Verdeling grond Hoek voorbereid School Terneuzen eist snel aanpak van verkeerschaos PZC Leerlingen leren wortels snijden en gogo-dansen ZMF in beroep tegen stortvergunning in Westerschelde Verspreiding van bedrijventerreinen bedreiging landschap Eigenlijk te jong voor verkering ,20 Boeren mogen wensen uiten Kop eraf CDA bundelt krachten in Kanaalzone marktbericht Salzburger stichting op bezoek woensdag 30 mei 2001 door Sheila van Doorsselaer HULST - Hoe maak je van een wortel of een komkommer een fraaie roos? Beeldhouwen, hoe gaat dat in zijn werk of hoe ont werp je een modieus topje? Alle leerlingen van 2 vmbo en 3 havo/vwo van het Hulster Reynaertcollege kregen giste- ren de kans kennis te maken met alle denkbare kunstdisciplines als voorbereiding op het vak culturele kunstzinnige vorming (ckv), waarin volgend jaar wordt lesgegeven. Op de culturele dag, Mayday ge naamd, konden leerlingen zich inschrijven voor enkele van de 39 workshops, die werden ge houden op de locatie Gilden straat. Daar was het lekker rus tig omdat er geen examens of lessen waren. Soms waren er workshops op locatie, zoals het leren pizzabakken bij Italiaans restaurant La Luna Rossa. Mayday is volgens docent R. Mahu voor leerlingen de ideale manier om op een prettige ma nier kennis te maken met alle vormen van cultuur en daar ho ren ook de meer onconventione le kunstvormen bij, zoals de wortelsnijkunst, gogo-dancing en tattoo's zetten. De middag viel zeker in de smaak. In 1991 is volgens Mahu al eens een soortgelijke middag gehou den, toen nog aan de Zand straat. Toen was de middag meer gericht op de toekomstige loopbaan van de leerlingen, een beroepsoriëntatie. door René van Stee HOEK - Nu het landinrich tingsproject Hoek in het uitvoe ringstraject is beland, wordt komend najaar een plan van toedeling van de gronden opge steld. Ter voorbereiding hiervan houdt de landinrichtingcom missie in juni wenszittingen, waar gebruikers en eigenaren van grond hun wensen kenbaar kunnen maken. De commissie wil ook een of meerdere alternatieven horen, omdat het niet mogelijk is alle wensen te honoreren. Daar naast wil zij enkele bedrijfsge gevens hebben, weten of er voorkeuren voor bepaalde grondsoorten zijn en weten of er belangstelling is voor over- of onderbedeling. „Het is belangrijk dat iedereen het achterste van zijn tong laat zien, teneinde een optimaal re sultaat te verkrijgen en om te voorkomen dat bepaalde ge bruikers achteraf voor onaan gename verrassingen komen te staan", benadrukt de voorzitter van de landinrichtingscommis sie, W. Gosselaar. Pachtcontracten Projectleider M. Provoost van het Kadaster Zeeland voegt hieraan toe dat het tijdens de wenszittingen eveneens van cruciaal belang is om de pacht contracten voor het grondge bruik te laten registeren. „Want mret niet-geregistreerde con tacten wordt door de commissie bij het opstellen van het plan van toedeling geen rekening ge houden. We praten hierbij dan in beginsel over langlopende én goedgekeurde contracten", al dus Provoost. Naar verwachting ligt het plan van toedeling in het najaar van 2002 ter inzage. Daarna is bijna een jaar voorzien voor behande ling van bezwaren. Vervolgens wordt begin 2004 gestart met de uitvoering van de plannen, die aan het eind van dat jaar moe ten zijn afgerond. „Dit betekent de afsluiting van de eerste uit voeringsmodule van het landin richtingsproject Hoek. Er is nu nog niks te zien, maar nog dit najaar wordt 65 hectare land bouwgrond in de Braakmanpol der ingericht als natuurgebied", licht Gosselaar toe. In totaal gaat het bij de herin richting van de polders in het Braakmangebied en rond Hoek tot aan het kanaal Gent-Ter- neuzen om ongeveer 3130 hec tare grond. In het gebied wordt zo'n 433 hectare grotendeels ge reserveerd voor natuur- en bos gebied. Andere doelstellingen van de herinrichting zijn verbetei'ing van de agrarische structuur, te rugdringing van de negatieve gevolgen van de aanleg van de Westerseheldetunnelweg en het opheffen of verminderen van het gebruik van de N61 door landbouwverkeer. door Sheila van Doorsselaer KUITAART - De kop is eraf, letterlijk. Een telescoopkraan tilde gisteren de kap van molen Vogelzicht in Kuitaart eraf. Deze handeling markeerde het begin van de res tauratie van de uit 1865 daterende boven kruier. Volgend voorjaar zullen de wieken weer draaien, is de verwachting. Verder uitstel van de restauratie kon niet meer. Enkele tientallen jaren geleden werd de molen voor het laatst onder handen ge nomen, maar het houtwerk is nu zo rot dat opnieuw moet worden gerestaureerd. Voor de familie Van Jole, eigenaar van de molen, was gisteren een bijzondere dag. Het was de afsluiting van een lange tijd onderhandelen en hopen dat hun molen voor het nageslacht behouden kon blijven. Na jaren soebatten met de gemeente is het eindelijk zover. Ook omdat vorig jaar Stichting Molen Vogel- zicht werd opgericht, een club enthousias telingen die geld voor de restauratie inza melde. Het voltallige Hontenisser college van B en W was aanwezig bij de operatie. Wethouder B. Pauwels zei dat de redding van de molen heel wat voeten in de aarde heeft gehad. „Steeds liep er wel wat fout, maar de molen is nooit uit onze gedachten verdwenen. Ho pelijk kunnen we weer snel het graan door onze vingers voelen gaan." De gemeente trok niet alleen 103.000 gulden om de niet- subsidiabele kosten op te vangen, maar schiet ook het overige bedrag voor, totdat Monumentenzorg over de brug komt. Met behulp van de firma Joh. Hoefkens uit Middelburg, gespecialiseerd in de restaura tie van molens, werd de kap van de molen afgetild. De wieken zaten er toen al niet meer aanMet een gewicht van tussen de zes en acht ton was het lichten van de kap nog een heel karwei, af en toe kraakte er wel iets, maar de kap werd probleemloos op stalen schx-agen geplaatst. Daarna volgt de restauratie van de maalde rij, gelegen naast de molen. De maalderij werd gebruikt als er niet genoeg wind was om de molen het werk te laten doen. Kuit- aai-t is de enige Nederlandse plaats waar de molen en de maalderij bij elkaar staan. Voordat aan de opknap van de maalderij kan woi'den begonnen, moet het pandje op de monumentenlijst worden bijgeschreven, om in aanmerking te komen voor subsidie. foto Charles Strijd door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie tekent bij de Raad van State beroep aan tegen de stort vergunning voor baggerwerk in de Westerschelde, om de vaar geul op diepte te houden. De vergunning, die door Rijkswa terstaat verleend is aan de Vlaamse regering, kan volgens de milieufederatie niet door de beugel. Er wordt op geen en kele wijze tegemoetgekomen aan bezwaren, zei voorzitter J. van der Doef gisterenavond tijdens een ledenvergadering in Goes. Hij maakte duidelijk dat er drie grote pijnpunten zijn. De nieu we vergunning geldt voor onbe paalde tijd. Door de huidige stortactiviteiten doen zich thans vreemde vex-schijnselen voor, zoals opslibbing en toena me van stroomsnelheden. De ei sen voor het weghalen van ver vuild slib in de Vlaamse Schelde stellen weinig voor, zeker in vergelijking met wat er op dat gebied afgelopen tijd in de buurt van Antwerpen moest ge beuren. Van der Doef noemde een vei'- gunning voor onbepaalde tijd een slechte zaak voor een dyna misch en gevoelig watersysteem als de Westerschelde. Als tus sentijds het beleid veranderd of als zich nieuwe inzichten over de effecten van het baggeiwerk aandienen, is er alle x-eden om de vergunning aan te passen. Bij een vex'gunning voor onbepaal de tijd is er onvoldoende waar borg dat de vergunning ook tijdig en volgens de jongste in zichten wordt aangepast, aldus de ZMF-voorzitter. Studie Voor de huidige verdieping is een zogenaamde milieu-aspec ten studie uitgevoerd, waarin de effecten van de stoxtwerkzaam- heden zijn ingeschat. Van der Doef: „Nu blijken zich opmerkelijke zaken aan te die nen die niet voorspeld waren. Rijkswaterstaat ontkent de toe name in stroomsnelheden en ontkent het verband tussen de stortactiviteiten en opslibbing zonder deugdelijke argumenta tie. Gelet op de Vogel- en Habi- tatxdchtlijnen van de Europese Unie kan Rijkswatex-staat zich er niet zo gemakkelijk van af maken." De baggex-werkzaamheden vin den plaats op Nedex'lands grondgebied. Als compensatie moest Vlaanderen de voorbije jaren veel vervuild slib bij Ant werpen verwijderen. In de nieu we vergunning beperkt Rijks- watex-staat dat tot maar twintig miljoen kubieke meter in tien jaar. „Dat mag Vlaanderen doen naar eigen goeddunken. Voor ons is het onaanvaax'dbaar dat dit wordt overgelaten aan de willekeur van Vlaanderen", stelde Van der Doef. Hij vond dat eerst al het vuile slib op de bodem van de Benedenschelde bij Antwei'pen moet worden weggehaald. Mooie woorden De ZMF-vooi-zitter was uiterst kritisch over de goede bedoelin gen van Vlaanderen met na tuurlijkheid en veiligheid bij een nieuwe vei'dieping van de Westerschelde. „De mooie wooi'den woixlen niet geconcre tiseerd, het blijft buitengewoon vaag." Hij wees erop dat de Europese Commissie Nederland onlangs heeft veroordeeld voor de on voldoende natuurcompensatie bij de huidige verdieping. „Het is volstrekt duidelijk dat een volgende verdieping zonder ruimte te scheppen voor nieuwe schorren en slikken niet meer kan plaatsvinden. Een nieuwe verdieping wox-dt dan ook feite lijk bijna onmogelijk." Curieus In dit verband laakte Van der Doef het opti'eden van de nieu we stichting De Levende Schel de, 'een curieus gezelschap on der aanvoexdng van senator Eversdijk' dat zich verzet tegen ontpoldering. De ZMF-vooi'man merkte op dat het Zeeuwse gevoel van de senator en zijn gezelschap een pleidooi is voor het niet-naleven van de Vogel- en Habitatricht lijnen. „Die moeten toch echt zo gelezen worden dat iedex-e ver dieping van de Westerschelde dient te worden gecompenseerd door ontpoldering." door Rinus Antonisse GOES - Het Zeeuwse landschap wordt meer bedreigd door de ontwikkeling van verspreide bedrijventerreinen, dan door de vestiging van een containerter- minal door Hessennatie in het Sloegebied. Dit stelde G. van der Krogt, medewerker plano logie van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, gisteren op een leden vergadering over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening in Goes. Ze wees erop dat het streekplan Zeeland de mogelijkheid biedt bij elk dorp een bedrijfstei'rein van vijf hectare aan te leggen, waaxwan de gemeenten gretig gebruikmaken. „Ze vox-men een buitengewoon storend element in het landschap, ze zijn zeer slecht ingepast", betoogde Van der Krogt. Gemeenten gebrui ken de mogelijkheid om kleine (ambachtelijke) bedrijven uit de kernen te plaatsen, om in plaats daaxwan huizen te kunnen bou- AXEL - Wies Saman is de nieu we voorzitter van het CDA, af deling Midden-Zeeuws-Vlaan- deren. In cultureel centrum De Halle in Axel wei-d hij gistex-avond sa- menmet het nieuwe bestuur van de CDA-afdeling gekozen. De drie afdelingen van Axel, Sas van Gent en Terneuzen gaan sa men de nieuwe afdeling Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen vor men. Het bestuur bestaat uit negen leden die gelijkwaardig zijn verdeeld over de drie voor malige gemeenten. Officieel blijft de nieuwe afdeling een af- deling-in-oprichting tot de Eer ste en Tweede Kamer hebben ingestemd met de Zeeuws- Vlaamse herindeling. De verga dering was slechts een fox-mali- teit. Gastsprekers waren L. Geluk, voorzitster van CDA- Zeeland, en CDA-voox-zitter M. van Rij. Ook gedeputeerde A. Poppe- laars was aanwezig. Hij kreeg nog een bundeltje vlas uitge reikt als stille hint om vlassers- dox-p Koewacht toch voox-al bij de Kanaalzone in te delen. Volgens Van der Krogt willen gemeenten het liefst verder gaan dan vijf hectax-e bedrijfs terrein. Ze noemde als voox-- beeld het plan van Borsele voor het terx-ein Sloepoox-t (bij de aanstaande tol voor de Wester- scheldetunnel) van tenminste tien hectare, terwijl inmiddels ook al een omvang van dertig hectax-e genoemd wordt. Ze on- dei-sti-eepte dat de ontwikkeling niet alleen vervuilend is voor het landschap, maar ook funest is voor de open i-uimte in Zee land. „Asfaltpletters, stenen- stapelaars en betongieters lig gen op de loer om de ruimte in de Delta in te vullen." Nationaal Landschap De ZMF wil dat de Delta een xxxstig en open gebied blijft. Van der Krogt zag goede mogelijk heden in een aanwijzing tot Na tionaal Landschap, waai'door een duurzame ontwikkeling in economisch en ecologisch op zicht tot stand kan komen. Ze kritiseerde de 'rondwegenhype' die in Zeeland aan de gang is. „Zijn die wel ovex-al nodig? We zetten vraagtekens bij de ver- keersprognoses, die zijn veel te hoog ingeschat". Zo kx*eeg het plan voor een rondweg Aai'den- burg van haar een onvoldoende. „Er zijn geen zwaar-wegende maatschappelijke belangen voor aanwezig." Autrichepolder Van der Krogt stelde dat be staand beleid niet heilig is. Bij voorbeeld in de Zeeuws-Vlaam se Kanaalzone kunnen de haven- en industriebedx-ijven beter geconcentx-eerd worden rond Terneuzen, in plaats van op de Axelse Vlakte en zeker in de Autrichepolder, betoogde zij. Om dat woon- en werkge bied dient dan een brede gx-oene mal gelegd te worden. Het hui dige saneringsplan voor de Ka naalzone moet daax-voor aange past worden. Aardappelen: bintjes droog uit schuur 18-19.5; bintjes wasserij geschikt, droog uit de schuur 17-19.5. Zaaiuien: droog uit de schuur 18-22 directe levering, klasse 1 <10% tarra 27-30. Granen, zaden en peul vruchten: tarwe 25,25, brouwgerst ƒ31,50, blauwmaanzaad ƒ210,00, kar wij 255,00, bruine bonen 190,00. Hooi en stro oogst 2000: tarwestro grote pak ken 110,00-/ 140,00, tarwestro kleine pakken 130,00-/ 145,-, gerstestro grote en kleine pakken 110,00-/ 130,00, Leerlingen van de basisschool moeten de oprit delen met middelbare scholieren en dat levert gevaarlijke situaties op. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De directie van basisschool Oude Vaart in Terneuzen vraagt de gemeente dringend om een oplossing voor de dagelijkse verkeers chaos in de straten rond het schoolgebouw. Verder maken ouders van de basisscholieren zich zorgen over de veiligheid van hun kinderen sinds de hoofdtoegang van de Oude Vaart wordt gedeeld met de leerlingen van scholenge meenschap De Rede. Sinds De Rede vorig jaar ver huisde van de Zuidlandstraat naar het nieuwe gebouw aan de Axelsestraat, is de toe stroom schoolgaande jongeren naar de strook tussen de wij ken Oude Vaart en Triniteit verveelvoudigd. Basisschool en voortgezet onderwijs zijn daarmee dix-ecte buren gewor den. De voornaamste flessen hals op dit ogenblik vormt de ingang van de Rede. Via het pad naar de schoolpoort aan de Oude Vaart komen alle fiet sende, lopende en scooteiTij- dende jeugd en voetgangers het schoolplein van De Rede op. Het pad in kwestie wordt echter gedeeld met de basis school en dat leidt diverse ke ren per dag tot een topdrukte. Vaders en moedex's van basis scholieren vinden dit een on veilige situatie voor hun kin deren, omdat deze niet zelden een haag van fietsen en brom mers moeten trotseren. Van wege deze kwestie werd eerder dit jaar al, in het vexiengde van de Cedersti'aat, een zijpoort naar het schoolplein van De Rede gesloten. Omdat tegen over deze ingang aan de over zijde van het toegangspad ook een schoolpoort van de Oude Vaart ligt, was er geregeld sprake van een chaos. „Logis tiek klopt er niets meer van", oordeelt ouder C. de Vries, die twee kinderen heeft op de Ou de Vaart, ,,'s Morgens vroeg rond half negen spelen zich hier de meest chaotische tafe relen af. Het is me al diverse malen overkomen dat ik er tien tot vijftien minuten over deed om hier weg te komen met de auto." De Vries wijst er op dat ook buurtbewoners zich beklagen over de toenemende vei-keers- druk op hun wijk. Mede-ouder W. Bx-oere vindt het onderhand levensgevaarlijk voor jonge kindex-en. „Alles vliegt maar door elkaar. Ik kan me goed in denken dat er vx-oeg of laat eens iemand omver wordt ge reden." Directeux* A. Tissink van de Oude Vaaxl heeft de problema tiek gemeld bij de gemeente. Ook de buurtvereniging heeft inmiddels aan de bel getrok ken. Eind deze week volgt daarom een gesprek tussen medewerkers van Terneuzen en de directies van De Rede en de Oude Vaaxl. Tissink duidt de problematiek: „De situatie rond onze school is niet meege- gi'oeid met het aantal leexiin- gen. Wij hebben nu 430 leerlin gen en 's morgens kan het erg druk zijn. Nu is daar nog eens De Rede bij gekomen en dat leidt tot minder prettige situa ties. Het smalle paadje naar onze school is tevens toegang tot De Rede en dat levert pro blemen op. We gaan daarom eens kijken wat mogelijke op lossingen zijn; want dat is niet alleen een zaak van de ge meente, we moeten als scholen daar ook zelf over nadenken." door Wilma Valk IJZENDIJKE - Van hun kinde ren mogen ze wel honderd wor den. Exniel Steijaert en Stepha nie Boogaard zijn beiden 84 jaar, goed gezond en ze waren gisteren zestig jaar getrouwd. Ze kennen elkaar al van kindsaf aan. Emiel is geboren en geto gen in Sasput en Stephanie daar dichtbij, in de Inlage onder Hoofdplaat. De vonk sloeg over toen ze beiden dienden bij de zelfde boer, maar: „We waren nog maar 19 jaar", weet me vrouw Steijaeit nog, „en dan mocht je nog geen verkering hebben. Na vier jaar zijn we dan getrouwd." Na hun trouwen, in de oorlogs- jai-en, woonden ze een aantal ja ren in bij een zuster van Emiel waarna ze naar Nummer Een vertrokken. In 1955 werd een ei gen huis gebouwd in Slijkplaat en daar zijn ze gebleven tot 4 de cember 1999. Sinds die tijd ver blijft het echtpaar in een aan leunwoning van Emmaus in IJzendijke. Ze hebben het daar best naar hun zin, hulp in de huishouding hebben ze van een dochter en verder doet moeder alles wat ze nog kan, zoals brei en en ook koken. „Bx-eien voor al", weten hun kinderen te ver tellen, „iedereen heeft voor jaren sokken in voori'aad." Het echtpaar kreeg elf kinderen, van wie er inmiddels vier oveiieden zijn: „Koxt na elkaar. We moes ten in zes jaar tijd vier van onze kindei'en wegbrengen, dat valt zwaar" Ze zijn dan ook blij dat er met de weduwe van hun zoon nog een goed contact is. „Ze hoort er nog helemaal bij." Gisterochtend was er voor de bewoners van Emmaus een re ceptie. 's Middags kwam de fa milie na een kerkdienst bijeen in het Mauritshof in IJzendijke. Het Gregoriaans Koor West- Zeeuws-Vlaanderen kwam even langs om te zingen, want Emiel is een van de oprichters van dit koor „Ik zing al 71 jaar Gx'egoriaanseliederen." Hij had voor deze gelegenheid een paar notenblaadjes in zijn zak gesto ken en kon het niet laten om een lied mee te zingen. Voor de hele familie (zeven kin deren, 21 kleinkinderen en ze ven achterkleinkinderen) was er een etentje en 's avonds was er een druk bezochte x'eceptie. Het echtpaar is graag gezien en vooral Emiel is door zijn vi'oege- re werk als bode van het Katho lieke Ziekenfonds bekend in de streek. Namens de gemeente Oostburg feliciteerde burge meester Noordewier het echt paar. Diamanten paar Stephanie Boogaard en Emiel Steijaert. foto Peter Nicolai GROEDE - De gemeente Oost burg krijgt vandaag bezoek van zo'n dertig leden van de Stich ting Bestudering Geschiedenis Salzburger Emigranten Neder land. Wethouder R. Leentfaar ont vangt hen om 10.00 uur in de Evangelisch-Luthei-se kerk in Groede. De Duitse leden van de stichting zijn op studiereis door Nederland en Duitsland om hun kennis over de Salzburgse Pro testanten te verdiepen. Deze protestanten moesten in 1731 vanwege hun geloof hun land vexiaten en belandden onder meer in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Circa achthondex-d Salz- burgers streken neer in de regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 54