu- zense basisscholen werden gisteren door Dow Benelux ver blijd met een eigen milieu-les kist. Het materiaal is bedoeld voor praktisch natuuronder wijs. Met de schenking wil Dow kinderen op jonge leeftijd niet alleen meer oog geven voor na tuur en milieu, maar tevens warm maken voor wetenschap en onderzoek. De overhandiging van de eerste kist vond gisteren plaats op ba- sisschool Oude Vaart. Het pro ject is ook aangezwengeld door deze school. Directeur Ton Tis- sink had bij het Terneuzense chemieconcern een verzoek in gediend om een financiële bij drage voor de aanschaf van de bewuste lesbox. Bij Dow werd dit met enthousiasme begroet. Sterker nog, er werd besloten om meteen alle basisscholen in de gemeente van dergelijk edu catiemateriaal te voorzien. Di rectielid Ed de Graaf van Dow stelt dat de schenking, die bij el kaar dertigduizend gulden be draagt, uitstekend aansluit bij de doelstelling van het donatie- beleid dat Dow voert. „Chemie heeft alles te maken wetenschap en onderzoek, anderzijds on dersteunen we van harte na tuur- en milieuprojecten. Ver der hopen we hiermee jongeren door Maurits Sep MIDDELBURG - Staatsse cretaris G. de Vries (Konink rijksrelaties) wil Delta Nuts bedrijven niet helpen inves teringen op Curasao alsnog rond te krijgen. Delta had het Rijk om een bankgarantie verzocht voor een lening van in totaal 200 miljoen gulden. De Vries weigert dat. Volgens een woordvoerder van het ministerie is De Vries niet van plan 'een bedrijf te helpen dat een miljard op de balans heeft staan'. „Bedrij ven moeten hun investerin gen zelf doen", verklaart de woordvoerder het standpunt van de staatssecretaris. M. van Zuilen van Delta Nutsbedrijven reageert te leurgesteld, maar heeft de hoop nog niet opgegeven. „Wij hebben niet alleen om een bankgarantie gevraagd, maar ook om een algemene vorm van positieve steun." Als De Vries er op een andere manier in slaagt het vertrou wen van banken in de Cura- f aose economie te vergroten, zou Delta ook geholpen zijn. Van Zuilen voegt eraan toe dat 'het laatste gesprek hier over nog niet heeft plaatsge vonden'. „Vandaag is er nog een gesprek. Niet met Delta, maar van andere kanten wordt ook nog druk uitgeoe fend op De Vries." Zij wilde niet zeggen wie dat doen, maar momenteel is een handelsmissie van Curafao in Nederland om het be drijfsleven te interesseren voor het Antilliaanse eiland. Directeur S. Martina van het nutsbedrijf Aqualectra in Willemstad maakt deel uit van die delegatie. Dat is het bedrijf waarmee Delta wil samenwerken en waar het de banklening voor nodig heeft. Delta tekende op 30 maart een overeenkomst voor sa menwerking met Aqualec tra, die moet uitmonden in een overname door het Zeeuwse bedrijf. In totaal heeft Delta 144 miljoen An tilliaanse guldens aan vreemd vermogen nodig (on geveer 200 miljoen Neder landseguldens). Directeur J. de Back van Del ta verklaarde eerder deze week dat hij nog niet onder de overeenkomst uit wil. Hij hoopt alsnog een bank te vin den die in het project wil stappen. Lukt dal niet, dan zal hij wel gebruik maken van de ontbindende voor waarden in de overeenkomst met AqualectraDelta zal het geld in ieder geval niet uit ei gen zak betalen, stelde hij. door René Hoonhorst AXEL - Kant is vooral bekend in de gekloste ver sie, maar ook naaldkant kan prachtige versierin gen opleveren. Een tentoonstelling van Liers kant, dat is verzameld door de tachtigjarige Ger- maine Meeusen-Vermeulen, is tot en met zaterdag 30 juni te zien in het streekmuseum Het Land van Axel. De in Westdorpe geboren Meeusen, die in het Bel gische Mortsel woont, volgde op latere leeftijd nog verschillende cursussen in kanttechnieken aan de Academie voor Schone Kunsten in Lier. Ze won diverse internationale prijzen, is een ambas sadrice voor de kantwerkkunst in Europa en geeft nog regelmatig les en demonstraties. Ze is een ge waardeerd medewerkster van het Liers Cultuur types: een gezette, 1,75 meter lange man van circa 30 tot 35 jaar, gekleed in zwart leren jack en spijkerbroek en een slanke man die enkele jaren jonger lijkt, 1,80 meter lang is en don ker gekleed ging. Degene ach terop de brommer droeg geen helm. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De ver wachtingen zijn hooggespan nen. Volgens Staatsbosbeheer lijkt de zeearend, 's werelds grootste vogel, zich in Neder land te vestigen. Tot nu toe werd het dier alleen regelmatig in de winter gesignaleerd, nu zijn ook zeearenden aan het overzome- ren. Dat kan een voorbode zijn van broeden, al zal dat nog wel enkele jaren duren, voorspelt Staatsbosbeheer. Als het zover komt dan is de Zeeuwse Delta zeker een grote kanshebber om broedende zee arenden te ontvangen, zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. Hij geeft aan dat met name het Verdron ken Land van Saeftinge geknipt is voor de zeearend. „Dat is in de Delta zo ongeveer de enige plek waar het beest uit zicht van de mensen kan zitten en broeden." In de winter van '99/2000 zijn er vier zeearenden in Saeftinge waargenomen, vertelt Jacobus se. Afgelopen winter is er slechts één exemplaar in Zee land gezien. Deze zeearend ver kende zo ongeveer de hele pro vincie. Over overzomerende zeearenden in Zeeland heeft Ja cobusse tot nu toe geen signalen ontvangen. Die heeft ook Staatsbosbeheer niet. De vier gebieden waar recent zeearenden wel zijn ontdekt, zijn de Oostvaardersplassen, Weerribben, Duursche Waar den en Vossemeer. Dat is be hoorlijk uit de buurt van de Del ta. Wat niet is, kan komen, want volgens Jacobusse zijn de Del tawateren uitermate geschikte foerageergebieden voor de vo gels, die een vleugelspanwijdte van 2.40 meter hebben. „Ze worden niet voor niks vliegende deuren genoemd, en dan nog flinke deuren ook." In de Delta kunnen de zeearen den zich vooral tegoed doen aan watervogels als eenden en gan zen. Het beest is overigens ook niet vies van karkassen van her ten. Hazen en konijnen behoren eveneens tot het menu. De zee arend zit bij voorkeur op rotsen en in bomen. Die zijn er in Saeftinge niet zo veel, wat broedmogelijkheden kan beperken. Het Zeeuwse Landschap is niet van plan spe ciale maatregelen te nemen - zo als nestbomen planten - om de vogels te lokken. De mogelijk heden zullen wel toenemen als de huidige Hedwigepolder als natuurgebied aan Saeftinge ge koppeld kan worden. Volgens de ideeën van Het Zeeuwse Land schap moet zich daar dan op spontane wijze bos ontwikke len. „Dan wordt de kans op broeden aanzienlijk groter", stelt Jacobusse. HOOFDPLAAT - Voor het eerst sinds een halve eeuw is de plant dichtbloemig kweldergras weer in Zeeland ontdekt. Awie de Zwart uit Oostburg, medewer ker van stichting Het Zeeuwse Landschap, trof de wereldwijd zeer zeldzame plant aan bij de Piaskreek, in de omgeving van Hoofdplaat. Floristen gingen ervan uit dat het dichtbloemig kweldergras voorgoed uit Nederland ver dwenen was. Er werd in 1987 nog een eenmalige vondst bij Kampen gedaan, maar daar kwam de plant niet terug. De Piaskreek is een restant van de vroegere Braakmanmon ding, die in 1952 werd afgeslo ten. Bekend is dat het kwelder gras alleen zit op plekken waar rivieren in zee uitmonden en dan nog sporadisch. De plant komt maar in vier landen voor; met de recente vondst bij Hoofdplaat erbij nu in vijf. Ooit werd dichtbloemig kweldergras ook bij de monding van de Schenge (op Zuid-Beveland) en het Dijkwater (op Schouwen- Duiveland) aangetroffen, maar dat is al eeuwen geleden. De eenjarige plant is groen, met witte meeldraden en 20 tot 25 centimeter hoog. Op de vind plaats is vorig jaar beplanting gerooid. Daardoor is de grond door elkaar gehusseld en dat kan slapende zaden wakker hebben gemaakt. foto Charles Strijd te enthousiasmeren voor tech nische vakken." De Graaf ver wijst daarmee naar het oplo pend tekort aan instromende arbeidskrachten in de chemi sche industrie. De milieu-leskist bevat onder meer vergrootglazen, schep netjes om waterdieren te van gen, meetapparatuur, zeef jes, waterbakken en lesmateri aal. De onderwerpen waar de scho liertjes mee aan de slag kunnen, vallen onder de vier thema's water, bomen, gronddieren en bodem. TERNEUZEN - Een man (41) is gisteren in Terneuzen aange houden wegens mishandeling van twee vrouwen. Eerst sloeg hij in een woning een 26-jarige vrouw in het gezicht, op de rug en stak haar met een mesje in het been. Zij liep geen ernstig letsel op. De vrouw ging daarop naar een andere woning. De man volgde haar en pakte daar een andere vrouw (45) bij de keel en schopte haar. De ooi- zaak van het incident ligt in de relatiesfeer. Je hebt als mens zo je favorie te plèkjes. Om even rustig weg te mijmeren, bij te ko men van de alledaagse druk te of voor enige heimelijke liefkozingen onder romanti sche omstandigheden. In de haven van Zierikzee ligt een oude schuit die met name voor die laatste categorie in de smaak valt. Een kwart eeuw geleden vormde het traditionele Zeeuwse vissersschip nog de trots van Papendrecht en - hoe stereotype ook - een dankbare uitwijkplaats voor een vooraanstaand directeur en zijn secretaresse. Pikant detail was dat de boot eervol de naam van 's mans echtge note droeg. Een struise Zierikzeese blon de, alweer een jaar hevig verliefd én vurig sloeproei- ster, glunderde toen zij hoor de over het roemruchte ver leden van het houten zeil schip. Die directeur was beslist niet de enige die de meerwaarde van de afgelegen locatie had ontdekt, verzekerde ze. Wat moet je anders, op een hoog aars aan de kade. Of was het een hengst? Advertentie De tentoonstelling van Liers kant de hele maand juni te zien in het streekmuseum Het Land van Axel. foto Charles Strijd Atelier en het geëxposeerde werk is behalve van haar eigen hand ook voor een deel afkomstig uit het atelierbezit. In het streekmuseum toont de be jaarde kantwerkster een grote variëteit aan ver schillende kantversieringen. De versieringen zijn aangebracht op kledingstuk ken (doopkleedjes, onderdelen van klederdrach ten zoals kraagjes en beuken), kussens, tasjes en als kunstwerkjes voor aan de muur óf op de schoorsteenmantelIn het kant zijn vaak pareltjes en pailletten verwerkt om de kleding of het kunst werkje nog meer cachet te geven. Hoe het vervaardigen van de kanten versieringen tot stand komt, kunnen belangstellenden alle za terdagen in juni, te beginnen met morgen, zien tij dens demonstraties in het museum. Het Land van Axel is van woensdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 17.00 uur geopend. JPCOCJEÏÖ naam:p noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:i BR H twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- q maan(j met nummer. j automatische incasso I (ƒ39,45) handtekening: n per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" 123 di wo do u za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45