CDA bepaalt nu al nieuwe agenda PZC Shurat had geen tijd om kind te zijn Begeleiden beter dan opsluiten Ombouw WAO en landbouwsector pas door volgend kabinet aangepakt 1 juni 1951 door Istvan Kövi Domweg opsluiten van jeugdige recidivisten heeft een averechts effect. „Zo kweek je hardcore-cri- minelen", zegt de Leidse hoogleraar strafrecht Theo de Roos. De autoriteiten in Utrecht hebben de kat de bel aange bonden. Het moet mogelijk worden jonge misdadigers desnoods langdurig achter de tralies te zetten, vindt hoofdcommissaris P. Vogel zang. Het jeugdstrafrecht heeft niet of nauwelijks ef fect op de groep van enkele honderden, voornamelijk Marokkaanse jongeren in Utrecht, aldus de korpschef, burgemeester Brouwer en hoofdofficier van justitie I. Klopper-Gerretsen. Vooral de groep die nog niet tot de harde en onbereikbare kern hoort, is toe aan een zeer strak keurslijf, vindt de 'driehoek'. Daarbij moet vol gens Vogelzang elke moge lij kheid worden bezien. Ook toepassing van strafrecht voor volwassenen op onver beterlijke crimineeltjes die al een reeks veroordelingen op hun naam hebben Tuchtschool Maar ook oplegging van elektronisch huisarrest of onderwerping aan een streng regime op een tuchtschool zijn mogelijkheden om deze groep te 'vangen' en contro- leren, vindt de Utrechtse driehoek. Zo worden op de Glen Millschool in Hoender- loo jonge criminelen op mili taire wijze gedrild. Ook zijn er experimenten met nacht detentie en, in Rotterdam, elektronisch huisarrest. De Roos ziet in waar Utrecht, en andere steden, mee wor stelen. „Een groep jongeren loopt op alles stuk. Van de taakstraffen die de rechter oplegt, komen zij ginnegap pend in hun groep terug. De discussie die de Utrechtse driehoek over de risicogroep aanzwengelt, vindt De Roos daarom zinnig. „Maar de ge dachte dat je het oplost door jongeren uit de samenleving te plukken en zomaar in de cel te zetten, zodat ze van de straat zijn, is niet goed. Dat leidt slechts tot verharding. Het jeugdstrafrecht biedt bovendien, na aanscherping enkele jaren geleden, vol doende mogelijkheden tot opsluiting, aldus De Roos. Aanpassing van strafwetge ving voor volwassenen lijkt hem ook daarom niet nodig. Verdachten tot zestien jaar kunnen een jaar detentie krijgen. Zestien- en zeven tienjarigen hangt maximaal twee jaar cel boven het hoofd. Die oudste groep kan de rechter bij uitzondering als volwassenen berechten. De aard van het misdrijf of structureel wangedrag van de verdachte kunnen daartoe aanleiding geven. Is detentie bij wijze van ver gelding toch nodig, dan denkt De Roos aan een aan sluitende fase van strikt toe zicht. „Dat zou je dan in de wet moeten regelen." Veel meer heil ziet de hoogleraar in experimenten als elektro nisch huisarrest. „Die gaan in de goede richting. Je moet denken aan specifieke vrij heidsbeperkende maatrege lenmet sancties als stok ach ter de deur. Een regime of stelsel waarmee ze uit die groep worden gehaald, maar dat ook loont." Alle onderzoeken wijzen er op dat celstraffen averechts werken, zegt de Utrechtse jeugdadvocate M. O vermeer. „Met lange celstraffen maak je ze kapot. Ze stompen zo af dat ze alleen maar het sys teem, de samenleving, willen terugpakken." Taak- en leerprojecten zijn te vrijblijvend, erkent O ver meer. Een alternatief is het oprekken van de jeugd vari ant van de TBS. „Want deze jongens hebben vaak ook psychiatrische problema tiek. Ze gaan maar door om dat ze geen inzicht hebben in wat ze aanrichten." Overmeer: „Je moet ze res pect bijbrengen voor ander mans waarden en normen. Dat moet bij ze worden inge slepen. En dat kan." GPD vrijdag 1 juni 2001 door Paul Koopman Het Haagse dekbed is deze week weer goed opgeschud. De WAO moet op de helling, ad viseerde een commissie onder leiding van Donner, lid van de Raad van State. De veeteelt dient ingrijpend hervormd te worden, luidde de aanbeveling van een commissie onder leiding van oud-Rabo-topman Wijffels. De paarse fracties PvdA, D66 en WD zijn op slag uit hun voorjaarsroes ontwaakt. Er moet nu daadkrachtig worden gehandeld, luidt het pa rool. „Wij moeten niet nog eens twee jaar verloren laten gaan. Deze regeerperiode moet een besluit over de WAO worden genomen", verkondigde D66-leider De Graaf. Ook WD-leider Dijkstal en PvdA-voorman Melkert vin den het tijd voor actie. Daarmee staat een gevoelig onderwerp dat zeven jaar behoedzaam gemeden werd, plotsklaps bo venaan de politieke agenda. Ook in de landbouwsector lij ken nieuwe tij den aan te breken. Minister Brinkhorst van Land bouw heeft de aanbevelingen van de club-Wijffels omarmd, Als het aan Brinkhorst ligt, dan scharrelen kippen straks weer op het erf, staan koeien weer in de wei en wroeten varkens weer in de modder. Grootschalige veeteelt, ten koste van het wel zijn van dieren, heeft zijn lang ste tijd gehad. Het roer gaat om, aldus de minister. Wantrouwig Zoveel daadkracht in de nada gen van het tweede paarse kabi net maakt een beetje wantrou wig. Is het de paarse fracties wel ernst? Wordt Nederland nog vóór de verkiezingen in mei 2002 gidsland in de veeteeltsec tor, zoals Brinkhorst preten deert? En hebben de bijna miljoen arbeidsongeschikten medio volgend jaar al te maken met een ander verzekeringsstel sel? Kunnen de Haagse molens wel zo snel draaien en durven de paarse fracties in het licht van de verkiezingen wel zul ke ingrijpende besluiten te ne men? De bakens vlak voor de stern- Kippen scharrelen op het erf. In de landbouwsector lijken nieuwe tijden aan te breken. foto ANP busgang verzetten is bloedlink, wijst de praktijk uit. In augus tus 1994 werd het CDA hard af gestraft (min twintig zetels), mede omdat fractieleider Brinkman had durven morrelen aan de AOW: ouderenpartijen profiteerden van de onrust en veroverden samen zeven ko baltblauwe stoelen in het parle ment. Nu staat de nieuwe partij 'Leefbaar Nederland' in de startblokken. Aantasting van de WAO-uitkeringsrechten zou voor deze nieuwkomers een godsgeschenk zijn. Aangezien geen enkele politie ke beweging zichzelf graag in het ravijn stort, is het waar schijnlijker dat met name de PvdA een besluit over de WAO. zal willen uitstellen tot na de verkiezingen. Uiteraard: het paarse kabinet kan wel voor die tijd een vooi'stel doen. Maar daarmee heeft de PvdA-fractie zijn fiat nog niet gegeven. Voor alle duidelijkheid: een besluit in Den Haag betekent zelden in stant-actie. Het kabinet heeft al talloze malen 'besloten' tot de aanleg van tolpoorten. Maar dit 'besluit' werd dit voorjaar door hetzelfde kabinet met hetzelfde gemak ingetrokken. Hervormingen in de landbouw sector zijn per definitie een zaak van lange adem. Landbouwbe leid is voor 99 procent Europees beleid, zo weet ook minister van Landbouw en ex-eurocraat Brinkhorst. En het Europese landbouwbeleid is vooralsnog tot het jaar 2006 vastgelegd. Een individueel land kan bin nen zekere marges wel een eigen koers varen, maar dit tast al snel de exportpositie aan. Ook Wijf fels erkende dat ecologisch ge produceerde Nederlandse bief stukken in onze winkels zouden moeten concurreren met veel goedkoper maar dier-onvrien- delijker geproduceerd vlees uit andere EU-lidstaten. Waarschijnlijker is het, dat de verbouwing van de WAO en de landbouwsector pas door een volgend kabinet écht bij de hoorns wordt gevat. Want een nieuw kabinet heeft een vers mandaat van de kiezer en kan van start gaan met een regeer akkoord waarover in alle rust en achter gesloten deuren is onder handeld. Pikant is, dat die agen da van een nieuw kabinet bepaald is door een politieke stroming die al zeven jaar in de oppositiebankjes verwijlt: het CDA. Zowel Donner als Wijffels zijn immers prominente chris ten-democraten. Bruggenbouwers Ook opvallend veel andere ad viesorganen van het paarse ka binet, zoals de commissies-Van Rooy (vennootschapsbelasting) en -Bijleveld (jeugdzorg) staan onder leiding van CDA'ers. Blijkbaar zijn prominente christen-democraten goede bruggenbouwers tussen PvdA en WD, wat ook de kans op regeringsdeelname vergroot. „We doen alweer volop mee, zij het achter de schermen", zei de fractiewoordvoerder on langs. Fractieleider Jaap de Hoop Scheffer popelt. Als hij straks aan de onderhandelingstafel zou zitten, dan hoeft hij een hele stapel adviezen alvast niet meer te lezen. Want die komen uit de koker van zijn eigen politieke geestverwanten. GPD Uitgewezen De Perzische regering heeft twee Britse journalisten uitge wezen. Haig Nicholson werd opgepakt tijdens een partijtje bridge. Hij mocht nog wel de robber uitspelen. Nicholson zou het nieuws hebben ver draaid. Zijn collega Sefton Delmer had de Perzische natie beledigd. Roodhalsgans De Branta Ruficollis ofwel de Roodhalsgans is gesignaleerd in de Kaloot. De vogel broedt in Siberië en heet ook wel Rus sische gans. De Roodhalsgans is een zeldzame wintërgast en waarnemingen beperken zich doorgaans tot de periode de cember tot en met februari. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl does: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel, (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Mëandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Mosselbank Voor de kust van Voorne-Put- ten is een mosselbank ontdekt. De mosselen zijn van uitste kende kwaliteit. Voor de mos selvissers die niet naar de Waddenzee zijn gegaan is de mosselbank een buitenkansje. Op de plek mag namelijk vrij worden gevist. Arsenal De Engelse voetbalclub Arse nal heeft het verbruid in Ar gentinië. Tijdens een verblijf in Brazilië wisten de Gunners slechts een wedstrijd te win nen. Ze verloren er drie. In de Argentijnse voetbalbond gaan stemmen op het bezoek van Arsenal aan Buenos Aires nu maar te schrappen. Internet: www.pzc.nl internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur: Tel. (0118)484000 Fax(0118) 470100. Abonnementen bij automatische incasso: (tussen.haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 39,45 (nvt.) perkwartaal: ƒ107,50 (ƒ109,15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV door Bernice Breure Het is moeilijk om een foto van Shurat te vinden zon der een broertje of zusje op schoot, om haar nek of dicht te gen haar aangeleund. Als oud ste van de zeven kinderen voel de ze zich verantwoordelijk voor de kleintjes. Shurat was de rechterhand van haar moe der, een analfabete die haar man tijdens de vlucht in Tur kije heeft moeten achterlaten. Haar oudste dochter was haar steun en toeverlaat. Vrolijke foto's, genomen op het strand en tijdens een verjaardagsfees tje, tonen een ongedwongen, modern en gelukkig meisje. Maar diep van binnen was Shurat dat laatste waarschijn lijk niet. Op 21 mei pleegde ze zelfmoord in de prefab-woning van het gezin op het asielzoe kerscentrum in De Lier. Drie weken nadat de familie uitge procedeerd bleek te zijn. Alle stoelen zijn de kleine woonkamer van het huisje uit gezet. Bezoekers die de familie hun medeleven betuigen, zit ten op dekens of dunne matras jes op de grond, De vier broer tjes en twee zusjes van Shurat, tussen de vijf en dertien jaar oud, rennen in en uit. Moeder Layla daarentegen verroert zich niet, ze zit tegen de ver warming en staart wezenloos voor zich uit. Ze kan niet sla pen, wil niet eten. Aan de muur hangt een kleurige kaart met een Koerdische tekst. 'Geluk kig Nieuwjaar', vertaalt een familielid. Het was Shurats toegangskaartje voor een nieuwjaarsfeest in Den Haag. Khalaf Tamo, oom van Shurat, kan het nog niet bevatten. Hij omschrijft zijn lievelings nichtje als een 'lief, erg begaafd en vrolijk meisje'. Volgens hem was ze in Irak de beste leerling van haar schoolZe was erg ge ïnteresseerd in mensenrechten, de vrijheidsstrijd van volkeren en de Koerdische zaak in het bijzonder. „Ze wilde later jour nalist worden en schrijven over het lot van de Koerden in Irak", vertelt hij trots. Ze las veel: in het Koerdisch, Arabisch en het Nederlands. Ze leende van hem zelfs Mem u Zin, een histori sche roman - driehonderd jaar oud - over de Koerdische strij d. „Een filosofisch boek dat zelfs veel volwassenen niet begrij pen", verduidelijkt Tamo. Shurat dacht na over grote din gen, voegt hij eraan toe. De fa milie-oudste heeft grote moei te met haar zelfmoord. Zoiets komt in de Koerdische cultuur maar heel weinig voor, zegt hij zacht. Shurat groeide op in Mosoel- regio in Irak waar Saddam Hoessein de scepter zwaait. Oom Khalaf, die inmiddels de Nederlandse nationaliteit heeft, maakte zich sterk voor de rechten van de Koerden. Ook zijn broer, Shurats vader, was een 'verzetsstrijder' die zich uit angst voor de Iraakse autoriteiten schuil moest hou den, vertelt Khalaf. Toen de kinderen werden bedreigd, be sloot het gezin te vluchten. Via Noord-Irak, onlangs door Ne derland bestempeld als 'veilig gebied', reisde het achttal in vrachtwagens naar Turkije. Het gezin Tamo had geen geld genoeg om iedereen naar het Westen te laten smokkelen. Barakkenkamp Shurats vader besloot in Tur kije achter te blijven, moeder Layla reisde met de kinderen door naar Nederland. Daar kwamen ze in juni 1998 aan, Na een tijdje werden ze geplaatst in het asielzoekerscentrum van het Zuid-Hollandse De Lier. In dit onlangs gerenoveerde ba rakkenkamp begon de toen elf jarige Shurat, temidden van nog driehonderd asielzoekers, aan haar Nederlandse leven. Via vrijwilligerswerk kwamen Corrny en Marcel ('Onze ach ternamen doen er niet toe') in contact met het gezin Tamo. Shurat deed bij hun thuis vaak haar huiswerk. Na twee jaar schakelklas, waar buitenland se kinderen vooral Nederlands leren, mocht ze vanaf afgelo pen schooljaar naar de mavo van het Grotius College in Delft. „Ze hield echt van school", vertelt Conny terwijl ze de plek in haar tuin aanwijst waar het Koerdische meisje vo rige week nog zat te blokken, „Ze was nieuwsgierig, en wilde altijd het journaal kijken. Ge schiedenis vond ze interessant, ook die van Nederland, Ze vond het bijzonder om te horen dat wij onze eigen oorlog had den gehad. Shurat was heel ambitieus. Een keer kwam ze thuis met een prima rapport, ze had alleen een vier voor Engels. Voor haar weer een vreemde taal, naast het Nederlands en Frans. Maar hoe begrijpelijk die ene onvoldoende ook was, Shurat kon het niet uitstaan. Ze scheurde haar rapport in vieren." Ze was een serieus meisje, zo Kort nadat haar familie definitief een verblijfsvergunning was geweigerd, maakte de veertienjarige Shurat Barjas Hassan Tamo vorige week een einde aan haar leven. foto GPD blijkt uit gesprekken. Shurat had eigenlijk geen tijd om kind te zijn. 's Ochtends vroeg nam ze met een Georgisch vriendin netje uit het asielzoekerscen trum de bus naar Delft. Na schooltijd, een uur of drie, ging ze daar eerst nog langs de Tuxxkse winkel, want die is er niet in De Lier. Thuis haalde ze nog wat meer boodschappen. De rest van de middag zorgde ze voor haar broertjes en zus jes. Tussendoor probeerde ze haar huiswerk te doen. Omdat ze zo goed Nederlands sprak, was zij het aanspreekpunt voor de leiding van het AZC. Verder werd de hulp van Shurat inge roepen als een familielid naar de dokter moest of als er pa pierwerk ingevuld moest wor den. „Uiteindelijk kwam er wel heel veel op haar neer", constateert Marcel. Somber was ze volgens hem zelden, weieens verdrietig omdat ze haar vader miste. Alleen haar oom had nog sporadisch con tact met hem. Shurats vader moet zich ook in Turkije nog schuilhouden. Niemand heeft hem nog kunnen vertellen wat er met zijn oudste dochter is ge beurd. Op 26 april krijgt de familie een brief waaruit blijkt dat de rechtbank hun bezwaarschrift tegen uitzetting definitief heeft afgewezen. Langzaam dringt het tot de Tamo's door dat er snel een einde komt aan hun verblijf in Nederland. Shurat was woedend, vertelt Khalaf Tamo. „Ze riep: Waar om hadden ze dat niet al na twee maanden besloten, in plaats van na drie jaar? Mijn kleine broertjes zijn inmiddels onze taal al vergeten." Shurat sprak thuis zoveel mogelijk Nederlands. Na drie jaar vroeg ze zich af wat voor nut dit alle maal had gehad, waarom ze heeft moeten leren waar Mep- pel en Assen liggen als ze nu toch weer weg moet. Vorige week zondag maakte Shurat nog tot zeven uur huis werk bij haar oom en tante, zo als ze Marcel en Conny was gaan noemen. Ze schreef een brief voor Nederlands en voor aardrijkskunde moest ze gra fieken leren lezen, nota bene over het aantal migranten in Nederland. Ze belde haar vriendinnetje nog om te zeggen dat ze de volgende dag niet moest vergeten het geschiede nisboek mee te nemen. Die nacht maakte ze een einde aan haar leven. De familie Tamo en ook de twee Nederlanders die het gezin on der hun hoede hebben geno men, waken ervoor een direct verband te leggen tussen de zelfdoding en de geweigerde verblijfsvergunning. Marcel spreekt van een emmer die is overgelopen. „Het is waar schijnlijk een optelsom: het ge mis van haar vader, drie jaar wonen in een open gevangenis zonder enige privacy, het lange wachten, de verantwoordelijk heid voor haar familie, haar puberleeftijd. Er was waar schijnlijk te veel negatiefs ge beurd in haar korte leven. Te veel teleurstellingen voor ie mand met zoveel idealen." Begraven Shurats kamertje, het dichtste bij de ingang van het huisje, zit nu op slot. Het meisje is vorige week, onder grote belangstel ling van Koerden uit heel Nederland, op het moslimge deelte van een Delftse begraaf plaats begraven. Over haar kist was een Koerdische vlag ge drapeerd. „Dat wilde ze graag, dat heeft ze weieens gezegd", herinnert Khalaf Tamo zich. Hij had alleen gedacht dat dat pas over zestig jaar zou gebeu ren. Overigens is de nachtmerrie voor de familie Tamo nog lang niet voorbij. Als uitgeproce deerd gezin kunnen ze elk mo ment een brief verwachten van het COA (Centraal Orgaan op vang Asielzoekers) met de me dedeling dat ze binnen 28 da gen het asielzoekerscentrum moeten verlaten. En dan? „Dan staat deze moeder met haar zes kinderen en dit verdriet op straat", zegt Marcel. Op het grasveld voor de pre fab-woning huppelt een klein meisje met lange zwarte haren met het bezoek mee. „Shurat is dood", zegt ze. „Ik vind het zie lig." Binnen begint een aantal wouwen wat te rommelen in het kleine keukentje. „Van avond wordt er niks bijzonders gegeten", vex-telt Khoshnouw, een andere oom van Shurat. „Gewoon patat met frikadel len." Dagenlang hebben Koer- dische vrienden voor het gezin en de gasten uitgebreid ge kookt. Maar vandaag staat niemands hoofd daarnaar. GPD pagina 3: onderzoek naar zelfmoord vluchtelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2