Herwonnen vrijheid went snel Karakter en sfeer belangrijk in lied Schelde Jazz strikt Candy Dulfer Toeristenbranche zint op promotiecampagne Schouwen-Duiveland rde\aQeï kunst cultuur Programma Middelburg vól-koren Zijn afscheidstournee eindigt van daag in het bestuurscentrum van Zee land, de Middelburgse Abdij. Na een ronde langs alle bijkantoren van Delta Nutsbedrijven schudt Pieter Stoter in het Prinsenlogement voor het laatst de handen van externe relaties. „Ik kan nu zelf mijn agenda bepalen. door Maurits Sep Praten over zijn vertrek bij Delta Nutsbedrijven lijkt Pieter Stoter ongeroerd te laten. Tweeënhalf uur lang wekt hij geen moment de indruk dat het hem pijn doet. Hij heeft dan ook de tijd genomen om afstand te ne men. Heel bewust hield hij een maand lang elk gesprek af. Om eraan te wen nen dat hij niet meer 'de directeur' is, dat een ander die positie nu bekleedt. Het is vrij snel gewend, stelt Stoter achteraf vast. En het voelt goed. ,,De spanning is eraf. Ik hoef me niet meer te haasten. Hoef geen programma meer te volgen dat door anderen is be paald. Nu beslis ik zelf wat ik doe. Vrijheid." Ruim 38 jaar werkte hij in de Zeeuwse nutssector, 30 jaar als directeur. Vanaf 1971 bij de Watermaatschappij Zee land, sinds 1990 bij Delta Nutsbedrij ven - de fusie van de WMZ en de PZEM (het stroombedrijf). Vakanties had hij wel, dan ging hij zeilen. Maar nooit ver weg, op de Oosterschelde. „Daar kun je weken op doorbrengen zonder je te vervelen. En als het moest, was ik snel terug." Delegeren is een hem onbekend woord, zeggen mensen in zijn omge ving. Hij kent het verwijt. Het heeft hem nimer gestoord, al herkent hij zich er absoluut niet in. „Als je, zoals ik, inhoudelijk veel weet, dan stel je meer vragen. Dan lijkt het misschien of je niet wilt delegeren." Zijn verantwoordelijkheid was ook groot. Delta is eigendom van de pro vincie en de gemeenten. Dat leidt van zelfsprekend tot meer publieke be langstelling. „Jouw klanten zijn de kiezers van de politici die weer jouw aandeelhouder zijn. Het is een geslo ten cirkel." Die druk van de omgeving voelde hij voortdurend. „Delta is zo verankerd in Zeeland, daar kun je niet onderuit. Wij kunnen niet op afstand blijven, we moeten dichtbij zijn." De binding met de provincie heeft voordelen. Het succes van de campag ne voor groene stroom bewijst dat, meent Stoter. „Geen van onze concur•- renten heeft zo'n resultaat behaald. De keerzij de is dat wij veel voorzichti ger moeten opereren om die relatie niet schaden." „De directeur van Delta Nutsbedrij ven dient over een goed politiek ge voel beschikken. Geen politicus zijn, wel weten hoe zo iemand denkt en werkt. Meteen ja of nee zeggen werkt niet. Neem bedenktijd. Zoek naar de achtergronden, de essentie. Want een politicus weet de dingen aardig te ver pakken. Vaak zit er wat anders in het doosje." Politiek heeft hem soms erg vermoeid. Tijdens aandeelhoudersvergaderin gen namen politieke bestuurders van wege hun ideologie standpunten in, terwijl ze wisten dat de werkelijkheid anders lag. „Neem nou de verplich ting om windmolens te bouwen. Dan willen we dat waarmaken en dan maakt iedereen ineens bezwaar. We hebben op zulke momenten wel eens besloten wat minder hard aan een project te trekken. Laat maar even weken, dachten we dan. Tijd mas seert." Een recent voorbeeld is de overname van het OLAZ. Volgens Stoter zijn een paar jaar geleden al de eerste gesprek ken gevoerd, maar was de weerstand te groot. „Nu is het moment kennelijk wel rijp." Dat politieke gevoel moet je ontwik kelen, merkt hij op. Hem heeft dat vele jaren gekost. Aan het einde van zijn loopbaan had hij aanmerkelijk min der bedenktijd nodig. „Almoet jeop je hoede blijven. De politiek verandert ook, dus je moet meeschuiven." Stoter wijst op de discussie over de kerncentrale Borssele. „Een mooi voorbeeld van hoe de politiek in haar maag kan zitten met een lang geleden genomen besluit. Jaren geleden werd diversificatie gepropageerd: veel energiebronnen gebruiken om niet kwetsbaar zijn. Eerst is kernenergie afgevallen, nu staan kolencentrales enorm onder druk. Als we niet oppas sen, zijn we straks volledig afhanke lijk van gas." Dat zou een grote fout zijn, waar schuwt hij„Zet je kaarten niet op één brandstof. Want wat kun je nog als de prijs voor gas flink stijgt? Of als er geen gas meer is? Dan moet je gaan im porteren en maak je in Nederland geen stroom meer." Om onafhankelijkheid te waarbor P. Stoter: „De directeur van Delta Nutsbedrijven dient over een goed politiek gevoel beschikken." foto Willem Mieras gen, moet Nederland zeker afzien van sluiting van de kerncentrale Borssele, stelt hij.Natuurlijk zijn er bezwaren vanwege het kernafval. Maar je moet die in relatie zien tot de andere geva ren. Voor het milieu is kernenergie nog zo slecht niet als je het vergelijkt met kolencentrales. Het afvalprobleem is in absolute zin niet minder erg gewor den, maar relatief wel, omdat de uit stoot van kooldioxide steeds erger wordt gevonden." Op 22 juni dient voor de rechtbank in Den Bosch de rechtszaak tussen het Rijk en de exploitant van de kerncen trale Borssele, EPZ, voor de helft ei gendom van Delta. Stoter vertrouwt erop dat de rechter niet zomaar zal zeggen: sluiten. „En anders moet daar een forse schadevergoeding tegenover staan. De centrale heeft een vergun ning, houdt zich aan de voorschriften en kan prima openblijven tot 2014." Nederland kan zich niet afkeren van kernenergie. In heel Europa wordt kernenergie opgewekt. Door de vrije markt is import van stroom mogelijk, ook nucleaire stroom. „We krijgen één Europese markt. Wat maakt het dan nog uit waar zo'n centrale staat?" Of Nederland in de toekomst weer kerncentrales gaat bouwen, zoals oud-directeur H. van Meegen van EPZ bij diens afscheid voorspelde, durft Stoter niet te zeggen. „Da's een lastige. Maar kernenergie vergeten is onmoge lijk. Misschien als productie, niet als stroom." Stoter heeft Delta klaargestoomd voor de vrije energiemarkt, aan opvolger Joop de Back de opdracht de toekomst vanhetbedrijfveilig te stellen. „Datis de afspraak: hij moet Delta als zelf standige onderneming overeind hou den." Daar beslist De Back niet alleen over. Uiteindelijk zijn het de aandeelhou ders die over zelfstandigheid beslis sen, Het is nooit uit te sluiten dat een bedrijf met een dikke geldbuidel aan klopt, erkent Stoter, maar provincie en gemeenten zouden er in zijn ogen slecht aan doen Delta te verkopen. „Zij moeten zich goed realiseren dat Delta altijd heeft bijgedragen aan de inrichting van de provincie. Zowel fi nancieel als in beleid. Wij hebben ge luisterd naar wat Zeeland wilde, ook als dat voor het rendement niet goed was. We hebben niet gekozen voor het geld, maar voor het belang van Zee land." vrijdag 1 juni 2001 door Famke van Loon RENESSE - De Recron wil sa men met de andere ondernemers op het eiland, zoals eigenaren van hotels of bungalowparken, een landelijke promotiecam pagne voor Schouwen-Duive land beginnen. Samenwerking met de Schouwse WV behoort hierbij tot de mogelijkheden, maar is zeker geen voorwaarde. De recreatiemogelijkheden van het eiland op korte termijn lan delijk onder de aandacht te brengen staat voorop, met of zonder de WV. Volgens de Schouwse afdeling van de Recron is het de hoogste tijd dat de kroon op Zeeland zich landelijk weer meer gaat profileren. Van Pasen tot aan de herfstvakantie komen jaarlijks weliswaar grote stromen toeris ten naar Schouwen-Duiveland, maar volgens de campinghou ders kan er nog wel wat bij. Met name de belangstelling onder de Nederlanders is immers tanen de, zo blijkt uit onderzoekscij- fers. Vorig jaar liep dit aantal ten opzichte van 1999 terug met tien procent. Met een landelijke promotie voor de recreatiesector op Schouwen-Duiveland wil het bestuur het tij keren. Want om ook m de toekomst de (Neder landse) toeristen te kunnen ver welkomen is volgens secretaris E. Troost meer nodig dan een 'gastvrij welkom' bij de toegang tot het eiland. In het kader van de op te zetten campagne wordt gedacht aan een 'krant voor Schouwen-Duiveland'. Ook wil de Recron de oude actie van de streek-WV 'trouwen op Schou wen' weer nieuw leven inbla zen. Ook andere activiteiten, als het duiken in de Oosterschelde en het paardrijden langs de kust, moeten in de etalage. „Op die manier willen we een toena me van bezoekers in het voor- en naseizoen bereiken", aldus Troost. Om een breed draagvlak voor de promotie te krijgen wil de Re cron samenwerken met andere 'logies-verstrekkende' onder nemers. Het bestuur van de be langenvereniging lijkt bij het smeden van haar promotieplan nen niet te willen wachten tot het moment dat de WV Schou wen-Duiveland haar zaakjes op orde heeft. Volgens Troost is het in principe wel de bedoeling dit samen met de Schouwse toeris- mevereniging op te pakken, maar hij tekent daarbij aan dat haar promotietak 'heel krap' bij kas zit. „Een aantal onderne mers wil promotie voeren, wel of niet met de VW. Het is tijd dat daar mee wordt begonnen." Volgens VW-voorzitter R. Ge luk hoeven de plannen van de Recron de promotie-activitei ten van de VW niet in de wielen te rijden. Ondernemers en on derdelen van de recreatiesector zijn in haar optiek voor reclame voor het eiland niet puur en al leen op de vereniging aangewe zen. Maar persoonlijk gaat mijn voorkeur wel uit naar sa menwerking", zegt Geluk. Want dat de campagne voor het volgende seizoen nu op poten gezet moet worden, staat voor de voorzitter buiten kijf. De promotiewerkgroep is nu welis waar 'stekken aan het steken voor volgend jaar', maar de laatste zaken voor dit j aarzoals de brochure voor gehandicap ten en de strandbrochure, eisen nu alle aandacht op, omdat die voor 1 juli klaar moeten zijn. „We weten dat de Recron op iets van onze kant zit te wachten, maar de tijd speelt ons nu par ten." (Advertentie) doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het uiterlijk verraadt het karakter van vo caal ensemble Multiple Voice uit Middelburg. Zwarte broek, net overhemd, stropdasje, maar het boord open en de mouwen opgestroopt. Zo willen sopraan Lonne Smit, alt Mar ja de Waard, tenor Rien Wesdorp en bas Jan Wortelboer hun klassie ke repertoire ook ten gehore brengen. Stijlvol en toch losjes. Multiple Voice is één van de veertien koren die op Tweede Pinksterdag deelnemen aan het festival Middelburg vól-koren dat plaatsvindt in het kader van de maandelijkse kunst- en cul tuurroute. Speciaal voor de ge legenheid heeft oprichtster Lonne Smit bovendien het 'Middelburg vól-korenlied' ge schreven waarmee ruim vier honderd zangers en zangeressen op het Abdijplein gezamenlijk het festival afsluiten. Ze staat op twee verschillende benen, vindt ze zelf. In de eerste plaats is Smit beeldend kunste naar, maar bijna evenveel tijd besteedt ze aan muziek. „Van mijn ouders mocht ik niet naar de kunstacademie. Dat bood een te onzekere toekomst, von den ze. Aan het conservatorium dacht ik destijds nog niet. Dus werd het de sportacademie, in navolging van mijn zus. Daar kwam ik tot de ontdekking dat ik sporten wel leuk vind, maar lesgeven helemaal niet." Dus switchte ze na een jaar. Ze deed de secretaresse-opleiding bij Schoevers, vond daarin ook werk, maar 'rende binnen een jaar gillend weg'. Gezwel Toen kwam alsnog het conser vatorium in beeld. In Tilburg volgde ze het hoofdvak zang, maar ze moest de opleiding aan het eind van het tweede jaar af breken wegens een gezwel in haar luchtpijp, dicht tegen haar stembanden. „Dat was de zwartste periode in mijn leven. Ik mocht niet meer zingen. Ik ging op zoek naar een andere uitlaatklep. Ik heb altijd gete kend. Ik heb me bekwaamd in het schilderen en zo ben ik dus alsnog de beeldende kunst inge rold." Na een paar jaar bleek het ge zwel verdwenen en is ze weer gaan zingen. Inmiddels had Smit, die in Pakistan is geboren en vanaf haar vijfde op verschil lende plekken in Brabant woon de, zich in Zeeland gevestigd. Sinds vij f j aar werkt ze in een ei gen atelier in Middelburg. Na geruime tij d in het door haar va der geleide ensemble Elancore te hebben gezongen, vond ze het twee jaar geleden tijd een eigen groep op te richten met zangers die ze in Zeeland heeft leren kennen. „Multiple Voice zingt voorna melijk stukken uit de Renais sance", vertelt Smit. „Af en toe maken we een uitstapje naar de Romantiek of naar hedendaags repertoire. We zingen altijd a cappella. Aansprekende tek sten zijn voor ons heel belang rijk. We zien graag dat er humor inzit, maar een mooi, roman tisch verhaal vinden we ook lek ker om te zingen. Karakter en sfeer zijn belangrijk voor een goed lied." De vier zangers willen hun mu ziek zo ongedwongen mogelijk brengen. Smit betreurt het dat klassieke muziek voor veel mensen een stijf imago heeft. „Doe er niet al te plechtig over, geniet ervan. Breng het dus in een ambiance die leuk is, na tuurlijk zonder de kwaliteit uit het oog te verliezen." Dat is precies de aanpak van het festival Middelburg v'ól-koren, aldus Smit. Bewust heeft het afsluitende evenement ditmaal, anders dan vorig jaar, niet het karakter van een wedstrijd - die toen overi gens door Multiple Voice werd gewonnen. „We gaan nu juist uit van een verbroederingsidee. Ik heb een tekst geschreven over de lol van het zingen. Het arrangement is van Jos Vogel en Rob van der Meule gaat de verenigde koren dirigeren. Een nieuw lied door vierhonderd zangers die nog nooit samen hebben gezongen, dat is wel spannend, hoor." Het festival Middelburg vól-ko ren is onderdeel van de Middel burgse Kunst Cultuurroute die maandag (Tweede Pinkster dag) van 13.00 tot 17.00 uur wordt gehouden. Het program ma van het zangfestival ziet er als volgt uit: De tachtig koppen tellende Vo- calgroup A58 uit Goes in de Rooms Katholieke kerk (14.00 en 16.00 uur). Zanggroep ARK uit Breda in het Minitheater (13.00 en 15.00 uur). Vocaal Ensemble Cantare uit Wolphaartsdijk in de Oostkerk (13.30 uur), in de Rooms Katho lieke kerk (14.30 uur) en de Koorkerk (15.30 uur). Barbershopkoor Goose City Singers uit Goes in het Minithe ater (14.00 en 16.00 uur). Gregoriaans Koor Middelburg in de Rooms Katholieke kerk (13.30 uur) en de Oostkerk (14.30 uur). Markiezaats Musicalkoor uit Bergen op Zoom in de Koorkerk (13.00 en 14.30 uur). De Meissen uit Westkapelle in de Rooms Katholieke kerk (13.00 uur), de Doopsgezinde kerk (14.00 uur) en het Minithe ater (16.30 uur). Middelburgs Kamerkoor in de Oostkerk (15.00 uur) en de Doopsgezinde kerk (16.00 uur). Middelburgs Mannenkoor in de Koorkerk (14.00 uur) en de Doopsgezinde kerk (15.00 en 16.30 uur). Multiple Voice uit Middelburg in de Doopsgezinde kerk (13.00 uur) en de Koorkerk (15.30 uur). Provinciekoor Provaria uit Middelburg in galerie Icarus (14.30 uur) en de Oostkerk (15.30 uur) Dameskoor Quodlibet uit Mid delburg in de Doopsgezinde kerk (13.30 uur) en de Koorkerk (16.00 uur). Ladie Barbershop Harmony Chorus Sea Sound Singers uit Vlissingen in de Rooms Katho lieke kerk (15.30 en 16.30 uur). Soul- en Gospelkoor UpTight (70 personen) uit Hoorn in de Koorkerk (13.30, 15.00 en 16.30 uur). Gezamenlijke afsluiting op Ab- dijplein om 17.15 uur. Candy Dulfer foto Pieter Honhoff door René van Stee TERNEUZEN - Het Schelde Jazz Festival in Terneuzen (7-10 juni) heeft dit jaar een opmerkelijke top-act met Candy Dulfer en haar band Funky Stuff. Programmeur G. Verstraeten van de Stichting Jazzclub Zeeuws-Vlaanderen is trots dat de organi satie het gerenommeerde gezelschap heeft weten te vast te leggen. „Zij stond al lang op ons verlanglijstje, maar iedere keer kwam er iets tussen, zoals tournees of vakanties. Uit alles bleek dat ze ooit eens op het Schelde Jazz Festival wilde spelen. Daarom hebben we hiervoor een ex tra inspanning verricht. We zijn dan ook heel blij dat we ze hebben kunnen strikken", aldus Verstraeten. Net als vorig jaar bij de contractering van het duo Trijntje Ooster huis en Michiel Borstlap, speelde het Am sterdamse café Meander van Verstraetens broer hierin een belangrijke rol. Het gratis optreden van Candy Dulfer en Funky Stuff staat gepland voor zondagmid dag 10 juni vanaf 15.00 uur op het Duvel Droomschip op de Markt in Terneuzen. Naast traditionele jazz van bands als Tom Baker The Swing Cats, Jan Learbuch Or chestra en The Flying Dixies biedt het festi val ook een scala aan vernieuwende jazzin- vloeden. Het door bebop beïnvloede Ramón Valle Quartet van de gelijknamige Cubaan se pianist en het B&W Quintet, dat moderne crossover brengt, zijn hiervan enkele spre kende voorbeelden. Eddy Veldman's Funk Family brengt daarentegen moderne funk met zware Surinaamse invloeden. Een mix van muziekstromingen als funk, dance, bebop is terug te vinden bij het opko mende talent Mind Minders uit Goes. Gospel Liefhebbers van gospel kunnen op zaterdag 9 juni terecht in de Grote Kerk aan de Noordstraat. Vanaf 20.30 uur verzorgt Mi chelle David and The Sounds of Faith hier een optreden, waarbij de begeleiding door de band minder zwaar zal zijn dan vorig jaar. Op het nieuwe podium in het midden van de Nieuwstraat staat voornamelijk fu sion, groove en funkmuziek op het pro gramma, met op zaterdag Ze Quartet en het Trio Fleur d'Enniu en op zondag het Trio Ronny Verbiest en het Dominique Van Tom- me Trio featuring Laurent Mar. Naast het reguliere concertprogramma is er op zaterdagavond ook de traditionele kroe gentocht. De Kaka's spelen in de Tollebol oude Amerikaanse jazz met Nederlandse teksten. In 't Bierwinkeltje spelen de Flying Dixies, in de Graanbeurs staan de Scat Cats en de Joep Peeters Band verzorgt een optre den in d'Ouwe Kercke. Andere podia van de kroegentocht zijn te vinden in Ter Nose, de Groote Slock, de Tollebol en Kalashnikov. Traditiegetrouw is de opening van de 29ste editie van het jazzfestival drie dagen eerder in Porgy Bess. Die wordt vanaf tien uur verzorgd door de achttien-koppige salsa formatie The Amsterdam United Latin Big Band. Het gezelschap staat onder leiding van pianist Edy Martinez die eerder speelde met artiesten als Ray Barreto en Andy Pal- mieri. Verstraeten is er van overtuigd dat een ge denkwaardige avond wordt. Dat zal eveneens het géval zijn bij het optre den van All The Kings Roses, de laatste band van de vorig jaar overleden jazzlegen de Rosa King.,Het is min of meer een eerbe toon aan deze fenomenale zangeres", verklaart Verstraeten. Het Schelde Jazz Festival sluit zondag 10 juni af met de Big Jam Session in Porgy Bess. Dit gezelschap zal bestaan uit muzikanten van de diverse deelnemende bands. Multiple Voice, met vlnr: Rien Wesdorp, Jan Wortelboer en Marja de Waard, zittend: Lonne Smit. foto Hannelore Etman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38