Rtooïvoorstel CDA wekt wrevel PZC Ik ben niet zo'n snelle jongen 'Webstrijd' krijgt geen enkele respons Bedrijven laten leerlingen kijkje nemen Foto-expositie toont vergeten vluchteling Belvedère verbreekt samenwerking met Leefbaar Schouwen Klepperhoeve toch open Vlissinger gooit ruit in Afgeven scheepsafval Fietser gewond in Schoondijke Jongen op school mishandeld Zaak brandstichter aangehouden Fracties wensen geen nieuw onderzoek naar aansluitingen buitengebied D66 bijeen Kaars zorgt voor brand Bril gestolen MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve in Mid delburg gaat morgen toch weer open voor publiek. Eerder werd bekend gemaakt dat de kinderboerderij tot zeker eind juni dicht zou blijven in verband met mond- en klauwzeer. Maar woensdagavond maakte het ministerie van Landbouw bekend dat ook de kinderboerderijen de deuren weer mogen openen. De Klepperhoeve opent morgen met schaapscheren. Door de korte voorbereidingstijd wordt het niet zo'n groot schaap- scheerfeest als voorgaande jaren, maar de dieren worden wel van hun wintervacht ontdaan. De kinderboerderij is geopend van half twee tot vijf uur. Het scheren gebeurt tussen half twee en drie uur. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissinger is gisteravond aan gehouden omdat hij de achterruit van een woning aan de Cirkel heeft ingegooid. Ook had hij de bewoner bedreigd. De ooi-zaak van de problemen ligt in de relatiesfeer. Tijdens zijn verblijf op het Vlissingse politiebureau vernielde de man twee stoelen en een TL-buis. DEN HAAG - Nederland zal niet eerder dan noodzakelijk een Europese richtlijn invoeren voor de verplichte afgifte van scheepsafval, dus niet voor 28 december 2002. Een woord voerster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren meegedeeld. De kosten van de afvalverwijdering worden vanaf die tijd ook bij het havengeld verrekend. Het afgeven van afval kost dan niet meer iets extra's. Nu moeten de scheepseigenaren nog apart betalen voor a fvalverwij de ring. Dat stimuleert het afgeven niet. SCHOONDIJKE - Een fietser (27) is gistermiddag rond half zes gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Een 23- jarige automobilist uit de gemeente Oostburg reed over het Dorpsplein, komende uit de richting van de Damstraat. Hij verleende op de kruising met de Kerkelaan geen voorrang aan een voor hem van rechts komende fietser. De fietser raakte ge wond aan hoofd en enkel maar hoefde niet naar een zieken huis. TERNEUZEN - In een school in Terneuzen is gisteren een vijftienjarige jongen uit die plaats mishandeld door een me descholier. Naar aanleiding van een woordenwisseling kreeg hij een klap op zijn kin. De slag kwam zo hard aan dat de jon gen zich onder behandeling van een kaakchirurg moest stel len omdat enkele tanden verschoven waren. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de strafzaak tegen een 21-jarige man uit Vlissingen voor on bepaalde tijd aangehouden. Daarmee werd ingegaan op het advies van de reclassering om de verdachte eerst aan een psy chologisch en psychiatrisch onderzoek te onderwerpen alvo rens tot een veroordeling te komen. De Vlissinger wordt verweten 30 juli vorig jaar betrokken te zijn geweest bij het gooien van een molotovcocktail onder het politiebureau aan de Vrijlandstraat in Middelburg, waardoor er brandgevaar ontstond voor de onder het gebouw geparkeerde au to's. vrijdag 1 juni 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is geen enkele inzending binnen gekomen voor de computerwedstrijd van soci aal-cultureel werk De Licht boei in Zierikzee. De 'webstrijd' was bedoeld als omlijsting voor de ingebruikna me van het multi-medialokaal van De Lichtboei. Om zoveel mogelijk mensen aan de wed strijd te laten deelnemen, wer den er drie categorieën inge steld: het ontwerpen van een homepage, het maken van een digitale tekening of het schrij ven van een verhaal of gedicht- ...Het valt me zwaar tegen dat er totaal geen respons is geko men", erkent directeur R. Pra- ger van Dè Lichtboei. Hij con cludeert dat er blijkbaar geen animo is voor een dergelijke wedstrijd. Dat verbaast hem enigszins omdat juist de belang stelling voor het gebruik van het multi-medialokaal zeer groot blijkt te zijn. De officiële ope ning van het computerlokaal had gepaard moeten gaan met de uitslag van de 'webstrijd'. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft het voorstel van de CDA-fractie om een nieuw onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van meer rioolaansluitingen in het buitengebied resoluut van tafel geveegd. In de optiek van verschillende fracties is het voorstel 'vaag' en moet het amb telijke apparaat hier "geen tijd en moeite aan besteden'. Gezien de berg aan kritiek heeft het CDA het voorstel ingetrokken. Een groot aantal woningen en bedrijven in het Schouwse bui tengebied zijn niet aangesloten op het riool. Ook bij de recente vaststelling van het Gemeente lijk Rioleringsplan (GRP) zijn zij buiten de boot gevallen. De percelen liggen voor de gemeen te in een onrendabel gebied. Ten aanzien van een aantal van deze woningen ziet de CDA-fractie echter mogelijkheden om ze als nog aan te sluiten. In een brief aan de gemeenteraad doet de fractie dan ook het voorstel als nog een onderzoek uit te voeren naar 'de mogelijkheden tot aan sluiting van clusters van perce len gelegen in het buitengebied'. Tijdens de raadsvergadering gisteravond kwam het voorstel ter tafel. Nadat P. Berrevoets namens het CDA een korte toe lichting had gegeven was het woord aan de andere fracties. Deze lieten echter geen spaan heel van het voorstel. G. Houte kamer (SGP) opende het vuur met de constatering dat het voorstel 'vaag' en 'onduidelijk' was. Ook J. Geleijnse (WD) was niet mals in zijn kritiek en stelde de raad voor 'geen tijd en moei te' aan de uitvoering van wat 'geen initiatief-voorstel is' te besteden. Met name de timing van indie nen stuitte op veel onbegrip. Het GRP is immers amper vastge steld en de eerste stappen om het uit te gaan voeren worden nu ge zet. RPF-voorman J. van den Berge noemde het dan ook 'een beetje ad hocbeleid' om, nu alles in kannen en kruiken is, met dit voorstel de boel weer helemaal open te breken. ,,Het is nu ge woon niet aan de orde. Het zij even zo", moest ook R. Geluk (D66) vaststellen. Opgelucht Wethouder G. van de Velde-de Wilde (milieu en reiniging) toonde zich zichtbaar opge lucht dat de raadsleden zo eens gezind het voorstel van de hand wezen. „Ik ben in feite blij dat u dit voorstel van tafel haalt. Ik zal u eerlijk zeggen dat ik dacht: wat moet ik hier in vredesnaam mee." Maar de wethouder had zelf ook de nodige wapens naar de raadsvloer meegebracht en wees Berrevoets op het feit dat het voorstel gebaseerd was op een 'achterhaald artikel'. „Als het oude hap was, dan spijt mij dat. Het is mij ambtelijk aangeleverd en ik heb niet ge twijfeld aan de juistheid van het stuk", verweerde Berrevoets zich namens haar fractie. Het CDA-raadslid probeerde het voorstel nog te redden door on der meer het ad hoe verwijt te weerleggen en de overige raads leden 'enige flexibiliteit' in deze kwestie te vragen. „Want ik denk toch wel dat we dit moeten doen voordat mensen overgaan tot de aanschaf van duurdere, individuele systemen." Deze opmerking was tegen het zere been van wethouder Van de Velde. De wethouder gaf duide lijk aan niet van het GRP af te willen wijken: „Een schip dat net vaart moet je niet zo uit koers laten gaan." De CDA-fractie trok na deze felle woorden van de wethouder haar conclusies en besloot het voorstel in te trekken. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het Schouwse bedrijfsleven laat in november de hoogste groep van de basisscholen en de tweede klassen van het vmbo kennis maken met de werkvloer. Zo'n 28 ondernemers hebben positief gereageerd op de vraag van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland (OSD) om hun be drijf en dagdeel open te stellen. „Gelukkig hebben veel ondernemers posi tief gereageerd", stelt H. van Dam vast. De plaatsvervangend rector van Pontes Scho lengemeenschap, locatie Pieter Zeeman is als scholings- en onderwijsdeskundige bij het project betrokken. „Er zit leuke variatie in het soort bedrijven, een aannemer, de ho reca, een duikbedrijfeen accountant, aller lei sectoren zijn vertegenwoordigd. En ze zitten over het hele eiland verspreid. We hebben de leerlingen nu echt iets te bieden. De opzet van het project is dat leerlingen een beeld krijgen van het soort beroepen dat je in een dergelijk bedrijf kunt uitoefenen. Dat kan variëren van leidinggevende tot uitvoerende. Van Dam: „Als je bijvoorbeeld een aanne mersbedrijf neemt, dan vind je daar onder meer een timmerman, directeur, metselaar, calculator, boekhouder, voorman. Dat sca la aan beroepen willen we graag uitdragen. De OSD en Van Dam hopen zo aan te tonen dat er genoeg variatie aan werk is op het ei land en dat je niet perse hoeft te verhuizen voor een leuke baan. Het motto is dan ook 'Bekend maakt Bemind'. foto Pieter Honhoff Leerlingen maken in november onder meer kennis met het beroep van stratenmaker. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vermoeide men sen sjouwend met hun schamele bezittingen, magere mensen wachtend op hun voedselrant soen, angstige kinderen die troost zoeken bij elkaar. Ze vor men de hoofdpersonen van de fototentoonstelling die tot en met vrijdag 22 juni te zien is in bibliotheek De Stolpe in Zierik- De Stichting Vluchtelingen Werk Schouwen-Duiveland wil op deze wijze aandacht beste den aan het feit dat vijftig jaar geleden het Vluchtelingenver drag van de Verenigde Naties werd ondertekend. Tien Nederlandse fotografen brachten op verzoek van de lan delijke Stichting Vluchtelingen de zogenoemde 'vergeten vluch telingen' in beeld. Vluchtelin gen zijn alleen in het nieuws als ze hun huis moeten verlaten en op zoek gaan naar een veiliger plek. Soms wordt nog een im pressie gegeven van het opvang kamp. Daarna wordt het stil. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Conflicten die al jaren duren, zoals in Birma, Soedan en An gola, krijgen niet meer dagelijks aandacht. De vluchtelingen evenmin. De stichting wil de vergeten vluchtelingen in de schijnwerpers zetten met deze fototentoonstelling. De foto's van Robert Mulder ge ven een indruk van Birmese vluchtelingen in Bangladesh in 1992. Ze tonen onder meer de kampen met onderkomens van takken, lappen en plastic. Alexis Deenen fotografeerde kinderen in een vluchtelingen kamp in Afghanistan in 1996 en Robert Knoth toont op één van zijn foto's de angst en ontbering bij vluchtelingen in het Kaku- makamp in Kenia in 1998. Volgens Haralda van der Vlies van Vluchtelingenwerk Schou wen-Duiveland leek het Vluch telingenverdrag van de VN in 1951 wellicht een abstractie, maar ze benadrukt dat het in de afgelopen vijftig jaar van on schatbare waarde is geweest voor mensen op de vlucht en dat het talloze levens heeft gered. Nog steeds actueel Ze stelt vast dat het verdrag nog steeds actueel is. Wereldwijd zijn ruim twintig miljoen men sen op de vlucht. „Zij worden met recht beschermd. Niette min staat het Vluchtelingenver drag onder toenemende druk, misschien juist vanwege het grote aantal", aldus de woord voerster van Vluchtelingen werk Schouwen-Duiveland. Restrictieve maatregelen bin nen het vluchtelingenbeleid treffen vaak ook vluchtelingen aan wie volgens het VN-verdrag wel bescherming moet worden geboden. De praktijk heeft inmiddels meerdere malen uitgewezen dat dit kan leiden tot gruwelijke mensensmokkel- praktijken. De fototentoonstelling in De Stolpe is tot en met vrijdag 22 juni te bekijken tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. BROUWERSHAVEN - D66 Schouwen-Duiveland houdt woensdag 13 juni (20.00 uur) in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven de algemene leden vergadering. De bijeenkomst staat in het teken van de voorbe reidingen voor de gemeente raadsverkiezingen van 6 maart 2002. De agenda vermeldt de sa menstelling van de adviescom missie die aanbevelingen moet doen voor de kandidatenlijst. Nieuwe gemeentesecretaris kreeg met Schouwen precies wat hij wilde door Marcel Modde ZIERIKZEE - Hij is een rede naar, geen woord lijkt de nieu we gemeentesecretaris van Schouwen-Duiveland te zeg gen zonder afweging vooraf. Zorgvuldig uitgedacht is ook zijn komst naar het 'zonnigste Zeeuwse eiland', evenals de keuze van de bijna vijftigjari ge doctorandus, ingenieur Jack ('uitgesproken als Sjaak') de Vos voor een leven zonder rijbewijs. Trots wijst de nog steeds in Haarlem woonachtige De Vos op foto's van zijn dochter en zoon aan de muur in zijn ka mer in het gemeentehuis. Het moment dat de kinderen uit vlogen, was voor vader en moeder reden hun gekoesterde wens van een leven op het platteland te verwezenlijken. „Als gemeentesecretaris kun je in feite overal terecht. Dus dat is makkelijk." Onder de favoriete gebieden die ze aanstreepten op de land kaart, nam Zeeland vanwege de rust en het grote aantal zon- uren een prominente plaats in. Vanuit him vakantieadres in Westenschouwen werden één voor één alle gemeentehuizen bezocht en de nodige informa tie verzameld. De gemeente Schouwen-Duiveland, toen net ontstaan uit de bestuurlij ke herindeling, kwam boven aan hun lijstje. Veere werd goede tweede. Echter, geen van beiden had op dat moment een vacature openstaan en dus belandde De Vos in de Gelder se gemeente Voorst. „Een half jaar later kwam er een plek vrij in Middelburg, maar dat kon ik natuurlijk niet maken. Toen in januari de functie in de ge meente Schouwen-Duiveland voorbijkwam, vond ik toch dat ik m'n kans moest grijpen." De Vos is er één uit de groep die nog durft te zweren bij de ge neugten van het openbaar ver voer; het gevolg van een prin cipiële keuze om de verleiding van het rijbewijs te weerstaan. Een enkele reis naar huis in Haarlem kost hem al snel drie uur. Mooi meegenomen, rede neert de gemeentesecretaris. „Van die drie uur kan ik er twee productief maken door in de trein verder te werken. Met de auto zou ik er misschien twee uur over doen, maar dan ben ik nul uur productief. Bo vendien vind ik een auto ge- Jack de Vos: „Ik denk dat we ons lesje wel hebben geleerd en niet zo makkelijk terugvallen in oude fouten." foto Pieter Honhoff woon veel te duur, afgezet te genover het nut dat zo'n ding oplevert. Het milieu-argu ment speelt natuurlijk ook nog een rol én - wat meer persoon lijker - het gaat mij allemaal te snel op de weg. Ik ben niet zo'n snelle jongen. Mijn vrouw, Paula heet ze, en ik zijn op zoek naar een huis in, of op een befietsbare afstand (zeg maar acht kilometer) van Zierikzee. Maar de Westhoek heeft zeker ook z'n charmes. In dat geval pak ik gewoon de bus. Een ge meentesecretaris hoeft niet zo verschrikkelijk mobiel te zijn. Als het college op stap gaat, is er altijd wel een plekje over bij iemand in de auto." Diplomatiek Voorst is met 24.000 inwoners en haar 'meerkernigheid' enigszins te vergelijken met Schouwen-Duiveland. „Al leen is de onderlinge concur rentie hier een stuk sterker, merk ik wel. De erfenis van de herindeling, zal ik maar zeg gen. Vandaar ook dat de ge meente rijkelijk is bedeeld met lokale voorzieningen, heb ik gemerkt. Overvloedig? Daar heb ik geen oordeel over. Dat is aan de politiek om te bepalen. Het is een uitspraak die de di plomatieke houding van de Haarlemmer kenmerkt: „Ik heb, sinds mijn officiële aan stelling per 1 mei, hier nog maar drie collegevergaderin gen meegemaakt. De politieke finesses en valkuilen binnen deze gemeente ken ik dus nog niet zo. Maar ik weet wel dat harmonisatie van gelij ksoorti- ge voorzieningen een hele om schakeling vergt. Het is in vele opzichten wennen. Iedereen wil wat hij heeft, in stand hou den. Dus is het in die zin ook logisch dat het de nodige tijd duurt voordat je de schaalef fecten van een herindeling kunt incasseren. Vanaf 9 maart heeft De Vos ie dere vrijdag in Zierikzee door gebracht. Om zich in te wer ken, maar bovenal uit actieve betrokkenheid bij het reorga nisatieplan van de ambtelijke structuur, waarover de ge meenteraad eind deze maand besluit. ,,Ik denk dat we ons lesje wel hebben geleerd en niet meer zo makkelijk zullen terugvallen in oude fouten", meent de secretaris stellig. "Persoonlijke ontwikkelings plannen' moeten er voor zor gen dat ambtenaren de specia listen worden die de huidige omvang van de gemeente van hun vergt. Bijscholen en om scholen dus, ter vergroting van de kennis op een specifiek vak gebied. Een investering die zich in alle opzichten zal te rugbetalen, aldus De Vos. Externe bureaus ,,Er zal straks minder vaak werk worden uitbesteed aan externe bureaus. Het budget daarvoor kan op den duur dus omlaag. Het viel mij op dat hier toch redelijk wat interim- en externe kennis wordt inge huurd. Dat moet alleen in hele speciale gevallen nodig zijn. Sommige afdelingen draaien momenteel pico bello, anderen wat minder. Mensen zijn sim pelweg niet berekend op het uitoefenen van hun taak. Dat kun je hen niet kwalijk nemen. Ook dat is een erfenis van de herindeling die moet worden afgeschud. En dat lukt, weet ik zeker. Anders was ik hier nooit ingestapt." door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Aan de voorge nomen politieke samenwerking tussen de nieuwe partij Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) en vereniging Belvedère is een vroegtijdig einde geko men. De partijen zijn het niet eens geworden over de positie van Wim Veerhoek, mede-op richter van LSD. De eis van Bel vedère dat hij zich buiten de partij zou houden, is aanleiding voor LSD om de samenwerking te verbreken. Belvedère oriënteerde in het laatste kwartaal van 2000 op de mogelijkheden om een politieke partij voor Schouwen-Duive land op te zetten. Op uitnodi ging van Rinus Stoffels van de Partij voor Zeeland ging de ver eniging in gesprek met de op richters van LSD, om te bezien of er mogelijkheden waren voor één sterke lokale partij, om ver snippering te voorkomen. Meerdere gesprekken volgden, waarbij ook al werd nagedacht over de invulling van een geza menlijk partijprogramma. „Al vanaf de eerste minuut van het eerste gesprek hebben wij ech ter als voorwaarde gesteld dat Wim Veerhoek niet zichtbaar bij de partij betrokken zou zijn", aldus Aldo de Spirt, woordvoer der van Belvedère. Volgens de vereniging zijn de activiteiten van horeca-onder- nemer Wim Veerhoek in het ver leden en 'waarschijnlijk ook in de toekomst' te veel verweven met die van zij n broer Cees Veer hoek, wethouder van de ge meente Schouwen-Duiveland. „De naam Veerhoek staat bo vendien ergens voor: de vernie tiging van het historische Zie rikzee." Dat deze kritiek vooral lijkt voort te komen uit oud zeer van Belvedère over de bouw van het nieuwe gemeentehuis, doet er volgens De Spirt niet echt toe. „Als Wim Veerhoek enig poli tiek inzicht had, zou hij min stens bereid zijn zich op de ach tergrond te houden", zegt hij. Als tweede voorwaarde stelde Belvedère dat de naam van de nieuwe lokale partij zou worden veranderd om afstand te schep pen van de 'landelijke leefbaar heidstendens'. Het bestuur van Leefbaar Schouwen-Duiveland heeft inmiddels aan Belvedère laten weten niet aan de twee ge stelde voorwaarden te willen voldoen. Voor Belvedère aanlei ding om haar politieke aspira ties te laten varen. Wim Veer hoek voelt zich niet gekrenkt door de kritiek op zijn persoon, maar heeft er weinig begrip voor dat hem belangenverstren geling wordt verweten. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik trots ben op mijn naam. Mijn broer en ik zijn echter met totaal andere dingen bezig. Als Belvedère nog steeds problemen heeft met het gemeentehuis waarvoor hij zich heeft ingespannen, heeft dat niets met mij te maken." Vol gens hem ligt het probleem meer in de verschillende politieke ideeën van de twee groeperin gen. „We hebben gekeken of we samen konden werken, maar dat blijkt nu niet zo te zijn. Wie weet komen we later alsnog tot overeenstemming." Rinus Stof fels, als voorzitter van de Partij voor Zeeland betrokken bij Leefbaar Schouwen-Duive land, betreurt het dat zijn kop pelpoging tussen Belvedère en LSD is gesneuveld. Hij zet vraagtekens bij de kritiek van Belvedère op de persoon Wim Veerhoek. „Het gaat wel ver om een persoon op voorhand te be schadigen." De Partij voor Zee land houdt wel op provinciaal niveau contact met zowel LSD als Belvedère. „Wij dicteren niet welke partij de juiste is." MIDDELBURG - In een flat aan de Sloestraat in Middelburg heeft woensdagnacht een bin nenbrandje gewoed. Een bran dende kaars was de oorzaak van de brand in de slaapkamer op de begane grond. De brandweer kreeg te horen dat er mogelijk nog een bewoner binnen was. Daarom werden twee blusvoertuigen, een hoog werker en een ambulance inge zet, maar de bewoner was al in veiligheid. De brandweer blus te het vuur in een paar minuten. De schade wordt geschat op twintigduizend gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Van een tafeltje op een terras aan de Noordstraat in Burgh-Haam- stede is gisterochtend om 10.15 uur de bril gestolen van een 54- jarige man uit Rhenen. De waarde van de bril bedraagt en kele honderden guldens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39