Kwij tscheldingsnorm ongewij zigd De lokale partijen hijsen de vlag L PZC PZC Fietsers krijgen eigen pad langs de weg Provincie verwerpt bezwaar tegen nieuwe dokken Kanaaleiland .21 Waterschap vindt soepeler beleid te duur Hagepreek in Zaamslag —a f! lp. J^v «««SCHAP; Dieven slaan met vuurwapen Taakstraf voor bezit hagelgeweer Drankrijder opnieuw in de fout Vlissinger mishandeld met ketting Dronken chauffeur moet betalen Pinksterbal Referendum kost Axel vijf mille woensdag 30 mei 2001 doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen voelt er niets voor om het kwijtschel- dingsbeleid te verruimen. Een versoepeling van de kwijtschel dingsnorm van negentig pro cent naar de volle honderd pro cent zou het schap zo'n zes ton kosten en dat vindt het dagelijks bestuur te gortig. Om de versoepeling te kunnen doorvoeren zou het schap het verhes aan inkomsten weer moeten compenseren, door de ingezetenen die meer dan een minimuminkomen verdienen zwaarder te belasten. De tarie ven voor de verontreinigings heffing zouden met zo'n 2,4 pro cent moeten stijgen, wat een doorsnee-huishouden komt te staan op een extra belastingbe drag van circa tien gulden per jaar. Binnen het algemeen bestuur van het waterschap gaan al twee jaar op gezette tij den stem men op om het kwijtscheldings- beleid aan te passen aan dat van de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. Vooral hoofdinge landen met een politieke ach tergrond hebben daar al verschillende malen op aange drongen, maar omdat zij een minderheid vormen in het be stuur is het waterschap nog steeds niet overstag gegaan. Eind december besloot het da gelijks bestuur de kwijtschei- ZAAMSLAG - De jaarlijks ha gepreek wordt zondag 10 juni in Zaamslag gehouden op het hof van de familie Hartman aan de Molenweg. Thema van de preek is 'kompas of radar'. Het interkerkelijk koor Sjaloom uit Terneuzen en het kinderkoor Joy uit Zaamslag zorgen voor de muzi kale omlijsting van het geheel. Spreker is dominee C. van den Dool uit Middelburg. De hage preek begint om 16.00 uur. dingskwestie nog eens aan de orde te stellen in de vergadering waarin de begroting aan bod zou komen. Het dagelijks bestuur heeft zich nogmaals in de problematiek verdiept en komt tot de slotsom dat kwijtschelding nog altijd een gunst is die door de belas- tingheffer kan worden verleend en geen recht waarop de belas tingplichtige zich kan beroe pen. Ook heeft het bestuur laten uitzoeken hoeveel mensen nu een beroep doen op de regeling en hoeveel dat er straks zullen zijn als gekozen wordt voor een vrijwel gehele (95 procent) of volledige kwijtschelding. De voorbije jaren ontving het schap circa 650 verzoeken om kwijtschelding per jaar. In 52 gevallen werd dit verzoek geho noreerd. De gemeenten ontvin gen vorig jaar 1320 verzoeken tot kwijtschelding, waarvan er 1007 werden toegekend. Zou het schap kiezen voor een volle dige kwijtschelding, dan moet er volgens het dagelijks bestuur vanuit worden gegaan dat zo'n 1300 mensen van de regeling ge- bruik zullen maken en er zeker 1000 kunnen rekenen op kwijt schelding van belasting. Uitgaande van die aantallen, zou het waterschap een inkom stenderving moeten incalcule ren van zo'n 572.000 gulden. Daar komt nog bij dat de ver werking van de verzoeken zo'n vijftigduizend gulden extra gaat kosten. Geen uitzondering Niet alleen de kosten zijn een re den voor het dagelijks bestuur om af te zien van een verrui ming. Het beleid van het Zeeuws-Vlaamse waterschap is getoetst aan dat van andere wa terschappen en daaruit blijkt dat 28 procent van alle water schappen de 90 procent-norm hanteert. Vier waterschappen kennen geen kwijtscheldings- beleid en drie hanteren de 95 procent-norm. Het Zeeuws- Vlaamse waterschap neemt dus, zo stelt het dagelijks bestuur, geen uitzonderingspositie in. Het voorstel wordt besproken in de algemene bestuursvergade ring op donderdag 28 juni, in het waterschapshuis in Terneuzen, om 13.30 uur. De parallelweg tussen Schoondijke en Oostburg. foto Peter Nicolai door Conny van Gremberghe BRESKENS - Fietsers en landbouwverkeer worden voortaan in West-Zeeuws-Vlaan- deren zoveel mogelijk gescheiden. Dit bete kent dat in het kader van het verkeerspro- ject Duurzaam Veilig de komende drie jaar zo'n tachtig kilometer aan nieuwe fietspa den en parallelwegen moet worden aange legd. Vooral langs provinciale en water schapswegen. Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer en wa terstaat), tevens voorzitter van het Bestuur lijk Overleg Duurzaam Veilig West- Zeeuws-Vlaanderen, rekent er op dat met het scheiden van de twee groepen verkeers deelnemers ongevallen in de toekomst kun nen worden voorkomen. Met de aanleg van nieuwe parallelwegen en fietspaden (in het kustgebied, tussen Bres- kens en Biervliet, Cadzand en Potje, en bij Aardenburg) zijn forse investeringen ge moeid. Hennekeij houdt het op miljoenen, maar geld hoeft geen probleem te zijn. „Van de 121 miljoen gulden die voor Duurzaam Veilig beschikbaar was, is nog maar een be perkt deel aangewend. Het provinciaal aan deel van 16 miljoen gulden is nog maar mondjesmaat aangesproken, dus wat geld betreft hoeven we ons niet echt zorgen te maken", zei Hennekeij gisteren bij de pre sentatie van de plannen in Breskens. Een probleem vormen wel de wegvakken waar (brom)fiets- en landbouwverkeer om bepaalde redenen niet gescheiden kan wor den. Daar moeten op de parallelweg zowel fietsers als landbouwverkeer gaan rijden. Op die wegen zal de provincie ervoor zorgen dat er een speciale strook (in rood asfalt) voor fietsers komt, terwijl voor het agrari sche gebruik van die wegen beperkingen worden opgelegd. Alleen agrariërs met een erftoegang of akker die aansluit op die pa rallelweg krijgen toestemming om samen met fietsers op deze wegvakken te rijden. Het gezamenlijk gebruik van parallelwegen zal hoofdzakelijk voorkomen op rijkswe gen. Daar wordt getracht zoveel mogelijk een fysieke scheiding aan te brengen tussen de fietsstroken en de rijbaan voor ander ver keer. In de nabije toekomst kent West-Zeeuws- Vlaanderen dus fietspaden die exclusief voor (brom)fietsers zijn, fietspaden waarop alleen met ontheffing door ander verkeer gereden mag worden en parallelwegen met een frequent medegebruik. Uitgangspunt blijft echter dat medegebruikers op fietspa den te gast zijn. Dit houdt in dat er een lage maximumsnelheid geldt. Voor landbouw voertuigen - die tegenwoordig makkelijk de 60 kilometer kunnen halen - komt dit neer op maximaal 25 kilometer per uur en voor andere voertuigen maximaal 40 kilometer. Als vei'keer zich hieraan niet blijkt te hou den, dan zal de inrichting van de parallel wegen worden aangepakt met plateaus, drempels of het kantelwegprincipe. Zeeuws-Vlaanderen gaat bestuurlijk op de schop. In enkele jaren tijd moet het aantal gemeenten bezuiden de Wester- schel-de worden teruggebracht van zeven tot drie. Dat de her indelingsoperatie onontkoombaar is, daar is iedereen het in Zeeuws-Vlaanderen nu wel over eens. Vrijdag 29 juni mogen Provinciale Staten van Zeeland hun zegje doen over de voor gestelde driedeling. Die indeling op zich zal weinig discussie opleveren. Anders ligt het met het probleem Koewacht en het jaar respijt dat Oostburg en Sluis-Aardenburg menen te moe ten claimen. Daarover is het laatste woord nog niet gespro ken. Vooruitlopend op de statenbehandeling van het herinde- lingsvoorstel belicht de PZC in een reeks artikelen wat de gemeentelijke herindeling voor de huidige gemeenten, het personeel en de burgers kan betekenen. Vandaag deel 5 en slot: de opkomst van de lokalen. doorWout Bareman TERNEUZEN - Hoe lopen straks de hazen? Komen de voorspellingen uit dat de lokale partijen (en naamslijsten) na de gemeentelijke herindeling als grote winnaar uit de strijd ko men? Feit is dat bij tussentijdse verkiezingen elders in het land de lokalen de laatste paar jaar aanzienlijke winst boekten. Eind vorig jaar bijvoorbeeld haalde Leefbaar Utrecht bij REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax:(0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P, I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl raadsverkiezingen 28,5 procent van de stemmen; Leefbaar Hil versum sleepte drie jaar geleden 35 procent in de wacht. En het zelfde beeld gaven verkiezingen in Twente en de Betuwe te zien. De 'lokaio's' profiteren - zeker bij een tussentij dse gang naar de stembus in vei'band met een herindeling - over het algemeen optimaal van de onvrede, die dergelijke bestuurlijke her schikkingen bij de massa ople veren. Voor de bestaande krachtsverhoudingen kan dat grote gevolgen hebben en dat weten de gevestigde partijen, die door velen worden omschre ven als 'logge politieke licha men, die steeds verder van de kiezer verwijderd raken', maar al te goed. Wie surft op internet wordt steeds vaker geconfron teerd met plaatselijke afdelin gen van die landelijken, die zich verschuilen achter het woordje 'leefbaar'. Bij Leefbaar Neder land zien ze dat als een groot compliment; ze nemen er grin nikend kennis van. Een week geleden nog signaleerde de top van Leefbaar Nederland - de partij wordt zondag 10 juni offi cieel opgericht - dat Nederland nu ruim 800 lokale partijen telt. Tegel ij kerti j d wordt vastgesteld dat al minstens twaalf afdelin gen of losse raadsleden van landelijke partijen zijn overge lopen naar een lokale. Uit lijfs behoud, dat kan niet anders. Het gebeurde in Zeeland onder meer in Borsele en Middelburg. Om dezelfde dodelijke organi satiestructuur als die van de ge vestigde landelijke partijen te voorkomen, heeft Leefbaar Ne derland besloten dat plaatselij ke partijen zich niet kunnen aansluiten bij de nieuwe lande lijke partij. Individuele leden zijn welkom. Verrassingen Ook bij de herindeling in Zeeuws-Vlaanderen kunnen de lokaio's voor grote verrassingen zorgen. De Terneuzense Onaf- nel AMf.C Lokale lijsten, zoals Groot Hulst, zullen garen spinnen bij de herindeling. hankelijke Partij (TOP) deed dat vier jaar geleden al door in één klap vier zetels te verwerven en ook direct een wethouder te leveren. Of de partij aan dat laatste goed deed, is overigens de vraag. TOP presenteerde zich immers als de partij die de ra men'en deuren van het stadhuis zou opengooien; de bezem moest erdoor. Maar echt gepro fileerd heeft de partij en vooral de fractie zich de afgelopen ja ren niet. Ook het feit dat TOP onvoorwaardelijk voor herin deling koos, werd niet overal begrepen. Texas In de Kanaalzone zijn de afgelo pen maanden al tal van strijd plannen gelanceerd. Peter Snoodijk van Gemeentebelan gen Axel bijvoorbeeld voelde aanvankelijk wel voor één strijdbare lokale belangenbe hartiger in Axel en Gemeente belangen Groot Sas toonde zich voorstander van één sterke lo kale partij voor Axel, Sas van Gent en Terneuzen. Maar er is Herindeling een kaper op de kust: Ariel Meeusen, mede-oprichter van TOP en de Zeeuws-Vlaamse Volks Partij, bereidt de presen tatie voor van de nieuwe partij Texas. „Wat TOP de afgelopen jaren heeft laten liggen, is nog steeds erg actueel. Ik ben met mensen in gesprek, dus er is alle reden voor de andere lokaio's én de gevestigde orde om zich enige zorgen te maken. Wij kunnen veel sneller op de actualiteit in spelen en een korte termijn-vi sie ontwikkelen omdat we niet gebonden zijn aan landelijke in structies." In de Kanaalzone zullen vooral de huidige bestuurders van Axel straks een belangrijke rol spe len. PvdA'er Ko van Schaik (op de hielen gezeten door PvdA- wethouder Erik Kerckhaert) is kandidaat-lijsttrekker net als wethouder Adem ar van Waes bij het CDA. Bij de VVD keert wethouder Krijn van der Hoofd van Terneuzen waarschijnlijk aan als lijsttrekker. Good old Piet Apers van Axel speelt een belangrijke rol binnen de WD. Hij is sinds jaar en dag een grote stemmentrekker voor dp WD. Wordt Koewacht aan de Ka naalzone toegewezen, dan drukt dat ongetwijfeld net zo'n groot stempel op de politiek als wanneer Koewacht verhuist naar Hulst. Daar krijgt WD- wethouder Willy Kaijser onge twijfeld ook een harde dobber aan Fons Roctus van Algemeen Belang uit Hontenisse. Gaat die in zee met de WD, dan zou Kaijser het weieens tegen hem kunnen afleggen. Progessief Hontenisse en Progressief Hulst lijken niet erg gecharmeerd van elkaar en dat zou de PvdA'er Paul Weemaes in de kaart kun nen spelen. Groot Hulst van Ben Picavet zou Fons Roctus kun nen strikken, maar ook Groot- Hontenisse is in beeld. Wethou- VLISSINGEN - Een 2 3-j arige inwoner van de gemeente Veere en twee Vlissingers van 23 en 28 jaar zijn in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor diefstal met geweld. De drie probeerden rond twee uur een betonnen beeld te ste len uit een tuin aan de Vlissingsestraat in Koudekerke. Toen de bewoner wakker werd, lieten de mannen het beeld vallen en gingen er vandoor. De bewoner zette de achtervolging in en werd daarop met een vuurwapen op zijn hoofd geslagen. Ver volgens kreeg hij een kopstoot. De drie mannen sprongen in een taxi, richting Vlissingen. Daar werden ze aangehouden. De Veerenaar zit vast; zijn vuurwapen is in beslag genomen. De twee anderen mochten met een proces-verbaal vertrek ken. - MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Kerkwerve is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 120 uur. Bij de verdachte thuis werd op 19 maart een hagelgeweer aangetroffen. De Kerkwerver had het geweer aangeschaft om eenden en ganzen van zijn weiland te verjagen. Officier van j ustitie M. Kappeyne van de Coppello eiste twee maanden cel Politierechter G. van Unnik koos voor een taakstraf, hoewel de landbouwer had laten weten het moeilijk te vinden om de alternatieve straf uit te voeren. Mocht de verdachte, die giste ren niet op de zitting verscheen, in gebreke blijven, dan wacht hem zestig dagen gevangenisstraf. MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Sint Philipsland stond gisteren in Middelburg opnieuw voor de politierechter omdat hij dronken had geredenDe automobilist was in maart dit jaar in Tholen voor de tweede keer in korte tijd betrapt en verkeerde nog in zijn proeftijd van zijn eerste veroordeling. Het kostte hem in totaal een jaar rij-ontzegging. Daarnaast kreeg verdachte drie maanden voorwaardelijke rij-ontzeg- ging en 1900 gulden boete. Een brief van zijn werkgever, toe gespitst op de noodzaak van het rijbewijs, mocht niet baten. Voor officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello was het duidelijk dat er voor zijn gedrag een langere rij-ontzeg- ging moest volgen. De verdachte had niet de bijstand van een raadsman willen inroepen om de eenvoudige reden dat hij toegaf fout te zijn ge weest. De politierechter zag geen enkele reden om van de eis af te wijken. VLISSINGEN - Een 63-jarige Vlissinger is maandagavond met een ketting geslagen door een onbekende jongen. De man liep daarbij een kleine wond op aan zijn hand. De Vlissinger fietste omstreeks 19.15 uur over de Brouwenaarsstraat toen hij zes jongens op het trottoir zag lopen. Een van de jongens kwam op hem af en sloeg met een ketting naar zijn hoofd. De man weerde de slag af en fietste vervolgens door om escalatie te voorkomen. MID DELBURG-Een34-j arige inwoner van Brouwershaven is gisteren door de politierechter in Middelburg voor rijden onder invloed veroordeeld tot 1350 gulden boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man was 20 oktober vorig jaar met te veel drank op achter het stuur gekropen. Bij een kruising in Zonnemaire kwam hij in botsing met een an dere auto. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. Het was de vierde keer dat de verdachte gepakt werd voor dronken rijden. foto Charles Strijd der Frank van Driessche van Groot Hontenisse beschouwt zichzelf als een goede opvolger van Picavet. In West-Zeeuws-Vlaanderen tenslotte wordt het afrekenen geblazen. De machtige midden stand in Sluis-Aardenburg zou weieens voor een overwachte wending kunnen zorgen. Dat die middenstand zich afkeert van de WD staat voor iedere koffiedik-kijker vast. En ook de PvdA vreest het ergste. Dorps belangen Toerisme en Lijst Rammelaere verzetten zich maandagvond fel tegen de be dreven achterkamertjespolitiek en dat levert zeker stemmen op. Maar de hamvraag is en blijft: wat doet de stichting Sluis-Aar denburg Zelfstandig en wat doet de middenstand? Ariël Meeusen van Texas en ex- burgemeester Cees van Liere van Sluis-Aardenburg stelden het maanden geleden al een drachtig vast: „Dorps- en ge meentelijsten spinnen garen bij iedere herindeling. De lokaio's hijsen de vlag, let maar op! doorWout Bareman SLUISKIL - De uitbreiding van scheepswerf De Schroef op het Kanaaleiland bij Sluiskil met twee nieuwe droogdokken is volkomen legaal. De dokken werden vorig jaar aangeschaft. Eén ervan dient ter vervanging van een dok uit 1914, het tweede is nieuw en een derde, kleiner dok is in verband met de twee nieuwe voorzieningen verlegd. Gedeputeerde Staten vinden dat zowel het bedrijf, dat de af gelopen jaren miljoenen inves teerde in nieuwe faciliteiten en inmiddels tot de top tien van scheepswerven in Nederland is doorgedrongen, als de gemeente Sas van Gent de voorgeschreven procedures naar behoren heeft gevolgd. Ze besloten gisteren dan ook de bezwaarschriften, die omwonenden tegen de hele gang van zaken hadden inge diend, ongegrond te verklaren. Met name de bewoners van Ka- naalzicht, pal tegenover de werf, klaagden vorig jaar steen en been over de ontwikkelingen rond het Kanaaleiland. Ze we zen niet alleen op overlast, ver oorzaakt door de scheepswerf, maar vooral ook op de aanwe zigheid van een aantal sloop- schepen, die daar door de inmiddels failliete Axelse scheepvaartonderneming Pu- ma werden gestript. De Suiskil- lenaren waren in de veronder stelling dat die schepen bij de werf activiteiten hoorden, maar dat bleek dus een misverstand. Overigens legde Sas van Gent Puma al snel beperkende maat regelen op. De gemeente Sas verleende De Schroef, in af wachting van afronding van de verschillende pi-ocedures, een gedoogbeschikking voor het af meren en het gebruik van het nieuwe dok. Het argument van de bezwaarmakers dat De Schroef in strijd zou handelen met het Plan van Aanpak voor de Kanaalzone, is door de ad viescommissie Bezwaarschrif ten van de provincie afgewezen, SAS VAN GENT - De Stichting Soos Kanaalzone e.o. houdt op zaterdag 2 juni een pinksterbal in cultureel centrum De Speye aan de Wilhelminalaan in Sas van Gent. Het bal begint om 20.00 uur. De muziek wordt ver zorgd door het Jumbo Trio. ook al omdat de bezwaarmakers niet hebben aangetoond dat de grenswaarden voor wat betreft de geluidsnormen bij de wonin gen worden overschreden. De adviescommissie bekeek ook andere milieuaspecten en komt tot de conclusie dat door de in gebruikname van het nieuwe dok stofoverlast kan worden beperkt omdat de wanden van het dok beduidend hoger zijn, het nieuwe dok langer is en de kans op waterverontreiniging minimaal is omdat nagenoeg al tijd boven de dokvloer kan wor den gewerkt. De omwonenden hebben zes weken de tijd om te gen het besluit van GS bezwaar aan te tekenen bij de Raad van State. AXEL - Het college van burge meester en wethouders van Ax el vraagt de raad vijfduizend gulden uit te trekken voor de kosten die voortkomen uit het opzetten van het referendum in Koewacht. Daarnaast is het no dig dat de gemeenteraad een zo genaamde referendumverorde ning vaststelt. In deze verordening is een aan tal zaken geregeld zoals de da tum van de volksraadpleging (zaterdag 9 juni), de exacte vraagstelling en de te volgen procedure. Er zal moeten worden geadver teerd, stemmentellers moeten betaald en overige kosten wor den gemaakt. De kiesgerechtig de bevolking van Koewacht mag 9 juni zeggen bij welke ge meente ze na de herindeling wil horen, Oost- of Midden- Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel de gemeente Axel ongedeeld over wilde gaan naar de nieuw te vormen gemeente Midden- Zeeuws-Vlaanderen, werd in het herindelingsadvies het Ax else dorpje Koewacht bij Oost- Zeeuws-Vlaanderen gevoegd. Deze visie is gebaseerd op de overtuiging van Gedeputeerde Staten dat de meerderheid van de Koewachtenaren deze voor keur heeft. Inmiddels zou zich een verschuiving van voorkeu ren hebben voorgedaan en hgt Axelse gemeentebestuur wil nu de Koewachtenaren zelf laten kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55