De echte eindwinnaar zit thuis Axelaars veelzijdig Hij floot als een kanarie in juniorendriedaagse PZC Hoogerland doet goede zaken vetriengsrrDg 20 Duitser wint, maar Brit maakt meeste indruk in Juniorendriedaagse Joop de Jonge: goed gevoel na de driedaagse MSV De Uitlaat PLUS MUM CONCLUSIE Arie Luyendijk is slechts baan vulling maandag 28 mei 2001 doorSven Remijnsen STRIJPEN - Zelden zal een wielrenner zoveel indruk heb ben gemaakt in de Junioren driedaagse van Axel als Kieran Page. Zelden ook zal een wiel renner zoveel pech hebben ge had, want terwijl ChristophMe- schenmoser gistermiddag in Strijpen werd gehuldigd als eindwinnaar van de wereldbe kerwedstrijd, zat Kieran Page alweer thuis in Engeland. De twintigste editie zal nog lang worden herinnerd als de drie daagse waarin een achttienjari ge Engelsman, afkomstig van het eiland Wight, het complete peloton op z'n kop zette. Kieran Page won vrijdagavond na een solo de openingsrit in Koewacht en bevestigde zaterdagmiddag zijn klasse door ook de tijdrit in Zuiddorpe naar zijn hand te zet ten. De derde etappe in Axel, nor maal gesproken niet meer dan een tussendoortje, verliep za terdagavond echter desastreus voor de renner die vorig seizoen vijftig koersen won. De karak tervolle Brit, even klein als sterk, kwam twee keer ten val en vocht zich tot tweemaal toe te rug in de grote groep, maar moest zij n i nspanningen meteen na de finish bekopen. Page zak te huilend in elkaar in de armen van zijn verzorger en werd afge voerd naar het ziekenhuis in Terneuzen. Schaafwonden Ernstig letsel werd niet vastge steld, maar de wedstrijd vervol gen was uitgesloten. Daarom werd Kieran Page gistermid dag, met pijnlijke ledematen vol schaafwonden, op het vliegtuig naar Engeland gezet. De Duit ser Christoph Meschenmoser, die in zowel de eerste etappe als de tijdrit met een kleine achter stand als tweede was geëindigd, kostte het vervolgens weinig moeite om zijn in de schoot ge worpen gele trui met succes te verdedigen. Martijn Maaskant (Rabobank), die tweede werd op zestien se conden, verwoordde na afloop de mening van veel collega-ren ners door Kieran Page aan te wijzen als de renner die de grootste indruk had gemaakt. „De echte winnaar zit thuis"zei Maaskant. „Dat zo'n klein man netje zo hard kan fietsen... Zo iets heb ik nog nooit gezien." Johnny Hoogerland uit Yerseke, die een prachtige driedaagse af sloot op de achtste plaats, be tuigde de onfortuinlijke smaak maker op geheel eigen wijze respect. Hoogerland: „Ik heb hem zaterdagavond speciaal opgezocht in het hotel en ge zegd: 'wie er ook wint, jij bent de beste van ons allemaal'. Wat ik hem heb zien doen, was gewel dig. Hij viel en reed twee minu ten achter het peloton. Vooraan gingen ze toen als gekken rijden. Er ontstond een kopgroep en verschillende renners, ik ook, gingen in de achtervolging, maar we werden stuk voor stuk teruggehaald. Door Kieran Page. Die was teruggekomen in het peloton en meteen op kop gaan rijden." Dankbaar Christoph Meschenmoser, die ook de groene puntentrui ver overde en met Duitsland het ploegenklassement won, nam het eerbetoon aan Kieran Page voor kennisgeving aan. „Ach, ik reed zelf ook lang niet slecht", zei de zeventienjarige baanspe- cialist uit Bodensee in het zui den van Duitsland. „In de laat ste etappe had ik nog genoeg kracht over. Mijn leidende posi tie is vaak aangevallen, maar het team heeft hard gewerkt. Ik kreeg ook steun van de andere Duitse ploegen. Ik ben iedereen zeer dankbaar." De slotrit in en om Strijpen, met beklimmingen van de Valken berg, de Berendries en de Vlam- me, ging Meschenmoser inder daad goed af, hoewel hij nooit eerder in de Vlaamse Ardennen was geweest. Een vroege ont snapping van veertien renners, onder wie Joram Dees uit Tho- len en Johnny Hoogerland, bracht hem niet in paniek, om dat ook zijn naaste concurren ten de sprong niet durfden te maken. Ook de daaropvolgende aanval, op veertig kilometer voor de finish, liet Meschenmo ser met een gerust hart aan zich voorbijgaan. Het bleek de beslissende aanval, want Jos Pronk en Floris Goes- Vi HbKbbBbi Kieran Page, de smaakmaker van de Juniorendriedaagse, is ingestort i zorgd door de begeleiders van het Engelse team. innen hielden hun bescheiden voorsprong in stand. De rit- winst die Pronk in de sprint be haalde, was van grote emotio nele waarde voor de Rabobank- renner. Nog niet zo lang geleden overleed zijn vader, oud-cou reur Matthé Pronk, na een lang a de derde etappe en wordt ver foto Herman Harens en slopend ziekbed. Aan winnen was Jos Pronk, broer van Rabo- prof Matthé junior, dit seizoen nog niet toegekomen. Hij had wel andere dingen aan zijn hoofd. Rabobank beëindigde de drie daagse zo op de valreep nog met een dagsucces. Samen met de tweede plek in het eindklasse ment van Martijn Maaskant was dat voor ploegleider Frans Maassen voldoende voor een te vreden gevoel. Zelf vond Maas kant, zeventien en afkomstig uit Zuidland, dat alleen de eindze ge telde. „Als je zover bent ge komen, wil je altijd meer. Ik heb die Duitser nog aangevallen, maar hij en zijn ploeg waren te sterk." Het was maar goed dat hij niet wist wat Maassen voor de start had gezegd. „Wat wij straks van plan zijn? Niets, al leen onze posities consolideren. Meer dan een tweede plaats zal er niet inzitten, want ik denk niet dat Meschenmoser gaat breken. Die kan heel wat, alleen niet zoveel als Kieran Page." Zwaar gevallen Kieran Page: zijn naam bleef overal opduiken. Helaas voor hem ook op die bizarre zater dagavond, toen na vijftig kilo meter over de koersradio werd gemeld dat de Brit zwaar geval len was. Zijn ploeggenoten brachten hem terug vooraan, maar een tweede val, nog geen twintig kilometer verder, brak hem definitief op. Elf van zijn rivalen zagen direct hun kans schoon en gingen op zoek naar een kopgroep van drie, die op de kasseien van de Plattedijk werd opgeslokt. De leiders reden een voorsprong van ruim twee mi nuten bij elkaar. Ook het klassement werd ge maakt, want in de eerste groep waren de nummers één tot en met vijf uit het latere eindklas sement vertegenwoordigd: Me schenmoser, Maaskant, de Pool Btazej Janiaczyk, de Fransman Emilien Benoït Berges en de Duitser Moritz Veit. De ritzege ging naar Janiaczyk, vorig jaar nog tweede na drie dagen. Hij ontsnapte in de slot fase en bleef uit de greep van zijn achtervolgers. Twee minuten en zes seconden later kwam de toegetakelde Kieran Page in het peloton als 77e binnen. Hij had gebogen, maar was niet gebroken. Dat deed hij pas na de finish. door Sven Remijnsen STRIJPEN - Hij had zichzelf in de aanloop naar de Junioren driedaagse van Axel onder druk gezet. Johnny Hoogerland vond dat het tijd werd om te bewijzen dat hij terecht deel uitmaakt van de gerenommeerde Rabo- bank-ploeg. Een plaatsje bij de toptien, dat moest toch mogelijk zijn- Het werd de achtste plaats, 2 minuten en 31 seconden achter de Duitse eindwinnaar Chris toph Meschenmoser. Hooger land was de derde Nederlander en na Martijn Maaskant de tweede Rabobanker. En dat ter wijl hij drie dagen lang niet in het oranje, maar in het wit van de Zeeuws-Brabantse districts selectie had gereden. Dat was de keuze van ploeglei der Frans Maassen, die zijn ren ner de vrijheid wilde geven. „Eerst vond ik het jammer dat ik niet voor Rabobank mocht rijden", zei Hoogerland. „Maar zo heel veel verschil maakte het niet. Ik ben gewoon bij de ploeg- bespreking geweest. En bij de districtsselectie mocht ik volle dig voor mijn eigen kansen rij den." Tijdrit De basis voor zijn uitstekende eindklassering legde Hooger land zaterdagmiddag in de tijd rit. Hij moest na de 10,5 kilo meter rond Zuiddorpe slechts zeventien seconden toegeven op de Britse geweldenaar Kieran Page. Hoogerland, die de week daarvoor een tijdrit in Morbi- han had gewonnen, werd daar mee achtste. Maar Johnny Hoogerland, dat is toch helemaal geen tijdrijder? „Vroeger misschien niet, maar sinds dit seizoen wel. Het gaat ineens geweldig. Ik heb de afge lopen winter erg veel kracht training gedaan, waardoor ik breder en sterker ben geworden. Daar heb ik voordeel van bij het tijdrijden." In de derde etappe miste Hoo gerland („Je kunt er niet altijd bijzitten") zaterdagavond de beslissende slag. Door het ver lies van twee minuten raakte de topdrie uit het zicht. In de laat ste rit reed hij gisteren in z'n eentje naar een grote kopgroep toewaarin ook Joram Deeseen van zijn Middelkamp-maatjes, zich bevond. Eenmaal terug in het peloton had Hoogerland moeite om zich te handhaven, maar die moeite werd ruim schoots beloond met een eind klassering die perspectief biedt. Hoogerland: „De komende tijd wordt uitgemaakt welke junio ren mogen doorstromen naar de amateurs bij Rabobank. Ik word hier de derde Nederlan der, sta weer bij de eerste 25 in het UCI-klassement, en maak een goede kans op deelname aan het WK. Deze driedaagse is heel goed geweest voor mijn toe komst bij Rabo." Ook Martin Totté (Sint Jansteen en Joram Dees (Tholen) hiel den zich staande in de grote groep. Totté beëindigde de we reldbekerwedstrijd als veertig ste, Dees als 41e. STRIJPEN - Voorzitter Joop de Jonge was gisteren bijzonder te vreden over de twintigste Junio rendriedaagse van Axel. „Het weer was mooi, de wedstrijd was prachtig. Dat hebben we ook wel verdiend." Als opvolger van de teruggetre den Ap den Doelder stond De Jonge voor de taak de driedaag se in goede banen te leiden. Dat lukte, met dank aan zijn colle ga's. „We hebben drie dagen lang heel ontspannen en goed georganiseerd gewerkt. Ik heb er een enorm goed gevoel aan overgehouden." Nu is gebleken dat de organisa tie ook met een aantal nieuwe mensen in de gelederen naar be horen functioneert, richt De Jonge zijn blik op de toekomst. De slotetappe in de Vlaamse Ar dennen wordt, als het aan hem ligt, volgend jaar nog zwaarder gemaakt. „Het streven is om het beste deel van de kasseien van de Paddestraat op te nemen in het parkoers. De Molenberg krijgen we er dan automatisch bij. Zo wordt de koers alleen maar mooier." -J1 http://www.msvdeuitlaat.nl Motorcrossclub De Uitlaat beschikt over een leuke, le vendige homepage, die vaak wordt geactualiseerd. Dat is ook wel nodig, want de ver eniging is tegenwoordig re gelmatig in het nieuws. Er wordt onderhandeld met Zeeland Seaports over het huidige circuit in het Vlis- singse Sloegebied, er isspra- ke van samenwerking met MC Rilland en een mogelijke verhuizing naar een nieuw terrein in de gemeente Rei- merswaal. Via de eigen web site worden de leden van De Uitlaat uitstekend op de hoogte gehouden van de laatste ontwikkelingen. Ook aan de geschiedschrij ving van de club is de nodige aandacht besteed. Van de wildcrossers op het Zilveren Schor in 1967, waarmee het allemaal begon, tot en met de derde lustrumeditie van de Strandcross in 2000. Verder bevat de site de ge bruikelijke aankondigingen en uitslagen van wedstrij den, zoals het pas begonnen Open Zeeuws kampioen schap, waarvoor ditmaal zelfs online kon worden inge schreven. Een aardige servi ce is de rubriek Handel, waar in leden en andere motor crossers hun materiaal te koop kunnen aanbieden. Het plaatsen van een advertentie is bovendien gratis. Het pronkstuk van de site is de fo- togallerij van Ralph Over- weel. De prachtig bewerkte actiefoto's zijn zeer geschikt om te gebruiken als bureaub lad-achtergrond. Een gastenboek, of in ieder geval een rubriek voor op- of aanmerkingen, zou geen overbodige luxe zijn. Daarin zou bijvoorbeeld kunnen worden geschreven dat de welkomstpagina wel heel erg veel reclame bevat. De homepage van De Uitlaat is actueel, veelzijdig en ver rassend. Een site om te koes teren en om trots op te zijn. door Frits Bakker De Juniorendriedaagse komt in Koewacht, in Zuiddorpe en in Strijpen, maar de zaterdagavond is traditiegetrouw voorbehouden aan Axel, de plaats waar het twintig jaar geleden allemaal begon. Sommige Axelaars zijn zo betrokken bij de wedstrijd dat ze dingen doen die je niet meteen van ze zou verwachten: de man van de sponsorzaken bouwt een terras op de kasseien, de oud voorzitter is dringend op zoek naar een camping. Die oud-voorzitter is Ap den Doel der, jarenlang hét gezicht van de Ju niorendriedaagse. Om gezondheids redenen heeft Den Doelder, onlangs op het Zeeuwse sportgala in Terneu zen gekozen tot vrijwilliger van het jaar, zich na de vorige editie terugge trokken uit de organisatie. Ditmaal is hij slechts als toeschouwer aanwe- Reservedoelman Bij PSV zat gistermiddag geen re servedoelman op de bank. Door blessures was er simpelweg geen in valler-doelman beschikbaar bij de landskampioen. Indien Gino Cou- tinho uitgevallen was, had veldspe- ler Theo Lucius het doel verder moe ten verdedigen. Aan het eind van het seizoen heeft PSV plotseling flinke keepersproble men. Ronald Waterreus raakte ge blesseerd aan zijn rechterkuit, kon net de bekerfinale spelen, maar ont brak gisteren tegen NEC. Zijn bles sure is niet verslechterd door het meespelen in de finale, maar de me dische staf vond het raadzaam om Waterreus even helemaal rust te gun nen. Reservedoelman Patrick Lode- wijks is al enkele weken uit de roula tie als gevolg van problemen aan een achillespees. Morgen wordt bekeken of een operatie nodig is. Gino Coutinho is een van de twee doelmannen van het tweede elftal. Hij viel in tijdens de kampioenswed strijd van PSV en speelt sindsdien de competitiewedstrijden. Guido Bud- ziak, de andere doelman van het tweede elftal, verblijft in Hong Kong waar de reserves deelnemen aan een toernooi. Coach Erik Gerets tilde niet zwaar aan het gemis van een stand-in. „We hadden Theo Lucius er mentaal op voorbereid dat hij in het doel zou moeten als de nood aan de man kwam. Misschien heeft hij er wel stiekem op gehoopt." zig in Axel. Terwijl Herman Dekker, de ex-secretaris die tegelijk met zijn voorzitter is afgezwaaid, zich net als de voorgaande jaren druk telefone rend door de permanence begeeft, houdt Den Doelder zich afzijdig. Veel rust wordt hem echter niet ge gund. In de uren voor de start van de avondetappe wordt hij door alles en iedereen gebruikt als vraagbaak. „Ik word voortdurend aangesproken door ploegleiders en begeleiders", zegt Den Doelder. „Ze willen van al les van me weten: waar is dit, waar is dat? Ik kan ze meestal wel helpen, maar het is niet altijd even leuk als je ze moet uitleggen dat je geen voorzit ter meer bent. Daar heb ik het soms best moeilijk mee." Tent Hij is nog niet uitgepraat of een lid van de Wit-Russische delegatie klampt hem aan. Het is de tolk, die in het Frans communiceert. Ze heeft een reis van 2 6 uur vanuit Minsk ach ter de rug, die allerminst comfortabel is geweest. Met z'n achten (vijf ren ners, twee begeleiders en de tolk) hebben ze Europa doorkruist in een oude bestelbus. Tot en met zondag verblijven ze in Axel, daarna is het wachten op de etappekoers in het Franse Lorraine, die de vrijdag daar op begint. De tussenliggende tijd willen ze doorbrengen op een cam ping. Of Den Doelder misschien nog een adresje weet. „Tja", zegt hij. „Er zijn hier in de buurt campings genoeg waar je een tent kunt opzetten." De tolk antwoordt met een verbaasde blik. „Een tent? Die hebben we niet." „Maar waar slapen jullie dan?" „In de bus. Met z'n achten, ja." Parasollen Jan de Kraker heeft ondertussen geen weet van het wonderlijke ge sprek. De Kraker, binnen de organi satie verantwoordelijk voor de sponsoraangelegenheden, is neerge streken op de Plattedijk, even buiten Axel. Aan de rand van de kassei- enstrook heeft hij in het gras twee pa rasollen neergezet en er een proviso risch terras ingericht. Er is bier, cola en kaas in blokjes. Iedereen is wel kom. Het is een vreemd gezicht, die be scheiden nederzetting midden in de verder verlaten polder, en in de ver ste verte niet te vergelijken met de luxe vip-ruimtes die andere organi saties inruimen voor hun geldschie ters. Maar zodra de renners passeren, weten de gasten dat ze de juiste plek hebben gekozen. Ze zien het stof op waaien, horen de wielen kletteren op de kasseien en springen geschrokken opzij voor vloekende renners. Ner gens is de koers zo dichtbij als hier. In Axel kan iets heel eenvoudigs ook heel bijzonder zijn. Twee bossen bloemen en een kus op zijn hoofd. Daar stond hij dan: Rien van Haaften, voor de aftrap van Dosko tegen Terneuzen, zijn laatste officiële wedstrijd voor de KNVB als scheidsrechter. Mooie zomeravond, halve finale van de beker, een insti tuut dat afscheid neemt na een prachtige carrière. Hij ondering het schijnbaar onbewo gen. Voor de wedstrijd vertelde hij nog: „Ik zat woensdag met een paar voetbalvrienden naar de Europacup finale te kijken. Toen ik Dick Jol zag opkomen, zei ik: kijk, die heeft nog bij mij gevlagd. Ik geef toe dat ik het vaker bij hem heb gedaan, maar één keer was ik scheidsrechter en hij vlaggen. Rien van Haaften uit Kapelle zal nog gemist worden in het wereldje. Zijn autoriteit, zijn soepele, als het moest dwingende manier van omgaan met spelers en bestuurders, de kennis van het vak, het gevoel om te handelen naar de geest. Jammer, dat hij toch net niet geslaagd is in het profvoet bal. „Hij fluit als een kanarie", zei Sjaak van der Lijke, de spraakwater val van Hoek, vorige week, toen hij de afscheidswedstrijd van Angelo Nijs- kens en Patrick Naudts leidde. Za terdagavond floot hij zelf zijn laatste. Hij trok geel na twee minuten voor Menno den Dekker van Terneu zen. Daarna hield hij kaarten op zak, zoals hij gewend was al die jaren. En op het eind van de wedstrijd, toen hij door Brabantse heethoofden werd uitgemaakt voor Zeeuwse boer, bleef hij onbewogen zijn gezag to nen. Het was een afscheid in stijl. Sarah Fisher crasht in de tweede bocht van de Indy 500. Fisher stapte ongedeerd uit haar auto. foto Herb Nygren/RTR van onze sportredactie INDIANAPOLIS - De Braziliaanse autocoureur Helio Castro Neves heeft zondag de 85e editie van de Indy 500 gewonnen. De debutant zat aan het stuur van een Dallara Oldsmobile van het Penske Racing-team. Castro Neves bleef zijn land- en ploeggenoot Gil de Ferran, de regerend kampioen in de CART se ries, voor. De Amerikaan Michael Andretti werd derde. Tweevoudig winnaar Arie Luyendijk eindigde op een anonieme dertiende plaats, op meer dan twee ronden van Castro Neves. „Zo ben je de koning, zo ben je een beetje baanvulling", erkende de Nederlander na de race. De 47-ja- rige Nederlander die voor de 85e Indy 500 terugkwam op zijn besluit in 1999 om te stoppen, zag direct bij zijn rentree dat hij geen rol van belang zou spelen. „De jongens vooraan reden zo van mij weg. Ik kon ze gewoon niet bijhouden." Luyendijk had nog even de mazzel dat het begin van de race maar niet op gang wilde komen omdat tal van coureurs van de baan tegen de betonnen muur vlo gen. Luyendijk mocht in ronde 48 zelfs even aan de leiding rijden omdat hij als laatste van het veld de pitstraat opzocht. Na het bezoek aan zijn team, kwam het nooit meer goed.,Ik kwam niet fatsoenlij k de pits uit. Daarna besloten we maar voorzichtig de pitstraat uit te rijden om in ieder geval in de race te blij ven." Tot aan het einde van de race bleef Luyendijk met 'kleine' problemen kampen. Zijn beschermkap van zijn helm sloot niet helemaal, waar-door hij bij de be ginnende regenbui slecht zicht had. Een opflikkerend olielampje liet hem ver volgens weer schrikken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20