Schets Ledeltheater verrast raad Provincie wi! erfgoed beter beschermen Scheepvaartpost in Wemeldinge 12,5 jaar in touw Chemische aanpak van onkruid moet fors verminderen Vremdieke kan erop uit per duofiets Beeld maakt Axelse wijk nostalgisch van Litouws Gehandicapten Orkest Optredens Fietsen en feesten in De Kauter Belangengroep beklaagt zich over officieel niet bestaand ontwerp Kunstmarkt breidt uit met straattekenen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De commissie Regionaal Waterbeheer vindt dat de Zeeuwse overheden het gebruik van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen moet afschaffen. Het onder houd van openbare ruimten als wegen en openbaar groen kan op een milieuvriendelijker ma nier gebeuren. Door het onder tekenen van een overeenkomst kunnen de overheden - provin cie, gemeenten, waterschappen, Rijkswaterstaat en Zeeland Seaports - de daad bij het woord voegen. Door de commissie Regionaal Waterbeheer is een convenant opgesteld, dat ertoe moet leiden dat in 2003 de toepassing van chemische onkruidbestrijding met 75 procent zal zijn vermin derd. In 2005 moet het helemaal zijn afgelopen. Het dagelijks provinciebestuur wil het conve nant in elk geval ondertekenen. Dat is geen probleem, want de provincie heeft al ruim tien jaar geleden de chemische onkruid bestrijding tot een absoluut mi nimum teruggebracht. Voorzitter A. Poppelaars van de commissie Regionaal Waterbe heer stelt dat in de Zeeuwse wa teren nog altijd te veel onkruid bestrijdingsmiddelen worden aangetroffen. Deze middelen hebben een ongunstige invloed op de planten en dieren, 'maar ook op de mens die de middelen toepast'. Verhardingen Het gebruik van de chemische middelen is weliswaar aanzien lijk teruggebracht, maar de overheden leveren nog steeds een grote bijdrage aan het ge bruik en de uitstroom van mid delen naar het oppervlaktewa ter, stelt Poppelaars. Vooral het toepassen op verhardingen is daarvan de oorzaak. Het Rijk streeft naar een algeheel verbod op het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen op ver hardingen in 2005. Het anders omgaan met de on kruidbestrijding vergt aanpas sing van de organisatie, erkent de commissie. De wijze van wer ken verandert en het straat beeld komt er anders uit te zien. De beheerskosten liggen hoger dan bij traditioneel, chemisch beheer. Ook is het nodig aan de burgers uit te leggen waarom niet langer meer automatisch met de spuit wordt rondgegaan. Daarom beveelt de commissie een stap-voor-stap aanpak aan, zodat uitvoerdersen burgers ge leidelijk aan gewend kunnen raken aan de nieuwe werkwijze. De commissie Regionaal Water beheer heeft de overheden ge vraagd in de loop van juni dui delijk te maken of ze het convenant Duurzaam Beheer willen ondertekenen. Ze moeten dan zelf vóór 2002 een plan van aanpak maken en een kostenra ming. Onderdeel van de over eenkomst is ook een plan voor communicatie met het publiek. Helemaal taboe worden de che mische middelen niet; in uitzon deringssituaties mogen ze nog worden ingezet. Het gaat om si tuaties waarin bestrijden zon der chemie echt niet meer lukt en waar de veiligheid van de mensen in het geding is. NIEUW-NAMEN - Het sport en feestcomité Nieuw-Namen houdt maandag 4 juni een ge zinsfietstocht, die om 14 uur be gint bij café Du Commerce. De tocht is twintig kilometer lang. Het weekeinde daarna volgen de Kauterse feesten. Zaterdag 9 juni begint om 13.30 uur op het pleintje tegenover de Rabobank in de Hulsterloostraat een zes kamp voor de jeugd. Om 17 uur treden de buurten en verenigin gen tegen elkaar aan. De deelne mers werken spelen af waarbij vooral een beroep gedaan wordt op behendigheid, kracht en uit houdingsvermogen. Zondag 10 juni is de Kauterse braderie. De Hulsterloostraat wordt tussen negen en vier uur vrijgemaakt voor een rommel markt, Vlaamse kermis en eenk raampjesmarkt. door René van Stee HOEK - Zorgcentrum Vrem dieke in Hoek werd gisteren verblijd met een duofiets. De duofiets maakt het bewoners van het zorgcentrum mogelijk om samen met familie, vrien den of begeleiders naar buiten te gaan. De Terneuzense wethouder P. Hamelinck reikte het ver voermiddel uit. Dat is betaald uit gemeentelijke pot Wet Voorziening Gehandicapten. „Uit een klanttevredenheids- onderzoek en het rapportcij fer 7,5 bleek dat Terneuzen het op het gebied van de WVG goed deed. Alleen aan de communi catie schortte nog het een en ander. Daarom hebben we al lereerst zorginstellingen aan geschreven om meer bekend heid te geven aan onder andere de mogelijkheden van de wet. Vremdieke reageerde als eer ste en ik ben blij dat we hun verzoek om een duofiets heb ben kunnen honoreren", aldus Hamelinck. Evenals de talrijke aanwezige bewoners, was directeur K. de Zeeuw van Vremdieke blij met het cadeau: een 6500 gulden kostende driewieler waarop twee passagiers naast elkaar kunnen zitten. Ook de sturen op de fiets staan naast elkaar. Dankzij een dubbel trapstel is het eveneens mogelijk om te gelijkertijd of apart te trap pen. Daarnaast kan de bejaar de passagier zich vastmaken met een veiligheidsriem. Vremdiekebewoner J. Wolfae rt maakte samen met activitei tenbegeleidster N. de Jonge het eerste rondje op de duo fiets. „Ik denk er samen met m'n vrouw ook zeker gebruik van te maken. Zo kunnen we eens een rondje op Hoek doen of naar de Braakman rijden", aldus Wolfaert. foto Charles Strijd donderdag 31 mei 2001 door Lilian Dominicus OOSTBURG - De Oostburgse politiek is verbaasd dat schet sen van de verbouwing van het Ledeltheater al in het informele circuit circuleren, terwijl de raad nog geen ontwerp heeft mogen inzien. Het bestaan van de tekeningen kwam gister avond aan het licht tijdens de commissievergadering voor openbare werken, onderwijs en welzijn. De Slichting Werk groep Gehandicapten West- Zeeuws-Vlaanderen vroeg daar. zwaaiend met de tekenin gen, om inspraak in de plannen voor 'mensen met een functie beperking en/of chronisch zie ken'. Diverse commissieleden vroe gen daarop bij wethouder R. Leentfaar om opheldering. Hij wentelde de schuldvraag over het openbaar maken van de tekeningen af op het architec tenbureau. De kosten voor het hele verbouwproject komen op anderhalf miljoen gulden, waarvan de gemeente Oostburg Kunstbende exposeert in bibliotheek Hulst HULST - In de bibliotheek van Hulst is een tentoonstelling in gericht door Kunstbende. Deze kunstzinnige groepering houdt een landelijke wedstrijd in kunst en cultuur voor jongeren tussen de 13 en 19 jaar. In het kader van de maand van de vrijheid is een voorpresenta tie gemaakt van de Kunstben- de-inzendingen. Met gedichten, voorwerpen en foto's geven Zeeuwse jongeren uitdrukking aan het thema 'lef'. De mini-ex- positie is tot 5 juni te bezichti gen tijdens de openingsuren van de leeszaal. In de bibliotheek in Vogelwaar de zijn de gehele maand juni twee tentoonstellingen te be zichtigen. Elly Koster stelt aquarellen ten toon. M. Gelder land vult de expositieruimte verder in met kaarten gemaakt met allerlei technieken en ge schikt voor vele gelegenheden. een derde betaalt. De rest van het geld zou voor rekening ko men van de Rabo West-Zeeuws- Vlaanderen. Toch leek Leent faar daar nog niet helemaal ze ker van; hij zei pas meer infor matie te willen verstrekken op het moment dat de financiering rond is. „Hoewel ik zeer optimistisch over de afloop ben, is het finan ciële traject nog niet rond", ver klaarde hij. ,.We hebben een BTW-constructie bedacht, die momenteel ter beoordeling bij de belastingdienst ligt. Keurt die het af, dan gaat het hele plan sowieso niet door. want dan wordt het veel te duur. Mochten de kosten voor achterstallig on derhoud te hoog oplopen, dan ook niet." Het plan voor de verbouwing voorziet in een uitbreiding van het Ledeltheater met circa vier honderd vierkante meter extra vloeroppervlak en een herin richting van het huidige ge bouw. De artoteek krijgt er een ruimte in, die verplaatsbaar is om extra publiek te kunnen ont vangen. De ontwerpers hebben rekening gehouden met extra voorzieningen voor mensen met een functiebeperking, zoals een gehandicaptentoilet, een trap- lift en een hellingbaan, maar volgens de gehandicaptenwerk groep voldoen die maatregelen niet aan alle richtlijnen. Rolstoelers Zo voorziet voorzitter B. Scher- beijn problemen met groepen rolstoelers, die in de pauze de foyer op de eerste verdieping willen bereiken. Het balkon blijft onbereikbaar voor deze categorie. En de hellingbaan is gepland aan de zijkant in plaats van de voorkant, het rijvlak is te steil en er ontbreekt een railing voor een armsteun. Scherbeijn: „Zorgernu voordat alle ruimtes in het Ledeltheater toegankelijk zijn voor mensen met een functiebeperking. Beter dat je dat nu gelijk doet dan dat je later moet zeggen: doe er maar drie ton of een half miljoen bij." De meerderheid van de commis sieleden en vroeg om inspraak mogelijkheden voor de werkgroep gehandicapten. Leentfaar zegde die gisteren niet expliciet toe. Vremdiekebewoner J. Wolfaert en activiteitenbegeleidster N. de Jonge rijden de nieuwe duofiets in. Kunstenaar Jean Kamps legt de laatste hand aan zijn sculptuur in de Axelse wijk de Hove. foto Charles Strijd door Edy de Witte AXEL - Met het plaatsen van een sculp tuur heeft de nieuwe wijk de Hove een nostalgische Axelse uitstraling gekregen. De bouwstijl van de wijk is al geïnspireerd op de plaatselijke vrouwelijke kleder dracht uit vroegere jaren. Beeldend kun stenaar Jean Kamps uit Koewacht heeft met gestileerde vrouwenfiguur in Axelse klederdracht het plaatje van de Hove ver der ingevuld. De sculptuur werd woensdagmorgen op de sokkel voor woningcomplex 'de win tertuin' geplaatst. „De rechte lijnen van het woningcomplex vormen een prachti ge tegenstelling met de glooiende lijnen en rondingen van het beeldhouwwerk," vindt Kamps. „Voordat ik aan de slag ging, heb ik mij goed georiënteerd. Door foto's te bekijken en musea te bezoeken heb ik een goed beeld van de Axelse kle derdracht gekregen. Vooral opvallend waren de hoge schouderkappen, de beu ken. Van achter gezien lopen deze in een grote plooi naar beneden. Deze vorm heb ik in een soort vleugels van grijze Ierse hardsteen gestileerd. De hoofddracht, het mutsje, is door een ovale marmeren steen weergegeven." Het kunstwerk is compleet met sokkel zo'n drie en een halve meter hoog. Kamps heeft er een kleine drie maanden aan ge werkt. Bij de officiële onthulling, die op een nog nader te bepalen datum plaats vindt, krijgt de vrouw waarschijnlijk ook nog een naam. „Het zou leuk zijn om haar Klazien te noe men," zei een van de buurtbewoners gis termorgen. Kamps kon zich wel vinden in deze traditionele Axelse naam. De kun stenaar uit Koewacht heeft inmiddels zijn derde werk afgeleverd voor de gemeente Axel. Aan de Vlaschaard in Koewacht hangt een wandsculptuur van Kamps. Zijn beeld 'broer en zus' staat in het stad huis. door Rob Paardekam WEMELDINGE - Je moet zelf hebben gevaren om op een scheepvaartpost te kunnen wer ken. Daar zijn Ko Goud en Mar- tijn Hage, twee medewerkers van de verkeerspost in Wemel dinge, het over eens. „Je moet weten wat een schipper voelt", zegt Goud. „Dat is niet iets wat je kunt leren." Vanuit de verkeerspost in We meldinge, die 12,5 jaar bestaat, begeleiden Goud en Hage sa men met twaalf collega's het scheepvaartverkeer in het Oos- terscheldegebied. Dat ze dat goed doen blijkt wel uit het feit dat de schippers de post steevast kiezen als één van de meest pro fessionele en klantvriendelijke van Nederland. Goud beaamt dat de verkeers post goed ligt bij de vaarwegge bruikers. „Zelfs vanuit Frank rijk bellen schippers naar hier om te vragen wat het weer gaat doen." Volgens Goud is het werk op de verkeerspost ontzettend veel zijdig. Het begeleiden van de scheepvaart is maar één aspect. „Je bent met veel andere zaken bezig. Laatst nog waren er twee duikers afgedreven die de wal niet meer konden bereiken. Dan zorg je ervoor dat er iemand heengaat om ze op te pikken. Je moet ook weieens bemiddelen tussen twee schippers die niet zo goed met elkaar overweg kun nen." IJsbreker Om de voeling met het water niet te verliezen, gaan de mede werkers van de post zelf ook re gelmatig het water op. In de wintermaanden moeten ze zelfs met de ijsbreker uitrukken. „Naast verkeersleider zijn we dus ook riviermeester", aldus Goud. Volgens hem is de post in We meldinge één van de mooiste om te werken. „De Oosterschelde is het grootste natuurpark van Nederland met prachtig water, maar het heeft ook een keerzij de. Als je het water niet kent, kun je voor verrassingen komen te staan. Vooral schippers die vaak op de kanalen en rivieren zitten, worden weieens verrast door de wind, de golfslag of de stroming." De verkeerspost in Wemeldinge staat sinds 1993 aan de oostelij ke kant van het kanaal door Zuid-Beveland. Tot die tijd werd er gewerkt vanuit porto- cabins in de haven van Wemel dinge. De post heeft jaarlijks te maken met zo'n 52.000 passerende schepen met een totale lading van ruim 26 miljoen ton. Zo'n vijfduizend schepen zijn zoge heten kegelschepen met een gevaarlijke lading aan boord. Vorig jaar vonden er in het ge bied 35 bij na-strandingen plaats. Dit jaar waren dat er al twintig. De moeilijkste momenten doen zich volgens Hage voor als er windhozen zijn of de mist in valt. „Dan ontstaat er vaak pa niek en zijn de procedures ver te zoeken. Goede communicatie is op zo'n moment van groot be lang. Tachtig procent van de on gelukken ontstaan door mis communicatie." Training Om dat soort problemen te voorkomen, moeten medewer kers van scheepvaartposten zich volgens Goud telkens op nieuw bewijzen. „Om de drie jaar krijgen we een training en een toets. Als je daarvoor zakt, krijg je nog een kans, maar lukt het ook de tweede keer niet, dan is het einde verhaal." Dat klinkt misschien hard, maar .volgens Goud is het zeker nodig.,Op de ze manier blijf je kwaliteit uit stralen." Die kwaliteit zullen de ver keersleiders de komende maan den nodig hebben. De zomer is volgens Goud altijd een hecti sche tijd. „De pleziervaart is de afgelopen jaren enorm toegeno men. In het hoogseizoen hebben we te maken met honderden jachten per dag. In dat soort drukke tijden ga je weieens met suizende oren naar huis", zegt hij. door René van Stee TERNEUZEN - Het Nationaal Litouws Gehandicapten Orkest brengt op woensdag 6 en don derdag 7 juni een bezoek aan Terneuzen. Het bezoek is een initiatief van Jeannette Barent- sen-Geelhoedt, voorzitter van de Stichting Kleurinuziek. Er zijn optredens gepland in de Grote Kerk aan de Noordstraat en in winkelcentrum Zuidpol der, waarbij ook de Colours Mu sic Band aanwezig zal zijn. Het repertoire van het Litouwse gezelschap, dat veertien ver standelijk gehandicapte zan gers en musici telt, bestaat uit volksmuziek, zowel traditio neel Litouws als van andere lan den. De groep staat onder leiding van de muziekschoolleraren Roman en Valerija Bruzga. Zij besloten in 1992 de groep gehandicapten muziekles te geven. Dit initia tief was voornamelijk ingege ven door het feit dat alle gehan dicapten in zorginstellingen, na de beëindiging van de Russi sche overheersing in Litouwen, naar huis werden gestuurd en vervolgens niets om handen hadden. Afhankelijk van het tijdstip van aankomst in Nederland ver zorgt het Nationaal Litouws Gehandicapten Orkest woens dagmiddag 6 juni een optreden in winkelcentrum Zuidpolder. Donderdag 7 juni is vanaf 11.30 uur een optreden op dezelfde lo catie gepland. Vervolgens treedt het orkest om 20.00 uur op in de Grote Kerk aan de Noordstraat. Hieraan voorafgaand zal de plaatselijke drumband vanaf 19.00 uur door de Terneuzense binnenstad trekken. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten bij het ma ken van plannen meer rekening houden met archeologische waarden. Als die onvoldoende worden beschermd of niet goed worden onderzocht, zullen Ge deputeerde Staten een plan niet goedkeuren. Het dagelijks pro vinciebestuur wil de bescher ming van het archeologisch erfgoed duidelijker vastleggen in de afspraken met de gemeen ten over de ruimtelijke orde ning. Voor het toetsen van plannen zal de provincie in het vervolg uit gaan van de archeologische mo- numentenkaart voor Zeeland en de zogeheten indicatieve kaart archeologische waarden. Ook zal de provinciaal archeoloog bij het beoordelen van plannen worden betrokken. Uitgangs punt van het provinciale beleid is het behoud van het archeolo gisch erfgoed in de bodem. Als andere belangen daar onver hoopt bovengaan, moet in elk geval de betreffende archeolo gische informatie veilig gesteld worden. Op de archeologische monu- mentenkaart staat een aantal geselecteerde gebieden, dat op dit moment bekend is en voor het merendeel een beschermde status geniet. De indicatieve kaart archeologische waarden geeft aan wat op een bepaalde plaats de trefkans of de ver- wachtingswaarde is dat zich ar cheologische resten in de bodem bevinden. Onderzoek De monumentenkaart is al en kele jaren geleden aan de ge meenten en waterschappen bekend gemaakt. De indicatie ve kaart gaat binnenkort naar deze instanties toe. De gemeen ten en waterschappen moeten bij ingrepen in de bodem een on derzoek naar archeologische waarden doen. Alleen bij hoge uitzondering kan dat achterwe ge blijven, bijvoorbeeld als er geen waarden te verwachten zijn of wanneer een plan drin gend moet worden uitgevoerd. Te denken valt aan versterking van een zeewering. Gedeputeerde Staten vinden dat de uitkomsten van archeo logisch onderzoek volwaardig moeten worden meegenomen in de belangenafweging die voor elk plan gewenst is. Niet alleen bij het maken van bestem mingsplannen of aanpassingen daarvan, maar ook al bij het - opstellen van structuurschet sen, gebiedsvisies, en dergelij ke. Dat kan onaangename verras singen achteraf voorkomen. Een voorbeeld hiervan is het plan voor woningbouw in het zuidoosten van de Goese dorps kern 's-Heer Arendskerke. Dat moest te elfder ure geschrapt worden, omdat ter plekke be-- woningsresten van een voorlo per van het dorp werden aange troffen. TERNEUZEN - De vijfde editie van de jaarlijkse Terneuzense Kunst Uitmarkt wordt zon dag 24 juni uitgebreid met een aantal nieuwe elementen. Naast presentaties van kunste naars in alle disciplines, straat animatie en presentaties van or ganisaties en instellingen op de Markt, in De Jongestraat en het Tuinpad, krijgt het evenement ook een boeken-, platen-, cd- en instrumentenmarkt in de Brou werijstraat en een straatteken wedstrijd. De organisatie wil het eerste lustrum van de Kunst Uit markt aangrijpen om de straat tekenwedstrijd te laten uit groeien tot een onderdeel met internationale allure. De deelnemers aan de straatte- kenstrijd worden verdeeld inde categorieën tot twaalf jaar en twaalf jaar en ouder. Afhanke lijk van de categorie krijgt de deelnemer respectievelijk een klein of groot bord en krijtjes. Het bord moet liggend op de grond worden betekend. Per deelnemerscategorie wor den prijzen beschikbaar ge steld. Uit de winnende tekenin gen wordt ook een gedeelte een maand lang geëxposeerd in de Grote Kerk aan de Noord straat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 54