Opluchting na afketsen kasbouw Plan verkeerspasje valt verkeerd PZC 17 Leerlingen kleuren Grote kerk Goes groen Kritiek raadsleden op plan verhogen OZB Reimerswaal Tegenstanders betreuren dat geld reden is en niet keus voor milieubehoud Netelenbos twijfelt aan onderzoek scheepsafval Ministerie zet risicobedrijven op internet zeeuwse almanak Warming-up Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 PZC MIDDEN woensdag 30 mei 2001 door Mieke van de Jagt HEINKENSZAND - Het be richt dat de glazen stad in de Quarlespolder is afgeblazen, wekt in de gemeente Borsele vooral vreugde. M. Eveleens- Jongkind, het PvdA-raadslid dat als enige tegen het haal baarheidsonderzoek stemde, is 'even blij, maar daarna weer op haar qui vive.' Want met haar beweegredenen om tegen een glastuinbouwprojeet te stem men, heeft de uitslag van het on derzoek niets te maken. „Nu is het gesneuveld op de cen ten. Ik had liever gezien dat Zeeland een keuze had gemaakt om de Quarlespolder groen te houden. Omdat we een groene provincie willen zijn, omdat de mensen in Nieuwdorp en Lewe- dorp fel gekant zijn tegen glas tuinbouw en omdat er nog goed geboerd wordt in de Quarles polder, zouden we dat gebied beter kunnen beschermen, dan het te herstructureren." Eveleens is ook bang dat, nu economische motieven de glas tuinbouw hebben gekeerd, as pecten van milieu en maat schappelijk draagvlak op de achtergrond zullen raken. „Dat haalbaarheidsonderzoek is één ding, de milieu-effectrapporta ge (mer) een ander. Uit die mer kunnen we het meeste leren, maar er zullen zeker krachten zijn die met het haalbaarheids onderzoek voor glastuinbouw gaan zwaaien om er industriële ontwikkeling voor in de plaats te krijgen. Ik hoop dat de ge meenteraad als een blok zal op treden om dat te voorkomen. Onlangs is ons nog uitgelegd dat gemeenten, met de Vijfde Nota ruimtelijke ontwikkeling in de hand, herstructurering tegen kunnen houden als ze willen dat een gebied groen blijft. Dat moeten we doen." Vinkentouw Ook Y. van Dijk van de actie groep Behoud Open Ruimte In Sloegebied (BORIS) is blij dat het allemaal te duur is gebleken. „Ik ben opgelucht dat het niet door Harmen van der Werf DEN HAAG - De vervuiling van de Nederlandse stranden door de zeescheepvaart valt mee, vol gens het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het sombere beeld dat jaarlijks opdoemt uit de Coastwatch-strandafval- onderzoeken, is vertekend. Volgens het laatste Coastwatch- onderzoek, waaraan scholieren langs de hele Nederlandse kust meewerken, zou 44 procent van het afval op stranden afkomstig zijn van schepen. CDA-Kamer- licl J. Schreij er-Pier ik stelde daarop schriftelijke vragen aan minister Netelenbos. Milieubewustzijn Coastwatch levert echter geen betrouwbare informatie, rea geert Netelenbos. Het is geen wetenschappelijke project, het is een project om scholieren mi lieubewustzijn bij te brengen. Echt onderzoek is nodig om een juist beeld van de herkomst van strandafval te krijgen. Dat komt er ook, kondigt Netelen bos aan. Dit jaar begint een in ternationaal project langs de hele Noordzee. Dat de scheep vaart er nog steeds een potje van zou maken, leidt Coastwatch ook af uit het feit dat slechts zes procent van alle schepen die Ne derland aandoen, afval afgeven. Netelenbos vindt dat daaraan niet zo'n harde conclusie mag worden verbonden. Zeeschepen doen langs de Noordzee ver schillende havens aan. Ze hoe ven niet per se afval in Neder land af te geven. Schepen hebben bovendien ruime op slagcapaciteit en 'technische voorzieningen om het afval te verminderen'. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is overigens wel van mening dat het inzamelen van scheepsafval moet verbeteren. De Europese Unie verplicht de lidstaten uiterlijk 28 december 2002 een afgifteplicht in te voe ren. Wanneer Nederland van plan is die afgifteplicht in te stellen, blijkt niet uit de ant woorden van Netelenbos. Inzamelingskosten Om het afgeven van afval te sti muleren, wordt de financiering van de afvalverwijdering ook veranderd. Nu draaien reders nog direct voor de inzamelings kosten op. Wie zijn rommel overboord zet, is goedkoper uit. Straks worden die kosten op de één of andere manier bij het ha vengeld verrekend. doorgaat, maar BORIS blijft natuurlijk op het vinkentouw. Want industriële ontwikkeling zien we helemaal niet zitten. De dreiging van de glastuinbouw is nu geweken maar we houden de boel goed in de gaten.Ook Van Dijk betreurt het dat economi sche motieven tot het stopzetten van de glastuinbouwontwikke- ling hebben geleid en niet de re denen die er volgens BORIS echt toe doen: het schaarse open landschap beschermen en men sen in de dorpen niet opsluiten tussen staal en glas. Rinus van 't Westeinde, die na mens de Landbouworganisatie veel vraagtekens zette bij de plannen voor de glazen stad, kijkt er helemaal niet van op. „Natuurlijk is zoiets onbetaal baar, het is een bruto-netto- kwestie. Als je 700 hectare moet aankopen om 400 hectare kas sen te bouwen, krijg je vanzelf een grondprijs die niet interes sant is." Van 't Westeinde is vooral benieuwd naar de uit komsten van het onderzoek op vragen die voor de landbouw belangrijk zijn: Hoe waren ze van plan de boeren in het gebied schadeloos te stellen? Waar wil den de tuinders het personeel vandaan halen; in Zeeland kampen de fruittelers met een groot gebrek aan seizoens krachten. „Dat het afketst op het geld, verwondert me niet, maar we kunnen uit de onder zoeken een heleboel leren. Re ken er maar op dat we dat gaan doen." W erkgelegenheid De Borselse wethouder P. Vol- laard, lid van het bestuurlijk overleg dat de colleges van Bor sele en Gedeputeerde Staten adviseerde te kappen met de plannen, deelt de vrees voor in dustriële ontwikkeling niet di rect. „Laten we eerst deze feiten eens tot ons door laten dringen en het niet meteen gaan hebben over alle plagen van Egypte." Volgens Vollaard hebben beslist niet alleen de centen de doorslag gegeven. „Er is ook gekeken naar infrastructuur en naar werkgelegenheid. De uitkom sten daarvan waren echt niet om over naar huis te schrijven." Vollaard roept in herinnering dat een van de beweegredenen om glastuinbouw te onderzoe ken de ligging van het gebied is geweest. „We moeten ons reali seren dat er altijd met begerige ogen naar dit gebied zal worden gekeken." Als het erom gaat on gewenste ontwikkelingen te ke ren, kent de wethouder zijn ge meente voldoende daadkracht toe. „We hebben bijvoorbeeld de landelijke opslag voor kolen- reststoffen buiten de deur weten te houden en ook tegen een gi gantisch slibdepot hebben we 'nee' gezegd. Als Borsele het niet wil, gaat het echt niet door, maar het is de raad die beslist. Ook hierin." Die raad krijgt donderdag om 21 uur alle be schikbare informatie over het haalbaarheidsonderzoek en de milieu-effectrapportage tijdens een openbare infoavond in het gemeentehuis in Heinkenszand. In de raadsvergadering van juni komt het voorstel aan de orde om de glastuinbouw helemaal af te blazen. pagina 19: glazen stad van de baan Juryleden beoordelen de eindexamenwerkstukken. door Esme Soesman GOES - De Grote kerk in Goes biedt deze dagen onderdak aan een bloemenzee. In de kerk exposeren leerlingen uit het Groene Onderwijs hun werkstukken. In vorige jaren werd de presentatie tel kens in de gymzaal van het Groen College in Goes gehouden. Ideaal, noemt coördinator Frans de Bak ker van de afdeling bloemen- en tuin centrumbranche deze expositieruimte. „Zowel wat betreft temperatuur als de ruimte die tot je beschikking staat is de kerk een interessant onderkomen." Zo'n vijftig leerlingen van het Groen College dragen hun steentje aan de presentatie bij. Afhankelijk van hun opleiding - be ginnend beroepsbeoefenaar of zelfstan dig beroepsbeoefenaar - hebben zij be paalde opdrachten moeten maken. Bruiloft Het resultaat is een bonte verzameling van werken, zoals wand- en autoversie ringen, tafel- en cadeauversieringen. Er zijn bloemstukken voor een bruiloft en op zichzelfstaande werken. De presenta ties van eindexamenkandidaten ogen als mini-etalages, waarin - gekoppeld aan een bepaald thema - allerlei typen bloemstukken met bijpassende requisie- ten zijn samengebracht. Zo is er een etalage gewijd aan een kraamfeest, terwijl een andere de sfeer heeft willen neerzetten van een Japans restaurant. De actualiteit wordt opge pakt door een leerling die de euro tot the ma heeft verweven. In weer een andere presentatie is Griekenland de bron van inspiratie geweest. „Het niveau is goed", foto Willem Mieras oordeelt vakjurylid Jaap Wisse uit Hein kenszand over de totale presentatie. „Er is veel zorg aan besteed." De jury let on der meer op zaken als kleurverdeling, creativiteit, thema-uiting en houdbaar heid. Dat laatste aspect is ook voor het publiek van belang, volgens Wisse. Die zien graag hun bestelde bloemstukken nog een tijdje vers staan. Gisteravond is de expositie voor genodigden geopend. Vandaag en morgen kan het publiek tus sen 10.00 en 17.00 uur in de Grote Kerk terecht. Dorpsraadvoorzitter Wolphaartsdijk hekelt gedrag gemeente door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - De ge meente Goes probeert het idee van een selectieve verkeersaf- sluiting bij Wilhelminadorp door te drukken en zet daarbij de goede relatie tussen de ver schillende dorpen op het spel. Dat stelt voorzitter S. Huis- soon van de Vereniging Ge meenschap Wolfaartsdijk in een fel artikel in De Schalm, het dorpsblad van Wol phaartsdijk. De gemeente zoekt al enkele jaren naar een oplossing voor het sluipverkeer door Wilhel minadorp. Lange tijd was het plan de Oosthavendijk af te sluiten nabij de bocht naar de Krukweg, Bewoners uit de om geving zouden dan de moge lijkheid krijgen een pasje te kopen waarmee ze de paal tij delijk konden laten zakken. De plannen leidden tot een storm van protest, met als ge volg dat de Goese politiek het idee in januari van dit jaar de finitief naar de prullenbak verwees. Als alternatief is in middels het afsluiten van de Brugstraat-Langeweg, net binnen de bebouwde kom, in beeld. Bewoners van Wilhel minadorp, Kattendijke en het Goese Meer zouden volgens de eerste opzet een gratis pasje moeten krijgen. Verontwaardigd Tijdens een bijeenkomst zijn vertegenwoordigers van Wil helminadorp, Kattendijke, Wolphaartsdijk en Goese Meer ingelicht over de plannen. Voorzitter Huissoon van de Vereniging Gemeenschap Wolfaartsdijk schrijft in De Schalm, geheel op persoonlij ke titel, verontwaardigd te zijn over de gang van zaken. Zij ging ervan uit dat het idee van een pasjesregeling helemaal van de baan was en dat er een nieuw plan zou komen. „Maar helaas, er was helemaal geen nieuw plan. Wat een teleurstel- ling." Huissoon heeft vooral moeite met het optreden van wethou der M. 't Hart, die zij overigens niet met name noemt. „De vak wethouder wil mijns inziens kost wat kost een verkeers maatregel met een selectieve pasjesregeling doorvoeren." Een dergelijke regeling zou het onderlinge contact tussen de dorpen schaden, verwacht ze. „Ik vind dat Goes een hechte gemeenschap moet blijven, met goede onderlinge relaties en waar het vooral fijn is om te wonen. Een selectieve pasjes regeling is daarbij taboe." Huissoon wijst erop dat een pasjessysteem gevoelig is voor defecten en vernielingen. Ook heeft het afsluiten van de Lan- geweg grote gevolgen voor de voorzieningen in Wilhelmina dorp en de bereikbaarheid van de kynologenclub en de jacht haven aan het Goese Sas. Bo vendien zal het verkeer op de Westhavendijk aanzienlijk De Langeweg in Wilhelminadorp die mogelijk wordt afgesloten. foto Willem Mieras toenemen. De gemeente Goes onderzoekt momenteel de con sequenties van het selectief af sluiten van de Langeweg. Een van de onderdelen is de vraag wie in aanmerking komt voor een pasje. Zo moeten er bij voorbeeld goede argumenten zijn waarom iemand uit Kat ten dijke wel en iemand uit Wol phaartsdijk, nauwelijks ver der van Wilhelminadorp gele gen, geen pasje krijgt. Andere zaken die de gemeente bekijkt zijn de bereikbaarheid voor hulpdiensten en het bus- verkeer, alternatieve routes als het systeem defect is, de vorm geving van de afsluiting, mo gelijke schadeclaims van ge dupeerde bedrijven, eventueel extra voorzieningen voor men sen die geen pasje krijgen (zo als een parkeerterrein bij de Langeweg), toekomstige sluiproutes, de totale kosten en de tijdsplanning. Wethouder 't Hart zegt dat er geen sprake van is dat hij kost wat kost een verkeersmaatre gel wil doorvoeren. „Tien jaar geleden heeft de gemeente aan bewoners van de Oosthaven dijk toegezegd dat er oplossing zou komen voor het sluipver keer. Daar hebben de bewoners ons onlangs nog terecht op aangesproken. Wij dienen die afspraak dus na te komen. De raadscommissie heeft in meer derheid de opdracht gegeven een selectieve afsluiting van de Langeweg te onderzoeken. Ik kan me voorstellen dat mensen met andere belangen daar ge nuanceerd over denken." door Rob Paardekam KRUININGEN - Als het even kan moet de gemeente Reimers waal de onroerende zaakbelas ting (OZB) niet verhogen. Dat was het standpunt van veel fracties tijdens de behandeling van de kadernota 2002-2005 in de raadsvergadering van giste ren. De gemeente houdt de mogelijkheid open om de OZB vanaf 2002 weer trendmatig te verhogen (aanpassen aan het in flatiepercentage). Volgens R Koeman (CDA) kan er moeilijk worden ontkomen aan een trendmatige verhoging van de OZB. Hij vindt wel dat het geen jaarlijks terugkerend fenomeen moet worden. „Be zuinigen op niet noodzakelijke uitgaven geniet bij de CDA- fractie de voorkeur boven ver hoging van de OZB." Ook BBR, SGP en ChristenUnie gaven aan een verhoging niet zo te zien zitten. „Het kostenplaat je wordt voor veel gezinnen toch al hoger", zei A. Jumelet (CU). „We zijn zeer kritisch over een verhoging", gaf J. Sinke (SGP) aan. „Maar als de noodzaak vol doende is aangetoond gaan we erin mee." Wethouder Jansen liet nog in het midden of er per 2002 een verhoging komt of niet. „We houden er voor de komende ja ren rekening mee, maar als blijkt dat het niet nodig is, ge beurt het niet. Het is wel zo dat er de komende jaren flinke in vesteringen worden gedaan. Je moet in dat geval ook niet bang zijn om de OZB te verhogen." Bankjes Verder waren de raadsleden overwegend positief over de weinig schokkende kadernota. De VVD-fractie vroeg aan het college om een extra impuls voor de openlucht- en dagrecre atie in de gemeente in de vorm van picknick- en gewone bank jes. Wethouder Bliek antwoord de daarop dat daarin is voorzien in het landinrichtingsplan Inkel met recreatieve voorzieningen langs de scheldedijken. Daarop gaf WD'er I. Vogelaar aan dat ook op andere plaatsen, bij voorbeeld Yerseke Moer, meer aandacht voor recreanten wen selijk is. Op de manier waarop de kader nota werd behandeld kwam wel enige kritiek. De nota werd be handeld in de reguliere raads vergadering, terwijl dat in voor gaande jaren veel uitgebreider gebeurde tijdens een middag vergadering. „Onze fractie is van mening dat de toekomst van het beleid een stevig debat ver diend", zei I. Vogelaar (WD) kritisch. De PvdA-fractie ging nog ver der. „In deze vorm doen wij de volgende keer niet meer mee", aldus fractievoorzitter F. van de Water. DEN HAAG - Wie wil weten of hij dicht bij een risicovol bedrijf woont, kan sinds kort terecht op de internetsite van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer (Vrom). Aangezet door de vuur werkramp in Enschede kiest Vrom met provincies en ge meenten voor volledige open baarheid. Het overzicht is nog niet compleet, waarschuwt mi nister Pronk in een brief aan de Kamer, omdat veel informatie nog niet kon worden verwerkt. Van Zeeland zijn daardoor al leen gegevens opgenomen over de grote chemische bedrij venIn de brief aan de Kamer vermeldt Pronk nog twee voor Zeeland opvallende zaken. Hij noemt te rugdringen van de transportri sico's op de Westerschelde een 'belangrijk aandachtspunt' en het spoorwegemplacement bij Sas van Gent 'een knelpunt'. Het register is te zien op www. minvrom.nl onder 'registratie van risicosituaties'. mmmam Dieven slaan man met vuurwapen VLISSINGEN - Een 23-jarigc inwoner van de gemeente Veere en twee Vlissingers van 23 en 28 jaar zijn gistermorgen vroeg op gepakt voor diefstal met ge weld. De drie probeerden rond 2.00 uur een betonnen beeld te stelen int een tuin aan de Vlissingse- Jraat ir. Koudekerke. Toen de bewoner wakker werd, lieten de mannen het beeld vallen en gin gen er vandoor. De bewoner zet te de achtervolging in en werd daarop met een vuurwapen op zijn hoofd geslagen. Vervolgens kreeg hij een kopstoot. De drie mannen sprongen in een taxi, richting Vlissingen. Daar werden ze aangehouden. De warming-up is onont beerlijk voor het leveren van een goede sportprestatie. Dat ondervond ook de Terneu- zensefietslief hebber die hele maal naar Zuid-Limburg was gereisd voor een belang rijke wielerwedstrijd. Voor de start had hij de benen losgereden en kreeg hij van de organisatie het benodigde materiaal aangereikt: een bi don en twee kleine flesjes met de opschriften 'Warming-up' en 'Cooling-down'. Gulzig nam hij een forse slok uit het eerste flesje, dat gezien de naam immers voor de wed strijd genuttigd diende te worden. Het smaakte ner gens naar, en bij de tweede slok werd het niet veel beter. Pas bij de derde slok en een grondige bestudering van het etiket werd hem duidelijk dat deze ioarming-up hem bepaald niet op het erepodi um zou brengen. Voortaan gebruikt hij de massage-olie alleen nog maar voor het invetten van zijn benen. Advertentie postcode: plaats: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer 1ir11i1r11 handtekening: 8ll7i32i4"ooooo2' noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ii'tp' per maand met automatische incasso 39,45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33