TVM-arts wekt wantrouwen PZC Niels Oude Kamphuis irriteert bondscoach Vier verdachten Nederlandse uittocht op Roland Garros is massaal blijven vastzitten Denis Zanette op herhaling in Italië 25 Boete voor Witschge Rus Michailov kan Epo-transport niet geloofwaardig maken Excelsior verslaat Cambuur Christoph Daum voor de rechter Hagi riskeert gevangenisstraf Ploeg-Theunisse verliest sponsor Oud-renner Onghena overleden Kluivert langer ii Barcelona bij De Boer ook positief bij contra-expertise woensdag 30 mei 2001 AMSTERDAM - De direc tie van Ajax heeft Richard Witschge een 'fikse boete' opgelegd naar aanleiding van enkele uitspraken vo rige week in de media. De clubleiding heeft in ver band met het einde van de competitie bewust ge wacht met de sanctie tot na de laatste speelronde in het afgelopen weekeinde. Witschge zei onder meer dat trainer Co Adriaanse 'in de stront kon zakken'. De oud-international liet tevens weten dat hij geen woord meer met de coach van Ajax wilde wisselen en dat hij weg wilde als Adriaanse trainer van Ajax zou blijven. Witsch ge was boos dat hij niet in de selectie was opgeno men voor de wedstrijd te gen Twente. „Ik heb overwogen een rechtszaak te beginnen", reageerde Witschge. „Maar ik had geen trek in de stress. Ik sta op het punt op vakantie te gaan. Over de hoogte van de boete wilde de midden velder kwijt dat het om vier. vijf modale maand salarissen gaat .ANP door Frits Bakker REIMS - Waar was de Russische arts Andreï Michailov toen er op 9 maart 1998 een auto met een lading Epo vanuit Murcia ver trok? De dokter van de later op geheven profploeg van TVM zei gistermiddag voor de rechter in Reims dat hij zelf die dag een pakketje met 104 ampullen van het bloeddopingmiddel in de vrachtwagen van de ploeg heeft gelegd. De TVM-wagen is ver trokken, zonder dat de berijders iets wisten van het pakketje. De bloednerveuze Rus werd op de tweede dag van het TVM- proces in Reims zo bestookt met vragen, dat hij bijna bezweek onder de druk. Het verhaal kwam er met horten en stoten uit, voortdurend onderbroken door suggestieve prikjes van de aanklager. Hoe verder het proces vordert, hoe minder geloof er wordt ge hecht aan de versie van het Rus sische kinderziekenhuis, waar voor Michailov de Epo zou hebben gekocht. Twijfels zijn er in overvloedZoals over de aan schaf van de Epo in een apo theek in Murcia. Michailov be weert: ,,Ik heb het gekocht in een van de drie apotheken die ik daar ken. Welke weet ik niet meer.Hij verklaarde verder dat hij de Epo-ampullen cash en uit eigen zak had betaald, omdat TVM er niets mee te maken had. „Wat heeft u betaald voor 104 ampullen", wilde de procureur Philippe Laumosmeweten. De Rus antwoordde: „Het was iets van 3500 dollar, als ik het nog goed weet." De procureur weer: „Dat heeft u uit eigen kosten gekocht, om zieke kindertjes te helpen in Moskou?" Michailov: „Ja." De procureur: „Mag ik u dan vragen wat u verdiende als TVM-arts?" Michailov: „Drie tot vierdui zend dollar per maand." „Dan heeft deze man een heel maandsalaris weggegeven aan Epo", riep de aanklager. Dopingnetwerk De aanklager in het proces, een kleine, koddige man met een weerbarstige haardos, wilde op de tweede dag hardmaken dat Andreï Michailov de spil was in een netwerk van doping bij de TVM-ploeg. De realiteit is dat de waarheid over de Epo-vracht in hoge mate het lot van de drie verdachten zal bepalen. Cees Priem, gisteren maar kort ver hoord, wist niets van het trans port. „Alles is gebeurd zonder medeweten van de ploeg", ver zekerde Michailov. Wat heeft de Russische ploeg- arts, die in rennerskringen werd geroemd om zijn beroepsernst, toch bezield om de Epo-ampul len ongevraagd in een vrachtau to van de ploeg naar Nederland te vervoeren om ze vervolgens naar Rusland door te sluizen? En wat was de rol van ene dok ter Volkov in Moskou? De Fran se onderzoekers verkeerden in de waan dat Volkov de directeur van het kinderziekenhuis was. Op de zitting bleek dat de Rus is verbonden aan een sportorgani satie in Moskou. Volgens de procureur in de TVM-zaak heeft Michailov een gevaarlijk spel gespeeld met de ampullen. „Hij heeft ze van de etiketten ontdaan en de kans was niet ondenkbaar dat er daarom een veel te grote dosis aan de kinderen werd gegeven. Verder rekende de rechter voor dat Michailov in de week van het Epo-transport zesduizend kilometer in drie dagen moet hebben gereden. „Dat is ook weer suggestief en onjuist", zei Joost van Mierlo. „Ik heb voor gerekend welke wedstrijden Michailov voor TVM heeft ge daan. Ze hebben een heel ver keerde voorstelling gemaakt." Invallen De Franse dopingdeskundige Jacques Frichet kwam op dag twee uitleggen wat justitie tij dens de inval in het TVM-hotel in Albertville in 1998 in beslag heeft genomen. Hij ontkrachtte het verhaal dat de renners het slachtoffer van 'Gestapo-me- thodes' zijn geweest, zoals toen werd verteld. „Ze zijn bij die in vallen keurig behandeld, met alle respect." De Fransman betoogde dat de hoeveelheid verdachte produc ten die bij de inval in beslag werden genomen buiten alle proporties was. „We hebben zelfs stalen van al die producten moeten nemen, omdat we an ders een vrachtwagen nodig hadden om alles te vervoeren." Het zou gaan om corticoïden, cafeïne, maar ook onschuldige middelen als bloedverdvmners, aspirines en producten om trombose tegen te gaan. Frichet zei echter: „Het kan geen toeval zijn dat die producten in zo'n grote hoeveelheid aanwezig wa ren. Dat. kan maar op één ding duiden: Epo-gebruik." „Het verhaal is quatsch, het steunt nergens op", reageerde Joost van Mierlo woedend. „Ik durf te verzekeren dat alles straks, als wij gaan verdedigen, van de tafel wordt geveegd. Dan blijft er niets over wat verboden is." Michailov: „Ik heb bijvoor beeld altijd valium bij me, dat noemen ze nu ineens ook een verboden product. Maar als een renner zo moe is dat hij niet meer kan slapen,, moet ik hem toch iets kunnen geven? Anders valt hij de andere dag misschien dood van zijn fiets." En Joost van Mierlo: „Je moet renners af en toe iets geven waarvan ze kunnen herstellen. Michailov kan altijd treffend aangeven wat er met een renner kan gebeuren. Hij zei eens: Haal een renner op die drie weken in de Tour heeft gereden. Zet er een bloedmooie vrouw voor en hij kijkt er nog niet naar. Morgen wordt het proces voort gezet en wacht het trio een ma rathonzitting ROTTERDAM - Excelsior is de nacompetitie in groep B be gonnen met een zege op Cambuur Leeuwarden: 3-2. De satel lietclub van Feyenoord had daar gisteravond ook recht op, omdat de Rotterdammers het grootste deel van de wedstrijd domineerden. Trainer Koster kon zijn spelers alleen verwij ten dat zij de Friezen tot twee keer toe, na een voorsprong van 2-0 en 3-1, lieten terugkomen. Lopes Monteiro en Buffel zorgden voor de 2-0-ruststand. Kort na rust keerde de spanning in de wedstrijd terug. Rook tikte voor Cambuur een corner van Abma binnen: 2-1. De hoop bij trainer Kruys op een beter resultaat duurde maar en kele minuten. Invaller Somalia zette in zijn eerste actie prima voor op Lopes Monteiro, die doelman Paauwe met een kopbal kansloos liet. Een kwartier voor tijd stond de verdediging van Excelsior te slapen bij een voorzet van Goudmijn. De bal be landde bij Rook, die zijn tweede treffer maakte. ANP KEULEN - Het Openbaar Ministerie van Keulen begint een strafzaak tegen de Duitse voetbaltrainer Christoph Daum en vier anderen. De vijf worden beschuldigd van illegaal drugs bezit. Naast de leverancier van Daum zijn ook een hotelier, een bodybuilder en een arts aangeklaagd. De 47-jarige coach vertrok vorig jaar bij zijn club Leverkusen nadat hij als cocaï negebruiker werd ontmaskerd. Zijn benoeming als bonds coach van Duitsland ging wegens de affaire niet door.Daum is thans coach bij Besiktas in Turkije. SID ISTANBOEL - Gheorge Hagi riskeert een gevangenisstraf van vier jaar omdat de Roemeense aanvaller in maart een ar biter heeft aangevallen. Een procureur uit Instanboel heeft Hagi voor deze feiten aangeklaagd. Op 10 maart - tijdens het duel Galatasaray-Genclerbirligi - ontstak de speler in blinde woede toen de arbiter een doelpunt van Galatasaray annu leerde. Hagi had al een eerste waarschuwing gekregen - om dat hij de scheidsrechter had belaagd - alvorens hij de rode kaart kreeg. Daarop verloor de Maradona van de Karpaten zijn zelfbeheersing. Hij uitte forse beledigingen en bespuugde de arbiter. Uiteindelijk werd Hagi, begeleid door zijn mede spelers, van het veld afgevoerd. Hagi, inmiddels gestopt, kan voor dit wangedrag een gevangenisstraf krijgen variërend van tien tot vijftig maanden. AFP RIJSWIJK - Specialized is volgend jaar geen hoofdsponsor meer van de gelijknamige mountainbike-ploeg. De formatie van de Nederlanders Bas van Dooren, Elsbeth Vink en mana ger Gert-Jan Theunisse verkeert in financiële problemen, waardoor Specialized diep in de buidel moet tasten. Daarop besloot de fietsenfabrikant om volgend jaar alleen als co- sponsor verder te gaan. Vlak voor het begin van het seizoen trok co-sponsor Subaru zich plotseling terug. „Op dat mo ment waren alle contracten al afgesloten", zegt Van Dooren. „De problemen zijn van dien aard dat Specialized heeft aan gekondigd op deze manier niet verder te willen.ANP DEN HAAG - De voormalige Belgische wielerprof Ronan On ghena is gistermiddag bij een bizar ongeval om het leven ge komen. De 43-jarige Onghena werd, terwijl hij in Sint- Niklaas een vorkheftruck bereed, bedolven onder een pallet dat liefst 1600 kilo woog. Hij was op slag dood. Onghena reed, in de jaren tachtig, het grootste deel van zijn carrière als knecht aan de zijde van Sean Kelly. GPD van onze sportredactie PARIJS - Aan de klaagzang van het Ne derlandse tennis komt maar geen ein de. Kristie Boogert en Jan Siemerink werden gisteren op Roland Garros ver weggestopt. Op baan zeventien, verder kan bijna niet, waren beiden kansloos. Het contingent slonk daarmee in twee dagen van zeven deelnemers naar één. Sjeng Schalken moet vandaag de eer hooghouden. Met name de nederlaag van Boogert was symptomatisch voor de huidige staat van het vaderlandse vrouwen tennis. In 37 minuten scoorde ze twee games tegen Cara Black uit Zim babwe. Een paar maanden geleden deden de Nederlandse vrouwen nog een man moedige poging om in Murcia promotie naar de wereldgroep van de Fed Cup te bewerkstelligen. Nederland strandde in het zicht van de haven tegen het be paald niet sterke Zweden. Na afloop opperde Hans Felius in de toekomst de jeugd maar een kans te geven. Nieuw bloed ervaring laten opdoen is onont beerlijk; deze generatie zal nauwelijks meer progressie boeken. Miriam Oremans was maandag al kansloos, terwijl Amanda Hopmans haar chronische gebrek aan zelfver trouwen een nog grotere deuk zag oplo pen door tegen een Amerikaanse met vrees voor gravel volledig te blokkeren. Voor de 27-jarige Boogert was er ook geen eer te behalen. De Rotterdamse, afgezakt naar de 115e plaats op de we reldranglijst, zag de ballen links en rechts langs zich heen vliegen. Cara Black, telg uit de beroemde Zimbab waanse tennisfamilie met broers Way ne en Byron, spande zich niet eens bo venmatig in. Boogert had met een onbestemd gevoel in haar maag rond gelopen. Ze had iets verkeerds gegeten. „Ik heb nog gepro beerd om het eruit te gooien, maar dat lukte pas na de wedstrijd", zei Boogert. „Hoe langer ik in de rally zat, hoe moei lijker het werd." Boogert, zilveren-medaillewinnares met Oremans in Sydney, is op een punt gekomen dat ze serieus over haar toe komst moet gaan nadenken. Ze won dit jaar slechts drie van haar vijftien par tijen. Met haar huidige ranlcing komt ze de Grand Slams niet meer binnen. „Ik moet gewoon lekker zo doorgaan", was haar ietwat bevreemdende reactie daarop. „Maar dit wordt de eerste keer dat ik kwalificatie moet spelen op Wimbledon en dat vind ik niet leuk. Siemerink Jan Siemerink staat wel in het hoofd toernooi in Londen en zal zich daar meer op zijn gemak voelen dan in Pa rijs. Toen hij de loting zag, had hij zich nog niet kansloos geacht. Eenmaal op de baan tegen de Argentijn Franco Squillari, verliezend halve-finalist te gen Magnus Norman vorig jaar, zag hij al snel het onmogelijke van zijn missie in:4-6,2-6,1-6. Siemerink had vorige week enig ver trouwen op gedaan op het gravel van St. Pölten. Daar won hij van de Span jaard Alex Calatrava, eveneens een gravelspecialist. Squillari dacht er an ders over. „Normaal zie je wel dat gra- velspelers moeite hebben tegen servi ce-volleyspelers. Maar hij was totaal niet onder de indruk. Ik kreeg alle re turns op mijn voeten", aldus Sieme rink, die na ruim anderhalf uur weer binnen was. Pete Sampras, die het wereldrecord van dertien grandslams achter zijn naam en nog vijftig andere titels heeft staan, overleefde met de allergrootste moeite de eerste ronde tegen een Franse onbekende. Pas in de vijfde set sloeg Sampras zich langs de 25-jarige Cedric Kauffmann: 6-3 4-6 6-2 3-6 8-6. De ge boren Pa rij zenaar liet bij 5-4 zijn derde wedstrijdpunt onbenut. GPD/ANP Van Gaal kritisch over handelwijze Schalke-middenvelder I door Jaap van Essen |hoENDERLOO - Nee, Louis I van Gaal was niet bepaald blij met de manier waarop hij hoor- I de dat Niels Oude Kamphuis wegens een blessure moest af- I haken voor Oranje. „Hij heeft niet juist gehandeld", sprak de I bondscoach streng. Het kwam ook allemaal wat slordig over. Zaterdag al was breed bekend dat de Schalke speler geblesseerd was. Louis van Gaal, die de middenvelder als debutant bij de selectie van Oranje haalde, las het pas maandagochtend in de kran ten. En pas maandagmiddag meldde de speler zich af bij Van Gaal. De bondscoach: „Dat is alle maal niet zoals het hoort, maar achtera f is het ook wel weer ver klaarbaar. Oude Kamphuis is een debutant, kende de proce dures nog niet. Bovendien had hij mijn telefoonnummer niet. Dat is te begrijpen, net zoals dat ik best snap dat hij zo graag wil de komen, dat hij tot het laatst heeft gewacht met zijn afmel ding. Maar aan de andere kant, hij had kunnen weten dat hij an ders had moeten handelen. En uiteindelijk heeft hij maandag wel mijn telefoonnummer te pakken weten te krijgen." Als vervanger werd maandag in allerijl Denny Landzaat opge roepen een speler die ooit onder Louis van Gaal welgeteld twee wedstrijden in het eerste van Aj ax speelde. Het was ook Louis van Gaal die de nieuwe Oranje klant destijds duidelijk maakte dat er in Amsterdam geen toe komst voor hem was. „Tja, ik heb toen een moeilijk gesprek met hem in mijn kamertje ge voerd. Maar dat moet je ook zien in de toenmalige situatie bij Ajax. Er liepen daar destijds na tuurlijk hele goede spelers rond." Volgens Van Gaal was Landzaat ook opgeroepen wanneer de af- HOENDERLOO - Patrick Klui vert heeft met het bestuur van Barcelona mondelinge overeen stemming bereikt over een nieuw vierjarig contract. ,We zijn eruit", liet de aanvaller van Oranje gisteren in het RTL4-programma Barend en Van Dorp weten. „Het moet al leen allemaal nog even correct op papier worden gezet. Ik ben dik tevreden. Tot medio 2006 blijf ik bij Barcelona." ANP melding van Oude Kamphuis eerder was gekomen. Seedorf, toch heel wat meer gelouterd dan Landzaat, objectief bezien een veel betere voetballer ook, was ook dan geen optie geweest voor de bondscoach die het klaarblijkelijk even gehad heeft met de speler van Inter. Van Gaal: „Dat Seedorf niet in aanmerking kwam, was na de wedstrijd tegen Cyprus al zeker. Dat eerst Oude Kamp huis en nu Landzaat in beeld kwamen heeft natuurlijk ook alles te maken met de afwezig heid van bijvoorbeeld Paul Bos- velt." Gisteren trainde Oranje voor het eerst in Hoenderloo. Van de negentien spelers hielden drie zich afzijdig. Michael Reiziger en Jan Vennegoor of Hesselink kampen met lichte blessures en beperkten zich tot wat loop werk. Mark van Bommel liet zich hele maal niet zien. Hij heeft een ge broken teen, maar Louis van Gaal sprak gisteren het volledi ge vertrouwen in hem uit. „Hij zal voorlopig niet meetrainen, misschien tot en met vrij dag wel helemaal niet. Maar ook wan neer hij tot zaterdag geen bal raakt, stel ik hem tegen Estland gewoon op. Inderdaad, dat zegt wel iets over het vertrouwen dat ik in hem heb." GPD Frank de Boer foto Jasper Juinen/ANP door Jaap van Essen HOENDERLOO - Frank de Boer is ook bij de contra-expertise positief bevonden op het ge bruik van nandrolon. Wel was de gevonden waarde ditmaal aanmerkelijk lager dan bij de eerste test: 7.1 tegenover de eerder gevonden waarde van 8.6 nanogram per milliliter. De uitslag van de contra-expertise was overi gens al bijna een week bekend, maar Frank de Boer en zijn advocaten kozen er voor te wach ten tot de Uefa zelf het resultaat naar buiten zou brengen. Echt verrast was Frank de Boer overigens niet toen ook de tweede test positief uitviel. „Dat weet je gewoon van tevoren. Het zou wel heel vreemd zijn geweest wanneer de uitslag anders was geweest.' Volgens De Boer begint het eigenlijke gevecht nu pas. Samen met zijn raadsman Rob Cohen brengt hij zwaar geschut in stelling. Kosten noch moeite worden gespaard om de beste ad vocaten en deskundigen in te huren. Zo werd bijvoorbeeld Jean Louis Dupont aangetrok ken. Hij was de advocaat die Jean-Marc Bos man ter zijde stond in zijn strijd tegen het transfersysteem Het kamp De Boer zal de komende tijd op alle mogelijke wijzen proberen aan te tonen dat de dopingreglementen van de Uefa niet deugen, onder meer omdat de wetenschap sterk ver deeld is over de aanmaak van nandrolon in het eigen lichaam en de werking van de stof. Een voordeel daarbij is wellicht dat de Uefa-regle- menten stellen dat de voetbalbond redelijker wijs moet kunnen aantonen dat een betrapte sporter daadwerkelijk een verboden middel heeft gebruikt, met het doel daarmee de pres taties te beïnvloeden. Een nadeel is weer dat de Uefa zetelt in Zwitserland, dat niet is aange sloten bij de EU. Een gang naar het Europese gerechtshof is daardoor niet mogelijk. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Vier verdach ten van belastingontduiking en valsheid in geschrifte in de Fiod-affaire rond Ajax en NAC blijven in ieder geval tot van daag vastzitten. De vijfde ver dachte, John Peek, voormalig voorzitter van NAC, heeft toe stemming gekregen vandaag twee begrafenissen te bezoeken en werd gisteren vrijgelaten. „Peek kan naar de begrafenis sen", aldus de woordvoerder van het Openbaar Ministerie. De zaak met de oud-NAC-voor- zitter werd gisteren al afgerond. „De anderen moeten nog blijven in het belang van het onder zoek", aldus de woordvoerder. Een van de uitvaarten die Peek kan bezoeken, is die van NAC- speler Feriy van Vliet. Hij kwam vrijdag bij een auto-on geluk om het leven. Advocaat C. Liesker van NAC en Peek had het OM verzocht de oud-preses in de gelegenheid te stellen de uitvaarten te bezoeken. Onder de vier verdachten die blijven vastzitten, zijn in elk ge val Ajax-penningmeester Arie van Os, voormalig financieel di recteur Maarten Oldenhof en spits Shota Arveladze (Ajax). Voormalig NAC-penningmees- ter John Schonk is zeker niet de vijfde arrestant. Hij was in 1997 mede betrokken bij de transfer van de Georgiër Archil Arvelad ze, maar volgens algemeen directeur van NAC Roelant Olt- mans is Schonk niet aangehou den. Volgens Liesker is de vijfde arrestant hoogstwaarschijnlijk niet uit het NAC-kamp afkom stig. „Anders had ik dat als raadsman van de club wel moe ten weten." Liesker maakt zich overigens weinig zorgen over de verden kingen. „Ik heb begrepen dat NAC het transfergeld in drie termijnen naar Arveladzes club Tbilisi heeft overgemaakt. Als Tbilisi vervolgens geld aan Ar veladze heeft gegeven, is dat niet het probleem van NAC. Hoewel ik niet weet welke aan wijzingen de opsporingsdienst heeft, vermoed ik dat deze flin terdun zijn." Justitie hoort ook de zaakwaar nemers van de spelers van wie de transfers worden onder zocht, in binnen- of buitenland. Ivan Benes was als zaakwaar nemer betrokken bij de over gang van zowel Shota als Archil Arveladze. Bayram Tutumlu behartigde in 1997 de zaken van de Deen Michael Laudrup toen hij naar Ajax kwam. Benes kwam eerder ook met Ajax in aanraking als zaakwaarnemer van de Georgiër Georgi Kink- ladze, die vorig jaar aan Derby County is verkocht.ANP door Cylia van der Kooy LJUBLJANA - In zijn debuut jaar als prof verraste wielrenner Denis Zanette met een overwin ning in de Ronde van Italië. Zes jaar later ging de inmiddels ge louterde renner op herhaling. In de tiende etappe was de 31-jari ge Italiaan na een rit over 212 kilometer van Lido Di Jesolo naar het Sloveense Ljubljana de snelste van een kopgroep van negen. Zanette's landgenoot Dario Frigo behield de leiding in het algemeen klassement. De etappe werd gekenmerkt door de ontsnapping van de ne gen, die van de Fassa Bortolo- ploeg van leider Frigo alle gele genheid kregen om uit te lopen. Nozal Vega was in het groepje de best geklasseerde met een ach terstand van ruim 37 minuten op Frigo. Onder warme omstandigheden groeide de voorsprong van de negen gestaag. Met nog vijftien kilometer te gaan, bedroeg de marge achteneenhalve minuut. Vijf kilometer voor de finish plaatste Zanette een versnel ling. Niemand van de mede vluchters kon hem volgen. Je roen Blijlevens eindigde in het peloton op tien minuten als ze ventiende.Tom Steels heeft de eerste etappe van de Ronde van Duitsland gewonnen. De Belgi sche coureur van Mapei ver sloeg in de massasprint Erik Za- bel en Rudie Kemna. De spurt verliep hectisch omdat zich in het peloton een grote valpartij voordeed. Grootste slachtoffer was de Duitser Rich die zijn hand brak en opgafANP De warmte speelde Jan Siemerink parten. De Rijnsburgers ging genadeloos onderuit tegen de Argentijn Squillari. foto's Toussaint Kluiters/AN P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25