PZC Kwalijke geur rond palingroken Kunstdisciplines bestuiven elkaar op de theatervloer Thrillerauteurs naar Zeeland Kunstdebat in Middelburg Productschap wenst compensatie voor verlies visgronden 18 Dierenleed kunst cultuur ZTS brengt programma voor nieuwe seizoen uit lezers schrijven Jagers Verdieping IV antwoorden woensdag 30 mei 2001 door Henk Postma In Kerkwerve zien ze het als een niet te versmaden festijn: de Open Zeeuwse Kampioenschappen Paling- roken. Ieder jaar wordt het Schouwse dorp ervoor op de kop gezet. Zaterdag is het weer zo ver. Rokers van heinde en verre verzamelen zich in de ring voor een wedkamp die zal uitwijzen wie het eeuwenoude ambacht het best beheerst. En daar omheen viert het hele dorp feest. Daar zit, vinden dierenbeschermers, dan wel een bijzonder nare bijsmaak aan. Ligt het aan hen, dan is het bin nenkort uit met de pret. Want volgens de dierenbeschermers is sprake van pure mishandeling. Traditie of niet, in een beschaafde samenleving kan dat niet meer. Dus stappen ze naar de rechter. Eigenlijk mag het sowieso niet. De Warenwet schrijft voor dat je niet zo maar een rokend tonnetje op straat mag zetten om daarin een smakelijke paling te bereiden. Maarzo streng zijn ze bij de Keuringsdienst van Waren nu ook weer niet. Want het gaat hier om folkore, een traditie die her en der in den lande hoog wordt gehouden. De organisatoren kunnen dan ook op vrijstelling rekenen. Mits ze een aan tal regels in acht nemen die waarbor gen dat 'de volksgezondheid en de eer lijkheid van de handel niet in het geding kunnen komen' Het welzijn van de mens is dus ge waarborgd, het welzijn van de palin gen niet. Doorgaans worden die, alvo rens ze in de rook komen te hangen, levend in een zoutbad gegooid. Daar mee verliezen de vissen hun natuurlij ke slijmlaag. Menig roker ziet dat als een wezenlijk onderdeel van het ritu eel. Dierenbeschermers gruwen er van. „Die dieren kronkelen van de pijn en de stress. Het duurt soms uren voor ze dood zijn", huivert Mattheus Bleijenberg van de actiegroep Wakker Dier. Van een Zeeuws Kampioen schap Palingroken heeft hij nog nooit gehoord. Maar dat hoeft ook niet. Wakker Dier streeft naar een lande lijk verbod. Als de gemeentelijke overheden er geen paal en perk aan stellen, stapt de organisatie naar de rechter. Dierenmishandeling immers is strijdig met de wet. Test De Landelijke Kampioenschappen Palingroken, die in september worden gehouden in de Utrechtse gemeente 's Graveland, dienen als test-case. Met nog twaalf andere organisaties, waar- De Zeeuwse Kampioenschappen Palingroken in Kerkwerve. Volgens dierenbeschermers zit daar een nare bijsmaak aan. onder plaatselijke afdelingen van de Dierenbescherming, heeft Wakker Dier het gemeentebestuur van 's Gra veland gemaand het evenement te verbieden. Of de gemeente er oren naar heeft, valt te bezien. Want de burgemeester zelf ijverde ervoor het palingroken in ere te herstellen nadat er vier jaar terug mee was gestopt in verband met de strengere eisen van de warenwet Wakker Dier heeft dan ook al een stok achter de deur gezet. Wan neer de gemeente niet wil horen, wacht 's Graveland een kort geding. En daarna - daar zijn de dierenbe schermers van overtuigd - is het ge daan met feesten in die typische geur van pekel en brandend eiken- of beu kenhout. Ook in het Schouwse Kerk werve. De landelijke Vereniging Die renbescherming had liever gezien dat nu al een stokje voor de Zeeuwse kam pioenschappen was gestoken. Maar daar is de tijd te kort voor. „Wij gaan nu onze afdeling Midden- en Noord- Zeeland informeren. Voor dit jaar zal het wel niet veel zoden meer aan de dijk zetten", zegt woordvoerster Elly Fonsjessen van de landelijke Dieren bescherming, „maar wellicht kan er een volgende keer wel wat tegen on dernomen worden." Niet nodig, bezweert palingkweker Peter van Langeraad. Hij is één van de hoofdorganisatoren van de Zeeuwse Kampioenschappen in Kerkwerve, en graag bereid aan de eisen van de die renbeschermers tegemoet te komen. „Maar dan moeten die ons wel vertel len hoe we de palingen humaan kun nen doden. Als daar een goede manier voor is, dan ben ik er van overtuigd dat iedereen die gaat volgen." Zo'n goede manier is er, weet de woord voerster van de Dierenbescherming: elektrokuteren. „Dan maak je de pa ling daadwerkelijk hersendood. Maar ze zullen wel zeggen dat dat de smaak niet ten goede komt." Organisator Peter van Langeraad ge looft aanvankelijk niet dat het enig verschil maakt. „Ja, je kan ze elektro kuteren. maar dan verdoof je ze alleen maar. Dat gebeurt ook wanneer je ze in een bad met pekel gooit." Even later evenwel heeft hij goed nieuws. „Ik weet er het fijne nog niet van, maar ik hoor net dat de man die ons de paling levert een systeem heeft uitgevonden waarmee je ze op een diervriendelijke manier kan elektrokuteren. Hij schijnt er zelfs patent op te hebben aangevraagd. Nee, ik kan dat nu nog foto Marijke Folkertsma niet verifiëren. Maar ik ga er meteen achteraan. Als het klopt, gaan we er zeker gebruik van maken Voor het oog van het publiek zal dat trouwens niet veel verschil maken. Want wat er voor het roken gebeurt, vindt achter de schermen plaats. De palingen worden voorbehandeld aan de rokers uitgereikt. Het ontslijmen gebeurt elders. „Nee, niet zomaar op straat. Warenwettelijk mag dat niet eens. En ja, het is niet zo'n lekker zicht." Organisator Van Langeraad heeft overigens nog wel wat anders aan z'n hoofd: de kwaliteit van de vis. Een nieuw jurylid had daar vorig jaar nogal wat kritiek op. „Zelfs de beste palingen waren niet echt lekker"ven tileerde hij toen. Het was de eerste, en meteen ook de laatste keer dat hij als fijnproever werd gevraagd.Want zo iets, dat zeg je niet. Het kan wel eens zijn dat de paling minder goed smaakt, maar het gaat er om welke ro ker de beste maakt. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In het theater is een steeds sterkere kruis bestuiving van verschillende kunstdisciplines waar te ne men. Dat blijkt uit het seizoens programma van de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS), waar in mengvomen van circus en theater en van cabaret en toneel een prominente plek innemen. In de programmering ligt ook een accent op wereldmuziek, dans, amateur- en jeugdtheater. Vorige week is de seizoensbro chure verschenen met het pro gramma 2001/2002 voor de the aters in Middelburg, Domburg en op Schouwen-Duiveland. Het nieuwe theater in Goes moet begin 2003 klaar en is dus nog niet in de programmering opgenomen. In de Parel in Dom burg zijn het komend seizoen al leen jeugdvoorstellingen gepro grammeerd, de ambiance bleek voor volwassen theaterbezoe kers niet optimaal. Op Schouwen-Duiveland heeft theater Mondragon de deuren gesloten en is gekozen voor een programmering in de dorpshui zen van Burgh-Haamstede, Re- nesse, Ouwerkerk, Dreischoren het Miiltifunctioneel Centrum en Brogum in Zierikzee. „Dat is om het publiek vast te houden", verklaart directeur G. Peijs van de ZTS. „Op langere termijn is dat gedoemd te mislukken. We hebben Nilgün Yerli bijvoor beeld in Burgh-Haamstede ge boekt, maar eigenlijk moet zij met haar show in een volwaar dig theater staan. De vraag is of op Schouwen-Duiveland zelf genoeg publiek te vinden is om een theater te vullen. Ik heb de politiek geadviseerd te kijken wat er gebeurt als het nieuwe theater in Goes opengaat en daarna pas te beslissen wat er op Schouwen-Duiveland moet ge beuren." Het zwaartepunt van de programmering van de ZTS ligt in de Stadsschouwburg in Middelburg. Volgens Peijs zijn verschillende tendenzen waar te nemen in vergelijking met voorgaande jaren. „Het circus maakt opgang in het theater. Wij hebben een drietal voorstel lingen waarin beweging en to neel eigenlijk niet van elkaar zijn te scheiden." Het betreft de voorstelling Moto (26 sept) door het Engelse Swamp Circus The atre, Dilemma (8 okt) door de Argentijnse Kris Niklison en Circus Jeroen Bosch (22 en 23 nov) door Flairck en het Acro batisch Theater Corpus. Peijs ziet ook een toenadering tussen cabaret en toneel. Zo staat op 3 april het Noord Ne derlands Toneel (NNT) met de voorstelling Lenny Bruce in de schouwburg. Raoul Heertje en Hans Sibbel (Lebbis) verzorgen daarin stand up comedy binnen de toneelvoorstelling. Datzelf de NNT brengt op 14 mei een ca bareteske versie van Wachten op Godot van Samuel Beckett, met hoofdrollen voor de cabare tiers Justus van Oei, Hans Rie- mens, Peter Heerschop en Viggo Waas. Nieuw zijn wereldmu- ziekconcerten in de theaterzaal. In maart en april volgend jaar neemt Middelburg deel aan het Wereld Muziektheater Festival. Verschillende buitenlandse ge zelschappen zijn dan op tournee door Nederland. Daarvan doen Brett Bailey uit Zuid-Afrika (18 maart), Birju Maharaj uit India (21 maart) en het Indonesische Miroto (7 april) Middelburg aan. „Verschrikkelijk dure voorstellingen", aldus Peijs. „Echt grootschalig." Dans is altijd een aandachts punt in de Middelburgse pro grammering. Peijs laat dé succesvoorstelling van het afge lopen seizoen, moderne flamen co van het Nuevo Ballet Espa- nol, terugkeren (12 maart). „Een sensatie. Het publiek stond op de stoelen." Op het programma staan ook het Rotterdamse Sca- pino Ballet (1 nov), dansgroep Krisztina de Chatel (13 dec) en Dance Centre Dazzle (19 en 20 jan). De Zeeuwse Stichting Dansz brengt de nieuwe pro ductie Inside Out (24 nov) en doet mee aan de voorstelling Oklahoma van de Goese Ope rette Vereniging (10,12,13 en 14 april). Peijs wijst op de wissel werking tussen amateurs en professionals in de Stads schouwburg. Dit jaar moet dat zelfs in een voorstelling tot uit drukking komen. Vrijdagavond 5 oktober trekken professionele kunstenaars en amateurs het Middelburgse theater in om twee dagen later een kant en klare show te presenteren, een blind date voor het publiek. De jeugdprogrammering heeft in de seizoensbrochure van de ZTS een aparte plek gekregen. Sa menstelster Louise Henderikx betitelt de musical Peter Pan met Peter Faber en Vera Mann (18 t/m 21 okt), De Griezelbus naar de boeken van Paul van Loon (18 nov) en Pinocchio van Frank Groothof (11 feb) als hoogtepunten. De complete brochure, met daarin ook bekende namen als Lenette van Dongen, Brigitte Kaandorp, Hans Teeuwen en Freek de Jonge, is verkrijgbaar bij de ZTS in Middelburg. Pinocchio van Frank Groothof (11 februari) is één van de hoogte punten in het kinderprogramma van de ZTS. foto Dirk Buwalda Het Scapino Ballet Rotterdam brengt 1 november 'Twools on the road' op de planken. foto Hans Gerritsen MIDDELBURG - In het gebouw Geloof Hoop Liefde (GHL) in Middelburg vindt vrijdag een de bat plaats onder het motto: de zin en onzin van het schrijven over kunst. Deelnemers aan de discussie onder leiding van Nico Out zijn in ieder geval de Goese galeriehouder Tom van den Berge en beel dend kunstenaars Ronald Mullié uit Gapinge en William Verstraeten uit Middelburg. Over beeldende kunst wordt veel geschreven .Niet alleen in kranten en tijdschriften, maar ook in ca talogi, brochures en op internet. Dat betekent dat de verhalen uiteenlopend van aard zijn. Vragen die aan bod komen tijdens het debat zijn onder meer: waar heb je als kunstenaar wat aan? Welke eisen stellen kunstenaars aan schrijven over kunst? Vind je die eisen terug in wat je leest? Moet een kunstenaar zich bemoeien met wat er over kunst wordt geschreven? Aanvang: 20 uur. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Juni is de maand van het spannende boek. Ter gelegenheid daarvan bezoe ken twee bekende thrillerau teurs De Drukkerij in Middel burg. Zaterdag 2 juni bijt Rinus Ferdinandusse (1931) het spits af. Later is de beurt aan René Appel (1945) die in Middelburg (9 juni) en in Terneuzen (14 juni) een lezing houdt. De in Zeeland opgegroeide Fer dinandusse heeft dit jaar het ge schenk geschreven voor de maand van het spannende boek: Dovemansoren. Hij wordt wel de godfather van het misdaad genre in Nederland genoemd. Bekende titels van zijn hand zijn Naakt over de schutting (in 1973 verfilmd door Frans Weisz), Zij droeg die nacht een paars corset, De haren van de vos en Bloedkoralen van de bas taard. Het laatstgenoemde boek speelt zich af in Zeeland. Ferdinandusse is niet alleen be- kend als thrillerauteur, zijn naam is onlosmakelijk verbon den met het weekblad Vrij Ne derland. Van 1969 tot 1996 was hij daarvan hoofdredacteur. In 1980 introduceerde hij de Vrij Nederland Detective Thril- lergids, een wegwijzer in de spannende boeken die jaarlijks verschijnt. Met dit zomerse ka tern stond hij aan de wieg van de maand van het spannende boek. Nog steeds recenseert Ferdi nandusse spannende boeken voor Vrij Nederland. In Middelburg wordt Ferdinan dusse geïnterviewd door Jan van Damme, journalist van de PZC. Aanvang: 11 uur. René Appel René Appel debuteerde in 1987 met de misdaadroman Handi cap. Hij is neerlandicus. Hij gaf les aan een scholengemeen schap in Hilversum en aan de Universiteit van Utrecht. Hij heeft zich gespecialiseerd in tweede taai-onderwijs voor al lochtonen en 'straattaal', het nieuwe Nederlands dat in grote steden wordt gemaakt door jon geren van verschillende cultu rele achtergronden. Voor hij misdaadromans ging schrijven, publiceerde Appel verhalen in literaire tijdschrif ten als Hollands Maandblad en Maatstaf, was hij sportverslag gever bij de Volkskrant en re censeerde hij thrillers in NRC Handelsblad. Na een reeks van thrillers schreef Appel in 1999 zijn eerste spannende kinder boek, Complot. Sinds vorig jaar vormt hij met Thomas Ross de redactie van het tijdschrift Ka liber, dat gaat over misdaad en misdaadliteratuur. In De Druk kerij zal Appel vertellen over het vak van misdaadschrijver en daarna in gesprek gaan met enkele deelnemers van de jon geren wedstrijd De Kunstbende. Zaterdag 9 juni, aanvang: 11.30 uur. Op uitnodiging van de Stichting Prometheus houdt Appel donderdag 14 juni een le zing in Porgy Bess in Terneu zen. Die begint om 20.15 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 23 mei beklaagt natuurgids Petra Sloof zich over 'ernstige verstoring' van 'bedreigde kustvogels' op Neel- tj e Jans door grote aantallen vo gelaars (verfoeilijke 'soortenja gers' volgens Chiel Jacobusse), die een glimp willen opvangen van de zeldzame Kortteenleeu werik. Dit 'nieuwsfeit' speelde drie weken geleden! Op 2 mei ontdekten vogelaars een kortteenleeuwerik (uit Zuid- Europa) op een vrij toegankelijk gedeelte van Neeltje Jans. Ge durende enige dagen bezochten (slechts) enkele tientallen geïn teresseerde vogelaars de vogel: dus geen massa's, want zo ver schrikkelijk zeldzaam is een kortteenleeuwerik nu ook weer niet. Op het bewuste terrein was ook één broedende bontbekplevier aanwezig. Deze leek nauwelijks last te hebben van de vogelaars; wel van de ratten die een week later het nest leeg aten (zoals vrijwel alle nesten van kustvo gels op Neeltje Jans). Van ver storing van broedende dwerg sterns was geen sprake. Het is tien jaar geleden dat er dwerg sterns broedden nabij het be wuste terrein. Bovendien begin nen dwergsterns pas midden mei met de leg. Overigens blij ven vogelaars ook gewoon re creanten (en mensen) en er zal best eens iemand buiten de ver harde weg hebben gelopen. De echte knelpunten voor de kustbroedvogels (plevieren en dwergstern) liggen bij het ver dwijnen van de natuurlijke dy namiek uit het Deltagebied, waardoor veel broedplaatsen ongeschikt zijn geworden. Ook de stranden zijn door de massa recreatie ongeschikt geworden (Advertentie) Galerie - Kunsthandel 19e en 20e eeuwse Vlaamse en Hollandse Meesters a o.a. Latemse schóól Inkoop - Verkoop Terneuzen centrum 4531 GN, Blokken 3-4, tel 0031 (0)115-621643 of 0031 (0)6 51368269. Open: dinsdao - woensdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak www.contrasten.nl als broedplaats, terwijl broed- pogingen langs de zeedijken vaak worden vermorzeld door recreanten (o.a. vissers). Ook op Neeltje Jans worden jaarlijks broedgevallen van dwergsterns en plevieren verstoord door re creanten, maar dan door de 'ge wone badgast' en niet door vo gelaars! Peter L. Meininger' Lisztlaan 5' Vlissingen Veel is er al gezegd en geschre ven over de verdieping van de Westerschelde. Het is zorgelijk, dat weer een groot deel van de natuur wordt aangetast. En op ontpoldering of een opening naar de Oosterschelde zit blijk baar ook niemand te wachten. Ook al hebben de Belgen dat probleem reeds voor een groot deel onder controle, zoals we konden lezen (PZC 28-05, M. Bode). Hij blijft ondanks dat, toch tegen een verdere verdie ping. Maar geen nood, de red ding is nabij, we polderen ge woon een groot uniek strand in aan de Zuid-Bevelandse kust en we halen een deel van Antwer pen hierheen. Dat is pas een op lossing die wat oplevert. Dagelijks zullen velen van dat Belgische bedrijf heen en weer pendelen, dat geeft tenminste weer wat leven in ons saaie Zuid-Beveland. Bovendien zul len elke dag 15 tot 25 kilometer extra spoorwagons op het goe- derenvervoerlijntje komen, maar dat gaan we aanpassen. De mogelijkheid om hierover te reageren loopt op dit moment, u kunt dus nog meebeslissen! Op de A58 komen er elke dag ruim 45 tot 50 kilometer extra aan vrachtwagens bijmaar dat kan want onze wegen zijn nog lang niet vol, zegt men. De gaten vul len we en passant op met kassen in dit toch al te rustige gebied. Wat overblijft gebruiken we als landingsplaats voor luchtsche pen, dat is pas een toeristische attractie. Jammer dat die dan niet meer kunnen komen ki j ken, omdat de wegen dichtgeslibd staan met containervervoer. Zeeuwse inwoners, 'count your blessings'. Ik wens iedereen veel wijsheid toe. F.A.D. van Nieulande Scheldepoortstraat 56 Nieuw en Sint-Joosland door Harmen van der Werf DEN HAAG - De rijksoverheid moet een compensatiefonds instellen voor het verlies aan visgronden door nieuwe activi teiten op de Noordzee. Het Pro ductschap Vis vraagt dit in reactie op de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening. Het wordt steeds drukker op de Noordzee. Vissers hebben door olie- en gaswinning en de aanleg van kabels al veel terrein verlo ren. Windmolenparken en een Tweede Maasvlakte komen daar nog bij. Het Rijk speelt bo vendien met de gedachte in de Noordzee beschermde natuur gebieden aan te wijzen. Het Productschap Vis maakt zich daar grote zorgen over. De bedrijfsorganisatie leest uit de Vijfde Nota dat die bezorgdheid door de rijksoverheid nauwe lijks wordt gedeeld.Zo wordt in de Vijfde Nota voor allerlei be drijfssectoren een ruimtebe hoefte aangegeven, maar niet voor de visserijHet wordt voor gesteld alsof vissersschepen overal actief zijn op de Noord zee. Het Productschap Vis wijst erop dat dit helemaal niet het geval is. Onderzoek door het Rijksin stituut voor Visserij onderzoek heeft dat aangetoond. Met de ruimtebehoefte van de visserij moet terdege rekening gehouden worden, vindt het Productschap Vis. En niet al leen dat. Bij nieuwe activiteiten moet uitvoerig onderzoek plaatsvinden naar de effecten voor de visstand. Aanleg van de Tweede Maasvlakte bijvoor beeld heeft consequenties voor stromingen langs de kust en daarmee voor het transport van vislarven. Effecten Het Productschap Vis meent dat dergelijke effecten niet met een kortstondige milieu-effectrap portage (mer) in kaart te bren gen zijn. De zee is iets anders dan het land. Daarover is veel minder bekend. Er is langlo pend onderzoek nodig om de ef fecten te meten. De visserij is in de Vijfde Nota stiefmoederlijk bedeeld, is de algemene conclusie van het Pro ductschap Vis, en wat er over de visserij is geschreven, is bovenal negatief. Zoals over de schade aan het bodemleven door visse- rijactiviteiten. Op basis daarvan wordt gedacht aan de instelling van bescherm- de natuurgebieden in zee. Vol- gens het Productschap Vis moet. eerst maar eens worden bewe zen dat er zoveel schade aan het bodemleven wordt aangericht. En dat de visserij daaraan debet is. „Niet eerder kan over beper kingen aan visserij worden ge sproken." Ondanks alles ziet het Product schap Vis wel op zich afkomen dat visgronden verloren zullen gaan, maar daar moet dan ook iets tegenover staan. Vandaar de oproep aan het Rijk een wet telijke regeling te treffen voor het toekennen van financiële.^ compensatie. En om daarvoor, voldoende financiële middelen, beschikbaar te stellen. VBO/MAVO Tekenen C 8D, 14B, 15A.25C VBO/MAVO Handenarbeid C 8D, 14B, 15A, 26C, 33A VBO/MAVO Textiele werkvormen C 8D, 14B, 15A VBO/MAVO Tekenen D 26C VBO/MAVO Maatschappijleer C 1B, 2D, 3A, 4A, 5B, 8D, 9A, 11B, 13D, 14B, 15A, 16C, 17C, 18A, 19D20C, 21 A, 23B, 24B, 25A, 26D, 27B, 28B, 29C, 30D, 31A 32C, 35B, 36D, 37D, 38C, 39C, 40C, 41 A, 42C, 43C, 44D VBO/MAVO Maatschappijleer D 1B, 3D, 6C, 8C, 9A, 11D, 12B, 13D, 14D, 15C, 16B, 18D, 19B, 21C, 22A, 23B, 28B, 29F, 30B, 31B, 33B, 34A, 35B, 36C, 37D, 38D, 39A, 40B, 41C, 43A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42