PZC PvdA beticht van vriendjespolitiek Gasbranders verdelgen onkruid 17 Boeren wijken voor logistiek park Steunfonds kan karakteristieke boerderij redden Bij Ben de Craaff denkt u natuurlijk aan PARKET! Motie om stemmentrekker huis te laten bouwen in buitengebied Hulst Vragen over afblazen kassenbouw Automobilist raakt gewond Bressiaander vindt bij Dante naam nieuwe gemeente Staten staan op levering groene stroom "ide Craaff i&parket zeeuwse almanak Wiskunde ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 31 mei 2001 door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster PvdA- fractie ligt onder vuur vanwege het bevoordelen van een ei gen fractievolger. De partij wil met een motie gedaan krijgen dat vooraanstaand PvdA-lid R. Schalltens een woning mag bouwen in het buitengebied van Heikant, terwijl dit volgens het bestemmingsplan niet is toege staan. Politieke tegenstanders beweren dat de PvdA de wens van Schalkens slechts wil inwil ligen, omdat hij garant staat voor het binnenhalen van veel stemmen. De familie Schalkens heeft ja ren geleden een stuk grond ge kocht op de hoek Magdalen- astraat/Ellestraat in Heikant met de bedoeling hier woningen te bouwen. Bouwen op deze plek DEN HAAG - WD-Ka- merlid J. Geluk is bezorgd over het afblazen van een kassencomplex bij Nieuwdorp. Hij vreest dat daardoor de noodzakelij ke herinrichting van de glastuinbouw in het West- land in gevaar komt. Geluk heeft minister Brinkhorst schriftelijke vragen gesteld over het besluit van de provincie Zeeland om de glastuin- bouwlocatie in de ge meente Borsele niet te ontwikkelen. Geluk kan zich goed voor stellen dat het verlies van deze grote locatie gevol gen heeft voor de her structurering van de Zuid-Hollandse glastuin bouw. „Dit is feitelijk ook geen Zeeuwse zaak", al dus de VVD'er, „maar een Zuid-Hollandse. (Advertentie) donderdag vanaf 17.30 uur de Brasserie Lasagne (vegetarisch) 15,00 Mexicaanse wraps 20,00 Zwaardvisfilet 25,00 tlm 30 juni Maand van het Spannende Boek gratis bij aankoop van tenminste 29,50 aan boeken de thriller "dovemansoren" van Rinus Ferdinandusse zaterdag 2 juni 1 1.00-12.00 uur Rinus Ferdinandusse wordt geïnterviewd door Jan van Damme (PZC) gratis kaarten te reserveren 0118-886870 14.30-16.30 uur Elsmarijn Diane luisterliedjes Exposities De Directiekamer: Het vroege werk van Kimpe Brasserie: Jackie Bongers Binnenplein: Teeken Akademie Middelburg met Ontwerpen van waarde kijk ook op w\vw.bcstewinkelvannetlcrl.ind.nl is echter volgens het Bestem mingsplan Buitengebied uit den boze. Schalkens heeft al eerder vergeefs geprobeerd voor elkaar te lu-ijgen dat er toch gebouwd mag worden. De PvdA wil van avond tijdens de raadsvergade ring een motie indien om de bouw toch mogelijk te maken. De motie stelt dat het bouwen van één woning op het perceel niets meer is dan het opvullen van een lege plek binnen een ge heel. Ingewijden beweren dat Schal kens onmisbaar is voor de PvdA omdat hij bij elke verkiezings ronde veel stemmen binnen- harkt. Het niet inwilligen van zijn verzoek zou kunnen bete kenen dat hij zijn medewerking binnen de partij opzegt en dat risico wil de PvdA niet lopen. PvdA-wethouder P. Weemaes ontkent dat er sprake is van chantage. „Schalkens kwam bij ons met een verzoek en we heb ben na afweging besloten dat het een reeël verzoek is. Dat is alles, maar natuurlijk zijn alle stemmen voor onze partij mooi meegenomen. Daar laat ik deze motie niet voor liggen, maar de ze motie is zuiver. Bevoordelen De WD-fractie heeft geen goed woord over voor de handelswij ze van de PvdA. „Van een colle gepartij mag je zulke praktijken niet verwachten, het is louter het bevoordelen van eigen kring. Er zijn nog legio mensen die ook willen bouwen in het buitengebied", zegt fractie- voozitter R. van Haperen. PvdA-fractievoorzitter P. Plas- schaert stelt dat de motie eigen lijk bedoeld is om het gehele Be stemmingsplan Buitengebied open te breken, zodat op meer plaatsen in het buitengebied op kleine schaal gebouwd mag worden. In de motie komt het Hulster buitengebied echter ge heel niet ter sprake, want de mo tie is alleen toegespitst op het geval Schalkens. Plasschaert schaart de aantijgingen aan het adres van zijn partij onder de noemer 'cafépraat' en wenst niet op de beschuldigingen te reageren. Vluchtgedrag Wethouder W. Kayser (ruimte lijke ordening) verwijt de PvdA vluchtgedrag. „Als wij met de motie - als die al wordt aange nomen - naar de provincie moe ten, worden we direct terugge floten. Het is belachelijk dat de provincie een veto moet uitspre ken, terwijl we dat zelf al veel eerder hebben gedaan. Het col lege stond volledig in zijn recht toen het bouwverzoek van Schalkens werd afgewezen. Er mag nu eenmaal niet in het bui tengebied worden gebouwd. Dat heeft de raad zelfs nog vast gesteld en nu wil de PvdA dat voor een eigen lid terugdraaien. Dat gaat dus mooi niet door." De verhouding tussen de twee wethouders zal er door deze zaak niet beter op worden. Kay ser:,, Als Weemaes vóór de motie stemt, neem ik hem dat ten zeer ste kwalijk." De WD en Pro gressief Hulst zijn in ieder geval niet van plan de motie te onder schrijven. Het CDA en Groot Hulst/Gemeenschappelijke be langen beraden zich nog, maar de laatste partij laat doorsche meren niet mee te gaan met de motie. Schalkens was wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. RILLAND - Een 42-jarige auto mobilist is gistermiddag ge wond geraakt bij een ongeval op de Oesterdam. De man verloor de macht over het stuur, raakte een lantaarn paal en kwam op de parallelweg terecht. Hij werd naar het zie kenhuis vervoerd. Door het gebruik van branders tegen onkruid hoopt de gemeente Terneuzen af te zijn van de inzet van chemische middelen. door René van Stee TERNEUZEN - Bij de bestrijding van onkruid en verwijdering van grassen op straat gebruikt de plantsoenendienst in de gemeente Terneuzen sinds het begin van deze week gasbranders. Gisteren werd de nieuwe methode voor het eerst ingezet in de Breitnerstraat. Met een aan de voorzijde van een tractor gemonteerde gasbrander maakten de plantsoenmedewerkers korte metten met het onkruid tussen de stoeptegels en op de parkeerplaatsen. „Op korte termijn wordt het gebruik van chemicaliën bij onkruidverdelging op straat verboden. Daarom moesten we op zoek naar alternatieven. Uiteindelijk is gekozen voor verdelging met behulp van gasbranders", legt woordvoerder J. Hof man van degemeente uit. De gasbrander verhit het onkruid of de grassen met een vlam van omstreeks dui zend graden. Hierdoor verbranden de planten en is er geen doorvoer van voe dingsstoffen meer mogelijk, met als ge volg dat het onkruid en de grassen voor langere tijd verdwijnen. Het is de bedoeling om de straten van Terneuzen dit jaar vier keer op de nieuwe manier van onkruid te ontdoen. Na een evaluatie van de resultaten wordt beslo ten of de methode definitief wordt inge voerd. Hofman erkent dat het straatbeeld dankzij de nieuwe verdelgingsmethode danig is veranderd. „Met chemicaliën werd voorheen preventief gespoten. In de nieuwe situatie moet het onkruid er eerst staan voordat het wordt verwijderd. Dat is misschien niet zo'n mooi gezicht, maar het is wel milieuvriendelijk. En daar was het uiteindelijk allemaal om begonnen", aldus Hofman. pagina 20: chemische aanpak moet verminderen door René van Stee HOEK - De aanleg van het lo gistieke park in de Braakman polder bij Hoek is volop aan de gang. Naast het grondwerk en de voorbereidingen voor de aanleg van infrastructuur, worden momenteel ook de twee boerderijen op het terrein gesloopt. Het bedrijf van de familie Goense aan de Savoyaards- weg ligt al volledig tegen de vlakte. Enige tijd geleden zijn ze verhuisd naar een boerderij in Kloosterzande. Op het per ceel van de familie Van de Vij ver aan dezelfde weg - de boer derij het dichtst bij Dow - staat alleen nog het woonhuis over eind. „We mogen hier blijven tot onze nieuwe woning in Biervliet klaar is. Daarna wordt ook dit huis gesloopt", verklaart H. van de Vijver. Hij stopt met zijn boerenbedrijf. Van de Vijver zegt met wee moed afscheid te nemen van de Braakmanpolder. „Ik heb het bedrijf van de grond af helpen opbouwen. Als vijftienjarige kwam ik hier in 1957 met m'n ouders wonen. Toen heb ik ook de opbouw van de landerijen en verdeling van de boerderij en meegemaakt. Het is jammer dat dit nu allemaal verdwijnt. Maar ja, de vooruitgang hè, die hou je toch niet tegen. Schuren Sloopbedrijf Sinke uit Krui- ningen legt momenteel ook de laatste hand aan de sloop van de overige opstallen van Van De sloop van de boerderijen is in volle gang. de Vijver tegenover de voor malige boerderij van Goense. Uitvoerder K. Slager van het sloopbedrijf denkt dat de drie overgebleven schuren binnen een week plat liggen. Daarna duurt het karwei nog ongeveer drie weken. Slager: „Er moe ten bijvoorbeeld nog puin en funderingen worden verwij derd en afgevoerd." De net buiten het dertig hecta re grote plangebied liggende boerderij van de familie De Winne is ook aangekocht. De belangrijkste reden hiervoor is foto Peter Nicolai om mogelijke overlast van het logistieke park bij voorbaat uit te sluiten. Bovendien valt de grond van de betreffende boerderij in het landinrich tingsproject Eloek. Hierbij wordt de landbouwgrond in gericht als natuurgebied. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie en gemeenten moeten samen een fonds vormen voor herstel en onderhoud van karakteris tieke boerderijen. Zo'n hoeve fonds kan renteloze leningen verstrekken aan eigenaren, die de eerste vijf jaar niet afgelost hoeven te worden. Zo kan een belangrijke bijdrage worden geleverd aan instandhouding van bedreigd cultureel erfgoed. Dit stelde burgemeester G. Noordewier van Oostburg gis teren in Middelburg tijdens een symposium van de Boerderijen stichting Zeeland. Hij zei dat de oprichting van een fonds de pro vincie en gemeenten niet eens zoveel hoeft te kosten, alleen het renteverlies. Voor de vulling van het fonds kan ook een beroep worden gedaan op sponsors, bij voorbeeld uit de bank- en verze keringssector. Noordewier kondigde aan zich komende tijd sterk te maken voor het hoevefonds. Hij kreeg meteen enthousiaste steun van voorzitter G. Smallegange van de Boef'derijenstichting. Vol gens hem dreigt een unieke agrarische cultuurschat, die in meer dan vier eeuwen is opge bouwd en redelijk overeind is gebleven ondanks oorlogen en watersnoden, als sneeuw voor de zon te verdwijnen. Met name sinds de afgelopen twintig jaar gaat het hard, stelde Smalle gange. Boeren missen het geld voor herstel en onderhoud. Regels Een steunfonds dat onder gun stige voorwaarden geld uit leent, kan daarom een brug slaan, meende Noordewier. Hij gaf aan dat eenvoudig een lijst met karakteristieken te maken is, waaraan boerderijen waar voor steun gevraagd wordt, moeten voldoen. Minder ge makkelijk zal het zijn om het keurslijf aan regels te doorbre ken, vreesde de Oostburgse bur gemeester. Toch moet dat ge beuren, vond hij. Er is nu niet mee te werken. Hij noemde als voorbeeld dat van een boeren schuur maar 250 vierkante me ter voor nevendoeleinden benut mag worden, zodat in de meeste gevallen veel loze ruimte over blijft. Op zo'n basis is het voor een boer niet rendabel te inves teren. Gedeputeerde G. de Kok (cul tuur) achtte het belangrijk dat eigenaren van boerderijen beter worden geïnformeerd over sub sidiemogelijkheden. Ten on rechte heerst het idee dat voor de restauratie van boerderijen geen geld beschikbaar is. Het gevolg is dat een aantal gemeen ten wel geld heeft, maar geen aanvragen. De gedeputeerde pleitte voor meer voorlichting door gemeen ten. In dit verband achtte hij de oprichting van een steunpunt voor monumentenzorg (dat wordt aangehaakt bij de stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland) ook van belang voor het redden van boerderijen. Overzicht Het jaar 2003 is uitgeroepen tot Jaar van de Boerderij. De Kok kondigde de instelling van een provinciale werkgroep aan, die de activiteiten moet coördine ren. Eén van de zaken die moet gebeuren is het maken van een overzicht van alle beeldbepa lende boerderijen. De gedepu teerde liet weten dat nog dit jaar een actieplan voor de cultuur historie verschijnt. „De boerde rijen zullen daarin niet ontbre ken." De Wageningse hoogleraar J. van der Ploeg onderstreepte dat de boerderijen niet alleen blik vanger in het landschap zijn, maar ook cultureel kapitaal vormen. Hij zag in het opzetten van nevenactiviteiten een be langrijke kans om de boerderij als cultureel erfgoed nieuwe kansen te bieden. „Historische boerderijen passen voortreffe lijk in plattelandsontwikkeling, ze zijn er zelfs voorwaarde foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe SLUIS - De nieuwe gemeente in West-Zeeuws-Vlaanderen moet een naam krijgen die berust op de (cultuur)geschiedenis van de streek en niet op emoties van mensen. Dit schrijft Peter de Lijser uit Breskens aan de ge meentebesturen van Sluis-Aar- denburg en Oostburg. De Lijser beseft dat de naam van een nieuwe gemeente een heikel punt is en blijft, maar vindt dat de bestuurders best creatief mogen zijn in het vin den van een geschikte naam. De Lijser maakt momenteel een be werking van Dantes verzonnen reisverslag door het Vlaamse land ten tijde van de Gulden Sporenslag (1302). De Lijser stelt voor om voor de naamgeving te putten uit sug gesties die de Italiaanse litera tor aandraagt. Dante heeft het in zijn Inferno over Guzzante (Cadzand) en Bruggia, waar de Vlaming een zeedijk aanlegde die tegen elke vloed bestand zou zijn. Guzzante (uitspraak Ke- zant), zo vindt De Lijser, is niet alleen een mooie naam, maar ook één die, met stijl gebracht, een geweldige culturele en in ternationale impact kan hebben als de naam wordt geïntrodu ceerd wanneer Brugge (samen met Salamanca) culturele hoofdstad van Europa is. Advertentie MIDDELBURG - Wie kiest voor groene stroom moet altijd voor de volle honderd procent duur zame energie geleverd krijgen. Het kan niet zo zijn dat Delta Nutsbedrijven inwoners stimu leert voor groene stroom te kie zen als het er niet is. Die boodschap kreeg gedepu teerde A. Poppelaars gisteren tijdens de Statencommissie eco nomische zaken mee van PvdA en CDA. Poppelaars vertegen woordigt de provincie tijdens de aandeelhoudersvergadering van Delta op 25 juni. Delta stelde tijdens de campag ne voor groene stroom dat, als er meer aanvragen zijn dan Delta kan honoreren, de beschikbare groene stroom gelijkmatig over de aanvragers wordt verdeeld. In totaal reageerden 36.471 ge zinnen. Directeur J. de Back van Delta zei onlangs dat het bedrijf groene energie heeft moeten bij- kopen om alle aanmeldingen helemaal te kunnen honoreren. „Er is een enorme campagne, veel Zeeuwen kiezen voor groe ne stroom en dan is het er niet", zei PvdA'er D. Holtkamp. „Ik vraag me af of de campagne wel voldoet aan de regels van de Re clame Code Commissie." Pop pelaars: „Delta heeft aangege ven dat gebruikers groene stroom krijgen naar rato van be schikbaarheid. Van foute voor lichting is geen sprake. Wel zou het jammer zijn als mensen niet voor de volle honderd procent groene stroom krijgen. Ik zal Delta tijdens de aandeelhou dersvergadering aangeven dat er zo nodig een tandje bij moet." pagina 19: windpark Ben de Graaff levert gordijnen, tapijten, vinyl, laminaat- én parketvloeren. Wij bieden volop keuze, de beste kwaliteit en een scherpe prijs. Kom gerust eens langs ■i. in één van onze vestigingen en verbaas u over het enorme aanbod! Het wil wat, al die examens. De één springt na afloop een gat in de lucht, de ander vlucht stilletjes met betraan de ogen weg. Neem nou wiskunde, een algemeen ge vreesd vak. Op die middelba re school in Terneuzen raak ten ze er niet over uitgepraat. „Zoiets hoop ik van m'n le ven niet meer mee te maken", hyperventileerde een artis tieke jongedame. Ze had zich uit de naad ge werkt in de hoop er nog wat van te hebben gemaakt. Een klasgenoot van het noncha lantere soort keek de drukte- maakster met een brede lach rond z'n lippen aan. Hij was dan ook een geheel andere mening toegedaan. „Moeilijk? Hou toch op. Ik heb er gewoon m'n gemak van genomen." Om luchtig jes te vervolgen: „Kan ik vol gend jaar tenminste nog een keer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51