PZC Verloedering Middengebied te lijf PZC Rijk weigert steun aan project Delta Nog jaren wachten op betonbaan 15 Kans op broedende zeearend in Zeeland Veere draait zelf op voor kosten wegens stranden tanker Vlissingse raad akkoord met plan van aanpak woningcorporaties en gemeente mmm Binnenbrand in Middelburg PvdA'er De Reu eerder uit raad Middelburg Kweldergras duikt op in Hoofdplaat Cyprioot gedijt goed in Zeeuwse aarde Vlissinger gooit ruit woning in Groot Stelle wint niet-rokenprijs zeeuwse almanak Liefdesnest HHfl M'MW Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 nummen MIDDEN vrijdag 1 juni 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en de twee woning corporaties Basco en Schelde Woongroep pakken samen de verloedering aan in het Vlis singse Middengebied. Met de twaalfjarige verbintenis, waar in een globaal plan van aanpak is uitgestippeld, ging de Vlis singse gemeenteraad gisteren akkoord. „We moesten ingrijpen. Want als we niet opletten, dan zakt een gedeelte van dat gebied cloor de vloer. Oftewel: er ont staat een tweede, voormalige wijk Paauwenburg met alle ellende van dien", zei verant woordelijk PvdA-wethouder C. de Keijzer (volkshuisvesting). De wethouder wees erop dat in enkele straten de nood hoog is. Een leegstand van twintig pro cent is niet goed voor het woon genot. „Daar komt bij dat het verloop groot is." door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re moet de kosten die ze ge maakt heeft bij de stranding van de chemicaliëntanker Flottbek in Zoutelande vorig jaar, zelf betalen. Het bedrag van 22.000 gulden, uitgegeven aan brand weer, overwerk voor ambtena ren, soep, broodjes en koffie, was gedeclareerd bij de rederij. Het college van B en W trekt die claim weer in. Columbia Ship Management stuurde naar aanleiding van de nota een brief naar de gemeente. Daarin verwijst de rederij naar een arrest van de Hoge Raad. In die uitspraak stelde de Hoge Raad dat kosten die gemaakt zijn voor het uitoefenen van de publieke taak, niet verhaald kunnen worden. Taken die de gemeente van oudsher uitvoert en waar ze kosten voor maakt, kunnen niet op de burger worden afgewen teld, stelde de Hoge Raad. Dit vloeit voort uit het gegeven dat de overheid er is om het alge meen belang te behartigen. Het ligt anders als er sprake is van een zaakwaarneming. Als de ge- door Maurits Sep MIDDELBURG - Staatssecre taris G. de Vries (Koninkrijks relaties) wil Delta Nutsbedrij ven niet helpen investeringen op Curagao alsnog rond te krij gen. Delta had het Rijk om een bankgarantie verzocht voor een lening van in totaal 200 miljoen gulden. De Vries weigert dat. Volgens een woordvoerder van het ministerie is De Vries niet van plan 'een bedrijf te helpen dat een miljard op de balans heeft staan'. „Bedrijven moeten hun investeringen zelf doen", verklaart de woordvoerder het standpunt van de staatssecreta ris. M. van Zuilen van Delta Nuts bedrijven reageert teleurge steld, maar heeft de hoop nog niet opgegeven. „Wij hebben MIDDELBURG - In een flat aan de Sloestraat in Middelburg heeft in de nacht van woensdag op donderdag een brandje ge woed. Een kaars was de oorzaak van de brand in de slaapkamer. De brandweer werd verteld dat er mogelijk nog iemand binnen was. Daarom werden twee blus- voertuigen, een hoogwerker en een ambulance ingezet, maar de bewoner was al in veiligheid. Hij had aanvankelijk gepro beerd het vuur zelf te blussen. De brandweer bluste het vuur in een paar minuten. De schade wordt geschat op 20 mille. niet alleen om een bankgarantie gevraagd, maar ook om een al gemene vorm van positieve steun." Als De Vries er op een andere manier in slaagt het ver trouwen van banken in de Cura- gaose economie te vergroten, zou Delta ook geholpen zijn. Van Zuilen voegt eraan toe dat 'het laatste gesprek hierover nog niet heeft plaatsgevonden'. „Vandaag is er nog een gesprek. Niet met Delta, maar van ande re kanten wordt ook nog druk uitgeoefend op De Vries." Zij wilde niet zeggen wie dat doen, maar momenteel is een handelsmissie van Curagao in Nederland om het bedrijfsleven te interesseren voor het Antilli aanse eiland. Directeur S. Mar tina van het nutsbedrijf Aqua- lectra in Willemstad maakt deel uit van die delegatie. Dat is het bedrijf waarmee Delta wil sa menwerken en waar het de banklening voor nodig heeft. Delta tekende op 30 maart een overeenkomst voor samenwer king met Aqualectra, die moet uitmonden in een overname door het Zeeuwse bedrijf. In totaal heeft Delta 144 miljoen Antilliaanse guldens aan vreemd vermogen nodig (onge veer 200 miljoen Nederlandse guldens). Directeur J. de Back van Delta verklaarde eerder deze week dat hij nog niet onder de overeen komst uit wil. Hij hoopt alsnog een bank te vinden die in het project wil stappen. Lukt dat niet, dan zal hij wel gebruik ma ken van de ontbindende voor waarden in de overeenkomst met Aqualectra. Delta zal het geld in ieder geval niet uit eigen zak betalen, stelde hij. MIDDELBURG - PvdA-frac- tievoorzitter B. de Reu verlaat per 1 september de gemeente raad van Middelburg. De Arnemuidenaar liet eerder weten niet terug te keren na de verkiezingen van maart vol gendjaar. Zijn vertrek wordt bespoedigd door zijn benoeming tot alge meen directeur van de Zeeuwse onderwijsbegeleidingsdienst RPCZ op I oktober. De vijftigja rige De Reu was twaalf jaar raadslid in Arnemuiden. Na de gemeentelijke herindeling van 1 januari 1997, waarbij Arnemui den opging in de gemeente Mid delburg, werd hij fractievoor zitter van de PvdA in de Middel burgse raad. Zijn zetel wordt opgevuld door Nellie de Bont. Wim Kooiman neemt het voorzitterschap van de viermansfractie over. Alle fracties konden zich vinden in de grootscheepse opknap beurt van het Middengebied. Ze wezen er echter op dat De Keij zer een duidelijk communica tieplan met bewoners of bewo- nersgroepen moet opstellen. „Want ze hebben zelf aangege ven betrokken te willen worden bij het verbeteren van hun woon- en leefomgeving", zei R. den Broeder van de PvdA-frac- tie. „Volkshuisvesting is één ding waarover met hen gesproken wordt, sociale voorzieningen, welzijn en onderwijs een twee de", aldus Den, Broeder De belofte werd gedaan dat de partijen geregeld met bewo nersorganisaties en bewoners meente besluit tot bijvoorbeeld het wegslepen van auto's, kun nen de kosten wel op de eigena ren verhaald worden. Schade van schepen aan vaarwegen of voorzieningen, kan ook gede clareerd worden. Het dagelijks gemeentebestuur heeft hieruit geconcludeerd dat het weinig zinvol is de claim door te zetten. De 92 meter lange tanker, gela den met fenol en lutensol, liep 29 oktober vorig jaar omstreeks half drie 's ochtends aan de grond. Duizenden mensen kwamen tij dens dat weekeinde een kijkje nemen bij het schip. Gemeente en politie namen ingrijpende maatregelen omdat aanvanke lijk onbekend was wat de pre cieze lading was en wat er mee kon gebeuren. Het strand werd over honderden meters lengte afgezet, evenals de strandover- gangen en de doorgaande weg tussen Zoutelande en Westka- pelle. Bij de indiening van de claim begin dit jaar, erkende de ge meente dat de kans van slagen onzeker was. „Het is in ieder ge val het proberen waard", vond het college toen. H overleggen. „Wat we willen be reiken is dat de bewoners zeg gen: warempel, die architect heeft ons plan overgenomen", merkte De Keijzer op. De gemeente en corporaties wil len circa 1500 woningen, voor namelijk in het Middengebied, door sloop en samenvoeging uit de markt halen. Circa 4500 wo ningen die nog op te knappen zijn, worden rigoureus verbe terd. De geraamde kosten voor deze opknapbeurt zijn 90 mil joen gulden. Dit bedrag moet opgebracht worden uit de ver koop van woningen. Zo'n 1000 huurwoningen worden ver kocht. Corporaties zullen een ontwikkelaar aanwijzen voor de nieuwbouw. De opbrengsten woi'den gebx*uikt voor de bouw van onrendabele sociale huur woningen. GroenLinks en de SP drongen erop aan dat Vlissingen vol doende betaalbare huuxwoor- raad behoudt. Want onder men sen die nu goedkoop wonen, leeft de vrees dat zij na de verbe- teiïng geen woning in een verge lijkbare prijsklasse kunnen vin den. De Keijzer deelt die angst niet. Hij heeft vertrouwen in de directeuren van de corporaties, die onlangs verzekerden dat zij zich zxxllen blijven inzetten voor deze groep huurders. „De hui zen die opgeknapt worden, zul len bijvoorbeeld geen extreme huuxwerhoging ondergaan." Goedkoop en duur In de raadsvergadering werd uitgewijd over de veranderende woonwens van bewoners. De Keijzer: „Toen we de eerste keer overlegden over dit plan, dacht ik nog dat we alleen maar voor de koopsector zouden bouwen. We zouden in één klap de balans koop en huur in evenwicht heb ben. Maar nu horen we signalen van burgers dat ze in een gedif ferentieerde wijk willen wonen, met mogelijkheid van koop en huur, goedkoop en duur We moeten in de nieuwbouw de vrijheid hebben om tijdens een proces dat twaalf jaar duux*t, in te spelen op de gewijzigde be hoeften." door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De ver wachtingen zijn hooggespan nen. Volgens Staatsbosbeheer lijkt de zeearend, 's werelds grootste vogel, zich in Neder land te vestigen. Tot nu toe werd het dier alleen regelmatig in de winter gesignaleerd, nu zijn ook zeearenden aan het overzome- ren. Dat kan een voorbode zijn van broeden, al zal dat nog wel enkele jaren duren, voorspelt Staatsbosbeheer. Als het zover komt dan is de Zeeuwse Delta zeker een grote kanshebber om broedende zee arenden te ontvangen, zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. Hij geeft aan dat met name het Verdron ken Land van Saeftinge geknipt is voor de zeearend. „Dat is in de Delta zo ongeveer de enige plek waar het beest uit zicht van de mensen kan zitten en broeden." In de winter van '99/2000 zijn ex- vier zeearenden in Saeftinge waargenomen, vertelt Jacobus se. Afgelopen winter is er slechts één exemplaar in Zee land gezien. Deze zeearend ver kende zo ongeveer de hele pro vincie. Over ovex-zomerende zeearenden in Zeeland heeft Ja cobusse tot nu toe geen signalen ontvangen. Die heeft ook Staatsbosbeheer niet. De vier gebieden waar recent wel zeeax-enden zijn ontdekt, zijn de Oostvaardersplassen, Weerribben, Duursche Waar- den en Vossemeer. Dat is be hoorlijk uit de buurt van de Del ta. Wat niet is, kan komen, want volgens Jacobusse zijn de Del tawateren uitermate geschikte foerageergebieden voor de vo gels, die een vleugelspanwijdte van 2.40 meter hebben. „Ze worden niet voor niks vliegende deuren genoemd, en dan nog flinke deuren ook." In de Delta kunnen de zeearen den zich vooral tegoed doen aan watervogels als eenden en gan zen, Het beest is overigens ook niet vies van karkassen van her ten. Hazen en konijnen behoren eveneens tot het menu. De zee- arend zit bij voorkeur op rotsen en in bomen. Die zijn er in Saeftinge niet zo veel, wat broedmogelijkheden kan bepex-ken. Het Zeeuwse Landschap is niet van plan spe ciale maati'egelen te nemen - zo als nestbomen planten - om de vogels te lokken. De mogelijk heden zullen wel toenemen als de huidige Hedwigepolder als natuurgebied aan Saeftinge ge koppeld kan worden. Volgens de ideeën van Het Zeeuwse Land schap moet zich daar dan op spontane wijze bos ontwikke len. „Dan wordt de kans op broeden aanzienlijk groter", stelt Jacobusse. HOOFDPLAAT - Voor het eerst sinds een halve eeuw is de plant dichtbloemig kweldergras weer in Zeeland ontdekt. Awie de Zwart uit Oostburg, medewer ker van stichting Het Zeeuwse Landschap, trof de wereldwijd zeer zeldzame plant aan bij de Piaskreek, in de omgeving van Hoofdplaat. Floristen gingen ervan uit dat het dichtbloemig kweldergras voorgoed uit Nederland ver dwenen was. Er werd in 1987 nog een eenmalige vondst bij Kampen gedaan, maar daar kwam de plant niet terug. De Piaskreek is een restant van de vroegere Braakmanmon ding, die in 1952 werd afgeslo ten. Bekend is dat het kwelder gras alleen zit op plekken waar rivieren in zee uitmonden en dan nog sporadisch. De plant komt maar in vier landen voor; met de recente vondst bij Hoofdplaat erbij nu in vijf. Ooit werd dichtbloemig kweldergras ook bij de monding van de Schenge (op Zuid-Beveland) en het Dijk water (op Schouwen- Duiveland) aangetroffen, maar dat is al eeuwen geleden. De eenjarige plant is groen, met witte meeldraden en 20 tot 25 centimeter hoog. Op de vind plaats is vorig jaar beplanting gerooid. Daardoor is de grond door elkaar gehusseld en dat kan slapende zaden wakker hebben gemaakt. BIGGEKERKE - Een prachtige wilde venkel. Twaalf jaar geleden meegenomen als stekje na een vakantie op Cyprus. De familie Lavooij uit Biggekerke is bijzonder trots op de bijzondere plant in hun omvangrijke tuin. De venkel heeft in de loop der jaren al een paar keer in bloei gestaan maar nog nooit zo mooi als nu. Volgens Ton Lavooy is de plant drieënhalve meter hoog. Zijn vrouw Greet heeft de bollen ge teld. „Het zijn er 197", zegt ze niet zonder trots. De venkel is meegenomen van Cyprus maar mensen moeten niet denken dat de familie beschermde planten uitsteekt. „Op Cyprus stikt het van de wilde venkel", zegt Grcet. De venkel blijkt erg in trek bij bijen. Het is een gezoem van jewelste op en rond de plant. „Het is een echte insectentrekker", bevestigt Ton. Volgens Ton is het bijzonder dat een venkel het zo goed doet in een klimaat als het Nederlandse. „Maar in Zeeland is het natuurlijk een stukje war mer dan in de rest van Nederland." foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissinger is gisteravond aange houden omdat hij de achterruit van een woning aan de Cirkel heeft ingegooid. Ook had hij de bewoner be dreigd. De oorzaak van de pro blemen ligt in de relatiesfeer. Tijdens zijn verblijf op het Vlis singse politiebureau vernielde de man twee stoelen en een TL- -buis. GOES - Klas IA van de Pontes Scholengroep, locatie Groot Stelle in Goes is de Zeeuwse winnaar van de niet-rokenwed- strijd Operatie Tegengif. De leerlingen krijgen een che que van vijfhonderd gulden. De wedstrijd was uitgeschreven door de Stichting Volksgezond heid en Roken en de GGD Zee land. Klassen waarin negentig procent van de klas een halfjaar lang niet rookte, konden de prijs winnen. In Zeeland hebben twaalf klassen de niet-rokenpe- riode volgehouden. Directeur vliegveld Midden-Zeeland vertrekt door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De Belgi sche piloot die een praatje komt maken op de verkeersto ren reageert verbaasd. „Gaat ge weg?" Vier jaar was Ben van Dam directeur van vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemui den. Gisteren was zijn laatste werkdag. De 65-jarige Van Dam zei on langs in de PZC dat hij de uit daging mist. „Veel van mijn werk herhaalt zich elk jaar." Begin 1994 kwam de Gronin ger aan de boulevard in Vlis singen wonen. Omdat hij een paar jaar eerder zijn vliegbre vet had gehaald, werd Van Dam lid van de Aeroclub Zee land. „Vliegen ontspant." Vo rige week vloog hij nog een rondje boven Zeeland in zijn eigen toestel, een geel-rood eenmotorig opleidingsvlieg tuig van de KLM uit 1959. Eind 1995 werd Van Dam lid van de raad van commissaris sen van Zeeland Airport, de BV die het vliegveld exploi teert. Een paar j aar laten scho ven de commissarissen hem naar voren als directeur. „Wat ik aantrof? Een gezellige club." De nieuwe directeur, die politicologie studeerde en in het bedrxjfsleven werkte, trok geld uit voor het onder houd van de grasbaan en ba kende de start- en landings baan duidelijk af. Onder hem wei"den de veiligheidsregels aangescherpt. „En dat heeft mij niet altijd de populari- teitsprijs opgeleverd." Als directeur was Van Dam het aanspreekpunt voor omwo nenden van het vliegveld. Hij moest in debat met vertegen- woordigers van de bewoners vereniging d'Oranjeplaete en de stichting Stop Uitbreiding Ben van Dam: „Als iemand mij afschildert als een halve leugenaar of manipulator neem ik hem of haar niet meer serieus." foto Lex de Meester Zeeland Airport Nu (Suzan). „Ik heb altijd open en eerlijk iedereen te woord willen staan. Dat viel soms niet mee." Van Dam zegt niets tegen om wonenden te hebben die zijn beleid kritisch volgen. „Maar mensen die bleven twijfelen aan de informatie die ik verstrekte, hebben op een ge geven moment voor mij afge daan. Als iemand mij afschil dert als een halve leugenaar of manipulator neem ik hem of haar niet meer serieus." De spanningen met de omwo nenden zijn door het afsluiten van een overeenkomst met de provincie enigszins naar de achtergrond gedrongen. In de overeenkomst die gisteren of ficieel werd getekend, staat dat het vliegveld maximaal 45.000 starts- en landingen toelaat. Op elke extra bewe ging staat een boete. Van Dam verlaat het vliegveld na een slecht jaar. Vorig jaar leed Midden-Zeeland een ver lies van 75.000 gixlden. Het aantal vliegbewegingen daal de tot onder de 31.000. De on verharde start- en landings baan was door de slechte weersomstandigheden meer dan zestig dagen gesloten. De aanleg van een verharde baan zou een uitkomst zijn, zegt de directeur. De betonbaan is nog ver weg. „Nederland is dicht geslibd met juridische proce- dures. Voordat de baan er ligt zijn we jaren verder", somber! hij. Van Dam ziet ondanks het slechte jaar toekomst voor Midden-Zeeland. Ook al is het vliegveld niet opgenomen in de toekomstplannen voor het Veerse Meer. Van Dam: „Dat was een foutje, zo hebben de opstellers toegegeven." De scheidend directeur denkt aan een uitbreiding van het aantal zakenvluchten. Na de opening van de Westerscheldtunnel is het vliegveld bij Arnemuiden ook interessant voor bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone en Noord-België. „Midden-Zeeland ligt cen traal. Op twee uur vliegen lig gen zevenhonderd grote en kleine vliegvelden. Een opvolger voor Van Dam is nog niet gevonden. Voorlopig neemt de voorzitter van de raad van commissarissen, H. Wind, zijn taken waar. 1 Je hebt als mens zo je favorie te plekjes. Om even rustig weg te mijmeren, bij te ko men van de alledaagse druk te of voor enige (heimelijke) liefkozingen onder romanti sche omstandigheden. In de haven van Zierikzee ligt een oude schuit die met name voor die laatste categorie in de smaak valt. Een kwart eeuw geleden vormde het traditionele Zeeuwse vissersschip nog de trots van Papendrecht en - hoe stereotype ook - een dankbare uitwijkplaats voor een vooraanstaand directeur en zijn secretaresse. Pikant detail was dat de boot eervol de naam van 's mans echtge note droeg. Een struise Zierikzeese blon de, alweer een jaar hevig verliefd én vurig sloeproei- ster, glunderde toen zij hoor de over het roemruchte ver leden van het houten zeil schip. Die directeur was beslist niet de enige die de meerwaarde van de afgelegen locatie had ontdekt, verzekerde ze. Wat moet je ayiders, op een hoog aars aayi de kade. Of was het een hengst Advertentie voorletters:m/v telefoon: e-mail noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:..eenmalig binnen zes maanden) o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) a per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15