Delta doet OLAZ overnamebod Bush verliest grip op Senaat Akkoord bonden en Hema-directie over nieuwe CAO Strijd in Macedonië laait op door geheim overleg Albanezen /4R Kleine schakel tussen reptielen en zoogdieren Zin in een hete zomer? 20° 1# fïou Wie mooi is hoeft niet te lijden Nutsbedrijf heeft 74 miljoen over voor afvalorgaan inclusief huisvuilinzameling Republikeinse minderheid na vertrek Jeffords uit partij Wildgroei aan veiligheidsvesten Euro-achterstand sociale diensten Twente wint beker na penaltyreeks Op het droge Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 N0 4 Zon Veel zon en maxima rond 20 graden. Matige noordoostelijke wind, 3 a 4 Beaufort. 244e jaargang no. 122 vrijdag 25 mei 2001 losse nummers 2,00 van onze verslaggevers MIDDELBURG - NV Del- la Nutsbedrijven heeft een bod van 54,5 miljoen gul den uitgebracht op het Openbaar Lichaam Af valverwijdering Zeeland (OLAZ). Overname van de afvalinzamelingsactivi teiten van de Zeeuwse ge meenten is Delta 19,5 mil joen waard. De gemeenten reageren voorzichtig op het nieuws van de op han den zijnde overname. De Raad van Commissarissen van Delta moet nog officieel toestemming verlenen voor de overname, het algemeen be stuur van het OLAZ moet zich er ook nog over buigen. Beide partijen gaan er echter vanuit dat de overname doorgaat. Del ta wil het OLAZ onderbrengen in de milieudivisie, die nu be staat uit de bedrijven Verstrae- ten Verbrugge Groep, Phoenyx Groep, de Jonge Impex en Orti. Delta heeft eerder al een samen werkingsvoorstel gedaan. Voor zitter K. G. van der Hoofd van het OLAZ toonde zich toen niet bijster enthousiast. Nu is hij een stuk positiever. Van der Hoofd: „Delta heeft te kennen gegeven dat zij al het OLAZ-personeel over wil nemen en dat is voor ons een heel belangrijke zaak." Delta heeft ook toegezegd dat zij de eerder door het OLAZ aan Zeeuwse gemeente gedane aan biedingen gestand doet. Wethouder A. F. R. van Opdorp van de gemeente Borsele was namens OLAZ betrokken bij de onderhandelingen en verwacht dat het bod in veel gemeenten goed zal vallen. Hij hoopt op een snel besluit. ,,Het bod is natuur lijk niet oneindig. We moeten dit niet over drie jaar nog eens gaan doen." De kou tussen de gemeenten Borsele en Goes is volgens van Opdorp inmiddels uit de lucht. Borsele was gepikeerd over een uitspraak van de Goese wethou der S.J. Heijning. Die sugge reerde dat het niet deelnemen van Borsele aan een OLAZ-on- derzoek te maken had met het commissariaat van burgemees ter J. Mandos bij Delta. „Tussen alle goede vrienden gebeurt wel eens wat", aldus van Opdorp. „Wij zijn op bezoek geweest bij de gemeente Goes en hebben de zaken uitgesproken." Blamage De Axelse wethouder A. van Waes, dagelijks bestuurslid van OLAZ, zegt in een reactie het 'een blamage' te vinden als de zeventien Zeeuwse gemeenten niet gezamenlijk een orgaan kunnen oprichten om afval in te zamelen. Volgens Van Waes is het ophalen van huishoudelijk afval een gemeentelijke zorg- plicht.Mochten de Zeeuwse ge meenten geen overeenstemming kunnen bereiken, dan moet OLAZ tegen een zo 'goed moge lijke prijs snel worden ver kocht'. „We moeten dan zo snel mogelijk met meerdere kandi daten onderhandelen om er een maximale verkoopprijs uit te slepen. Het bod van Deltan klinkt niet zo gek, maar we moe ten niet voetstoots op de eerste aanbieding ingaan." Volgens wethouder G. van Dae- le van Sluis-Aardenburg moe ten de gemeenten het overna- van onze redactie buitenland SKOPJE - De leiders van de in Macedonië meeregerende par tijen van Albanezen hebben in Kosovo met de opstandige Al banese rebellen een akkoord over vrede en samenwerking ge sloten. De leiders, Xhaferi en Iraeri, spraken daartoe met de voorman van de opstandige Al banese rebellen, Ahmati. De Macedonische regering hield nadat de overeenkomst bekend was geworden in de nacht van woensdag op donderdag spoed overleg in Skopje en heropende het offensief tegen de rebellen. De Macedonische regering wil dat de rebellen zich onvoor waardelijk terugtrekken en niet via een compromis 'door de ach terdeur' toch politieke legitimi teit krijgen. De regering hield tevens spoedberaad met de am bassadeurs van de VS, Frank rijk en Groot-Brittannië en deelde na afloop mee dat het ak koord 'onaanvaardbaar' is. De Balkan-gezant van de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE), de Amerikaan Robert Frowick, zou een rol hebben gespeeld bij de totstandkoming ervan. De Macedonische regering gelastte (Advertentie) Vandaag 25 mei zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. A:countanfs-en Adviesgroep Rijkse Advertentie mebod totaal niet serieus nemen. „Het genoemde bedrag is natuurlijk peanuts. Ik snap wel dat Delta Nutsbedrijven OLAZ inclusief inzamelingsac tiviteiten graag tegen 74 mil joen gulden wil overnemen, maar die prijs staat in geen en kele verhouding tot de voorma lige investeringen en de te ver wachten ontwikkelingen in de afvalmarkt." Van Daele is overi gens niet onvoorwaardelijk te gen verkoop. Vlissingen is tegen afvalinza meling door een andere instan tie dan de gemeente en twee we ken geleden wees een raadsmeerderheid in Middel burg inzameling van huisvuil door OLAZ nog van de hand. De Schouwse milieuwethouder G. J. van der Velde-de Wilde blijft voorzichtig. De gemeente De fossiele resten van een twaalf millimeter lange Hadrocodium wni. hem gisteren nog dezelfde dag het land te verlaten. De Macedoniërs namen dat be sluit, omdat zijn initiatief als 'uiterst schadelijk' wordt ge acht voor de grote regeringscoa litie in Macedonië. Die kwam elf dagen geleden met westerse hulp tot stand met als doel een eind te maken aan de crisis, die was ontstaan nadat Albanese rebellen naar de wapens hadden gegrepen. In Brussel zei een woordvoer stervan EU-buitenlandchefSo- lana dat die 'er sterk tegen is ge kant' de rebellen bij het politiek proces te betrekken. De 'vredesbesprekingen' tussen Macedonische regeringsverte genwoordigers en het Nationale Bevrijdingsleger U£K zouden hebben geleid tot een gemeen schappelijke verklaring waarin de partijen zeggen te willen sa menwerken. De regering opende gisteroch tend een heftig legeroffensief tegen de rebellen. De dorpen Slupcane en Lojane en het re- bellenbolwerk Vakcine werden met zware artillerie onder vuur genomen. Volgens een rebellen- commandant vielen onder bur gers zeven doden en zeker vijf gewonden. Bufferzone Het Joegoslavische leger is gis termiddag het laatste deel van de bufferzone tussen Kosovo en Servië binnengetrokken, dat nog gedemilitariseerd was. Van uit dat deel opereerden Albane se rebellen tegen de Servische autoriteiten, maar een groot aantal gaf zich eerder deze week over. Op een van de legerkonvooien werd gisteren toch nog gescho ten door rebellen en een leger truck reed op een landmijn, maar er welen geen gewonden. AP/RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een diertje ter grootte van een paperclip waarvan fossiele resten in China zijn gevonden, kan volgens Ameri kaanse en Chinese wetenschappers veel op heldering verschaffen over de ontwikkeling van zoogdieren op aarde. Het beestje, dat de naam Hadrocodium wui heeft gekregen, leefde 195 miljoen jaar gele den. Dat is ongeveer 45 miljoen j aar voor het eerste echte zoogdier zijn intrede op de aar de deed. De wetenschappers, onder leiding van Zhe- Xi Luo van het Carnegie Museum voor Na tuurlijke Historie in de Amerikaanse stad Pittsburgh, schrijven over him ontdekking in het wetenschappelijke tijdschrift Scien ce. Het diertje werd in 1985 in Yunnan ge vonden in een rivierbedding die rij k aan fos sielen is. Aanvankelijk dachten de wetenschappers dat het om een stukje bot van een ander dier foto RTR ging, maar na uiterst zorgvuldig onderzoek ontdekten zij dat de anatomie van het fos siel volledig afweek van de zoogdierachtige schepsels die uit dezelfde tijd bekend zijn. Uiterst belangrijk Door de anatomische eigenschappen van de schedel lijkt het er sterk op dat de botjes van het middenoor niet vastzaten aan de onder kaak, wat een uiterst belangrijke fase bete kent in de evolutie van reptiel naar zoogdier. RTR/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Republi keinse Partij van de Ameri kaanse president Bush is giste ren haar machtspositie in de Senaat kwijtgeraakt. Senator James Jeffords (67) uit de noordoostelijke staat Vermont heeft bekendgemaakt de partij te verlaten. Hij gaat verder als onafhanke lijk lid, maar zal bij belangrijke kwesties met de Democraten meestemmen. De Republikeinen houden 49 zetels over tegen de Democraten 50. Die kunnen' daardoor de NASA beschiet komeet Tempel WASHINGTON - Het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA wil in juli 2005 met een sonde een springlading van 350 kilogram afschieten op de in 1867 ontdekte komeet Tempel 1. Daardoor moet een krater van twintig meter diep in Ket hemellichaam ont staan. Doel van de Deep Impact Mission, die in ja nuari 2004 begint, is vers blootgelegd materiaal van een komeet te kunnen onderzoeken. Er worden dan ook voor het eerst monsters uit het inwendi ge van een komeet onder zocht. De missie kost rond de zevenhonderd miljoen gulden. DPA agenda van de Senaat bepalen. Ook omdat zij de voorzitter le veren van alle commissies. Als in het wetgevend orgaan van honderd leden (twee per staat) de stemmen staken, geeft de stem van de (Republikeinse) vi ce-president Dick Cheney de doorslag. Sinds 1994 hebben de Republikeinen in de Senaat de dienst uitgemaakt. Jeffords zei in zijn huis in Bur lington in Vermont dat hij op grond van zijn geweten en de be ginselen die hij heel zijn leven heeft aangehangen, heeft beslo ten uit zijn partij te stappen. Jeffords was het oneens met de door Bush voorgestelde verla ging van de belastingen en schaarde zich ook in de discus sie over de uitstoot van CO, ach ter de tegenstanders van de pre sident. Teleurgesteld Bush reageerde teleurgesteld op het nieuws. Hij zei zich in het ge heel niet te kunnen vinden in Jeffords motieven om de partij te verlaten.Witte-Huiswoord- voerder Scott McClellan zei dat Bush zijn beleid 'trots' zal voortzetten. Enkele gematigde Republikein se senatoren hebben woensdag nog geprobeerd Jeffords op an dere gedachten te brengen. On der hen was Olympia Snowe uit Maine, dat aan Vermont grenst. Bush' belangrijkste tegenstan der in de Republikeinse voor- verkiezingen, senator John Mc Cain, bekritiseerde zijn partij. Volgens hem hebben vele partij genoten Jeffords onheus behan deld, als die weer eens zijn ge weten volgde. Bovendien waren de aanvallen meestal anoniem. RTR/AFP/ANP/AP pagina 2: vertrek Jeffords geen verrassing Schouwen-Duiveland over weegt privatisering van haar af deling reiniging en had al toena dering gezocht tot het OLAZ. Van de Velde: „Daarom wil ik eerst precies weten wat die mo gelijke overname van het OLAZ door Delta inhoudt." De politievakbonden wil len dat er normen komen, waaraan veiligheidsves ten moeten voldoen. Vol gens de bonden hebben honderden agenten op ei gen houtje vesten aange schaft. Een aantal daar van biedt onvol doende bescher- ming. De ministeries van Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken zijn bezorgd over de achterstand die sociale diensten in Zeeland hebben bij voorbereiding op de invoering van de euro. Kri tisch is de achterstand bij de gemeenten Axel, Schouwen- Duiveland, Terneuzen, Tholen en Vlissingen. Dat kan voor de cliënten van die sociale diensten vervelende gevolgen hebben na 1 januari 2002, de datum waarop de euro de gul- den vervangt. De ministeries manen de gemeenten CJ) '*jj haast te maken. FC Twente-keeper Sander Boschker heeft zijn ploeg gister avond de Nederlandse voetbalbeker bezorgd. Boschker toon dezichzeerkoelbloedigindestrafschoppenserie.die FC Twente met 4-3 won. De wedstrijd zelf was in 0-0 jf geëindigd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; trends: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 27,28,29, 30,31 en 32 door Rixt Albertsma DEN HAAG - De Hema-directie en de vakbonden hebben giste ren onverwacht een akkoord bereikt over een CAO voor het personeel van de Hema. Na het mislukte overleg van dinsdag avond kwam de directie woens dag met een nieuw voorstel. Zij wilde verdere onrust onder het personeel voorkomen. De bonden stemden gisteren in met de nieuwe voorstellen. De bijna tienduizend werkne mers krijgen dit en volgend jaar een loonsverhoging van in to taal 7,5 procent. Werkgevers en bonden hebben beide water bij de wijn gedaan. Per 1 juni krij gen de werknemers er 3,8 pro cent bij en in april 2002 3,7 pro cent. Eerst wilden de bonden twee keer vier procent per fe bruari en de Hema-directie 7,5 procent, in vier stappen in twee jaar. De Hema-directie stelt dat er een loonsverhoging ligt 'waar voor je je niet hoeft te schamen'. Jeugdlonen Op de jeugdlonen is niet bezui nigd. En dat was een belangrijk punt voor de bonden. De Hema betaalt gemiddeld vijf procent meer dan concurrenten en daar wilde de directie aanvankelijk van af. Voor sommige jongeren, die al jaren bij de Hema werken, zou dat honderden gulden per jaar kunnen schelen. Alleen voor nieuwe werknemers gel den nu lagere jeugdschalen. Verder is in de CAO een nieuwe regeling voor kinderopvang af gesproken, waarbij gezinnen met een lager inkomen minder hoeven bij te dragen. GPD (Advertentie) KAPELLE - De brandweer heeft gisterenmiddag aan de Noord straat in Kapelle een pony uit de sloot moeten halen. Het dier was samen met nog een pony van de dam weggelopen. Na eerst over de spoorlijn te hebben gewandeld kwam het dier in de sloot terecht. De brandweer moest een kraan laten komen om de pony uit zijn benar de positie te bevrijden. Na ongeveer een uur stond het dier weer heelhuids aan de kant. Het autoverkeer moest zolang over één rij baan worden geleid-. foto Rinus Ortelee naam:.noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat;nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:I H| G noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- 3 c per maand met nummer. j automatische incasso handtekening: 39'49) 'ivSyc per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" irT,°,S,Summer 123 4380 VB Vlissingen a; wo do yi za (postzegel niet nodig) Surf naar www.ambiance-zonwering.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1