Robotarm hulp in de huishouding Rabarber kent varianten vele Vorstelijk eten in Goedereede 13 Potloden met een geurtje Babyboek Wilkinson Symphony Excellence Hong Kong Loopschoen vrijdag 1 juni 2001 Een robotarm die langs muren en plafonds kan wandelen en daarbij behulp zaam is bij alle mogelijke huishoudelijke taken. Inclu sief de verzorging van men sen met een handicap. Het lijkt verre toekomstmuziek maar in Engeland is er al een prototype van. In een hoek in het laboratori um van de Engelse professor Mike Topping van de universi teit van Staffordshire steekt iets langwerpigs uit een muur dat op het eerste gezicht weggelopen lijkt uit een nachtmerrie. Het is een massieve ruim anderhalve meter lange arm die uit twee de len bestaat met een vorkachtige hand aan het buitenste deel. De arm zwenkt soepel naar een ta fel; de vier metalen vingers klik ken open en sluiten zich keurig om een scheerapparaat dat op tafel ligt. Ondertussen zit de professor zelf in een stoel naast de arm. De arm lijkt een paar seconden na te denken, trekt zich vervolgens als een rups in elkaar en de elle boog scharniert de onderarm met het scheerapparaat tot vlakbij het gezicht van de pro fessor. Nadat die 'okee' heeft geroepen, treedt het scheerapparaat in werking waarbij de arm kleine cirkelvormige bewegingen be schrijft terwijl Topping zijn ge laat in de gewenste standen te gen het apparaat manoeuvreert. Flexibot heeft Mike Topping dit vernuftige speeltje genoemd en hij moet nog veel meer kunnen dan alleen professoren scheren. Dat is slechts een kwestie van op tal van gebruikersdoeleinden toegesneden programmering en daar is het Flexibotteam onder leiding van Topping al een heel eind mee op streek. Bovendien neemt zo'n arm aan de muur nauwelijks ruimte in. Professor Topping is al meer dan vijftien jaar een internatio naal gerenommeerd geleerde op het gebied van de robotkunde: de robotica. Niet alleen is hij als hoogleraar robotica verbonden aan het Centre for Rehabilita tion Robotics van de universi teit van Staffordshire in Stoke- on-Trent, hij is ook directeur van de enkele jaren geleden door hemzelf opgerichte firma Rehab Robotics in dezelfde plaats. „Net als veel andere zaken op dit gebied is ook de Flexibot ontworpen op basis van de ont- De Flexibot is een robotarm die behulpzaam kan zijn bij huishoudelijke taken. wikkelingen in de ruimtevaart." zegt Topping. „Maar een spin off van de ruimtevaart is het in zekere zin niet want de experti se die we op dit gebied ontwik kelden heeft zowel mede geleid tot de bouw van de Europese Robot Arm, de ERA, die zich straks geheel automatisch langs de modules van het internatio nale ruimtestation zal bewegen voor het verrichten van allerlei technische klussen en onder houdsbeurten, als tot de ont wikkeling en bouw van de Flexibot. Beiden werken vol gens hetzelfde principe." De ERA zal zich over een rail systeem langs de buitenkanten Rabarber zoals die bij ons wordt aangeboden is een van de vele varianten van de oorspronkelijke plant die waarschijnlijk uit Siberië afkomstig is. In dat deel van Rusland en ook in Mongolië komt de rabarber nog altijd in het wild voor. De Russen en de Mongolen gebruikten de stengels van de planten om er onder meer j ams van te maken. De veelzijdigheid van de ra barber komt in de keuken van vandaag steeds duidelijker naar voren. In Italië maakt men er zelfs sauzen van die ook bij vis (zalm) uitstekend smaken. Al heel vroeg schreef men aan de rabarber hoge geneeskrachtige waarden toe. Zo gebruikte men de hele plant om er een middel tegen hardlijvigheid van te ma ken. Dergelijke middelen wer den ook in onze contreien van rabarber gemaakt. Pas in de 18e eeuw is men rabarber ook bij ons als een groente gaan be schouwen. Men maakte er, ongeveer net zo als wij dat vandaag doen, jams, compotes en moes van. De com potes en de moes diende men zo wel als een bijgerecht en ook als een nagerecht op. De Nederlanders brachten in de 18e eeuw de rabarber naar Suri name, Zuid-Afrika, Malakka en het voormalige Nederlands-In - dië. Via de Mongolen maakte men in China, al meer dan drie duizend jaar geleden, kennis met de rabarber waar het des tijds voornamelijk als een medi cinale plant werd beschouwd. Maagklachten Vanuit China werd de plant over grote delen van Zuidoost-Azië verbreid en kwam ook in het toenmalige Voor-Indië terecht. Men gebruikte de rabarber niet alleen om er laxeermiddelen van te maken maar ook voor middelen tegen maagklachten, galstenen en geelzucht. De Britten leerden van de Boe ren in Zuid-Afrika de rabarber waarderen als een groente waarmee je vele kanten uit kunt. De Boeren ontleenden hun kennis betreffende de bereiding van rabarber aan de Nederlan ders die de planten mee naar Zuid-Afrika brachten. De Britten behoren inmiddels tot de grootste consumenten van rabarber op het westelijk halfrond. Naast hun rhubarb- pies en ander gebak combineren ze rabarber graag met verse (room)kaas en maken ze er te genwoordig ook wijn van. Andere grote liefhebbers van rabarber zijn de Italianen die vooral het bittertje in de rabar ber waarderen. Zij zijn het die rabarber en vis in een gerecht bijeenbrachten. Maar de échte culinaire 'hoogstandjes' presen teren de Italianen met hun 'souf flé al rabarbaro' waarbij zij een warme vanillesaus opdienen. In Nederland is de waardering voor rabarber minder groot. De ene helft van de bevolking zegt, zonder enthousiasme, het wel eens te eten, terwijl de andere helft het resoluut terzijde schuift. De gerechten die er mee worden samengesteld, verdie nen doorgaans geen schoon heidsprijzen. Culinaire 'hoog standjes' zijn het allerminst. In deze tijd van het jaar bereikt de aanvoer van rabarber van de volle grond het hoogtepunt. Daarna is ze, in bescheiden hoe veelheden tot begin september bij de groenteman met een uit gebreid assortiment verkrijg baar. Rabarber wordt zowel per bos als los per gewicht verkocht. Omdat de rabarber veel stugger is dan de rabarber die in het vroege voorjaar uit de kassen komt, is het vrijwel altijd nood zakelijk om de harde nerven van de stelen van de rabarber te trekken. Men dient de stelen ook van het groen te ontdoen en men moet aan de onderzijde van elke steel ook het witte (lichte) deel wegnemen. Hans Belterman Volgende week treft u in de da gelijkse receptenrubriek op pa gina 4 voorbeelden van gerech ten met rabarber aan. Daarbij zijn de recepten voor chutney met rabarber, soufflés met ra barber, zalm met rabarber, een nogal Engels aandoende rabar- ber(kruimel)taart en een Kaap se rabarbercompote met sinaas appel opgenomen. van het ruimtestation ISS moe ten bewegen en daar geheel au tomatisch allerlei werkzaamhe den moeten verrichten zoals het aanbrengen en herstellen van zonnepanelen en schotelanten nes. Bij elk werkstuk hoort weer een apart stuk software dat in de ERA-computer, die zich in het ruimtestation bevindt en een radioverbinding met de ERA onderhoudt, moet worden inge bracht. Eenmaal geprogrammeerd voor een nieuwe taak beweegt de ERA zich langs de rails naar de gewenste plek en gaat daar aan de gang. „Dat doet de Flexibot ook", zegt Topping. „Het is het uiteindelijke doel dat in de hui zen waar hij wordt ingezet, en dat zullen eerst woonruimten zijn van gehandicapten die be paalde handelingen voor pri maire levensbehoeften niet kunnen verrichten, ook zo'n railsysteem wordt aangelegd." „Net als stopcontacten op be paalde vaste plaatsen in ka mers, zal ook het railsysteem op cruciale plaatsen voorzien zijn van contactdozen waarin de Flexibot, eenmaal daar aange komen, zich kan verankeren. Uit die vaste punten betrekt hij niet alleen stroom maar via de centrale computer ook de voor die specifieke plaats vereiste programmering. „Zulke plaatsen zijn de woon kamer, keuken, bad- en slaap kamer. Bij elk van die plaatsen hoort weer een aparte serie pro gramma's. Je gaat per slot van rekening geen ei in de badkamer bakken. De daarvoor vereiste programmacodes ontvangt de Flexibot via zijn contactdoos in de keuken en we zijn daar al ver mee." Deuren openen Stringente voorwaarde daarbij is dat alle attributen makkelijk bereikbaar zijn en op vaste plaatsen staan. Dus niet in al lerlei boven- en benedenkastjes waarvan eerst ook nog de deu ren geopend moeten worden, hoewel professor Topping denkt dat dat op de langere termijn ook geen problemen hoeft op te leveren. Deuren openen kan tenslotte ook nu al radiogra fisch. „Voorlopig is het devies een reeks van handelingen zo kort mogelijk te houden", aldus Topping. „Dan is ook de kans op storingen zo klein mogelijk. Er is met de Flexibot, die vol zit met micromotortjes en -senso ren, verende trek- en duwstan- gen, en optische detectoren voor beeld- en voorwerpherkenning, dan heel erg veel mogelijk om aan de algemene dagelijkse le vensverrichtingen van gehandi capten te kunnen voldoen." Topping en zijn team kwamen op het idee van de Flexibot tij dens onderzoek naar verdere vervolmaking van de eerder door hen ontwikkelde en ge bouwde Handy-1een hulpmid del speciaal ontwikkeld voor mensen met dwarslaesies of met gedeeltelijke verlammingen tengevolge van een hersenin farct. „De Handy-1 stelt deze mensen in staat make-up aan te brengen of tekeningen te maken", legt Mike Topping uit. „Er zijn er in dit land een paar duizend van in gebruik maar een nadeel is dat ze relatief veel vloerruimte in beslag nemen. Dat wreekt zich vooral als men klein behuisd is wat met veel aangepaste wonin gen voor gehandicapten het ge val is. De Flexibot heeft dat na deel niet. Die is bovendien tot nog veel meer handelingen in staat dan de Handy-1. En daar zijn we voorlopig nog wel even zoet mee." Ben Apeldoorn Meer informatie is te verkrijgen op de website van de universi teit van Staffordshire: www.staffs.ac.uk Viltstiften en potloden van Bruynzeel zijn er nu in kleu ren én geuren. Ze ruiken onder meer naar aardbei, citroen en passievrucht. 'Smellies', zoals ze heten, geven een nieuwe di mensie aan kleuren. Want: „Kleuren met plezier leidt tot meer en vaker kleuren en daar mee wordt de creativiteit van het kind enorm gestimuleerd." Smellies zijn per acht viltstiften of kleurpotloden verpakt. Ze kosten respectievelijk 5,95 en 7,95 gulden. Een combinatie pakket komt op 13,95 piek. Zwervend langs de kust van Goeree bespeur ik plots op een onopvallend plekje een eetge legenheid met een opvallende naam. Hotel-Restaurant Ko- ningsPleisterplaats ligt wat ver scholen tussen struikgewas en ge boomte langs de doorgaande weg bij Goeree. Ik ontdek het motelachtige complex bij toeval als ik uit nieuwgierigheid de afslag neem naar Goedereede Havendam. Ik hoop op een indruk wekkend havengezicht met oude hengsten en hoogaarzen maar kom bedrogen uit. Een onaanzienlijke buurtschap doemt op, maar toegege ven, het is er wel rustig. Als ik even door rij beland ik bij de moderne vis- afslag van Stellendam die dus niet in Stellendam ligt. Op de terugweg valt mijn oog op Ko- ningsPleisterplaats, een naam die mij intrigeert. De toegang schept verwar ring, een smal pad met schuin gepar keerde auto's voert langs een rijtje motelkamers. Later vertelt de uitba ter me dat die bijna allemaal verkocht zijn en worden bewoond door parti- culieren. Via een dexxr die gelukkig is aangeduid met Ingang kom ik een verlaten hal. Tot zover is er nog weinig vorstelijks te bekennen, maar dan kom ik in een grote eetzaal met opval lende verlichtingsornamenten en een dankzij planten en geeltinten op de wanden zuidelijke uitstraling. Een gastvrouw ontvangt mij vriendelijk en dekt met zorg een tafel bij het raam, met uitzicht op een groot maar verlaten terras. Een uitgebreide aspergekaart trekt mijn aandacht: drie aspergesoepen, naturel 10,50), met scampi en champignons 13,50) of met zalm en bieslook 11,50). Verder Gebakken asperges op gravad lachs met een ro mige honing-mosterddressing 23,50) en Carpaccio van ossenhaas met verse asperges, spekcroquanti- nes, bieslook en een warme kruiden dressing 22,50). Dat zijn alleen nog maar de voorgex-echten. De vijf hoofd gerechten variëren in pri j s van 3 45 0 (asperges met beenham, verse kriel tjes en zachte mosterdsaus) tot 44,50 (met ossenhaas, verse krieltjes en saus van rode wijn en rode port). Helaas, er is iets grondig misgegaan bij de aanvoer van de asperges, „mor gen zijn ze er weer", maar zo lang kan ik niet wachten. De gewone kaart mag er ook wezen. Er is een aparte grillkaart met vlees en vis van 2 75 0 voor Twee kipfilets ge- marineerd met honing en overgoten met een saus van pinda en verse groe ne pepers tot 43,50 voor een Mixed grill van ossenhaas, varkenshaas, Hotel-Restaurant KoningsPleister- plaats Provincialeweg 18 3252 LR Goedereede Tel. 0187-491223 Fax.0187-492400 www.koningspleisterplaats.nl Sluitingsdag: woensdag (dinsdag al leen lunch) Keuken open van 11.00 tot 20.30 uur (lunchkaart tot 17.00 uur) Creditcards: Visa en Eurocard Rolstoel: ja, invalidentoilet Vegetarisch: in overleg Kinderen: speelhoek en eigen menu kaart lamsfilet, biefstuk en kipfilet. Zo dicht bij de afslag van Stellendam moet ik wel als voorgerecht een Bord je met Stellendamse garnalen op een ring van komkommer, geserveerd met een shexry-cognacsaus 21,50) ne men. De garnaaltjes zijn verser dan vers (geen retourtje Marokko) en harmoni ëren perfect met de verse komkom merschijven waarop zij rusten. De cocktailsaus wordt apart geserveerd, wat goed is. Meer dan goed is ook mijn hoofdge recht, Tongscharfilets met gepelde gemarineerde scampi, met een lichte tomaten-knoflooksaus 39,50). Tongschar is een heerlijke vis, min stens zo goed als tong en betaalbaar- dei'. Op de vis twee zeer 'succulente' en smakelijke scampi en verder een mooie aardappelgratin, broccoli, bloemkool, knapperige peultjes, net gare wortelblokjes en stevige taugeh. Ook hier de saus apart geserveerd. De eigenaar van KoningsPleister- plaats staat in de keuken en is een voortreffelijke kok. Hij blijkt ook nog een Zeeuw te zijn. De grootvader van Rick van Sabben had een café in Vlis- singen. Rick is sinds twee jaar bezig om samen met Petra Kaptein van het wat vergeten Hotel-Restaurant weer een vorstelijke pleisterplaats te ma ken. Voor het zwembad is al een enor me kuil gegraven en het terras is al in gebruik. Aan de keuken valt naar mijn idee niets te verbeteren, die ver dient een kroon. Uit heel aardige keu zemenu's kan de gast een eigen menu samenstellen. Het nabije Goedereede waar in de twaalfde eeuw paus Adriaan Florisz hof hield, heeft een toren uit 1467 en is vrij pittoresk. Rien van Reems TT et praktische babyboek' JTlvan de Consumenten bond gaat niet over emoties en hormonen van de aanstaande moeder. Niet over het wondertje in de buik. Maar over ledikan ten, buggies, flessen, luiers, kin derstoelen en autozitjes. Wat heb je nodig en waar moet je bij de aankoop op letten? Het boek is verkrijgbaar in de boekhan del voor 24,50 gulden (ISBN 90.4390.234.9) en bij de Consu mentenbond: tel. 070-4454545. Hoe houdt André Agassi zijn bol zo glad? Met het nieuw ste mesje van Wilkinson, de Xtreme III, een kruising tussen een 'hightech scheersysteem' en een wegwerpmes. De scheerkop telt drie flexibele mesjes, die zich aanpassen aan de vorm van het gezicht. Er zit ook een strip op met aloë vera en lanoline, die huidirritatie helpt voorkomen. Een verpakking met vier appa raatjes kost 12,95 T\ /I"obielen doen het altijd -LVXgoed aan het kinderledi kant, helemaal als er nog een leuk pingelmuziekje bij klinkt. Symphony-in-Motion van Ri- mo Baby voldoet daar helemaal aan. Deze laat drie klassieke melodietjes horen van Mozart, Bach en Beethoven, terwijl kleurrijke dieren rondhupsen en kralen op en neer schuiven. Waarom klassiek? Uit onder zoek blijkt dat luisteren naar klassieke muziek de ontwikke ling stimuleert. De muziekdoos speelt een kwartier zacht of hard. Te koop in babyspeciaal zaken voor 129 gulden. De levensstijl-beurs Excel lence draait om de veran derende wereld, de kennisma king met andere culturen en eetgewoontes. Ruim 130 expo santen presenteren op het land goed Pietersheim in Lanaken in blokken hun eigentijdse pro ducten. Van massage-fauteuils en design-tv's tot oud-Engelse ornamenten. Er zijn trendshows en trendcorners. Excellence vindt plaats van vrijdag 1 tot en met maandag 4 juni. Informatie: 043-3838383. Hong Kong Legends is de naam van een nieuw dvd- label. Dat brengt de topfilms uit deze stad op de markt, met een gemiddelde van drie per maand. Het gaat om Aziatische actie- en vechtfilms met sterren als Bruce lee en Jackie Chan. Onder de films zijn klassiekers als The Big Boss en Fist of Fury met Bruce Lee. Jackie Chan zien we in Battle Creek Brawl. Zie ook: www.hongkonglegends.nl New Balance brengt speciale Vierdaagse wandelschoe nen op de markt, de lage model len 742 en 743. Beide wandel schoenen zijn uitgerust met Abzorb om schokken te dem pen. Ook zijn ze voorzien van het nieuwe Walking Strike Path. Dat is een zooiconstructie die zorgt voor een ideale afwik keling van de voet. De 742 heeft een nubuck leren bovenkant, de 743 een gewaxte. Ze kosten res pectievelijk 199 en 209 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35