Waarde pensioengeld in gevaar §is Tientallen gewonden bij rassenrellen in Oldham 9. Elke dag een ander! ra ra npi I I bereikt Schroder wekt bij bezoek wrevel van Oostenrijkse politici r Macedoniërs bestoken Albanese bolwerken r ==ri Terneuzen ^^1 .'16°l zw5 bekerfinale Laksheid Europese lidstaten kan Nederlandse oudedagvoorziening schaden Nederlandse bedi rijven somberen Bommen gaan bemiddelaar voor Veel dans in Zeeuwse Kunstbende Vitesse grote verliezer op slotdag Kraamzorg zit om personeel te springen Victorie links in grote steden Italië Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 95 Brazilië ontdekt stam met slaven in Amazonegebied WÊÊÊÊÊÊÊÊfmÊÊÊÊÊKÊÊÊÊ^ l Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Vlak aan zee kans op mist. H" A Maximumtemperatuur circa 21 graden. internet: www.pzc.nl -y -™ "S| 0 Een ruime meerderheid v< an de kleine en middelgrote bedrij- sproken somber over het zakenkli- ran de ondernemers heeft Bovendien zijn veel be- ir tegenvallers. Dans domineerde zondag de Zeeuwse voorronde van de Kunstbende in Middelburg. Er waren zoveel deelnemers dat bijna de hele middag gereserveerd was voor zowel street- dance als klassiek ballet. Ln de categorie performan- ce was het aanbod mager. Een stomme film, begeleid door piano en saxofoon, won daarin de eerste prijs. Vitesse is de grote verliezer geworden van de laatste speelron de van de KPN eredivisie. De Arnhemse ploeg kwam tegen Sparta niet verder dan een 2-2-ge- lijkspel en liep daardoor deelname i] O ,,-s f!ïj aan Europees voetbal mis. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 door Frans van den Houdt DEN HAAG - De Neder landse pensioengelden lo pen het gevaar sterk in waarde te dalen als andere Europese landen niet on middellijk geld opzij zet ten voor hun oudedag voorziening. Landen die nog weinig geregeld heb ben, zoals Duitsland, Spanje, Frankrijk en Ita lië zijn anders in de toe komst gedwongen veel geld te lenen om de ver grijzing op te vangen. Dit leidt tot hoge rente, een hoge inflatie en een zwak ke euro. UTRECHT - Kraamzorginstel lingen, verloskundigen en zorg verzekeraars hebben de handen ineengeslagen met een brand brief aan minister Borst (Volks gezondheid) over het tekort aan kraam verzorgers. Als de minister niet snel met ex tra geld over de brug komt, dan kunnen er levensbedreigende situaties ontstaan. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging voor Verloskunde (KNOV) gister avond gezegd. De situatie is het nijpendst in Utrecht. ANP ROME - Centrumlinkse kandi daten van de Olijfboom-coalitie hebben gisteren in Rome, Turijn en Napels een zege behaald in de tweede ronde van de verkiezing van burgemeesters in Italië. Dat bleek uit een peiling na slui ting van de stembureaus. In de hoofdstad won Walter Veltroni van zijn rechtse tegen strever Antonio Tajani, voor malig woordvoerder van be oogd premier Silvio Berlusconi. In Napels ligt de linkse kandi date Maria Russo Jervolino voor op Antonio Martusciello. In Tu rijn lijkt links met Sergio Chi- amparino de rechtse Roberto Rosso te verslaan. AFP/DPA SAO PAULO - Een Braziliaanse regeringsexpeditie heeft een uit 25 leden bestaande stam in het Amazonegebied ontdekt, die in slavernij voor een andere stam in het gebied werkt. De stam Tshohom Djapas leeft in het grensgebied met Colom bia en Peru en wordt gedwon gen voor de stam van de Cana- maris te werken in ruil voor oude kleding en wat voedsel. Zij had nog nooit contact met blan ken gehad, maar werd nu door „Ons gespaarde pensioengeld wordt zodoende steeds minder waard", waarschuwt staatsse cretaris Hoogervorst van Socia le Zaken. Volgens Hoogervorst zal Neder land echter nooit direct bijdra gen aan de Europese Unie om de pensioenproblemen in andere landen op te lossen. „Dat zal geen enkele Nederlandse rege- x-ing ooit toestaan. Op dat punt kan ik de mensen in ons land geruststellen", zo zei de staats secretaris gisteren in het tv-pro de expeditie ontdekt in een Ca- namaris-dorp. De Canamaris verbieden de Tshohom Djapas ook een stamhoofd te hebben. De expeditie was georganiseerd door de Braziliaanse staatsor ganisatie Funai. Expeditielei der Possuelo zei dat Funai de si tuatie van de Tshohom Djapas betreurt, maar dat zijn organi satie het contact van de india nen met andere stammen niet kan verhinderen en dat zij dus uitgebuit blijven worden. ANP gramma Buitenhof. Het pro bleem zal zich vooral doen gelden in 2020 als de vergrijzing in Europa massaal toeslaat. Houdbaarheid Hoogervorst pleit ervoor dat de EU druk uitoefent op de lidsta ten die tot nu toe weinig of niets geregeld hebben voor de oude dagvoorziening van hun inwo ners. Bij de jaarlijkse toetsing van het financieel-economische beleid van regeringen dient vol gens Hoogervorst ook gekeken door Harm Harkema OLDHAM - Bij rassenrellen in het Engelse Oldham, een voor stad van Manchester, zijn zater dagavond en -nacht vijftien po litieagenten en tien burgers gewond geraakt. Er zijn zeven tien arrestaties verricht. Bij de rellen, die zeven uur aanhiel den, waren enkele honderden jongeren van Pakistaanse en Bengaalse komaf betrokken. Zij bestookten de oproerpolitie en woningen, winkels en auto's met brandbommen en straatstenen. „Ik heb nog nooit zoiets ergs ge zien. Het waren net wilde bees ten", aldus Margaret Morrison, een 73-jarige omwonende. Ook gisteravond was het weer onrustig in Oldham. Op ver schillende plekken moesten massaal aanwezige eenheden van de oproerpolitie ingrijpen. Volgens de plaatselijke autori teiten ontstonden de rellen naar aanleiding van een ruzie tussen een blanke en een Aziatische jongere. Demoedervan deblan- ke jongere belde toen een pub. van waaruit vervolgens een groep blanke jongeren verhaal kwam halen. Zij gooiden de mi- ten in van een Pakistaanse win kel en van de woning van een zwangere Pakistaanse vrouw. Pakistaanse en Bengalese jon geren drongen daarna de pub binnen, 'Live and let Live' gehe ten, die een broeinest van te worden naar 'de houdbaar heid van hun pensioenstelsel'. Landen die in gebreke blijven, moeten worden gestraft met waarschuwingen en boetes. „Dat is zeer pijnlijk voor een re gering", meent de staatssecreta ris, die verwacht dat ook de ei gen inwoners van de lidstaten uiteindelijk een gedegen pensi oenstelsel zal afdwingen van hun overheden. De gedachte dat Nederland straks zal besluiten niet langer mee te doen aan de euro door de waardedaling van- rechtsi'adicale blanke jongeren zou zijn. De onderlinge spanningen in Oldham waren danig opgelopen nadat eind april de 75-jarige oorlogsveteraan Walter Cham berlain in elkaar geslagen werd door een groepje Pakistaanse jongeren. De foto van zxjn ern stig toegetakelde gelaat haalde vele kranten, en volgens ver schillende bladen zouden er in Oldham gebieden zijn waar blanken zich niet veilig meer wege slechte pensioeni'egelin- gen elders in Europa, wuift Hoogei-vorst weg. „Dat is fanta sie." Volgens de staatssecretaris zijn landen als Duitsland, Italië, België en Spanje reeds begon nen met het opbouwen van een pensioenreseiwe. Spanje heeft hiervoor zelfs de hulp van Ne derland ingeroepen. Begrijpe lijk, vindt Hoogervorst, „want in Europa hebben wij de pensi oenen het beste geregeld. Dat zouden kunnen vertonen. Dit werd ontkend door de politie. Wel had de politiechef van Old ham eerder dit jaar, na een aan val op een blanke jongere, naar buiten gebracht dat het afgelo pen jaar 572 incidenten met een raciale inslag door de politie waren gerapporteerd, waarvan zestig procent betrekking had op Bengaalse en Pakistaanse jongeren die blanken aanvielen. Volgens Pakistaanse buurtwer- kers hebben met name de afge durf ik zonder schroom te zeg gen." Nederland is vrijwel direct na de Tweede Wereldoorlog begon nen met het sparen voor een pensioenfonds, waar inmiddels ruim duizend miljard gulden in zit. Op dit moment wordt één gepensioneerde onderhouden door vier werkenden, in 2020 zal dat één op twee zijn. „Dat zorgt voor enorme financiële proble men in landen die geen reserve achter de hand hebben", aldus Hoogei-vorst. GPD lopen maanden rechtsx-adicale jongeren zich in Aziatische wij ken gewelddadig misdragen. Het nazistische Nationale Front wilde er vorige maand een de monstratie houden. En leider Nick Griffin van de rechtsradi- cale British National Party staat voor de parlementsverkie- zingen kandidaat in Oldham. In de door hoge werkloosheid geplaagde voormalige textiel stad met 220.000 inwoners wo nen 14.000 Pakistanen, 9000 Bengalen en 1600 Indiërs. Con- form het nationale patroon heb ben de (hindoestaanse) Indiërs zich redelijk tot goed aan de westerse samenleving weten aan te passen, maar de (islamiti sche) Bengalen en Pakistanen veel minder. Werkloosheid onder deze twee bevolkingsroepen is met af stand de hoogste van alle min derheidsgroepen, de kennis van de Engelse taal verreweg het slechtst. Met de Britse parlementsver kiezingen voor de boeg probeer de de Liberaal-Democratische Partij politieke munt uit de rel len te slaan. Volgens de 'lib- dems' kan de negatieve toon die de Conservatieven aanslaan over asielzoekers, hebben bijge dragen aan de spanningen. De Conservatieve leider William Hague ontkende dit. Hague werd bijgevallen door minister Jack Straw van Binnenlandse Zaken. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Conservatieve poli tici in Duitsland en Oostenrijk hebben verontwaardigd gerea geerd op een werkbezoek van de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder aan Wenen, afgelopen vrijdag en zaterdag. Schroder vermeed ontmoetin gen met vertegenwoordigers van de Vrijheidspartij (FPÖ) van de exti-eemrechtse leider Jörg Haider en maakte pas op zaterdag een uurtje vrij voor een gesprek met de conservatieve Oostenrijkse kanselier Wolf gang Schüssel. Volgens Haider, die zich ooit be wonderend uitliet over nazi- Duitsland, mat de sociaal-de mocraat Schroder zich in We nen het air aan van 'een negen- tiende-eeuwse feodale heer, met die dikke sigaar en zijn pom- In Israël heerst een de- pressieve sfeer. Kort voor de aankomst van de Ame rikaanse bemiddelaar Burns (r) ontploften in Je ruzalem twee autobom men. De druk op de Israë lische premier Sharon (1) om de Palestij nen hard te treffen is de afge- lopen dagen toe genomen. peuze stijl'. Het toetreden van Haiders Vrijheidspartij tot de Oostenrij kse regering leidde vo rig j aar tot Europese sancties te gen Wenen. Hoewel de sancties afgelopen september werden opgeheven, blijven de contacten met de consei-vatieve Oosten rijkse regering koel. Schroder verdedigde in Wenen de sancties opnieuw, maar hij legde er de nadruk op dat er op het moment tussen Oostenrijk en Duitsland 'geen problemen' bestaan. Schroder en Schüssel besloten de beti'ekkingen verder aan te halen. De lucht tussen Wenen en Ber lijn is door het bezoek echter niet opgeklaard. Een politicus in Schüssels Volkspartij (ÖVP), Gerhard Hirschmann, noemde het optreden van Schroder een 'provocatie' „In China, Moskou of Havana zou Schroder dit niet in zijn hoofd halen." GPD De omgeving van de pub 'Live and Let Live' in Oldham na de rellen van zaterdagavond. foto Haydn West/EPA Een Macedonische legerhelikopter bestookt het dorpje Slupcane. van onze redactie buitenland SKOPJE - Het Macedonische leger heeft gisteren met gevechtshelikopters, tanks en artillerie een krachtige aanval ingezet op Albanese rebellen die nog enkele dor pen langs de noordelijke grens met Koso vo bezet houden. Door de opleving van de strijd kon het In ternationaal Comité van het Rode Kruis (ICRK) burgers die al drie weken in het gebied vastzitten niet evacueren of me dische hulp bieden. In de dorpen Slupcane en Matejce, die in handen zijn van de Albanese rebellen, vlogen een aantal huizen in brand bij de Macedonische aanvallen. In de omlig gende heuvels waren zware ontploffin gen te horen. Macedonische troepen her overden eerder enkele doipen in het grensgebied. Diverse dorpen zijn echter nog in handen van de opstandelingen. Het Macedonische ministerie van Defen sie zei dat de rebellen het nieuwe offen sief hadden uitgelokt met de beschieting van een controlepost van de politie in het dorp Otlja. Het is niet duidelijk hoeveel mensen vastzitten in de dorpen die in handen zijn van de rebellen. Ongeveer drieduizend burgers zijn de afgelopen weken de grens met Sex*vië overgestoken. foto Jan Suki/EPA Het Macedonische leger heeft gisteren bekendgemaakt dat het zaterdag bij ge vechten in het noorden van het land een leider van de Albanese U£K-rebellen heeft gedood. Het gaat om Sabil Limani, bijgenaamd 'De Tijger'. Een andex*e rebellenleider be vestigde dat hij afweet van iemand met die naam, maar hij ontkende dat die is gedood. AP/DPA/AFP (Advertentie) naam: o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:i onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats eenmalig binnen zes maanden) telefoon:I L noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maancj met nummer. j automatische incasso J' 39,45) handtekening c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice o Il7ïöö"f4llririririri9ll Antwoordnummer 123 O /lo^ituuuuu^ 4380 VB Vlissingen ai wo do vr 23 (postzegel niet nodig) (Advertentie) 100% zijden stropdas diverse kleuren en dessins per stuk van 24.95 naar 15.-VOORDEEL! Waar haal je de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1