PROVINCIA Reorganisatie nekt vrouwen Spanning in Jakarta stijgt PZC Acht arrestaties na instorten feestgebouw in Jeruzalem Klassenjustitie is volgens jurist Ruijs dagelijkse praktijk Werkneemsters belanden in de WAO VN beschuldigen Taliban van religieuze discriminatie GEZOCHT! laaf a penden! Maya-koning teruggevonden Eindelijk weer het geluid van koeien CDA in geweer tegen jeugdbladen Zeeuwen steunen verkeerscontroles Vreugde en verdriet bij Feyenoord Waterland Neeltje Jans vernieuwt gepprap»' Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 dü 21° JkT° w 3 Strandweer Af en toe wolkenvelden, maar overwegend zonnig. Maxima bij matige westenwind rond 21 graden. 244e jaargang no. 124 zaterdag 26 mei 2001 losse nummers 3,00 internet: www.pzc.nl MHÜIH door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Veel vrouwen belanden in de WAO nadat het bedrijf waar zij werken, heeft gereorganiseerd. Vooral in bedrijven en sectoren die keer op keer kampen met reorgani saties groeit het aantal arbeidsongeschikte vrouwen sterk. Bij reorganisaties neemt de werkdruk enorm toe. Dat blijkt uit nog niet gepubli ceerd onderzoek dat de FNV Vrouwenbond volgende maand aanbiedt aan de Tweede Kamer. Voor het onderzoek heeft de vakbond met vijfhonderd vrou welijke werknemers diepgaan de interviews gevoerd en 150 werknemers aan een enquête la ten meedoen. Het gaat om vrou- door Bob Kroon GENEVE - In ongewoon scher pe bewoordingen heeft VN-se- cretaris-generaal Annan het Taliban-regime in Afghanistan beschuldigd van ontoelaatbare discriminatie van religieuze minderheden. Steen des aanstoots is het voor nemen van Kaboel alle niet- moslims te verplichten een 'identiteitsteken' op hun kle ding te dragen, om ze te onder scheiden van moslims. De verordening treft vooral de dui zenden in Afghanistan wonen de Hindoe's en heeft daarom ook in India felle reacties uitgelokt. De Taliban wekten al eerder de afschuw van de wereld op na het opblazen van bijna tweedui zend jaar oude Boeddha-beel den in een bergwand. In een duidelijke toespeling op de beruchte jodenster uit de na zi-tijd zei de VN-leider dat 'de Taliban machthebbers hiermee een van de triestste voorbeelden van discriminatie uit de ge schiedenis doen herleven'. An nan riep het Taliban-bewincl op onmiddellijk op dit besluit te rug te komen. Ook de VN-Hoge Commissaris voor de Mensen rechten, Robinson, veroordeel de de 'discriminatiepolitiek'. Maar in Kaboel zei een Taliban- woordvoerder zich niet te zullen storen aan het 'misbaar uit het buitenland'. Alleen Sikhs hoe ven zich niet te identificeren, 'want die zijn duidelijk herken baar aan hun haardracht en tul banden'. GPD wen die sinds kort in de WAO zitten of in de WAO dreigen te belanden. De FNV Vrouwen bond heeft het onderzoek laten doen om te achterhalen wat de oorzaken zijn van de sterke stij gingvan het aantal vrouwen dat arbeidsongeschikt wordt. „Reorganisaties vergen veel in spanning van het personeel", zegt Tineke van der Kraan, voorzitter van de FNV Vrou wenbond. „Als bedrijven keer op keer reorganiseren, kunnen werknemers dat niet meer aan. Ze raken overspannen en drei gen op den duur in de WAO te belanden." Vrouwen stromen hierdoor vaker in de WAO om dat ze vaak werken in sectoren die kampen met reorganisaties, zoals het onderwijs, de zorg en de schoonmaak. Andere oorzaken van de hoge WAO-instroom van vrouwen zijn volgens het onderzoek een oneerlijke verdeling van de zorgtaken thuis, te weinig voor zieningen die het vrouwen mak kelijker maken om te werken, zoals buitenschoolse opvang voor de kinderen. Ook is de werkdruk in sectoren waar vrouwen werken gemiddeld veel hoger en werken vrouwen vaak in laagbetaalde banen en voelen ze zich ondergewaar deerd. Zo'n 56 procent van alle mensen die in de WAO stromen is vrouw, terwijl vrouwen nog geen veer tig procent uitmaken van de werkzame beroepsbevolking. pagina 2: WAO-plan slecht voor vrouwen (Advertentie) monteur/ aankomend monteur tuin- en parkmachines GROENLEER GOES BV Info: dhr. G. van der Laan Tel: 0113-212820 (Advertentie) VANDAAG zet de Woonboulevard 'de bloemetjes buiten'! VC'QIES MARCONISTRAAT, GOES TEGUCIGALPA - Japanse ar cheologen hebben in Honduras de stoffelijke resten van een maya-koning gevonden. Dat heeft het ministerie van Toeris me van het Latijns-Amerikaan se land gisteren bekendge maakt. Het lichaam dat versierd is met jade, behoort volgens het depar tement toe aan één van de zes tien heersers die het voor het zeggen hadden in de machtige stad Copan dat ligt in het huidi ge Honduras. De stad werd tussen 426 en 763, toen het werd verlaten, gere geerd door in totaal zestien vorsten. Met inbegrip van de jongste vondst zijn de stoffelijke resten van acht van de koningen tot nog toe teruggevonden. RTR doorTheo Haerkens JAKARTA - Onzekerheid over de politieke situatie en het on vermogen van de Indonesische president Wahid en zijn vice- president Megawati tot afspra ken te komen om de macht te de len, heeft de politieke spanning gisteravond in Jakarta fors op gejaagd. Vandaag wordt verder onderhandeld. De president legde gisteren te genstrijdige verklaringen af die de onzekerheid deden groeien. Onder meer dreigde hij om mid dernacht plaatselijke tijd de noodtoestand uit te roepen als Megawati zijn voorstellen niet accepteert. Een dreigement dat zijn woordvoerder daarna ont kende. Met het uitroepen van de noodtoestand zou Wahid heb ben willen voorkomen dat het parlement woensdag besluit tot een speciale zitting van het Raadgevend Volkscongres dat hem over twee maanden kan af zetten. Legertop Wahid heeft in de afgelopen we ken geregeld geschermd met de noodtoestand, maar vond daar bij de legertop tegenover zich. Zonder het leger heeft het wei nig zin de noodtoestand uit te roepen. Woordvoerders van het leger, dat zich de laatste weken weer volop met de politiek be moeit, verklaarden als het er op aan komt, zich aan de zijde van de bevolk ing te zullen opstellen Ontbinding van het parlement en het houden van vervroegde verkiezingen zit er dan niet in. Dat betekent dat de militairen Megawati steunen. Zij moet Wahid opvolgen als hij zou wor den afgezet. De president meent dat dit ongrondwettelijk is en houdt vol dat zijn mandaat duurt tot 2004. Hoewel zo'n zit ting niet automatisch hoeft te leiden tot afzetting, is dat wel waarschijnlijk omdat het Volkscongres bestaatuit de vi j f- honderd leden van .iet parle ment aangevuld met tweehon derd vertegenwoordigers van de provincies en specialegroepen. Megawati heeft de sleutel in handen voor het oplossen van de crisis. Zij aarzelt voortdurend omdat ze bang is dat een ge dwongen machtsoverdracht leidt tot bloedvergieten. Wahid en Megawati hebben beiden een fanatieke aanhang in het oosten van Java. Als er geen voor ieder een acceptabele oplossing komt, dan leidt dat makkelijk tot botsingen. Politiek waarnemer Said houdt er rekening mee dat het leger ga ren spint bij deze situatie. Het is onwaarschijnlijk dat de natio nalistische Megawati de mili tairen het leven zuur zal maken. Haar partij heeft veel voormali ge generaals in de gelederen. Said wijst erop dat het overgro te deel van de bevolking het po litiek geharrewar van de laatste drie jaar, sinds het aftreden van Soeharto, meer dan zat is. Bo vendien kampen de Indonesiërs met enorme economische pro blemen. Zij willen vooral rust en orde. GPD Reddingswerkers doorzoeken het puin op slachtoffers. door Ad Bloemendaal JERUZALEM - De Israëlische politie heeft gisteren acht men sen aangehouden die ervan worden verdacht de hand te hebben gelicht met bouwvoor schriften. Ze vermoedt dat de instorting van een feestgebouw in Jeruzalem, waarbij donder dagavond minstens 23 mensen het leven verloren, is te wijten aan de toepassing van ondeug delijke bouwmaterialen en het verwijderen van steunpilaren. Reddingswerkers zijn nog steeds bezig het puin te door zoeken, waarin naar de politie aanneemt twaalf nog vermiste De familie Pruissers kijkt toe hoe de nieuwe koeien worden uitgeladen, foto Frank Trommelen/GPD door Marqot Buteyn SPRANG-CAPELLE - Melkveehouder Wouter Pruissers uit Sprang-Capelle had gisteren de pri meur. Ais eerste 'geruimde' boer in Nederland kon hij gisteren nieuwe koeien verwelkomen. 'Geweldig' vindt hij het geluid van de koeien die de loopplank van de veewagen aflopen, zijn stal in. Met zijn vrouw en hun dochter Melissa (2) staat hij er glunderend bij te kijken. Veewagens vol koeien in de Raadhuisstraat, bijna twee maanden na de dag dat daar kadaverwagens stonden om de 122 melkkoeien en kalveren van Pruissers af te voeren. Een paar dagen daarvoor was in het dorp een ernstige verdenking van mond- en klauwzeer vastgesteld op een kalvermesterijIn een straal van een kilometer werd al het vee in het dorp afge maakt, als eerste bij Pruissers. Dat Pruissers zo snel na het uitbreken van de mkz- crisis weer koeien heeft, geeft hem een goed ge voel. Hij heeft er alles aan gedaan om zo snel mo gelijk nieuwe dieren te krijgen. Vandaag gaan de koeien de wei in. Gisteravond heeft Pruissers ze voor het eerst gemolken. „Dat is weer even wen nen", zegt hij. GPD pagina 3: reconstructie van veehouderij rond Oene Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 tot 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel lluJjt. u. ook to Jongerenbladen als Web ber, Hitkrant en Break Out zijn vergeven van seks en geweld, vindt het CDA. De partij eist dat het kabi net hier maatregelen te gen neemt. Minderjarigen worden misleid, zegt CD A-Kamerlid Atsma: „Ze denken een popblad te kopen, maar worden geconfronteerd met seks- verhalen." PvdA en WD vinden dat jongeren zelf heel goed kun- nen bepalen wat L.; ze willen lezen. Zeeuwen zijn het eens met de toegenomen verkeerscontroles. Ook als de politie die verder opschroeft, kan zij rekenen op in stemming van de bevolking. Vooral rijden onder in vloed, telefoneren in de auto en het niet dragen van (41 gordels vinden de meeste mensen gevaarlijk. Aan de vooravond van de laatste competitiewedstrijd, mor gen tegen RBC, was er gisteren een meevaller en een tegenval ler voor Feyenoord. Bonaventure Kalou maakte bekend dat hij de Rotterdamse club trouw blijft, terwijl Leonardo tijdens de training zijn enkelbanden O scheurde. Waterland Neeltje Jans begroette deze week de zevenmiljoenste bezoe ker. Met het themapark lijkt het de goede kant op te gaan. Na een moeizame periode vertonen de be zoekersaantallen weer een lichte stijging. Water land vernieuwt. En moet dat blij- O 1 ven doen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23,25 en 27; reizen: 29,30 en 31; mobiel: 33; wonen: 35 en 37 foto Pier Paolo Cito/AP mensen liggen begraven. Van de ruim driehonderd mensen die gewond raakten, liggen er nog tweehonderd in ziekenhuizen. Zestien van hen verkeren in le vensgevaar. De aandacht verschoof gisteren van de ramp naar de mogelijke oorzaak. De acht mensen die de politie in verband daarmee heeft aangehouden zijn de vier eigenaren van feestgebouw 'Versailles', twee aannemers, een ingenieur die toezicht heeft uitgeoefend bij recent renova tiewerk en de uitvinder van een in de jaren tachtig veel toege paste betonsoort. Het is geble ken dat het soort beton dat voor de vloeren van het feestgebouw is gebruikt, niet voldoet aan de minimum sterkte-eisen. Op een amateur-videoband is te zien hoe het middelste deel van de derde verdieping, met de dansvloer, plotseling in de diep te verdween. GPD (Advertentie) van onze redactie binnenland SOESTERBERG - Het recht en het gelijk van de burger in de rechtszaal zijn te koop. Dat be toogt juridisch adviseur Paul Ruijs in zijn boek Wij zien u wel in de rechtszaal, klassenjustitie in Nederland? Het boek van Ruijs is een aan klacht tegen de rechterlijke macht, het Openbaar Ministe rie, de advocatuur en machtige organisaties als de Consumen tenbond, de ANWB en TNO. Het boek werd gisteren gepre senteerd bij uitgeverij Aspekt in Soesterberg. „Er gaan nogal wat heilige huisjes om", zegt de auteur, ooit in zakentijdschrift Quote uitgeroepen tot één van Nederlands 'grootste etters'. In rechtszaken tegen machtige instituten tellen de feiten vaak niet en is onpartijdige recht spraak een illusie, stelt Ruijs. Het OM maakt volgens hem vooral uit wie in Nederland niet worden vervolgd. „Zelfs als dui delijk fraude in het spel is, wordt zo'n zaak geseponeerd. Want ons land is te klein om de ANWB aan te pakken." De burger wordt slachtoffer van belangenverstrengeling, oor deelt Ruijs. Commerciële advo catenkantoren hebben te veel invloed binnen de rechterlijke macht. Advocaten fungeren als rechter in rechtbanken waar hun kantoren de belangen van grote klanten behartigen. Ruijs biedt een kijkje in de keu ken van de grote consumenten en onderzoeksorganisaties, hoewel die geen enkele inzage in hun dossiers dulden. GPD (Advertentie) voorletters:m/v postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: TTT handtekening: 8 713214 000019: noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) B noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1