Varkenshouder knokt voor stallen Geeregebied ligt overhoop Camping Westhove mag pand bouwen Van landbouwdorp naar badplaats Oplichter bank moet twee maanden cel in Verspreiding bedrijventerreinen bedreiging landschap marktbericht Raad van State oordeelt over vestiging in Nieuw en Sint Joosland Informatiebijeenkomst over betonrot in vloeren door Rinus Antonisse GOES - Het Zeeuwse landschap wordt meer bedreigd door de ontwikkeling van verspreide bedrijventerreinen, dan door de vestiging van een containerter- minal door Hessennatie in het Sloegebied. Dit stelde G. van der Krogt, medewerker plano logie van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, gisteren op een leden vergadering over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening in Goes. Ze wees erop dat het streekplan Zeeland de mogelijkheid biedt bij elk dorp een bedrijfsterrein van vijf hectare aan te leggen, waarvan de gemeenten gretig gebruikmaken. „Ze vormen een buitengewoon storend element in het landschap, ze zijn zeer slecht ingepast", betoogde Van der Krogt. Gemeenten gebrui ken de mogelijkheid om kleine (ambachtelijke) bedrijven uit de kernen te plaatsen, om in plaats daarvan huizen te kunnen bou wen. Volgens Van der Krogt willen gemeenten het liefst verder gaan dan vijf hectare bedrijfs terrein. Ze noemde als voor beeld het plan van Borsele voor het terrein Sloepoort (bij de aanstaande tol voor de Wester- scheldetunnel) van tenminste tien hectare, terwijl inmiddels ook al een omvang van dertig hectare genoemd wordt. Ze onderstreepte dat de ontwik keling niet alleen vervuilend is voor het landschap. Het is vol gens haar ook funest voor de open ruimte in Zeeland. „As- faltpletters, stenenstapel aars en betongieters liggen op de loer om de ruimte in de Delta in te vullen." De ZMF wil dat de Delta een rustig en open gebied blijft. Van der Krogt zag goede mogelijk heden in een aanwijzing tot Na tionaal. Landschap. Ze kriti seerde de 'rondwegenhype' die in Zeeland aan de gang is. „Zijn die wel overal nodig? We zetten vraagtekens bij de verkeers- prognoses, die zijn veel te hoog ingeschat." Aardappelen: bintjes droog uit schuur 18-19.5; bintjes wasserij geschikt, droog uit de schuur 17-19.5. Zaai uien: droog uit de schuur 18-22 directe levering, klasse 1 <10% tarra 27-30. Granen, zaden en peul vruchten: tarwe 25,25, brouwgerst 31,50, blauwmaanzaad 210,00, kar- wij 255,00, bruine bonen 190,00. Hooi en stro oogst 2000: tarwestro grote pak ken 110,00-/ 140,00, tarwestro kleine pakken 130,00-/ 145,-, gerstestro grote en kleine pakken 110,00 130,00. Deze zomer maakt iedereen kans op een Bon Voyage bij Citroen! Want onze showroom staat vol modellen met zeer aantrekkelijke aircoaanbiedingen, zoals de Citroen Saxo Asics Summer Edition, de Citroen Xsara met Pack Soleil, en de Citroen Xsara Picasso met Comfortpakket. Bovendien kunt u een Citroën Xsara Picasso t.w.v. NLG 41.995,- inclusief een reis naar de Cöte d'Azur t.w.v. NLG 5.000,- winnen! En in ieder geval krijgt iedere showroombezoeker een schitterend zonnescherm van ons cadeau voor achter de voorruit van uw auto*. Kortom, wij bezorgen u met recht een Bon Voyage! 'Zolang de voorraad strekt, en één per huishouden. Automobielbedrijf Dijkwel Middelburg BV Veerseweg 104-106, Middelburg, tel. 0118-629955. CITROËN doorTheo Calkoen MIDDELBURG - J. Wouters uit Sint Oeclenrode hoort binnen kort of hij een varkensstal voor bijna zevenduizend vleesvar kens mag beginnen in de buurt van Nieuw en Sint Joosland. Om zijn plannen te kunnen verwe zenlijken voerde de Brabander een reeks procedures bij de Raad van State in Den Haag. Gisteren diende er weer een. Toen Wouters in 1994 zijn plan ontwikkelde, was er volgens het toen geldende bestemmings plan aan de Welzingedijk bij Nieuw en Sint Joosland plaats voor een varkenshouderij. Hij vroeg daarvoor een bouwver gunning en een milieuvergun ning aan. Beide kreeg hij, maai de varkenshouder kon nog niet bouwen. Als gevolg van nog lo pende procedures bij de Raad van State konden de vergunnin gen nog worden ingetrokken. Terwijl de procedures liepen, zat het gemeentebestuur van Middelburg niet stil. Er kwam een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied, dat nieuwbouw aan de Welzinge dijk uitsluit. Dat werd een pro bleem voor Wouters, omdat de rechtbank in Middelburg zijn bouwvergunning vernietigde. Vijf weken geleden behandelde de Raad van State het hoger be roep dat de Brabander instelde tegen het Middelburgse vonnis. Binnen een paar weken is in die zaak een uitspraak te verwach ten. Mocht de varkenshouder die zaak verliezen, dan maakt hij nog een kansje in de zaak die gisteren door het Haagse rechts college werd behandeld. De advocaat van Wouters, mr. A. R Cornelissen, zei het giste ren 'onzinnig' te vinden dat de gemeente de nieuwbouw aan de Welzingedijk 'uit ruimtelijke overwegingen' onacceptabel acht. ,,De Welzingedijk grenst aan het zwaar geïndustriali seerde Sloegebied", zei hij. Vol gens de raadsman is de locatie aan de Welzingedijk juist bij uitstek geschikt voor de vesti ging van een varkensbedrijf. Hij verzocht de Raad van State de gemeente Middelburg te dwin gen alsnog voor zijn cliënt een zogeheten bouwvlak op te ne men in het bestemmingsplan Buitengebied. Binnen zes weken doet het Haagse rechtscollege uitspraak. door Miriam van den Broek AAGTEKERKE - De Zeeland camping Westhove in Aagteker- ke mag een centrumgebouw neerzetten, mits het niet hoger wordt dan tien meter. Dat heb ben Gedeputeerde Staten be kend gemaakt. In het nieuwe centrumgebouw komen een kinderspeelhuis, een speeltuin, horeca, een zwem bad, douches en toiletten. Het college van B en W van Vee- re stemde eerder in met de plan nen van de camping. Het dage lijks gemeentebestuur was blij dat de camping geen extra ruimte nodig had voor bijvoor beeld het uitbreiden van het aantal standplaatsen. De pro vincie was minder enthousiast en had problemen met de voor genomen hoogte van het ge bouw (veertien meter) in combi natie met een gebrekkige landschappelijke inpassing. Een verbreding van de groen stroken zou het zicht op het ge bouw wegnemen. Maar de aan leg van bredere groenstroken rond de camping is momenteel niet mogelijk. De eigenaar van camping Westhove heeft aange geven dat in de tweede fase van het verbeteringsplan, als de camping wordt uitgebreid in noordelijke richting, overal een groenstrook van tien meter komt. Door de hoogte van het gebouw terug te brengen naar tien meter, zal op termijn sprake zijn van een goede landschap pelijke inpassing van de gehele camping, zeggen GS. door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Hoe een dorp in dertig jaar kan veranderen van een landbouwdorp tot een toeristische trekpleister, is te zien in het derde deel van het boekje Zoutelande in vroeger tijden van P. Davidse. Aan de hand van foto's laat Davidse de kustplaats zien tussen 1930 en 1960. In die periode groeit Zoutelande uit tot de Zeeuwse Rivièra. In de jaren dertig voelt de bevolking wel wat voor toerisme. Het is een welkome aanvul ling op het karige gezinsinkomen. Uit de WV-gids uit 1932 blijkt dat mensen het huis Sturmia in de Zoutelandse duinen kunnen huren. Net als het toerisme lekker op gang komt, breekt de oorlog uit. Ook komt er een strenge winter die in 1939-1940 zorgt voor ijsschotsen op het strand. Maar ijs brengt ook ijspret met zich mee. Op een van de foto's is te zien hoe Rogier Koppejan zijn sleetje uitprobeert in het Duinstraatje. Eind 1944 ligt Zoutelande midden in de zee. Het strand, het land en de provinciale weg staan onder water. De foto's in het boek la ten zien hoe de slagerij van Piet Koets aan het eind van de Molenstraat in het water staat. Hij kan van daaruitniet meer werken. De Meliskerkse slager Wisse biedt uitkomst. Hij doet het vlees in emmers en manden en brengt het zo per boot naar zijn klanten in Zoutelande. Daarna wordt er met man en macht gewerkt aan de wederopbouw. Wegen worden aan- door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 47-ja- rige man zonder vaste woon- of verblijfplaats voor oplichting en valsheid in geschrifte veroor deeld tot twee maanden gevan genisstraf. De Zeeuwse voorschotbank in Middelburg verstrekte in '97 aan de verdachte een doorlo pend krediet van 60.000 gulden, in de overtuiging dat de loonop- gaven - voor een functie als lo gistiek manager bij een bedrijf - honderd procent in orde waren. Salarisstroken Met de salarisstroken bleek ech ter geknoeid te zijn. Na het in casseren van het geld vertrok de man naar Venezuela. Toen hij 9 maart dit jaar voet op Neder landse bodem zette, werd hij bij aankomst op Schiphol meteen gearresteerd. Officier van justitie M. Kappev- ne van de Coppello vond dat de verdachte fors misbruik hadge- maakt van het vertrouwen van de bank. „Hij heeft het op slink se wijze gedaan. Het gaat hier om een aanzienlijk bedrag." De man vertelde gisteren de schuld met een bedrag van 7500 gulden te hebben afgekocht, „Dan kom je goed weg", merkte' cle officier terloops op. VanKap- peyne van d? Coppello zag niets in een werkstraf, omdat de man geen woonadres in Nederland heeft. Bovendien was hij van plan binnenkort weer naar Venezuela te vertrekken. Hij eiste vier maanden gevangenis straf. De verdachte zei dat alles in een roes was gebeurd. „Ik heb het niet bewust gedaan." Voor de politierechter stond vast dat de bank was opgelicht. Hij wilde nog wel rekening houden met verzachtende omstandigheden door de celstraf voor de helft voorwaardelijk op te leggen. gelegd, de afwatering verbeterd en het land geëgaliseerd. Op de gevoelige plaat is vast gelegd hoe bewoners tussen de Melsesweg en de Boudewijnskerke eigenhandig de sleuf graven voor de elektriciteitskabel van dePZEM. Behalve de ontwikkeling van het dorp, is ook het leven van alledag in het boek opge nomen. Aan de hand van klassenfoto's, fo to's van verjaardagsfeesten en beelden van de melkboer en groentenboer, wordt terug in de tijd gegaan. Het boekje Zoutelande in vroeger tijden, deel 3 is tegen 37,45 te verkrijgen bij 't Boe- kenhuisje, de VW en bij de boekhandel (ISBN 90-5534-161-4). Het is uitgegeven door Deboektant. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Stichting Betonschadevloeren Nederland houdt maandag 18 juni in Vlis- singen een informatieavond over betonrot. De bijeenkomst wordt gehouden in opdracht van de gemeente Vlissingen. Die wil met behulp van haar in woners een beter inzicht krij gen in de hoeveelheid Kwaai- taal- en Mantravloeren met be tonrot. Tussen 1965 en 1883 moesten veel woningen worden gebouwd en het liefst zo snel mogelijk. Daarom werden soms methoden toegepast om het beton sneller te laten harden. Een van de mo gelijkheden was het toevoegen van calciumchloride, een soort zout. Gebleken is dat dit proble men kan opleveren. In combina tie met het vochtgehalte of de poreusheid van het beton wordt de bewapening in het beton soms aangetast. Daardoor kan er uiteindelijk een gevaarlijke situatie ontstaan. Ingenieur D. de Jong van het Bureau Op ten Noort/Blijden- stein BV gaat tijdens de infor- j matieavond in op de technische kant van het probleem. Hij be spreekt de oorzaak, het gevolg en de reparatiemogelijkheden, C. van Schaik van Gresnigt Van Kippersluit advocaten belicht de juridische kant. Daarbij ko- men de mogelijkheden om de j kosten te verhalen aan bod. Ook bespreekt hij de koop en ver koop van een woning met scha de. De staatssecretaris van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu heeft aangegeven dat de eigenaren van woningen i met betonrot geen beroep kun nen doen op de rijksoverheid. Wel kunnen gemeenten de hulp van het Rijk inroepen. De Ver eniging Nederlandse Gemeen ten maakt momenteel een ad- vies hoe gemeenten kunnen I omgaan met de WOZ-waarden bij betonschade. Vlissingen wil daarom weten hoeveel betonrot de Scheldestad telt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in bioscoop Cine City in Vlissingen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Tot eind dit jaar ligt het Middelburgse Geeregebied open. Het werk dat in fasen wordt uitgevoerd, maakt on derdeel uit van de herinrichting van de bin nenstad. De klinkers gaan uit de Lange Geere, Korte Geere en de Lammerensteeg en worden ver vangen door rood gebakken stenen. Langs café De Geere op de hoek van de Langeviele en de Lange Geere komt een rij leilinden. Tussen de bomen worden fietsklemmen ge plaatst. Straatmeubilair en lichtmasten worden vervangen. Onlangs werd bekend dat het afscheidings muurtje tussen de Geerepassage en de mo numentale panden in de Lange Geere komt te vervallen. Ondernemers aan de histori sche gevelkant zagen in het tachtig centi meter hoge muurtje een barrière voor het winkelend publiek. Het stedenbouwkundig adviesbureau Kui pers Compagnons stelde in 1998 een herin richtingsplan op voor de binnenstad. Het centrum wordt voor miljoenen opgeknapt. Het eerste deel van de stad dat is aangepakt, is de Gravenstraat tussen de Zusterstraat en de Markt. Eerder dit jaar werd de heringe richte Nieuwe Burg opgeleverd. Na het Geeregebied is de Langeviele en om geving aan de beurt. Op 8 juni wordt om 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek een in formatie-avond gehouden over de plannen. In de Langeviele, Kromme Weele, Potten- markt, Vlasmarkt en een deel van Achter Houttuinen wordt de bestrating, het straat- meubilair en de verlichting vervangen. foto Lex de Meester woensdag 30 mei 2001 De mogelijkheid op de foto te gaan met Zoutelandse meisjes in klederdracht, lieten veel mensen niet aan zich voorbij gaan. Op de foto staan de in Zoutelande bekende meneer Hoegen, huisarts Vaandrager, meneer Hoogstraten, het echtpaar Brücken Fock, mevrouw Jung-Broch- man en de kunstschilder Bergsma met zijn vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20