Raad slikt vaag beleidsplan O CC O Q CL 10 JAAR PZC LIJ 0L LU LU LU LU H CL LU ZMF in beroep tegen stortvergunning in Westerschelde Zijn liefde woonde om de hoek Verspreiding bedrijventerreinen bedreiging voor landschap (3D FEEST MET ONS MEE ARDI KEUKENS B.V. ,20 Kapelse bestuurders praten vooral over bestuurscultuur Luxemburgse wijnstokken voor Schouwse hoeve marktbericht HEEL VEEL FEESTKORTINGEN PROFITEER VAN JUBILEUMACTIES AFWASAUTOMAAT I COMBIMAGNETRON woensdag 30 mei 2001 door Mieke van der Jagt KAPELLE - Op een ongewij zigd Beleidsplan 2002-2005 viel dinsdagavond om half twaalf de hamer van raadsvoorzitter, burgemeester G. de Groot van Kapelle. De gemeenteraad had toen precies vier uren over de meerjarenbegroting zitten be schouwen, vragen en antwoor den. Over bestuurscultuur ging het, over handhaving, over perso neelsbeleid en een beetje over geld. Voorstellen kwamen er niet uit de uitgebreide algemene beschouwingen en moties lagen er al helemaal niet op tafel. De Beleidsnota was ook een beetje vaag: behalve dat het gemeente bestuur in de reserves moet graaien om de eindjes aan el kaar te krijgen, is er weinig con creet. De toekomstvisie komt nog, een nota voor integrale vei ligheid ook, voor een lange ter mijnvisie op onderwijshuisves ting, een financieel knelpunt, vindt het college het te vroeg en zelfs waar de raad ei-van uitging dat de pap al gestort was, bleek de besluitvorming nog te moe ten komen. Tot opluchting van sommige fracties overigens, want uit de beschouwingen klonken op dat punt verwijten door. Over woningbouw aan de Ambachtsherenwegeling, bij voorbeeld, op de plaats waar al tijd een recreatieparkje is ge dacht. De voorbereidingen van dat parkje zijn stilgelegd omdat het college eerst duidelijkheid wil krijgen over de bouwmoge lijkheden op 2,7 hectare ge meentelijk eigendom ten oosten van het parkje. Het college wil liever niet bewe gen voordat honderd procent duidelijk is dat de provincie op die plaats woningbouw toe staat. Zoniet, dan zit Kapelle zonder bouwgrond en met een heleboel adspirant bouwers. Wethouder G. Burger legde uit dat het college de raad wil laten beslissen op grond van de volle dige informatie. „Had dat nou eens eerder uitge legd", reageerde PvdA-fractie- voorzitter R. Lambeck. Hij verweet Burger tot dan toe ei gengereid handelen omdat de beweegreden om de voorberei dingen van het parkje stop te zetten, nimmer aan de raad zijn medegedeeld. „Die cultuur moet veranderen. Je kunt niet van raadsleden vernachten dat ze overal zelf achteraan gaan vragen. Als een beslissing geno men is, die niet of anders wordt uitgevoerd dan bedoeld, moet de wethouder ermee terug naar de raad." Ook nog niet beklonken was de uitgave van een j aarlij kse opho ging van het personeelsbudget met 125.000 gulden. Wethouder L. Niewenhuijse legde uit dat die bedoeld zijn om niet telkens tegen de grenzen aan te botsen van wat het personeel aankan. De gemiddelde groei is 1,3 for matieplaats per jaar en Kapelle heeft daar telkens bij achterop gelopen om vervolgens een in haalslag te maken. Dat gaat ten koste van de ambtenaren. De wethouder beloofde jaarlijks een notitie personeelsbeleid te maken, waarin nieuwe functies, verschuivingen en prioriteit stellingen worden voorgesteld. De raad beslist pas dan over de invulling. Als het aan de CDA- fractie ligt, wordt dat geld uit gegeven aan meer handhaving op het gebied van bouwen en wonen en milieu. Volgens frac tievoorzitter I. Balkenende- Naumann kan de afdeling jeugdzaken ook wel wat extra mankracht gebruiken. Die is nu, met een parttimer, wel erg kwetsbaar. Over bestuurscultuur gaf SGP- fractievoorzitter H. Koster nog een lesje, in reactie op een ant woord van wethouder J. Hersel- man, die zijn persoonlijke mening, een minderheidsstand punt in het college, ergens over ten beste gaf. „Wij hebben het in onze algemene beschouwingen tegen het college en daarvan verwachten we ook antwoord. Hij veroordeelde daarmee im pliciet de repliek van woord voerder P. Ganseman van Ge meentebelang. Die speelde voortdurend op de man en werkte daarbij het college om de beurt, op rij, af. door Inge Heuff DREISCHOR - Wijnhoeve De kleine Schorre in Dreischor is gisteren door commissaris van de koningin W. van Gelder offi cieel geopend. Iets eerder plant te de burgemeester van Schou- wen-Duiveland, J. Asselbergs, onder toeziend oog van twee er varen druivenkwekers uit Luxemburg de laatste van de 2500 druivenstokken in de grond. Dat toeziend oog was maar goed ook, want de laatste stok dreig de omgekeerd het plantgat in te gaan. Burgemeester Asselbergs was lovend over het initiatief van agrariër Krijn Jan van de Velde om zo'n stap te nemen. Ook de andere sprekers, R. Ge luk als voorzitter van de VW, Van Gelder en F. Scheurleer als een van de aandeelhouders, roemden het initiatief. Er viel veel te zeggen over na men. Scheurleer had het over 'Wijn Jan van de Velde' en wilde voortaan alleen nog over 'Schouwen-Druivenland' spre ken. Asselbergs vond het jam mer dat de naam Entre Deux Mers al vergeven was. Want al ligt Schouwen-Duiveland niet tussen twee zeeën maar tussen de Oosterschelde en de Greve- lingen, de zilte smaak zal waar schijnlijk in de wijn te proeven zijn. Hij sprak de verwachting uit dat de wijn van De Kleine Schorre binnen afzienbare tijd tot de grand cru's van Neder land zal behoren. Burgemeester Asselbergs krijgt hulp van een Luxemburgse wijnkvveker bij het planten van de laatste wijnstok. foto Pieter Honhoff Van Gelder weet als zweefvlie ger hoe warm het boven het ei land kan zijn. „Die warmte, samen met het hoge aantal zon- uren kan niet anders dan een goede wijn opleveren", meende hij. „En dat past prima bij mijn oproep om de vele culinaire pro ducten die Zeeland heeft meer te promoten." Van Gelder wilde Nieuw-Zeeland als voorbeeld nemen, een bierdrinkend land dat vijftien jaar geleden voor zichtig de eerste wijngaarden inrichtte en nu zoveel produ ceert dat het kan exporteren. Van R. Geluk ontving Van de Velde een vlag met de kroon van de VW. Zij zei dat de VW jaar lijks innoverende ondernemers op het gebied van lokale ver nieuwing met deze vlag wil gaan belonen. Voorafgaand aan de onthulling van het bord dat de wijnhoeve aangeeft, hees Van Gelder deze vlag in de mast. Alle aanwezigen hadden zich inmiddels gelaafd aan Luxem burgse wijn van de druivensoort die op het proefveld is geplant. Het Luxemburgse domein Cep d'Or staat Van de Velde bij in het opzetten en ontwikkelen van zijn wijngaard. Omdat het nog relatief lang wachten is op de eerste oogst in 2004, verkoopt Van de Velde deze Luxemburgse wijn. „Maar ik moet de kneepjes van het vak nog in de vingers krijgen voordat bij mij zulke wijn in de fles zit", meent de agrariër. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie tekent bij de Raad van State beroep aan tegen de stort vergunning voor baggerwerk in de Westerschelde, om de vaar geul op diepte te houden. De vergunning, door Rijkswater staat verleend aan de Vlaamse regering, kan volgens de mi lieufederatie niet door de beu gel. Er wordt op geen enkele wijze tegemoetgekomen aan be zwaren, zei voorzitter J. van der Doef gisteren tijdens een leden vergadering in Goes. Hij maakte duidelijk dat er drie grote pijnpunten zijn. De nieu we vergunning geldt voor onbe paalde tijd. Door de huidige stortactiviteiten doen zich thans vreemde verschijnselen voor, zoals opslibbing en toena me van stroomsnelheden. De ei sen voor het weghalen van ver vuild slib in de Vlaamse Schelde stellen weinig voor, zeker in vergelijking met wat er op dat gebied afgelopen tijd in de buurt van Antwerpen moest ge beuren. Van der Doef noemde een ver gunning voor onbepaalde tijd een slechte zaak voor een dyna misch en gevoelig watersysteem als de Westerschelde. Als tus sentijds het beleid veranderd of als zich nieuwe inzichten over de effecten van het baggerwerk aandienen, is er alle reden om de vergunning aan te passen. Bij een vergunning voor onbepaal de tijd is er onvoldoende waar borg dat de vergunning ook tijdig en volgens de jongste in zichten wordt aangepast, aldus de ZMF-voorzitter. Studie Voor de huidige verdieping is een zogenaamde milieu-aspec ten studie uitgevoerd, waarin de effecten van de stortwerkzaam- heden zijn ingeschat. Van der Doef: „Nu blijken zich opmer- Aardappelen: bintjes droog uit schuur 18-19.5; bintjes wasserij geschikt, droog uit de schuur 17-19.5. Zaaiuien: droog uit de schuur 18-22 directe levering, klasse 1 <10% tarra 27-30. Granen, zaden en peul vruchten: tarwe 25,25, brouwgerst 31,50, blauwmaanzaad ƒ210,00, kar- wij 255,00, bruine bonen 190,00. Hooi en stro oogst 2000: tarwestro grote pak ken 110,00-/ 140,00, tarwestro kleine pakken 130,00-/ 145,-, gerstestro grote en kleine pakken 110,00-/ 130,00. kelijke zaken aan te dienen die niet voorspeld waren. Rijkswa terstaat ontkent de toename in stroomsnelheden en ontkent het verband tussen de stortactivi teiten en opslibbing zonder deugdelijke argumentatie. Ge let op de Vogel- en Habitatricht lijnen van de Europese Unie kan Rijkswaterstaat zich er niet zo gemakkelijk van af maken." De baggerwerkzaamheden vin den plaats op Nederlands grondgebied. Als compensatie moest Vlaanderen de voorbije jaren veel vervuild slib bij Ant werpen verwijderen. In de nieu we vergunning beperkt Rijks waterstaat dat tot maar twintig miljoen kubieke meter in tien jaar. „Dat mag Vlaanderen doen naar eigen goeddunken. Voor ons is het onaanvaardbaar dat dit wordt overgelaten aan de willekeur van Vlaanderen", stelde Van der Doef. Hij vond dat eerst al het vuile slib op de bodem van de Benedenschelde bij Antwerpen moet worden weggehaald. Mooie woorden De ZMF-voorzitter was uiterst kritisch over de goede bedoelin gen van Vlaanderen met na tuurlijkheid en veiligheid bij een nieuwe verdieping van de Westerschelde. „De mooie woorden worden niet geconcre tiseerd, het blijft buitengewoon vaag." Hij wees erop dat de Europese Commissie Nederland onlangs heeft veroordeeld voor de on voldoende natuurcompensatie bij de huidige verdieping. „Het is volstrekt duidelijk dat een volgende verdieping zonder ruimte te scheppen voor nieuwe schorren en slikken niet meer kan plaatsvinden. Een nieuwe verdieping wordt dan ook feite lijk bijna onmogelijk." In dit verband laakte Van der Doef het optreden van de nieu we stichting De Levende Schel de, 'een curieus gezelschap on der aanvoering van senator Eversdijk' dat zich verzet tegen ontpoldering. De ZMF-vporman merkte op dat het Zeeuwse gevoel van de senator zijn gezelschap een pleidooi is voor het niet-naleven van de Vogel- en Habitatricht lijnen. „Die moeten toch echt zo gele zen worden dat iedere verdie ping van de Westerschelde dient te worden gecompenseerd door ontpoldering." Het echtpaar Wiskerke deelt al zestig jaar lief en leed en dat werd traditiegetrouw gevierd met pannen koeken. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - „Tja, ze zeg gen wel eens: een man zoekt een vrouw onder de rook van z'n schouw", grapt Dies Wiskerke (87). Dik zestig jaar geleden vond de Kruiningenaar op steenworp afstand van zijn ou derlijk huis in Pie (84) zijn grote liefde. Het echtpaar vierde gis teren in Colijnsplaat het zestig jarig huwelijk. En dat werd traditiegetrouw ge vierd met eigengemaakte pan nenkoeken. „Moeder bakt toch de lekkerste, hè", lacht dochter Addie. Vroeger at het gezin, dat naast Pie en Dies uit vier kinde ren bestaat, altijd al pannen koeken op de trouwdag. En nog steeds schuiven de kinderen - zonder aanhang - elke 29ste mei met plezier aan tafel. „Vader heeft wel eens verteld dat hij de trouwdag was vergeten", zegt Addie. „Maar de geur van pan nenkoeken herinnerde hem er aan." In zijn hoedanigheid van koei- enwachter kwam Dies al op jon ge leeftijd op het bedrijf van Pie over de vloer. „Maar toen had ik nog helemaal geen erg in haar", bromt Dies. „Dat kwam pas la ter." Wiskerke werkte na zijn huwelijk jarenlang als bedrijfs leider op een landbouwproefbe- drijf in Wilhelminadorp. Me teen na de fusie van dat bedrijf met een Walcherse proef boerde rij verhuisde het gezin naar Co lijnsplaat, waar Wiskerke op proefbedrijf Rustoord aan de slag ging. Werk dat hij jaren na zijn pensi oen nog steeds niet helemaal kan loslaten. In zijn moestuin experimenteert hij er daarom nog steeds lustig op los met verschillende aard- beien-, bessen- en aardappel rassen. door Rinus Antonisse GOES - Het Zeeuwse landschap wordt meer bedreigd door de ontwikkeling van verspreide bedrijventerreinen, dan door de vestiging van een containerter- minal door Hessennatie in het Sloegebied. Dit stelde G. van der Krogt, medewerker plano logie van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, gisteren op een leden vergadering over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening in Goes. Ze wees erop dat het streekplan Zeeland de mogelijkheid biedt bij elk dorp een bedrijfsterrein van vijf hectare aan te leggen- .„Ze vormen een buitengewoon storend element in het land schap, ze zijn zeer slecht inge past", betoogde Van der Krogt. Gemeenten gebruiken de moge lijkheid om kleine (ambachte lijke) bedrijven uit de kernen te plaatsen, om huizen te kunnen bouwen. Volgens Van der Krogt willen gemeenten het liefst ver der gaan dan vijf hectare be drijfsterrein. Ze noemde als voorbeeld het plan van Borsele voor het terrein Sloepoort van tenminste tien hectare, terwijl inmiddels ook al een omvang van dertig hectare genoemd wordt. Ze onderstreepte dat de ontwikkeling niet alleen ver vuilend is voor het landschap, maar ook funest is voor de open ruimte in Zeeland. „Asfaltplet- ters, stenenstapelaars en beton- gieters liggen op de loer om de ruimte in de Delta in te vullen." De ZMF wil dat de Delta een rustig en open gebied blijft. Van der Krogt zag goede mogelijk heden in een aanwijzing tot Na tionaal Landschap, waardoor een duurzame ontwikkeling in economisch en ecologisch op zicht tot stand kan komen. Ze kritiseerde de 'rondwegenhype' die in Zeeland aan de gang is. Zo kreeg het plan voor een rondweg Aardenburg van haar een on voldoende. Van der Krogt stelde dat bestaand beleid niet heilig is. Bijvoorbeeld in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone kunnen de haven- en industriebedrijven beter geconcentreerd worden rond Terneuzen, in plaats van op de Axelse Vlakte en zeker in de Autrichepolder, betoogde zij. Om dat woon- en werkge bied dient dan een brede groene mal gelegd te worden. Het hui dige saneringsplan voor de Ka naalzone moet daarvoor aange past worden. W. Duyvendak, directeur van de Vereniging Milieudefensie, con stateerde dat er te weinig im pulsen zijn om zuinig met de ruimte om te gaan. Er is geen dwang, dus wordt meestal de goedkoopste weg - vaak ruimte- verslindend- gekozen. Dat gaat volgens hem per definitie ten koste van het boerenlandschap. SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... Bij oorlogen en (natuur)rampen beta len de kinderen de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloren. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broer tjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons werk als Huisvriend voor 5 Jl,-) per maand? Bel (020) 408 01 90 of stuur de bon in voor meer informatie! SOS-Kinderdorpen it ieder kind verdient ei JA, stuur mij meer infor matie over het werk van SOS-Kinderdorpen en hoe ik Huis Vriend kan worden N.a.v deze advertentie in: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTÏR0AM O Wij bestaan 10 jaar en dit heuglijke feit willen wij niet ongemerkt voorbij laten gaan. Omdat alleen vieren niet leuk is willen wij u laten meefeesten met enkele spetterende feestactiesü! bij aankoop van een keuken v.3 7500,- Vraag naar de voorwaarden in de winkel Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma. t/m vr. 09.30-18.00 uur. Vr. koopavond tot 21.00 uur. Za. van 09.30-17.00 ui (Tevens's avonds geopend op afspraak) Erkend door de Centrek Branchevereniging Wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36