OURAN Fiod doet inval bij Ajax en NAC PZC TVM-proces brengt vier wielrenners in opspraak Khatami belooft hervormingen in Iran Nier verwijderd bij prins Claus 14 Polder bij Nieuwdorp lijkt te duur voor glastuinders Profclubs verdacht van fraude bij aantrekken voetballers Vermiste vrouw dood in sloot bij Kwadendamme Roofmoord Korthals gooit telefoontap in strijd tegen corruptie Actie tegen Amerikanen op Aruba Tekort aan medisch specialisten Landzaat debutant in Oranje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 19' 12' Veel zon Perioden met zon en droog. Matige westenwind, op het water vrij krachtig. Temperatuur circa 19 graden. 244e jaargang no. 126 dinsdag 29 mei 2001 losse nummers 2,00 PZC Salarisslag om de vakantiewerker HiHaaHSBiae ■HHH door Harmen van der Werf LEWEDORP - Tussen Lewc- dorp en Nieuwdorp komt hoogstwaarschijnlijk geen grootschalig glastuinbouw- complex. Het college van bur gemeester en wethouders van Borsele en het dagelijks pro vinciebestuur nemen daarover vandaag een beslissing aan de hand van een haalbaarheids studie en een milieu-effectrap portage (mer). Wethouder P. Vollaard van Borsele en gedeputeerden G. van Zwieten en D. Bruinooge willen nog geen commentaar geven. Zij verwijzen naar de besluitvorming die nog moet plaatsvinden. Naar verluidt is de aanleg van een glastuin- bouwcomplex van 750 hectare tussen Lewedorp en Nieuw dorp financieel niet haalbaar. Het complex zou als overloop- gebied moeten functioneren voor tuinders die weg moeten uit het Westland bij Den Haag. Het verbaast Statenlid M. Wiersma (GroenLinks) niets dat het project niet doorgaat. „Grondeigenaren in de polder denken de jackpot binnen te halen. De grondprijs wordt veel te hoog. Westlandse tuin ders lopen ook niet warm." In Lewedorp hebben bewoners actie gevoerd tegen de komst van het grote glastuinbouwge bied. Wiersma waarschuwt hen niet te vroeg te juichen, want volgens hem is de Quar- lespolder bij Lewedorp, waai de kassen onder meer zouden komen, net zo goed interessant voor uitbreiding van het ha vengebied Vlissingen-Oost. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Fis cale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (Fiod) en de Economische Controle Dienst (ECD) hebben gis teren bij Ajax en NAC een inval gedaan. Dat gebeur de in het kader van een strafrechtelijk onderzoek. De betaald voetbalorganisaties worden verdacht van belasting ontduiking bij het aantrekken van drie voetballers in 1997 en valsheid in geschrifte bij con tracten. Vijf personen zijn in Nederland aangehouden voor verhoor. Ze zitten nog vast. Onder hen be vinden zich voetballer Shota Arveladze en penningmeester Arie van Os, beiden van Ajax. Ook Maarten Oldenhof, in 1997 financieel directeur van Ajax. zit vast. Directeur Roelant Olt- mans van NAC zei dat voorzit ter John Peek van zijn club ook is verhoord en nog vast zit. De belastingdienst vermoedt voor zeker vijf miljoen gulden door Ajax te zijn benadeeld. Be halve in Amsterdam en Breda zijn doorzoekingen gedaan op diverse plaatsen in binnen- en buitenland. In plaats van belast loon zouden de clubs onbelaste transferver goedingen hebben betaald voor enkele voetballers. Naast Shota Arveladze gaat het om Michael Laudrup van Ajax en Archil Ar veladze van NAC. Laudrup is tegenwoordig assistent-bonds- coach in zijn geboorteland De nemarken. De Georgiër Archil Arveladze, die met tweeling broer Shota van Trabzonspor naar Nederland kwam, voetbalt in Duitsland bij l.FCKöln. In 1991 werd Ajax door het ge rechtshof in Amsterdam schul dig bevonden aan transfer- en belastingfraude, gepleegd tus sen 1979 en 1985. De club kreeg een boete van twee miljoen gul den opgelegd, waarvan een mil joen voorwaardelijk. Verschil lende bestuursleden, onder wie Van Ei j den, kregen een geldboe te en een voorwaardelijke ge vangenisstraf. In 1994 verliet Van Eij den na een royement Ajax, vorig jaar keerde hij terug als algemeen directeur. Voorzitter Michael van Praag van Ajax sloot gisteren uit dat zijn club met de transfers heeft geknoeid. Direct na de inval liet de Ajax- directie de handel in het aandeel Ajax op de beurs stilleggen. Vandaag wordt die weer hervat. GPD/ANP KVVADENDAMME - Familiele den hebben gistermiddag het stoffelijk overschot van me vrouw T. Poortvliet uit Kwa dendamme aangetroffen in een droge sloot langs de Vreelandse- dijk in Kwadendamme. De 82-jarige Poortvliet werd sinds 6 mei vermist. Op die da tum verliet de dementerende suikerpatiënte 's nachts haar woning en werd niet meer ge vonden. Zoekacties met honden en helikopters leverden niets op Onderzoek wees uit dat de be jaarde zeer kort na haar ver dwijning moet zijn overleden. De politie sluit een misdrijf uit. GENEVE - In Yaounde, de hoofdstad van Kameroen, is een Franse medewerkster van het Rode Kruis doodgestoken, meldde de organisatie gisteren. De37-jarigeCatherineDuclaux ging zondag naar een apotheek om medicijnen te halen voor haar baby toen ze in de borst werd gestoken. Roof lijkt het motief te zijn voor de aanval. AP Verzorger Jan Moors (1), dokter Andrej Michailov (midden) en ploegleider Cees Priem van de TVM-ploeg arriveren bij de rechtbank in Reims. door Frits Bakker REIMS - Het proces tegen de voormalige wielerploeg van TVM, dat deze week in Reims wordt gehouden, heeft op de eer ste dag vier renners in opspraak ge bracht. Jeroen Blijlevens, Servais Kna- ven, Bart Voskamp en de Rus Sergej Oetsjakov worden er door twee Franse dopingexperts van verdacht het verbo den middel Epo te hebben gebruikt. De dopingaffaire bij de TVM-ploeg da teert uit de Tour de France van 19 9 8toen renners uit hun hotel werden gehaald voor een dopingtest. De Franse justitie deed invallen bij de ploeg van Cees Priem, nadat eerder dat jaar in een auto van de wielerploeg 104 ampullen met Epo waren gevonden. Het proces werd gisteren geopend met verklaringen van twee dopingexperts, die zich met de zaak hebben beziggehou den. De vier ex-TVM'ers hebben ver dachte waarden vertoond bij het onder zoek. Bij de inval in het hotel tijdens de Tour zijn ook andere verdachte produc ten in beslag genomen. Priem werd gisteren nog niet verhoord. De rol van zijn Russische teamarts Mi chailov stond centraal bij de eerste ver horen. Volgens de verdediging van TVM zijn de beschuldigingen niet waterdicht. Advocaat Van Mierlo verwacht dat er door Paul Koopman DEN HAAG - Het afluisteren van telefoons is een effectief middel tegen corruptie. Ook moet er internationaal een betere bescherming komen van 'klokkenluiders'; werk nemers of ambtenaren die misstanden aan de kaak stel len. Minister Korthals (Justitie) deed deze suggesties gisteren bij de opening van een anti- corruptiecongres in Den Haag. Volgens de minister kan geen enkel land in de we reld zich beroepen op het 'monopolie van de deugd': corruptie komt in alle samenlevingen voor. „Cor ruptiebestrijding is een we reldwijde uitdaging, een internationaal fenomeen", aldus de minister tot de legaties uit ruim negentig landen. Hij benadrukte dat vooral de zwaksten het slachtoffer zijn van corrup tiepraktijken. Korthals ziet graag meer in ternationale samenwerking in het gevecht tegen steek penningen. De Verenigde Naties zouden daarbij een belangrijke rol kunnen spe len, bijvoorbeeld via de op richting van een databank. Hij adviseerde zijn collega's 'net als in Nederland' een speciale officier van justitie voor de corruptiebestrijding aan te stellen. Ontwikkelingslanden moe ten kunnen rekenen op de hulp van de rijke landen, al dus de minister. „Multinatio nals die zich schuldig maken aan omkoping in ontwikke lingslanden, moeten ver volgd worden. Geld van corrupte dictators dient op gespoord en naar het recht hebbende land teruggesluisd te worden." Volgens Korthals is Neder land nagenoeg corruptievrij. Het gevaar van corruptie ligt echter wel altijd op de loer. zo waarschuwt hij. Zo heeft de politie voortdurend te ma ken met criminelen die erg veel geld hebben, en kan er bij de overheid bijvoorbeeld relatief makkelijk geknoeid worden met vergunningver leningen. GPD van onze redactie buitenland TEHERAN - Voor een gehoor van 30.000 enthousiaste aan hangers heeft de gematigd-pro gressieve Iraanse president Khatami gisteren beloofd te blijven strijden voor meer de mocratie. De toespraak van Khatami gold als een van de belangrijkste in de aanloop naar de presidents verkiezingen van volgende week. Zijn fanatieke aanhang moedigde Khatami voortdu rend aan het hervormingsbeleid voort te zetten. De president verklaarde dat het Iraanse volk op 8 juni kan kie zen of het net als in 1997, toen Khatami een grote verkiezings zege boekte, hervormingen wil op politiek en sociaal gebied. „Ik vind dat het volk niet voor een persoon, maar voor een pro gramma moet kiezen", zei Kha tami. De campagnebijeenkomst in een stadion in de Iraanse hoofd stad was aanvankelijk verbo den door de conservatieve rechtspraak, maar mocht uit- eindelijktoch doorgaan. Khata mi bekritiseerde de houding van de Iraanse justitie, waarin ui terst behoudende moslim-gees- foto Michel Spingler/AP van de aanklacht weinig over zal blijven. „Het Epo-onderzoek uit die tijd was in ternationaal nog niet erkend", zei hij. „Voor de vondst van andere producten hebben we medische verklaringen." Het proces zal niet zo lang duren als werd verwacht. Vandaag worden Priem en zijn ex-verzorger Jan Moors verhoord. Mor gen is een rustdag en donderdag wordt de zaak afgerond. pagina 22: mysterie rond Epo Een Iraanse vrouw houdt een foto van president Khatami omhoog tijdens diens campagnebijeenkomst in het Shiroudi-stadion in Teheran. foto Vahid Salemi/AP telijken de dienst uitmaken. „De gevestigde orde zou zijn te genstanders niet gevangen moeten zetten onder het voor wendsel, dat zij het establish ment omver zouden willen wer pen." Khatami moet het in de verkie zingen tegen negen conservatie ve kandidaten opnemen. Geen van hen vormt een serieuze be dreiging voor de zittende presi dent, die vier jaar geleden met 70 procent van de stemmen werd gekozen. AP Leden van politieke jongerenorgansaties richtten gisteren bij de Tweede Kamer met ketchup een namaak-bloedblad aan. Ze protesteerden daarmee tegen de stationering van Ameri kaanse luchtmachteenheden op de Nederlandse An tillen en Aruba. De Kamer ging gisteren akkoord met deze uitvalsbases voor drugsbestrijding. De Zeeuwse ziekenhuizen werken door gebrekkige samenwerking een tekort aan medisch specialisten in de handDat zei M. Ber gen van de cliëntenraad van Ziekenhuis Walche ren. Volgens Bergen zijn de maatschappen van specialisten in Zeeland te klein om aan- trekkelijk voor artsen te zijn. Bondscoach Louis van Gaal neemt één debutant mee naar Estland: Denny Landzaat. De speler van Willem II nam giste ren de plaats in van de ook voor het eerst opgeroepen Niels Oude Kamphuis, die zich met een blessure af- j; meldde bij Van Gaal. L feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; gezondheid: 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23. door Berrit de Lange dig. „Meteen na de ingreep had de prins zijn gevoel voor humor DEN HAAG - Prins Claus is gis- al weer hervonden", liet uroloog termiddag geopereerd, waarbij R. Tauber weten. Koningin Bea- zijn linkernier is verwijderd. De trix was gistermiddag bij haar prins onderging de ingreep in man in het ziekenhuis, het ziekenhuis Barmbek in Uroloog Tauber opereerde de Hamburg waar hij in 1998 al prins ook in juni 1998, toen we- werd geopereerd wegens pros- gens een kwaadaardige aandoe- taatkanker. Claus zal een week ning de prostaatklier moest in het ziekenhuis moeten blij- worden verwijderd. Sindsdien ven, verwacht de Rijksvoorlich- kampt Claus voortdurend met tingsdienst (RVD). klachten in het onderlichaam als gevolg van nabestralingen. De nier functioneerde al enige Eind oktober vorig jaar onder- tijd slecht, zo liet de RVD gister- ging de prins nog een acute uro- avond weten. Prins Claus on- logische ingreep, waarbij ook dervond in toenemende mate een stoma werd geplaatst, hinder en irritatie van twee De gezondheidstoestand van de drains, die de afvoer van de lin- prins is al sinds de operatie van kernier moesten vergemakke- '98 zorgelijk. Regelmatig moet lijken. Omdat de rechternier de prins verstek laten gaan bij het werk van de linker inmid- officiële gelegenheden. Per ge- delshad overgenomen, werd be- beurtenis bekijkt hij of hij zich sloten de linkernier te verwijde- goed genoeg voelt om in het ren. Hierdoor konden ook de openbaar te verschijnen. Bij het twee drains worden wegge- staatsbezoek aan Rusland van 5 haald. tot 8 juni vervangt Willem- De operatie verliep voorspoe- Alexander zijn vader. GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:.m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: c noteert u mij voor een I abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. j automatische incasso handtekening: 39'4^ per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II7T Q Q14 nnhhnö II Antwoordnummer 123 I I 4 UUUUUZ 438Q VB V|jssingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1