Advies Donner krijgt veel kritiek PZC Peeters geeft NS-directie gelijk Parlement besluit tot afzettingsprocedure tegen Wahid AANBOD! Ontpolderen mag als veiligheid dat vereist lïï 25 Gedeeltelijk arbeidsongeschikte moet aan het werk of de WW in Prince de Lignac overleden Macedonië past grondwet aan voor Albanezen SPRAAKMAKEND Niet-doorschijnend tenue voor verplegend personeel DNB bepleit strengere Zalmnorm Spelers Oranje ondernemen actie Fonds restauratie boerderijen What a site! Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 17' Frisser Wolkenvelden en een enkele bui. Maxima temperatuur rond 17 graden. Een matige tot vrij krachtige noordwestenwind. 244e jaargang no. 128 donderdag 31 mei 2001 losse nummers 2,00 PZC Getekende dagboeken van David Vandekop doorRixt Albertsma en Hans van Soest DEN HAAG - Politieke partijen hebben kritisch gereageerd op de voorstel len van de commissie- Donner voor een nieuw WAO-stelsel. Hoewel alle grote partijen zeggen de hoofdlijnen van het giste ren gepresenteerde rap port te steunen, verschil len ze zó veel van mening over de uitwerking ervan, dat een compromis nog ver weg lijkt. I Ook werkgeversorganisaties en I vakbonden verwachten niet dat I er snel overeenstemming wordt bereikt. Beide partijen, ver enigd in de Sociaal Economi- sche Raad, worden nu door de regering om advies gevraagd. Zowel FNV-voorzitter De Waal als werkgeversvoorman Schra- ven voorspelt dat het heel moei lijk wordt om tot overeenstem- ming te komen. Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken reageerde wel verheugd. Volgens hem biedt het rapport goede hand vatten voor alle betrokken .par tijen om tot een oplossing te ko men voor het groeiend aantal arbeidsongeschikten. De commissie-Donner stelt voor de WAO alleen nog toegan kelijk te maken voor zieke werknemers die echt niet meer aan de slag kunnen. Wie niet tot de WAO wordt toegelaten, krijgt nog twee jaar loon door betaald van de baas. In de tus sentijd moeten werknemer en werkgever samen op zoek naar aangepast werk of een andere baan. Een andere baan tegen een lager salaris mag niet zo maar worden geweigerd. Lukt dit allemaal niet in twee jaar, dan volgt de WW. PvdA, CDA, GroenLinks en D66 hebben grote bezwaren te gen de verslechterende inko menspositie van werknemers die niet tot de WAÖ worden toe gelaten. Volgens deze partijen hebben zij recht op inkomens- bescherming als ze een baan te gen een lager salaris accepteren, of wanneer ze uiteindelijk in de WW terechtkomen. De partijen vinden dat in het advies van Donner de financiële risico's te veel bij de zieke werknemer ligt. De WD is faliekant tegen een dergelijke inkomensverzeke ring. „Als dat gebeurt, veran dert er niets in vergelijking met de huidige situatie", aldus WD-woordvoerder Wilders. De FNV vreest, net als de diver se partijen in de Kamer, dat veel zieke werknemers niet uit de voeten kunnen met het advies. ,Een groot deel van de gedeelte lijk arbeidsongeschikten ziet zijn inkomen nu beschermd door die gedeeltelijke uitke ring. "De FNV is bang dat werk gevers die groep in de nieuwe plannen zal zien als 'een dure kostenpost'. „En dat vergroot hun kans op werk niet." Ook noemt de vakbond het te leurstellend dat de commissie niet met een hogere uitkering komt voor mensen die wel in de WAO terechtkomen. De vak centrale pleit al langer voor een verhoging tot 80 procent. Het CNV wil een verhoging van de uitkering tot maximaal 75 pro cent. Het advies geldt alleen voor nieuwe gevallen. De huidige WAO'ers behouden hun rech ten. GPD pagina 2: WAO ondeugdelijk commentaar SKOPJE - Macedonië wijzigt in de komende maanden zijn grondwet. Dat heeft de Macedo nische premier Georgievski gis teren verklaard. Een grondwetswijziging is een van de hoofdeisen van de Alba nese minderheid in het land. Die wil in politiek, economisch en cultureel opzicht gelijk behan deld worden als de Slavische meerderheid in het land. Op de aanpassing van de grond wet wordt door het Westen aan gedrongen. Met die tegemoet koming aan de Albanese minderheid zou de'etnisch Al banese guerrillastrijders de wind uit de zeilen genomen kunnen worden. Albanese guer rillastrijders namen enkele maanden geleden de wapens op tegen het Macedonische regime. Gisteren negeerden ze een door Macedonië afgekondigde wa penstilstand. AFP/ANP Indonesische militairen houden vanachter brandende autobanden betogende aanhangers van president Wahid in het oog in de stad Pasuaran in Oost-Java. foto RTRS van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische parlement heeft gisteren formeel besloten dat er een afzettingsprocedure komt tegen presi dent Wahid. Daartoe zal het Raadgevend Volkscongres (MPR) bijeenkomen, het hoogste wetgevende orgaan van de ar chipel. Het Raadgevend Volkscongres bestaat uit het voltallige vijfhonderd- koppige parlement en tweehonderd lo kale functionarissen. Volgens parlementsvoorzitter Akbar Tandjung begint de afzettingsprocedure binnen twee maanden. In het Indonesische parlement stemden 365 parlementariërs voor de afzettings procedure, vier tegen en 39 afgevaardig den onthielden zich van stemming. On der die 39 bevonden zich 38 leden die voor het leger zitting hebben in het pa de ment. Wahid is al twee keer door het parlement berispt wegens vermeende betrokken heid bij twee financiële schandalen. De volksvertegenwoordiging houdt hem ook verantwoordelijk voor de slechte economische situatie en het aanhou dende etnische, religieuze of separatisti sche geweld in delen van het eilanden rijk. Terwijl het parlement beraadslaagde, probeerden enkele duizenden aanhan gers van dë president het terrein rond het parlementsgebouw binnen te dringen. Zij ramden het hek van het gebouw met vrachtwagens. Duizenden van hen trok ken later naar het presidentiële paleis om Wahid op te roepen het parlement te ont binden zodat een parlementair besluit tot een afzettingsprocedure kon worden voorkomen. Rellen Bij betogingen in Oost-Java schoten troepen een aanhanger van Wahid dood. De regering vloog extra militairen naar het gebied om nieuwe rellen snel de kop in te drukken. Wahid, in oktober 1999 tot president ge kozen, heeft de afgelopen tijd twee keer een reprimande van het parlement ge kregen. Hem wordt verweten dat hij ongeveer tien miljoen gulden heeft ver duisterd van het nationaal voedselagent schap Bulog. Voorts zou hij een gift van vijf miljoen gulden van de sultan van Brunei voor hulp aan de provincie Atjeh in eigen zak hebben gestoken. Procu reur-generaal Darusman zuiverde Wa hid maandag van alle blaam over de corruptieaffaires, maar dat heeft de par lementariërs niet op andere gedachten gebracht. Als de president wordt afgezet, volgt vice-president Megawati hem op. De oudste dochter van president Soekarno, de eerste president van Indonesië, heeft zich sinds Wahid in de proble men kwam vooral in stilzwijgen ge huld. ANP/RTR/AFP/GPD (Advertentie) door Marcel van Silfhout ROTTERDAM - De commissie- Peeters is erin geslaagd om alle partijen bij NS weer tot elkaar te brengen. Zowel de vakbon den als de NS-directie en de ondernemingsraad delen de conclusies van de Belgische pro fessor. De aanbeveling van Pee ters om 'een nieuw bezielend plan' te maken dat draagvlak heeft in alle geledingen van het spoorbedrijf, wordt echter nog bestudeerd door de NS-directie. NS-topman H. Huisinga oor deelt positief over de uitkom sten van de commissie-Peeters. De hoogleraar blijkt erin geslaagd te zijn om het plan ningsproces voor het nieuwe dienstrooster voor iedereen in- (Advertentie) zichtelijk te maken, zoals mi nister Netelenbos van Verkeer hem ook had gevraagd. Peeters zei dat er nu 'een momentum' is ontstaan voor alle partijen om verder te gaan. „Er moet hier toch iets beters uit kunnen ko men dan louter de vraag: wie had er gelijk?" Voor Huisinga is het een opluch ting nu blijkt dat hij in maart niet gelogen heeft. Toen wees hij het voorstel van de commissie Stekelenburg/Blankert van de hand om invoering van het 'rondje kerk' op 10 juni uit te stellen. Huisinga stelde dat dit technisch niet mogelijk was. Peeters deelt deze conclusie, al zegt hij wel dat de NS-directie meer z'n best had kunnen doen om meer variatie in de dienst roosters te brengen Volgens de vakbonden is er weer enig vertrouwen richting de NS-directie. Cruciaal is of de NOKIA 3310 met Telfort Pak&Bel Pre-Paid met totaal 50.- beltegoed. Kijk in onze advertentie elders in dit blad! van een speciale coating. Daardoor hoeft het weefsel niet dikker te worden, waar door het warmer en minder comfortabel zou worden. Ongewenste intimiteiten 'door de patiënt vormen een groot probleem onder het verplegend personeel. Ruim de helft van de verpleegkun digen wordt op het werk las tig gevallen door patiënten, collega's of leidinggevenden, zo bleek uit een enquête van de beroepsorganisatie NU'91 en het vakblad Verpleegkun de Nieuws onder 550 ver pleegkundigen GPD van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Verplegend personeel hoeft in de toe komst niet meer in doorschij nende kleding aan het bed te staan. Fabrikant EHCO- KLM uit Enschede introdu- ceei-t een nieuw uniform voor de zorg, waar onderkleding of lichaamsdelen nauwelijks meer doorheen schijnen, ook na vele wasbeurten niet. Het uniform is gemaakt van dezelfde polyester/katoen combinatie als het bestaande beroepstenue, maar voorzien Abraham van Leeuwen, ook be kend als de Prince de Lignac, is zondag na een kort ziekbed overleden. Hij is 82 jaar gewor den. De 'Prince de Lignac' is dinsdag in stilte gecremeerd in het Spaanse Malaga, waar hij ook is gestoxven. Levenspartner Hans Vei'ver erft de bezittingen van Van Leeuwen, die worden geschat op 485 miljoen gulden. De overheid moet terughoudender zijn met het besteden van meevallers, afkomstig uit uitgavenkant van de begroting. President Wellink van De Nedexiandsche Bank hield gisteren bij de presentatie van zijn jaai"vei"slag een pleidooi voor zuinigheid. Als de overheid minder uitgeeft, Qk komt de inflatie eerder onder controle, zei Wellink. Burgemeester G. Noor derwier van Oostburg stelt voor dat provincie en gemeenten samen een fonds vormen voor herstel en onderhoud van karak teristieke boerderijen. Zo'n hoevefonds kan ren teloze leningen versti-ekken aan 1 v V/ eigenaren. li feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9,10 en 11; wetenschap: 13; sport: 14 en 15; zeeland: 17,18,19,20,21 en 23; kunst: 25,26, 27,29, 31 en 32. door Maurits Sep RENESSE - Het provinciebe stuur heeft de deur voor ontpol- dering op een kier gezet. Als dat voor de veiligheid van de Zeeu wen nodig is, is het onder water zetten van stukken land toege staan, vinden de Staten una niem. Voor verdieping van de Westerschelde vinden zij ont polderen echter niet aanvaard baar. Bijna de helft van de Zeeuwen (44 procent) vindt het toelaat baar dat polders tijdelijk onder water worden gezet om de vei ligheid van de burgers te garan deren. Dat bleek tijdens het Zeelanddebat. Bij de vertaling van het Zeelanddebat in een strategische visie voor de pro- vincie namen de Staten die be- ï'eidheid gisteren over. „We kunnen op voorhand geen enkele optie uitsluiten", zei M. Wiersma van GroenLinks. „Voor de economische, ecologi sche en sociale veiligheid kan ontpoldering nodig zijn." Alle fracties beaamden dat het voor het welzijn van de Zeeu wen noodzakelijk kan zijn land onder water te zetten. „Maar niet voor een verdieping van de Westerschelde", waarschuwde H. Poldei'man-Martin (WD). „Dan hogen we de dijken maar op." Zij kreeg bijval van onder ande ren J. van Ginkel van de Chris tenunie. „Voor een vei'dieping nee, voor cle veiligheid ja. Voor het beleid op de lange termijn kunnen we de deur niet dicht gooien." Het provinciebestuur maakt in de strategische visie een onder scheid tussen zout (zee)water en zoet (regen)watext Voor de ber ging van regenwater mag nu al landbouwgrond worden aange wezen. Deze zogenoemde pot- polders staan ook al genoemd in het waterhuishoudingsplan 'Slim met water', dat de provin cie vorig jaar vaststelde. Advertentie NS-directie akkoord wil gaan met het voorstel om een nieuw, meer gevarieerd dienstrooster te maken in samenwerking met het NS-personeel. De NS-top man beloofde gisteren zo snel mogelij k een antwoord te geven WMC-voorman H.Vankan zei dat het een enorme blunder van hem zou zijn als hij dit pas na 10 juni zou doen. Huisinga schat in dat een even tuele aanpassing van het reor ganisatieplan Bestemming Klant enige tijd in beslag zal ne men. Het zal enkele maanden duren voordat een meer gevari eerd rooster een feit kan zijn. De pex-soneelscollectieven rea- geerden gisteren sceptischer. Peeters stelt immers dat invoe ring van het nieuwe dienstroos ter vanaf maart-april 'plan- technisch gezien' nog wel mogelijk is geweest. In principe zou Huisinga dus wel gelogen moeten hebben. Peeters zegt dat het wantrouwen in het bedrijf te groot was om op zo'n korte ter mijn een nieuwe planning te maken. GPD (Advertentie) www.meliesteglas.nl naam:löj noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:«SS noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail::',JH twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maancj met nummer. automatische incasso handtekening: (/39'4? d per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II7 V QpV4.ll O 0000911 Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen di wo d2 vr za (postzegel niet nodig) Volgens de spelers van het Nederlands elftal houden de nationale en interna tionale voetbalbonden te weinig rekening met de bescherming van voetbal lers, zoals de van doping- gebruik verdachte Edgar Davids (foto) en Frank de Boer. Daarom willen de voetballers met hulp van oud-internationals uit diverse landen een belangen- Aj C groep oprichten. r'?'.y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1