Schutters wijden nieuw terrein in Contact maken met de koning van Spanje PZC Nieuwe formule van Clingse Sloebermarkt blijkt succes A Tuinier Jacobs opent tuin voor publiek Bewonerscommissie naar de rechter in Vlissings conflict Showband Jong Axel wint EK Subsidie voor kopen instrumenten Vernielingen op schepen Motorrijder valt in Middelburg Oldtimer gestolen in Goes Poging tot brandstichting Terneuzen helpt De Westerschelde aan eigen accommodatie Ondernemer bedenkt bestek voor haringeter Diepere vloer Sluisse kazerne kost vijftig mille i 1 GENT - Showband Jong Axel is zaterdag Europees kampioen Indoor Drumcorps cadet class geworden tijdens de eerste Eu ropese indoorkampioenschappen in een sportcentrum in Gent. Het Axelse showkorps combineerde popmuziek van Queen en Milk Inc. met klassiekers als het Zwanenmeer en de Sabre Dance. De gevarieerde show van de jonge Axelse muzi kanten en majoretten viel goed in de smaak. Ze werden niet alleen Europees kampioen, maar wonnen ook vele deelprij- zen. Zo waren er onderscheidingen voor het beste blaaswerk, het beste slagwerk, het sierlijkst en meest synchroon vlaggen- zwaaien, het beste samenspel, de beste presentatie en de mooiste muzikale effecten. AXEL - B en W van Axel stellen de gemeenteraad voor Show band Jong Axel dit jaar 12.736 gulden extra subsidie te ver strekken voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Het subsidiebedrag is samengesteld op basis van een al enkele jaren geldende verdeelsleutel, waarbij wordt uitgegaan van een te verkrijgen bedrag van het Anjerfonds en een eigen bij drage van het showkorps. Of de bijdrage toereikend zal zijn, moet worden afgewacht. In het collegevoorstel wordt gespro ken over een ledental van 54, terwijl het bestuur van de jeugd- band dit weekeinde trots de inschrijving van het zestigste lid bekendmaakte. De gemeenteraad van Axel beslist in de ver gadering van donderdag 31 mei over het subsidievoorstel. In dezelfde vergadering zal de verordening voor het herinde lingsreferendum in Koewacht worden vastgesteld. De verga dering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de raadzaal van het Axelse stadhuis. VLISSINGEN - Tussen zaterdagavond zes uur en gistermid dag drie uur uur zijn er vernielingen gepleegd op drie schepen die aan de Keersluis in Vlissingen lagen. Op de drie schepen werden reddingsmiddelen verplaatst en vernield. Ook werd er een ruit van een stuurhut vernield. Het totale schadebedrag is nog onbekend. MIDDELBURG - Een 46-jarige motorrijder uit Middelburg is gistermiddag op de Generaal Hakewill Smithlaan in zijn woonplaats gevallen. De motorrijder kwam uit de richting van de Generaal Eisenhowerlaan.Toen een 16-jarige bestuur ster van een scooter, die hem tegemoet kwam, af wilde slaan, schrok hij en kwam hij ten val. Hij hield aan de aanrijding ge kneusde ribben over. GOES - Zaterdagavond is tussen 19.30 uur en 20.15 uur een auto gestolen, die geparkeerd stond op het parkeerterrein van de McDonald's aan deNobelweg in Goes.Het gaat om een wit te Volkswagen, type Kever cabriolet. De auto, uit het bouw jaar 1967, heeft als kenteken 04-33-EE. De auto heeft een waarde van enkele tienduizenden guldens. KRUININGEN-Zaterdag tussen 3.45 en 4.15 uur hebben on bekenden geprobeerd brand te stichten bij een café op de Markt in Kruiningen. Bij de achterdeur was een emmer gezet, die in brand stond. Daardoor vatte de deur vlam. De brand is door het personeel geblust. De emmer was totaal verbrand en op de deur zat een brandplek. maandag 28 mei 2001 ten op de staande wip met een handboog zonder vizier een 'he le moeilijke sport' is, volgens El- ve. Hij kan het weten, want hij mis te de keizerstitel onlangs op een haar na. Na in 1999 en 2000 ko ning te zijn geworden, hoopte en verwachte Elve dit jaar keizer te worden. Diana de Keijzer ont troonde hem echter, zodat De Westerschelde dit jaar een ko ningin heeft. Weer een feno meen waarmee de Terneuzense handboogmaatschappij zich onderscheidt van andere schut tersverenigingen. Waar sommi ge schutterijen vrouwen het liefst buiten de deur houden, verwelkomt De Westerschelde ze niet alleen, ze laat ze nog win nen ook. BIERVLIET - De presentatie van de eerste haring vlak na het aanlanden van de eerste vaatjes is de laatste jaren in onbruik ge raakt in Biervliet. De 'haring pakker', een uitvinding van R. Ouweneel uit Hoek, blaast de traditie echter weer nieuw leven in. De uitvinder, horeca-onderne- mer J. van Harn en P. Koole van groothandel Sligro presenteren de haringpakker morgen tijdens een speciale proeverij op de Markt bij het standbeeld van Willem Beukelszoon. De drie heren verwachten een grote toe komst voor het besteksgereed schap, omdat onderzoek heeft uitgewezen dat j ongeren er wei nig meer voor voelen om de ha ring bij de staart te pakken en het keelgat in te laten glijden. De haringpakker stelt liefheb bers in staat om het maatje 'te degusteren zonder de delicates se aan te raken'. Haringeters hoeven in het vervolg niet direct na consumptie de handen schoon te maken, beloven de initiatiefnemers van de haring presentatie. De demonstratie van de pakker - en de proeverij van de nieuwe haring - begint om 17.00 uur. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het kostte de Handboogmaatschappij De Westerschelde bijna twee jaar om een nieuw terrein te vinden en met de gemeente Terneuzen lot overeenstemming te komen over de (financiering van de) in richting. Het resultaat stemt ie dereen tot tevredenheid, bleek zaterdag tijdens de officiële opening van het nieuwe schut- tersterrein aan Hughersluys. Het oude schuttersterrein aan de Reuzenhoeksedijk bij het buurtschap Othene moest ver dwijnen voor de bouw van een SLUIS - De speciale raadsver gadering voor het vaststellen van de reactie op het hcrinde- lingsvoorstel wordt door het college van Sluis-Aardenburg aangegrepen om twee andere voorstellen snel door de ge meenteraad te loodsen. Dat de raad vanavond akkoord gaat met een fusie met de ge meente Oostburg per 1 januari 2004, staat na de al gehouden commissievergaderingen al vast. Het college benut de raadsvergadering dan ook om twee foutjes op het laatste mo ment goed te maken. Zo moet de raad vanavond een nieuw voor- bereidingsbesluit voor herzie ning van het Bestemmingsplan Buitengebied vaststellen, om dat er een procedurefoutje is ge slopen in het ontwerp-bestem- mingsplan van vorige maand. Ook vragen B en W goedkeuring voor een krediet van vijftig mil le voor het aanpassen van de brandweerkazerne in Sluis. Het Sluisse korps krijgt binnen kort een nieuwe tankautospuit, de offertes worden momenteel beoordeeld, maar dat voertuig past niet in het kazernegebouw. Verdieping van de kazemevloer en vervanging van de kantel- deur in de kazerne biedt uitweg, betoogt het college. zing, is de Terneuzense club een bloeiende, jonge handboog- maatschappij. Zelfs het ontbre ken van een eigen accommoda tie (De Westerschelde werd de afgelopen twee jaar liefdevol opgevangen door Ons Vermaak in Axel) leidde niet tot drama tisch ledenverlies. Van de dertig leden zijn de meesten nog geen veertig jaar oud. Naast twee jeugdleden van dertien en veer tien voelt ook het 78-jgrige ere lid Jan Fopma zich na 46 jaar nog steeds thuis bij de club. ,,Ze nieuwe kerk. Een nieuwe loca tie was moeilijk te vinden. Het overhoekje van sportpark Oude Vaart, dat samen met een hon denvereniging wordt gebruikt, was uitermate geschikt. Maar de schuttersvereniging hikte in eerste instantie tegen de kosten van de vereiste muitwippen aan. Bij Othene waren de staan de wippen niet van opvangkooi- en (muiten) voorzien, maar op het nieuwe terrein was de be scherming wel noodzakelijk. Twee muitwippen kosten zo'n zeventig mille, terwijl twee ge wone wippen niet veel meer dan tienduizend gulden kosten. Door een genereuze opstelling van de gemeente kon de in 1888 opgerichte handboogmaat schappij toch aan Hughersluys neerstrijken. Potenties Het gemeentebestuur zal oog hebben gehad voor cle potenties van De Westerschelde. Want waar andere schuttersvereni gingen sterk lijden aan vergrij René Elve legt aan voor een schot. -f* foto Peter Nicolai zijn braaf", zegt Fopma als hem wordt gevraagd hoe hij over de jonge bestuurders van de club denkt. Het nieuwe schietterrein en de gezellige kantine moeten De Westerschelde de komende ja ren nog veel nieuwe leden kun nen opleveren, verwachten voorzitter Wim de Keyzer (38) en bestuurslid René Elve (32). Niet alleen omdat handboog schutters gezellige mensen zijn, die altijd voor elkaar klaar staan. Maar vooral omdat schie door Nadia Berkelder VLISSINGEN - 'De organisatie is niet aansprakelijk voor letsel van bezoekers', meldt een bord je bij de ingang van de Walk- Inn. Binnen trekt iemand von ken bij een elektrische spanning van 50.000 volt. Radio-zend amateurs en elektronica-freaks lieten zaterdag hun kunsten zien tijdens de beurs Electron in Vlissingen. Het is als een visser die uren gaat zitten hengelen, terwijl hij om de hoek zo twintig kilo vis kan kopen, vertelt initiatiefnemer F. Jilleba. Bij zenden gaat het om het spel en de techniek. Dat het met internet mogelijk is om bin nen een paar seconden contact te maken met iemand in Austra lië, is handig. Maar leuk is an ders. ,,Het gaat om het maken van de verbinding", zegt hij. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Daar worden zelfs wedstrijden in georganiseerd. Het gaat er dan om wie de meeste verbin dingen in 24 maakt. Aan de muur achter een kraam hangen QSL-kaarten, die zend amateurs elkaar toesturen na dat ze contact hebben gehad. De sport is om zeldzame kaartjes te krijgen. „De koning van Spanje is bijvoorbeeld ook radiozend amateur." Zodra hij zijn zender openzet, hapt iedereen toe. „Het is moeilijk om contact te krij gen. Dat is echt een kakofonie." Juan Carlos breekt de traditio nele erecode van zendamateurs niet en stuurt trouw zijn QSL's de wereld over. Niet iedereen kan zomaar bood schappen de wereld over sturen Eerst moet er een examen wor den afgelegd. Hoe meer bereik de zendamateur" wil, hoe moei lijker het examen. Als de zender in de lucht is, gelden er strikte regels. „Je mag aHeen zenden op vastgestelde frequenties", zegt Jilleba. „We mogen geen plaat jes draaien en we mogen alleen praten over radio, techniek en het weer.Politiek gevoelige on derwerpen zijn taboe. Overtre ding van de regels betekent dat de zendamateur zijn vergun ning kwijt raakt. Afgedankt spul W. Geeraert veroorzaakt een hels kabaal met zijn installatie. „Ik ben met vuur aan het spe len", lacht hij. De spanning in de installatie waar hij knetterende vonken mee trekt, loopt op tot 50.000 volt. „Als je eraan zit, blijf je plakken", waarschuwt hij. „Dan hoef ik niet eens meer een ambulance te bellen." Hij heeft de vonkentrekker ge bouwd 'omdat het leuk is'. De installatie is grotendeels ge maakt van afgedankte spullen van zijn werk. Hij krijgt wel eens een schokje, geeft hij toe. „Ik heb met deze installatie een keer de tafel onder stro om gezet Toen heb ik maar snel de stekker eruit getrokken." De installatie van Geeraert is dezelfde die hij op de Electron in 1990 bij zich had. Dat was de laatste keer dat het evenement werd gehouden. In de jaren tachtig trok Electron duizenden bezoekers per keer. Wegens ge brek aan vrijwilligers is men er elf jaar geleden mee opgehou den. Jilleba heeft de beurs nu nieuw leven ingeblazen. door Edy de Witte NIEUW-NAMEN - De voetbalverenigin gen Graauvv en Hulsterloo uit Nieuw-Na- men vierden in de afgelopen Hemel- vaartsperiode hun jaarlijkse eindesei- zoensfeesten. De activiteiten met ont spanning, muziek en ook een sportief tint je trokken vanaf Hemelvaartsdag tot en met gisteren flink wat toeloop naar de sportparken. Het verkeersvrije centrum van Clinge stond zondag in het teken van de Sloeber- markt. De plaatselijke fanfare Weldoen door Vermaak nam de organisatie op zich. Normaal gesproken stond de j aarmarkt in het dorp op het programma. Door mkz- perikelen werd deze veemarkt al weken geleden afgeblazen. Het alternatief met diverse kramen van plaatselijke onderne mers en ambulante handel, straatanima tie en een rommelmarkt sloeg bij het pu bliek goed aan. Voorzitter H. Suy van Weldoen door Ver maak was zeer tevreden over deze nieuwe formule. „Als je voor de eerste keer met een evenement uitpakt, moet je altijd maar afwachten wat de reacties zijn. Bij een rondje langs de ongeveer veertig deel nemers kregen we alleen maar positieve geluiden te horen. Volgend jaar komt er zonder meer weer een Sloebermarkt. Ver schillende twijfelaars hebben nu al toege zegd dan ook paraat te zijn." voetbal Natuurlijk rolde ook de bal. De jeugdca- tegoriën legden de bal op de stip voor de penalty-bokaal. De senioren speelden een vijf tegen vijf-toernooi. De feesten wer den zondag afgesloten met een wijken en familie toernooi waarbij twintig teams binnen de lijnen kwamen. De familie Steyaert kwam als sterkste uit de bus. De Dorpsstraat was de ludiekst verklede ploeg en de Rozenstraat won de sportivi- teitsprijs. Bij de Hulsterloo feesten in Nieuw-Na- men werden de voetbalschoenen gestrikt voor een vijf tegen vijf-toernooi voor da mes en heren. Zaterdag kwamen de vol leyballiefhebbers aan hun trekken. Acht tien recreatieve teams streden op zes vel den om de hoogste eer. Het Hulsterloo team zorgde ervoor dat de overwinnings bokaal in eigen huis bleef. De vrijdag en zaterdagavond fleurden ar tiesten de feesten muzikaal op. Vrijdag trad de Belgische zangeres La Luna voor het voetlicht. Zaterdagavond schudde Nieuw-Namen op haar grondvesten bij het optreden van de populaire Belgische groep K3Daarnaast genoten de ruim zes honderd toeschouwers nog van de zange res Belle Perez. door Wilma Valk SCHOONDIJKE - Binnenkort vertrekt tuinier Kees Jacobs uit Schoondijke voor een tuinreis naar Engeland. Afgelopen za terdag en zondag was er voor al le tuinliefhebbers nog wel even gelegenheid om voor het eerst dit jaar zijn prachtige tuin 'Juust Wa'k Wou' te bekijken. Al negen jaar stelt hij zijn tuin een aantal keren per jaar gratis open voor bezoekers. Jacobs: „Mensen vroegen vaak of ze hier eens een keer rond mochten kij ken. Dat mag natuurlijk, graag zelfs. Maar het werd teveel, het was niet meer leuk, haast iedere dag liep hier wel iemand rond. Dat hebben we opgelost door een aantal dagen per jaar open huis te houden." Iedere bezoeker kijkt in deze 5200 vierkante meter grote tuin zijn ogen uit. Er is van alles te zien, men kan ideeën opdoen en wordt aangemoedigd om thuis ook eens iets moois te maken. Kees Jacobs is altijd bereid ad vies te geven of voor stekjes te zorgen. De tuin zelf is mede door zijn natuurlijke hoogteverschil ver deeld in een binnen- en buiten gedeelte. Er zijn vijvers, veel borders, een kruiden- en groen tetuin en overal leuke intieme hoekjes. Wie nog iets heel bijzonders voor zijn eigen tuin wenste, kon een keuze maken uit de vele tuinaccessoires van Ko de Jonge uit Biervliet. De Jonge staat ie der jaar met zijn in de winter maanden vervaardigde tuin meubelen en andere attributen in de tuin van Jacobs. Een zon newijzer, tuinbank of vuurkorf, alles wordt ambachtelijk ge maakt. „Maar alleen in de win termaanden, het is een hobby, er is nooit veel voorraad, in de zo mer heb ik weer iets anders te doen", vertelt De Jonge. Wie al dit moois dit weekend ge mist heeft, kan bij Jacobs op de volgende Open Tuindagen op 7 en 8 juli terecht. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Na twee ver geefse overlegbijeenkomsten gaan verhuurder Woonzorg Ne derland en de bewonerscom missie van de Vlissingse Resi dence Sint Joseph toch naar de rechtbank. Breekpunt in het conflict blijft de positie van be wonerscommissie. Advocaat voor die commissie R. Maat geeft Woonzorg tot begin deze week de tijd met een oplossing te komen. Maar een kort geding lijkt hem hoogstwaarschijnlijk. Woonzorg Nederland betwist de legitimiteit van de bewoners commissie. Zij wil tijdens een bewonersvergadering zien dat minimaal de helft van de circa tachtig bewoners van het Vlis singse wooncomplex de zitten de commissie steunt, zegt K. van Nijnatten, accountmanager Zuid-West-Nederland van Woonzorg Nederland. Volgens advocaat R. Maat is zo'n stem ming ter vergadering niet reëel, gezien de lage opkomst bij eer dere bijeenkomsten. De bewonerscommissie gaat verder met het verzamelen van machtigingen onder de bewo ners aan de Van Dishoeckstraat en eist dat Woonzorg Nederland die ook accepteert. Advocaat Maat herhaalde afgelopen don derdag er al bijna veertig bijel- kaar te hebben. Volgens Woon zorg Nederland geven deze verklaringen, vergaard sinds het begin van het conflict twee maanden geleden, niet de actue le stand van zaken weer. Het geschil tussen Woonzorg Nederland en de bewonerscom missie ontstond na de aanstel ling van een nieuwe beheerder op het complex. De bewoners commissie verwijt de verhuur der onvoldoende gekend te zijn in de procedure. Daarbij protes teert de commissie tegen het voornemen van Woonzorg Ne derland om voor taken die de beheerder uitvoert, servicekos ten te rekenen. Omdat overleg met de commissie daarover geen voortgang bracht, wendde Woonzorg zich rechtstreeks tot de bewoners, daarmee de com missie passerend. De veemarkt moest er voor wijken, maar de kindersnoepjes op de Sloebermarkt in Clinge waren in ieder geval mkz-vrij. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35