HL E IE El if SE 111 RANT Bank blokkeert deal Delta 3,95 Advocaat: Priem in de val gelokt o intratuin Wijffels kondigt einde traditionele veehouderij aan I Glas-in-lood j j# Gewonde zwaan blijkt toch nog water vlug Pronk wil apk voor brommers Glazen stad van de baan Frank de Boer weer positief Zeehond terug in de Delta WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊB^mÊm 7 MELIESTE Overname Antilliaans nutsbedrijf op losse schroeven Indonesische politie alert op onlusten Zeeuw vast in Turkije voor stenensmokkel jLouit i cc ötrft /ic -vcorc EU ropaIuin O IO CM W 4 Veel zon Eerst flinke zonnige periodes, later toe nemende bewolking en kans op een bui. Maximatemperatuur rond 21 graden. 244e jaargang no. 127 woensdag 30 mei 2001 losse nummers 2,00 Stationspark 51. Goes. tel. 0113-213120. fax 0113-221941. Seissingel 100, Middelburg, tel. 0118-634000, fax 0118-625417. Karnemelksvaart 2. Zierikzee, tel. 0111 -417155. fax 0111 -415099. taMÉAURBn internenwww.pzc.nl Püfiiij De provincie ziet defini tief af van de vestiging van een grootschalig kas sencomplex in Zeeland. De mogelijkheden voor glastuinbouw blijven be perkt tot de plaatsen waar nu al de bouw van kassen is toe- Q gestaan. Frank de Boer is ook bij de con tra-expertise positief bevon den. Bij de verdediger van Bar celona en Oranje werd bij de B- test een nandrolonwaarde van ongeveer 71 nanogram per mil liliter gemeten De A-test kwam op ongeveer 8,6 uit. In de voetbalwereld is 2 de limiet. De zeehond is terug van bijna helemaal weggeweest. Vóór de deltawateren te vervuild en te druk werden, zo'n honderd jaar geleden, zwommen er zeker 6000 zeehonden. In 1976 waren er nog acht over. Dat was het dieptepunt. Vorig jaar werden er 9 7 dieren ge- O teld. 4- feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13 en 14; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitenge bied: 27,28,29 en 31. door Kees Bos en Rinus Antonisse DEN HAAG - De veehouderij moet ingrijpend worden aange past. Binnen tien jaar is er geen plaats meer voor veemarkten of diertransport over lange af stand. Boeren krijgen de taak om meer groen te beheren en dieren moeten meer ruimte krij gen voor natuurlijk gedrag. Dat staat in een advies dat een commissie onder leiding van oud-Rabovoorzitter H. Wijffels gisteren aan minister Brink horst van Landbouw heeft uit gebracht. Over besmettelijke ziekten, zo als mkz, stelt Wijffels dat de veehouderijsector voortaan zelf een uitbraak moet bestrijden én betalen. Boeren moeten daar voor een verplichte aansprake lijkheidsverzekering afsluiten. Advertentie „Overlast voor de samenleving zoals bij de laatste mkz-uit- braak kan niet meer", aldus Wijffels. Hij stelt dat de forse veranderingen in de veehoude rij alleen kans van slagen heb ben als consumenten en super markten meewerken. Die moe ten niet langer jagen op anonie me vlees- of zuivelkoopjes. Brinkhorst noemt het rapport van Wijffels 'hard, helder en on ontkoombaar'. De analyse bete kent volgens hem het einde van de veehouderij zoals we die nu kennen. De noodzaak om de veehouderij overhoop te halen, is iets waar de Zeeuwse ZLTO-voorman Jo Kodde ook voor pleit. Maar het verwijt dat de veehouderij in al le opzichten tekortschiet bij het naleven van eisen op het gebied van milieu, voedselveiligheid en dierenwelzijn, werpt Kodde verre van zich. Volgens hem wordt voorbij gegaan aan de in spanningen die veeboeren zich de laatste jaren juist getroosten. Kodde geeft aan dat met name op milieugebied 'enorm veel' is gedaan. „Er is nauwelijks meer een mestoverschot, er worden volop emissie-arme technieken toegepast en bijna alle boeren voldoen aan de eisen op het ge bied van middelen en minera len." Dat het gesleep met vee moet verminderen, acht Kodde begrijpelijk. „Maar Wijffels geeft niet aan hoe." ANP/GPD Advertentie 10 0Ot Glashandel 1 Bezoek onze showroom! I Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113)227854 i Advertentie o HET GROENE WARENHUIS KNVB schorst Mulder voor zeven maanden VUSSINGEN - De KNVB heeft Oostkapelle- voetballer Jean-Paul Mulder tot 1 januari 2002 geschorst. De Vlissinger is gestraft voor de schop die hij 5 mei uitdeelde aan Hoek-speler Arco Herre- bout. Mulder heeft beroep aangetekend. Mulder ging in het duel met Hoek op de knie van Herrebout staan zonder dat de bal in de buurt was. De speler van Hoek raakte daarbij zwaar gebles seerd. Hij scheurde zijn kruisbanden en binnenste knieband. Hoewel de scheidsrechter niets had waargenomen, diende Hoek een klacht in tegen Mulder. Herrebout deed bij de politie aangifte van mishandeling. Club en speler droegen door Om roep Zeeland gemaakte tv-beelden aan als bewijs. ,De zaak is schriftelijk af gehandeld", zegt Dolf van Nimwegen, medewerker van de afdeling tuchtza- ken in Zeist. „Beide clubs hebben stukken opge stuurd, en de videobeel den hebben we gebruikt als aanvullend bewijs. Op basis daarvan zijn we tot de conclusie gekomen dat Jean-Paul Mulder zich schuldig fieeft gemaakt aan een strafbaar feit." Het bezwaar dat Mulder heeft ingediend zal wor den behandeld door de Commissie van Beroep. De uitslag daarvan zal on geveer over twee weken bekend worden. Jean-Paul Mulder was gisteren niet bereid com mentaar te geven. doorMaurits Sep MIDDELBURG - De in vesteringen van Delta Nutsbedrijven op Cura- gao lopen gevaar. Delta slaagt er niet in de finan ciering voor de samenwer king met het Cura^aose nutsbedrijf Aqualectra rond te krijgen. De banken hebben geen vertrouwen in het project. Delta tekende eind maart een overeenkomst met Aqualectra voor de overname van de pro ductiemiddelen van het Cura- gaose bedrijf. Dat huurt ze ver volgens weer van Delta. De samenwerking moet op termijn uitmonden in een overname van Aqualectra. Delta heeft voor de samenwer king, die uiteenvalt in twee fa ses, in totaal 144 miljoen Antil liaanse guldens (een kleine 200 miljoen Nederlandse gulden) aan vreemd vermogen nodig. Tot op heden is echter nog geen bank bereid in het project te stappen. „De economie op het eiland is niet fantastisch, daar om hebben de banken twijfels", verklaart directeur J. de Back van Delta, die bij de onderteke ning in Willemstad juist zijn vertrouwen in het eiland uit sprak. Het valt De Back tegen dat het vinden van een financier zo moeizaam gaat, maar daar was vooraf wel rekening mee gehou den. „We hebben natuurlijk niet voor niets ontbindende voor waarden in de overeenkomst opgenomen." Volgens de Antil liaanse gedeputeerde J. Middel hof wil Delta terugkomen op eerder gemaakte afspraken. Het financiële risico zou door Delta te groot worden bevonden. Aqualectra, dat in handen is van de Antilliaanse overheid, zou in liquiditeitsproblemen verkeren en dringend geld nodig hebben om leveranciers te betalen. Delta-directeur De Back weer spreekt echter dat de overeen komst nu al op springen staat. „Het loopt niet voorspoedig, maar we doen er alles aan om de zaak weer vlot te krijgen. En ik heb indicaties dat het beter zal gaan. Ik denk dat we nog een maand of drie nodig hebben." Directeur S. Martina van Aqua lectra is met een Curagaose han delsmissie op dit moment in Ne derland. Hij heeft al met De Back overlegd en deze week vol gen nog gesprekken om een op lossing te vinden. Het is uitge sloten dat Delta het geld alsnog uit eigen zak betaalt, stelt De Back. „Als we de financiering niet rond krijgen, moeten we het project wel afblazen." Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 door Ingrid Huibers GOES - Vier duikers van de brandweer, twee politie-agen- ten en twee medewerkers van de dierenambulance zijn gis termiddag in stadspark Valc- keslot in Goes een klein uur bezig geweest een zwaan te vangen. Het dier had een vishaak inge slikt en zat bovendien verstrikt in het nylondraad. Nadat medewerkers van de dierenambulance die door een omwonende waren gewaar schuwd, zondag en maandag al een aantal vergeefse pogingen hadden gedaan de gewonde zwaan te vangen, werd giste ren het duikteam van de brandweer ingeschakeld. Langs een bruggetje werd een net gespannen, waarop de dui kers de zwaan langzaam rich ting val dreven. Het dier wist tot twee keer toe te ontsnap pen, maar de derde keer was het raak. Omdat het haakje vrij diep in de slokdarm zat, is de zwaan per ambulance naar een die renarts afgevoerd om het haakje te laten verwijderen. Inmiddels zwemt het dier weer rond. foto's Willem Mieras Grote Surfinia (Hangpetunia) Plantdoorsnede 30 cm Van 6^5" nu voor €1,79 JAKARTA - De Indonesische politie en veiligheidstroepen waren gisteravond in opperste staat van paraatheid om onge regeldheden snel de kop in te drukken. Het parlement besluit vandaag of het de afzettings procedure tegen president Ab durrahman Wahid al dan niet daadwerkelijk voortzet. DEN HAAG - Een man uit Zee land zit in Turkije gevangen we gens het meenemen van stenen uit het Byzanthijnse tijdperk. De Zeeuw werd op 23 mei opge pakt op het vliegveld van Alanya. „Een van de stenen bleek na nader onderzoek waar devol te zijn", bevestigt woord voerster I. Oomes van het minis terie van Buitenlandse Zaken. De Zeeuw had de gewoonte om van vakantiebestemmingen ste nen mee te nemen voor zijn ver zameling. Het is onduidelijk hoe lang de man nog vast moet blij ven zitten. „Er is nog geen offi ciële aanklacht ingediend", al dus Oomes. De Nederlandse ambassade in Turkije bemiddelt voor de man. GPD (Advertentie) In het oosten van Java, waar de president zijn grootste aanhang heeft, staken zijn aanhangers kerken in brand en vielen ze het provinciehuis in Soerabaja aan. Later op de dag gingen drie ge bouwen in vlammen op van de Muhammadiya, de moslimor ganisatie waaruit Amien Rais voortkomt, de leider van de PAN-partij en een fervent te genstander van Wahid. Veilig heidstroepen vuurden op ver schillende plaatsen rubberko gels af om de menigten in be dwang te houden. Enkele duizenden Wahid-aan- hangers waren naar Jakarta ge reisd om de belaagde president steun te betuigen. Op de stations nam de politie voor het oog van televisiecamera's sikkels, mes sen en zwaarden in beslag. Aan hangers van Wahid beloofden enkele maanden geleden hem met hun leven te verdedigen. De politiechef in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta zei dat met scherp wordt geschoten bij pogingen de bijeenkomst van het parlement te verstoren. GPD pagina 2: commentaar Goes: Marconistraat KQflMar Toen hij voor een onderzoeker verscheen, stond een koffer van Michailov (de te&marts) op tafel die ze in beslag hadden geno men. „Kijk eens, allemaal do ping", zeiden ze. Cees Priem heeft toen geant woord: „Als dat waar is, dan wil ik niet de enige zijn die wordt gepakt." In de verklaring zei hij verder: „Ik wil niet als voor beeld worden gesteld, alle ploe gen doen het." De voormalig ploegleider werd op de tweede dag van het proces aan het eind van de middag een tyur verhoord. Daarvoor was de Rus Michailov weer urenlang aan de tand gevoeld over het Epo-transport op 9 maart 1998. Rechtbankpresident Craiguero wilde van Priem weten wat zijn rol in die zaak was geweest. „Ik wist er helemaal niets van, totdat ik door Hendrik Redant, de tweede ploegleider, was in gelicht vanuit Spanje" zei Priem. De Franse rechter, die tegen strijdige verklaringen aanhaal de over het premiesysteem, wekte de indruk dat er bij de TVM-ploeg een organisatori sche chaos heerste. Cees Priem bestreed dat. Hij hield vol dat de premiepot van de renners niet bestemd was om verboden mid delen te kopen. Priem zei na de zitting, dat de eerste confrontatie hem zwaar was gevallen. „Ze proberen me dingen in de schoenen te schui ven die ik niet heb gezegd. Ik verwacht daarom nog een zware dag, maar vertrouw erop dat het goed afloopt." pagina 25: rechter wantrouwt TVM-arts door Frits Bakker REIMS - Voormalig ploegleider Cees Priem heeft na zijn aan houding in de Tour de France van 1998 een verklaring afge legd die hem nu tijdens het pro ces tegen zijn ploeg zwaar wordt aangerekend. Volgens de Franse procureur in de dopingaffaire heeft de toenmalige TVM-baas in de gevangenis in Foix uitge roepen: „Ik wil niet als enige ge pakt worden, iedereen doet het." De verklaring, op de tweede dag van het proces in Reims uit het dossier gehaald door de aankla ger, gaf de zitting een grimmige wending. Cees Priem ontkende gisteren daarmee te hebben be doeld dat het over doping ging. „Ik wilde zeggen dat iedereen vitamines gebruikt", zei hij tij dens het verhoor. Joost van Mierlo, een van de ad vocaten in het TVM-proces, vindt dat Priem in de val is ge lokt en dat de oud-ploegleider de uitspraak in een andere con text heeft gedaan. „Hij werd op de dag na zijn arrestatie voor ondervraging meegenomen. (Advertentie) Konmar Goes is gekozen tot de beste Konmar van Nederland. Minister Pronk van Milieu gaat in het kabinetsbe raad een algemene perio dieke keuring (apk) voor bromfietsen voorstellen. Uit ongevallenanalyse blijkt dat zeker 12 procent van de bromfietsen en 19 procent van de bromscooters is O opgevoerd. paars en geurig. GOES, 0113-215395. OOSTBURG. 0U7-4S2279. RENESSE, 0111-461031 MOOI WEER 2e PINKSTERDAG OPEN: GOES, OOSTBURG EN RENESSE: 10.00 -17.00 UUR. Lavendel Sfeermaker voor tuin en terras. De hele zomer lang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1