Ruimte en rust blijft het motto PZC Zeeland meer dan boterbabbelaar PvdA wil akkers opofferen voor groei toerisme Herstelplan voor kabeljauw is nog ver weg Campagne wil eerst jongeren lokken en daarna bedrijven Provincie kan bouw windmolens straks formeel afdwingen Boer uit Zuiddorpe claimt ton schade na verhoging waterpeil Wietkwekerij op hoogte 19 Toekomstvisie provincie Bijeenkomst over pleegzorg Rommelmarkt Middelburger krijgt werkstraf voor smaad donderdag 31 mei 2001 door Maurits Sep RENESSE - Het ankerpunt wordt rust en ruimte. Zeeland als contrapun t in het industriële en verstedelijkte hoefijzer dat de provincie omsluit. „Maar als we willen dat de Zeeuwen ook snappen wat we met de provin cie willen, zullen we het wel wat simpeler moeten opschrij- De toekomstvisie is goed. de vertaling nog niet, realiseren Provinciale Staten zich. Na twee dagen confereren zijn ze eruit. De richting is duidelijk, het doel geformuleerd. 'Zeeland wil niet vollopen, noch met in dustrie en woonwijken, noch met toeristen, het wil door een kwaliteitsbewaking de positie ve kansen van haar ligging ten volle benutten en zal ervoor waken een verlengstuk te wor den van de Randstad of Antwer pen.' Ja, knikken alle fracties op hun tweedaagse miniconferentie in Renesse, zó moet het. Maar: hoe leg je dat uit aan de burgers? Zij moeten zich wel herkennen in de toekomstvisie die zij mede hebben bepaald via het Zee landdebat. Helder, herkenbaar en begrijpelijk, eisen de frac ties van de definitieve versie. „Jeugdjoumaaltaal." Schoon De kern komt hierop neer: Zee land moet/wil blijven wat zij is, een provincie waar nog rust en ruimte is, met schone en frisse lucht en vrije vergezichten. Om het leven prettig te houden, moeten er wat inwoners bij ko men. Die moeten helpen de be staande voorzieningen te be houden. Om mensen binnen te halen, zijn wel meer banen no dig. Er mogen bedrijven bij ko men, maar alleen als ze schoon produceren. Toerisme kan nog een beetje groeien, landbouw en visserij verdienen de ruimte die ze nodig hebben. Wonen en wer ken doen we vooral in de steden. Cultuur, gezondheidszorg en openbaar vervoer dragen bij aan een leefbaar en veilig Zee land. Dat is het doel voor de provin- we. De weg daamaartoe is geen gemakkelijke. Dat blijkt als de Statenfracties per onderwerp praten over de afzonderlijke thema's. Dan doemen weer de partijpolitieke verschillen op. Toch worden ze het over vrij wel alles eens. Slechts twee struikelblokken blijven liggen: de mate van industrialisatie en de ruimte voor het toerisme. De Staten nemen daarvoor en kele maanden bedenktijd. In oktober hakken ze deze knopen door. Tevreden J. Timmermans van het bureau Denken en Doen (DenD), dat de provincie de weg wees naar het Zeelanddebat en de strategi sche visie, is tevreden. Hij heeft een grote betrokkenheid van de bestuurders bij Zeeland gezien. De partijen hebben zich gecon formeerd aan de uitkomsten van het Zeelanddebat. Zonder aan populisme te doen, hebben ze steeds geworsteld met de vraag: wat wil de bevolking, welke keuze maken wij zelf en hoe leggen we dat uit? Ze heb ben moed getoond." Timmermans heeft ook de ideo logische verschillen gezien. ,,De Staten hebben zich opgesteld als een helikopter die boven de provincie hangt om te zien hoe het landschap zich moet ont wikkelen. Straks staan ze weer met beide benen op de grond. Dan zullen ze door hun verschil lende opvattingen problemen tegenkomen." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeland gaat volgend jaar de boer op om iedereen te laten zien waarom het aantrekkelijk is om in de provincie te wonen en te werken. Want om de econo mie te versterken zijn nieuwe inwoners en bedrijven nodig. Om die aan te trekken moet de provincie flink sleutelen aan het imago. Provinciale Staten hebben daarom het groene licht gegeven voor een grootscheepse 'reclamecam pagne'. Alleen GroenLinks behoudt de stem nog voor. Die partij twijfelt of ze geld moet uit trekken voor een campagne waarvan nog niet duidelijk is welk imago zal worden uitge dragen. Alle partijen in Provinciale Staten zijn het over één ding eens, zo bleek gistermiddag tijdens de Statencommissie economische zaken. Om de Zeeuwse economie te kunnen versterken en daarmee de werkgelegenheid in de toe komst veilig te kunnen stellen, zijn nieuwe inwoners en be drijven nodig. De oorzaak van het wegblijven ervan zoekt de politiek in het imago van Zee land. Dat moet worden opge poetst. Eerst jongeren binnenhalen, dan pas bedrijven aantrekken is de strategie van de campag ne die het bureau Van Sluis Consultants voorbereidt. Di recteur W. van den Bosch pre senteerde gisteren tijdens de commissievergadering de eer ste plannen voor de campagne. Hij stelde dat oude Zeeuwse waarden moeten worden ver pakt in een nieuw jasje, dat de campagne zeker geen verkoop van gebakken lucht mag zijn en dat voox-al de Zeeuwen zelf bij de voorbereiding moeten worden betx-okken. Een aantal Statenfracties rea geerde voorzichtig. ,,Ik kan er nog niet direct enthousiast van worden", zei VVD-Statenlid H. van Geesbergen. „Waaraan kunnen we later zien of de campagne wel of niet is ge slaagd?" Van den Bosch ant woordde dat dat moeilijk te meten is. Scepsis PvdA'er D. Holtkamp: „Ik kijk er met enige scepsis tegenaan. De campagne kost veel geld en de vraag is wat het ople vert." Maar vooral GroenLinks-Sta- tenlid M. Wiex'sma is het niet eens met het door Gedeputeer de Staten gekozen uitgangs punt. „Ik heb geen idee welk imago GS willen uitdragen. Ik mis dat in het voorliggende plan. Er had op zijn minst iets moeten in staan over de dis cussie over de toekomst van Zeeland. Die discussie wordt nog gevoerd." Gedeputeerde D. Bruinooge was het niet met de redeneiïng eens. „Bij de collegeonderhan delingen is afgesproken dat we iets moeten doen aan het ima go van Zeeland. Op tafel ligt nu een offeite met een eerste toelichting over hoe dat aan te pakken. Dat is nog geen con creet plan. Het enige dat ik Provinciale Staten vraag is geld om de ideeën nader te kunnen uitwerken. Werkende weg moet er dan vorm aan worden gegeven." Wiersma: „Ik word van die uit leg niets wijzer. Er had in deze toelichting al iets moeten staan over de toekomstvisie op de provincie. Want de uitkom sten van die discussie bepalen mede hoe je Zeeland wilt uit dragen." Gedeputeerde Bruinooge: „Natuurlijk zal de uitkomst van het debat over de toe komst van Zeeland mede be palend zijn voor de manier waarop de campagne invul ling krijgt." Traditioneel Zeeuws: mevrouw Beenakker uit Krabbendijke poseert in dracht, vorig jaar bij het afscheid van margarinemerk Zeeuws foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet zich er sterk voor maken dat in 2010 voor een ver mogen van tenminste 205 mega watt aan windenergie staat op gesteld. De (plaxxologische) uitvoering daarvan ligt vooral bij de gemeenten. Als die zich onvoldoende inspaixneix om het plaatsen van windturbiixes bin nen hun grenzen mogelijk te maken, moet de provincie niet aarzelen vanaf 2005 dwingende maatregelen te nemen. Dat is de kern van de nieuwe Be stuursovereenkomst Landelijke Ontwikkeling Windenergie (BLOW), die Rijk, provincies en gemeenten gaan afsluiten. Lan delijk wordt gemikt op een ver mogen van 1500 megawatt aan windenergie, 400 megawatt meer dan is opgenomen in de huidige Bestuux-sovei-eenkomst Plaatsingsproblematiek Wind energie (uit 1991). In die ovex~- eenkomst bedraagt het Zeeuw se aandeel nog 250 megawatt. Er is voor de provincie nog heel wat werk aan de winkel. De in 1991 aangegane inspannings verplichting van 250 megawatt is bij lange na niet gehaald. Er staat nu voor bijna 50 megawatt aan windveirnogen opgesteld in Zeeland. In acht jaar moet daar nog ruim 150 megawatt aan worden toegevoegd. Wel heeft de provincie inmiddels zelf pla nologisch maatregelen geno men. De nieuwe afspraken omvatten verzwaarde waarborgen voor de bouw van windmolens. In de lopende ovei'eenkomst schox-tte het daar aan; het was allemaal te vx'ij blij vend. Daarom is er tot nu toe van de goede bedoelingen om windenergie echt uit de startblokken te krijgen, niet zo veel terecht gekomen. Goede wil De provincie moet gemeenten meer achter de broek zitten, bij voorbeeld via een aanwijzing. Die mogelijkheid ontstaat ove rigens pas vanaf 2005; de ge meenten krijgen eerst nog de tijd om zelf hun goede wil te to nen en barrières voor het op richten van windturbines te slechten. •Flevoland is de provincie waar de meeste windenergie opge wekt moet worden (220 mega watt). Zeeland krijgt, net als Noord- en Zuid-Holland, 205 megawatt toebedeeld. In Dren the hoeven de minste windmo lens te verrijzen (15 megawatt). In de oude overeenkomst was aan Drenthe, Overijssel, Gel derland, Utx-echt en Limburg geen windenergie toebedeeld. Nu dus wel, daarom kan Zee land minder leveren. Meisje. door Maurits Sep RENESSE - En dan is het George van Heu- kelom te veel. „Wij zijn geen Zeeuwse bab belaars, boter, mosselen en strand", roept hij uit. Weg met dat oubollige, defensieve imago. Zelfbewust, dat moet Zeeland zijn, adviseert de SGP'er. CDA-aanvoerster Lukkie Nederhoed moedigt hem aan. „Goed zo George." Van Heukeloms uitval volgt op een passage over het imago van Zeeland in de strategi sche visie. Onder het kopje cultuur wordt dat imago gekoppeld aan ikonen als babbe- laai-s en mosselen. „Dat moet eruit", eist de SGP 'er tij dens de tweede sessie van de mini conferentie over het Zeelanddebat, gister ochtend in Renesse. Nederhoed hoort hem verbaasd maar met plezier aan. „Goed zo, George. En dat nog wel uit jouw mond." Van de SGP'er wordt toch vooral verwacht dat hij het traditione le beeld van Zeeland wil behouden. Van Heukelom: „Er is ook niks mis met het door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Agrariër A. Pe ters uit Zuiddorpe wil van het Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren een schadevergoeding van tenminste 100.000 gulden. De schade komt volgens Peters voort uit een verhoging van de waterstanden waardoor de op brengst van zijn gewassen de af gelopen jaren dertig procent minder was dan gebruikelijk. Het peilbesluit waar het om gaat werd in 1998 door het toen malige waterschap De Drie Am bachten genomen. Het besluit houdt in dat het verschil tussen het zomer- en het winterpeil wordt opgeheven door meer op pervlaktewater binnen te laten in de omgeving van Westdorpe, Ouddoxpe en Koewacht. Tevens werd het winterpeil verhoogd. Het waterschap wil hiermee de verdroging van landbouwgron- TERNEUZEN - Zeeuwen die in het pleegouderschap zijn geïn teresseerd, kunneix op dinsdag 5 juni in Terneuzen terecht voor een informatieavond over pleegzorg. De avond woi'dt georganiseerd door de afdeling Pleegzorg van de jeugdhulpstichting Jeugd zorg Zeeland. Een ei'varen pleegouder en een medewerker van Pleegzorg informeren over alle aspecten van pleegzorg. De bijeenkomst is in het Churchill Hotel aan de Churchillaan 700 en begint om 20.00 uur den tegengaan. Ook is een hoge- re waterstand van belang voor gebieden die bestemd zijn voor natte natuurontwikkeling. Niet voor alle agrariërs pakt de peilverhoging voordelig uit. Voor Peters en zijn collega H. Bonte uit Koewacht levert het peilbesluit juist schade op. Pe ters zei dat hij inmiddels de helft van zijn melkvee heeft moeten opruimen omdat er plassen op de weilanden kwamen te staan. De andere helft van zijn koeien staat nu op hoger gelegen delen. De gewasschade zit vooral in verkorting van het gx'oeiseizoen. „De hoge waterstand maakt het oogsten moeilijker. En in het be gin van het seizoen kun je pas la ter het land op." De opbrengst van zijn bieten bijvoox-beeld is daardoor fors lager uitgevallen, zei de agrariër gisteren. Peters heeft de verhoging van het oppervlaktepeil aangevoch ten bij de ï-echtbank in Middel burg en, in hoger beroep, bij de Raad van State in Den Haag. Beide rechtscolleges hebben zijn bezwaar veiworpen. Algemeen belang Uit de uitspraken - die van de Raad van State werd deze week bekend - blijkt dat een peilbe sluit een algemeen belang dient. Individuele schade van agrari ërs is geen reden om een peilbe sluit terug te draaien. De Wet op de Waterhuishouding kent ech ter een schaderegeling. Peters moet dan ook naar het Water schap Zeeuws-Vlaanderen voor een schadeloosstelling. Hij heeft daar inmiddels een claim van 100.000 gulden gedepo neerd. Het Waterschap is nog bezig met het berekenen van de schade. Met een hoogwerker haalde de politie de wietkwekerij leeg. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De Temeu- zense politie had de Zeeuwse primeur om met een hoogwer ker een wietkwekerij te ont mantelen. Op de bovenverdie ping van een fitnesscentrum in de binnenstad van Terneu zen werd gisteren een profes sionele kwekerij ontdekt. Voor de ontruiming werd de hulp ingeroepen van de plaat selijke brandweer. De politie verwacht de komende dagen in Terneuzen en omgeving nog meer kwekerijen aan te tref fen. De politie kwam de illegale wietplantage op het spoor na klachten van omwonenden. Die hadden stankoverlast ge meld. Na een inval om half tien bij de fitnessruimte en een huiszoeking werden op de zoldei*verdieping van het ge bouw op de kop van de Vloos- wijkstraat ongeveer driehon derd planten aangetroffen, plus een volledig geautomatiseerde groei- en irrigatie-installatie. Om de hele voorraad met toebeho ren, zoals koolstoffilters, computer, verlichting, elek- tra-installatie, potgrond, bloembakken en groeilam- pen, niet door het hele pand naar beneden te sjouwen wei'd een hoogwerker van de brandweer ingezet. Volgens chef M. Lenselink van de Terneuzense politie zijn de aard en omvang van de plan tage niet erg bijzonder, maar is de wijze van ontmanteling wel opmerkelijk. „Op deze manier kunnen we op de loca tie zelf al meteen scheiden wat in de container gaat en wat ex- in beslag wordt genomen. Dat scheelt een hoop rompslomp." Lenselink zegt dat illegale kwekerijen vroeg of laat tegen de lamp moeten lopen, en voorspelt nog meer invallen. „Dat spul stinkt enorm; klachten van bxxren zijn een goede bron van informatie. Verder loopt het in de gaten wanneer er op grote schaal potgrond aangevoerd wordt." De politiechef waarschuwt voor de gevaren van een der gelijke plantage in een wo ning. Zo is er vaakbrandx-isico door de gebrekkige elektrici teitsvoorziening en het ille gaal aftappen van stx-oom. Tegen de bewoners is proces- verbaal opgemaakt. door Maurits Sep RENESSE - De PvdA wil enkele duizenden hectares landbouw grond inruilen voorde recreatie. De toerist heeft meer x-uimte no dig, anders komt hij niet meer naar Zeeland, voorspellen de socialisten. Zij staan alleen in hun opvatting. De andere Sta tenfracties willen de landbouw- grond beschikbaar houden voor de boeren. Toei'isme is een belangrijke pij ler onder de Zeeuwse economie. Om die overeind te houden, moet zij meer ï-uimte krijgen, vindt de PvdA. Zij denkt vooral aan het gebied vlak achter de kust. D. Holtkamp: „De vraag is: kun je zo verder met de recre atie, of mis je dan elementen die de toerist wel wil hebben? We beperken het kwaliteitsbeleid in de recreatie nu tot betere ac commodaties, maar wij vinden dat je verder moet gaan." Holtkamp geeft toe dat dat ten koste gaat van landbouwgrond. „Maar wij gaan niet uit van het principe landbouwgrond. Grond is grond en die geef je een functie. Dat kan landbouw zijn, maar ook verkeer. Of recreatie." Goede grond Geen enkele fractie in Provinci ale Staten deelt de visie van de PvdA. Belangrijkste bezwaar is dat de landbouw daarmee goede grond verliest die zij wel hard nodig heeft om in de toekomst te overleven. „Want de boeren zit ten nu wel in een dip, en ik zie dat voox-lopig ook niet verande ren, maar op termijn kan het wel beter gaan", aldus J. van Ginkel (ChristenUnie). Het CDA vindt het voorstel van de PvdA bovendien faliekant in stx-ijd met 'het allereerste uit gangspunt voor de strategische visie voor Zeeland: rust en ruimte'. L. Nederhoed-Zijlsti'a: „We willen het landschappelijk beeld van de provincie de ko mende twintig jaar vasthouden. Dan moet je de landbouw en het natuurbeheer extra geld geven, niet de recreatie uitbreiden." De socialisten delen dat uit gangspunt van rust en niimte, maar voorspellen dat de recrea- tie zich toch wel zal uitbreiden ten koste van de landbouw. Als een boer dat zelf wil, is daar niks op tegen, vindt de VVD. „Maar de grens ligt daar waar het toe risme ten koste gaat van de landbouw." Omdat de fracties fundamen teel van mening verschillen, hebben zij gisteren besloten in de concept-strategische visie voor Zeeland nog geen uit spraak te doen over de groei van het toerisme. Dit onderdeel blijft open tot de Statenverga dering van 26 oktober, als de de finitieve visie zal worden vast gesteld. De komende maanden wox-den benut om zich op die discussie voor te bereiden. Hetzelfde besluit is genomen over de industrialisatie van Zeeland. Tijdens de eerste ronde over de strategische visie voor de px-ovincie. dinsdagmxddag, bleken de meningen ook hier over ernstig te verschillen. Een meerderheid wil het toela tingsbeleid voor nieuwe bedrij ven verscherpen. Industrieën moeten niet alleen voldoen aan milieu- en ruimtelijke orde- ningseisen, maar ook aan een Zeeuwse kwaliteitstoets: past het bedrijf in het uitgangspunt van een rustige en ruimtelijke provincie? WD, SGP en PvZ zijn daar tegen. Na een avondje lobbyen en een nachtje slapen bleken de stand punten onveranderd. De frac ties besloten het ondexwerp te laten rusten tot oktober en niet geforceerd tot een compromis te komen. „Dan krijg je eenheids worst", stelde L. Nederhoed- Zijlstra (CDA). WD'er J. Suui*- mond: „Beter een helder ver schil dan een slap compromis." GRIJPSKERKE - De buurt- commissie van Poppendamme houdt zaterdag 2 juni een boe- renrommelmarkt. Er worden onder meer werktuigen en meu bels aangeboden. De rommel markt wordt gehouden op het terrein van Imkerij Poppen damme van 10 tot 16 uur Zeeuws meisje en met klederdracht, maar we zijn veel meer. Zeeland heeft ook hard werkende mensen, zoals de Randstad ze graag zou hebben. Dat moeten we uitdra gen." Zo ver als commissaris van de koningin Wim van Gelder wil Van Heukelom nu ook weer niet gaan. „Die wil Zeeland opstuwen in de vaai*t der volkeren en volop meedoen met de moderne tijd. Dat hoeft voor mij niet zo. Maar wat aanvallender mag wel. Nu zijn we nog te defensief." door Harmen van der Werf BRUSSEL - De Europese Unie en Noorwegen kunnen het maar niet eens worden over een defi nitief herstelplan voor kabel jauw in de Noordzee. Overleg is deze week opnieuw op niets uit gelopen. Om de kabeljauwstand te her stellen, zijn eerder dit jaar grote delen van de Noordzee gesloten voor de visserij. Dat was een Noors-Europese noodmaatre gel. De Europese Unie en Noor wegen bezinnen zich nu vooral op technische maatregelen. „Over het sluiten van grote de len van de Noordzee zoals dit voox-jaar wordt niet meer ge sproken", weet B. Daalder van de Federatie van Visserij vereni gingen. „Daarvoor bestaat bij de Europese lidstaten geen stexin." Technische maatregelen moe ten de kabeljauw in de eerste plaats er bovenop helpen, zoals een vergroting van de maas wijdte van de netten voor kabel - jauwvisserij. Nooxwegen wilde lange tijd voor de kabeljauwvis serij een maaswijdte van 135 millimeter invoeren, de EU zat op 120 millimeter. Volgens Daalder ziet het er naar uit dat het 120 millimeter wordt. Zeker is dat niet, omdat geen akkoord kon worden be reikt over bijkomende maatre gelen. Dat gaat onder meer over de netten van tong- en scholvis sers. Het merendeel van de Ne derlandse vissers hoort daartoe. Zij vangen beperkte hoeveelhe den kabeljauw als bijvangst. Kleine vis Noorwegen en de EU zijn het wel eens overéén maatregel, dat de kabeljauwvisserij gesloten moet worden als er veel jonge kabeljauw zit op een bepaalde plek. Visserij wordt daar tijde lijk verboden, tot visserijdes kundigen constateren dat er minder jonge kabeljauw is. Zo wordt kleine vis gespaard. De EU wilde ook nog dat alle visserij wordt stopgezet, als het quotum van een vissoort waar voor een herstelplan geldt (zoals kabeljauw) is volgevangen. DaaiTegen maakten zoveel lid staten bezwaar, aldus Daalder, dat dit idee van de baan is. Noorwegen en de Europese Commissie voex-en medio juni een volgende gespreksronde over de kabeljauw in Oslo. Noorwegen is geen lid van de EU. Voor visserij maatregelen heeft de EU daarom Noorse steun nodig. MIDDELBURG - De politie rechter en de officier van justitie in Middelburg vonden het niet netjes om je ex-vriendin zo aan de schandpaal te nagelen. Met het ophangen van pamfletten, voorzien vaxx foto en kwetsende teksten (zij is cocaïneverslaaf- de, prostituée) in een Middel burgse woonwijk, had een 35- jarige man uit Middelburg zijn ex willen terugpakken. Hij had ook de ruiten van haar woning en de ruit van een auto ingegooid. Toch wilden de poli tierechter en de officier gisteren niet zomaar voox-bijgaan aan de rol van het slachtoffer. Zij had immers samen met haar zus in gebroken bij de verdachte en daar spullen met een emotione le waarde, zoals een foto van zijn overleden partner, wegge haald. Politierechter M. Steenbeek zei dat een minne streek te vinden. Aan de andere kant vond hij de reactie van de verdachte onge past. „Het slachtoffer is door smaad getekend. Drie agressie delicten binnen vier dagen", omschreef hij de gebeurtenissen in augustus vorig jaar Zestig uur werkstraf vond hij passend. Tachtig uur Officier van justitie M. Kappey- ne van de Cappello kon zich eveneens iets bij de getergde re actie van de Middelburger voor stellen, maar had toch tachtig uur onbetaalde arbeid en twee maanden vooxwaardehjke ge vangenisstraf geëist. Gisteren bleek dat de verdachte nog op gespannen voet leeft met de familie van zijn ex-vriendin. Volgqns raadsman E. Smit zijn de problemen nog niet voorbij. „Een broer van haar is onlangs op mijn cliënt ingereden. Dit alles heeft hem goed geraakt. Het is een koekje van eigen deeg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45