PZC Toch veiling FM-golflengten Onderzoek zelfmoord vluchtelingen •flU 2*9 De Woonboulevard zet de y 'bloemetjes buiten'! ^ï9 De Vries geeft korpsbeheerders wind van voren 2^ Pinksterdag geopend! Boer ploegt akker laatste korenwolven om Unie geeft financiële steun aan mkz-boeren Voorrang bestaande radiozenders is volgens kabinet onhaalbaar Vijfjaarlijkse klus Alternatieve school ontduikt wet Merendeel tegen nieuw WAO-plan Griffel voor Wachten op Matroos Nieuwe CAO doktersassistenten Tien maanden voor oprichter Facta Belasting erfenis ongehuwde partner verdwijnt Laptops vervangen schoolboeken Aanslag kantoor van advocaat in centrum Utrecht MARCONISTRAAT, GOES vrijdag 1 juni 2001 BRUSSEL - De Europese Unie reserveert ruim 170 miljoen gulden voor Ne derlandse veehouders wier dieren vanwege de mond- en klauwzeercrisis zijn afgemaakt. Minister Brinkhorst (Landbouw) is tevreden met het bedrag. Hij verwacht niet al het EU-geld nodig te hebben. Boerderijen in de mkz-ge- bieden rond Oene, Koot wijkerbroek, Ee en Anjum mochten afgelopen maan den geen vee vervoeren. Deze maatregel was mede door Brussel opgelegd, in een poging de uiterst be smettelijke dierziekte te bestrijden. De (gezonde) varkens en runderen in de overvolle stallen moesten worden opgekocht, het vlees vernietigd. De EU vergoedt zestig procent van de ruimings- kosten en de waarde van deze dieren. Zo'n 350 ge troffen veehouders heb ben een beroep gedaan op de EU-steunregeling. Behalve de subsidie voor verplichte opkoop van ge zonde dieren, betaalt de EU ook mee aan het rui men en vernietigen van dieren op boerderijen waar het mkz-virus daad werkelijk is aangetroffen. Het deel dat de EU niet vergoedt, komt voor reke ning van de Nederlandse overheid en de sector zelf. Argentinië Minister Brinkhorst (Landbouw) heeft zich in navolging van de Tweede Kamer ook tegen rund vlees uit Argentinië ge keerd. Dat heeft hij giste ren gemeld. Alle fracties stelden hernieuwde in voer dinsdag ter discussie omdat runderen in Argen tinië massaal zijn inge spoten met mkz-vaccin. Zij vinden de import on rechtvaardig: Nederland moest mkz-vlees vernieti gen en mocht het niet ex porteren. GPD/ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Het kabinet wil toch alle FM-golflengten voor commerciële ra diostations gaan veilen. Volgens experts levert een voorrangsregeling voor de ze ven bestaande zenders als Sk.v Radio en Radio 538 onoverzienbare problemen op. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en D66 zijn verbolgen over het besluit van het kabinet. Eerder stonden ze erop dat de bestaande zenders hun frequenties (golflengten) zouden behouden. Tot die slotsom kwamen ze, nadat duizenden luisteraars hen met brieven, telefoontjes en e-mails hadden bestookt. Ze werden in hun opvatting gesterkt door de adviescommissie-Bouw. Volgens die commissie is het mogelijk de bestaan de zenders een streepje voor te geven. Nieuwe zenders die een succesvol bod zouden doen op de resterende frequen ties, zouden moeten worden afgerekend op hun omzet. Dat zou de maatstaf kun nen zijn voor de bedragen die de bestaan de zenders aan de staat moesten afdra gen. Het kabinet heeft de afgelopen maanden nieuwe adviezen ingewonnen. Daaruit blijkt volgens ingewijden dat er grote haken en ogen zitten aan het advies van de commissie-Bouw. Intimi kunnen dat begrijpen, omdat de adviescommis sie niet bestond uit uitgesproken experts op het gebied van de mediawereld en uit zendfrequenties Voor D66-Kamerlid Bakker is het aller minst logisch dat het kabinet nu terug grijpt naar het oorspronkelijke plan van een open veiling voor alle frequenties. „Omdat zo'n open veiling waarschijnlijk ook juridische implicaties heeft. Be staande zenders zullen extra (reclame )kosten moeten maken als ze van fre quentie veranderen en die zullen ze wil len verhalen", aldus Bakker. Volgende week voeren de regeringsfrac ties overleg met leden van het kabinet. „Ze zullen met een heel sterk verhaal moeten komen. Vooral ook omdat we we ten dat de WD-leden Zalm, De Vries en Jorritsma van meet af aan voor een open veiling waren", aldus Bakker. GPD PETTEN - Een schilder geeft de reactor van het Energie Centrum Nederland in de duinen van Petten in Noord-Holland een nieuwe verflaag. De reactor is vijf jaar geleden voor de laatste maal geverfd. foto Martin Mooij/GPD BRUMMEN - De alternatieve school Stichting Aventurijn in het Gelderse Brummen ontduikt de leerplichtwet. Dat stellen de gemeenten Apeldoorn en Zutphen. Twee echtparen hebben de alternatieve school Aventurijn op gericht om de leerlingen 'ervaringsgericht' op te leiden. De leerlingen krijgen bij particulieren in Brummen en Lieren on derwijs. Zeven kinderen komen uit Apeldoorn en een uit Zut phen. De school is niet wettelijk erkend. De ouders van de acht leerlingen krijgen een aanmaning van de gemeente om hun kind in te schrijven op een wettelijk er kende school. ANP HILVERSUM - Het merendeel van de Nederlandse bevolking is fel tegen het plan van de commissie-Donner om de WAO drastisch te hervormen. Vooral het voorstel om alleen mensen die helemaal nooit meer kunnen werken nog een WAO-uitkering te geven, valt slecht bij bijna de helft van de werkende bevolking. Van de WAO'ers is 51 procent tegen. Dat blijkt uit onderzoek van het televisie programma Rondom Tien. Meer dan zestig procent van alle mensen vindt het onaan vaardbaar als mensen met psychische klachten niet meer in aanmerking komen voor een WAO-uitkering. GPD AMSTERDAM - Het prentenboek 'Wachten op Matroos' is dit jaar verkozen tot mooiste boek voor kinderen tot twaalf jaar. De Vlamingen André Sollie en Ingrid Godon krijgen er de Gouden Griffel 2001 voor. De Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) kende het Gouden Penseel toe aan Jan Jutte voor zijn tekeningen in 'Tien stoute katjes' van Mensje van Keulen. De griffeljury bekroonde de boeken 'Mijn zusje is een mon ster', 'Dom konijn' en 'Hannah en het raadsel van de stilte' en het informatieve boek 'Schaken' met Zilveren Griffels. 'De prinses komt om vier uur' en 'Een kip voor Toos' waren goed voor Zilveren Penselen. De prijzen worden op 30 september uitgereikt. ANP UTRECHT - De tienduizend dokters- en apothekersassisten ten gaan het komende jaar 3,6 procent meer verdienen. Ook krijgen zij een eindejaarsuitkering van 0,75 procent. Dit heb ben de Landelijke Huisartsen Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Doktersassistenten gisteren afgesproken tij dens de onderhandelingen over een nieuwe eenjarige CAO. De CAO geldt voor de dokters- en apothekersassistenten die in dienst zijn van een huisarts. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft de oprichter van het hoogbegaafdeninstituut Facta in Nieuwkoop giste ren veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De recht bank achtte bewezen dat de 58-jarige man zich schuldig heeft gemaakt aan ontucht en het bezit van kinderporno. Volgens de rechtbank heeft de man met twee van zijn minder jarige pupillen ontucht gepleegd en van één van hen erotische foto's gemaakt. Ook had hij tienduizenden plaatjes van kin derporno in zijn bezit. De officier van justitie had drie jaar cel geëist tegen de man, die de meeste feiten ontkent. Naast de tien maanden celstraf kreeg hij vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In die tijd mag hij van de rechtbank geen scholing geven aan minderjarigen of hen ook maar begeleiden. ANP door Kees Bos BEEK-UBBERGEN - In het Zuid-Limburgse Heer is een akker omgeploegd waar de laatste wilde hamsters ('koren wolven') van Nederland leef den. De hamsterburchten zijn vernietigd om op het terrein aardappels te poten. Voorzitter J. Dirkmaat van de vereniging Das en Boom, die opkomt voor bedreigde dier soorten in Nederland, is ver- bijsterd over het omploegen. Hij is vooral boos op staatsse cretaris Faber (Natuurbeheer). Die zou geen actie hebben on dernomen nadat de boer had gemeld het terrein niet langer hamstervriendelijk te willen beheren. Dirkmaat meent dat de staats secretaris daarmee de Natuur beschermingswet heeft over treden. Hij heeft aangifte gedaan bij de Algemene In spectiedienst (AID) van het mi nisterie van Landbouw. Ook staakt de vereniging elk over leg met het ministerie. Of de dieren zijn omgekomen tijdens het omploegen is onbe kend. „Hopelijk hebben de die ren het vege lijf kunnen redden door de aangrenzenze akkers in te vluchten", aldus Dirk maat. Pasgeboren jongen zijn daarin volgens hem waar schijnlijk niet geslaagd. Op het terrein in Heer zijn twee jaar geleden enkele hamsters gevangen. Daarmee wordt nu gefokt bij de vereniging Das en Boom in Beek-Ubbergen en bij diergaarde Blijdorp te Rotter dam. Hun aantal is inmiddels uitgebreid tot 41 exemplaren. Uitzetten is vooralsnog niet mogelijk, meent Dirkmaat. Volgens hem heeft Faber nog steeds niet gezorgd voor een re servaat van voldoende om vang. De AID onderzoekt inmiddels mogelijk strafbare feiten en wie eventueel aansprakelijk is. De provincie Limburg beves tigt dat de betrokken boer de beheerovereenkomst heeft op gezegd. De boer kreeg voor het ham stervriendelijk onderhouden van zijn akker vierduizend gul den per hectare, maar vond dat niet genoeg. Hij heeft het land vervolgens verpacht. De pach ter heeft 12 mei de ploeg ge bruikt om er aardappelen te poten. De provincie onder zoekt nu wat met de hamsters is gebeurd. ANP door Hélène Schenk DEN HAAG - Er komt een on derzoek naar het aantal zelfdo dingen onder afgewezen asielzoekers. De GGZ, branche organisatie voor de geestelijke gezondheidszorg in Nederland, heeft dat gisteren aangekon digd. Vluchtelingen wier asiel verzoek wordt afgewezen, zijn verstoken van enige hulp. DEN HAAG - Ongehuwde part ners hoeven vanaf volgend jaar geen successiebelasting meer te betalen over wat zij elkaar bij overlijden nalaten. Op dit mo ment wordt over erfenissen van niet-gehuwde samenwonenden afhankelijk van de hoogte van het bedrag tot 27 procent belas ting geheven. Gehuwden beta len geen belasting over eikaars nalatenschap. Dat is de strekking van een voorstel van staatssecretaris Bos van Financiën dat vandaag in het kabinet wordt besproken. Bos volgt daarmee de aanbeve ling van de commissie-Moltma- ker die de staatssecretaris vorig jaar over de successiebelastin gen adviseerde. Bos stelt het ka binet ook voor de vrijstelling van bijna 600.000 gulden die nu nog voor gehuwden geldt, helemaal te schrappen. Met de voorstellen van Bos is een las tenverlichting van 100 miljoen gulden gemoeid. Die is in het paarse akkoord over de begro ting voor 2002 gereserveerd. De successiebelasting voor on gehuwde partners leidde bij het overlijden van een van de part ners vaak tot problemen, omdat bijvoorbeeld het eigen huis van de overleden partner zo zwaar werd belast dat de achterblijver het huis moet verkopen. ANP De instellingen die wel voor hen in de bres springen, krijgen daar geen vergoeding voor en dat be moeilijkt de hulpverlening. „Met alle gevolgen van dien voor deze mensen", zegt direc teur F. Leenders van GGZ Ne derland. Sinds 1 april is de nieuwe Vreemdelingenwet van kracht. Uitgeprocedeerde asielzoekers, die beroep aantekenen tegen de afwijzing, mogen nog 28 dagen in Nederland wachten op de uit slag. Maar in die periode moeten ze uit de opvang, krijgen ze offi cieel geen hulp en zijn ze niet verzekerd voor medische of psy chische hulp. Het 'Koppelingsfonds' biedt GGZ-instellingen een financië le vergoeding voor uitsluitend ambulante psychische hulp aan asielzoekers. Als het gaat om ernstiger gevallen en opname in een psychiatrisch ziekenhuis gewenst is, ontvangen de instel lingen daarvoor tot op heden geen enkele vergoeding. Ze moeten die hulp dus uit eigen zak betalen. „Het spreekt voor zich dat dit het verlenen van noodzakelijke ZOETERMEER - Docenten en leerlingen van openbare basisschool De Triangel in Zoeter- meer zijn met behulp van nieuwe technologie aan het werk gegaan. Alle leerlingen hebben gisteren van elektronicabedrijf Siemens de be schikking gekregen over een laptop en in de klas hangt een elektronisch schoolbord. Sie mens plaatst ook bij een aantal andere scholen computers als onderdeel van het ICT-project Dino. Dit project heeft als doel alle leerlingen in het basisonderwijs wegwijs te maken in hel digitale netwerk. De directeur van De Triangel zegt dat de voorzieningen helpen bij het geven van onderwijs op maat. Dankzij de computer is het makkelijker om werk na te kijken en te analyseren. Hierdoor kunnen docenten het on derwijs beter op de leerlingen afstemmen. foto Ed Oudenaarden/ANP psychische hulp aan deze groep aanzienlijk bemoeilijkt", zegt Leenders. Hij maakt zich ernsti ge zorgen over deze situatie. „In geval van acute nood kan en mag hulp niet worden gewei gerd." Leenders vindt wel dat de psy chische zorg voor asielzoekers in Nederland die op grond van de wet nog wél op opvang mo gen rekenen 'adequaat gere geld' is. „Alle asielzoekers kunnen zo dra zij in een opvangcentrum verblijven, aanspraak maken op psychosociale en psychiatri sche zorg. Indien nodig worden zij opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis, kunnen ze deelnemen aan behandelings programma's of krijgen een plaats in een beschermde woon vorm." Dossiers Psycholoog E. Bijlsma van de Vrije Universiteit stelde on langs vast dat met name getrau matiseerde asielzoekers in de diverse centra vaak aan hun lot worden overgelaten. GGZ Ne derland weerspreekt die con clusie. Bijlsma onderzocht ruim vierhonderd dossiers van over leden vreemdelingen in de pe riode 1990-1998 en telde veertig zelfdodingsgevallen. Dat aan tal zou zelfs nog aan de lage kant zijn. Woordvoersters van zowel het ministerie van Justitie als het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) plaatsen kantte keningen bij die cijfers. Het COA noteerde in 1999 acht en in 2000 vijf sterfgevallen als ge volg van zelfdoding door een asielzoeker. „Wij hebben niet het gevoel dat het aantal toeneemt", zegt woordvoerster M. Bredero van Justitie. Het ministerie ziet op dit moment dan ook geen aan leiding om de zorg aan asielzoe kers in de opvang aan een kritisch onderzoek te onder werpen. GPD UTRECHT - In het kantoor van advocaat P. Bovens in het cen trum van Utrecht heeft zich gis teravond laat een explosie voor gedaan. Volgens de Utrechtse burgemeester Brouwer gaat het om een aanslag. Zij verklaarde dit tijdens de ge meenteraadsvergadering. In verband met de aanslag verliet Brouwer de vergadering. Ooggetuigen zagen dat uit een langsrijdende auto een voor werp in de richting van het kan toor werd gegooid. Bij de explosie vielen geen ge wonden. In het getroffen pand waren op het moment van de ontploffing geen personen aan wezig, aldus de politie. Wel ont stond er enige schade aan het pand. In enkele panden aan de overkant van de straat sprongen ruiten. ANP door Sander Kuypers en Annet van Eenennaam DEN HAAG - Minister de Vries van Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijksrelaties vindt dat korpsbeheerders van de politie bij de bestrijding van het mond en klauwzeervirus te langzaam zijn geweest met het beschik baar stellen van manschappen. In tijden van nood moeten poli tiemensen volgens De Vries 'poetsen, en niet lullen.' De Vries zei gisteren in de Twee de Kamer dat het te vaak is voorgekomen dat de korpslei ders lieten blijken liever geen mensen beschikbaar te stellen voor de bewaking van mkz-ge- bieden. „Als er een nationale ramp dreigt", vindt De Vries, „is er geen tijd om te zeuren of de andere kant op te kijken." Nederland telt 25 regiokorpsen. Elk regiokorps heeft een korps beheerder. Meestal is dat de bur gemeester van de grootste ge meente in de regio. Ook het PvdA-Kamerlid Van Heemst zei 'redelijk pissig' te zijn over de houding van de korpsbeheer ders. Volgens Van Heest is de houding van de onwillige korpsbeheerders ook nog dom. „Als er in hun regio mkz zou uit breken, willen ze wel dat korp sen uit andere regio's te hulp schieten." Een woordvoerder van de korpsbeheerders zegt in een reactie niet te weten welke beheerders De Vries en Van Heemst precies bedoelen. Wel geeft hij toe dat er in het begin van de mkz-crisis problemen waren met de politie-inzet. „Maar die problemen zijn tij dens de crisis met gesprekken opgelost", zegt hij. „Ze waren van tijdelijke aard." De mkz-crisis duurde ongeveer twee maanden. Volgens bereke ningen van het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben politieagenten en militairen in die tijd gezamenlijk 400.000 uren besteed aan bewaking van de besmette gebieden. Dit aan tal uren komt overeen met 1500 volledige werkweken. Overwerk De regering heeft tachtig mil joen gulden beschikbaar gesteld aan de korpsen om het extra overwerk uit te betalen aan het personeel. Volgens De Vries is het niet mogelijk dat de over uren worden gecompenseerd met vrije tijd. De dagelijkse po litiezorg op straat, bijvoor beeld, zou hierdoor in de ver drukking komen. ANP (Advertentie) Bij aankomst op de Woonboulevard ontvangt u een fleurige attentie. En op de Woonboulevard treft u een aantal kramen met bloemen, tuinbeelden, potterieën en kunt u meedoen met de workshop bloemschikken! En natuurlijk is er muziek! Dof wordt een gezellig dagje woonwinkelen! Gamma Jntërieur Totaal en Mikro Electro zijn gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3