PZC sport KNVB trekt woedend aan de bel De Graafschap heeft genoeg aan punt 23 TVM-zaak door Vitesse rekent op definitieve licentie Sampras is een hofnar op Roland Garros rechter Barbero geschorst na positieve epo-test Voetbalbond protesteert bij Fifa tegen plotselinge schorsing Edgar Davids Van Bommel toch naar huis Hans Felius bekritiseert tennissters Becker gaat weer tennissen vrijdag 1 juni 2001 SCHIPHOL - Een dag eerder nog kende de bondscoach geen twijfel: Mark van Bommel zou zaterdag hoe dan ook spelen tegen Estland, ook zonder een echte training met de groep in zijn benen te hebben. Gisteren werd echter toch besloten om de aanvoerder van PSV buiten de Oranje-selectie te zetten. De middenvelder ondervindt te veel hinder van een gebroken teen. „En dus hebben we zoals het er nu voorstaat, zonder Da vids en Van Bommel, nog zeventien spelers over", aldus bondscoach Louis van Gaal. „Ik ga niemand meer oproepen. Zonodig hevelen we iemand over van Jong Oranje." GPD door Jaap van Essen SCHIPHOL - „Totaal verbijste rend." Zo kwalificeerde Henk Kesler, directeur betaald voet bal van de KNVB, het speelver bod dat de wereldvoetbalbond Fifa Edgar Davids gisteren op legde. „Dit zegt toch wel iets over de manier waarop de voet balbond omgaat met spelers en het eigen WK-kwalificatietoer- nooi." De KNVB kreeg gisterochtend te horen dat Edgar Davids niet mag meedoen tegen Estland. Net als de Portugese internatio nal Couto is hij met onmiddellij ke ingang geschorst voor alle wedstrijden, waar ook ter we reld. Toch reisde Davids gister avond mee naar Tallinn, waar Oranje morgen tegen Estland voetbalt. De KNVB hoopt dat een inmiddels ingediend protest nog vruchten afwerpt. Kesler was niet de enige die van verbazing achterover viel toen hij hoorde van de Fifa-straf. Ookbondscoach Louis van Gaal wist niet wat hij meemaakte toen hij gisterochtend gecon fronteerd werd met de fax uit Zuid-Korea. De bondscoach, op een persconferentie pal voor het vertrek naar Estland: „Niet voor niets hebben we eerder al om duidelijkheid gevraagd. Die hebben we maandagochtend gekregen in de vorm van een brief waarin de Fifa stelt dat Davids zou mogen spelen. En nu ineens ligt er een fax dat hij toch niet zou mogen voetballen. Dit is onbestaanbaar." Vage omschrijving Kesler en Van Gaal hebben wel een punt. In de fax van maandag meldt de secretaris van de Fifa- tuchtcommissie, Veron Mosen- go-Omba, letterlijk dat Edgar Davids speelgerechtigd is, 'tot dat het Disciplinair Comité van de Fifa anders beslist'. In de fax die de KNVB gisteren ontving en waarin de schorsing wordt uitgesproken, staat nergens dat dit een beslissing is van het Dis ciplinair Comité. Er is slechts sprake van een vage omschrij ving: „Fifa-vertegenwoordi- PARIJS - Is het oorlog of vrede in het Nederlandse vrouwen tennis? Bondscoach Hans Felius uitte deze week ongezouten kri tiek op de prestaties van Kristie Boogert en Amanda Hopmans op Roland Garros. Felius sprak van onthutsend zwak spel en een dieptepunt. „Ik had er al niet veel vertrou wen in, maar het spel van vooral Boogert en Hopmans was ont hutsend. Ik heb er echt geen an dere woorden voor. Het zal heel moeilijk worden deze vrouwen nog terug te brengen in de tophonderd", zei Felius. Geconfronteerd met die uit spraken stond Miriam Oremans gisteren net na het verloren dubbel met Kristie Boogert met haar mond vol tanden. Ook een uitspraak van de bondscoach, ruim een maand geleden na het missen van promotie naar de Fed Cup, was haar onbekend. Felius zei toen dat hij beter zijn pijlen op de jeugd kon richten wat betreft de invulling van het Fed Cup-team. Woensdagavond nuanceerde hij die stelling. „Er zullen hoogstens een of twee jeugdspeelsters toegevoegd worden aan het team", zei Feli us, die blijft bij zijn oordeel. „Ik kan weinig anders zeggen dan dat het onthutsend zwak was. Ik denk wel dat ze er hard genoeg voor werken, maar op Roland Garros is dat bij lange na niet goed genoeg. Die meisjes zullen de topdertig nooit meer halen." Boogert: „We zullen hier onge twijfeld een gesprek over heb ben. Het is niet zo dat we dit vanzelf accepteren. We laten niet over ons heen lopen." GPD GRAZ - Boris Becker gaat weer tennissen. De 33-jarige Duitser zal op 15 augustus zijn rentree maken in Graz in de Senior Tour, het veteranencircuit. Becker nam twee jaar geleden op het gras van Wimbledon af scheid. „Graz", zei de drievoudig Wim- bledon-winnaar gisteren, „is voor mij het begin van mijn tweede leven in en rond het ten nis." Becker wil in de toekomst zelf toernooien gaan organise ren. „Bij mij moet tennis een combinatie zijn van entertain ment, lifestyle en sport." Twee weken geleden heeft Becker de training hervat. DPA door Gertjan van Geen PARIJS - De koning van de Grand Slams is niet meer dan een hofnar op Roland Garros. Voor Pete Sampras, dertien Grand Slam-titels rijk en daar mee wereldrecordhouder, blijft die laatste ontbrekende titel ver buiten bereik. Het is wrang om te constateren, maar op het Pa- rijse gravel heeft hij slechts een rol in het bijprogramma. Galo Blanco, de nummer 76 van de wereld, onderstreepte dat gisteren op het court Philippe Chatrier, het centre court. De Spanjaard overklaste Sampras in de tweede ronde op alle fron ten: 7-6 (4) 6-3 6-2. Ook in zijn twaalfde optreden aan de Avenue de la Porte de d'Auteuil was het Sampras niet gegeven een rol van betekenis te spelen. Zeven keer won hij Wimbledon, vier keer de US Open en twee keer de Australian Open. In Parijs was de halve fi nale in 1996 zijn beste prestatie. De 'clay courts', zoals de Ameri kanen het gravel aanduiden, is voor Sampras wat gras was voor Ivan Lendl. Hoe hard ze ook po gen of poogden zich thuis te voe len op de voor hen onnatuurlijke ondergrond, de "missing link' in beider carrière zal blijven. Maar van Lendl kan in ieder ge val nog gezegd worden dat hij er alles aan deed. De Tsjech liet destijds in zijn achtertuin een grasbaan aanleggen om te trai nen. Hij bereikte er in ieder ge val twee keer de finale in Lon den door. Sampras deed zulks nooit. Zijn voorbereiding op Roland Garros is nooit van dien aard geweest dat hij een serieu ze gooi naar de titel kon doen. „Mensen zeggen dat ik hier twee maanden moet zijn om te wen nen aan het gravel", zei Samp ras gisteren. „Ik heb het gevoel dat ik er door de jaren heen alles aan heb gedaan om me goed voor te bereiden. Ik heb vooraf veel gespeeld, ik heb weinig ge speeld. Tot dusverre heeft niets geholpen. Roland Garros is mijn grootste uitdaging. Volgend jaar kom ik terug voor een nieu we kans." Het zijn mooie beloftes, maar het is maar de vraag of hij er zelf iets van gelooft. Andre Agassi, die gisteren de Fransman Julien Boutter in drie sets versloeg, zei: „Er zijn fundamentele zaken nodig voor het spelen op gravel om je kansen te vergroten. Met de speelstijl van Pete is het niet makkelijk om het hier goed te doen. Het vergt discipline en ge duld. Pete kijkt naar een explo sieve beweging met zijn fore hand, waardoor hij vaak in de backhand-hoek staat. Maar op gravel moet je gedisciplineerder bewegen. Je kunt niet voor een goede bal gaan en dat is juist zijn sterke punt. Hij kan een ral ly omdraaien met één klap, maar niet op gravel." Om de statistieken van de wed strijd er bij te pakken: Sampras sloeg drie forehand- en evenzo- vele backhandwinners en niet minder dan zestig unforced er rors, onnodige fouten. Sampras: „Het was frustrerend." De frus tratie zal alleen maar groter worden. Toch zal Sampras nooit een Wimbledon-titel willen inrui len voor die ene keer dat hij met de Coupe de Mousquetaires in zijn handen kan staan. „Het zal aan het eind van mijn carrière een teleurstelling zijn als ik Ro land Garros nooit heb gewon nen, maar ik zal nooit een van mijn zeven Wimbledon-titels willen opgeven voor eentje hier. D ie ruil ik nergens voor in.Dus zet hij zijn zinnen op zijn achtste titel aldaar. Want op Wimble don zijn de hofnarren van het gravel weer koning. GPD door Frits Bakker REIMS - Het proces tegen de wielerploeg van TVM wordt een dag later afgerond dan voor zien. Cees Priem en de twee an dere verdachten in de doping- zaak kregen gistermorgen van de rechter in Reims te horen dat de strafvordering van de aan klager en de pleidooien van de advocaten pas voor vandaag op de rol staan. De reden voor het uitstel was de weigering van de Franse procu reur Laumosne om zijn requisi toir te houden. „Ik ben op een veel te laat tijdstip verrast door nieuwe facetten in de zaak", zei hij donderdagmorgen bij de hervatting van het proces. Volgens een gezamenlijk ak koord (geen wettelijke dwang) zou de aanklager van de TVM- advocaten op de dag voor de eis de pleitnota's mogen inzien. Dat werd ook nagekomen, maar Laumosne werd onaangenaam overvallen door het lijvige rap port van de advocaat van Priem. Mr. Jéol stuurde woensdag avond om half zeven een 35 pa gina's dikke pleitnota per fax naar de aanklager. Daarin stond onder meer een uitgebreide uit leg over de financiële huishou ding bij de wielerploeg. Systeem Het slotbetoog van Laumosne zal er vermoedelijk op gericht zijn cle TVM-ploeg te betichten van een financieel systeem waarin een budget was gereser veerd voor verdachte producten en preparaten. „We hebben een j aar lang gevraagd om inzicht in van onze sportredactie MONTEBELLUNA - Wielren ner Mateo Tossato won gisteren de twaalfde etappe in de Ronde van Italië. Maar het was vooral zijn landgenoot Sergio Barbero die in de belangstelling stond. De 32-jarige Italiaan werd door zijn ploeg Lampre-Daikin voor de start uitgesloten van verdere deelname. Barbero, een negendejaars prof, werd begin mei in de Ronde van Romandië, evenals de Frans man Chotard (Mercury-Viatel), betrapt op het gebruik van epo. In afwachting van de contra- expertise besloot Lampre-ma- nager Saronni zijn renner voor lopig te schorsen. Eerder rea geerden de Deen Bo Hamburger (CSC) en de Zwitser Roland Meier (Team Coast) na de Waal- door Gert Lammerink ARNHEM - Vitesse twijfelt er niet aan of het krijgt een licentie van de KNVB om volgend sei zoen in de eredivisie te spelen. De club heeft de toestemming daartoe slechts met een „voor lopig" ervoor gekregen. De begroting van de Arnhemse club is volgens de deskundigen in Zeist nog niet geheel op orde. „Bepaalde zaken moeten we nog verfijnen", zegt algemeen directeur Hans Schreudering. Hij is ervan overtuigd dat dit goedkomt. „Er zijn meerdere mogelijkheden. De beste is na tuurlijk meer inkomsten." Binnenkort hoopt Vitesse defi nitief overeenstemming te be reiken met de huidige, tijdelijke hoofdsponsor Atag voor een meerjarenverbintenis. De be zettingsgraad van 60 procent van het businessgedeelte (seats en loges) verwacht het manage ment zeker tot 85 procent op te krikken. Er zijn al 17.000 seizoenkaarten verkocht. Dat is, passend in het beeld van heel Nederland, meer dan ooit. Balans Globaal rekent Vitesse op zeker 40 miljoen gulden (sponsors, publiek, tv) aan inkomsten in het komend seizoen. Aan de uit gavenkant staat daartegenover de financiën en dat krijg ik nu op de avond voor de slotdag van het proces", verbaasde de aan klager zich tegenover de rech ter. Laumosne vroeg zelfs het proces tot juli op te schorten. Rechter Craighero hoorde even de heftige discussies tussen de partijen aan, schorste de zaak voor tien minuten en kwam te rug met de mededeling dat het proces een dag later wordt afge rond. TVM-advocaat Joost van Mier- lo sprak van een zwaktebod. „Mr. Jéol heeft een meesterzet gedaan in zijn pleidooi. Daar is de aanklager ontdaan van ge raakt. Als Priem vervolgens was vrijgesproken, had hij gezegd: ik heb onvoldoende tijd gekre gen om de nieuwe feiten door te nemen." Spanning Cees Priem reageerde verbolgen op de verdaging: „Ik heb slecht geslapen, omdat de spanning steeds groter wordt. Het is weer typisch Frans dat ze ons nu weer een dag langer laten wachten." Het financiële systeem in de TVM-ploeg heeft volgens Van Mierlo niets te verbergen dat het daglicht niet mag zien. De ploeg van Priem reed in 1998 rond de zeventigduizend gulden aan wedstrijdpremies bij elkaar. Daarvan werd zevenenhalf pro cent in een potje gestort om me dicamenten en voedingssupple menten van te betalen. Het was niet meer dan een tactische zet van de leiding van de ploeg, om te voorkomen dat onnodig veel geld aan die spullen werd uitge geven. Het proces wordt van ochtend vanaf 9 uur vervolgd. se Pijl positief op het bloeddo- pingmiddel epo. In de Giro ver anderde er gisteren niets. Het peloton hield zich koest. Luttele kilometers voor het einde van de vlakke rit over 139 kilometer naar Montebelluna ontsnapten drie renners. Tossato won de sprint voor de Sloveen Klemen- cic en zijn landgenoot Simoni. Dario Frigo bleef in de roze trui. Vandaag is de eerste rit door de Dolomieten over vier bergen van de buitencategorie, waar klassementsrenner Simoni op nieuw vooraan wordt verwacht. In de Ronde van Duitsland be haalde Erik Zabel zijn tweede zege, zijn dertiende van dit jaar. De sprinter was na 176,9 kilo meter naar Ban Neustadt de snelste in de massaspurt. Zijn landgenoot Sven Teutenberger werd tweede, Rudie Kemna ne gende. DPA/ANP tussen de 45 en 48 miljoen gul den. „Vorig jaar wisten we dat het drie seizoenen zou duren voor dat weer in balans is. We hebben nog even tijd nodig. We liggen zeker niet achter bij onze eigen verwachtingen", zegt voorzitter Jos Vaessen. Het missen van kwalificatie voor internationaal voetbal noemt Vaessen vooral een spor tieve klap. „Financieel valt dat wel mee. De Champions League had miljoenen opgeleverd, maar in de Uefa Cup is dat allemaal heel relatief. Vorig jaar begon nen we tegen Haifa en daar moesten klauwen met geld bij. De tweede ronde tegen Inter maakte dat daarentegen wel weer goed." Van de Stichting De Nabije Toe komst heeft Vitesse nog geen concrete voorstellen gehoord. In die organisatie heeft Nuon de schuld van Vitesse (een miljoen of 70) ondergebracht. „Op de achtergrond werken zij aan het zelfde als wijhet vinden van in vesteerders. Ik hoop dat ze sla gen. Aan de andere kant is het ook onze plicht zo veel mogelijk te doen om Vitesse er weer bo venop te krijgen." Meer besparingen zitten er niet in. Vaessen: „Perjaarzijn we al 9 a 10 miljoen gulden kwijt aan huur voor het stadion. Verder bestaat de grootste kostenpost uit spelerssalarissen. Daarin valt ook weinig te korten." ANP Edgar Davids (rechts) houdt zich afzijdig terwijl bondscoach Van Gaal tekst en uitleg geeft op Schiphol gersbijeen in Seoel ter gelegen heid van de Confederations Cup, hebben de beslissing geno men Edgar Davids uit te sluiten van alle internationale compe tities, totdat de Italiaanse auto riteiten anders besluiten inzake zijn schorsing." Henk Kesler: „Nergens staat dus concreet wie het besluit heeft genomen. Dus wie moeten wij aanspreken, bij wie protes teren we? Op grond van welke regels is dit besluit genomen? We weten het gewoon niet. Toen wij vandaag met de Fifa in Zu rich belden, was het enige dat wij concreet hoorden dat alle j u- risten afwezig zijn en dat ze pas dinsdag weer aanspreekbaar zijn. Lekker is dat natuurlijk, want dan is de wedstrijd al lang en breed gespeeld." Dat het overnemen van de Italiaanse schorsing door de Fifa zomaar gebeurt, zonder dat daartoe een verzoek van de Italiaanse bond is ingediend en zonder tussen komst van het Disciplinair Co mité, is vreemd. Nog geen maand geleden werd de Noord- Ier Rory Hamell uitgesloten van deelname aan welke competitie foto Marcel Antonisse/ANP dan ook. Dit gebeurde door het Disciplinair Comité en niet eer der dan op speciaal verzoek van de Uefa, die de speler al een halfjaar eerder schorste wegen cannabisgebruik. Nu zou het gaan om een 'spontaan' besluit bij de Fifa. De brief met het slechte nieuws voor Davids was ondertekend door Michel Zen-Ruffinen, de secretaris-generaal van de Fifa. De KNVB richt het protest der halve maar aan hem. „Probleem is dat hij momenteel onderweg is van Seoel naar Zwitserland. We krijgen hem op zijn vroegst vrijdag in de loop van de dag te pakken", aldus Henk Kesler. Inhoudelijk protesteert de KNVB vooral tegen de gevolgde procedure. Maar ook werpt men op dat Davids tot op heden slechts een voorlopige schorsing is opgelegd door de Italiaanse voetbalbond. De feitelijke be handeling van de zaak en de daadwerkelijke uitspraak moe ten nog plaatshebben. Bij de Fifa was men daar giste ren in elk geval niet van op de hoogte. „Tijdelijke schorsing? Nee, voor zover onze informatie strekt is de zaak-Davids helemaal afgerond door de Ita liaanse bond", zo meldde een woordvoerder. Een foute veron derstelling dus. Het is niet ondenkbaar dat Da vids in Italië nog wordt vrijge sproken of een voorwaardelijke straf krijgt. Portugal zit overi gens in hetzelfde schuitje met Fernando Couto, die er zaterdag tegen Ierland niet bij zal zijn. En door deze twee zaken wordt misschien de hele kwalificatie in onze groep wel op z'n kop ge zet", meende Henk Kesler. Ook vreemd is natuurlijk dat Barcelona-speler Frank de Boer, die nota bene door de Eu ropese bond Uefa is betrapt, wel mag spelen. Het enige verschil tussen Couto en Davids ener zijds en Frank de Boer ander zijds is het verschil in handel wijze tussen de Uefa en de Italiaanse bond bij dopingza- ken. De Italianen leggen meteen na de contra-expertise een voorlopige schorsing op. De Uefa doet dat niet en wacht tot de daadwerkelijke uitspraak door de tuchtcommissie alvo rens maatregelen te nemen. GPD De spelers van NAC houden voor de wedstrijd tegen De Graafschap een minuut stilte ter nagedachtenis aan de omgekomen Ferry van Vliet. foto Eric Brinkhorst/ANP van onze sportredactie DOETINCHEM - De enige club die dit seizoen PSV in de competitie versloeg, blijft behouden voor de eredivisie. De Graafschap ontliep gisteravond de na- competitie door gelijk te spelen tegen NAC: 1 -1Het punt was voor de Doetin- chemmers voldoende om op doelsaldo te eindigen boven Fortuna Sittard, dat dus weinig had aan de 4-1-zege op Wil lem H. Beide wedstri j den stonden echter voor al in het teken van Ferry van Vliet, de speler van NAC die afgelopen vrijdag met zijn vriendin bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Om die reden wa ren de duels afgelopen zondag niet doorgegaan. De Bredase voetballers kwamen het veld op in een T-shirt met daarop de beeltenis van Van Vliet, met een rouw band en het orginele gele tricot in de hand. Zo doorstonden ze gearmd en ge ëmotioneerd de minuut stilte ter nage dachtenis aan Van Vliet. NAC begon, als eerbetoon aan de overleden mid denvelder, met tien man. Na enkele se conden stapte Stewart als nummer elf binnen de lijnen. Diezelfde Stewart kon na iets meer dan twintig minuten een breedtepass van Salmon simpel afronden. Nog voor de rust kreeg de Amerikaan een riante kans op de tweede treffer. Nok vloerde Salmon en scheidsrechter Wegereef gaf een strafschop. Van elf meter stuitte Stewart echter op doelman Postma. Tien minuten na de hervatting kwam De Graafschap op gelijke hoogte. Pro mes was attent bij een slordigheidje van Penders en schoof de bal beheerst onder door Zois, doelman wegens interland verplichtingen van eerste keus Babos. Om dezelfde reden miste de formatie van Ten Cate ook middenvelder Feher. De Graafschap eindigde als vijftiende, Fortuna Sittard als zestiende. Beide ploegen kwamen na 34 duels uit op 31 punten, maar De Graafschap beschikt over een aanmerkelijk beter doelge- middelde: 44-66 tegen 31-64. In de na- competitie is Fortuna nu ingedeeld in groep A, bij Telstar, FC Zwolle en Vo- lendam. Voor Fortuna scoorden gister avond Van Bameveld, Gerritsen, Vol- mer en Heering. Ceesay scoorde tegen voor Willem II. De Graafschap - NAC 1-1 (0-1). 21. Stewart 0-1, 56. Promes 1-1. Scheidsrechter: Wege reef. Gele kaart: Van den Brom (De Graaf schap). Fortuna Sittard - Willem II 4-1 (2-1). 1. Van Bartieveldl-0,2. Ceesay 1-1,40. Gerritsen 2- 1, 51. Volmer 3-1, 72. Heering 4-1. Scheids rechter: Luinge. Gele kaart: Mariana (Wil lem II). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23