Pronk zet statiegeld blikjes door Nederlanders betrokken bij pornonetwerk Wonderland Nieuwe erectiepil op de markt Omstreden landbouwgif toegestaan Nieuwbouw kost leraren baan Extra straatverlichting na moord Politiemensen massaal ingeënt Schuldsanering 11.000 gezinnen Kamer en bedrijfsleven sceptisch over effect milieumaatregel Behouden Huis herbergt maritieme collectie Notitie over veehouderij lauwtjes ontvangen Personeel bank krijgt meer geld Onder de grond donderdag 31 mei 2001 DEN HAAG - Boeren en tuinders kunnen dit teeltseizoen elf omstreden bestrijdingsmiddelen gewoon gebruiken. De pre sident van de rechtbank in Den Haag wijst de eisen van een aantal milieuorganisaties af. Dat blijkt uit een vonnis dat gis teren werd bekendgemaakt. Volgens de milieuorganisaties zijn de middelen zeer schade lijk voor het milieu en het grondwater. De overheid staat het gebruik van de bestrijdingsmiddelen toe, omdat deze onmisbaar zouden zijn voor de sector. ANP HAREN - Het Maartenscollege in het Groningse Haren moet noodgedwongen zeven leraren ontslaan, omdat het na groot schalige nieuwbouw in financiële problemen is gekomen. De interconfessionele scholengemeenschap van 1450 leerlingen heeft voor de nieuwbouw een deel van haar reserves ver bruikt, waardoor zij nu geen financiële buffer meer heeft voor teruglopende leerlingaantallen. Volgens rector K. Torreman is het wijsheid achteraf om te zeg gen dat de school met de dure nieuwbouw boven haar stand heeft geleefd. ,,We zijn van drie locaties naar één locatie ge gaan; dat was noodzakelijk." ANP ACHTKARSPELEN - De straatverlichting in de Friese ge meente Achtkarspelen blijft voortaan ook 's nachts aan. Na de moord op Marianne Vaatstra twee jaar geleden bij het donke re Veenklooster, dat vlakbij Achtkarspelen ligt, vroegen veel burgers om betere verlichting. ,,Wij willen dat mensen zich weer veilig voelen in deze omgeving", aldus woordvoerder J. Dijkema van de gemeente Achtkarspelen. Om het aantal 'enge' plaatsen te verminderen heeft de ge meente onlangs besloten dat de lantaarns 's nachts op dim licht blijven branden. Verder komt er langs de fiets- en voet paden om de vijfhonderd meter verlichting. ANP DEN HAAG - Zeker tweeduizend van de 4300 politiemensen van het korps Haaglanden worden deze week vrijwillig inge ënt tegen hepatitus-B. Haaglanden is het eerste korps dat dit op zo'n grote schaal doet. De politiebonden hebben de afgelopen jaren al bij de Neder landse politiekorpsen aangedrongen om de mogelijkheid te bieden om hun personeel in te enten. Politiemensen komen volgens hen steeds vaker met bloed in aanraking. Dat gebeurt onder meer als drugsverslaafden al dan niet met opzet een agent met een injectienaald prikken. Ook bij arrestaties van gewonde personen lopen politiemensen steeds vaker risico's, constateerden de bonden al in 1999. ANP (Advertentie) DEN HAAG - Ruim elfduizend gezinnen, alleenstaanden en kleine zelfstandigen hebben tussen eind 1998 en begin dit jaar gebruikgemaakt van een nieuwe wettelijke regeling om van hun torenhoge schulden af te komen. Gemiddeld stonden de kleine ondernemers 2,5 ton rood, de overige huishoudens hadden een tekort van gemiddeld 60.000 gulden. Dat blijkt uit het rapport Van schuld naar schone lei, dat mi nister Korthals van Justitie gisteren naar de Kamer stuurde. Sinds 1998 kunnen burgers en eigenaren van bedrijfjes die in ernstige financiële problemen zijn geraakt een beroep doen op de Wet schuldsanering natuurlijke personen. De schulde naar moet gedurende drie jaar zoveel mogelijk afbetalen, daarna wordt het restant kwijtgescholden. De rechter be paalt of'iemand in aanmerking komt voor zo'n sanering. ANP 2e PINKSTERDAG OPEN Wij zijn 2e pinksterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 AMSTERDAM - Op het terrein van de Marine Kazerne Amsterdam heeft het Ne derlands Scheepvaartmuseum er een depot bij. Het gebouw kreeg de naam 'Het Behouden Huis', genoemd naar het huis waarin Willem Barentszoon in 1596/'97 op Nova Zembla overwinterde. De maritieme topcollectie van het museum verhuist binnenkort naar het nieuwe depot. Het gebouw met kantoren en restauratieateliers is negentig meter lang, heeft twee verdiepingen waarin ruim 200.000 zeer diverse museumobjecten kun nen worden ondergebracht. Staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur heeft het museumdepot gisteren ge opend. foto Robin Utrecht/ANP 1 Dat is de uitkomst van qveiieg i gisteren in de Tweede Kamer, t Door het statiegeld zullen min- der verpakkingen op straat te- rechtkomen, zo verwachten de partijen. De laatste tijd is de hoeveelheid zwerfafval sterk toegenomen. Pronk meent dat statiegeld het sluitstuk is van maatregelen om zwerfvuil te beperken. Nieuwe reclamecampagnes, meer afval bakken of strengere controles zijn volgens hem niet genoeg. Het idee door het heffen van sta tiegeld iets te doen tegen rond slingerende blikjes, flesjes en kartonnetjes kreeg gisteren uit- eindelijk steun van alle fracties behalve de WD. De WD vindt I deinzamelingskostentehoogen I wil meer afvalbakken. Ook an- I dere fracties blijven sceptisch. „Denkt de minister nu echt dat mensen de kartonnetjes terug sjouwen naar de winkel?", be toogde ChristenUnie-Kamerlid Van Middelkoop, die op zich wel voorstander is. Overleg De Kamer wil daarom niet zon- der overleg met het bedrijf sle- ven overgaan tot verplicht sta- 1 door Kees Bos I DEN HAAG - Minister Pronk f. I van Milieu gaat nog eens met de 1 verpakkingsindustrie praten over invoering van statiegeld op blikjes, plastic flesjes en drink- kartonnetjes. Als de bedrijven - niet zelf tot statiegeld overgaan, mag Pronk hen verplichten tot j een soort statiegeld. De minister komt dan nog voor de zomer met een voorstel in het kabinet. tiegeld. Vooral PvdA en CDA zijn benieuwd naar alternatie ven. PvdA-Kamerlid Schoen makers denkt aan inzameling door sportverenigingen, die nu al oud papier ophalen. D66 en ChristenUnie zijn eventueel be reid tot een variant met statie geld op alleen plastic flesjes. Het bedrijfsleven is ontevreden over de houding van de Kamer. ,,We zouden blij dit gebouw zijn uitgelopen als Pronk had afge zien van het voorstel. Nu komt hij opnieuw praten. Maar hij heeft ons niets nieuws te bie den", aldus directeur T. Roos van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel. Statie geld op de kleine drinkverpak- kingen leidt volgens hem tot 300 miljoen gulden extra kosten voor winkeliers. Het bedrijfsle ven is bereid tot grote investe ringen als de overheid afziet van het statiegeld. Zo wil het hon derd miljoen gulden steken in voorlichtingsprojecten en pro jecten om de bermen en straten schoon te houden. ANP DEN HAAG - De politieke par tijen in de Tweede Kamer reage ren lauw op het rapport 'Toe komst voor de veehouderij' van de commissie-Wijffels. De grote partijen onderschrijven de ana lyse van de commissie dat de veehouderij moet veranderen. De meeste woordvoerders vin den echter dat Wijffels had moe ten aangeven hoe de verande ring tot stand moet komen. De partijen zijn zelf verdeeld over de vraag hoe en hoe snel de aan passingen moeten verlopen. Oud-Rabotopman en oud-Ser- voorzitter H. Wijffels consta teert in zijn rapport dat de in tensieve veehouderij dier- en milieuvriendelijker moet pro duceren. Dat leidt tot een hoge re kostprijs voor het vlees en dus moet de consument bereid zijn meer te betalen voor zijn dage lijkse lapje. Ook moeten de su permarkten en slagerijen bereid zijn het duurdere vlees in het as sortiment op te nemen. „In de commissie zaten geen vertegenwoordigers van de Consumentenbond en van de supermarkten. Dat is een ge miste kans, want de steun van consumenten en supermarkten ontbreekt nu in het plan", aldus D66-Kamerlid Ter Veer. „De commissie geeft geen concrete oplossingen. Het is voor ons een teleurstellend en overbodig rapport vol modieuze priet praat." Getallen GroenLinks had graag gezien dat Wijffels concrete getallen noemde. „Hoe groot moet de bio-industrie blijven, dat soort dingen had ik graag gezien", al dus Kamerlid Vos. CDA en WD wijzen ook op het ontbreken van een internatio nale dimensie. Oplaat van de WD: „We kunnen wel allerlei maatregelen invoeren die het vlees duurder maken, maar als de consument dan vlees uit an dere landen koopt waar minder welzijns- en milieuèisen gelden, zitten we over tien jaar zonder veehouderij in Nederland." De PvdA wil het rapport zo snel mogelijk in beleid omzetten. „Het rapport moet in elk dossier dat op tafel komt meewegen", aldus kamerlid Waalkens. „Als we over de kuikenmesterij spre ken moeten we dus niet meer praten over een centimeter er bij maar een andere manier van kuikens houden." GPD van onze redactie binnenland BREDA - Ook Nederlanders blijken betrokken te zijn ge weest bij een van de grootste kinderpornonetwerken van de wereld. Het Openbaar Ministe rie in Breda ontmaskerde in augustus vorig jaar zes Neder landers die deelnamen aan de Wonderland Club, zo is gisteren bekendgemaakt. Justitie heeft tijdens de rechts zaken van vijf Nederlanders niet het wereldwijde karakter van dit netwerk genoemdDat is volgens persofficier M. Corten niet gebeurd, omdat het OM tij dens het onderzoek en deze rechtszaken simpelweg niet op de hoogte was van de link met het wereldwijde kinderporno netwerk. Het OM in Breda werd op het spoor van de Nederlandse be trokkenen gebracht door de au toriteiten in Groot-Brittannië. Vijf van de zes Nederlandse clubleden zijn inmiddels ver oordeeld tot straffen van vijf tien tot 36 maanden. De zes wa ren volgens justitie actief in de Wonderland Club. Dit netwerk beheerde naar schatting een miljoen afbeeldingen, waarvan enkele honderdduizenden kin derpornofoto's. Het OM meldt voor het eerst dat Advertentie Ketel 1 Jonge Jenever lOOcl 2^24,"eu,4 GALLGALL Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig r/m 24 juni 2001. WWWGALL.NL in dit onderzoek gebruik is ge maakt van de internettap, waarmee communicatie via het internet kan worden onder schept. „Dat is heel bijzonder", weet Corten. „Het is een heel mooi middel gebleken. In deze zaken hebben de taps tot heel veel bewijs geleid." Het eerste deel van het netwerk Wonderland Club werd in 1998 opgerold. In totaal volgden 107 aanhoudingen in twaalf landen. Ook legde de politie beslag op duizenden tonnen computerap paratuur. Wereldwijd, onder meer in de VS en Groot-Brittan nië, zijn voor zover nu bekend meer dan vijftig mensenveroor- deeld. In Groot-Brittannië leidde de veroordeling van zeven mannen in deze zaak tot veel ophef. De Britse rechtbank legde de over wegend goed opgeleide mannen in februari straffen van een tot anderhalf jaar op. Deze lage vonnissen veroorzaakten grote publieke verontwaardiging. Volgens kinderrechtenactivis ten geven de 'milde' sancties het teken dat seksueel misbruik van kinderen door de maatschappij wordt geaccepteerd. Tijdens de rechtszaken in Groot-Brittannië kwam een aantal gruwelijke details aan het licht. Zo was misbruik van kinderen voor leden van de Wonderland Club rechtstreeks te bekijken op internet. Het manipuleren van beelden, waardoor het lijkt alsof kinde ren seksueel misbruikt zijn, zonder dat dit daadwerkelijk gebeurde, wordt strafbaar. Mi nister Korthals van Justitie heeft een wetsvoorstel met deze strekking naar de Tweede Ka mer gestuurd. Tot dusver is fysieke betrokken heid van kinderen voorwaarde voor strafbaarheid van kinder porno. De minister wil echter ook hard optreden tegen 'virtu ele' kinderporno. Het gaat daar- AMSTERDAM - De 12.000 werknemers bij de kleine en middelgrote Nederlandse ban ken krijgen 7 procent meer loon. Werkgevers en bonden zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe CAO voor het algemene bankpersoneel. Per 1 juli dit jaar krijgen de per soneelsleden een salarisverho ging van 4 procent. Een jaar la ter komt daar nog eens 3 procent bij. Op 1 januari 2003 volgt een eenmalige uitkering van 300 eu ro. ANP bij onder meer om foto's op in ternet die gemanipuleerd zijn en misbruik van kinderen suggere ren. Het gaat om een misdrijf, waar op een straf kan staan van vier jaar, maar als van de porno een beroep of gewoonte wordt ge maakt is de maximumstraf zes jaar. Minister Korthals wil ook dat niet langer een strafklacht no dig is om op te treden tegen da ders van ontucht met kinderen tussen de twaalf en zestien jaar. De bewindsman stelt bovendien voor om seksuele exploitatie van kinderen, zonder dat daar bij seksueel contact plaatsheeft met een andere persoon, straf baar te maken. Zo kunnen ook peepshows met minderjarigen worden aangepakt. De exploi tant van zo'n show riskeert een straf van zes jaar, de klant een straf van vier jaar. De minister trekt ook lering uit een arrest van de Hoge Raad over een vrouw die in halfslaap gemeenschap toestond met een ongewenste partner, nadat zij wei-d misleid over diens identi teit. Korthals stelt voor om ook dit strafbaar te stellen. Het is nu reeds strafbaar om seksueel contact te hebben met iemand die bewusteloos is of in 'een toe stand van lichamelijke on macht' verkeert. ANP HAARLEM - Provinciale Sta ten van Noord-Holland verga deren over vier jaar in een nieu we statenzaal onder de grond. Gedeputeerde Staten hebben ingestemd met een renovatie- plan voor het bestaande provin ciehuis, waar de ondergrondse statenzaal deel van uitmaakt. (Advertentie) De Spaanse architect Josep Lluis Mateo heeft de statenzaal als onderdeel van een groter vergadercentrum onder de his torische binnentuin geprojec teerd. ANP van onze redactie binnenland HOOFDDORP - Het Hoofddorpse bedrijf Ab bott BV brengt over anderhalve week een erec tiepil op de markt. Het rode vijfhoekige pilletje Uprima is daarmee de eerste concurrent van de blauwe, vierkante Viagrapil. Het Duitse far macieconcern Bayer beschikt ook al over een concurrerende pil, maar de introductie daar van wordt pas eind volgend jaar verwacht. De presentatie van de potentiepil had gister middag plaats. Uroloog Eric Meulenman van het Radboudzie- kenhuis uit Nijmegen, deskundig op gebied van potentieproblemen, noemt de komst van Uprima 'interessant'. „Al zal het de primeur van Viagra met kunnen overtreffen. Dat was het eerste middel in tabletvorm om de erectie te verbeteren. Voor die tijd waren mensen nog aangewezen op protheses of injecties." De werkzame stof van Uprima is apomorfine en niet, zoals bij Viagra, sildenafil. Daardoor zou Uprima volkomen veilig zijn, ook voor hartpatiënten die vanwege angina pectoris ni traten gebruiken. Voor deze laatste groep is het slikken van Viagra een risico, omdat de combi natie van de twee middelen ernstige bloed drukproblemen kan veroorzaken. Uprima moet twintig minuten voorafgaand aan de seksuele gemeenschap onder de tong worden gelegd, waar het langzaam oplost en gemakkelijk in de bloedbaan wordt opgeno men. De apomorfine stimuleert de hersenen tot de afgifte van dopamine, het natuurlijke sig naal tot de vorming van een erectie. Hierin ligt het belangrijkste verschil met Via gra. dat rechtstreeks op de penis werkt. Boven dien veroorzaakt Viagra geen stijve penis, maar voorkomt ze juist dat een erectie vroeg tijdig wordt afgebroken. Nog een verschil: Via gra werkt uren achtereen, tot zes uur aan toe, terwijl Uprima kort werkt en daardoor om de acht uur mag worden geslikt. Volgens de fabri kant is veelvuldig en langdurig gebruik onge vaarlijk. Uprima komt in pillen van twee en drie milli gram op de markt. De eerste is vijftien procent goedkoper dan Viagra, de tweede is even duur als Viagra. GPD De nieuwe Jaguar generatie Ride Drive dagèn De X-TYPE. Vierwielaandrijving standaard, keuze uit, 2.5 V6 en 3.0 V6. Leaseprijs vanaf €859.- per maand'. www.x-type.com Wij nodigen u uit om zelf de dynamiek en prestaties van de X-TYPE te beleven tijdens onze Ride Drive dagen van 31 mei t/m 9 juni a.s. U bent van harte welkom Jaguar Centre Breda B.V. Tuinzigtlaan 22, 4814 JE Breda. Telefoon 076 - 514 30 07. 'Leasepri|s Jaguar X-TYPE 2.5 V6 vanaf 859,- f 1.893,-) per maand (excl BTW) bij 20,000 km per jaar/48 maanden. Brandstofverbruik: liters/100 km van 9.6 tot 13.6, km's/llter van 10 4 tot 7 35, CO,-uitstoot gr/km 234-249

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3