Zoet water voor sterke sector PZC PZC Benefietconcert voor Volendam Schelpdiermuseum alleen verder Geen bezwaar tegen garages Krabbendijke Meer samenwerking tussen overheid en agrarische sector Bewonersprotest tegen sluiting Goese wij kinfo winkels Agrariërs op Tholen onderzoeken mogelijkheden aanvoer Drankrijder opnieuw in de fout Explosie vernielt woning Vlissinger vast voor diefstal Taakstraf voor bezit hagelgeweer Drankrijder moet betalen Vlissinger mishandeld met ketting Molentocht oldtimers woensdag 30 mei 2001 I door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK ZLTO afdeling Tholen onder zoekt samen met agrarische on dernemers uit die regio de mo- j gelijkheden om zoet water aan I te voeren. Zoet water wordt ge zien als een middel om de sector j te versterken. Het oppervlakte- j water in Tholen is overal in meer of mindere mate brak water. Het gisteren gepresenteerde I landbouwontwikkelingsplan (LOP) is aanjager van dit initia tief. ,Uit een enquête onder 288 be- ■drijven (een respons van 77 pro cent onder 375 ondervraagden) l-blijkt 42 procent de afwezigheid 'van aanvoer van zoet water als leen knelpunt in de bedrijfsvoe- ring te zienDe agrariërs missen ^water om de teelt te kunnen be regenen, voor nachtvorstbere- igening, als voorziening voor vee I'en om spuitvloeistof aan te ma lleen. Omdat er aan de oplossing van dit probleem een prijs kaartje hangt, is echter niet ie dere ondernemer bereid over oplossingen te praten. Dat geldt, zo blijkt uit het onder zoek, vooral voor bedrijven rond Sint-Maartensdijk en bo ven Scherpenisse. Bovendien wordt er verschillend gedacht over cle manieren van aanvoer van zoet water. Jaren geleden heeft het voormalige water schap Tholen omwille van de peilbeheersing in de regio Tho len en Sint Philipsland brede sloten gegraven; het zogenaam de basisplan. Een verfijning van dit plan (het verdichtingsplan) voorzag in de aanleg van tap punten voor water om de zoveel hectare. Vanwege de hoge kos ten is dit vervolgplan destijds afgeketst. Andere mogelijkheden om zoet water aan te voeren zijn de aan leg van landbouwleidingen per individueel bedrijf of het door spoelen met zoet water van de sloten die onderdeel zijn van het fdoor Rob Paardekam IjKRABBENDIJKE - De ge- jmeente Reimerswaal heeft de ftezwaren van M. C. de Schipper tegen de komst van zeven gara geboxen aan de Spoorlaan in liKrabbendijke afgewezen. De J |.komst van de garages brengt 1 volgens burgemeester en wet houders geen problemen met I .zich mee. i [Toen bleek dat de kavel aan de i_Spooiiaan voor woningbouw '/onverkoopbaar was, verleende gemeente aan Ganseman On roerend Goed Beheer uit Kapel- |le een vergunning voor de bouw 'van zeven garageboxen. De Schipper ergert zich eraan dat, toen hij aan de Morlodehof een jbouwkavel kocht, in het pro jectplan twee woonhuizen wa- i ren voorzien op de plek waar de I garages nu komen. De bezwaarmaker vreest onder meer voor overlast door jonge- basisplan. De kosten hiervan zouden op de hele gemeenschap kunnen worden verhaald of al leen worden neergelegd bij die genen die er gebruik van maken Meebetalen Ooit was het plan dat in het hele gebied zoet water beschikbaar zou moeten komen waar ieder een aan zou moeten meebetalen. Naar aanleiding van de enquête en de gesprekken die zijn ge voerd door vijfenveertig onder nemers die in werkgroepjes aan het Thoolse LOP hebben meege werkt, is nu voor een andere aanpak gekozen. Daarbij wordt uitgegaan van een gebiedsge richte aanpak waarbij naar ge bruik zal worden betaald. Om dat vooral ondernemers rondom Sint-Annaland, Tholen en Sint Philipsland waarde toekennen aan zoetwater aanvoer is in deze gebieden een pilotproject gestart. Er wordt geïnventari seerd welke aanvoermethode onder agrarisch ondernemers de meest favoriete is. Uit het al gehouden onderzoek blijkt dat meer dan vijfentwintig procent van de bedrijven in de gemeente Tholen zoet water wil. Een even grote groep bedrijven heeft te kennen gegeven geen interesse te hebben als het geld kost. Vijf tig procent van de ondernemers heeft geen uitspraak gedaan. Met die gegevens in gedachten moet, samen met onder andere Waterschap Zeeuwse Eilanden, ook nog eens bekeken worden wat de mogelijkheden zijn. Overleg daarover is gaande. Het gebruik van zoet water kan, is de gedachte die de verschil lende agrarische sectoren in het LOP kenbaar hebben gemaakt, bijdragen aan een steviger con currentiepositie. In zowel ak ker- als tuinbouw kan zoet wa ter meer kwaliteit en grotere hoeveelheden producten be werkstelligen. Voor een eventuele uitbreiding van de sierteelt, die in Tholen nog niet wijd is verbreid, wordt zoet water zelfs als noodzake lijk gezien. ren die het pleintje bij de gara geboxen mogelijk als hangplek zullen gebruiken. Verder zouden de metalen gara gedeuren tot geluidsoverlast leiden en zou het ondlerhoud aan zijn eigendommen bemoeilijkt worden. Volgens het college mag de vrees voor overlast door jongeren nooit een argument zijn om af te zien van de bouw. Bovendien zou de gemeente er alles aan doen om het de jeugd op andere plekken naar de zin te maken. Het argument van de geluids overlast maakt ook geen indruk, omdat het gebruik volgens het college niet dusdanig is dat er overlast valt te verwachten. Tenslotte zegt de gemeente niet in te zien op wat voor manier het onderhoud voor De Schipper bemoeilijkt wordt. „Bij wo ningbouw op deze plaats zou het perceel evenmin voor onder houd aan uw eigendommen toe gankelijk zijn geweest." Pillars is één van de bands die belangeloos optreedt voor de slachtoffers van de cafébrand in Volendam. foto Ruben Oreel doorlngrid Huibers LEWEDORP - Een groepje vrijwilligers uit Lewedorp hoopt vrijdag- en zaterdagavond met twee benefietconcerten zo'n tiendui zend gulden bijeen te brengen voor de slachtoffers van de cafébrand in Volendam. De afgelopen twee jaar traden in Lewedorp al verschillende bands en artiesten belange loos op voor Stichting Doe Een Wens, die al les in het werk stelt om de meest uiteenlo pende wensen van ernstig zieke kinderen te vervullen. Beide keren werd zo rond de tien duizend gulden verdiend. Zowel vrijdag- als zaterdagavond wordt er vanaf 's avonds negen uur gespeeld in een grote tent die op het kerkplein wordt opge bouwd. Vrijdagavond wordt de aftrap gege ven door de Corner Cats, een Goese cover band. Daarna is het podium voor de Walcherse band Pillars, de kersverse win naar van de Zeeuwse belofte. Vervolgens mag de formatie Yip, een wij nieuwe Vlis- singse formatie, de gemoederen verder op zwepen. De avond wordt afgesloten met de Cheerky Blighters, een eveneens Vlissingse band. Zaterdagavond spelen achtereenvol gens de Walcherse bluesband Plagiaat, de formatie Nota Bene, dit voorjaar winnaar van het regiosongfestival in Haaksbergen, en de dialectrockformatie Surrender. Het is de bedoeling om een prominente Volendam- mer naar Lewedorp te halen om de gift in ontvangst te nemen. „We denken daarbij aan iemand uit de voetballerij", meldt orga nisator J. de Kooning. MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Sint Philipsland stond gisteren in Middelburg opnieuw voor de politierechter omdat hij dronken had gereden. De automobilist was in maart dit jaar in Tholen voor de tweede keer in korte tijd betrapt en verkeerde nog in zijn proeftijd van zijn eerste veroordeling. Het kostte hem in totaal een jaar rij-ontzegging. Daarnaast kreeg de verdachte drie maanden voorwaardelijke rij-ont zegging en 1900 gulden boete. Een brief van zijn werkgever, toegespitst op de noodzaak van het rijbewijs, mocht niet ba ten. SOMMELSDIJK - Een woning aan de Westelijke Achterweg in Sommelsdijk is maandag grotendeels vernield door een gasexplosie. De bewoners - 68 en 72 jaar oud - werden door de kracht van de explosie tegen de grond geslagen en liepen blauwe plekken en schaafwonden op. De oorzaak van de ontploffing was een lek in de gasleiding, ontstaan door graafwerkzaamheden door medewerkers van een kabelbedrijf. Het uitstromende gas hoopte zich onder de woning op en toen het echtpaar rond kwart over vijf wilde gaan koken volgde een explosie. VLISSINGEN - Aan de Zeemanserve in Vlissingen is gisteren een 41 -jarige Vlissinger aangehouden wegens winkeldiefstal De man had bij een drogisterij in de Lange Zelke zonnebrillen gestolen met een totale waarde van enkele honderden gul dens. De man zit nog vast. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Kerkwerve is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 120 uur. Bij de verdachte thuis werd op 19 maart een hagelgeweer aangetroffen. De Kerkwerver had het geweer aangeschaft om eenden en ganzen van zijn weiland te verjagen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello eiste twee maanden cel. Politierechter G. van Unnik koos voor een taakstraf, hoewel de landbouwer had laten weten het moeilijk te vinden om de alternatieve straf uit te voeren. Mocht de verdachte, die giste ren niet op de zitting verscheen, in gebreke blijven, dan wacht hem zestig dagen gevangenisstraf. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Brouwershaven is gisteren door de politierechter in Middelburg voor rijden onder invloed veroordeeld tot 1350 gulden boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man was 20 oktober vorig jaar met te veel drank op achter het stuur gekropen. Bij een kruising in Zonnemaire kwam hij in botsing met een an dere auto. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. Het was de vierde keer dat de verdachte gepakt werd voor dronken rijden. VLISSINGEN - Een 63-jarige Vlissinger is maandagavond met een ketting geslagen door een onbekende jongen. De man liep daarbij een kleine wond op aan zijn hand. De Vlissinger fietste omstreeks 19.15 uur over de Brouwenaarsstraat toen hij zes jongens op het trottoir zag lopen. Een van de jongens kwam op hem af en sloeg met een ketting naar zijn hoofd. De man weerde de slag af en fietste vervolgens door om escalatie te voorkomen. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Een hechtere samenwerking tussen iedereen die betrokken is bij de agrarische sector én medewer king van de overheid op velerlei gebied. Twee uitgangspunten i die duidelijk zijn terug te vin- I den in het landbouwontwikke- lingsplan (LOP) voor Tholen en Sint Philipsland, dat gisteren is I gepresenteerd. I Per sector alleen al kan, zo blijkt uit het LOP, meer samenwer- iking een bijdrage leveren aan versterking van de eigen positie op de markt. Dat geldt bijvoor beeld voor fruittelers en tuin- 1 bouwers, die met relatief hoge I afzetkosten te maken hebben I als zij kleine partijen fruit of igroenten naar de veiling bren- Igen. Via samenwerkingsver banden zouden telers grotere I partijen kunnen aanbieden, eventueel met steun van de vei- ling in Sint-Annaland. Deze I laatste partij zou bij nog meer REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kostenbesparende maatregelen betrokken kunnen worden. Zo als bij het hergebruiken van tuinbouwfolie. Het LOP oppert een haalbaarheidsonderzoek naar de mogelijkheid van recy cling van dergelijk tuinbouw- materiaal. Storten kost onder nemers veel geld. Hergebruik is echter - momenteel - evenmin een optie omdat er grond aan de folie zit. Met het op één plaats inzamelen en schoonmaken van de folie zou dat probleem, is de achterliggende gedachte, col lectief kunnen worden aange pakt. Ook de verschillende sectoren zouden meer bij elkaar betrok ken moeten raken. Via thema avonden kunnen veehouders en akkerbouwers met elkaar in ge sprek komen over bijvoorbeeld kavelruil en afzet en aanwen ding van mest. Er is daarnaast samenwerking mogelijk met natuurorganisaties (begrazen van natuurgebied) en met ge meente. Wat die laatste partij betreft wordt gedacht aan de totstandkoming van een bouw- gids voor de glastuinbouw. Deze bouwgids moet, door kennis te bundelen, vertraging in de ver gunningverstrekking voorko men. Van de gemeentelijke overheid wordt verder verwacht dat ze op het gebied van ruimtelijke orde ning mogelijkheden schept voor agrariërs om te groeien danwel te vernieuwen. Bijvoorbeeld door het opzetten van een wind energieproject en het treffen van teeltondersteunende voor zieningen, zoals bijvoorbeeld - al dan niet verplaatsbare - tun- nelkassen. Het nu in de maak zijnde bestemmingsplan bui tengebied biedt daar mogelijk heden toe. Het LOP, getiteld Economie en Harmonie van Agrarisch Tho len, is gistermiddag aan verte genwoordigers van de gemeente (burgemeester W. Nuis), Water schap Zeeuwse Eilanden (lid dagelijks bestuur J. Mol) en ZL TO Tholen (voorzitter E. Hage) overhandigd. Initiatiefnemer is de ZLTO, afdeling Tholen en Sint Philipsland die met het LOP een toekomstvisie heeft willen neerzetten en daarvoor bij de agrarische sector zelf - middels onder andere een en quête - te rade is gegaan. Vanuit alle betrokken sectoren (waar onder akkerbouw, fruitteelt, glastuinbouw en rundveehou derij) is in werkgroepen aan het LOP gewerkt. Het museum in Yerseke verhuist misschien naar het dorpshuis. foto Willem Mieras door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeenteraad van Rei merswaal ging gisteravond akkoord met het voorstel om uit het samenwerkings verband Bevelandse musea te stappen. Het plan van A. Jumelet (ChristenUnie) om het museum naar dorpshuis De Zaete in Yerseke te verhuizen kreeg bijval van enkele andere raadsleden. Volgens burge meester A. Verbree zijn alle opties nog open. Jumelet wil met zijn plan twee vliegen in één klap slaan. Het museum zou op de hui dige wijze kunnen worden voortgezet en het dorpshuis, dat de gemeente wil verko pen, kan behouden blijven. Volgens het raadslid zijn alle mensen en ondernemers die hij heeft benaderd posi tief over zijn plan. „De mensen in Yerseke hebben het gevoel dat er steeds meer van ze wordt afgenomen. Het zwembad, de grote sporthal en het gemeentehuis staan al in Kruiningen en nu zou ook het dorps huis nog verdwijnen." P. Koeman (CDA) gaf aan wel wat te voelen voor het plan van Jumelet en ook volgens SGP'er V. Janszen moet er eens gedacht worden aan. een onderzoek richting De Zaete. Burge meester Verbree gaf aan dat een verhui zing naar het dorpshuis nog niet is uitge sloten. „We gaan de komende tijd bekijken wat de mogelijkheden zijn." Bij het museum zelf wachten ze ondertus sen af op wat komen gaat. Volgens een medewerkster van het VW- kantoor in Yerseke, gevestigd in hetzelfde pand als het museum, zitten de bewoners van Yerseke er allemaal niet zo mee. „De gemiddelde Yersekenaar ligt echt niet wakker over wat er met het museum ge beurt. Het is eigenlijk bedroevend dat zo weinig mensen uit het dorp het museum bezoeken." Daar heeft L. de Wolf, vrijwilliger in het museum, wel een verklaring voor. „Veel Yersekenaren zijn hier weieens geweest met een open dag bijvoorbeeld. Dan heb ben ze het wel gezien. Bovendien zijn de dingen die ze hier zien bekend voor ze. Ik kan me voorstellen dat het museum voor iemand uit de stad bijzonderder is." Stap terug De eventuele verandering van het muse um in een oudheidkamer noemt De Wolf een stap terug, maar hij wijst het plan niet af. „Ook in een oudheidkamer kun je vol gens mij de geschiedenis van de mossel -en oesterteelt in Yerseke prima uitbeelden. Het zal misschien alleen iets minder com pleet zijn dan nu. Ik begrijp best dat de ge meente uit de gemeenschappelijke rege ling wil stappen. Dan kunnen ze het geld hierin te stoppen om er wat leuks van te maken." Een verhuizing van het museum naar De Zaete is volgens De Wolf ook geen slecht plan. „Het is natuurlijk een ideale locatie, maar het kost ook veel geld. Bovendien is met de huidige locatie ook weinig mis. Het is wat krap, maar verder is het een prach tig pand om een museum in te huisves ten." door Rolf Bosboom GOES - Met het grotendeels sluiten van de wijkinfowinkels haalt het gemeentebestuur van Goes een van de pijlers onder de wijkaanpak weg. Dat stellen vijf Goese bewonersorganisa ties die de krachten hebben ge bundeld om zich te verzetten te gen plannen de wijkaanpak op andere leest te schoeien Het college van burgemeester en wethouders acht het noodza kelijk dat het roer om gaat bij de wijkaanpak, omdat de huidige werkwijze te weinig vruchten afwerpt. De doelstelling, bur gers nauwer betrekken bij het gemeentebeleid, blijft overeind maar wijkaanpak als instituut verdwijnt. Een cultuuromslag is nog altijd noodzakelijk, maar de aanpak wordt minder gefor ceerd. Het meest omstreden onderdeel van de plannen is het groten deels sluiten van de wijkinfo winkels. Voor de zes medewer kers, werkzaam in het kader van een werkgelegenheidsproject, wordt ander werk gezocht. De drie bestaande winkels blijven als gebouw bestaan. Dat kan worden gebruikt voor bijeen komsten van of voor wijkbewo ners. De bedoeling is verder dat de wijkcoördinatoren er één dagdeel in de week spreekuur gaan houden. Voor de Basisgroep Masterplan Goese Polder, de Werkgroep Be wonersbelangen Goes-West en de bewonerscommissies van de Schumanstede, Wilsonstraat en omstreken en Rooseveltstede is dat een onverteerbare zaak. „Er is altijd een koppeling geweest tussen wijkinfowinkels en in spraak van bewoners. Dat wordt nu aangetast", zegt voor zitter S. Huisman van de Basis groep Masterplan Goese Polder. Huisman stelt dat de wijkinfo- winkel een 'succesformule' is. Enkele jaren geleden trok de winkel in de Goese Polder bij voorbeeld zo'n 2000 bezoekers per jaar en de ervaringen waren positief. Volgens de bewoners organisaties is het misgegaan toen de medewerkers overgin gen van Stimulans (de organisa tie voor opbouwwerk) naar Goesmij, onderdeel van Stich ting Besth-werk, die werkgele genheidsprojecten voor langdu rig werklozen uitvoert. Huisman. „De medewerkers werden sindsdien begeleid door mensen die daar niet professio neel mee konden omgaan." Goes-West kent nog geen jaar een wijkinfowinkel. Dat de re sultaten daar beperkt zijn ge bleven, is volgens voorzitter E. van der Linde van de Werkgroep Bewonersbelangen goed ver klaarbaar. „Er is totaal geen promotie geweest, de huisves ting in het wijkgebouw is bene den alle peil en de begeleiding van de mensen is zeer slecht. Die worden gewoon in het diepe ge gooid, zonder enige opleiding." Huisman en Van der Linde vin den dat de winkels open moeten blijven, omdat die een laagd rempelige voorziening zijn om bewoners meer te betrekken bij het gemeentebeleid en omdat die belangrijke ontmoetings plaatsen in de wijk zijn. „Het is een begrip geworden."De wijze waarop het college zijn voorstel nu heeft gepresenteerd, is vol gens de organisaties tekenend. Er is met hen nauwelijks overleg over geweest. De adviezen die zij hebben ingediend, zijn niet overgenomen. „We worden to taal niet serieus genomen", zegt Van der Linde. De raadscom missie wijkaanpak bespreekt vanavond de toekomst van de wijkaanpak. De openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. GOES - Zondag 3 juni, eerste Pinksterdag, rijdt weer een sliert oldtimers door Zeeland om de jaarlijkse Molentocht te volbrengen. De Molentocht is onderdeel van een oldtimer beurs in de Zeelandhallen die drie dagen duurt. Voor de tocht van Goes, naar Middelburg en over Noord-Be veland terug, komen uit Enge land, België, Frankrijk en Duitsland oldtimers naar Zee land. De tocht begint om 10.00 uur op de Grote Markt in Goes, omrond 13.00 uur te stoppen bij Tissink Banden aan de Hercu- lesweg in Middelburg. Een tweede stop volgt om 15.00 uur in Wissenkerke. De oldtimerbeurs begint op za terdag 2 juni en duurt tot en met maandag. Op zaterdag is de beurs open van 12.00 tot 18.0Q uur en op beide Pinksterdagen van 10.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37