Arbodiensten lekken dossiers PZC Treinreizigers vrezen nog meer chaos op het spoor NK palingroken gaat door In 's-Graveland Bonden geschokt over doorspelen medische gegevens aan werkgevers Industrie hindert verstrekking van juiste medicijnen Varkens te water Singh Varma voelde zich vooral migrant in politiek Snijkopzuiger kruipt op 't droge Inlichtingenofficier ontslagen Te weinig rust arts-assistenten Minder meldingen van euthanasie Extra geld voor vrijwilligerswerk Zorgverzekeraars voor de rechter Achttien jaar en TBS voor moord op Nienke Kernafval Petten vrijdag naar VS Jagen mag weer Inval bij Russisch circus in Gerwen Hoofdagent in cel na dreigen met pistool woensdag 30 mei 2001 l door Chris Bakker 's-GRAVELAND - Het Neder lands Kampioenschap paling- roken in 's-Graveland gaat door. Enkele natuurorganisa ties hadden zich tegen het eve nement verzet. Maar het gemeentebestuur zal toestem ming voor de wedstrijd geven, zei burgemeester W. Kozijn gisteren. Hij vindt de kritiek op het eve- nement 'zwaar overdreven'. Afdelingen van onder meer de Dierenbescherming en Wakker Dier maken vooral bezwaar te gen de manier waarop de pa lingen worden gedood. Volgens hen worden de dieren levend in een bak met zout gegooid waardoor hun natuurlijke slijmlaag wordt aangetast. Al kronkelend vinden de palingen langzaam de dood. Volgens Kozijn is sprake van een misverstand. Hij bena drukte dat de deelnemers aan het NK-palingroken alleen ge bruik maken van dode paling, afkomstig uit Ierland. Ook wees de burgemeester er op dat in Nederland jaarlijks in totaal vierhonderd ton paling wordt gerookt. Tijdens de wed strijd gaat het om veertig kilo. „U schiet op de mier, terwijl u de olifant laat lopen. Of toe passelijker: u probeert het gup- je te raken en laat de walvis met rust"zou Kozijn tegen de criti ci willen zeggen. De burgemeester zei dat hij van vier natuurorganisaties het verzoek had gekregen om geen toestemming voor de wedstrijd te geven. De initiatiefnemer van de actie, R. Kloosterman, zei zondag in het radiopro gramma Vroege Vogels dat twaalf natuurclubs zich tegen de kampioenschappen verzet ten. Het NK-palingroken wordt in september voor de achtste keer gehouden. Het college heeft de vergunning overigens nog niet afgegeven. „Maar u mag aannemen dat wij toestemming geven", zei Ko zijn, die zelf in de jury van de wedstrijd zit. ANP pagina 18: kwalijke geur IdoorSylvia Marmelstein DEN HAAG - De vakcentrales FNV en CNV vinden het schok kend dat sommige arbodiensten medische gegevens van werkne mers doorspelen aan werkgc- vers. Ook de overkoepelende or ganisatie van arbodiensten (BOA) wil dat dit probleem zo «nel mogelijk wordt opgelost, 'bijvoorbeeld door strengere wetgeving en betere voorlich- De vakcentrale FNV noemt het ronduit schandalig' dat medi- sche gegevens niet veilig zijn bij 'dearbodiensten. „Dit probleem I moeten we zo snel mogelijk op- I lossen", zegt W. Eshuis van het Bureau Beroepsziekten van de FNV. Deze organisatie helpt werknemers met een gezond- 'heidskwaal. „Arbodiensten ho ren er namelijk te zijn voor de werknemers en nu werken ze al leen maar tegen hen." Eshuis pleit ervoor dat arbo diensten niet langer worden ge financierd door de werkgevers. I Nu bepalen de werkgevers met welke arbodienst ze in zee gaan. „Daardoor worden ze een soort verlengstuk van de werkgevers. Als de baas medische gegevens opvraagt van werknemers, durft de arbo-arts misschien niet te weigeren uit angst dat het bedrijf naar een concurrent overstapt. We moeten er dus voorzorgen dat de arbodiensten niet langer afhankelijk zijn van de werkgevers." Uit het jaarverslag van het Breed Platform Verzekerden en Werk blijkt dat er bij hun hulp lijn veel klachten binnenkomen van werknemers die hebben AMSTELVEEN - De invloed die medicijnfabrikanten op huis artsen en specialisten uitoefe nen, belemmert zorgverzeke raars om farmaceutische hulp doelmatiger te verstrekken. Dat constateert het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) in een rapport dat binnenkort aan mi nister Borst van Volksgezond- I heid wordt aangeboden. Doordat de voorschrijvers van medicijnen direct of indirect hun oren naar de medicijnpro ducenten laten hangen, schrij- I ven ze niet alti j d de goedkoopste werkzame geneesmiddelen voor. Volgens het CVZ steekt de medicijnindustrie jaarlijks 500 I miljoen gulden in activiteiten I om hun producten onder de aandacht bij artsen te brengen. De minister had het CVZ ge- j vraagd te kijken of en hoe zorg- I verzekeraars hun medicijnbe- ieid kunnen verbeteren. Het is de bedoeling dat zorgverzeke raars steeds meer de regie ne- I men in de farmaceutische hulp- I verlening. Het kan inderdaad I doelmatiger, stelt het college, maar alleen als de zorgverzeke- raars bereid zijn extra te inves- I teren in menskracht en kennis. Ook pleit het CVZ ervoor dat artsen de aard van de kwaal van de patiënt op het recept voor de apotheek vermelden. ANP ontdekt dat de baas hun me disch dossier had gekregen van de arbodienst. Dat heeft soms zelfs geleid tot ontslag van de werknemer. Het platform be hartigt de belangen van werk nemers met een gezondheids kwaal. Het CNV noemt de handelswij ze van arbodiensten 'dieptriest'. „De vakbeweging doet alle moeite om zieken en WAO'ers nog aan een baan te helpen. En aan de andere kant proberen ar bodiensten dat tegen te werken. Dit moet worden afgestraft", zegt R. van Splunder, coördina tor arbeidsvoorwaarden van de vakcentrale. Hij denkt aan stengere wetge ving. „In de wet moet worden vastgelegd wie de arbodiensten controleert en wat de straffen zijn als blijkt dat ze de wet over treden." Niet alleen de arbo diensten moeten worden beboet als ze de regels schenden, ook werkgevers die de medische dossiers opvragen moeten wor den aangepakt. „Die handelen ook in strijd met de wet." BOA is zelf ook geschokt door het onderzoeksresultaat. „Ar bodiensten die medische dos siers verspreiden, stellen ons in een heel slecht daglicht", zegt directeur A. Schoenmaeckers. Ook hij pleit ervoor dat dit pro bleem zo snel mogelijk wordt uitgeroeid. De leden van BOA raadt hij aan om alle werkne mers een brief te sturen waarin staat wat hun rechten zijn. Het ministerie van Sociale Za ken heeft goede hoop dat de nieuwe wet 'Verbetering Poort wachter' de problemen oplost. In die wet, die momenteel door de Kamer wordt behandeld staat dat de positie van de werk nemer versterkt moet worden. Hij kan dan sneller stappen on dernemen als blijkt dat de arbo dienst zijn werk niet goed doet. GPD HEDEL - Een brandweerman probeert een te water geraakt varken op het land te hel pen. Het dier maakte deel uit van een transport van 175 varkens. De vrachtwagen be landde gistermiddag in het Gelderse Hedel in een sloot. Daarbij lieten 25 dieren het door Hans Gertsen DEN HAAG - Onder het motto 'NS geprivatiseerd, reizigers gedupeerd' organiseert het NS- reizigerscollectief op zaterdag 9 juni een demonstratie op het Centraal Station in Utrecht. De datum is niet toevallig gekozen. Een dag later, op 10 juni, wordt het omstreden nieuwe dienst rooster ingevoerd. Het NS-rei- zigerscollectief vreest dat de chaos op het spoor vanaf die dag nog groter zal worden dan nu al het geval is. Het huidige personeelstekort van honderden machinisten en conducteurs wordt dan nog nij pender. En de bestaande proble- men, zoals achterstallig onder houd, gevaarlijk volle treinen, afnemende service, oplopende vertragingen en het tekort aan materieel zijn per 10 juni ook niet ineens opgelost, zo vreest het NS-reizigerscollectief Volgens die organisatie geeft de NS-directie nu ook toe dat het nieuwe dienstrooster de proble men nog groter maakt. Er zou den na 10 juni 550 treinen min der gaan rij den. „Daarmee geeft de directie eindelijk het perso neel gelijk, dat al een tijd roept dat het nieuwe dienstrooster niet ingevoerd kan worden zon der enorme problemen voor de veiligheid en service", zo stelt Jeroen Zonneveld, voorzitter van het collectief. Zonneveld juicht het toe dat de Tweede Kamer minister Nete lenbos en de NS-directie mor gen ter verantwoording roept. „Het wordt hoog tijd dat de Haagse politici in beweging ko men tegen de verloedering van een nutsvoorziening als het treinvervoer." De reizigersorganisatie betwij felt of het opleggen van boetes en het eventueel wegsturen van de NS-top de problemen bij de NS zal oplossen. Volgens de or ganisatie ligt de oorzaak van de meeste problemen bij de NS in de verzelfstandiging en privati sering waartoe 'Paars' in 1994 door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - „Zonder schroom I durf ik te erkennen: er zijn toch wel veel leuke VVD-ers." Met die woorden nam Tweede Ka- merlid Tara Oedayraj Singh Varma (GroenLinks) gisteren afscheid van het parlement. Singh Varma is ongeneeslijk ziek. I In haar afscheidsbrief, die Ka- I meivoorzitter Van Nieuwenho- I ven voorlas, benadrukte Singh I Varma nog eens dat zij het par- I lement vooral kleur had willen geven. I Zij was politicus namens GroenLinks, „maar daarnaast ben en blijf ik een migrant in de politiek, en een trotse migrant." I Dat liet zij ook met haar kleding I zien. „Een incidentele collega I dacht wel eens dat ik vergeten I bad mijn pyjama uit te trekken. I Inmiddels weet zelfs hij dat het I om een Salwar Kameez gaat", baalde zij in haar brief aan. Singh Varma (52), afkomstig uit Suriname, heeft zich altijd in gezet voor migranten. Zij nam dan ook afscheid op de dag dat het nieuwe uit Turkije afkom stige Kamerlid Cörüz voor het CDA geïnstalleerd werd. „Het doet mij goed te weten dat dankzij zijn komst het percen tage allochtonen in de Kamer op hetzelfde, nog te lage niveau blijft." Ze ging met in op de onrust die afgelopen dagen ontstaan is over haar financiële handelwij ze. Dit weekeinde bleek dat zij als lid van een aantal organisa ties financiële toezeggingen heeft gedaan die zij niet na kan komen. Zaterdag erkende zij in een schriftelijke verklaring dat za ken niet goed zijn gelopen en dat onder meer beslag is gelegd op haar salaris. „De indertijd ont stane problemen zijn weliswaar niet te rechtvaardigen maar ge zien mijn snel verslechterende gezondheidstoestand wel te verklaren", aldus Singh Varma. GPD DEN HAAG - Het ministerie van Defensie heeft een inlichtin genmedewerkster van de Koninklijke Luchtmacht ontslagen omdat ze al geruime tijd een relatie heeft met de Arnhemse neonazi C. Kusters, voorzitter van de rechts-extreme Neder landse Volks Unie (NVU). De vrouw werkte als eerste-luitenant inlichtingen en veilig heid op de vliegbasis Gilze-Rijen. Na een melding dat de vrouw een relatie zou hebben met de militante rechts-extre- mist, werd een veiligheidsonderzoek ingesteld. Volgens Defensie is de relatie van de vrouw met de neonazi niet te verenigen met haar vertrouwensfunctie. Ze is door de commandant van de luchtmachtbasis uit haar functie onthe ven. Ze heeft tegen haar ontslag beroep aangetekend. ANP ASSEN - De economische politierechter in Assen heeft het Scheper Ziekenhuis in Emmen veroordeeld tot een boete van 4500 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, wegens over treding van de Arbeidstijdenwet. Volgens de rechter is bewe zen dat arts-assistenten te weinig rusttijd hebben. De situatie in Emmen staat niet op zichzelf. De inspectie heeft zestien noordelijke ziekenhuizen geïnspecteerd. Bij tien was de zaak niet in orde en werden boetes uitgedeeld. ANP DEN HAAG - Artsen hebben vorig jaar minder melding ge maakt van levensbeëindiging op'verzoek en hulp bij zelfdo ding. In 2000 kregen de vijf regionale toetsingscommissies eu thanasie 2123 meldingen binnen. In 1999 waren dat er 2216. Dat blijkt uit het jaarverslag van de toetsingscommissies, dat gisteren is verschenen. Die commissies beoordelen sinds 1998 of een arts zorgvuldig heeft gehandeld en sturen alle meldin gen formeel door naar het Openbaar Ministerie. Gemiddeld duurt dat 28 dagen. In drie gevallen waren artsen onzorgvul dig geweest, meenden de commissies. Maar het OM heeft die zaken inmiddels geseponeerd. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Vliegenthart (Welzijn) trekt 25 miljoen gulden per jaar extra uit voor vrijwilligerswerk. Zij heeft dit gisteren geschreven aan de Tweede Kamer, die daar op vorig jaar had aangedrongen. De bewindsvrouw heeft al met provincies en gemeenten afge sproken, dat eëh regeling wordt gemaakt waarbij het Rijk de helft van de kosten van versterking van vrijwilligerswerk op lokaal niveau voor zijn rekening neemt. De totale 'impuls' voor dit werk'kan dus uitkomen op vijftig miljoen gulden. Bij samenwerking tussen twee of meer gemeenten of twee of meer provincies kan de rijksbijdrage oplopen tot 55 procent. ANP DEN HAAG - De Consumentenbond spant voor drie patiën ten een kort geding aan tegen hun zorgverzekeraar. Via de rechter wil de consumentenorganisatie medische behande ling afdwingen en de lange wachtlijsten aan de kaak stellen. De Consumentenbond wil met de rechtszaken bereiken dat de zorgverzekeraars hun leveringsplicht van zorg beter nako men. Om dit te bereiken moeten verzekeraars ook zorg inko pen buiten de eigen regio, in privé-klinieken of in het buiten land. Een jonge vrouw met epilepsie, een man met kapotte kruis banden en een 69-jarige man met staar zijn geselecteerd uit de ruim achthonderd meldingen die binnenkwamen op het spe ciaal geopende Meldpunt Wachtlijsten. Zij wachten alle drie op een operatie. ANP leven. De 35-jarige chauffeur kwam met de schrik vrij. Verscheidene brandweer korpsen werden ingezet om beknelde dieren te bevrijden. Een duikploeg en een die renarts verleenden assistentie. foto Gerard Damoiseaux/ANP de aanzet heeft gegeven. „De vraag is of PvdA, D66 en VVD nu de politieke moed kunnen opbrengen om het privatise ringsproces stop te zetten en te rug te draaien", meent Zonne veld. Het alternatief voor geprivati seerde spoorwegen hoeft vol gens hem niet per se het ouder wetse en sterk hiërarchische staatsbedrijf van vroeger te zijn. „In elk geval is duidelijk dat bij de spoorwegen in de toe komst meer rekening gehouden moet worden met de visie van personeel en reizigers." De demonstratie op 9 juni be gint om 14.00 uur bij het tref punt op het Centraal Station in Utrecht. GPD Een zeshonderd ton zware baggerzuiger van Bos kalis wordt over de weg vervoerd. De cutterzuiger is gisteren bij een scheepswerf op het droge ge haald waarna Mammoet Transport het gevaarte op 96 wielen over een dijk naar de baggerput ver voerde. De snijkopzuiger word gebruikt voor de uitbreiding van de haven in Harlingen. foto Aad van Leeuwen/ANP PETTEN - Kernafval van de on derzoeksreactor in Petten wordt vrijdag per schip afge voerd naar de Verenigde Staten. Het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) heeft dit gis teren bekendgemaakt. Door het langverwachte trans port heeft ECN de komende twee jaar weer ruimte in het koelbassin waarin gebruikte splijtstofelementen worden be waard. Onder politiebegelei ding worden 117 elementen in speciale containers naar de ha ven van Den Helder gebracht. Greenpeace voert geen actie te gen het transport omdat de mi lieubeweging het vervoer naar de VS beschouwt als de minst slechte oplossing voor het afval. Het gaat om een eenmalige op lossing. Afval van Petten kan vanaf 2003 terecht in een speci ale bunker bij de Covra-opslag in Borssele. Vorig jaar is daar al laag-radioacief afval van ECN opgeslagen. Dit gebeurde om te voorkomen dat ECN de reactor zou moeten stilleggen. Dat afval blijft in Borssele liggen. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 31-jarige Vlaardinger veroor deeld tot achttien jaar celstraf en TBS. De rechtbank achtte bewezen dat de man in juni vo rig jaar het tienjarige Schie- damse meisje Nienke heeft ver kracht en gewurgd. Het vonnis was conform de eis. Nienke speelde op de fatale dag met haar elfjarige vriendje Mai- kel in het Beatrixpark. Aan het eind van de dag werd het twee tal, volgens verklaringen van het vriendje, vastgepakt door een man. De verdachte duwde het tweetal in de bosjes en dwong hen zich uit te kleden Nienke werd vervolgens ge wurgd, De gewonde Maikel overleefde de aanval en wist voorbijgangers te waarschu wen. Volgens de rechtbank is de Vlaardinger de man die deze 'onzegbaar afschuwelijke' daad heeft begaan. De rechtbank tilt zwaar aan de bekentenis die de man aflegde, kort nadat de poli tie hem had aangehouden. Dit ondanks het feit dat de man na een gesprek met zijn advocaat zijn gedetailleerde bekentenis weer introk. Het bewijs tegen de man mag dan volgens de rechtbank op losse punten niet voldoende be lastend zijn, in combinatie met elkaar zijn ze dat zeker wel. Daarbij heeft de verdachte vol gens de rechtbank geen sluitend alibi voor het fatale moment, is zijn fiets gesignaleerd op de plek des onheils en zijn de steek wonden in het lichaam van Mai kel toegebracht met een mes dat overeenkomt met het snijtuig dat de man op zijn werk ge bruikt. Feitelijk beschuldigt de recht bank de man van doodslag en DEN HAAG - Met ingang van vandaag mag er weer gejaagd worden. Staatssecretaris Faber (Na tuurbeheer) heeft het tijdelijk verbod op de jacht ingetrokken. Het verbod was twee maanden geleden ingesteld om versprei ding van mond- en klauwzeer door jagers te voorkomen. De staatssecretaris ziet geen noodzaak meer voor het verbod nu mond- en klauwzeer uit Ne derland lijkt te zijn verdwenen. Bovendien is dit volgens haar in het belang van wildstandbeheer en schadebestrijding. ANP verkrachting van Nienke, po ging tot doodslag op Maikel, ontvoering van beide kinderen en het verrichten van ontuchti ge handelingen bij een ander kind. De man blijft volharden in zijn ontkenning. Na het aanho ren van het vonnis mompelde de verdachte direct dat hij in hoger beroep zou gaan. Ook zijn advo caat bevestigde daarna dat hij beroep gaat aantekenen bij het hof. De familie en ouders van Nienke begroetten de straf met instem ming. ANP GERWEN - De politie heeft gis teren een inval gedaan in het Staatscircus van Moskou, dat momenteel in Gerwen staat. De administratie werd in beslag genomen in verband met een on derzoek naar ontduiking van sociale verzekeringspremies. Er zijn geen aanhoudingen ver richt. Het GAK vermoedt dat sociale premies niet zijn afge dragen door de overkoepelende stichting waar het circus onder valt. De voorstelling die het circus gistermiddag gepland had, mocht doorgaan. GPD DEVENTER - Een dertigjarige hoofdagent van de Deventer po litie zit achter de tralies wegens bedreiging van drie mannen uit Oldenzaal. De agent, een Hengeloër, werkt in zijn vrije tijd als taxichauf feur in zijn woonplaats. Afgelo pen zondag vervoerde hij drie mannen van Hengelo naar Ol denzaal. Toen de drie voor zijn gevoel niet snel genoeg betaal den werd hij ongeduldig, stapte uit en haalde uit de kofferbak een pistool waarmee hij hen be dreigde. Niet duidelijk is of dit zijn dienstwapen was. Ook toonde hij zijn identiteitsbewijs van de politie. De hoofdagent, die enkele jaren werkzaam was in de surveillan cedienst, werd de dag erna aan gehouden. Hij heeft in grote lijnen bekend. Hij zit vast en is gedurende het onderzoek ge schorst. Aan de hand van de uit komsten wordt bekeken welke maatregelen tegen hem worden getroffen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3