Ruimtelijk beleid in nieuw jasje Zot zeehondenspektakel en veel mislukte goocheltrucs Toeristendrukte Schouwen zorgt voor problemen 7 '"V Zes slachtoffers bij aanrijding op N57 Baasjes en honden swingen in de ring Ringstekers eindelijk weer te paard Plannen gemeenten klaar zeeuwse almanak Chemie PZC MIDDEN maandag 28 mei 2001 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De vernieu wing die de provincie Zeeland vorig jaar inluidde voor de ge meentelijke bestemmingsplan nen komt op gang. Op Middel- buig en Terneuzen na hebben alle Zeeuwse gemeenten een 'plan van aanpak' gemaakt, waarin staat welke bestem mingsplannen met voorrang worden gemoderniseerd. Niet voor zijn tijd, klaagt het verbond van bouwonderne mers, NVOB Zeeland. Te vaak frustereren oude bestemmings plannen de bouwmarkt, stelt voorzitter C. Flipse. Voor de bebouwde kom van Zeeuwse steden en dorpen is een stroom van nieuwe bestem mingsplannen op gang geko men, zegt de coördinator ge meentelijke planvorming bij de provincie, E. Verspuij. De ge meenten hebben drie tot vier jaar de tijd om hun bestem mingsplannen op orde te krij gen. Zeeland zit daarmee lande lijk in de voorhoede, stelt Verspuij. „Landelijk is zestig tot zeventig procent van de bestem mingsplannen ouder dan tien jaar." Een percentage voor Zee land kan Verspuij niet geven. „Veel bestemmingsplannen zijn in de loop der tijd op onderdelen gewijzigd. Dan is alleen het 'moederplan' oud. Soms ge beurt er zo weinig in een gebied dat een oud plan nog goed vol doet." Grenzen De vernieuwing is nodig omdat gemeentelijke bestemmings plannen moeten aansluiten op de grenzen aan ruimtegebruik, die in de Vijfde Nota Ruimtelij ke Ordening worden gesteld. Ook moeten zij inspelen op de veranderde inzichten die de No ta Wonen geeft over de kwaliteit van wonen en grotere vrijheden in woningaanpassingen. Ge meenten die geen bestemmings plan voor hun bebouwde kom hebben, moeten dat nu gaan maken. De Wet op de Ruimtelij ke Ordening schrijft regelmati ge vernieuwing van bestem mingsplannen voor. Vorig jaar werd die wet aangescherpt, waardoor gemeenten niet zo maar meer kunnen bouwen als het bestemmingsplan ouder is dan tien jaar. Daardoor is het particulier op drachtgeverschap in de wo ningbouw geblokkeerd, stelt Flipse. „De vraag naar kwaliteit neemt toe. Maar wil een op drachtgever bijvoorbeeld een dubbele garage of een slaap- ruimte op de begane grond, dan mag dat niet volgens het be stemmingsplan.". illustreert Flipse. Provincieambtenaar Verspuij beaamt dat veel ge meenten ertoe neigen hun be stemmingsplannen dicht te tim meren, zodat afwijkende projecten geen kans krijgen. „De provincie wijst gemeenten er steeds op dat er mogelijkhe den zijn flexibel met plannen om te gaan." De NVOB en ande re marktpartijen hebben daar ook een rol in, vindt hij. „Als de plannen gemaakt worden, kan de NVOB een gemeente op flexi biliteit wijzen. Dat gebeurt nog te weinig.Flipse vindt evenwel dat de NVOB zich niet over alle plannetjes kan buigen. Hij zint op een algemene oproep van de bouw aan de Zeeuwse gemeen ten om in de bestemmingsplan nen ruimte te maken voor de veranderende marktwensen. door Nadia Berkelder RITTHEM - De manen zijn weer ingevloch ten en de witte pakken zijn weer uit de kast gehaald. Zaterdag begon het ringrijseizoen met een wedstrijd in de ereklas. Door de mkz-crisis begon het seizoen bijna een maand later dan de bedoeling was. De competitie begon met een week vertra ging. De afgelaste evenementen waren voornamelijk demonstraties. Afgelopen dinsdag werd het verbod opgeheven op het houden van evenementen met paarden van bedrijven waar ook koeien en schapen ge houden worden. Dat ringrijden niet zo maar een spelletje is, maar serieus wordt beoe fend, bewees André van Maldegem. Hij voetbalt bij Veere, dat zaterdag één van de belangrijkste wedstrijden van het sei zoen moest spelen. Bij winst speelt de club een wedstrijd om promotie naar de eerste klasVan Maldegem heeft de wedstrijd laten schieten voor het ringrijden. „Ik heb aan de trainer gevraagd of het mocht", vertelde hij Omdat Van Maldegem er lange tijd uit was door een enkelblessure gaf die hem toestem ming. Hij zou waarschijnlijk toch op de bank zitten. Gapinge Hij rijdt in één van de vier drietallen van Gapinge. Daarmee is het dorp in de breedte het sterkst vertegenwoordigt in de ereklas. Van Maldegem wist niet zeker of dat ook zo zou blijven. „Het zal moeilijk worden", zei Ovezande bomvol tijdens straatfestival Theater Zazot. door Rob Paardekam OVEZANDE - Slenterende be zoekers en tot ver buiten Ovezande geparkeerde auto's. Het was tekenend voor de drukte tijdens het straatfesti val. Dat kwam niet in de laatste plaats dankzij het weer. Het was immers te fris om op het strand te liggen, maar ook te warm om binnen te blijven zit ten. Ideaal weer dus voor het straatfestival. Ovezande liet zich gisteren weer van zijn beste kant zien. Voor de veertiende keer bood het dorp vertier voor jong en oud tijdens het straatfestival. Het festival is na een pauze tus sen 1991 en 1994 weer immens populair. Gisteren genoten duizenden mensen van een cul tureel programma met onder meer straattheater, live mu ziek en clownsacts. 's Middags was er een kinder vrijmarkt, waarop de jeugd van Ovezande haar overbodige spulletjes kon verkopen. Er werd van alles aangeboden: van een oude grasmaaier tot schilderijtjes en van speelgoed tot de onvermijdelijke streek romans. Voor de jongeren die niet aan de vrijmarkt deelnamen, was er ook genoeg te doen. Zo wa ren er mini-kermisattracties, een springkussen en schmink- kramen. Theater Maar waar het eigenlijk om draait is uiteraard het straat theater. Ook dit jaar slaagde de organisatie er weer in een zeer gevarieerd programma aan te bieden. Een bijzonder succes was 'Freddy's vrolijke penetratie show' van Theater Rode Purk. Het publiek lag verschillende malen krom van het lachen bij de capriolen van goochelaar Freddy Vervoort en zijn domme knullige assistent Arie Verkley. Scherp mes Met hulp van het publiek maakten de twee komieken er een hele aardige show van. Hoewel sommige trucs (be wust) mislukten, bleek Freddy toch aardig te kunnen gooche len. Niemand leek te snappen hoe hij een briefje van 25 gul den, gekregen van een toe schouwer, veranderde in een briefje van tien. Ook verbaasde blikken alom toen hij een scherp mes in de arm van zijn hulpje plantte. Die laatste probeerde zelf ook foto's Dirk-Jan Gjeltema nog een truc uit te halen, maar zoals het een domme assistent betaamt, mislukte deze jam merlijk. Ook de sensuele Miss Minetti trok veel publiek. De Rotter damse 'Queen of the streets', die al over de hele wereld op trad, bracht een show vol vuur, kettingen en improvisatie. Vooral spectaculair was het toen ze, jonglerend met drie brandende fakkels, over een uit het publiek gehaalde man heenliep. Ook bij de andere op tredens van het straatfestival was het dringen om een plaats je. In de avonduren kon het pu bliek zich vermaken met live muziek in de twee tenten op het sportpark. Het Vlaamse gezelschap Boo gie Wonderhand verraste de menigte met vergeten hits en Ook het publiek is geschminkt. discokrakers uit de jaren ze ventig. Het publiek ging uit zijn dak op onder meer Blame it on the boogie, Disco inferno en We are family. De echte muziekliefhebbers bleven natuurlijk tot het einde. Er waren nog optredens van The Bandox en The Bob Color. De zanger van die laatste band had het gisteren druk, want 's middags vermaakte hij de kin deren nog met zijn zotte zee hondenspektakel: een kinder- popconcert met aanstekelijke liedjes als Je mag me ruilen bin nen tien dagen en Ik ben bril jant. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Zes men sen, onder wie drie kleine kin deren, zijn gisteren gewond geraakt bij een ernstig ver keersongeluk op de N57 (Brou- wersdam) bij Scharendijke. De twee auto's die bij de botsing be trokken waren, raakten totaal vernield. Het ongeluk gebeurde om streeks twee uur 's middags toen een 74-jarige inwoonster van Middelburg met haar auto over de N57 in de richting van Schouwen-Duiveland reed. Door onbekende oorzaak be landde de Middelburgse op de verkeerde weghelft en botste vervolgens frontaal op een auto, die werd bestuurd door een 36- jarige vrouw uit Leiderdorp. De 74-jarige Middelburgse, de vrouw uit Leiderdorp en haar 38-jarige echtgenoot raakten bekneld in de auto. De brand weer moest de slachtoffers uit hun positie bevrijden. De twee vrouwen en de man werden ern stig gewond overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam. De drie kleine kinderen van het echtpaar uit Leider dorp, onder wie een baby, liepen lichte verwondingen op en zijn opgenomen in het Sophia-kin- derziekenhuis in Rotterdam. Bij de hulpverlening werden zes ambulances en twee brand weerwagens ingezet. De be manning van de traumaheli kopter gaf medische assistentie. De brandweer hielp bij het schoonmaken van de weg. De Brouwersdam was enkele uren gestremd. Het verkeer werd om geleid via de op- en afritten. De hoofdrijbaan van de N57 werd om tien over half vijf weer vrij gegeven voor het verkeer. hij. De twee teams die de laatste plaatsen bezetten, degraderen naar de eerste klas. Wie in welke klasse uitkomt, wordt binnen de afdeling bepaald naar het gemiddeld aantal gestoken ringen in drie jaar. André heeft een gemiddelde van 81 uit 90 staan. Als Veere de finale haalt, hoopt hij er weer bij te zijn, ook al is het als reserve. Gapinge 1 werd kampioen in de ereklas. Domburg 1 werd tweede en Koudekerke 1 derde. Dennis Willeboordse uit Gapinge werd individueel kampioen. Diana Wisse uit Meliskerke is de reservekampioen voor 2001In totaal zeven rijders staken alle der tig ringen. Er werd een recordaantal van 1079 ringen gestoken in 1170 beurten. Het team van André van Maldegem degradeer de naar de eerste klas. foto Ruben Oreel door Rob Paardekam WILHELMINADORP Kennelijk houden mannen er niet zo van om met hun hond te dansen. Tijdens de club kampioenschappen van de Kynologenclub Zeeland was er een demonstratie Doggy Dancing. Bijna alleen vrou wen stapten in de ring om met hun huisdier te twisten. Doggy Dance, overgewaaid uit Amerika, is de laatste ra ge op hondengebied. Qua muziek is het niet echt mo dern, want de honden dans ten zaterdag in Wilhelmina- dorp op liedjes van onder meer Luv en The Village People. Doggy Dancing is te vergelij ken met een kür op muziek zoals die in de paardensport bekend is. Een hond loopt sa men met zijn begeleider op de maat van de muziek en doet allerlei verschillende trucjes. De ene keer draait de hond een rondje om zijn baasje en de andere keer loopt hij tus sen zijn of haar benen door. Bij de Zeeuwse Kynologen club staat Doggy Dancing nog niet zo lang op het pro gramma. Voor de honden was het de eerste keer dat ze voor het publiek hun kunsten ver toonden. Ze deden dat veras send goed en maakten er een mooie show van. Zo'n honderd mensen kwa men zaterdag naar Wilhel- minadorp voor de clubkam pioenschappen. Verschillende baasjes stre den met hun hond om de titel clubkampioen in onder meer de categorieën gehoorzaam heid, flyball en behendig heid. De dag gold tevens als open dag. Er waren stands van een riemenspecialist, een vachtverzorgster, een veteri nair homeopaat en een ge dragstherapeut. door Piet Kleemans RENESSE - Het hoogseizoen moet nog beginnen, maar afge lopen weekend zorgde de drukte op Schouwen-Duiveland al op verschillende plaatsen voor problemen. De eerste wildplassers in Renes- se zijn dit weekeinde alweer op de bon geslingerd, want in het dorp wordt nog steeds een 'zero tolerance'-beleid gevoerd. Het nuttigen van alcohol op straat mag niet in de badplaats en dat leverde zaterdag een 27-jarige Duitse en twee landgenoten van respectievelijk 19 en 20 jaar elk een boete van 100 gulden op. Een 19-jarige bromfietser uit de gemeente Schouwen-Duive land werd betrapt op rijden on derinvloed. Hij kreeg een rijver bod van twee uur. In de nacht van vrijdag op zater dag werden van een personen auto die geparkeerd stond aan de Hoogenboomlaan in Renesse de vier wieldoppen gestolen. In de nacht van zaterdag op zon dag moesten de ruitenwissers van een auto aan de Hogezoom in Renesse het ontgelden. Een auto aan de Jan van Renes- seweg in Renesse werd openge broken. De dieven gingen er vandoor met geluidsboxen, twee GSM-telefoons, een krat bier en een rugzak met kleding. In Bruinisse werd ingebroken in een woning aan het Grevelin- genhout. Ontvreemd werden een computer en twee laptops. Vanaf de oprit bij het huis werd een Mercedes E220 personenau to gestolen. Op verschillende plaatsen op Schouwen deden zich aanrij dingen voor. Op de Breedste weg in Haamstede raakte een 19-ja- rige bromfietser in een bocht naar links in de berm, reed tegen een kabelkast en kwam ten val. De bromfietser werd gewond naar het ziekenhuis overge bracht. Op de kruising Delingsdijk- Heuvelsweg botste een 82-jari- ge automobilist uit Goedereede op de auto van 36-jarige vrouw uit het Duitse Düsseldorf. De man uit Goedereede wilde van af de Heuvelsweg de Delings- dijk oprijden, maar verleende daarbij geen voorrang aan de Duitse automobiliste. Er vielen geen gewonden. Een 28-jarige man uit Keulen reed vrijdagavond met zijn auto vanaf een uitrit de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee op en zag daarbij een over de Nieuwe Kooiweg naderende auto be stuurd door een 55-jarige inwo ner van Tilburg over het hoofd. Bij de botsing die volgde raak ten beide auto's beschadigd. Enigszins bedrukt belde de fotograaf op. Het hele week einde was hij druk bezig ge weest, had hij evenement na sportwedstrijd afgestroopt, had hij zich in de menigte naar voren geëlleboogd om de 'ideale plaat' te maken, was hij op zijn buik gaan lig gen om het doelpunt eens vanuit een ander perspectief te laten zien. Kortom, het was een productief weekend je geweest. Maar zoals het zetduiveltje de redacteuren kan tarten, zo ontsnapt soms de fixeergeest uit defies. Van de vier volge schoten rolletjes kwamen er in zijn privélab drie niet goed uit de verf. Wat heet, het foto papier bleef maagdelijk wit. Verkeerde chemie", deelde hij bedremmeld mee. Wij leven met hem mee, want dat scheelt inkomsten én, niet te vergeten, nabestellin gen. Wij leven ook met u mee. Mocht u vandaag in deze krant het beeld bij de geneug ten van de zwarte bes of het frivole hondendansen mis sen, dan weet u nu hoe dat komt. En had u daarvan graag een foto voor uw privé- archief willen hebben, dan kunt u gerust de foto's van vo rig jaar bestellen. Wedden dat ze u hoogst actueel voor komen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7