PZC Komst restauratiewerf onzeker Gemeentehuis in blauw folie 17 Ministerie zet risicobedrijven op internet Luxemburgse wijnstokken voor Schouwse hoeve Richtingwijzers naar ziekenhuis Zierikzee worden weggehaald MË11I Wethouder ziet opnieuw knelpunten in nieuw voorstel Netelenbos twijfelt aan onderzoek scheepsafval Lezingen over de Ridderslag zeeuwse almanak Warming-up @nQQEB**KEeBGOI..„ Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 30 mei 2001 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Wie wil weten of hij dicht bij een risicovol be drijf woont, kan sinds kort te recht op de internetsite van het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom). Aange zet door de vuurwerkramp in Enschede kiest Vrom met pro vincies en gemeenten voor vol ledige openbaarheid. Het over zicht is nog niet compleet, waarschuwt minister Pronk in een brief aan de Kamer, omdat veel informatie nog niet kon worden verwerkt. Van Zeeland zijn daardoor alleen gegevens opgenomen over de grote che mische bedrijven. In de brief aan de Kamer vermeldt Pronk nog twee voor Zeeland opval lende zaken. Hij noemt terug dringen van de transportrisi co's op de Westerschelde een 'belangrijk aandachtspunt' en het spoorwegemplacement bij Sas van Gent 'een knelpunt'. Het register is te zien op www. minvrom.nl onder 'registratie van risicosituaties'. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De komst van de restauratiewerf voor de Stich ting Museumhaven Zeeland in de monumentale houtloodsen in Zierikzee dreigt opnieuw niet door te gaan. Het nieuwe 'to taalplaatje' hiervoor, dat vorige week door de Stichting Renesse bij de gemeente Schouwen- Duiveland is ingediend, bevat volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde nog een aantal knelpunten. Worden die niet op gelost, dan kunnen deze alsnog 'roet in het eten gooien', aldus de wethouder. Volgens de vrijwilligers van de Museumhaven in Zierikzee en iedereen die het Schouwse toe ristische product een warm hart toedraagt is het een pracht plan: de 'stads- en commerciewerf' in de houtloodsen aan de Vissers- dijk. De stichting zou hier het onderhoud aan de schepen kun nen verrichten, terwijl met de komst van de historische werf voor de bezoekers een nieuwe bezienswaardigheid in de mo- numentenstad ontstaat. Nadat de gemeente haar tanden had stukgebeten op het plan, heeft de Stichting Renesse het stokje overgenomen. Het voor nemen is dat deze stichting de houtloodsen van de gemeente, die nu eigenaar is van de pan den, overkoopt om deze vervol gens 'tegen een vriendenprijsje' te verhuren aan de Museumha ven. Reëel plan Een volledig uitgewerkt en rea listisch plan vooreen scheepsre- paratiewerf moet echter wel op tafel liggen alvorens de gemeen- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De vervuiling van de Nederlandse stranden door de zeescheepvaart valt mee, vol gens het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het sombere beeld dat jaarlijks opdoemt uit de Coastwatch-strandafval- onderzoeken, is vertekend. Volgens het laatste Coastwatch- onderzoek, waaraan scholieren langs de hele Nederlandse kust meewerken, zou 44 procent van het afval op stranden afkomstig zijn van schepen. CDA-Kamer- lid J. Schreijer-Pierik stelde daarop schriftelijke vragen aan minister Netelenbos. Milieubewustzijn Coastwatch levert echter geen betrouwbare informatie, rea geert Netelenbos. Het is geen wetenschappelijke project, het is een project om scholieren mi lieubewustzijn bij te brengen. Echt onderzoek is nodig om een juist beeld van de herkomst van strandafval te krijgen. Dat komt er ook, kondigt Netelen bos aan. Dit jaar begint een in ternationaal project langs de hele Noordzee. Dat de scheep vaart er nog steeds een potje van zou maken, leidt Coastwatch ook af uit het feit dat slechts zes procent van alle schepen die Ne derland aandoen, afval afgeven. Netelenbos vindt dat daaraan niet zo'n harde conclusie mag worden verbonden. Zeeschepen doen langs de Noordzee ver schillende havens aan. Ze hoe ven niet per se afval in Neder land af te geven. Schepen hebben bovendien ruime op slagcapaciteit en 'technische voorzieningen om het afval te verminderen'. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is overigens wel van mening dat het inzamelen van scheepsafval moet verbeteren. De Europese Unie verplicht de lidstaten uiterlijk 28 december 2002 een afgifteplicht in te voe ren. Wanneer Nederland van plan is die afgifteplicht in te stellen, blijkt niet uit de ant woorden van Netelenbos. Inzamelingskosten Om het afgeven van afval te sti muleren, wordt de financiering van de afvalverwijdering ook veranderd Nu draaien reders nog direct voor de inzamelings kosten op. Wie zijn rommel overboord zet, is goedkoper uit. Straks worden die kosten op de één of andere manier bij het ha vengeld verrekend. te hiermee akkoord gaat. Met enige vertraging is vorige week volgens E. Geluk, voorzitter van de Stichting Renesse, een 'reëel plan' ingediend. De gemeente buigt zich nu over het voorstel en wil zodoende niet direct rea geren op de inhoud. Niettemin geeft wethouder Van de Velde aan dat het plan opnieuw 'knel punten' bevat. Zo ligt er nog steeds een me ningsverschil over de te betalen prijs voor de houtloodsen. Ten tweede geeft het voorstel onvol doende garantie voor de toe komstige dekking van de exploitatietekorten van de Mu seumhaven. ,,Het zijn een paar grote hobbels. Ze kunnen nog roet in het eten gooien", stelt Van de Velde. Hiermee dreigen de plannen voor de restauratiewerf voor de tweede keer in amper drie jaar tijd op niets uit te lopen. Een paar jaar geleden immers moest wethouder C. Veerhoek ook al bakzeil halen op dit front. Een kant-en-klaar plan voor de werf in de houtloodsen werd toen te elfder ure door de andere colle geleden afgereserveerd. Door de knelpunten, die door wethouder Van der Velde niet lichtzinnig worden opgevat, dreigt een der gelijk scenario zich nu voor de Stichting Renesse te voltrek ken. Duidelijkheid De wethouder wil echter niet op de feiten vooruit lopen. Het voorstel moet eerst grondig be studeerd worden, waarna het college haar oordeel over het plan zal vellen. Hoe zwaar de huidige tekortkomingen zullen wegen, kan Van de Velde nog niet aangeven. Wel moet er vol gens de wethouder snel duide lijkheid zijn: ,,Ik hoop nog voor de zomer. Ik denk ook dat er snel een ja of nee moet liggen. De renteteller loopt ook door." Ter bescherming is de titanium gevelbekleding van het nieuwe stadhuis voorzien van stevige blauwe folie, door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het gaat vlot met de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Zierik zee. De ruwbouw is in een vergevorderd stadium en met de afbouw is al begon nen. Over enkele weken wordt de centra le bouwkraan gedemonteerd en ver wijderd uit het hart van het nieuwe be stuurlijke centrum. Bij de bouw van het nieuwe gemeente huis is bewust gekozen voor het gebruik van één centrale kraan. Om dat 24 meter hoge gevaarte stevig te verankeren, werd speciaal daarvoor een dik betonplatform gestort waar de stalen kraan met enorme bouten op werd vastgemaakt. De kraan werd ter plaatse opgebouwd en straks in omgekeerde volgorde ook weer afgebro ken. „Vergelijk het maar met meccano", zegt gemeentelijk projectleider nieuwbouw gemeentehuis J. Beek. „Je schroeft het stukje bij beetje in elkaar en ook weer uit elkaar." Voordeel Het ontwerp van het gemeentehuis leent zich volgens Beek perfect voor het ge bruik van een centrale kraan. „Zoiets kan alleen als er een centraal trappen huis is, en dat is er in het gemeentehuis. De kraan kan overal bij op het bouwter rein en hoeft nooit verreden te worden. Dat is een enorm voordeel." Inmiddels is bouwcombinatie Schou- wen-Duiveland - een samenwerkings verband van IBC-Utiliteitsbouwuit Rot terdam en de Walcherse Bouw Unie (WBU) - een behoorlijk eind gevorderd met het plaatsen van de titanium wand- bekleding. Beek schat dat reeds enkele honderden vierkante meters van het kostbare metaal is aangebracht. Ter be scherming is het titanium voorzien van stevige blauwe folie. Dat gaat er pas op het laatste moment af. Drie verdiepingen van het gebouw zijn al door Inge Heuff DREISCHOR - Wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor is gisteren door commissaris van de koningin W. van Gelder offi cieel geopend. Iets eerder plantte de burgemeester van Schouwen-Duiveland, J. As- selbergs, onder toeziend oog van twee ervaren druivenkwe- kers uit Luxemburg de laatste van de 2500 druivenstokken in de grond. Dat toeziend oog was maar goed ook, want de laatste stok dreigde omgekeerd het plant- gat in te gaan. Burgemeester Asselbergs was lovend over het initiatief van agrariër Krijn Jan van de Velde om zo'n stap te nemen. Ook de andere spre kers, R. Geluk als voorzitter van de VW, Van Gelder en F. Scheurleer als een van de aan deelhouders, roemden het ini tiatief. Er viel veel te zeggen over na men. Scheurleer had het over 'Wijn Jan van de Velde' en wil de voortaan alleen nog over 'Schouwen-Druivenland' spreken. Asselbergs vond het jammer dat de naam Entre Deux Mers al vergeven was. Want al ligt Schouwen-Duive land niet tussen twee zeeën Burgemeester Asselbergs krijgt hulp van een Luxemburgse wijnkweker bij het planten van de laat ste wijnstok. foto Pieter Honhoff maar tussen de Oosterschelde en de Grevelingen, de zilte smaak zal waarschijnlijk in de wijn te proeven zijn. Hij sprak de verwachting uit dat de wijn van De Kleine Schorre binnen afzienbare tijd tot de grand cru's van Nederland zal beho ren. Van Gelder weet als zweefvlie ger hoe warm het boven het ei land kan zijn. „Die warmte, samen met het hoge aantal zonuren kan niet anders dan een goede wijn opleveren", meende hij,En dat past prima bij mijn oproep om de vele cu linaire producten die Zeeland heeft meer te promoten." Van Gelder wilde Nieuw-Zeeland als voorbeeld nemen, een bier drinkend land dat vijftien jaar geleden voorzichtig de eerste wijngaarden inrichtte en nu zoveel produceert dat het kan exporteren. Van R. Geluk ont ving Van de Velde een vlag met de kroon van de VW. Zij zei dat de VW jaarlijks innove rende ondernemers op het ge bied van lokale vernieuwing met deze vlag wil gaan belo nen. Voorafgaand aan de ont hulling van het bord dat de wijnhoeve aangeeft, hees Van Gelder deze vlag in de mast. Alle aanwezigen hadden zich inmiddels gelaafd aan Luxem burgse wijn van de druivens- oort die op het proefveld is ge plant. Het Luxemburgse domein Cep d'Or staat Van de Velde bij in het opzetten en ontwikkelen van zijn wijn gaard. Omdat het nog relatief lang wachten is op de eerste oogst in 2004, verkoopt Van de Velde deze Luxemburgse wijn. „Maar ik moet de kneep jes van het vak nog in de vin gers krijgen voordat bij mij zulke wijn in de fles zit", meent de agrariër. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat haalt binnen een week de bor den weg die verwijzen naar het ziekenhuis in Zierikzee. Daar mee moeten verdere misver standen rond de status van het tegenwoordige 'medisch dag centrum' worden voorkomen. De gemeente Schouwen-Duive land had bij de Raad van Be stuur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen (SOZ) aangedrongen op een snelle aanpassing van de verwijzing naar het ontmantelde zieken huis in Zierikzee. Dit in verband met de dood van een Duitse toe rist, die tevergeefs aan de deur van de buiten kantoortijden ge sloten polikliniek had gestaan. Bij die deur prijkt nu standaard een lijst met namen en telefoon nummers van huisartsen op Schouwen-Duiveland. Ook wordt gewezen op het alarm nummer 112 voor spoedgeval len. De Raad van Bestuur heeft het verzoek van de gemeente door gestuurd naar Rijkswaterstaat, gaf voorzitter J. C. Broertjes gisteren aan. Woordvoerder J. Geluk liet in een reactie weten dat de verwijzing binnen een week ongedaan wordt gemaakt. Dat gebeurt feitelijk door het weghalen van de borden, dan- wel het afplakken van de ver melding 'ziekenhuis'. Die keuze hangt af van het gegeven of de borden eigendom zijn van Rijkswaterstraat of van de ANWB, aldus de zegsman. Verwarring Onzeker is nog of er straks een nieuwe verwijzing naar het me disch dagcentrum komt. De SOZ is er volgens Broertjes nog niet uit wat de nieuwe naam van het Zweedse Rode Kruiszieken- huis wordt. „Ook wanneer je het bijvoorbeeld medisch centrum zou noemen, kan dat enige ver warring scheppen voor mensen die iets minder met de plaatse lijke situatie bekend zijn. Of er iets terugkomt op de borden en wat dat dan zal zijn, moeten we intern dus nog bespreken." De komende maand komt Rijkswa terstaat ook met duidelijkheid over een andere bewijzering naar het ziekenhuis in Goes. De SOZ wil af van de bestaande route door de stad en geeft de voorkeur aan een afwikkeling van het verkeer via de A58-af- slag 's-Gravenpolder. Met name tijdens de spitsuren is die ver binding sneller en makkelijker, meent Broertjes. Een verzoek van dien aard is al sinds maart in behandeling bij Rijkswater staat. Dat het zo lang duurt voordat de overheidsinstantie met een antwoord komt, heeft volgens Geluk te maken met het feit dat ook de gemeente en de provincie bij dat overleg zij n be trokken. „Je stuurt in dit geval de mensen toch min of meer een stukje door de polder. Niet ie dereen is daar even gelukkig mee." Bovendien, stelt Geluk, gelden voor verwijzingen naar ziekenhuizen landelijke richt lijnen waarmee rekening moet worden gehouden. Dieven slaan Koudekerkenaar met vuurwapen VLISSINGEN - Een 23-jarige inwoner van de gemeente Veere en twee Vlissingers van 23 en 28 jaar zijn in de nacht van maan dag op dinsdag aangehouden voor diefstal met geweld. De drie probeerden rond 2.00 uur een betonnen beeld te stelen uit een tuin aan de Vlissingse- straat in Koudekerke. Toen de bewoner wakker werd, lieten de mannen het beeld vallen en gin gen er vandoor. De bewoner zet te de achtervolging in en werd daarop met een vuurwapen op zijn hoofd geslagen. Vervolgens kreeg hij een kopstoot. De drie mannen sprongen in een taxi, richting Vlissingen. Daar werden ze aangehouden. De Veerenaar zit vast; zijn vuurwa pen is in beslag genomen. De twee anderen mochten met een proces-verbaal vertrekken. foto Pieter Honhoff voorzien van kozijnen die deels begla zing hebben gekregen. Het is de bedoe ling dat het 43 miljoen gulden kostende gebouw in november wordt opgeleverd. Beek hoopt dat al voor de oplevering, als het bouwterrein deels is opgeruimd, be gonnen kan worden met de aanleg van het terrein rond het gemeentehuis. Land schapsarchitect J. van de Lindeloof uit Delft heeft een klein stadspark ontwor pen rond het nieuwe gemeentehuis. Parkeerplaatsen Bij het Schouwse bestuurlijke centrum komen 175 parkeerplaatsen voor auto's. Die parkeerplaatsen worden verdiept aangelegd zodat de auto's aan het zicht worden onttrokken. Voor de hoofdin gang aan de Laan van Saint Hilaire komt een fors voorplein De gemeente hoopt na de kerst van 2001 te kunnen verhuizen. Een datum voor de officiële opening is nog niet vastgesteld. ZIERIKZEE - Zaterdag 2 juni beleeft de Ridderslag van Zie rikzee haar première. Vijf avon den lang - op 2,8, 9,15 en 16 juni - zullen het wapengekletter van de strijd en de muzikale klanken van het openluchtspektakel weerklinken. Achter deze geluidseffecten en liederen gaat een eigen verhaal schuil. Componist van de Rid derslag, Mar van der Veer, geeft daarom - met uitzondering van de première-avond - vooraf gaand aan de voorstellingen tekst en uitleg. Tussen 19.30 en 20.30 uur geeft hij in de Zeeuw se Muziekschool in Zierikzee de bezoekers een lezing over de achtergronden van de muziek. De warming-up is onont beerlijk voor het leveren van een goede sportprestatie. Dat ondervond ook de Temeu- zensefietsliepiebber die hele maal naar Zuid-Limburg was gereisd voor een belang rijke wielerwedstrijd Voor de start had hij de benen losgereden en kreeg hij van de organisatie het benodigde materiaal aangereikt: een bi don en twee kleine flesjes met de opschriften 'Warming-up' en 'Cooling-down'. Gulzig nam hij een forse slok uit het eerste flesje, dat gezien de naam immers voor de wed strijd genuttigd diende te worden. Het smaakte ner gens naar, en bij de tweede slok werd het niet veel beter. Pas bij de derde slok en een grondige bestudering van het etiket werd hem duidelijk dat deze warming-up hem bepaald niet op het erepodi um zou brengen. Voortaan gebruikt hij de massage-olie alleen nog maar voor het invetten van zijn benen. Advertentie naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: SuKnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met numme' I II II I I mi f automatische iocasso handtekening- 39,45) v ,r per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4"ÖÖÖÖÖ211 ^T5,nummer 123 4380 VB Vlissingen di wt do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41