ZMF tegen storten baggerslib Kunst en vis voor het goede doel PZC Leefbaar Middelburg Rolstoelbaan ZOrgt VOOr Veilige Communicatiemisser stelt vragen over stap t 7 tv rond opvanghuis AOV/Unie 55+-Ieden entree Van Doesburgcentrum kan leerzaam blijken Beroep bij Raad van State Drankrijder opnieuw in de fout Explosie vernielt woning Vlissinger vast voor diefstal Taakstraf voor bezit hagelgeweer Drankrijder moet betalen Vlissinger mishandeld met ketting Man mag half jaar niet rijden Hans Theessink in Desafinado Computer weg door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie tekent bij de Raad van State beroep aan tegen de stort- vergunning voor baggerwerk in de Westerschelde, om de vaar- j geul op diepte te houden. De vergunning, die door Rijkswa terstaat is verleend aan de l Vlaamse regering, kan volgens de milieufederatie niet door de beugel. Er wordt op geen enkele wijze tegemoetgekomen aan bezwaren, betoogde voorzitter J. van der Doef gisterenavond I tijdens een ledenvergadering in Goes. Hij maakte duidelijk dat er drie grote pijnpunten zijn. De nieu we vergunning geldt voor onbe paalde tijd. Door de huidige stortactiviteiten doen zich i thans vreemde verschijnselen I voor, zoals opslibbing en toena- I me van stroomsnelheden. De ei sen voor het weghalen van ver vuild slib in de Vlaamse Schelde stellen weinig voor, zeker in vergelijking met wat er op dat gebied afgelopen tijd in de buurt van Antwerpen moest ge- j beuren. Van der Doef noemde een ver- I gunning voor onbepaalde tijd een slechte zaak voor een dyna misch en gevoelig watersysteem I als de Westerschelde. Als tus- I sentijds het beleid verandert of als zich nieuwe inzichten over de effecten van het baggerwerk aandienen, is er alle reden om de vergunning aan te passen. Bij een vergunning voor onbepaal de tijd is er onvoldoende waar borg dat de vergunning ook tijdig en volgens de jongste in- I zichten wordt aangepast, aldus de ZMF-voorzitter. Voor de huidige verdieping is een zogenaamde milieu-aspec ten studie uitgevoerd, waarin de effecten van de stort werkzaam- heden zijn ingeschat. Van der Doef: „Nu blijken zich opmer kelijke zaken aan te dienen die niet voorspeld waren. Rijkswa terstaat ontkent de toename in stroomsnelheden en ontkent het verband tussen de stortactivi teiten en opslibbing zonder deugdelijke argumentatie. Ge let op de Vogel- en Habitatricht lijnen van de Europese Unie kan Rijkswaterstaat zich er niet zo gemakkelijk van af maken." De baggerwerkzaamheden vin den plaats op Nederlands grondgebied. Als compensatie moest Vlaanderen de voorbije jaren veel vervuild slib bij Ant werpen verwijderen. In de nieu we vergunning beperkt Rijks waterstaat dat tot maar twintig miljoen kubieke meter in tien jaar. „Dat mag Vlaanderen doen naar eigen goeddunken. Voor ons is het onaanvaardbaar dat dit wordt overgelaten aan de willekeur van Vlaanderen", stelde Van der Doef. Hij vond dat eerst al het vuile slib op de bodem van de Benedenschelde bij Antwerpen moet worden weggehaald. Mooie woorden De ZMF-voorzitter was uiterst kritisch over de goede bedoelin gen van Vlaanderen met na tuurlijkheid en veiligheid bij een nieuwe verdieping van de Westerschelde. „De mooie woorden worden niet geconcre tiseerd, het blijft buitengewoon vaag." Hij wees erop dat de Europese Commissie Nederland onlangs heeft veroordeeld voor de on voldoende natuurcompensatie bij de huidige verdieping. „Het is volstrekt duidelijk dat een volgende verdieping zonder ruimte te scheppen voor nieuwe schorren en slikken niet meer kan plaatsvinden. Een nieuwe verdieping wordt dan ook feite lijk bijna onmogelijk." MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Sint Philipsland stond gisteren in Middelburg opnieuw voor de politierechter omdat hij dronken had gereden. De automobilist was in maart dit jaar in Tholen voor de tweede keer in korte tijd betrapt en verkeerde nog in zijn proeftijd van zijn eerste veroordeling. Het kostte hem in totaal een jaar rij-ontzegging. Daarnaast kreeg verdachte drie maanden voorwaardelijke rij-ontzeg- ging en 1900 gulden boete. Een brief van zijn werkgever, toe gespitst op de noodzaak van het rijbewijs, mocht niet baten. SOMMELSDIJK - Een woning aan de Westelijke Achterweg in Sommelsdijk is maandag grotendeels vernield door een gasexplosie. De bewoners - 68 en 72 jaar oud - werden door de kracht van de explosie tegen de grond geslagen en liepen blauwe plekken en schaafwonden op. De oorzaak van de ontploffing was een lek in de gasleiding, ontstaan door graafwerkzaamheden door medewerkers van een kabelbedrijf. Het uitstromende gas hoopte zich onder de woning op en toen het echtpaar rond kwart over vijf wilde gaan koken volgde een explosie. VLISSINGEN - Aan de Zeemanserve in Vlissingen is gisteren een 41-jarige Vlissinger aangehouden wegens winkeldiefstal. De man had bij een drogisterij in de Lange Zelke zonnebrillen gestolen met een totale waarde van enkele honderden gul dens. De man zit nog vast. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Kerkwerve is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 120 uur. Bij de verdachte thuis werd op 19 maart een hagelgeweer aangetroffen. De Kerk werver had het geweer aangeschaft om eenden en ganzen van zijn weiland te verjagen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello eiste twee maanden cel. Politierechter G. van Unnik koos voor een taakstraf, hoewel de landbouwer had laten weten het moeilijk te vinden om de alternatieve straf uit te voeren. Mocht de verdachte, die giste ren niet op de zitting verscheen, in gebreke blijven, dan wacht hem zestig dagen gevangenisstraf. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Brouwershaven is gisteren door de politierechter in Middelburg voor rijden onder invloed veroordeeld tot 135 0 gulden boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man was 20 oktober vorig jaar met te veel drank op achter het stuur gekropen. Bij een kruising in Zonnemaire kwam hij in botsing met een an dere auto. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. Het was de vierde keer dat de verdachte gepakt werd voor dronken rij den. VLISSINGEN - Een 63-jarige Vlissinger is maandagavond met een ketting geslagen door een onbekende jongen. De man liep daarbij een kleine wond op aan zijn hand. De Vlissinger fietste omstreeks 19.15 uur over de Brouwenaarsstraat toen hij zes jongens op het trottoir zag lopen. Een van de jongens kwam op hem af en sloeg met een ketting naar zijn hoofd. De man weerde de slag af en fietste vervolgens door om escalatie te voorkomen. woensdag 30 mei 2001 Burgemeester A. van Dok-van Weele tekent en de Middelburgse wethouder J. van Dijk-Sturm kijkt mee. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Kunst en ha ring vullen elkaar aan. Dat bleek gisteravond bij een bij eenkomst van de Ronde Tafel Walcheren in het Vlissingse res taurant Solskin. Daar werd een kunstveiling op Amerikaanse wijze gehouden en haring ge hapt volgens Nederlandse tra ditie. Beide activiteiten brach ten een bedrag op van 15.000 gulden, dat geheel ten goede komt aan Palazolli, het inloop huis in de Vlissingse Badhuis straat voor kankerpatiënten en betrokkenen. Zeeuwse kimstenaars stelden voor het goede doel vrijblijvend enkele kunstwerken ter be schikking. Een schilderij van Hein Naerebout ging voor 4900 gulden weg, Hans Bommeljé en Gerard van Grieken volgden op gepaste afstand. Walcherse be stuurders showden tot op heden onbekende kwaliteiten. De Vlissingse burgemeester Anne ke van Dok-van Weele heeft een snelle tekenhand, waarmee ze in een handomdraai mensen uit haar omgeving vastlegt. In twee minuten maakte ze van wethou der De Keijzer een soort zee meermin die van zwemmen in zijn nieuwe zwembad houdt. Raadslid Alex Soplantila en wethouder Leny Poppe-de Looff vochten een robbertje uit over de Vlissingse bibliotheek. De tekeningen gingen grif van de hand voor enkele honderden guldens. Ook de Veerse burgemeester A. de Bruijn deed omstanders ver bazen met haar zee in olieverf. Op de achterkant van het schil derij noteerde ze een bood schap: Wie de hoge wilde zee niet kiest/ zal nooit de roes van de golven kennen. Loco-burgemeester J. van Dijk- Sturm van Middelburg legde zich toe op de symboliek, die ze in drie 'Walcherse maten, ofte wel haringen' vastlegde. „Er wordt wel eens gezegd dat de drie gemeenten elkaar op Wal cheren de tent uit vechten, maar we zijn toch een soort drie-een heid In tekenen was ze vroeger op school altijd goed geweest. „Ik had nooit minder dan een acht. Maar dat is dus lang gele den. Voor Palazolli, dat werke lijk een goed doelis, wilde ik het weer eens proberen.De symbo liek werd gewaardeerd voor een bedrag van 200 gulden. Gokje Voor Palazolli had het publiek wat over. Vier CD's van de band Not James Dean die de muzikale omlijsting had verzorgd, gingen weg voor circa duizend gulden. Het Amerikaanse veilingsys teem daagde daarnaast uit voor een gokje. Het systeem houdt in dat de eerste bieder een bod doet van bijvoorbeeld 50 gulden. Bieden betekent direct betalen. Een volgende bieder gaat naar bijvoorbeeld 100 gulden. Die betaalt slechts het verschil, vijf tig gulden. „Als het meezit en je slaat op het goede moment toe, kun je voor 50 gulden aardige kunst kopen", legt een van de organisatoren, F. Bleijenberg, uit. De veiling zou onder leiding van veilingmeester A. Verhage gebeuren. „Maar hij is helaas niet komen opdagen. We weten niet wat daarvan de reden is." Stichting Palazolli gebruikt het geld om een begrotingstekort te dichten. „We zijn afhankelijk van giften en donateurs. De pro vincie subsidieert ons en de drie gemeenten staan garant voor de huur van het pand. Maar we moeten het hebben van dona teurs en dit soort acties", zegt C. Geijsen-Huijbregtse, coördina tor van Palazolli. Jo Schout (voor), Riet van Oorschot en Wendy Pronk van de Sociëteit voor gehandicapten en hun Vrien den zijn blij met de langverwachte rolstoelhelling. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De fractie van Leefbaar Middelburg wil weten hoe het college van B en W denkt over de overstap volgend jaar van twee AOV/Unie 55+-leden naar de VVD. Wethouder R. Vis ser en fractievoorzitter B. Wild kondigden deze stap onlangs aan. Leefbaar Middelburg verwijst naar reacties die vorig j aar kwa men op de samenwerking tussen D66 en Sociaal Democraten Middelburg. Deze partijen vor men nu samen Leefbaar Mid delburg. „Doel van onze samen werking was door bundeling van krachten, sterker te staan bij de behartiging van de belan gen van onze gemeente", schrijft Akdag. Dat is iets heel anders dan wat nu gaande is tussen de WD en de AOV/Unie 55+, meent hij. „Waren de oude renpartijen niet opgericht om een halt toe te roepen aan de af- bx-aak van ons stelsel van sociale voorzieningen en in het bijzon- REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl der dat voor de ouderen? En werd die afbraak niet aange voerd door de WD?" Wonderlijk is de stilte waarmee de twee Middelburgers van de ouderenpartij op de groslijst van de WD zijn gezet, vindt Leefbaar Middelburg. „Graag stellen wij dezelfde vraag die de fractievoorzitter van de WD destijds aan ons stelde: Hoe rea geert de achterban op dit uiterst merkwaardig fenomeen?" Leefbaar Middelburg wil van het college van B en W horen hoe het nu aankijkt tegen de samen stelling van het college en de consequenties van de overstap. „Bent u van mening dat de WD nu met twee wethouders in uw college is vertegenwoordigd?" Ook vraagt de fractie zich af of het college bezorgd is over de transparantie van de politiek nu een wethouder en een fractielid gezegd hebben dat zij sinds 1999 lid zij n van de WD MIDDELBURG - Een 64-jarige Vlissinger, die met drie keer te veel alcohol op achter het stuur had gezeten, is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 1900 gulden boete. De man was op 25 februari in Vlissingen met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een boom beland. MIDDELBURG - De Stichting Home Of Jazz Blues houdt vanavond in Desafinado in Middelburg een concert van blues- en rootsmuzikant Hans Theessink. De Nederlander woont al jaren in Wenen, is wereldberoemd maar treedt hier weinig op. Het concert begint omstreeks 21 uur. In het voorprogramma staat Champagne Charlie. VLISSINGEN - Een computer en beeldapparatuur zijn maan dagnacht gestolen uit een wo ning aan de Blikkenburg in Vlis singen. De weggenomen spullen zijn een paar duizend gulden waard. De hoogte van de braak- schade is onbekend. van VLISSINGEN - Hoe lang kan het duren voordat een paar traptreden vervangen zijn door een rubberen rolstoelhelling? De gehandicapten in het Theo van Doesburgcentrum in Vlis singen hebben er zeven jaar op moeten wachten. Maar ze zijn dolblij met de helling. Eindelijk kunnen ze ongehinderd het openbare gebouw binnenko men. „Het kon niet beter zijn", zegt Riet van Oorschot van de Socië teit voor gehandicapten en hun vrienden De Vriendenkring. „Het is voor ons onbegrijpelijk dat het zo lang heeft geduurd. Maar goed, de baan is er nu en dat is het belangrijkste. Ik hoef mijn hart niet meer vast te hou den als mensen met een rolstoel of een rollator in of uit willen gaan. Dat was eerst wel anders. Ook gaat de voordeur nu met een druk op de knop automa tisch open. Het is gewoon fan tastisch." De sociëteit betrok ongeveer ze ven jaar geleden het Theo van Doesburgcentrum. Sindsdien komen de leden van de club daar elke week bijeen om dia's te kij ken, bingo te spelen, een kaartje te leggen of een voorlichtings avond bij te wonen. De buiten deur en een trap van een paar treden in de hal zorgden echter voor grote problemen. De zware voordeuren gingen naar buiten open. Het kostte mensen in een rolstoel daardoor heel wat moeite om binnen te komen. En eenmaal in het ge bouw, stuitten ze op het trapje. „In het begin was hier een lift", zegt Van Oorschot. „Die hielp wel, maar niet voor iedereen. Grote elektrische rolstoelen pasten er niet in. Al vrij snel - ik denk dat eerste jaar nog - werd de lift weggehaald." Stalen plaat Een stalen plaat over de treden moest als tijdelijke oplossing voor verlichting zorgen. Zeker twee ongevallen waren het re sultaat. „Twee mensen van de volksdansgroep zijn naast de plaat gestapt en gevallen. Ook bij ons was het elke keer kantje boord. Sommige rolstoelers hadden maar tien centimeter speling aan weerszijden en dik wijls lag de plaat niet goed op de bovenste tree. Dat ding was loodzwaar, dus even verschui ven was er niet bij. Aan de on derkant begon de plaat op te krullen waardoor mensen grote moeite hadden om er zelfs al op te komen. En in de wintermaan den, wanneer de banden nat en glad waren, werd de plaat spie gelglad." Stichting Woningbeheer Basco - de eigenaar van het gebouw - en de gemeente Vlissingen die het complex huurt, wezen tel kens voor de aansprakelijkheid naar elkaar. Toen Van Oorschot vorig jaar september de PZC in schakelde, vonden ook de twee instellingen dat het zo niet lan ger meer kon. Vier vergaderin gen waren nodig en alles was in kannen en kruiken. Er worden alleen nog twee armleuningen aangebracht en dan is de hel- lingbaan helemaal af. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Niets werkt heilzamer dan het maken van een fout en er door burgers rechtstreeks op aangesproken worden. „Want dan laat je het wel uit je hoofd om nog eens de zelfde misser te begaan. Dat is althans mijn ervaring als be stuurder", zegt de Vlissingse burgemeester Anneke van Dok van Weele. Zij reageert op de wens van de stichting DOOR (Door Opvang en Ontmoeting Resocialisatie) om in de Vlissingse binnenstad een opvanghuis te stichten voor ex-gevangenen en op de kritiek die omwonenden onlangs uitten op de matige voorlichting van de stichting over hun toekom stige buren. Trekt u zich die kritiek ook per soonlijk aan? „Daar is geen reden voor. De verantwoordelijkheid ligt bij de stichting. Zij hebben aangege ven het voorlichtingstraject zelf te willen bepalen en te verzor gen. Dat vind ik op zich een pri ma zaak." Heeft u als eerstverantwoorde lijke voor voorlichting en in spraak dan niet de neiging om in te grijpen? „Ik was niet aanwezig bij de voorlichtingsbijeenkomst waar kritiek geleverd is. Het is een goede regel om niet te praten over een bijeenkomst waar je zelf niet aanwezig bent geweest. In algemene zin kan ik zeggen dat voorlichting naar burgers nauw luistert. Ook bij de ge meente verloopt dat traject lang niet altijd vlekkeloos. Kijk naar de evacuatie van burgers van Het Eiland toen er een paar jaar geleden een bom onschadelijk gemaakt moest worden. Er werd die keer flink gemopperd. We hebben er van geleerd en laatst hebben we weinig wanklanken gehoord." Het kan allemaal nog goed ko men tussen de stichting en een aantal bewoners van de binnen stad? „Natuurlijk, alleen zal de stich ting er wel hard aan moeten trekken. Een goede voorlichting mag nooit onderschat worden. Jouw kant van de zaak toelich ten is nog maar de helft van het verhaal. Er moet ook naar de ander geluisterd worden." In Middelburg bestaat meer dan tien jaar een opvanghuis voor ex-gedetineerden. Volgens en kele buren brengt het opvang huis geen enkele overlast met zich mee. Heeft u daarnaar geïn formeerd? „Nee, maar ik zie ook geen en kele reden om aan te nemen dat een opvanghuis voor ex-gedeti neerden automatisch overlast met zich meebrengt." Van Dok wil vooropstellen dat ze blij is met de komst van een opvanghuis voor ex-gevange nen. „Zij hebben hun straf uit gezeten en keren terug in de sa menleving. We spreken niet over mensen in hun proeftijd. Die vallen hier buiten. Ze kiezen er bovendien vrijwillig voor om drie maanden naar zo'n trans ferhuis te gaan waar duidelijke regels gelden." Het valt haar op dat de huidige samenleving weinig ruimte biedt aan mensen met wie iets is of met wie iets is geweest. Voor malige gevangenen maar ook mensen met psychische proble men kunnen daardoor moei zaam een nieuw bestaan opbou wen. Dat is te betreuren. Zij keren al sinds jaar en dag terug in de maatschappij. Het kunnen overal nieuwe buren worden. Alleen door opvang, zoals DOOR wil, maak je het explicie ter, duidelijker. De begeleiding kan direct aangesproken wor den als er overlast zou zijn." Met begeleiding denkt Van Dok niet aan strenge cipiers die elke stap van de ex-gedetineerden zullen volgen. „Want het zijn ex-gevangenen, die een nieuw leven willen opbouwen." Geen drugs Met de stichting heeft de burge meester twee keer overlegd. „We hebben de regels doorgeno men en over de manier van begeleiding van gedachten ge wisseld. Voor zover ik ben geïn formeerd zullen de bewoners uit Zeeland komen." In het huis mogen geen drugs worden gebruikt. Voor ex-ze- dendelinquenten is geen plaats. „Worden de afspraken niet na gekomen dan zal de gemeente haar verantwoordelijkheid ne men en de stichting erop aan spreken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21