Sportclubs Kerkwerve gaan samen PZC Fel bepleite zonnecollector onthuld Basisschool spil saamhorigheid in Noordwelle PZC Toekenning rijkssubsidie voor Renesser Transferium onzeker Verspreiding van bedrij venterreinen bedreiging landschap ,21 Alleen voetbalvereniging WIK voelt niets voor samensmelting marktbericht Huis vernield door explosie Taakstraf voor bezit hagelgeweer Boete voor rijden met slok op Vlissinger mishandeld met ketting Drankrijder opnieuw in de fout Informatiebijeenkomst over betonrot in vloeren woensdag 30 mei 2001 door Piet Kleemans KERKWERVE - IJsvereniging 't Zuudaende, Tafeltennis Kerk werve en de tennisafdeling van sportvereniging Willen is Kun nen (WIK) willen de krachten bundelen in één sportvereni ging. De voetbaltak van WIK i ziet niets in samensmelting met de drie anderen. Die wil zelf standig blijven. i In de visie van de dorpsraad Kerkwerve is het realiseren van één sportvereniging in het dorp onontkoombaar. De raad is bang dat de afzonderlijke sport verenigingen te klein worden om op eigen kracht te overleven. En als de sportverenigingen uit eindelijk het loodje leggen, re deneert de dorpsraad, gaat dan ten koste van de levendigheid en leefbaarheid in Kerkwerve. De voetbalafdeling van WIK - vier seniorenelftallen en vier ju niorenelftallen - ziet vooralsnog geen voordelen in samengaan met de kleinere Kerkwerfse sportclubs. De ongeveer hon derd leden tellende voetbaltak, daarmee de grootste sportver eniging van Kerkwerve, gaat er van uit dat zij wel op eigen kracht kan overleven. „Daar doen we ook alles aan", zegt WIK-secretaris J. Groeneveld. „We willen best samenwerken met de andere sportverenigin gen, maar een samengaan gaat ons net te ver. Als de gemeente gaat bezuinigen op de sport wordt het natuurlijk een ander verhaal, maar dat is nu nog niet aan de orde. En als de gemeente een beetje hart heeft voor de sport, laten ze de sportvereni gingen niet in de kou staan." Probleem Ook in andere kleine kernen op Schouwen-Duiveland speelt het probleem van kleine sport verenigingen die alle zeilen bij moeten zetten om het hoofd bo ven water te houden. Net als in Kerkwerve, zo is gebleken tij dens de hoorzittingen tijdens het project Duurzame Sociale Ontwikkeling, staan sportver enigingen in de andere Schouw- se dorpen ook niet te springen op samengaan met andere loka le sportverenigingen. De gemeente werkt momenteel aan een onderzoek naar de bui tensportaccommodaties op het eiland. Volgens beleidsmede werker sport D. de Vos gaat het daarbij in eerste aanleg om een inventarisatie van wat er is en hoeveel geld het de gemeente kost om genoemde voorzienin gen in stand te houden. Het is aan de politiek om te beslissen of het gemeentelijk beleid op de huidige voet dient te worden voortgezet. De Vos verwacht dat het gemeentelijk onderzoek binnen enkele weken afgerond wordt en begin juli in commis sieverband behandeld kan wor den. De winnende groep van de Politieke Jongerendag van vorig najaar onthullen de fel bepleite zonnecollector (1), waarna deze geplaatst wordt op het dak van de school. onthullen van een zonnecollec- tor en het bijbehorend registra tiekastje gistermiddag in de au la van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierik- zee kreeg de Politieke Jongeren dag van vorig najaar nog een leuk staartje. Het aanbrengen van een zonnepaneel op het dak van de school kwam toen na een dag lang lobbyen, overleggen en debatteren als winnend voorstel i uit de bus. De leerlingen zelf wilden min- stens twee collectoren aange bracht zien, maar daar bleek het door de gemeente beschikbaar gestelde budget van 2500 gul den niet toereikend voor. Uit eindelijk is volstaan met één ex emplaar. De groep onder leiding van leer ling Bart Vink die het winnende voorstel te vuur en te zwaard verdedigde, mocht gistermid dag het resultaat van hun poli tieke inspanning onthullen. De scholieren deden dat met het wegtrekken van een doek over het registratiekastje aan de wand in de aula en met het uit pakken van de collector die in de zonnige binnentuin gereed ligt voor zijn definitieve be stemming op het dak. Praktijk Volgens rectrix W. Haverkamp levert één dag per jaar 'gemeen teraadje spelen' de leerlingen veel praktijkervaring op. „Vaak is het beter de werking van de politiek in de praktijk te leren dan vanuit een boekje", zei Ha verkamp. De deelnemers leerden het be lang van goede argumenten om anderen te kunnen overtuigen. Volgens de rectrix wordt op zo'n politieke jongerendag voortdu rend gezocht naar het even wicht tussen water bij de wijn doen en toch je eigen standpunt vasthouden. „Overigens geldt dat verbond- jes sluiten en toch je doel berei ken niet alleen in de politiek maar ook in het dagelijks le ven", aldus Haverkamp. Groepsleider Bart Vink memo reerde dat de politieke jonge rendag een fantastische en leer zame ervaring heeft opgeleverd. „En het is leuk dat we er als school ook nog wat aan hebben overgehouden", zei hij doelend op de zonnecollector. Aansluitend op deze korte plechtigheid discussieerde een groep VWO-5 leerlingen met vier leden van Provinciale Sta ten. G. den Ouden-Zwart (WD L. Nederhoed-Zijlstra (CDA), S. de Paauw en G. Bosman (Pvda) gingen met de jongeren in de debat over wind- en zonne- foto's Pieter Honhoff energie. Zij deden dat aan de hand van de stelling: 'Provinci ale Staten moeten zorgen dat op Schouwen-Duiveland in 2010 vi j f ent wintig procent van de be nodigde energiehoeveelheid wordt geleverd door wind- en zonne-energie. „Niet te lang zeuren over locaties en hogere kosten. Gewoon vanuit de poli tiek van hogerhand opleggen", bleek kort samengevat de me ning van de leerlingen. Het debat werd gehouden in de jongerentrailer op het plein voor de school en vormt onder deel van 'Jongeren Informeren Jongeren', een samenwerkings project van de Hogeschool Zee land en de provincie. j door Inge Heuff NOORDWELLE - Saamhorig heid, daar blinkt het dorp Noordwelle in uit. Dat is ook wat de aanwezigen tijdens de bespreking van de kernbe schrijving door Stichting Scoop in het kader van het project Duurzame Sociale Ontwikke ling, vooral naar voren brach ten. En de spil van deze saamho righeid is de basisschool. Het dorp zal er dan ook voor vechten om die te behouden. Al in de kernbeschrijving werd het belang van openbare basis school De Stove vermeld. De ruim dertig aanwezigen gister- i avondin het dorpshuis van Noordwelle onderstreepten dit nog eens. „De school is het enige i bindende element in het dorp en I dus essentieel voor de leefbaar- i heid", zo verwoordde een dor- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl peling zijn mening. Een ander vertelde dat alle activiteiten via school lopen of het nu gaat om een toneeluitvoering of Sinter klaasviering. Het wegvallen van de school zou zulke binden de activiteiten zeer kwetsbaar maken. En er is al veel verdwenen in Noordwelle, meende men. Daarom wil men behouden wat er is. „Wat weg is, is weg en komt nooit meer terug, hebben we in middels geleerd", aldus een spreekster. Dat sloeg vooral op de mogelijkheid dat het regulie re openbaar vervoer vervangen zou worden door een beltaxi. De aanwezigen voelden daar niet voor. Enkelen hadden slechte ervaringen met de beltaxi en stelden verschillende eisen voor, die de overheid in het overleg met de busmaatschap pij zou moeten opnemen. Ande ren wilden niet eens overwegen om bepaalde lijnen af te schaf fen. „Ik bid tot God, of iemand anders, dat dit niet gaat gebeu ren", was de hartenkreet van een spreekster, die afhankelijk is van het openbaar vervoer. Om de overgebleven voorzie ningen op peil te kunnen hou den, de leefbaarheid te bewaren én om voldoende vrijwilligers te behouden, is beperkte groei noodzakelijk. Maar dan moet er ook gebouwd kunnen worden. Niet in het hartje van de kern maar aan de rand van het dorp. En dan liefst aan de kant waar al wat nieuwbouw staat. Want het karakteristieke uiterlijk (en in nerlijk) van Noordwelle wil men zo veel mogelijk bewaren. Het behoud van de leefbaarheid heeft alles te maken met keuzes maken. Die liggen anders dan in de grote steden en dat mag best wat extra's kosten. „Maar niet tegen elke prijs, en dat is wat telkens de discussie teweeg brengt", vond een spreker. Aardappelen: bintjes droog uit schuur 18-19.5, bintjes wasserij geschikt, droog uit de schuur 17-19.5. Zaaiuien. droog uit de schuur 18-22 directe levering, klasse 1 <10% tarra 27-30. Granen, zaden en peul vruchten: tarwe 25,25, brouwgerst ƒ31,50, blauwmaanzaad ƒ210,00, kar- wij 255,00, bruine bonen 190,00. Hooi en stro oogst 2000: tarwestro grote pak ken 110,00-/ 140,00, tarwestro kleine pakken 130,00-/ 145,-, gerstestro grote en kleine pakken 110,00-/ 130,00, Omdat het openbaar vervoer van en naar het Transferium gratis is, levert dit problemen op voor het toekennen van rijkssubsidie. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon ZIERIKZEE - De toekenning van de OV-subsidie voor het Transferium in Renesse is nog allerminst zeker. De aanvraag van de gemeente Schouwen- Duiveland wijkt immers af van de gangbare procedure voor deze rijkssubsidie. Het is nu aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat te bepalen of het hiervoor van de normale gang van zaken wil afwijken. De voorzieningen op het me- ga-parkeerterrein in Renesse, parkeren en het natransport, zijn gratis. En dat moet zo blij ven, vinden de Schouwse be stuurders. Omdat de gebrui kers niet hoeven te betalen is de toeristische voorziening een succes, zo werd recentelijk nog benadrukt in een evalua tie over het Schouwse par keerbeleid. Inmiddels is door het college een constructie be dacht om de exploitatiekosten van het gratis Transferium in de toekomst te dekken. Naast de inkomsten uit de parkeer- meters en de bijlage uit de toe ristenbelasting is dit kosten- batenverhaal grotendeels op gehangen aan een rijkssubsi die van (jaarlijks) tweeënhalve ton. Het is echter nog maar de vraag of deze belangrijke geldstroom vanuit Den Haag op gang zal komen. Want juist het feit dat het natransport van het Transferium gratis is, bemoeilijkt de afhandeling van de Schouwse aanvraag. De desbetreffende OV-subsi die wordt namelijk via de pro vincie op grond van de kaart verkoop verdeeld „Per strip van 85 cent doet het Rijk er dan anderhalf keer dat bedrag bo venop", vat provinciaal be leidsmedewerker F. Chervet de toekenningsprocedure in vogelvlucht samen. T oeristenbelasting De gemeente probeert echter met andere argumenten de bij drage voor het openbaar ver voer bij het ministerie los te peuteren. De gebruikers beta len weliswaar niet recht streeks voor het transport door de Westhoek, maar omdat een deel van de toeristenbelasting ten goede van het Transferium komt, betalen zij indirect wel degelijk. Zodoende is het van belang dat ook na 2001, wan neer het oorspronkelijke dek kingsplan voor het Transferi um afloopt, gelden uit deze be- lastingpot voor de Rennesser voorziening worden uitge trokken. De vraag is nu of het ministerie bereid is op grond van deze 130.000 gulden, die de ge meente voor het Transferium uittrekt, het gratis vervoer te subsidiëren. Mocht Schou wen-Duiveland in aanmer king komen voor de bijdrage, ook dan ziet Chervet nog een aantal te nemen hindernissen. Zo zal het ministerie moeten 'regelen' dat Taxi Centrale Re nesse één van de vervoerders is waaraan de provincie de sub sidie kan verstrekken. Daar naast zal er 'extra geld moeten komen' omdat de huidige OV- bijlage voor Zeeland hiervoor geen ruimte biedt. Het is vol gens de beleidsmedewerker nu vooral wachten op de keuzes in Den Haag. „Tot nu toe is de aanvraag nog niet gehono reerd. Het is het verhaal van de letter en de geest van de wet. Maar voorlopig staat het licht nog op rood." SOMMELSDIJK - Een woning aan de Westelijke Achterweg in Sommelsdijk is maandag grotendeels vernield door een gasexplosie. De bewoners - 68 en 72 jaar oud - werden door de kracht van de explosie tegen'de grond geslagen en liepen blauwe plekken en schaafwonden op. De oorzaak van de ontploffing was een lek in de gasleiding. Het lek was ontstaan door graafwerkzaamheden door mede werkers van een kabelbedrijf, waarna het uitstromende gas zich ophoopte onder de woning. Toen het echtpaar vervolgens omstreeks kwart over vijf wilde gaan koken volgde een explo- MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Kerkwerve is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 120 uur. Bij de verdachte thuis werd op 19 maart een hagelgeweer aangetroffen. De Kerkwerver had het geweer aangeschaft om eenden en ganzen van zijn weiland te verjagen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello eiste twee maanden cel. Politierechter G. van Unnik koos voor een taak straf, hoewel de landbouwer had laten weten het moeilijk te vinden om de alternatieve straf uit te voeren. Mocht de ver dachte, die gisteren niet op de zitting verscheen, in gebreke blijven, dan wacht hem alsnog een gevangenisstraf van zestig dagen. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Brouwershaven is gisteren door de politierechter in Middelburg voor rijden onder invloed veroordeeld tot 13 50 gulden boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man was 20 oktober vorig jaar met te veel drank op achter het stuur gekropen. Bij een kruising in Zonnemaire kwam hij in botsing met een an dere auto. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. Het was de vierde keer dat de verdachte gepakt werd voor dronken rijden. VLISSINGEN - Een 63-jarige Vlissinger is maandagavond met een ketting geslagen door een onbekende jongen. De man liep daarbij een kleine wond op aan zijn hand. De Vlissinger fietste omstreeks 19.15 uur over de Brouwenaarsstraat toen hij zes jongens op het trottoir zag lopen. Een van de jongens kwam op hem af en sloeg met een ketting naar zijn hoofd. De man weerde de slag af en fietste vervolgens door om escalatie te voorkomen. MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Sint Philipsland stond gisteren in Middelburg opnieuw voor de politierechter omdat hij dronken had gereden. De automobilist was in maart van dit jaar in Tholen voor de tweede keer in korte tijd betrapt voor rijden onder invloed. Hij verkeerde toen nog in zijn proeftijd van zijn eerste veroordeling. Het kostte hem in to taal een jaar rij-ontzegging. Daarnaast kreeg de verdachte drie maanden voorwaardelijke rij-ontzegging en een boete van negentienhonderd gulden. Een brief van zijn werkgever, toegespitst op de noodzaak van het rijbewijs, mocht niet baten. Voor officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello was het duidelijk dat er voor zijn gedrag een langere rij-ontzegging moest volgen. De verdach te had niet de bijstand van een raadsman willen inroepen om de eenvoudige reden dat hij toegaf fout te zijn geweest. De po litierechter zag geen enkele reden om van de eis van de officier af te wijken. door Rinus Antonisse GOES - Het Zeeuwse landschap wordt meer bedreigd door de ontwikkeling van verspreide bedrijventerreinen, dan door de vestiging van een containerter- minal door Hessennatie in het Sloegebied. Dit stelde G. van der Krogt, medewerker plano logie van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, gisteren op een leden vergadering over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening in Goes. Ze wees erop dat het streekplan Zeeland de mogelijkheid biedt bij elk dorp een bedrijfsterrein van vijf hectare aan te leggen, waarvan de gemeenten gretig gebruikmaken. „Ze vormen een buitengewoon storend element in het landschap, ze zijn zeer slecht ingepast", betoogde Van der Krogt. Gemeenten gebrui ken de mogelijkheid om kleine bedrijven uit de kernen te plaat sen, om in plaats daarvan hui zen te kunnen bouwen. Volgens Van der Krogt willen gemeenten het liefst verder gaan dan vijf hectare bedrijfs terrein. Ze noemde als voor beeld het plan van Borsele voor het terrein Sloepoort van ten minste tien hectare. Ze onder streepte dat de ontwikkeling niet alleen vervuilend is voor het landschap, maar ook funest is voor de open ruimte in Zee land. De ZMF wil dat de Delta een rustig en open gebied blijft. Van der Krogt zag goede mogelijk heden in een aanwijzing tot Na tionaal Landschap, waardoor een duurzame ontwikkeling in economisch en ecologisch op zicht tot stand kan komen. Ze kritiseerde de 'rondwegenhype' die in Zeeland aan de gang is. „Zijn die wel overal nodig? We zetten vraagtekens bij de ver- keersprognoses, die zijn veel te hoog ingeschat". Van der Krogt stelde dat be staand beleid niet heilig is. Bij voorbeeld in de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone kunnen de haven- en industriebedrijven beter geconcentreerd worden rond Terneuzen, in plaats van op de Axelse Vlakte en zeker in de Autrichepolder.. W. Duyvendak, directeur van de Vereniging Milieudefensie, con stateerde dat er te weinig im pulsen zijn om zuinig met de ruimte om te gaan. Er is geen dwang, dus wordt meestal de goedkoopste weg - vaak ruimte verslindend- gekozen. Dat gaat volgens hem per definitie ten koste van het boerenlandschap. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Stichting Betonschadevloeren Nederland houdt maandag 18 juni in Vlis- singen een informatieavond over betonrot. De bijeenkomst wordt gehouden in opdracht van de gemeente Vlissingen. Die wil met behulp van haar inwo ners een beter inzicht krijgen in de hoeveelheid Kwaaitaal- en Mantravloeren met betonrot. Tussen 1965 en 1883 moesten veel woningen worden gebouwd en het liefst zo snel mogelijk. Daarom werden soms methoden toegepast om het beton sneller te laten harden. Een van de mo gelijkheden was het toevoegen van calciumchloride, een soort zout. Gebleken is dat dit proble men kan opleveren. In combina tie met het vochtgehalte of de poreusheid van het beton wordt de bewapening in het beton soms aangetast. Ingenieur D. de Jong van het Bureau Op ten Noort/Blijdenstein BV gaat tij dens de informatieavond in op de technische kant van het pro bleem. Hij bespreekt de oorzaak, het gevolg en de reparatiemogelijk heden. C. van Schaik van Gre- snigt Van Kippersluit advoca ten belicht de juridische kant. Daarbij komen de mogelijkhe den om de kosten te verhalen aan bod. Ook bespreekt hij de koop en verkoop van een wo ning met schade. De staatssecretaris van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu heeft aangegeven dat de eigenaren van woningen met betonrot geen beroep kun nen doen op de rijksoverheid. Wel kunnen gemeenten de hulp van het Rijk inroepen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in bioscoop Cine City in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45