ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Staat versterkt grip op NS Kamer blijft bij zestien jaar voor roken r395 099- 699- 299' THUIS GEEN NIEUWS! pfii 2e pinksterdag Nog even genieten van Zeeuws zonnetje uaa geopend! Levering stroom in vrije markt is niet vanzelfsprekend Zonweren en sfeer creëren! Hamelink krijgt Zilveren Anjer Retro-style als blikvanger Fifa schorst Edgar Davids Politieke partijen hebben genoeg van chaos bij spoorwegen Limburgse korenwolven dakloos De Westerschelde in beweging! EU-commissaris bepleit behoud van kerncentrales De Croo hekelt Groot-Nederland Speuren naar illegale software Afronding TVM-proces uitgesteld de Winckelaer uw dagbladbezorger Jlaatu Verratten- PZC WÊÊtiamm WÊÊHËËÊÊÊm fl16- 11 r W 4 Regenachtig Perioden met lichte regen afgewisseld door buien met opklaringen. Maxima rond de 16 graden bij matige westenwind. 244e jaargang no. 129 vrijdag 1 juni 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl TALLINN - Edgar Davids is gisteren door de wereldvoetbal bond Fifa geschorst voor alle internationale wedstrijden. Da vids mist daardoor de VVK-kwa- lificatiewedstrijd die het Ne derlands elftal morgen in en tegen Estland speelt. De Nederlandse voetbalbond heeft bij de Fifa meteen beroep aangetekend tegen de schorsing van Davids, die gisteravond on danks alles met Oranje is mee gereisd naar Estland. De zaak van Frank de Boer, die net als Davids wordt verdacht van het gebruik van het verboden mid del nandrolon, dient pas op 14 juni, zodat hij wel kan meespe len in de interland. Eerder deze week meldde de Fifa de KNVB dat Davids kon spelen tegen Estland. Gisteren kwam de Fifa terug op dat besluit. ANP pagina 23: KNVB trekt woedend aan de bel door Koos van Wees DEN HAAG - De overheid krijgt een grotere vinger in de pap bij de Nederlandse Spoorwegen. Minister Ne telenbos van Verkeer gaat daarvoor de statuten van het bedrijf aanpassen. De wijziging komt erop neer dat de staat als aandeel houder inspraak krijgt bij belangrijke beslissingen. Ze wil zo de 'gevoelens van onmacht' bij de politiek over de chaos bij de NS wegnemen. Netelenbos gaat binnenkort met de raad van commissaris sen. raad van bestuur en de di rectie van de NS om tafel zitten om de statutenwijziging te be spreken. „Maar ik ga niet praten over het wegsturen van de direc tie. Ik ga niet de vertrouwens kwestie aan de orde stellen", al dus de minister gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Met name de PvdA vond dat ze moest nagaan of de NS-directie nog wel het vertrouwen geniet van de toezichthouders. De discussie ging gisteren voor al over de vraag wat de overheid kan doen aan de problemen bij de NS. De verzelfstandiging van de NS heeft de staat vleugellam gemaakt, betoogden alle partij en. Alleen een versterking van de positie van de overheid kan daaraan wat veranderen. „Boe tes, het opstappen van de di rectie, de reiziger schiet er niets mee op. Ik wil meer greep op de NS zelf", aldus de CDA'er Leers. Verkeerde keelgat Met name de uitspraken van NS-directeur Huisinga dat de problemen bij de NS nog zeker anderhalf jaar duren, was de voltallige Kamer in het verkeer de keelgat geschoten. Leers: „Ik snap niet hoe je als directeur het ene moment een prestatiecon tract tekent en het volgende mo ment zegt. dat je er niet aan kunt voldoen." „Zo kan het niet langer", vond WD'er Hofstra. Van Gijzel (PvdA) sprak van 'kardinale managementfouten'. De oplos sing ligt volgens vrijwel alle partijen in een beslissende stem voor de staat, de grootste aan deelhouder van de NS. Nu kan die slechts met zijn vertegen woordiger in de Raad van Com missarissen toezicht houden. Volgens de PvdA en GroenLinks zou de staat in ieder geval zeg genschap moeten hebben over besluiten van 'strategisch be lang', zoals investeringen in het buitenland. Ook zou de over heid als aandeelhouder zelf de raad van commissarissen naar huis moeten kunnen sturen. Netelenbos waarschuwde de partijen dat ze nimmer op de stoel van de directie gaat zitten. „We gaan de statuten nauwge zet doornemen en op zoek naar een goed evenwicht tussen de belangen van de staat en van de NS." Lege handen Ze hield de Kamer ook voor dat een te harde aanpak van de NS problemen kan opleveren bij het volgende prestatiecontract. In dat contract staat precies waar aan de NS moet voldoen. Te veel problemen zouden de NS-direc tie wel eens kunnen weerhou den het nieuwe contract, dat per 1 januari ingaat, te tekenen. „En dan staan we ook met lege handen. "GPD DOMBURG - Badgasten genieten van de zon zolang het nog kan. Op het badstrand in Domburg zitten de toeristen heerlijk uit de wind en samen met de strandhuisjes vormen ze een haast mediterraan decor. De weersverwachting voor het pinksterweekeinde belooft echter niet veel goeds. foto Ruben Oreel Advertentie Tijdens de 7e Verrekijkerdag georganiseerd door Focus Opliek b.v. op zondag 3 juni a.s. staat een bootsimulator om verrekijkers met stabilisator te testen. U bent van harte welkom vanaf 11.00 uur tot 18.00 uur. Vele merken, vele typen voor vele toepassingen kunt u dan zelf beoor delen. Kortom dè kans om een ver gelijking te maken, vanzelfsprekend met behulp van deskundig advies. Voor verdere informatie telefoon 0118-625310 door Ap van den Berg DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat jongeren vanaf hun zestiende si garetten kunnen blijven kopen. Minister Borst van Volksge zondheid wilde die leeftijd ver hogen naar achttien jaar. D66 en GroenLinks willen de grens van zestien vasthouden. CDA en WD steunen de partij en daarin; de PvdA maakt van de leeftijd geen halszaak. Borst hield haar gehoor voor dat de tabaksfabrikanten wereld wijd toe willen naar een leef tijdsgrens van achttien jaar, (Advertentie) ISïErIbII tiekoK JIJ Dressoir 'hidalgo* Zwaar Mexicaans dressoir, met rustiek beslag. mede om schadeclaims te voor komen. De Nederlandse detail handel pleit voor zestien jaar. In de Tabakswet staat een groot aantal maatregelen om het ro ken aan banden te leggen. Los van een nieuwe accijnsverho ging van een paar kwartjes wil Borst dat de aloude sigaretten automaten verdwijnen. In de loop van 2002 mogen er uitslui tend automaten hangen, die met een chipcard de leeftijd van de sigarettenkoper kunnen identi ficeren. De branche moet de automaten voor januari 2003 hebben aangepast. Alle tabaks reclame wordt op den duur (vanaf 2003)verboden. Roken in sportkantines wordt ook verboden. Bedrijven moe ten iedere werknemer voortaan een rookvrije plek garanderen. „Als aan het eind van het jaar blijkt dat dat onvoldoende ge beurt, regelen we dat bij wet", waarschuwde de minister. De verkoop van rookwaren in sportkantines en drogisterijen gaat ook verdwijnen. Verder wil de bewindsvrouw be kijken of de antirookpil Zyban en andere ondersteunende mid delen kunnen worden vergoed aan mensen die tegelijk een ge- ARNHEM - Kernenergie blijft nog zeker vijftig jaar onmisbaar voor de stroomopwekking in Europa. Ook vervuilende kolen zijn voorlopig onvervangbaar. Dat heeft de Europese commis saris voor Energiezaken De Pa- lacio, gisteren gezegd op een bij eenkomst van de Nederlandse energiesector in Arnhem. Hij zei ook dat de Europese doelstel ling om in 2010 twaalf procent van de elektriciteit duurzaam op te wekken, niet wordt ge haald. Nu wordt 5,7 procent wind, water, zon en biomassa. Volgens De Palacio is er mo menteel geen vervangende bron voor kernenergie. „Als we alle kerncentrales sluiten, slagen we er niet in om onze Kyoto-af- spraken na te komen." Over de centrale Borssele liet De Palacio zich niet uit.Commissa- ris J. Huisman van eigenaar Delta Netwerkbedrijf Gas putte niettemin direct hoop uit De Pa- lacio's uitspraken. „Het zou kunnen dat dit signaal uit Brus sel de zaak nog eens onder de dragsondersteunende antirook cursus volgen. Borst wees op de immense maatschappelijke kosten van het roken, door ziekteverzuim, instroom in de WAO en dure me dische verrichtingen in zieken huizen. „Jaarlijks sterven 27.000 mensen aan roken. Dat moet anders en dat kan anders, want roken is een vermijdbare ziekte- en doodsoorzaak." Om die reden begint de overheid over enige tijd een voorlich tingsoffensief, waarin vooral jongeren nadrukkelijk worden geconfronteerd met de schade lijke gevolgen van roken. GPD Aardappels brengen meer op dan de vierduizend gulden die ik van het mi nisterie krijg, dacht de Limburgse boer. En hij ploegde de akker om waarin de laatste koren wolven wonen. De vereni ging Das en Boom is woest en deed aangifte bij de Algemene Inspectiedienst. Mocht Vlaanderen ooit Neder lands worden, dan verhuist de Belgische parlementsvoorzitter De Croo naar Wallonië. Met deze boude uitspraak reageert De Croo op het pleidooi van de Nederlandse oud-senator Postma voor een Groot-Neder land. Andersom zou Vlaming De Croo wel Zeeuws- Vlaanderen willen in lijven. De Business Software Al liance (BSA) gaat in Zee land bedrijven controle ren op het gebruik van illegaal gekopieerde soft ware. Na Zeeland volgen de andere provincies. De softwarepolitie richt zich vooral op het midden- en kleinbedrijf. Pas vandaag wordt duidelijk welke straffen de Franse justitie eist tegen Cees Priem, Andrei Michailov en Jan Moors, de drie verdachten in het dopingproces rond de voormalige TVM-wielerploeg. De zaak zou aanvankelijk gisteren worden afgerond, maar de Franse procureur had een dag meer tijd nodig om nieuwe processtukken te be- ",^0 studeren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24 en 25. door Maurits Sep KLOETINGE - Zeeuwen die moeite hebben hun energiere kening te betalen, lopen de kans sneller te worden afgesloten van elektriciteit. Dat voorspelt scheidend directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrijven. „Op de vrije energiemarkt bestaat geen leveringsplicht meer. U kunt uw stroom ook bij een an der kopen." Delta heeft jaarlijks te maken met ongeveer tweehonderd wanbetalers. Die raken hun aansluiting op het stroomnet niet direct kwijt. Ze ontvangen eerst aanmaningen. In het uiter ste geval worden ze afgesloten. Door de liberalisering van de markt moeten wanbetalers sneller vrezen te worden afge- (Advertentie) van de stroom opgewekt uit aandacht brengt." GPD/ANP 'gardena' 0 Gemaakt van A-kwaliteit mm I teak hout. meubelen in antiek- en geloogd grenen Woonstrada Strljen Chr. Huygensstraat 078 - 674 30 00 Advertentie Surf naar www.ambiance-zon door Sheila van Doorsselaer HULST - Piet 'basiliek' Ha melink krijgt uit handen van prins Bernhard de Zilveren Anjer opgespeld. De Hulste naar ontvangt de onderschei ding mede vanwege zijn rol als de grote initiator van de res tauratie van de Willibrordus- basiliek in Hulst. Hamelink zegt 'zéér vereerd' te zijn over de lof die hem ten deel valt. De Zilveren An jer wordt jaarlijks toegekend aan maximaal vijf personen die zich vrijwillig en onbe taald hebben ingezet voor de cultuur of het natuurbe houd. Hamelink is in de regio be kend vanwege zijn levens werk: het toezien op het ver loop van de restauratie van zijn geliefde basiliek. Hij werd ook wel de 'bouwpas toor' genoemd, wist van alles het naadje van de kous en fun geerde als gids voor alle f inan- Piet Hamelink ciële, technische en admini stratieve facetten van het restauratieproces. Bijna was zijn levenswerk ook zijn laatste rustplaats gewor den, toen hij een val maakte in een diep gat in de kerkvloer voor het altaar. Onverklaar baar, maar hij hield er slechts flinke kneuzingen en schaaf wonden aan over. 'Van boven' werd zijn werk kennelijk ook gewaardeerd. Hamelink: „Als je gevraagd wordt zo'n onderscheiding in ontvangst te nemen, dan vind ik dat je dat niet kunt weige ren. Natuurlijk was de restau ratie van de basiliek nooit mo gelijk zonder de hulp van zo veel meer enhousiastelingen. We hebben het met zijn allen gedaan." Neeltje Jans Hamelink is de enige Zeeuw die de Zilveren Anjer krijgt toebedeeld. De Amsterdamse cineast Louis van Gasteren krijgt eveneens de bloem in edelmetaal opgespeld. Hij was de bedenker en uitvoer der van de inrichting van Neeltje Jans. De Zilveren An- j ers worden donderdag 21 juni in het paleis op de Dam uitge reikt. (ingezonden mededeling) ZONDER DAGBLADBEZORGERS In tegenstelling tot in de meeste landen wordt in Nederland 90 procent van de betaalde oplage van alle kranten thuis bezorgd. Daar zijn dagbladbezorgers voor nodig. Iets waar u waarschijnlijk niet elke dag aan denkt. Wel iets om vandaag even bij stil te staan. sloten, voorspelt Stoter. Omdat individuele Zeeuwen ook bij be drijven elders in het land stroom kunnen kopen, wordt de relatie tussen bedrijf en klant minder hecht. De liberalisering draagt volgens Stoter nog een risico in zich: de continuïteit in de stroomvoor ziening is niet meer verzekerd. „De markt bepaalt voortaan of zij iets doet. Als stroom maken geen geld meer oplevert, bij voorbeeld omdat de kosten voor brandstoffen te hoog worden, stoppen bedrijven ermee." Stoter doet daarom een beroep op de overheid om ervoor te zor gen dat de stroomproducenten altijd winst kunnen maken op hun product. „Dat kan door de belasting te verlagen. Zorg er in ieder geval voor dat de markt zich kan blijven ontwikkelen, anders komt de levering van elektriciteit in gevaar." pagina 16: vrijheid went snel (Advertentie) De Woonboulevard zet 'de bloemetjes buiten'! Zie onze advertentie elders in deze krant! VjC. VOOdKHÜ lEVA.lt!> GiCDIES MARCONISTRAAT, GOES (Advertentie) 8"713214"000002M maandag Vm vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1