PZC Bod op stadhuis Brouwershaven Rijk weigert steun aan project Delta PZC 15 Kans op broedende zeearend in Zeeland Enquete veiliger N59 door Rijkswaterstaat levert veel respons op Stichting Renesse laat oog vallen op voormalig raadhuis Kweldergras duikt op in Hoofdplaat Motorrijder zet straat Renesse in de rook Cyprioot gedijt goed in Zeeuwse aarde Groot Stelle wint niet-rokenprijs zeeuwse almanak Liefdesnest Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 1 juni 2001 door Margreet van den Broek BROUWERSHAVEN - De stichting Renesse wil het voor malig stadhuis van Brouwers haven kopen van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het be stuur wacht op een reactie van de gemeente. Nog voor de zo mer moet er duidelijkheid zijn over een overdracht, denkt wethouder G. van de Velde-de Wilde. Het monumentale stadhuis van Brouwershaven wacht al jaren op een nieuwe bestemming. Het is één van de laatste raadhuizen van de voormalige gemeenten op Schouwen-Duiveland waar voor nog een nieuwe bestem ming gevonden moet worden. De gemeente wil de oude gemeentehuizen bij voorkeur afstoten voordat het nieuwe raadhuis in Zierikzee wordt be trokken. Alleen op die manier kan worden voorkomen dat er dubbele kapitaal- en exploita tiekosten moeten worden be taald. Inmiddels heeft de stichting Re nesse haar oog op het voormalig stadhuis van Brouwershaven laten vallen. Drie weken gele den heeft de organisatie een bod uitgebracht bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Volgens E. Geluk, voorzitter van de stichting Renesse, is er nog geen concreet plan ontwikkeld voor het stadhuis. „Er zijn nog geen afspraken met huurders gemaakt.Geluk kan zich voor stellen dat in het nieuwe gedeel te kantoorunits worden onder gebracht. Voor het historische gedeelte wordt nog naar een passende invulling gezocht. „We wachten eerst de reactie van de gemeente af Eisen Wethouder Van de Velde-de Wilde legt het bod van de stich ting waarschijnlijk volgende week voor aan het college van burgemeester en wethouders. ,We zullen dan moeten kijken in hoeverre we het eens kunnen worden met de stichting Renes se." In een eerder stadium gaf De stichting Renesse heeft belangstelling voor het raadhuis van Brouwershaven. Van de Velde te kennen dat er stringente eisen gesteld zullen worden aan de exploitatie van het stadhuis. Zo mag de cultuur historische waarde van het ge bouw niet worden aangetast. De wethouder wil nog niet voor uitlopen op de voorwaarden die mogelijk aan de stichting Re nesse gesteld zullen worden. „De mogelijkheden van het his torische gedeelte worden sowie so beperkt door de vorm. Maar het is nog onduidelijk hoe het ingevuld zal worden. Ook weten we niet of de huwelijksfunctie bewaard blijft. Het bestem mingsplan zal waarschijnlijk wel moeten worden aangepast, maar er zal in elk geval geen café of iets dergelijks komen." De toekomst van het oude stad huis ligt erg gevoelig bij de Brouwenaren. Het actiecomité Vader Cats en de Culturele Commissie pleitten ervoor dat het monument openbaar toe gankelijk blijft en bij voorkeur een culturele invulling krijgt. Ook de stadsraad ventileerde meerdere keren haar onvrede over de leegstand van het ge bouw en de plannen om het te verkopen. De wethouder is zich bewust van de wensen van de in woners van Brouwershaven. „Ik heb een duidelijk beeld van de randvoorwaarden waarbinnen ik kan opereren. Daarom lijkt overleg met de stadsraad me op dit moment nog niet noodzake lijk." Na de gemeentelijke herinde ling in 1997 werd de raadzaal foto Pieter Honhoff nog enkele jaren gebruikt voor commissievergaderingen. Ook vonden de VW en het Natuur- en recreatieschap De Grevelin- gen er nog enige j aren onderdak Beide organisaties zijn vorig jaar vertrokken, het imposante gebouw leeg achterlatend. Toen kwam er ook een einde aan de exposities die er regelmatig werden gehouden. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De ver wachtingen zijn hooggespan nen. Volgens Staatsbosbeheer lijkt de zeearend, 's werelds grootste vogel, zich in Neder land te vestigen. Tot nu toe werd het dier alleen regelmatig in de winter gesignaleerd, nu zijn ook zeearenden aan het overzome- ren. Dat kan een voorbode zijn van broeden, al zal dat nog wel enkele jaren duren, voorspelt Staatsbosbeheer. Als het zover komt dan is de Zeeuwse Delta zeker een grote kanshebber om broedende zee arenden te ontvangen, zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. Hij geeft aan dat met name het Verdron ken Land van Saeftinge geknipt is voor de zeearend. „Datisin de Delta zo ongeveer de enige plek waar het beest uit zicht van de mensen kan zitten en broeden." In de winter van '99/2000 zijn er vier zeearenden in Saeftinge waargenomen, vertelt Jacobus se. Afgelopen winter is er slechts één exemplaar in Zee land gezien. Deze zeearend ver kende zo ongeveer de hele pro vincie. Over overzomerende zeearenden in Zeeland heeft Ja cobusse tot nu toe geen signalen ontvangen. Die heeft ook Staatsbosbeheer niet. De vier gebieden waar recent wel zeearenden zijn ontdekt, zijn de Oostvaardersplassen, Weerribben, Duursche Waar den en Vossemeer. Dat is be hoorlijk uit de buurt van de Del ta. Wat niet is, kan komen, want volgens Jacobusse zijn de Del tawateren uitermate geschikte foerageergebieden voor de vo gels, die een vleugelspanwijdte van 2.40 meter hebben. „Ze worden niet voor niks vliegende deuren genoemd, en dan nog flinke deuren ook." In de Delta kunnen de zeearen den zich vooral tegoed doen aan watervogels als eenden en gan zen. Het beest is overigens ook niet vies van karkassen van her ten. Hazen en konijnen behoren eveneens tot het menu. De zee arend zit bij voorkeur op rotsen en in bomen. Die zijn er in Saeftinge niet zo veel, wat broedmogelijkheden kan beperken. Het Zeeuwse Landschap is niet van plan spe ciale maatregelen te nemen - zo als nestbomen planten - om de vogels te lokken. De mogelijk heden zullen wel toenemen als de huidige Hedwigepolder als natuurgebied aan Saeftinge ge koppeld kan worden. Volgens de ideeën van Het Zeeuwse Land schap moet zich daar dan op spontane wijze bos ontwikke len. „Dan wordt de kans op broeden aanzienlijk groter", stelt Jacobusse. HOOFDPLAAT - Voor het eerst sinds een halve eeuw is de plant dichtbloemig kweldergras weer in Zeeland ontdekt. Awie de Zwart uit Oostburg, medewer ker van stichting Het Zeeuwse Landschap, trof de wereldwijd zeer zeldzame plant aan bij de Piaskreek, in de omgeving van Hoofdplaat. Floristen gingen ervan uit dat het dichtbloemig kweldergras voorgoed uit Nederland ver dwenen was. Er werd in 1987 nog een eenmalige vondst bij Kampen gedaan, maar daar kwam de plant niet terug. De Piaskreek is een restant van de vroegere Braakmanmon ding, die in 1952 werd afgeslo ten. Bekend is dat het kwelder gras alleen zit op plekken waar rivieren in zee uitmonden en dan nog sporadisch. De plant komt maar in vier landen voor; met de recente vondst bij Hoofdplaat erbij nu in vijf. Ooit werd dichtbloemig kweldergras ook bij de monding van de Schenge (op Zuid-Beveland) en het Dijkwater (op Schouwen- Duiveland) aangetroffen, maar dat is al eeuwen geleden. De eenjarige plant is groen, met witte meeldraden en 20 tot 25 centimeter hoog. Op de vind plaats is vorig jaar beplanting gerooid. Daardoor is de grond door elkaar gehusseld en dat kan slapende zaden wakker hebben gemaakt. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Staatssecre taris G. de Vries (Koninkrijks relaties) wil Delta Nutsbedrij ven niet helpen investeringen op Curagao alsnog rond te krij gen. Delta had het Rijk om een bankgarantie verzocht voor een lening van in totaal 200 miljoen gulden. De Vries weigert dat. Volgens een woordvoerder van het ministerie is De Vries niet van plan 'een bedrijf te helpen dat een miljard op de balans heeft staan'. „Bedrijven moeten hun investeringen zelf doen", verklaart de woordvoerder het standpunt van de staatssecreta ris. M. van Zuilen van Delta Nuts bedrijven reageert teleurge steld, maar heeft de hoop nog niet opgegeven. „Wij hebben niet alleen om een bankgarantie RENESSE - De politie heeft gis teravond in Renesse een motor rijder aangehouden die voor overlast op de Hogezoom had gezorgd. Rond half negen draaide de man rondjes op zijn achterwiel. In de straat hingen dikke rookwol ken. Toen de motorrijder de po litie in de gaten kreeg zette hij snel de motor neer en ging een pand binnen. Daar werd hij aangehouden. gevraagd, maar ook om een al gemene vorm van positieve steun." Als De Vries er op een andere manier in slaagt het ver trouwen van banken in de Cura- caose economie te vergroten, zou Delta ook geholpen zijn. Van Zuilen voegt eraan toe dat 'het laatste gesprek hierover nog niet heeft plaatsgevonden'. „Vandaag is er nog een gesprek. Niet met Delta, maar van ande re kanten wordt ook nog druk uitgeoefend op De Vries." Zij wilde niet zeggen wie dat doen, maar momenteel is een handelsmissie van Curagao in Nederland om het bedrijfsleven te interesseren voor het Antilli aanse eiland. Directeur S. Mar tina van het nutsbedrijf Aqua- lectra in Willemstad maakt deel uit van die delegatie. Dat is het bedrijf waarmee Delta wil sa- menwei'ken en waar het de banklening voor nodig heeft. Delta tekende op 30 maart een overeenkomst voor samenwer king met Aqualectra, die moet uitmonden in een overname door het Zeeuwse bedrijf. In totaal heeft Delta 144 miljoen Antilliaanse guldens aan vreemd vermogen nodig (onge veer 200 miljoen Nederlandse guldens). Directeur J. de Back van Delta verklaarde eerder deze week dat hij nog niet onder de overeen komst uit wil. Hij hoopt alsnog een bank te vinden die in het project wil stappen. Lukt dat niet, dan zal hij wel gebruik ma ken van de ontbindende voor waarden in de overeenkomst met Aqualectra. Delta zal het geld in ieder geval niet uit eigen zak betalen, stelde hij. BIGGEKERKE - Een prachtige wilde venkel. Twaalf jaar geleden meegenomen als stekje na een vakantie op Cy prus. De familie Lavooij uit Biggekerke is bijzonder trots op de bijzondere plant in hun omvangrij ke tuin. De venkel heeft in de loop der jaren al een paar keer in bloei gestaan maar nog nooit zo mooi als nu. Volgens Ton Lavooy is de plant drieënhalve meter hoog. Zijn vrouw Greet heeft de bollen ge teld. „Het zijn er 197", zegt ze niet zonder trots. De venkel is meegeno men van Cyprus maar mensen moeten niet denken dat de familie beschermde planten uitsteekt. „Op Cyprus stikt het van de wilde venkel", zegt Greet. De venkel blijkt erg in trek bij bij en. Het is een gezoem van jewelste op en rond de plant. „Het is een echte insec tentrekker", bevestigt Ton. Volgens Ton is het bijzonder dat een venkel het zo goed doet in een klimaat als het Neder landse. „Maar in Zee land is het natuurlijk een stukje warmer dan in de rest van Neder land." foto Ruben Oreel GOES - Klas IA van de Pontes Scholengroep, locatie Groot Stelle in Goes is de Zeeuwse winnaar van de niet-rokenwed- strijd Operatie Tegengif. De leerlingen krijgen een che que van vijfhonderd gulden. De wedstrijd was uitgeschreven door de Stichting Volksgezond heid en Roken en de GGD Zee land. Klassen waarin negentig procent van de klas een half jaar lang niet rookte, konden de prijs winnen. In Zeeland hebben twaalf klassen de niet-rokenpe- riode volgehouden. Je hebt als mens zo je favorie te plekjes. Om even rustig weg te mijmeren, bij te ko men van de alledaagse druk te of voor enige heimelijke liefkozingen onder romanti sche omstandigheden. In de haven van Zierikzee ligt een oude schuit die met name voor die laatste categorie in de smaak valt. Een kwart eeuw geleden vormde het traditionele Zeeuwse vissersschip nog de trots van Papendrecht en - hoe stereotype ook - een dankbare uitwijkplaats voor een vooraanstaand directeur en zijn secretaresse. Pikant detail ivas dat de boot eervol de naam van 's mans echtge note droeg. Een struise Zierikzeese blon de, alweer een jaar hevig verliefd én vurig sloeproei- ster, glunderde toen zij hoor de over het roemruchte ver leden van het houten zeil schip. Die directeur was beslist niet de enige die de meerwaarde van de afgelegen locatie had ontdekt, verzekerde ze. Wat moet je anders, op een hoog aars aan de kade. Of was het een hengst (Advertentie) door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft tal van ideeën over hoe de N59 verkeersveiliger gemaakt kan worden. Dat blijkt uit de grote hoeveelheid re acties die Rijkswaterstaat op zijn en quête heeft ontvangen. Meer dan de helft van de bewoners die een formulier kregen, heeft gereageerd. Deze sugges ties zullen samen met statistieken en opmerkingen van provincie, water schap en gemeente verwerkt worden tot een plan van aanpak tot 2006. De verkeersveiligheid op de N59 blijft de Schouwse gemoederen bezighou den. De weg voldoet volgens menig be woner niet meer aan de (veiligheidsei sen van deze tijd, met als gevolg dat zich te veel ernstige ongelukken voor doen. Deze week nog ventileerden de inwoners van Nieuwerkerkhun onvre de over de rijksweg tijdens de bespre king van hun kemschets. De opmer kingen varieerden van een pleidooi van de dorpsraad voor ongelijkvloerse kruisingen, zodat schoolkinderen de verkeersader veilig over kunnen ste ken, tot het voorstel om de weg tot aan het Hellegatsplein vier banen breed te maken. Rijkswaterstaat kent als verantwoor delijke wegbeheerder voor de N59 de zorgen van Schouwen-Duiveland en wil een plan op poten zetten om de weg tussen nu en 2006 gefaseerd aan te pakken. „De bedoeling is uiteindelijk om in overleg met provincie, gemeente en het waterschap tot een veiligere N5 9 te komen", legt R. Oostinga, hoofd on derhoud en verbetering van Rijkswa terstaat, uit. Hij is benieuwd naar de inhoud van het Integraal Verkeer en Vervoerplan van de gemeente, omdat hier tal van wegvakken voor verbete ring worden genomineerd. Om een indruk te krijgen van de pro blemen die de gebruikers van de weg ondervinden, heeft de wegbeheerder dus tevens een enquête onder zeshon derd bewoners verspreid. Oostinga is zeer tevreden over de reacties die rijks waterstaat heeft binnengekregen. Budgetten Ruim de helft van de 'uitgezette formu lieren' is teruggestuurd. Op details van de aangedragen problemen en oplos singen wil hij in dit stadium nog niet in gaan. Grootscheepse maatregelen als verlegging van het tracé of de aanleg van ongelijkvloerse kruisingen zitten er waarschijnlijk niet in, omdat de be schikbare budgetten dat de komende jaren niet toe zullen staan. Pas wanneer de situatie grondig bestu deerd is en cijfers en andere gegevens aan de problemen gekoppeld zijn, is volgens Oostinga de tijd rijp om met eventuele concrete maatregelen naar buiten te komen. Hoewel Rijkswater staat een integraal plan voor de N5 9 wil opstellen, hoeft dit volgens Oostinga niet te betekenen dat Schouwen-Dui veland voor de uitvoering van eventue le maatregelen moet wachten tot alles in kannen en kruiken is. „Het is een lo pend proces. We proberen tussentijds zaken te ondernemen." naam:-p"'noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:mN 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:t iSHl o' noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen. afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. 5*_ automatische incasso u u I 39,45) handtekening: Ac per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice 8 "713214"000002" ^„tX,wSw.nummer 123 4380 VB Vlissingen ai wo do xi 2a (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37