PZC Visserij museum komt in oud gemeentehuis Opluchting na afketsen kasbouw 17 Richtingwijzers naar ziekenhuis Zierikzee worden weggehaald Verleden Arnemuiden in beeld Ministerie zet risicobedrijven op internet Teambuilding in de kas Netelenbos twijfelt aan onderzoek scheepsafval Russen Taganrog bezoeken Vlissingen zeeuwse almanak Warming-up Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 MIDDEN woensdag 30 mei 2001 i door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Het voorma lige gemeentehuis in Arnemui den wordt een museum. Het Middelburgse college van B en W trekt ruim twee ton uit om het gebouw aan te passen. In het museum wordt de nadruk ge legd op het visserijverleden. Het gemeentehuis aan de Lang straat fungeert sinds de samen voeging van Arnemuiden en Middelburg in 1997 als gemeen telijk steunpunt. Drie ochten- DEN HAAG - Wie wil weten of hij dicht bij een risicovol bedrijf woont, kan sinds kort terecht op de internetsite van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer (Vrom). Aangezet door de vuur werkramp in Enschede kiest Vrom met provincies en ge meenten voor volledige open baarheid. Het overzicht is nog niet compleet, waarschuwt mi nister Pronk in een brief aan de Kamer, omdat veel informatie nog niet kon worden verwerkt. Van Zeeland zijn daardoor al leen gegevens opgenomen over de grote chemische bedrijven. In de brief aan de Kamer vermeldt Pronk nog twee voor Zeeland opvallende zaken. Hij noemt te rugdringen van de transportri sico's op de Westerschelde een 'belangrijk aandachtspunt' en het spoorwegemplacement bij Sas van Gent 'een knelpunt'. Het register is te zien op www. minvrom.nl onder 'registratie van risicosituaties'. den in de week kunnen Arne- muidenaren voor burgerzaken terecht in het gebouw. De raad zaal, burgemeesterskamer en commissiekamer zijn ingericht als museum. Een aantal ruimten staat nu nog leeg. In de opzet van het college van B en W wordt op de begane grond van het stadhuis het Wijkonder- steuningspunt Arnemuiden en een wijkpost van de politie on dergebracht. Het gemeentelijke steunpunt verdwijnt. De eerste verdieping wordt volledig inge richt als museum. In het mu seum wordt de collectie schilde rijen en gebruiksvoorwerpen van de voormalige gemeente Arnemuiden tentoongesteld en een overzicht gegeven van het visserij verleden van het dorp. Een particulier heeft toegezegd zijn omvangrijke collectie kle derdrachtpoppen in het nieuwe museum onder te brengen. Het sluiten van huwelijken in het gemeentehuis blijft mogelijk in de nieuwe opzet. Commotie Vorig jaar zomer ontstond grote commotie in Arnemuiden om dat het vermoeden bestond dat de gemeente Middelburg het voormalige raadhuis kwijt wil de. Op een druk bezochte bewo nersbijeenkomst werd voorge steld een aantal organisaties en verenigingen uit het dorp in het gebouw onder te brengen. Het CDA in de Middelburgse ge meenteraad stelde een paar we ken later voor het gemeentehuis in te richten als museum. Het college zegde een onderzoek toe. Een projectgroep van de ge meente heeft de afgelopen maanden een aantal varianten bekeken voor het gemeentehuis. Het college van B en W heeft gis teren unaniem voor de op één na duurste oplossing gekozen. Het gebouw wordt voor 240.000 gul den verbouwd en zo geschikt ge maakt voor de museale functie. Om het gemeentehuis voor ie dereen toegankelijk te maken, komt er een lift in de hal. In het voorstel van het college wordt de raadzaal niet opgeknapt. Als voor deze variant wordt geko zen, kost de verbouwing 150.000 gulden meer. Wethouder R. Visser (AOV/U- nie55+, cultuur) wilde gisteren niet ingaan op het besluit van het college. Visser verwees naar de perscon ferentie die later deze week wordt gehouden. Voorzit ter W. Bezemer van de Stichting Oudheidkundig Museum Arne muiden en raadslid voor het CDA is enthousiast over de voortvarende aanpak van het college. „Het stadhuis wordt een vol waardig museum. En dat is wat de bevolking van Arnemuiden graag wil." Het voormalig raadhuis van Arnemuiden. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf DEN HAAG - De vervuiling van de Nederlandse stranden door de zeescheepvaart valt mee, vol gens het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het sombere beeld dat jaarlijks opdoemt uit de Coastwatch-strandafval- onderzoeken, is vertekend. Volgens het laatste Coastwatch- onderzoek, waaraan scholieren langs de hele Nederlandse kust meewerken, zou 44 procent van het afval op stranden afkomstig zijn van schepen. CD A-Kamer lid J. Schreijer-Pierik stelde daarop schriftelijke vragen aan minister Netelenbos. Milieubewustzijn Coastwatch levert echter geen betrouwbare informatie, rea geert Netelenbos. Het is geen wetenschappelijke project, het is een project om scholieren mi lieubewustzijn bij te brengen. Echt onderzoek is nodig om een juist beeld van de herkomst van strandafval te krijgen. Dat komt er ook, kondigt Netelen bos aan. Dit jaar begint een in ternationaal project langs de hele Noordzee. Dat de scheep vaart er nog steeds een potje van zou maken, leidt Coastwatch ook af uit het feit dat slechts zes procent van alle schepen die Ne derland aandoen, afval afgeven. Netelenbos vindt dat daaraan niet zo'n harde conclusie mag worden verbonden. Zeeschepen doen langs de Noordzee ver schillende havens aan. Ze hoe ven niet per se afval in Neder land af te geven. Schepen hebben bovendien ruime op slagcapaciteit en 'technische voorzieningen om het afval te verminderen'. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is overigens wel van mening dat het inzamelen van scheepsafval moet verbeteren. De Europese Unie verplicht de lidstaten uiterlijk 28 december 2002 een afgifteplicht in te voe ren. Wanneer Nederland van plan is die afgifteplicht in te stellen, blijkt niet uit de ant woorden van Netelenbos. Inzamelingskosten Om het afgeven van afval te sti muleren, wordt de financiering van de afvalverwijdering ook veranderd. Nu draaien reders nog direct voor de inzamelings kosten op. Wie zijn rommel overboord zet, is goedkoper uit. Straks worden die kosten op de één of andere manier bij het ha vengeld verrekend. MIDDELBURG - Teambuilding heet het sleutelwoord. Zestien politieagenten uit Utrecht zijn naar Zeeland af gezakt om een hechte groep te worden. Als opdracht moesten de agenten op eerlijke wijze aan hun eigen avondeten zien te komen. Zonder geld gingen ze op pad om voor een barbecue te zorgen. Bij de Middelburgse kwekerij Blommendale hadden ze succes. De kweker had nog plaats voor zestien planters. Iedere agent mpest drieduizend stekjes in een potje ste ken. Dat leverde per persoon een aardige bijdrage voor de barbecue op. „Een ervaren kracht heeft voor deze hoeveelheid stek- door Mieke van de Jagt HEINKENSZAND - Het be richt dat de glazen stad in de Quarlespolder is afgeblazen, wekt in de gemeente Borsele vooral vreugde. M. Eveleens- Jongkind, het PvdA-raadslid dat als enige tegen het haal baarheidsonderzoek stemde, is 'even blij, maar daarna weer op haar qui vive.' Want met haar beweegredenen om tegen een glastuinbouwproject te stem men, heeft de uitslag van het on derzoek niets te maken. „Nu is het gesneuveld op de cen ten. Ik had liever gezien dat Zeeland een keuze had gemaakt om de Quarlespolder groen te houden. Omdat we een groene provincie willen zijn, omdat de mensen in Nieuwdorp en Lewe- dorp fel gekant zijn tegen glas tuinbouw en omdat er nog goed geboerd wordt in de polder, zou den we dat gebied beter kunnen beschermen." Eveleens is ook bang dat, nu economische motieven de glas tuinbouw hebben gekeerd, as pecten van milieu en maat schappelijk draagvlak op de achtergrond zullen raken. „Dat haalbaarheidsonderzoek is één ding, de milieu-effectrapporta ge (mer) een ander. Uit die mei- kunnen we het meeste leren, maar er zullen zeker krachten zijn die met het haalbaarheids onderzoek voor glastuinbouw gaan zwaaien om er industriële ontwikkeling voor in de plaats te krijgen. Ik hoop dat de ge meenteraad als een blok zal op treden om dat te voorkomen. Onlangs is ons nog uitgelegd dat gemeenten, met de Vijfde Nota ruimtelijke ontwikkeling in de hand, herstructurering tegen kunnen houden als ze willen dat een gebied groen blijft. Dat moeten we doen." Ook Y. van Dijk van de actie groep Behoud Open Ruimte In Sloegebied (BORIS) is blij dat het allemaal te duur is gebleken. „Ik ben opgelucht dat het niet doorgaat, maar BORIS blijft natuurlijk op het vinkentouw. Want industriële ontwikkeling zien we helemaal niet zitten. De dreiging van de glastuinbouw is nu geweken maar we houden de boel goed in de gaten." Ook Van Dijk betreurt het dat economi sche motieven tot het stopzetten van de glastuinbouwontwikke- ling hebben geleid en niet de re denen die er volgens BORIS echt toe doen: het schaarse open landschap beschermen en men sen in de dorpen niet opsluiten tussen staal en glas. Rinus van 't Westeinde, die na mens de Landbouworganisatie veel vraagtekens zette bi] de plannen voor de glazen stad, kijkt er helemaal niet van op. „Natuurlijk is zoiets onbetaal baar, het is een bruto-netto- kwestie. Als je 700 hectare moet aankopen om 400 hectare kas sen te bouwen, krijg je vanzelf een grondprijs die niet interes sant is." Van 't Westeinde is vooral benieuwd naar de uit komsten van het onderzoek op vragen die voor de landbouw belangrijk zijn: Hoe waren ze van plan de boeren in het gebied schadeloos te stellen? Waar wil den de tuinders het personeel vandaan halen; in Zeeland kampen de fruittelers met een door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Een groep van 45 Russische mensen uit de stad Taganrog komt zaterdag naar Vlissingen in het kader van een jaarlijkse uitwisseling. Zij volgen komende week onder meer een seminar over gezond leven. Op de bijeenkomst wordt gesproken over voor behoedsmiddelen en aids. Ook komen tijdens de studieweek leefwijzen, voedsel en de SOS hulptelefoon aan bod. Een paar jaar geleden bezocht een aantal Zeeuwse vrouwen via de Stichting Medebur gers Taganrog de stad waarmee de gemeente Vlissingen een stedenband heeft. Om beter te kunnen communiceren werd de vrouwengroep SORES opgericht. Jaarlijks vindt er een uit wisseling plaats. Dit jaar komen veertig vrou wen en vijf mannen naar Vlissingen. Op dinsdag 5 juni begint het werkbezoek van de Russische delegatie. Ze krijgen eerst een toelichting van de SOS Hulptelefoon uit Mid delburg over de mogelijkheden van de Hulpte lefoon. Daarna pi'esenteren studenten van de Hogeschool Zeeland een kwartetspel met als thema seksuele voorlichting. Dit spel is speci aal ontwikkeld voor scholen in Rusland. De volgende dag krijgen de Russen van de direc teur van Opus een toelichting op het wonen hier. 's Middags wordt een spel gespeeld waarin de verschillen tussen de twee culturen centraal staan. Beter milieu In het gemeentehuis in Vlissingen wordt 7 juni een overeenkomst ondertekend door vertegen woordigers van Taganrog en van de Zeeuwse Milieu Federatie. De ondertekening behelst een samenwerking voor een beter milieuOp de laatste dag wordt de delegatie ontvangen door wethouder L. Poppe-de Looff door Marcel Modde ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat haalt binnen een week de bor den weg die verwijzen naar het ziekenhuis in Zierikzee. Daar mee moeten verdere misver standen rond de status van het tegenwoordige 'medisch dag centrum' worden voorkomen. De gemeente Schouwen-Duive- land had bij de Raad van Be stuur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen (SOZ) aangedrongen op een snelle aanpassing van de verwijzing naar het ontmantelde zieken huis in Zierikzee. Dit in verband met de dood van een Duitse toe rist, die tevergeefs aan de deur van de buiten kantoortijden ge sloten polikliniek had gestaan. Bij die deur prijkt nu standaard een lijst met namen en telefoon nummers van huisartsen op Schouwen-Duiveland. Ook wordt gewezen op het alarm nummer 112 voor spoedgeval len. De Raad van Bestuur heeft het verzoek van de gemeente door gestuurd naar Rijkswaterstaat, gaf voorzitter J. C. Broertjes gisteren aan. Woordvoerder J. Geluk liet in een reactie weten dat de verwijzing binnen een week ongedaan wordt gemaakt. Dat gebeurt feitelijk door het weghalen van de borden, dan- wel het afplakken van de ver melding 'ziekenhuis'. Die keuze hangt af van het gegeven of de borden eigendom zijn van Rijkswaterstraat of van de ANWB, aldus de zegsman. Verwarring Onzeker is nog of er straks een nieuwe verwijzing naar het me disch dagcentrum komt. De SOZ is er volgens Broertjes nog niet uit wat de nieuwe naam van het Zweedse Rode Kruiszieken- huis wordt. „Ook wanneer je het bijvoorbeeld medisch centrum zou noemen, kan dat enige ver warring scheppen voor mensen die iets minder met de plaatse lijke situatie bekend zijn. Of er iets terugkomt op de borden en wat dat dan zal zijn, moeten we intern dus nog bespreken." De komende maand komt Rijkswa terstaat ook met duidelijkheid over een andere bewijzering naar het ziekenhuis in Goes. De SOZ wil af van de bestaande route door de stad en geeft de voorkeur aan een afwikkeling van het verkeer via de A58-af- slag 's-Gravenpolder. Met name tijdens de spitsuren is die ver binding sneller en makkelijker, meent Broertjes. Een verzoek van dien aard is al sinds maart in behandeling bij Rijkswater staat. Dat het zo lang duurt voordat de overheidsinstantie met een antwoord komt, heeft volgens Geluk te maken met het feit dat ook de gemeente en de provincie bij dat overleg zijn be trokken. „Je stuurt in dit geval de mensen toch min of meer een stukje door de polder. Niet ie dereen is daar even gelukkig mee." Bovendien, stelt Geluk, gelden voor verw ij zingen naar ziekenhuizen landelijke richt lijnen waarmee rekening moet worden gehouden. Dieven slaan Koudekerkenaar met vuurwapen VLISSINGEN - Een 23-jarige inwoner van de gemeente Veere en twee Vlissingers van 23 en 28 jaar zijn gistermorgen vroeg op gepakt voor diefstal met ge weld. De drie probeerden rond 2.00 uur een betonnen beeld te stelen uit een tuin aan de Vlissingse- straat in Koudekerke. Toen de bewoner wakker werd, lieten de mannen het beeld vallen en gin gen ervandoor. De bewoner zet te de achtervolging in en werd daarop met een vuurwapen op zijn hoofd geslagen. Vervolgens kreeg hij een kopstoot. De drie mannen sprongen in een taxi, richting Vlissingen. Daar werden ze aangehouden. De Veerenaar zit vast; zijn vuur wapen is in beslag genomen. De twee anderen mochten met een proces-verbaal vertrekken. Muziekschool wil meer subsidie DOMBURG - De Zeeuwse Mu ziekschool in Middelburg wil het komende jaar bijna 350.000 gulden subsidie van de gemeen te Veere. Het college van B en W stelt dat geld beschikbaar. Het muziekonderwijs aan vol wassenen is kostendekkend en- wordt niet gesubsidieerd. Dit jaar kwam Veere met 334.056 gulden over de brug. Voor vol gend jaar is dat 344.124 gulden. Deze stijging van 3 procent past precies binnen de toegestane stijging volgens de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Het voorstel wordt 12 en 13 juni be handeld in de commissies on derwijs en financiën. jes ongeveer twee uur nodig. De agenten zullen dik drie uur bezig zijn", voorspelde Arjan de Visser van de kwe kerij. „Ze zullen behoorlijk moeten afzien. Echt, zweten zullen ze. Politiemensen zijn het vast niet gewend om in onder glas in de kassen te werken." foto Willem Mieras groot gebrek aan seizoens krachten. „Dat het afketst op het geld, verwondert me niet, maar we kunnen uit de onder zoeken veel leren. Reken maar dat we dat gaan doen." Werkgelegenheid De Borselse wethouder R Vol- laard, lid van het bestuurlijk overleg dat de colleges van Bor sele en Gedeputeerde Staten adviseerde te kappen met de plannen, deelt de vrees voor in dustriële ontwikkeling niet di rect. „Laten we eerst deze feiten eens tot ons door laten dringen en het niet meteen gaan hebben over alle plagen van Egypte." Volgens Vollaard hebben beslist niet alleen de centen de doorslag gegeven. „Er is ook gekeken naar infrastructuur en naar werkgelegenheid. De uitkom sten daarvan waren echt niet om over naar huis te schrijven." Vollaard roept in herinnering dat een van de beweegredenen om glastuinbouw te onderzoe ken de ligging van het gebied is geweest. „We moeten ons reali seren dat er altijd met begerige ogen naar dit gebied zal worden gekeken." Als het erom gaat on gewenste ontwikkelingen te ke ren, kent de wethouder zijn ge meente voldoende daadkracht toe. „We hebben bijvoorbeeld de landelijke opslag voor kolen- reststoffen buiten de deur weten te houden en ook tegen een gi gantisch slibdepot hebben we 'nee' gezegd. Als Borsele het niet wil, gaat het echt niet door." pagina 19: glazen stad van de baan De warming-up is onont beerlijk voor het leveren van een goede sportprestatie. Dat ondervond ook de Terneu- zensefietsliefhebber die hele maal naar Zuid-Limburg was gereisd voor een belang rijke wielerwedstrijd. Voor de start had hij de benen losgereden en kreeg hij van de organisatie het benodigde materiaal aangereikt: een bi don en twee kleine flesjes met de opschriften 'Warming-up' en 'Cooling-down'. Gulzig nam hij een forse slok uit het eerste flesje, dat gezien de naam immers voor de wed strijd genuttigd diende te worden. Het smaakte ner gens naar, en bij de tweede slok werd het niet veel beter. Pas bij de derde slok en een grondige bestudering van het etiket werd hem duidelijk dat deze warming-up hem bepaald niet op het erepodi um zou brengen. Voortaan gebruikt hij de massage-olie alleen nog maar voor het invetten van zijn benen. Advertentie naam:o noteert u mij vooreen proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcodeonderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:I 8 I o noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mair twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- q maand met nummer. j j automatische incasso k I (ƒ39,45) handtekening: ma*; d per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice O liyiQpY4llnnnnn"P11 Antwoordnummer 123 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen di as do ur za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17