Aanleg glazen stad van de baan PZC Landenmarkt in Delta College Komst kassen blijft noodzaak voor Zeeland Eten Hollandse Nieuwe koud kunstje met haringpakker Provincie neigt naar aanscherpen regels vestiging bedrijven Zeeuwse jeugdzorg wordt verenigd in nieuwe stichting 19 Plan voor kassencomplex bij Nieuw dorp is te duur Boete voor slaan van automobilist Goesenaar krijgt boete voor slaan collega met schop woensdag 30 mei 2001 Idoor Rinus Antoriisse MIDDELBURG - De aanleg van leen glazen stad in Zeeland is van de baan. Het plan voor een complex van zevenhonderd I hectare in de Quarlespolder bij Nieuwdorp is te duur. Zo'n pro ject levert een verlies op van 34 lot 169 miljoen gulden, afhan kelijk van de wijze van land- j schappelijke inpassing en de grondprijzen. Er komt geen ver der onderzoek naar andere i grootschalige glastuinbouwlo- caties in de provincie. De mogelijkheden voor glas tuinbouw in Zeeland blijven nu beperkt tot bestaande locaties in de gemeenten Reimerswaal en Kapelle (elk maximaal hon derd hectare) en eventueel een nieuwe plek in de gemeente Borsele (eveneens maximaal honderd hectare). Onderzocht wordt nog vestiging in de Ka naalzone Zeeuws-Vlaanderen (tachtig tot honderd hectare). Om het beeld compleet te ma ken: bij Sirjanslanden Sint-An- naland staan kleinere glastuin- bouwcomplexen. Gedeputeerde Staten vinden nieuw onderzoek naar andere grootschalige complexen over bodig. De uitkomsten hiervan zullen grosso modo dezelfde zijn als van het project bij het Sloege- bied. Waarschijnlijk nog on gunstiger, want voor Nieuw dorp geldt eenrijksbijdrage van acht gulden per vierkante me ter, omdat het om een zoge naamd herstructureringsgebied gaat. Ondanks die bijdrage le vert een glazen stad in de Quar lespolder (netto oppervlak vier honderd hectare) toch grote verliezen op. Onderzoek naar een kleiner complex, van zo'n tweehonderd hectare, zien GS evenmin zitten, aangezien dat ook aanzienlijke tekorten ople vert. Einde verhaal „We gaan de hoge onrendabele top er niet met belastinggeld af halen", zegt gedeputeerde D. Bruinooge (economie). Hij vindt dat de resultaten van het haal baarheidsonderzoek naar Nieuwdorp er niet om liegen. „We hebben een hoge standaard neergelegd voor landschappe lijke inpassing en duurzame verkeersmaatregelen. Dan kom je tot prijzen die in de markt niet haalbaar zijn en dan is het einde verhaal. We hebben het gepro beerd en we zijn een ervaring rijker." Bruinooge beklemtoont dat de Quarlespolder wat hem betreft nu niet in beeld komt als uit breidingsgebied van het Sloe. „We hebben geen enkele be leidslijn in die richting." Ge ruchten daarover noemt hij klinkklare onzin. De gedeputeerde stelt dat er - net als voor Nieuwdorp het ge val was - voor het plan om in de Kanaalzone glastuinbouw op te zetten, eerst een haalbaarheids onderzoek uitgevoerd moet worden. Als dat gunstig uitvalt kan bekeken worden welke pla nologische voorwaarden er ge steld moeten worden. In de Quarlespolder ging het om ge bruik van warmte en broeikas gas van Delta Nutsbedrijven, in de Kanaalzone om een koppe ling met Hydro Agri in Sluiskil. Bruinooge betwijfelt of een on derzoek wel zo gunstig zal uit vallen; voor hem gelden dezelf de uitgangspunten als voor Nieuwdorp en dan zal de prijs waarschijnlijk ook te hoog uit vallen. Potplantenmarkt Gedeputeerde G. van Zwieten (ruimtelijke ordening) wijst er op dat het op de Axelse Vlakte gaat om de Belgische potplan tenmarkt en niet om sanering van de Nederlandse glastuin bouw. Hij voegt eraan toe dat de eisen minder hoog zijn, omdat het om vestiging op een indu strieterrein gaat. Voor Nieuw dorp zijn de eisen wel hoog ge legd, aldus Van Zwieten. ,,We hebben geprobeerd alles heel mooi te maken; geen bebouwing bij de bedrijven, maar apart in villawijkjes en landschappelijk goed ingepast, maar het blijft natuurlijk wel een hoop glas." De gedeputeerde betreurt voor al het wegvallen van nieuwe werkgelegenheid, rechtstreeks en afgeleid, in het bijzonder voor hbo- en mbo-opgeleide jongeren. De belangrijkste oorzaken van het tekort van het project Nieuwdorp zijn volgens het haalbaarheidsonderzoek: de grondprijzen, de kosten van in passing in het omringende ge bied, de infrastructuur (met na me wegen) en de te geringe bijdrage van het ministerie van Landbouw in het kader van de landelijke sanering van de glas tuinbouw (de acht gulden per vierkante meter). Volgens Van Zwieten zit minister Brinkhorst van Landbouw nu met een pro bleem, omdat Nieuwdorp voor 22 procent in de sanering van de nationale glastuinbouw had moeten voorzien. „Het is ook een beetje eigen schuld van de minister omdat zijn bijdrage te laag was." MIDDELBURG - Jamaicaanse rumbo nen en Thaise soep. Wie er zin in had, kon er gisteren in de ROC-vestiging Delta Col lege volop van nemen. Tweedejaarsleerlingen van de opleidin gen toerisme en recreatie hielden er hun landenmarkt. Cultuur en gebruiken van twaalf landen, verspreid over de aardbol, werden er onder de aandacht gebracht. Het schoolgebouw was er voor op de kop gezet. Presentaties in de leslokalen, kraampjes in de gangen en de aula. En daaromheen kleurrijk amusement. Zoals een quiz naar het voorbeeld van het tele visiespel weekendmiljonairs. Leukste vraag: „Wat is het nationale motto van Ja maica?" Samenstelster Kinuny van der Hoeven uit Sint Maartensdijk verraadde het antwoord met een brede grijns: „No problem." Wie een serieuzere vakantiebestemming zoekt, kan terecht in landen als Egypte, Canada of Zuid-Afrika, om er maar eens een paar te noemen. Al met al waren zo'n negentig leerlingen in touw om belang stellenden daarover te informeren. Het le verde hen aardig wat studiepunten en de school reclame op. Naast ouders en aspi rant-leerlingen kwamen mavo-leerlingen van scholen uit Vlissingen, Middelburg en Bergen op Zoom een kijkje nemen. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse GOES - Het afketsen van het project Quarlespolder mag niet betekenen dat Zeeland nu op slot gaat voor glastuinbouw. Vestiging van nieuwe, individu ele bedrijven moet mogelijk zijn, evenals uitbreiding van al bestaande tuinderijen. De Zui delijke Land- en Tuinbouw Or ganisatie gaat onderzoeken waar kleinere glastuinbouw- complexen kunnen komen, meldt J. IJsebaert, vice-voorzit ter ZLTO-Zeeland. „We gooien niet het touwtje in de boot en gaan niet helemaal niks meer doen. Er moet in Zee land ruimte zijn voor glastuin bouw, ook voor solitaire bedrij ven. Als een grootschalig complex onbetaalbaar is, dan moeten we maar ruimte maken voor klei nere gebieden", aldus IJsebaert. Hij betreurt de uitslag van het haalbaarheidsonderzoek, maar toont begrip voor de be slissingen van Gedeputeerde Staten. De ZLTO-voorman tekent erbij aan dat de hoogte van de grond prijzen niet als doorslaggeven de verliespost gezien mag wor den. „Met name de wensen van de gemeente Borsele zijn te hoog geworden. Als je een gebied van zevenhonderd hectare hebt en er schieten er maar vierhonderd van over voor de glastuinbouw, dan leidt dat tot een gigantische prijs", zegt IJsebaert. Hij heeft niet de indruk dat met opzet te hoge eisen gesteld zijn, om het project bij voorbaat te doen mislukken. De vice-voorzitter heeft ver trouwen in de kansen voor een glastuinbouwcomplex in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. „Daar heb je te maken met min der eigenaren en ligt het milieu technisch makkelijker." IJse baert onderstreept dat Zeeland glastuinbouw goed kan gebrui ken. „Het platteland moet eco nomisch wel leefbaar blijven. Je moet werkgelegenheid houden en zorgen dat de schouw kan blijven roken. Ook voorzittende agrariërs is het een mogelijk heid voor verdere ontwikke ling." F. Hoogervorst, landelijk voor zitter van de glastuinbouwsec tor binnen LTO Nederland, kent het besluit over de glastuin- bouwlocatie Nieuwdorp nog niet. Hij laat wel weten verrast te zijn. Aanwijzigingen dat het project om financiële redenen zou worden afgeblazen, had hij niet. „Integendeel. Ik heb altijd begrepen dat de provincie dat complex graag wilde hebben vanwege de werkgelegenheid." Volgens Hoogervorst is Nieuw dorp ook nog steeds 'hard nodig' om plaats te bieden aan glas tuinbouwers die onder meer voor woningbouw weg moeten uit het Zuid-Hollandse West- land. „Dat geldt voor alle tien locaties in het land die in sa menspraak met het ministerie van Landbouw zijn aangewe zen. Ik neem ook niet zomaar af scheid van die Zeeuwse locatie. Daar moet nog eens over wor den gepraat." Ellendeverhaal De visie van de Zeeuwse Milieu Federatie staat haaks op het idee van de ZLTO om individue le tuinbouwers de ruimte te ge ven. De ZMF wil schoorvoetend instemmen met een groot com plex, als daarmee spreiding van kassen over de hele provincie kan worden voorkomen. „Het mag niet zo zijn dat nu wordt teruggevallen op het oude sce nario en er op drie locaties elk honderd hectare wordt gereali seerd", stelt coördinator T. van Mierlo. „Dan krijg je weer het ellendeverhaal over spreiding en dat is afkeurenswaardig. De spreiding moet een halt worden toegeroepen." ZMF-voorzitter J. van der Doef ziet spreiding als een reële be dreiging voor een Nationaal Landschap Delta. Hij consta teert dat in Zeeland geen plek is voor glastuinbouw. Van der Doef pleitte er gisteren tijdens een ledenvergadering in Goes voor om de oud overeenkomst van provincie met Reimerswaal, Kapelle en Borsele (elk honderd hectare) open te breken om de spreiding een halt toe te roepen. door Maurits Sep RENESSE - Bedrijven die zich in Zeeland willen vestigen, wor den in de toekomst waarschijn- j lijk onderworpen aan een veel strengere selectie. Zij moeten niet alleen voldoen aan de lan delijke en Europese regels (mi lieu, ruimtelijke ordening), maar worden ook getoetst aan een Zeeuwse eis: passen zij in het toekomstbeeld van een rus tige en ruimtelijke provincie? Tasten ze dat beeld aan, dan zijn zeniet welkom. Een meerderheid in Provinciale Staten neigt naar een verscher ping van het vestigingsbeleid. In Renesse zette een vertegen woordiging van politici en amb tenaren zich gisteren aan het schrijven van de strategische vi sie voor Zeeland tot 2015. Die visie wordt gebaseerd op de uit komsten van het Zeelanddebat, MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Vlaardingen moet vijf honderd gulden boete betalen omdat hij op 9 maart in Zierik- zee een automobilist sloeg en uitschold. De Vlaardinger er gerde zich aan het verkeersge drag van het slachtoffer, dat op zijn beurt met gebaren en getoe ter zijn misnoegen kenbaar maakte. In eerste instantie was de Vlaar dinger iets te lang voor een groen verkeerslicht blijven staan. Dit leidde tot een reactie bij de achteropkomende auto mobilist. Het incident escaleer de bij een volgend verkeerslicht, waarna de Vlaardinger uit zijn auto sprong. Toen het slachtof fer het raampje van zijn auto naar beneden deed, kreeg hij een vuistslag en werd hem toe gebeten: „Kankerlijer, kom er uit Dan sla ik je hartstikke dood." Die woorden kwamen hard aan bij het slachtoffer, dat juist onderweg was naar de avondwake van zijn vader die aan kanker was overleden. De Middelburgse politierechter G. van Unnik adviseerde de ver dachte gisteren een volgende keer gewoon in de auto blijven te zitten „Denken, maar niets zeggen. Ik wens u veel zelfbe heersing. waarin de samenleving haar mening heeft gegeven. De bevolking vindt dat de indu strie mag groeien, maar stelt als voorwaarde dat het schone en hoogwaardige industrie moet zijn. Alle partijen in Provinciale Staten zijn het daarmee eens. GroenLinks stelde dat dat dus ook gevolgen moet hebben voor het toelaten van bedrijven. „Wij moeten de randvoorwaarden vaststellen. We hebben zojuist besloten dat het ankerpunt voor Zeeland in 2015 rust en ruimte moet zijn. Willen we dat waar borgen, dan moeten we duide lijk kiezen welke bedrijven zich hier mogen vestigen en welke niet", verklaarde M. Wiersma. VVD, PvZ en SGP voelden daar echter niks voor. Volgens hen is het onmogelijk meer eisen te stellen dan de landelijke en Eu ropese wetten en regels. Boven dien zou dat de concurrentiepo sitie van Zeeland aanzienlijk verslechteren, waarschuwde VVD'er J. Suurmond. „Zeeland is geen eiland. Het is heus niet zo dat er een lange rij bedrijven voor het loket staat en dat wij kunnen kiezen wie we wel en wie we niet willen hebben." Bundelen J. van Ginkel van de Christen- Unie zag wel degelijk mogelijk heden voor een verscherpt ves tigingsbeleid. Hij verwees naar iets wat de provincie nu al doet: bedrijven die ongeveer hetzelf de doen, bundelen op een terrein en op dat terrein geen andere in dustrie toelaten. „Dat kun je ookvoorheel Zeeland doen", re deneerde hij. „Je kunt zeggen dat je bepaalde bedrijven hier liever niet hebt." GroenLmkser F. van Kollem vergeleek het met het gisteren door Gedeputeerde Staten en de gemeente Borsele genomen be sluit dat glastuinbouw bij Nieuwdorp niet haalbaar is. „Waarom is dat niet haalbaar? Omdat de randvoorwaarden die eraan worden gesteld, het on haalbaar maken." Omdat WD, PvZ en SGP (sa men twintig van de 47 zetels) zich bleven verzetten, werd be sloten het onderwerp even te la ten rusten. Het schrijven van de strategische visie door het pro vinciebestuur is verdeeld over twee dagen. Vanochtend wordt de miniconferentie hervat en dan wordt opnieuw gesproken over een aanscherping van het economisch beleid. De Haringpakker maakt het verorberen van een Hollandse Nieuwe makkeli jk, zo ervaren P. Koole, uitvinder R. F. Ouweneel en J. van Harn. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti BIERVLIET - Vette, plakkeri ge vingers zijn er niet meer bij. Robert F. Ouweneel uit Hoek demonstreert zijn handen. In derdaad, ze zijn brandschoon. Met zijn uitvinding, de haring pakker, wordt haring eten, en met name het achterover naar binnen laten glijden van het weeïge visje, een koud kunstje. Het principe is zo simpel als wat. Je moet er maar op ko men. „Er was al een escargot- tang en een kreeftenkrabber, dus waarom geen haringpak ker?" Toch kostte het Ouweneel, van beroep goud smid en groot haringliefheb ber, nog heel wat hoofdbre kens voordat hij het juiste ge reedschap had gevonden. Hij probeerde het eindeloos met tangetjes, klemmetjes en vorkjes, maar het resultaat stemde bij lange na niet tevre den. Of de haring gleed alsnog op de grond. Of het werd een vettige brij. Of de haring viel uit elkaar, „ik ben heel wat ke ren naar de supermarkt ge gaan om een bakje te halen. Ik kan inmiddels geen haring meer zien." Maar met twee kleine haakjes die op zo'n anderhalve centi meter achter de staart, precies daar waar de graat eindigt, worden geprikt, lukte het wonderbaarlijk makkelijk. Het 'apparaatje' in de vorm van een vissenstaart is boven dien simpel te vervaardigen en - niet onbelangrijk - goedkoop te produceren, in plastic of roestvrijstaal. Marktonderzoek Dat zagen ook horecaonder nemer Jvan Harn uit Biervliet en directeur R Koole van Sligro Zeeuws-Vlaanderen. Koole heeft inmiddels het hoofdkantoor zover gekregen een marktonderzoek te ver richten naar de mogelijkheden de haringpakker - 'een ver nieuwend product' - op de markt te brengen. Hij hoopt dat dit nog dit haringseizoen kan worden uitgevoerd, zodat horecabedrijven, cateraars of restaurants de prikkers met vlaggetjes volgend jaar de deur uit kunnen doen, om het pakkertje aan hun klanten te kunnen aanbieden. Gisteren werd de haringpak ker ten doop gehouden voor, hoe kan het ook anders, het standbeeld van Willem Beu- kelszoon, de uitvinder van het haringkaken, in Biervliet. Met natuurlijk een partijtje, zilte, tongstrelende Hollandse Nieuwe erbij. De haringpak ker ontbrak 's avonds nog wel op het feestje in Sluis. Ook daar hadden de stichting Pro motie Sluis en de Midden standsvereniging Sluis een tonnetje 'Nieuwe' weten te be machtigen. De eerste emmer Hollandse Nieuwe is dinsdag middag op de visafslag in Scheveningen verkocht voor het recordbedrag van 120.000 gulden. Supermarkt Cl 000 was de hoogste bieder. De ha ring kwam van het schip de Wiron 1, dat met Katwijkse bemanning onder Engelse vlag vaart. Goed doel Het tonnetje met haring werd dinsdag direct naar Amster dam vervoerd. Koper C1000 besloot de maatjes namelijk aan te bieden aan de wegwer kers die bezig zijn met de grote onderhoudsbeurt aan de ring weg A-10 West. De opbrengst van de eerste maatjesharing gaat naar de zogenoemde maatjesprojecten, waarbij vrijwilligers allerlei activitei ten ondernemen met mensen met een psychiatrische achter grond. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Jeugdzorg Zeeland (SJZ) houdt op te bestaan. Een groot deel van deze instelling komt bij een nog op te richten jeugdzorg stichting die zich deels richt op het voorkomen van problemen bij jongeren. Wat over blijft van Jeugdzorg Zeeland fuseert met de Stichting Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ), waarmee er één grote aanbieder van hulp aan jongeren in Zeeland ont staat. Zo ziet de toekomst van de jeugdhulpverlening in Zeeland eruit volgens het bureau Cap Gemini Ernst Young. De jeugdzorg in Zeeland moet an ders omdat de manier waarop de hulp aan jongeren nu nog is georganiseerd, niet voldoet aan de nieuwe Wet op de Jeugdzorg die in 2003 van kracht wordt. In de nieuwe situatie komt er een nieuwe stichting: Bureau Jeugdzorg Zeeland, de spil in de hulp aan jongeren in Zeeland. Dit Bureau bepaalt 'samen met de cliënt' wat het probleem is en welke hulp nodig is. Verder richt het Bureau Jeugdzorg zich sterk op preventie van problemen. Daarom moet het zich intensief met scholen, peuterspeelzalen en andere voorzieningen van lo kaal jeugdbeleid bemoeien en hiermee samenwerken. Het Advies- en Meldpunt Kin derbescherming (AMK) komt erbij en Stichting Jeugdzorg Zeeland moet de gezinsvoogdij bij ondertoezichtstellingen, de spel- en opvoedingsvoorlich ting, de jeugdreclassering en be paalde lichte (ambulante) vor men van hulp aan dit Bureau Jeugdzorg afstaan. Het restant van Jeugdzorg met onder meer pleegzorg moet met AZZ fuse ren. Hiermee ontstaat - naast de huidige jeugdtak Ithaka van het psychiatrisch centrum Emergis - één grote jeugdhulpinstelling met een budget van zo'n twintig miljoen gulden per jaar. Wachtlijsten Het resultaat is volgens Cap Ge- mini beter afgestemde hulp en minder wachtlijsten. P. Mehl- kop'f van dit bureau: „Als je geld efficiënter inzet heeft dat effect op de wachtlijsten." Jeugdzorg gedeputeerde L. Coppoolse (CDA) verwacht niet dat er door de fusie ontslagen vallen. „De jeugdzorg heeft de werkers hard nodig." Directeur J. Eijlander van de verdwijnende Stichting Jeugdzorg Zeeland verwacht zelfs dat op termijn de werkge legenheid toeneemt. Eijlander zegt 'totaal niet geschokt' te zijn door het voorstel. Het onder zoeksbureau heeft veel contact gehad met de bestaande hulpin stellingen. Eijlander zegt dat het plan dat de jeugdzorginstellingen zelf hadden bedacht er ook zo uit zag. Maar volgens Mehlkopf van Cap Gemini was dat idee te veel vanuit de bestaande instel lingen geredeneerd. „Bij dit voorstel is meer aandacht voor preventie." Flauwekul, vindt Eijlander. „Er is geen verschil." Kanttekening Eijlander staat achter het plan maar hij plaatst wel kantteke ningen. „De bedoeling is om het shoppen van jongeren langs verschillende instellingen te voorkomen. Het is nog maar de vraag of dat lukt." Verder vreest hij dat het nieuwe Bureau Jeugdzorg te klein wordt. „Het gevaar is dat de schaalgrootte van het Bureau Jeugdzorg dus danig klein uitvalt dat kwaliteit niet te handhaven valt. Ik ga ad viseren om het Bureau Jeugd zorg de schaalgrootte van het Jeugdzorg Zeeland te laten krij gen." In oktober nemen Provin ciale Staten een besluit over de toekomst van de Zeeuwse jeugdzorg. MIDDELBURG - Een Goese naar die in september een colle ga met een schop sloeg, moet 750 gulden boete betalen. De 51-jarige man beweerde gis teren voor de Middelburgse po litierechter dat er sprake was geweest van een onschuldige stoeipartij, maar de rechter zag dat anders. Uit het letsel van de collega bleek dat er meer aan de hand was geweest. De Goesenaar kreeg vorig jaar ruzie op zijn werk. Een collega was het niet eens met de op dracht die hij gaf. In de commotie die daarna ont stond sloeg de Goesenaar met een schop tegen het been van het slachtoffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35