Overleg Pakistan en India over Kashmir Turkije blokkeert crisisleger van EU Europa zwakt kritiek op raketschild af Maximaal één Apple per persoon, a.u.b. Macedonië behoudt eenheidsregering na overleg met Solana Puinhopen na de vloed Ombudsman voor welzijn dieren Britse leiders adoreren Basil Chili schaft doodstraf af Italiaanse maffiabaas gearresteerd EU-akkoord over mensensmokkel Drie Koreanen verongelukt met helikopter Musharraf accepteert uitnodiging Vajpayee Jury acht viertal schuldig aan bomaanslagen op Amerikaanse ambassades Vervoeren van illegalen mag worden bestraft Aanklager Pinochet laat zaak rusten Jeltsin betaalt 40 mille per overnachting STOCKHOLM - Zweden, momenteel voorzitter van de Euro pese Unie, wil in EU-verband een ombudsman of instelling die toezicht houdt op het welzijn van dieren. Dat maakte de Zweedse minister van Landbouw, Winberg, gisteren bekend aan het begin van een EU-conferentie over verbetering van leefomstandigheden van dieren. Daaraan doen zo'n 350 Eu ropese vertegenwoordigers van dierenrechtenorganisaties, industriëlen en regeringen mee. Zweden is van plan een nieuwe wet aan te nemen die de r-ech- ten van het dier moeten beschermen. AFP LONDEN - In de Britse verkiezingscampagne is er tot dusver zelden overeenstemming tussen de belangrijkste kemphanen premier Tony Blair (Labour) en William Hague (Conservatie ven). Toch hebben ze een gemeenschappelijke voorkeur: ze houden van Basil Fawlty, de manische hoteleigenaar uit de tv-serie Fawlty Towers (Hotel op Stelten). Volgens Hague is acteur Bruce Willis geknipt om de hoofdrol te spelen als er ooit een film zou komen over zijn politieke le ven. ANP SANTIAGO - Chili heeft als één van de laatste Latijns-Ame rikaanse landen de doodstraf afgeschaft. De hoogste straf is nu veertig jaar cel, zonder vroegtijdige vrijlating. In tijden van oorlog mag de doodstraf wel worden uitgevoerd. Chili voerde de doodstraf in 1890 in. In totaal zijn sindsdien 57 mensen geëxecuteerd. Voor het laatst gebeurde dat in 1985 onder het regime van dictator Pinochet. Na dat jaar zette het parlement doodvonnissen om in levens lange celstraffen. DP A ROME - Vi.to di Emidio, één van de meest gezochte maffia kopstukken in Italië, is in de nacht van maandag op dinsdag in Brindisi gearresteerd. Dit heeft de Italiaanse politie giste ren bekendgemaakt. Di Emidio, ook bekend als 'II Bullone' (de schroefbout), gaf leiding aan de maffiaclan Sacra Corona (heilige kroon) in de regio Puglia in het zuidoosten van Italië. Deze organisatie wordt verdacht van illegale internationale sigarettenhandel en andere criminele activiteiten die verband houden met de Balkanlanden. De 34-jarige maffiabaas zou beschermd zijn door vooraanstaande politici in Montenegro. De arrestatie van II Bullone volgde na een wilde achtervol ging door drie politieauto's. De maffiabaas raakte hierbij zwaargewond, maar hij verkeert niet in levensgevaar. Zijn chauffeur kon ontkomen. AFP BRUSSEL - De maximumstraf voor mensensmokkel wordt in de hele Europese Unie zes tot acht jaar. De Europese minis ters van Justitie zijn het gisteren op de valreep erover eens ge worden de strafmaat voor dit soort misdaad meer op een lijn te brengen. Een akkoord leek maandag nog ver weg. De afspraak is nu dat de maximumstraf voor mensensmokkel, alsmede de hulp bij het illegaal overschrijden van grenzen, in alle lidstaten acht jaar zal zijn. Landen zoals Nederland en Zweden die voor ver gelijkbare misdaden minder zwaar straffen, moge*n bij wijze van uitzondering het op maximaal zes jaar houden. Personen die mensen uit een noodsituatie redden en zonder winstoog merk illegaal de EU binnensmokkelen, worden overigens niet bestraft. ANP/DPA/RTR van onze redactie buitenland SKOPJE - De politieke leiders in Macedonië hebben gisteren gezegd, dat zij hun eenheidsre gering zullen voortzetten. Zij deden hun toezegging na over leg met EU-coördinator buiten land- en veiligheidsbeleid Sola- Het Macedonische leger dreigt het offensief tegen de etnisch- Albanese rebellen in het noor den van het land te hervatten, terwijl de rebellen zeggen de oorlog in dat geval naar de ste den te zullen verplaatsen. In Macedonië was een politieke crisis ontstaan, doordat et nisch-Albanese partijen buiten de Slavische coalitiepartners om een overeenkomst sloten met de rebellen. Solana wist de Slavische en Albanese partijen er gisteren toe te bewegen hun regering voort te zetten en ver der te praten om een uitweg uit de crisis te vinden. Solana was naar Skopje gereisd, nadat hij in Boedapest Navo-overleg had bijgewoond. Politiek Navo-secretaris-generaal Ro bertson benadrukte nogmaals het westerse standpunt dat de rebellen buiten elke politieke regeling moeten blijven. ,,Er is geen plaats aan de onderhande lingstafel voor degenen die ko gels prefereren boven stemmen en geweld gebruiken om hun politieke doelen te bereiken", zei hij. De Macedonische radio meldde dat een 'schoonveegactie' in het dorp Matejce gisteren werd voortgezet. Nadat het leger de SEOEL - Drie Zuid-Koreaanse militairen zijn gisteren om het leven gekomen toen de helikop ter waarin zij zaten verongeluk te bij het plaatsen van een kunstwerk op een brug over de rivier de Han in Seoel. De CH-47 Chinook trans porthelikopter raakte het kunstwerk met een rotor en stortte neer. Een deel van het voertuig bleef op de brug liggen, het andere deel brak af en viel in het water. Op de brug in Seoel zelf vielen geen slachtoffers. AP afgelopen dagen enkele dorpen op de rebellen had veroverd, was het 's nachts tamelijk rustig gebleven. Gisteren werden ner gens grote gevechten gemeld. Duizenden dorpsbewoners zit ten vast door de gevechten die begin deze maand weer oplaai den, nadat het leger een eerste uitbarsting in februari de kop had weten in te drukken. Uit Matejce en enkele omliggen de dorpen werden gisteren tweeduizend mensen geëvacu eerd. Woordvoerder Chris Janowski van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties zei, dat een deel van de burgers door de re bellen wordt gedwongen in de dorpen te blijven. Ook de Mace donische regering beschuldigt de rebellen ervan burgers als le vend schild te gebruiken. Volgens Janowski zitten er tus sen de vijf- en tienduizend men sen vast in de dorpen die de re bellen nog in handen hebben en die door het leger worden be stookt. Sinds het uitbreken van de nieuwe gevechten zijn er al 18.000 grensbewoners naar Kosovo en andere delen van Zuid-Servië gevlucht en dage lijks komen er honderden bij. De etnisch-Albanese politicus Arben Xhaferi, die maandag met Solana sprak, zei dat hij de overeenkomst die hij met de re bellen heeft gesloten niet zal op zeggen, zoals de Slavische par tijen eisen. AP (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS Oproep aan alle Kimpe verzamelaars: Het Zeeuws Veilinghuis veilt op donderdag 14 juni a.s.: 5 fraaie werken van deze belangrijke kunst schilder. De kijkdag is op woens dag 13 juni van 14.00-20 00 uur en donderdagmorgen van 10.00-13.00 uur Als u op de hoogte wilt blijven van het aanbod van werken van R. Kimpe bij het ZeeuwsVeilinghuis, of als u zelf werken van déze kunstschilder te veilen heeft ver zoeken wij u contact op te nemen met Dhr. J, de Kuijper. Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74 te Middelburg Tel. 0118-650680 of www.zeeuwsveilinghuis.nl woensdag 30 mei 2001 doorHarald Doornbos NEW DELHI - De Pakistaanse militaire leider, generaal Mus harraf, zal binnenkort een be zoek brengen aan aartsrivaal India. In een aan de Indiase pre mier Vajpayee gerichte brief zegt Musharraf 'positief' te staan staat tegenover een top ontmoeting tussen de leiders van de buurlanden. [Musharraf liet al direct door schemeren dat de kwestie Kashmir hoog op de agenda zal staan. In Kashmir, officieel een Indiase provincie, bestaat de bevolking in meerderheid uit moslims. Moslimrebellen voe ren er al jaren een gewapende strijd voor aansluiting bij Pa kistan, dat ook een strikt islami tisch land is. India daarentegen is in meerderheid hindoe. De af gelopen twaalf jaar zijn er al ruim 60.000 doden gevallen in Kashmir. „Ik ben ervan overtuigd dat we eerlijke en serieuze besprekin gen kunnen voeren over Kashmir", aldus Musharraf, „Hierbij zal sterk rekening moeten worden gehouden met de wensen van het volk van Kashmir." Musharraf bedoelt, dat Kashmir door India aan Pas- ldstan moet worden overgedra gen. In ieder geval dient er, zo menen de Pakistanen, een drie hoeksoverleg plaats te vinden waarbij India, de rebellen en Pakistan gezamenlijk zoeken naar een oplossing voor het con flict. India is echter van mening dat Pakistan niets te maken heeft met de problemen in Kashmir en beschouwt het als een interne aangelegenheid. In dia wil wel praten met de rebel len, maar niet over afscheiding van de opstandige provincie. Tot nu toe weigerde India dan ook Pakistan te betrekken bij de kwestie. Het vredesinitiatief van Vajpa yee is in New Delhi beschouwd als een grote verrassing ontvan gen. De Indiase premier heeft ook al toegezegd over Kashmir te willen praten met Musharraf. Volgens Musharraf wordt de crisis rond Kashmir pas opge lost wanneer de bevolking van de provincie in een referendum mag stemmen over al clan niet aansluiting bij Pakistan. De ge neraal gaat ervan uit dat de moslimbevolking van Kashmir in meerderheid voor aansluiting bij Pakistan zal kiezen. De In diërs voelen echter niets voor een referendum. New Delhi wil tijdens de topontmoeting de kwestie Kashmir best aansnij den, maar dan op zijn eigen ma nier. En dat houdt in dat premier Vajpayee Pakistan zal verzoe ken om stopzetting van steun aan de moslimrebellen in de provincie. Beschoten Op het moment dat Musharraf toezegde naar New Delhi te zul len komen, beschoten moslim rebellen in Kashmir een school waar net een Indiase minister op bezoek was. Drie granaten be landden in de school in de hoofdstad Srinagar, al was de minister net vertrokken. Wel raakten twee scholieren ge wond. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Een jury in New York heeft gisteren na twaalf dagen van beraadsla gingen vier verdachten schuldig bevonden aan de aanslagen op de Amerikaan se ambassades in Tanzania en Kenia. De juryleden achtten bewe zen dat de vier aanhangers van de Saudische terrorist Osama Bin Laden betrokken waren bij de bomaanslagen die in 1998 het leven eisten van 224 mensen, onder wie twaalf Amerikanen. Duizen den mensen raakten gewond, van wie velen ernstig. De vier werden schuldig bevonden aan de eerste aanklacht van het openbaar ministerie: sa menzwering met het doel Amerikaanse burgers, func tionarissen en ambassade personeel te vermoorden. Washington vergold de aan slagen met raketaanvallen op kampen van de vermeen de terroristen in Afghanistan en een fabriek in de Soedane- se hoofdstad Khartoem, waar volgens de Verenigde Staten chemische wapens werden gemaakt. De jury heeft nog geen uit spraak gedaan in de 301 an dere aanklachten die tegen de vier zijn ingediend. Twee van de verdachten kunnen de doodstraf krijgen voor hun aandeel in de aanslagen in Dar es Salaam en NairobiDe strafmaat zal waarschijnlijk vandaag worden vastgesteld. De andere twee moeten reke nen op levenslange gevange nisstraf. Het vonnis betekent dat voor het eerst iemand schuldig is bevonden aan misdaden die in verband worden gebracht met Bin Laden. De milj ardair staat op de Amerikaanse lijst van meest gezochte crimine len. RTR/DPA BRUSSEL - Rechters in de Eu ropese Unie mogen voortaan geldboetes opleggen aan spoor- en luchtvaartmaatschappijen en busondernemingen die ille galen vervoeren. Daarover heb ben de Europese ministers van Justitie gisteren overeenstem ming bereikt. Groot-Brittannië en Zweden willen wel hun parlementen hierover laten meebesluiten. De hoogte van geldboetes kan worden bepaald door de natio nale rechter. Wel wordt het prin cipe van financiële sancties in gevoerd voor alle lidstaten. De afspraak treft vooral bedrij ven die inwoners van landen buiten de EU vervoeren. Als passagiers niet beschikken over de benodigde papieren om Europa binnen te mogen, kun nen die bedrijven een boete krij gen. ANP PEKING - De voormalige Rus sische president Boris Jeltsin betaalt tijdens zijn verblijf in China bijna 40.000 gulden per nacht om te slapen in een oude villa van de vroegere commu nistische leider Mao. Jeltsin vertrok gisteren uit de 11 Chinese hoofdstad na een be zoek aan de Chinese president Jiang Zemin naar de havenstad Dalian aan de Gele Zee. De 70-jarige Russische ex-pre sident zal zeker tien dagen va kantie vieren in Dalian met zijn vrouw en dochter. Hij heeft twee villa's gereserveerd in het Bang- chuidao Guesthouse, een van de favoriete vakantieoorden van de Chinese communistische partrj. Hij verblijft zelf in een villa, waarin de Grote Roergan ger Mao diverse vakanties heeft doorgebracht. AFP/ANP LENSK - Een inwoner van het Siberische plaatsje Lensk loopt langs de puinhopen die de overstroming van de rivier de Lena de afgelopen weken veroorzaakte. Russi sche gevechtsvliegtuigen en helikopters bombardeerden vorige week de ijsmassa die de doorstroming van de Lena blokkeerden. Daardoor kon het water op verschillende plaatsen enigszins zakken. De Russische president Poetin heeft de regering opdracht gegeven de schade op te nemen die de overstroming in Siberië met zich meebracht. Hij zei dat de herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden moeten worden afgerond in drie tot vier maanden. foto E PA door Hetty van Rooij BOEDAPEST- Europa verliest zijn reserves tegenover het om streden Amerikaanse anti-ra- ketschild. Diverse Europese Navo-partners geven toe dat (Advertentie) iMac DV- Gratis Mac OS X-pakket t w.v. f 349.- Kijk op www.apple.com/nl voor de voorwaarden iMac DV+/500 Special Edition van f 4.299,- voor f 2.999,- iBook/366 van f 4.499,- voor f 3.799,- Power Mac G4 Cube van f 5,279,- voor f 3.599,- OP=OP Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl sprake is van een dreiging van raketaanvallen uit 'schurken staten' als Irak en Noord-Korea. De Amerikaanse plannen voor een miljarden verslindend anti- raketschild konden in het verle den steevast rekenen op zware kritiek uit Europa. Sinds duide lijk is dat president Bush de bouw doorzet, is die kritiek minder luid geworden. Tijdens een bijeenkomst van de Navo- ministers van Buitenlandse Za ken in Boedapest werd gisteren duidelijk, dat Europa langzaam opschuift in de richting die de Amerikanen willen. Maar een Amerikaanse poging om het ge vaar van lange-afstandsraket- ten te omschrijven als een 'be dreiging voor de hele Navo', liep dood op het verzet van Duits land en Frankrijk. De bouw van een Amerikaans anti-raketschild betekent het onvermijdelijke einde van het ABM-verdrag uit 1972, dat een einde poogde te maken aan de wapenwedloop tussen Rusland en de USA. Een jaar geleden noemde de Navo dat verdrag nog een 'hoeksteen' voor de vei ligheid en de stabiliteit in de we reld. In het slotcommuniqué van de ministersbijeenkomst in Boe dapest wordt op verzoek van de Amerikaanse minister Colin Powell met geen woord meer ge rept over het ABM-verdrag. De Amerikaanse minister bena drukte, dat Amerika de Europe se bondgenoten wil 'raadple gen' over het anti-raketschild. Volgende maand komt presi dent Bush daar zelf voor naar Brussel. Volgens minister van Aartsen was Powell gisteren 'echt bereid om te luisteren'. Maar de afloop van het overleg over het anti-raketschild staat voor de Amerikaanse minister al vast. „Er is dreiging. En het zou onverantwoord zijn als de Verenigde Staten daar niets aan doen." Powell verzekerde de Europese Navo-bondgenoten dat de Ver enigde Staten niet van plan zijn de 3300 Amerikaanse militairen terug te trekken uit Bosnië. Zijn collega van Defensie Donals Rumsfeld speculeert daar regel matig op, maar volgens Powell 'is dat niet wat president Bush door Hetty van Rooij BOEDAPEST - Turkije weigert om mee te werken aan een Europees crisisleger zo lang het daarover niet mag meebeslissen. De Turkse regering in An kara heeft zo de besprekingen over de Europese 'snelle interventiemacht' op scherp gezet. De kans dat de Europese Unie en Turkije vandaag in Boe dapest een akkoord bereiken, is door de keiharde opstelling van de Turken zeer klein. Door het aanhoudende Turkse 'nee' komt de EU in tijdnood. In 2003 wil de Unie binnen zestig dagen een crisisleger van zestigduizend manschappen op de been kunnen brengen. Eind dit jaar moet de organisatie rond zijn. Vanaf volgend jaar zouden kleine humanitaire- en vredesoperaties mogelijk moeten zijn. Maar dat kan alleen wanneer de EU gegarandeerd gebruik kan maken van Navo-lo- gistiek en Navo-middelen. Turkije, lid van de Navo maar niet van de EU, ver langt dat de EU steeds opnieuw toestemming vraagt. Bovendien eist Ankara een vetorecht voor wil'. „We zijn samen aan het Balkan-avontuur begonnen en we zullen het samen beëindi gen", zei hij. GPD EU-missies in de buurt van Turkije. „En dat kan dus niet", zei minister Van Aartsen van Buiten landse Zaken gisteren. In een ingezonden brief in de Financial Times waarschuwde minister van Buitenlandse Zaken Ismail Cem gisteren dat Turkse eisen serieus zijn. „In de verhouding tussen de gevers en de ontvan gers zijn het meestal de gevers die de regels bepa len. Hier is het andersom: Europa ontvangt hulp, en wil ook nog eens de regels vaststellen." Vandaag zitten de Navo-ministers van Buiten landse Zaken met hun EU-collega's aan tafel in Boedapest. Navo-secretaris-generaal Robertson bagatelliseerde gisteren het belang van een ak koord met de Turken. „Het is niet het einde van de wereld als het hier niet lukt", zei hij De Amerikanen zijn de ruzie tussen Turkije en de EU beuZe willen dat de kwestie is opgelost voor dat president Bush op 13 juni de Navo-top bij woont. „Bush moet de Europese bondgenoten overtuigen van het nut van zijn raketschild. Hij heeft echt geen tijd om de Turken te kalmeren", aldus een Amerikaanse diplomaat. GPD SANTIAGO - De aankla ger van het Hof van Be roep in Chili heeft gisteren voorgesteld de rechtszaak tegen voormalig dictator Pinochet te seponeren. Dit heeft een woordvoer der van het Hof bekendge maakt. De procureur staat positief tegenover een verzoek van de advocaten van Pinochet die het dos sier willen sluiten in ver band met de steeds slech ter wordende gezondheid van de 85-jarrge Pinochet. Het Hof moet de komende dagen een beslissing ne men over het voorstel van de aanklager. Eind januari diende on derzoeksrechter Guzman een aanklacht in tegen Pi nochet. Dat werd door een hogere rechtbank afge zwakt tot opzettelijke ge heimhouding van misda den. Guzman mikte op di recte betrokkenheid bij het plegen ervan. Guzman 'wilde Pinochet vervolgen voor achttien ontvoeringen en 57 poli tieke moorden. Deze misdaden zijn in 1973 ge pleegd door een doodses kader van de militairen, dat de bijnaam Karavaan des Doods kreeg. Pinochet wordt nu vervolgd omdat hij deze moorden en ont voeringen in de doofpot stopte. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5