Ajax krijgt derde plaats cadeau 1 Miraculeuze bekerzege Terneuzen Cees Priem wil naam zuiveren 13 Penalty Amsterdammers gaan vreugdeloos naar Champions League Roks overtuigd van aanblijven Van Hanegem Trainer Stevens: Oude Kamphuis in Oranjeselectie PZC maandag 28 mei 2001 Arnemuiden likt Veere mist Nieuwe landstitel Tweede plaats voor Topprestatie van Bernoldi frustreert Page maakt indruk zijn wonden een afmaker voor Real Madrid turnster Nuijten handbalsters team McLaren maar valt uit Het was de week van de penalty's. Valencia, PSV, Veere en Terneuzen kunnen erover meepraten. Bij Terneuzen-Dosko heb ik begrepen dat er zelfs dertig genomen moesten worden. Ongelooflijk. Daar zal over twintig jaar nog over worden gesproken. Het blijft iets raars. Iedereen roept nu weer dat er meer op getraind moet worden, maar daar geloof ik niet in. Het enige datje door veel trainen kunt bereiken, is vastheid, maar eenmaal in de wedstrijd komen er toch an derefactoren om de hoek kij ken. Dan is er spanning en druk. Ja, en daar gaan grote jongens als Baggio en Stam ook wel eens aan ten onder. Ik ken dat ge- %nis voel wel. Dan slaat de span ning in je be nen en doet je voet ineens niet meer wat je in je hoofd hebt. Vergis je ook niet in dat wachten in die mid dencirkel. Hou dan je zenu wen maar eens onder contro le. En als dan de man voor je ook nog eens mist, wordt de druk helemaal groot. Vroeger bij Sparta was ik de vaste penaltynemer. Ik kwam aan een aardig gemid delde. Ik heb erzo'n vijftien genomen en slechts één keer gemist. Dat was tegen Gro ningen. Hij was niet eens zo slecht ingeschoten, maar Lo- dewijks tikte 'm uit de hoek. Het ivas een beetje dom van me. Ik had er dat seizoen al zes genomen en ik dacht dat Lodewijks wel zou weten wat mijn favoriete hoek ivas. Daarom koos ik voor de an dere hoek. Je moet niet te veel nadenken. Als je gaat twijfe len, ben je verloren. Je moet tevoren bepalen welke hoek je kiest, en zeker zijn van je zaak. Ik neem 'm vaak rechts van de keeper, meestal hard en laag. Tegenwoordig neem ik ze niet vaak meer. Bij Sparta zijn Elkhattabi en Boukhari de specialisten, bij Heerenveen is dat Lurling. Het is vaak een spel tusseri keeper en speler. Het gaat er om wie het koelbloedigst is. Het beste watje kunt doen, is wachten totdat de keeper een beweging maakt en een hoek kiest. Maar ja, dan moetje dus héél erg geduldig zijn. Een keeper heeft wat dat be treft niet zo veel te verliezen. Van de week hoorde ik Cruijff op de tv zeggen dat linksbe nige spelers geen penalty's moeten nemen. Die zouden altijd dezelfde hoek kiezen. Tja, dat is weer zo'n Cruijffi- aanse wijsheid. Net zoals dat ze zeggen dat je nooit een strafschop moet nemen als je zelf ge vloerd bent. Ik weet niet wie dat ver zonnen heeft, maar ook dat is onzin. Ik heb natuur lijk geen statistieken, maar volgens mij zijn er genoeg linksbenige jongens die ooit al eens een penalty raak heb ben geschoten. Gérard is er daar overigens één van. In zijn tijd bij Sparta heeft hij er in een bekerwedstrijd al eens één met links gemaakt. De Nederlanders hebben na al die gemiste penalty's nu de naam, maar ik denk niet dat het iets typisch Nederlands is. Ik zag net op tv die Glusce- vic van Utrecht missen, die bal ging bijna het stadion uit. Nou ja, en dat is volgens mij geen Nederlander. Ach, ei genlijk is het verhaal héél simpel. Je hebt vijftig pro cent kans. Dennis deNooijer Dit was de laatste column van de broers De Nooijer dit seizoen. Vanaf volgende week zal Jan Raas op deze plaats wekelijks een column verzorgen. door Jaap van Essen AMSTERDAM - De winnende coach heeft altijd gelijk. Co Adriaanse dus ook. Ajax plaats te zich gisteren voor Europees voetbal. Dat was al heel wat meer dan menigeen twee weken geleden durfde hopen. Boven dien zit Ajax in de voorronde van de Champions League, iets wat bijna voor onmogelijk werd gehouden. Het kon wat Ajax betreft op de 34e en laatste speeldag alle kan ten uit. De dood of de gladiolen; het was allemaal mogelijk. Bij een nederlaag tegen AZ zouden de Amsterdammers helemaal verstoken zijn gebleven van Eu ropees voetbal en dat zou een unicum zijn geweest. Immers, sinds 1966 speelde Ajax altijd Europees, behalve dat ene jaar (1990) dat de club door de Uefa van de internationale velden werd geweerd. Uiteindelijk won Ajax uiterst soepeitjes van het armetierige AZ dat, zo stelde trainer Van Stee, twee weken geleden al uit gespeeld was. Het werd in de Arena 5-1 door treffers van Van der Vaart (2x), Van der Meyde, Arveladze en Van der Gun. Om dat RKC te sterk was voor Roda, kreeg Ajax de derde plaats in de schoot geworpen. En dus maak ten de spelers van Ajax na af loop een ererondje door de Are na. Dat was misschien iets te veel van het goede, want het pu bliek in Amsterdam reageerde nogal lauw op de heuglijke gang van zaken. Grimmig Sterker, de stemming in cle Are na was de hele wedstrijd uiterst vreugdeloos en zelfs een beetje grimmig. Er hingen spandoeken tegen Co Adriaanse, er klonken doorlopend spreekkoren pro Ri chard Witschge, die in een con flict met zijn trainer verzeild is geraakt. Zou Ajax gisteren ROTTERDAM - Willem van Ha negem blijft bijna zeker trainer van Sparta. Zelf wil hij dat be- vestigen noch ontkennen. „Er moet nog over worden gespro ken. Wanneer ik beslis, is nog niet bekend." Technisch manager Dolf Roks, die de zieke Leo Steegman ver vangt als technisch verant woordelijke man, is er evenwel van overtuigd dat de trainer ook volgend seizoen werkzaam is op het Kasteel. „Voor mij is dat duidelijk, omdat ik ervan uitga dat de voorwaarden die Willem heeft gesteld, door Sparta wor den ingewilligd." De bedoeling was aanvankelijk dat zijn aanblijven voor de na- competitie bekend zou worden gemaakt. „Maar dat is uitge steld, omdat de man met wie ik dat zou bespreken met vakantie was", aldus Van Hanegem. GPD GELSENKIRCHEN - Niels Ou de Kamphuis is geselecteerd voor het Nederlands elftal voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Estland, zaterdag in Tal linn. De middenvelder van Schalke 04 kreeg naar eigen zeggen dat nieuws zaterdag te horen van zijn clubtrainer Huub Stevens na de gewonnen Duitse bekerfi nale tegen Union Berlin. „Bondscoach Louis van Gaal heeft mij vrijdag op de hoogte gebracht van de selectie van Niels, het is voor hem een beves tiging van zijn goede spel", al dus Stevens. Oude Kamphuis zelf zei gisteren officieel nog van niets te weten. „Ik weet het al leen via Stevens. Hij zei dat ik er bij zit. Wel weet ik dat assistent - bondscoach Krol pas bij Schal ke is geweest voor mijIk ben wel wat verrast, want de laatste tijd heb ik niet echt goed ge speeld." „Zijn selectie dankt hij aan de eerste competitiehelft, daarin heeft hij bijzonder goed ge speeld. De laatste tijd was het wat minder, maar zijn spel wordt beter", aldus Stevens. De kans lijkt klein dat Mark van Bommel bij Oranje zit. De mid denvelder liep donderdag in de bekerfinale tegen FC Twente een gebroken (kleine) teen op, zoals later bleek bij onderzoek in een ziekenhuis. Van Gaal maakt vandaag zijn selectie of ficieel bekend. ANP overal naast hebben gegrepen, dan was het nog een roerig mid dagje geworden. Nu stapte Co Adriaanse als grote triomfator de persconferentie in. Adriaanse vindt dat hij met vlag en wimpel geslaagd is voor zijn eerste examen. Dat de fans daar anders over denken, en de pers tot zijn teleurstelling in het al gemeen nogal sceptisch rea geerde in het voorbije seizoen, daar trekt hij zich niet zoveel van aan. En dat er spelers te leurgesteld en zelfs woedend zijn, tsja.... Adriaanse: „Ik kan er niets mee wanneer spelers iets tegen der den zeggen. Ik reageer wanneer ze het mij rechtstreeks vertel len. En dus ging Adriaanse niet in op de mooie woorden van Witschge (Adriaanse kan in de stront zakken) en Vierklau die vlak voor het weekeinde ook zeer kritisch was. Liever sprak Adriaanse over het nieuwe seizoen en onthulde en passant de doelstelling voor dat jaar. De coach hoopt de voor ronde van de Champions Lea gue te overleven, „want dat be tekent dat onze jonge spelers een schat aan ervaring kunnen opdoen. Verder moeten we ons richten op een plaats bij de eer ste drie in Nederland." Of zijn huidige selectie daar voor de kwaliteiten heeft, moet nog blijken. In ieder geval wil Adriaanse er twee spelers bij; een linksbuiten en een rechts back. Over een doelman repte hij niet, toch werd gisteren be kend dat ook Ajax zich bij NAC heeft gemeld voor de Hongaar Babos. En er zal in de zeer ruime voor raad aanwezige contractspelers gesneden gaan worden. „We respecteren alle bestaande con tracten, maar Leo Beenhakker zal wel proberen mensen te ver kopen dan wel te verhuren. En een aantal spelers zal naar Haarlem gaan." Tot die laatste categorie hoort in ieder geval Hersi, die echter tot nu toe hals starrig weigert naar de satelliet club te verkassen. Over Winter en Witschge was Adriaanse dui delijk: „Ze hebben een doorlo pend contract en blijven deel uitmaken van de A-selectie." Ajax - AZ 5-1 (2-1). 22. Van der Vaart 1-0, 26. Boussatta 1-1, 30. Van der Vaart 2-1,52. Van der Meyde 3-1, 59. Arveladze 4-1, 71. Van der Gun 5-1. Scheidsrechter: Temmink. Gele kaart: O'Brien. Aantal toeschou wers: 36.565. Ajax: GrimO'Brien, Pasanen, Ya- kubu en De Cler (73. Chivu); Gala- sek, Arveladze (63. Cruz) en Van der Vaart; Ikedia, Machlas (63. Van der Gun) en Van der Meyde. AZ: Timmer; Lee, Buskermolen, Wijker en Opdam; Mans (69. Bou- chiba), Kromkamp (78. Wolters) en Matthijs; Boussatta, Dibi en Hui- berts (77. Perez). GPD door Frits Bakker REIMS - De Franse justitie zal in de komende vijf dagen zwaar geschut inzetten om aan te to nen dat Cees Priem en zijn voor malige wielerploeg TVM in 1998 met doping en andere verboden middelen heeft gewerkt. Voor de rechtbank in Reims begint van daag het proces tegen drie ver dachten in deze zaak: Cees Priem (in die tijd ploegleider), Andrei Michailov (arts) en Jan Moors (verzorger). Ze worden beschuldigd van het importe ren, vervoeren en in bezit heb ben van gevaarlijke stoffen en het aanzetten tot gebruik van verboden middelen. Cees Priem, die gistermiddag met zijn twee lotgenoten al in Reims arriveerde, ziet als een berg op tegen het vijf dagen du rende proces. „Ik wil mijn naam en die van de ploeg zuiveren, maar dat wordt een hard ge vecht", zei hij aan de vooravond van de eerste verhoordag. „Het emge waar ik me aan vastklamp isdat het einde van drie ellendi ge jaren nu in zicht is." De vijftigjarige ex-ploegleider is met de Russische arts Michai lov de hoofdverdachte in het proces, dat een slopende mara thon dreigt te worden van ver horen, verklaringen en analyses van producten die bij de TVM- ploeg tijdens de Tour van 1998 in beslag zijn genomen. Joost van Mierlo, een van de drie ad vocaten van de verdachten, ver wacht de uitspraak pas kort voor de start van de Tour in juli. De maximale straf die op het overtreden van de Franse do- pingwet staat, is twee jaar ge vangenisstraf. „We gaan ervan uit dat het voor ons veel beter zal aflopen", zei de Bredase ad vocaat gisteren op een chateau in een voorstadje van Reims. Epo-ampullen Het proces begint vandaag met een introductiedag en waar schijnlijk ook met het openbaar maken van het lijvige dossier over de TVM-affaire. Morgen en woensdag brengt de Franse jus titie drie deskundigen in stel ling, die de analyses hebben ge maakt van de producten die zijn meegenomen. Het gaat met na me om de 104 ampullen epo, die bij een douanecontrole op 7 maart 1998 in een wagen van de TVM-ploeg zijn aangetroffen, de bloed-, haar- en urinetesten die bij twaalf renners zijn afge nomen en producten uit de ba gage van de arts en de verzorger. De Franse getuigen zijn me vrouw Bresolle van een labo ratorium uit Montpellier, dat gespecialiseerd is in epo-onder- zoeken en de Parijse doktoren Trichet en Pépin. Het drietal zal door de rechter worden onder vraagd en moet aantoonbaar maken dat er verboden midde len in het spel zijn geweest. Daarbij zullen over en weer vra gen worden gesteld aan de ver dachten uit het TVM-kamp. Donderdag houdt justitie het requisitoir en de vrijdag is voor zien voor de pleidooien van de verdediging. De aanklacht concentreert zich op overtreding van de douane- wet, overtreding van de Franse dopingwet, het voorhanden hebben van medicamenten die in Frankrijk niet zijn geregi streerd en (voor Michailov) het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde iri Frankrijk. Dat laatste is volgens Joost van Mierlo een formaliteit, omdat geen enkele dokter van buiten landse ploegen in de Tour die bevoegdheid heeft. Geheime plaats Priem dook met zijn gezelschap gisteren na een korte confronta tie met de pers onmiddellijk weer onder op een geheime plaats. In het proces wordt hij als enige verdedigd door mr. Jéol, die in het verleden een functie heeft bekleed binnen de rechterlijke macht en advocaat- generaal bij de Hoge Raad is ge weest. „Hij is een man met een onberispelijke reputatie", ver zekerde Van Mierlo. De Bredase advocaat neemt de verdediging van Moors voor zijn rekening. Het weerzien met het justitiële apparaat in Reims heeft Priem in de afgelopen maanden weer vaak aan zijn gedwongen ver blijf in Frankrijk herinnerd. „Het zal oude wonden openma ken", zei hij met een sombere ondertoon. „Al die maanden hebben diepe sporen nagelaten op mij en mijn gezin. Mijn doch tertje was zeven in die tijd, ze is nu tien en zit nog altijd vol over die periode dat ik niet naar huis mocht komen." Het verhoor op zich zal hij met open vizier tegemoet gaan. „Ik heb niets te verbergen. Ik voel me een beetje als een soldaat die naar het front wordt gestuurd en tegen een heel leger moet vechten. We vertrouwen op een goede afloop, maar wat zegt dat in zo'n zaak? Toen we werden opgepakt, dacht ik ook dat ze me niets konden maken, maar ineens zat ik tussen vier muren. Shota Arveladze kopt Ajax' vierde treffer achter AZ-doelman Timmer. foto Ron Pichel/GPD Dertigste strafschop beslist over winst in treffen met Dosko door Frits Bakker BERGEN OP ZOOM - Hoeveel secon den gaf het klokje van Rien van Haaften eigenlijk nog aan, toen de wedstrijd plotseling nog een andere wending kreeg? Tien, twintig, of hooguit nog een half minuutje. Terneuzen leek zater dagavond reddeloos verloren in de hal ve finale voor de beker op het veld van Dosko in Bergen op Zoom. De Brabant se cupfighter leidde in die laatste se conden met 1-0 en had zelfs drie niet te missen kansen op een grotere voor sprong verkwanseld. Maar toch gebeurde het onmogelijke nog. Toen de laatste tellen wegtikten, kopte Jos Kayser in een wanhoopsof fensief uit een hoekschop de gelijkma ker in de touwen (1-1). En dertig straf schoppen later ging Terneuzen ook nog als miraculeuze winnaar door de fi nish. Danny Magito schoot de laatste achter Dosko-keeper Ronald van Leeu wen. De weg naar nog meer glorie (na drie kampioenschappen op rij) ligt door die winst in de halve finale open. Terneu zen speelt op zaterdag 2 juni de bekerfi nale inTerheijden. Wie de tegenstander in die wedstrijd is, wordt dinsdagavond in de andere halve finale beslist. De winnaar (WVO of DBS) treft Terneuzen op neutraal terrein. Paul Telussa moest zaterdagavond be kennen dat er een klein wonder voor nodig was geweest om het zo ver te brengen. „We hebben niet gebracht wat we kunnen", gaf hij eerlijk toe. „Zonder geluk hadden we het niet gered, maar dit Dosko is een gevaarlijke outsider. Dat hebben ze bewezen door Halsteren, Kloetinge en Hoek uit te schakelen en ook wij hebben op het randje van de uit schakeling gebalanceerd." Flinterdun Het geluk van de Temeuzenaren, die in een veel te laag tempo speelden en zich voortdurend vastliepen in de Brabant se muur van verdedigers, hing aan een flinterdun draadje. Ver voor de gelijk maker van Jos Kayser had de wedstrijd al beslist kunnen zijn. De 1-0-voor- sprong van Dosko, tot stand gekomen in de zestiende minuut na rust door een kopbal van Patrick Hendrickx, was in het totaalbeeld een magere afspiege ling van de kansen. Missers voor open goal van de thuisclub hielden Terneuzen in die slotfase op de been. „Wij moesten risico's nemen", zei Telussa, die op de vleugels een verdedi gende middenvelder en een back had vervangen door aanvallers. In het onge vaarlijke offensief dat volgde, kreeg Dosko een zee van ruimte om te counte ren. Het scorebord bleef ongewijzigd, de tijd tikte maar door. De Zeeuwse scheidsrechter Rien van Haaften, die toch een schat aan erva ring in zijn bagage heeft, moest het in zijn laatste officiële wedstrijd voor de KNVB nog ontgelden. Volgens de Bra banders telde hij veel te veel blessure tijd bij en uitgerekend in de allerlaatste seconden viel het doelpunt dat achteraf voor Terneuzen goud waard was. Maar Dosko mocht het vooral zichzelf aanrekenen dat het niet verder was uit gelopen. Erik van de Watering (volgend jaar bij Hoek) was met zijn snelheid wel een plaag voor zijn bewakers, doelge richt was hij nauwelijks. En nog stunte- liger voor de goal was Jan Glerum: hij kreeg de bal op maat aangespeeld, Erik de Koeyer was uit zijn doel, maar de aanvaller schoot ver naast. Tien strafschoppen in de reguliere serie brachten geen beslissing. Voor Terneu zen miste in dat vroege stadium Geert de Poorter (paal), voor Dosko de anders zo trefzekere laatste man Remco van Haaren. Daarna werd tot in het onein dige om-en-om gescoord en gemist, met de twee keepers in een merkwaardige hoofdrol. Zo dook Eric de Koeyer van Terneuzen de vijftiende strafschop, genomen door Dosko-keeper Ronald van Leeuwen, met een reflex uit de hoek. Maar Dennis de Kraker kon het vervolgens niet af maken. En in de 22e strafschop kon Erik de Koeyer zelf het vonnis over Dosko vellen. Hij schoot hard, maar ook onzuiver: Ronald van Leeuwen viel in de baan van het schot. De spanning gaf het einde van de wed strijd het karakter van een thriller. Toen de duister al inviel, kwam einde lijk de verlossende misser. Het schot van Jochem Jongepier werd gestopt door Eric de Koeyer en in de dertigste en laatste strafschop bleef Danny Ma gito koelbloedig. De score: 11-12. Dosko-Terneuzen (halve finale beker) 1-1(0-0). Terneuzen winnaar na strafschop pen. 16. Patrick Hendrickx 1-0, 90. Jos Kay ser 1-1. Scheidsrechter Rien van Haaften (Kapelle). Gele kaart: Menno den Dekker (Terneuzen). Aantal toeschouwers450. Strafschoppenserie. Dosko-Terneuzen. Remco van Haaren (mist), Jos Kayser 0-1, Mark Reus 1-1, Geert de Poorter (mist), Luuk van de Leygraaf 2-1, Dennis Rietjens 2-2, Jochem Jongepier 3-2, Danny Magito 3- 3, Christian de Wolf 4-3, Jacky Lambert 4-4, Patrick Hendrickx 5-4, Mike But 5-5, Yvo de Haas 6-5, Hubert van den Hemel 6-6, Ronald van Leeuwen (gestopt), Dennis de Kraker (gestopt), Rob van Hooydonk 7-6, Danny van de Velde 7-7, Jan Glerum 8-7, Ryan de Regt 8- 8, Erik van de Watering (gestopt), Eric de Koeyer (gestopt), Remco van Haaren 9-8, Jos Kayser 9-9, Mark Reus 10-9, Geert de Poor ter 10-10, Luukvan de Leygraaf 11-10, Den nis Rietjens 11-11, Jochem Jongepier (ge stopt), Danny Magito 11-12. Terneuzen. Eric de Koeyer; Menno den Dek ker (72. Danny van de Velde), Dennis Riet jens, Danny Magito, Hubert van den Hemel; Dennis de Kraker, Jos Kayser, Geert de Poorter, Randy Lauret (69. Ryan de Regt); Mike But, Jacky Lambert. De spelers van Terneuzen vieren de bekerwinst op Dosko in de middencirkel. Van links naar rechts: Jacky Lambert, Rolf Mo- bach (assistent-trainer), Ryan de Regt, reservedoelman Frans van der Veen en Dennis Rietjens. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13